SCHIEDAM Miss poes V m*,iL Rita's droom is uitgekomen Brillen in de herkansing Burgerlijke stand Man tweemaal slachtoffer Val op rails BELOOFD: 'Kans op epidemie in vluchtelingenkampen is nog steeds erg groot Open dag bij vestigingen Technisch College Rijnmond Play-In met concert als toetje Australische blues dubbel zo lekker 3 WOENSDAG 1 FEBRUARI 1995 5-1440 SCHIEDAM Een 57-jarige Vlaardinger is zaterdag voor de tweede keer binnen een week be roofd. De man kreeg op de Burg. Van Haarenlaan van een onbekende dader een klap op z'n hoofd. Daarbij viel hij op de grond en werd zijn portemonnee afgenomen. Met een bebloed ge zicht meldde de man zich bij een naastgelegen café, waarop de politie werd gewaarschuwd. SCHIEDAM Een 34-jarige Rotterdammer is zondagmorgen op NS-station Schiedam-Nieuw- land van het perron op de rails gevallen. Twee jongens haastten zich meteen naar het nabijgele gen politiebureau om hulp te ha len. Het slachtoffer bleek een flinke hoofdwond te hebben en werd door de GGD naar het Schieland Ziekenhuis vervoerd. SCHIEDAM HAFABRA- DRU staat voor harmonie, fan fare, brassband en drumband. En Schiedam telt heel wat popu laire muziekverenigingen die val len onder één van deze vier noe mers. Ruim 180 leden daarvan bundelen zaterdag 4 februari de krachten. Onder leiding van diri gent J. Koops studeren deze amateurs-met-profstatus eerst in wijkcentrum De Blauwe Brug op het Bachplein enkele luisterrijke werken in. Het resultaat wordt ten gehore gebracht tijdens een concert dat om 16.30 begint en gratis toegankelijk is voor pu bliek. Deze massale Play-In is een initi atief van het AMOS (Algemeen Muziek Overleg Schiedam), waarbij alle plaatselijke harmo nie-orkesten en drumbands be trokken zijn. De eerste editie in 1993 trok meteen 80 enthousias te deelnemers; bij de derde afle vering is dit aantal meer dan verdubbeld. De organisatoren hadden zelfs in januari al zoveel aanmeldingen binnen dat de stop erop gezet moest worden. Het programma van zaterdag 4 februari blijft zowel voor de mu zikanten als voor het publiek een verrassing. SCHIEDAM - De Austra lische zangeres Jany Kitto start haar Europese toernee met een dubbeloptreden in de Brandersstad. Vrijdagavond 3 februari brengt ze de blues in café 't Paard op de Hoog straat. Zondag 5 februari is ze de onbetwiste ster van de maandelijkse jazzsessie in café De Unie Aanvang; 17.00 uur; toegang: gratis. Jany Kitto wordt bij haar op tredens muzikaal begeleidt door een swingende gelegen heidsformatie die bestaat uit; Henk Arts, Tyn Smits, Kees Schippers en Kees van Krug- ten. De laatste, slagwerker van zijn vak en stadgenoot, is tevens programmeur van de sessies in De Unie iedere eer ste zondag van de maand. Voorlopig kan het publiek nog afleveringen in maart en april vast in de agenda note ren. Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 SCHIEDAM Voor de niet kenners heeft het beestje op de foto waarschijnlijk nog het meest weg van een hond. Het is echter een sphinx. En dat is weer een uiterst zeldzaam kat- tenras dat bijna uitsluitend 'live' te bewonderen is op beur zen zoals die van afgelopen zondag in de Margriethal. Het publiek, dat in grote getale richting sporthal trok, kon zich er vergapen aan ruim 500 poe zen en katten allemaal beho rend tot de 'topmodellen' in hun soort. De eigenaren kwa men niet alleen voor de show. Aan de beurs was ook een wed strijd verbonden voor de mooi ste miss poes en mister kater. Geboorteaangiften Schiedam periode 20 tot en met 26 januari 1995 Rick z.v. Elsing-Twigt Romy d.v. Endlich- Zonne veld Dean J., z.v. van Diejen - van Lopik Zakaria A.I. z.v. Elmi- Nur Monique d.v. Spaans- Azier Justin z.v. van Mullem- Et- man Tom z.v. Groenendaal- van den Bos Robin J. z.v. Jomgeneel-Du- tina Jennifer d.v. Sprong- Hamil ton of Silvertonhil Ghislaine A.J. d.v. van Nieu- kerk- Bakkers Tiffany M.J. d.v. Fitskie - de Nooijer Latife R.N. d.v. Bayrakdar - Bayrakdar Dennis z.v. Kok - Kazen- broot t Wesly z.v. Smulders - van Sliedregt Senem d.v. Kirik - Bas Dalai Tarig d.v. Mohammad Elamin Koen z.v. de Roode - Leuver Yasmina d.v. Azagagh - Da- haoui Brian z.v. Sommer - Offer man Pam d.v. Boschma - Spijker man Ondertrouwd te Schiedam: H.B. Dijkgraaf 32 jr. en M. van