SCHIEDAM Schrijfster van door en door Hollands debuut naar Schiedam Waarom zoveel Nederlanders al in België sparen en beleggen? Vrijwilligers weer hard nodig Hf CK'wd#p archief PHILIPS Contactmiddag voor ouderen Weer pedicure Hangman Jury: oogverblindend en lekker ruig [kredEs 'NBM voldoet aan milieu-eisen' Te dronken om in te breken? Savage Blue in de Grote Markt Banden lekgestoken Het Nieuwe Stadsblad Voor meer informatie: 00-3214634584 3 jaar vast 7% &HEIPJ NU TIJDELIJK LUXE KADO'S BIJ PHILIPS ZONNEHEMELS. 3-1475 SCHIEDAM Twee man nen uit Gorinchem, van 24 en 30 jaar, hebben vorige week woensdag geprobeerd een woning aan de Schiedamse- weg te betreden. De bewoon ster belde meteen de politie, die het duo naar het bureau afvoerde. Daar bleken de mannen zo dronken te zijn, dat ze dachten dat ze een woning van een vriend betra den. De mannen gingen er van uit dat ze in Sliedrecht uit de trein waren gestapt, in plaats van in Schiedam. Op hetzelfde huisnummer aan de Schiedamseweg in Sliedrecht woont namelijk hun vriend. Na een verhoor van drie kwartier is het dronken duo heengezonden. SCHIEDAM In café De Gro te Markt op het gelijknamige adres speelt zaterdagavond 21 januari de roek-formatie 'Savage Blue'. Deze swingende live-band brengt eigen goed-in-het-ge- hoor-liggende songs, maar ook covers van onder andere Lou Reed, Bruce Springsteen en Eric Clapton. Aanvang: 22.00 uur; toegang: gratis. SCHIEDAM In de 4Molens aan de Nieuwe Damlaan wordt zondag 22 januari een contact middag voor oudere buurtbewo ners georganiseerd. Van 13.30 tot 16.30 kan men voor een praatje langskomen. Ook het dienstencentrum De Woudhoek aan het Heijermansplein is dan geopend om te biljarten, spelle tjes te doen en een kopje koffie te drinken. SCHIEDAM Sinds kort kun nen ouderen weer naar de pedi cure in dienstencentrum De Woudhoek komen. Elke werk dag van 9.00 tot 12.00 uur kan men bellen voor een afspraak, tel. 4709555. INBRAAK Inbrekers hebben het afgelopen weekeinde in een café aan de Hoogstraat de kassa opengebro ken en een onbekende hoeveelheid geld meegenomen. Verder werden een cd-speler en on geveer 150 cd's gestolen. SCHIEDAM Onbekenden hebben de afgelopen dagen op het Bachplein met een scherp voorwerp de banden lekgesto ken van diverse voertuigen. 1.300.000 010 - 4.699.911 010 - 4.699.444 SCHIEDAM- In café Podium aan de Lange Haven 28 speelt zaterdag 21 januari de formatie Hangman Jury. De groep om schrijft zichzelf als 'een band uit Rotterdam en omstreken, be staande uit vier professionele muzikanten, aangevuld met twee oogverblindende zangeres sen'. Op het repertoire staan stevige rockers, afgewisseld met akoestische meezingers, beken de covers en onvervalste coun try. Hangman Jury boekte de nodi ge successen met ondermeer de eerste cd-single 'I am losing you' en met de eerste volwaar dige cd 'On Parole'. Aanvang 22.00 uur; toegang gratis. SCHIEDAM— In de Volks krant werd ze afgeschilderd als 'een reli-trutje', Trouw sprak juist van 'een schoonheid' en Opzij roemde haar 'met veel ta lent geschreven roman'. Op vrij dag 27 januari zal Josien Laurier waarschijnlijk wel zeggen wat zij zelf van deze opmerkingen vindt. Laurier debuteerde in 1993 met de beklemmende ro man 'Een hemels meisje' en ze is de derde auteur die naar Schie dam komt in de reeks Schrijvers avonden. Josien Laurier, die in 1967 geboren werd, schreef met 'Een hemels meisje' een puur Hollands boek in de traditie van Gerard Reve en Jan Wolkers. In de roman schetst zij een beeld van de jeugd van de 16-jarige Marianne die opgroeit in een zwaar religieus milieu. Een im- Eenmaal in de drie weken zal het gemeentearchief Schie dam in deze rubriek terug blikken op gebeurtenissen uit het verleden. We proberen daarbij ook een indruk te ge ven van wat een archiefdienst doet en wat het gemeentear chief voor iedereen die in het verleden geïnteresseerd is te bieden heeft. De komende vier bijdragen staan in het teken van de hongerwinter, precies vijftig jaar geleden. Wie het over honger heeft denkt daarbij meestal aan door droog te geteisterde gebieden in Afrika of aan de belegerde steden in het voormalige Joegoslavië, maar niet aan Nederland of sterker nog: