SCHIEDAM '4X1 KOOP BEKEND MAKING Kattenstress n /GEEN wintersportplannen?\ MyMé Jazz en toneel in 't Spul Politie stuit op jachtgeweer Centrummanagement geeft individueel advies op maat Regionale milieu-educatie Brandweer helpt Limburg DEZE WEEK AVONDEN Donderdag en vrijdag mm 5P3 Verzorginghuis Spaland minder hoog aan Willem Andriessenlaan Gezondheid en milieu Het Nieuwe Stadsblad 6-1440 WOENSDAG 08 FEBRUARI 1995 SCHIEDAM De gemeen tebrandweer Schiedam is on der de vlag van de hulpverle ningsdienst Rotterdam-Rijn mond de afgelopen week ook in touw geweest in Limburg. Een tank-autospuit uit de Brandersstad werd zes dagen lang uitgeleend aan Tegelen. Brandweerlieden vulden daar zandzakken om de dijken te verstevigen en om nooddij- ken te maken. De pomp van de wagen werd benut om wa ter weg te pompen. Dankzij deze extra inzet konden vele huizen gespaard worden voor het water. Ook het trafohuis je, waardoor Tegelen van stroom wordt voorzien, bleef droog. De plaatselijke brandweer le verde bovendien een com pagniecommandant voor Ar- cen. Ook werd een automon teur beschikbaar gesteld voor de logistieke eenheid. De functionarissen werden in principe om de twaalf uur afgelost. De groep die in Limburg vanuit Schiedam werd ingezet, telde ongeveer 50 man, beroeps én vrijwilli gers. Zaterdag waren alle 'uitzendkrachten' weer pa raat op eigen stek. INTER COMFORT 1.300.000 010 - 4.699.911 010 - 4.699.444 SCHIEDAM Vooral de ze ven katten, die vanwege de wa tersnoodramp in het Schie dams' asiel werden onderge bracht, konden moeilijk aar den. Ondanks het warme wel kom dat de dieren daar bereid werd, misten ze eigen huis en haard. „Ze hadden allemaal last van hun maag en darmen, gewoon van de stress," vertelt een me dewerkster van de Hargahoe- ve. De honden die tijdelijk ver huisden naar de Sportlaan- ook zeven- hadden aanmerke lijk minder problemen. Voor hen was het verblijf in de Brandersstad mede dankzij het vriendelijke personeel best dra gelijk. Ze lieten zich zelfs kwispelend fotograferen voor Het Nieuwe Stadsblad. Het minste last van de hele toestand had het ene konijn, dat in zijn eigen hok werd afge leverd. De verschillende bazen en ba zinnen, afkomstig uit onder meer Tiel en Enspijk- bezoch ten hun viervoeters regelmatig. „Een meneer belde ons zelfs iedere dag. Sommige eigenaren waren echt overstuur toen ze hun beestje kwamen brengen. We hebben er dan ook alles aan gedaan om juist deze gasten goed op te vangen." Het dierentehuis kwam door de onverwachte extra toeloop niet in de proble men. Het is juist een rustige periode en dan is er plek voor logé's. SCHIEDAM— In café 't Spul (Hoogstraat 92) organiseert de nieuwe stichting Artes Cumulatae op vrijdag 10 februari een jazzcon cert. Drie bekende jazzmusici - Udo Spitsbergen, James Long en Janice Lakers - beginnen om 21.30 uur te spelen. Op zaterdag 11 februari is er om 21.00 uur toneel. Dan wordt De stijllamp uitge voerd, een eenakter van Barillet en Gredy. Theatergroep Othello verleent hieraan medewerking. Toegang gratis! SCHIEDAM Een 19-jarige Schiedammer is maandagavond aangehouden na een korte ach tervolging. Agentén zagen de man, samen met nog een inzittende, in een auto op de Westvest rijden. Om dat de politie de zaak niet ver trouwde werd de wagen staande gehouden en moesten de man nen hun rijbewijs tonen. Omdat zij dat niet konden, sloegen de mannen op de vlucht. Na een achtervolging kon de bestuurder van de auto op de Lange Nieuw- straat worden aangehouden. De tweede persoon wist te ontko men. Het voertuig, dat nog op de Westvest stond, bleek een paar uur eerder te zijn gestolen uit de Van Hogendorpstraat. In de auto werden een jachtge weer, twee bivakmutsen en een paar handschoenen aangetrof fen. De politie is bezig met een uitgebreid onderzoek. SCHIEDAM 'Sammy loop niet zo gebogen. Sammy denk niet, dat ze je niet mo gen. Sammy kijk naar boven. Sammy kijk omhoog!' Ram ses Shaffy zong het nummer in een grijs verleden tot bo venaan de hitlijsten. Anno 1995 zou deze tekst het motto moeten worden van de plaat selijke middenstand, als het aan de dienst Stedebouw ligt. Bij de gemeentelijke afdeling- gehuisvest op de tiende verdie ping van het stadskantoor- heerst een levendige, weinig ambtelijke sfeer. De koortsachtige werkdrift richt zich niet alleen op de vele projec ten die op dit moment in het centrum op stapel staan. De on dernemers die tot nu toe het hart van Schiedam kloppend hebben gehouden, kunnen net zo goed rekenen op steun vanuit de hoge betonnen bestuurskolos. Nuchterheid „Iedere stad die het als zelfstan dige eenheid wil redden, gaat op zoek naar een eigen identiteit. Dat heeft ook te maken met het Europa éénwordings-proces. Grote anonieme winkelcentra zijn er