Wagtendonk 26 jr., M.J. den Hartog 25 jr. en K.I. Peitsman 24 jr., M. Mucek 29 jr. en S. Lepolder 28 jr. Getrouwd te Schiedam: H.J. Kinneging 30 jr. en A. van der Most 30 jr., J.J. Fluit 26jr. en M.T. Lems 25 jr., J. van der Kuil 56jr. en N. de Klerk 56jr., A.J.J. Visser 36 jr. en M.L.J.L. Kies 31 jr- Overleden te Schiedam: G. Oudshoorn man, 64 jr., C.F. van Meurs man, 77 jr., C. vand er Ven vr„ 80 jr., geh.gew.met: WH. Donks, H.J.P.Dikhoff man, 78 jr., J.M. de Bruin man, 83 jr.. G.C. Groenewegen vr„ 96 jr., M. Ouwendijk man, 91 jr., A.A.. Keegel vr., 75 jr., echtge note van: A. van Vliet, E. de Regt vr., 89 jr., geh.gew.met:: C.J. van der Beek, A. Verbaan man, 86 jr., C.J.J. Hendriks man, 62 jr., D. de Vos man, 68 jr., C. Lamens vr., 83 jr., echtge note van: W. Poot, V. Ventura Soler man, 77 jr., C.L. .Noord- hoek man, 73 jr. WATERWEG „Als arts hoef ik me niet over een poli tiek probleem te buigen. Of iemand nou een Hutu of Tutsi is, ik help hem." De veertigja rige GGD-arts Peter van der Tas heeft in het vluchtelingen kamp in Goma, Zaïre vooral zijn handen uit de mouwen moeten steken. Hij is onlangs teruggekeerd van een drie maanden durende opdracht voor de stichting Memisa. Als teamleider moest Van der Tas de gezondheidszorg ten be hoeve van Ruandese vluchte lingen opzetten. Het was niet de eerste keer dat Peter van der Tas in dit deel van Afrika werkte. In 1984 werd hij voor Memisa uitgezonden naar Tanzania als tropenarts. „Mijn twee kinderen zijn daar geboren. Ik kende het gebied nabij Ruan da, sprak de taal. Toen de vluch telingenstroom eind juli op gang kwam, voelde ik me enorm aan gesproken. Op de televisie zat ik bij wijze van spreken te zoeken naar bekende gezichten. Ik wilde er naar toe, helpen." Nadat in april '94 een vliegtuig met de president van zowel Ru anda als Burundi naar beneden werd geschoten - het is nog steeds niet bekend wie of welke groepering daarvoor verant woordelijk is - raakten Hutu's en Tutsi's in Ruanda verwikkeld in een burgeroorlog. Uit angst voor de wreedheden die toen be gaan werden, ontstond een mas sale vlpchtpartij naar buurlan den als Zaïre. In de grensplaats Goma verblijven momenteel cir ca 150.000 Ruandezen. mmm Epidemie „De situatie nu is niet meer zo nijpend, hoewel de kans op een epidemie nog steeds groot is. De mensen zitten gewoon te dicht op elkaar. Maar het eerste nood team van Memisa kwam eind augustus midden in een cholera- epidemie terecht. Dat waren on gelooflijke omstandigheden. Het team waarvan ik deel uitmaakte, heeft deze groep afgelost." In de vluchtelingenkampen in Ruanda zijn maar liefst 51 bui tenlandse organisaties actief, zo als Artsen Zonder Grenzen, Rode Kruis en dus ook Memisa. Deze rooms-katholieke stich ting, die overigens in dit jaar het 75-jarig bestaan viert, heeft Pe ter van der Tas voor drie maan den van de GGD Nieuwe Water weg Noord geleend. De arts roemt ook de medewerking van het GGD-bestuur en collega's. „Daardoor kon ik onbetaald verlof opnemen. En mijn kinde ren hebben mij weer uitgeleend aan de Ruandese kindertjes, zo vertelde ik het thuis." Het was de taak van Van der Tas om het noodhospitaal en -voor zieningen om te zetten in een definitieve structuur. „Toen ik in Goma arriveerde, was er een fra giel gezondheidsevenwicht. In het begin waren er vijftig doden per dag. In die drie maanden tijd heb ik dat aantal zien dalen naar een paar per dag. En dat is - hoe wrang het ook klinkt - voor die omstandigheden acceptabel. Toen ik daar pas was, dacht ik 'Mijn hemel', maar na twee da gen was ik 'full swing'. Mijn ervaring als tropenarts is daar aan ook debet geweest. Memisa geeft haar mensen een goede op leiding voordat ze worden uitge zonden." De stichting start de projecten ook op verzoek van een lokale partner, in dit geval van het bis dom van Goma. Lokaal personeel Het team van Van der Tas be stond uit tien a twaalf artsen, verpleegkundigen en logistieke medewerkers alsmede uit 130 man Ruandees personeel. Het streven van Memisa is immers de lokale bevolking zoveel mogelijk zelf te laten doen. Van der Tas: „Het moet niet zo zijn dat als een stelletje witten weggaan, de boel instort. Of het zin heeft om in een vluchtelingenkamp te wer ken? Tja kijk, dit is alleen maar