Schiedam. Voor de meesten van ons is het immers ondenk baar dat ook wij ten prooi zou den kunnen vallen aan het spook van de honger. De oudere Schie dammers kijken daar wat anders tegenaan. Het is immers nog maar vijftig jaar geleden dat ook hier de mensen letterlijk dood gingen van de honger. In Schie dam stierven in de eerste maan den van 1945 maar liefst 119 inwoners aan ondervoeding. Het aantal slachtoffers van de hon ger is echter vele malen hoger. Bij sterftegevallen werd als doodsoorzaak weliswaar vaak een ziekte opgegeven, maar die ziekte kan bijna nooit los gezien worden van ondervoeding waar aan betrokkene leed. De sterfte cijfers uit deze periode laten daarover geen twijfel bestaan. In de jaren 1941 -1944 overleden in Schiedam jaarlijks gemiddeld zo'n 615 personen; in 1945 is dit aantal opgelopen tot 1147 perso nen. Het zijn vooral de beelden die blijven hangen. Een jongetje voorovergebukt om de laatste eetbare restjes uit de vuilnisbak te krabben: de ingevallen wan gen van de moeders met wat sprokkelhout op de rug, de oogst van een zoektocht naar iets brandbaars; holle kindero- gen die lijken te vragen wanneer er nu eens een einde komt aan die verschrikkelijke honger en kou. Het is de onvoorstelbare realiteit van vijftig jaar geleden. Bij de beelden hoort een verhaal. Voor een deel liggen de verhalen opgeslagen in de vele archieven die ons land telt, voor een deel zijn de verhalen alleen maar in de hoofden van de mensen vast gelegd die het allemaal hebben meegemaakt. Het gemeentear chief Schiedam zou de oudere lezers die de hongerwinter be wust hebben meegemaakt dan ook willen oproepen hun ver haal op te schrijven en op te sturen aan het gemeentearchief. Deze getuigenissen zullen met zorg worden bewaard zodat ook toekomstige generaties iets van deze verschrikkelijke periode kunnen ervaren. Razzia Voor Schiedam begint het ver haal van de honger, net als voor de rest van West-Nederland in het najaar van 1944. Voor Schie- dam zou als beginpunt de razzia van 10 november 1944 kunnen gelden. Op die dag werden dui zenden Schiedamse mannen als slaven uit hun huizen gehaald en op de Koemarkt verzameld om van daaruit via Rotterdam naar Duitsland en de oostelijke pro vincies te worden gevoerd om er in het kader van de Arbeidsein- satz te gaan werken. Voor de achterblijvers veranderde het le ven op slag. Een belangrijk deel van de produktieve mannelijke bevolking was weggevoerd. De voedselsituatie liep snel terug. In de kranten verschenen voorlich- tingsrubrieken over hoe de maaltijden toch zo smakelijk mogelijk te houden: 'Olie op de boterham doet nog vreemd aam. Doch het kan. Een boter ham, besprenkeld met enige druppels olie is beter dan een droge boterham, tenzij men meent niet van de lichte olie- smaak te kunnen houden'. Der gelijke berichten doen bijna lachwekkend aan wanneer men bedenkt wat men allemaal nog te verduren zou krijgen. Eind de cember 1944 is de voedselschaar ste zo groot geworden dat de eerste verhalen opduiken over bloembollen die gegeten worden. Aanvankelijk wordt hier nog krachtig voor gewaarschuwd, omdat het eten van bloembollen niet helemaal zonder gevaar zou zijn. Volgens het Voorlichtings bureau van de Voedingsraad be vatten verschillende soorten bloembollen vergif. Zo werd het afgeraden om krokusse-, narcis- se-, hyacinthe- en gladiolebollen te eten. Uiteindelijk zou alles wat gegeten kon worden ook daadwerkelijk gegeten worden: rauwe en gekookte suikerbieten, tulpebollen, aardappelschillen etc. De maanden maart en april 1945 waren een hel. Dagelijks was niet meer dan 340 calorieën (400 gram brood, 1000 gram aardappelen, 3000 gram suiker bieten) beschikbaar. Wanneer men bedenkt dat een volwassene die lichte werkzaamheden ver richt per dag minimaal behoefte heeft aan voedsel met een ver- brandingswaarde van 2400 calo rieën om zijn energie op peil te houden begrijpt men hoe zeer men op de rand van leven en dood balanceerde. Veevoeder Vanaf die eerste week in decem ber werd door de Centrale Keu ken warm eten verstrekt. Iedere Schiedammer kon, na inlevering van voedselbonnen een halve li ter warm eten (vaak soep) krij gen. De in de keuken aanwezige voorraden slonken evenwel snel en er werd gezocht naar aanvul ling. Proeven werden genomen met de verwerking van veldbo- nenmeel, erwtenpiksel en tot meel gemalen inferieure partijen bruine bonen voor soep en pap. In het gemeenteverslag over 1945 schrijft het gemeentebe- Perfect bankgeheim, geen enkele instantie ontvangt informatie over uw financiële gegevens! 100% Overheidsgarantie is 100% zekerheid! De hoogste rente! jaar vast j jaar vssi 1137» SCHIEDAM Stichting Welzijn Ouderen is op zoek naar vrijwilligers. Mensen kunnen zich aanmelden voor Open Tafel (wijkpost Zuid), voor ouderen die tussen de middag komen eten. De werkzaamheden bestaan uit tafel dekken, eten serveren, afrui men en afwassen. De werktijden zijn op dinsdag, woensdag of donderdag van 12.00 tot 13.00 uur. Ook voor de Visiteclub in Thurlede zijn vrijwillgers nodig; hierbij komen alleenstaande ouderen bijeen, worden spell- letjes gedaan en wordt met hen gepraat. Tenslotte is er plek bij de maaltijdvoorziening. Het gaat om een bijrijder die tegen een kleine vergoeding warme maaltijden thuis bezorgt. Inlichtingen op tel. 4264022 bij Centraal Meldpunt (tussen 8.30 en 12.30 uur). stuur zonder te overdrijven 'dat het bij de voedselverstrekking uiteindelijk erop neerkwam dat op het ogenblik van de grootste depressie in de voedselvoorzie ning veevoeder geschikt ge maakt werd voor menschelijke consumptie'. Geen wonder dus dat een groot deel van de Schie damse bevolking leed aan bes mettelijke ziekten en hardnekki ge maag- en darmstoornissen. Vanaf 23 december 1944 begon het ook nog eens te vriezen. Een ijzige kou, die zou voortduren tot eind januari, beheerste het leven. Behalve de honger deed zich nu ook de kou gevoelen. Gas en electriciteit werden sinds eind november niet meer gele verd. De kolenvoorraden waren zeer beperkt. Iedereen was de gehele dag bezig met het zoeken naar eten en brandstof. De bo men en struiken van het Volk spark en het Sterrebos verdwe nen, samen met de gewassen uit de plantsoenen, voor het groot ste deel in de kachels van de noodlijdende Schiedammers. Een begrijpelijke besteming in een tijd waarin warmte niet als vanzelfsprekend verkrijgbaar was. In de komende bijdrage zal speciaal aandacht worden be steed ana het lot van de kinderen in de hongerwinter. Het gemeentearchief Schiedam is van maandag tot en met vrij dag geopend van 9.00-17.00 uur. Iedereen kan de archieven die hier worden bewaard kosteloos raadplegen. Tot 1 april zal in de hal van het gemeentearchief een kleine expositie over de honger winter te bezichtigen zijn. Ge meentearchief, Korte Haven 133, 3111 BH Schiedam, tel. 4266727. Indien u nog nooit in een ar chiefbewaarplaats bent geweest maar geïnteresseerd bent in de mogelijkheden, verzoeken wij u dit kenbaar te maken door tele fonisch contact op te memen met het gemeentearchief zodat wij een introductiemiddag/avond kunnen verzorgen. mer kijvende moeder en een af wezige vader die nauwelijks ver der komt dan de opmerking 'hm' bepalen het decor. Regelmaat is troef: koffie op gezette tijden, huishoudelijke karweitjes, geen tv, verplicht breien en eten wat de pot schaft. Vriendinnetjes ko men er niet in, want dat zijn volgens haar moeder allemaal dellen. Een fragment. 'Ze heeft een keer gemerkt dat de moeder dingen registreert. Er lagen blaadjes in de kast waarop de moeder jaren geleden nauwkeu rig bij had gehouden met wie ze omging en hoe vaak. Wat ze ervan vertelde en wat ervan klopte. Hoe vaak ze opgebeld werd en door wie. Wat de ouders van die meisjes zeiden als ze vroeg waar haar dochter was. Er stonden ook dingen op die ze alleen maar kon weten door haar dagboeken en brieven te lezen. Sinds ze dat ontdekt heeft, schrijft ze niet meer in haar dag boek. Er is geen enkele plek waar ze het kan verstoppen. De moeder haalt al haar kasten overhoop als ze naar school is. Ze gooit ook dingen weg, de moeder, als ze het niet nodig vindt dat ze die dingen heeft. "Rommel", zegt ze dan.' Ontsnappen kan Marianne al leen via een gospelgroep. Daar theek. wordt ze verliefd, maar durft het niet te uiten. In huiselijke kring worden haar muzikale activitei ten slechts afgekraakt. Hoogte punt moet haar solo-optreden tijdens de kerstnacht worden, maar ook dat loopt slecht af. Alleen bij God vindt Marianne steun, al vraagt ze ze zich regel matig af wat Hij nu eigenlijk met haar voor heeft. 