een humanitaire opvang, geen politieke oplossing. Ik kan ze als arts helpen te overleven, hóe ze dat doen is niet mijn probleem. Tuurlijk, daar denk je wel over na. Ik heb er aan kunnen bijdra gen dat er voor die mensen een kwalitatief hoog gezondheid sprogramma is. Het ziekenhuis in het kamp beschikt over een eigen laboratorium nu en in de vier buitenposten zijn vaccina tieprogramma's opgezet. De noodhulp is eigenlijk geen nood hulp meer. Er is 24 uur per dag stromend water en zelfs een ge scheiden huisvuilophaalsysteem. Nou dat heb je waar ik woon in Ommoord nog niet eens." De meeste voldoening heeft Van der Tas over de hulp aan een Ruandees meisje van twaalf jaar. „Zij kwam bij ons binnen en woog nog geen twaalf kilo. In vier weken tijd kwam ze drie kilo aan. Van een apatisch meisje heb ik haar zien veranderen in een persoontje dat zat te zingen in haar bedje." Uk WATERWEG „Waanzinnig". Zo omschrijft de bekende Vlaardingse entertainster Rita Yoiftig de wervelende jubi leumshow, die afgelopen zondag werd opgevoerd in de Stads gehoorzaal. De show werd haar als verrassing aangeboden ter gelegenheid van het tienjarig artiestenbestaan van Rita Young. Nadat Rita thuis was opgehaald met een heuse limousine, stond Stadsgehoorzaal-directeur Martin Putman haar bij het theater op te wachten met een gigantische paraplu. Eenmaal binnen werd Rita luid verwelkomd door haar publiek, dat massaal was opge komen. De jubileumshow was met 650 bezoekers geheel uitver kocht. „Het was altijd mijn grootste wens om de Stadsgehoorzaal vol te krijgen. Die wens is nu dus in vervulling gegaan", aldus een beduusde Rita. De jubilerende entertainster zorgde zelf voor de opening van de show door het nummer 'Dit is niet genoeg' van haar nieuwste CD 'Tien Jaar Rita Young Show' te zingen. Even later werd het eerste exemplaar van deze CD aan haar overhandigd door niemand minder dan Lee Towers. De jubileumshow werd afgesloten met een bal-na, waarbij Rita Young haar fans verrastte met een spetterend rock 'n roll- optreden. „Ik ging zelf helemaal uit m'n dak," erkent ze daags na afloop. „Het feest is een enorme verrassing geweest. Ook het enthousiasme van alle bezoekers. Zoveel bloemen en geschenken heb ik gekregen. Teveel om iedereen persoonlijk te kunnen bedanken. Dus doe ik dat graag bij deze." SCHIEDAM - De brillen-inzameling bij Paul Berg Optiek is een groot succes geworden. Honderden stadgnoeten gaven gehoor aan de oproep om hun oude monturen in te leveren op de Mgr. Nolenslaan. Paul Berg: „Het is fantastisch dat zoveel mensen de moeite hebben genomen hiermaar toe te komen. Zoveel enthou siaste reacties hadden we zelfs in onze stoutste dromen niet verwacht." Paul Berg Optiek zorgt dat de oude brillen een goede bestemming krijgen. Inleveren blijft voorlopig mogelijk. SCHIEDAM - Het Regionaal Technisch College Rijnmond houdt deze week open huis. Woensdag 1 februari kunnen be langstellenden een kijkje nemen in de Schiedamse vestiging aan de Schiedamseweg 2, donderdag 2 februari staan de deuren van het Rotterdamse schoolgebouw (Baljuwstraat 2) open. Het open huis van het Regionaal Technisch College kan op ver schillende tijdstippen worden be zocht. De panden zijn zowel op 1 als op 2 februari open tussen 14.00 en 16.30 uur en van 18.30 tot 21.00 uur. Er is informatie te krijgen over de volgende studiemogelijkhe den: de éénjarige cursus oriënte ren en schakelen, de korte oplei ding (twee jaar) bouw-, electro- en metaaltechniek, de éénjarige cursus tweede diploma (werk tuigbouwkunde na elektrotech niek, elektrotechniek na werk tuigbouwkunde en commercile techniek) en de lange middenka deropleiding (bouwkunde, ener gietechniek, electronica, werk tuigbouwkunde en commerciële techniek). De laatste opleiding duurt vier jaar. GGD-arts Peter van der Tas helpt Ruandezen te overleven Sociaal geneeskundige Peter van der Tas verruilde zijn baan hij de GGD Nieuwe Waterweg Noord voor drie maanden voor het werk in een vluchtelingenkamp in Goma Rita Young, temidden van haar collega-entertainers. Paul Berg en medewerker Sven Smit tonen een gedeelte van de oogst Tijdens de open dag worden veel aspecten van technische opleidingen belicht

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 3