'Een hemels meisje' beschrijft (soms te) gedetailleerd een paar dagen in het leven van een op groeiend meisje dat zich een plaats moet bevechten binnen een christelijke omgeving die doorgaans allerminst barmhar tig is. De roman is geschreven als een afrekening met dat religieuze milieu, maar zal ook niet-gelovi- ge lezers tal van herkennings punten bieden. Eenzaamheid, hulpeloosheid en twijfel voeren de boventoon. Vorig jaar publi ceerde Josien Laurier 'Het zal de liefde wel zijn' over de wanhoop van een verloren liefde. De derde Schrijversavond begint vrijdag 27 januari om 20.15 uur in bibliotheekfiliaal Noord aan het Bachplein (in de Blauwe Brug). Kaarten kosten vijf gul den en zijn verkrijgbaar bij boekhandel Mercurius in het Hof van Spaland en de biblio- Ingezonden brief Gaarne wil ik gebruik maken van de gelegenheid om te reage ren op uw artikel over NBM Bodemsanering in het Nieuwe Stadsblad van 12 januari jl. NBM Bodemsanering bedrijft sinds 1986 een thermische grondreinigingsinstallatie in het Schiedamse havengebied. In de loop der jaren zijn talloze inves teringen gedaan om de milieube lasting van de installatie tot een minimum te beperken. Dit heeft geculmineerdin de in stallatie van een rookgasreini gingsinstallatie eind 1993. Deze installatie was in eerste instantie noodzakelijk om de emissies van de naverbrander te laten vol doen aan de richtlijn verbran den. De emissie van zwaveloxy- de, de belangrijkste vervuilende component, werd hiermee terug- gebrcht met 90 (van ca. 450 mg/m3 tot maximaal 40 mg/m3). Daarnaast werd het met het installeren van de rook gasreiniger mogelijk om ook grond verontreinigd met chloor- houdende koolwaterstoffen te reinigen zonder dat de emissie grenswaarden van chloorhou- dende componenten wordt over schreden. De grenswaarde is 0,1 nanogram/m3 1 miljardste gram). Om nu aan te tonen dat dit werkelijk gehaald wordt, zijn twee proefreinigingen van grond verontreinigd met chloorhou- dende waterstoffen uitgevoerd. Tijdens de proefreinigingen is door een onafhankelijk inge nieursbureau een uitegbreid test programma uitgevoerd. Met deze proefnemingen is aange toond dat de installatie ruim schoots aan de emissie-eisen vol doet. W.L. van den Toorn, adjunct directeur NBM Bodemsanering BV. DONDERDAG 19 JANUARI 1995 WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12-16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010 - 4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N. v.d. Marei DistrictverkoopleiUer: J.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694) J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010-4.699.612/4.699.613 NS In de greep van de honger: groeiende nood in Schiedam door Dr. C. Jeurgens Mensen in de rij voor voedsel Geopend op elke werkdag van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 18.00 uur. Ook geopend op zaterdag morgen van 9.00 tot 12.00 uur! 1 iaat* uact C CO/ p ua.» y ps/ Kerkstraat 1 7, 2330 Merksplas Snelweg Amsterdan-Breda-Antwerpen. Na de grensovergang de eerste afrit Zundert-Meer. Vervolgens via Meer en Hoogstraten naar Merksplas. Josien Laurier Wilt u verzekerd zijn van een gezonde bruine kleur, de hele winter door? Kies dan voor één van de zonnehemels van Philips. Die staan voor een prettige, veilige manier van bruinen en zijn uiterst comfortabel. De aanschaf van een Philips zonnehemel is nu extra aantrekkelijk. Want tijdelijk verrassen wij u bij drie types met een prachtig Philips-kado*. Gratis! Ga snel naar uw Philips dealer en haal de zon in huis. zonnehemels Gratis Philips draadloze telefoon (TD 9241) t.w.v. f 349,- bij de Philips HPA-zonnehemel HB 851, winkelprijs f2.599,-. of de helft van de winkelwaarde in contanten. mm1 Gratis Philips portable (.O-speler (AZ 6821) t.w.v. f 299,- bij de Philips HPA-zonnehemel H B 812, winkelprijs f 1.899,- Gratis Philips portable digitale stereo-radio/ cassettespeler (AQ 6529) t.w.v. f 179,- bij de Philips zonnehemel HB 540, winkelprijs f999,-.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 3