voldoende. Wil je boven de grijze massa uitsteken, dan moet je je profileren met je eigen karakter." Hülija Ergün is stede- bouwkundige en bouwplancoör dinator bij de dienst Stedebouw. Len Rademakers is chef-stafbu reau en dus hoofd secretariaat bij dezelfde instantie. Beide da mes paren een gedegen kennis op eigen vakgebied en een forse do sis enthousiasme aan een gezon de portie nuchterheid. Daarbij hebben ze allebei gevoel voor de geheimzinnige extra's die het boodschappen-doen tot uitje verheffen. In opdracht van de gemeente zet het duo zich een gedeelte van de werktijd in voor het onlangs opgerichte Cen trummanagement. En dat lijkt een ideale support voor de club die wil bewerkstelligen, dat 'his torisch en nieuw Schiedam straks met succes de krachten bundelen en een echte eenheid gaan vormen'. Bescheiden „Een stad die zich moderniseert, moet zich ook goed bewust zijn van de al bestaande waardevolle elementen en daar gebruik van maken. In Schiedam schort het daar nogal eens aan." Hülija Er gün wil dat niet afdoen met het geijkte vooroordeel van 'zwart- kijkerij'. „De mensen hier zijn simpelweg te bescheiden. Dat zit in de cultuur ingebakken, maar moet er uit. Schiedam heeft zo veel verborgen schoonheid. Kleinschaligheid- en dan praat ik ook over de sfeer- vind ik bijvoorbeeld heel typerend voor deze stad. Die moet dan ook zeker gehandhaafd blijven. Als je dat wil, dan moet je je niet uitsluitend richten op de nieuw bouw, maar tegelijk op opwaar dering en een face-lift van het bestaande stukje binnenstad. Via het Centrummanagement hopen we de ondernemers uit dat gebied, dikwijls kleine zelfs tandigen, een zetje te geven om mee te gaan in de vaart der vol keren. Dat proces speelt zich vooral af in het hoofd. De mid denstanders moeten zich weer bewust worden van hun eigen waarde; doordrongen zijn van het besef, dat ze minstens zo hard nodig zijn als die nieuwe grote bedrijven. Dan volgt die noodzakelijke opknapbeurt van hun winkels vanzelf." Het Cen trummanagement richt zich op het historische gedeelte van de grote ommeloop en dan vooral de Hoogstraat, Grote Markt en Broersvest. Er zijn inmiddels al diverse aktiviteiten opgestart. Dat heeft geresulteerd in een feeëriek verlichte Broersvest. Ook in het zogenaamde 'puien project' op de Hoogstraat, be gint duidelijk schot te komen. Hülija Ergün: „Je ziet dat steeds meer middenstanders letterlijk bereid zijn eens omhoog te kij ken. Het opknappen van de ge vels zit in de lift. Geen enkele ondernemer echter kan zichzelf loszien van zijn collega's. Reno veren heeft alleen zin vanuit een samenhangende aanpak. Er moet een zekere uniformiteit zijn in materiaalkeuze en dergelijke. Anders blijft het een rommeltje in een stad. Het Centrummana gement is algemeen aanspreek punt en heeft bovendien de ken nis in huis- of kan die inschake len- om individuele begeleiding op maat te verlenen. Dat werkt." Het puienproject is om verschil lende redenen een kwestie van 'het hebben van een lange adem'. De snelle wisseling van eigena ren van winkels op de Hoog straat is daarbij niet het grootste probleem, volgens Hülija: „Dat hoort bij een stad die zich in hoog tempo ontwikkelt. Er komt een moment, dat er weer rust is. Middenstanders die lan ger vast op één plek zitten, heb ben daar een grotere emotionele band mee. Dan is het makkelij ker om hen te motiveren hun zaak een facelift te geven. Dat is echter niet de grootste hindernis die we moeten nemen. Wat de mensen echt tegenhoudt, is het idee dat zo'n verbouwing duur is. Het kost ook veel geld. maar hoeft niet altijd onbetaalbaar te zijn. Wij kunnen de mogelijkhe den duidelijk op een rijtje zetten en beschikken bovendien over de kennis om de aanwezige mid delen- want die zijn er- effectief en creatief te gebruiken. Dit soort investeringen verdient zichzelf bovendien terug. Het vereist wel moed om ze te doen. Het is niet uniek waar we hier mee bezig zijn. Andere steden zijn ons voorgegaan en met suc ces. Dus hier kan het óók. De be langrijkste voorwaarde voor het welslagen van die operatie is het lef om de eigen stad eens met een andere bril te bekijken. Schie dam is de moeite waard, heeft een toekomst. Als de midden standers daarin geloven, dan komt de rest vanzelf." Hülija Ergün en Len Radema kers houden iedere week spreek uur in het vaste onderkomen van het Centrummanagement aan de Broersveld 13 op dinsdag tussen 9.00 en 12.00 uur. Dat is vrij toegankelijk. rartrnacaQQ Ma ucoocEtocDarao SCHIEDAM Door een misverstand is in het artikel over de sloop en nieuwbouw van verzorgingshuis Spaland in Het Nieuwe Stadsblad van donderdag 2 februari jl. een fout geslopen. Daarom nu de correcte bouwgegevens. De toren van elf etages komt op de hoek van de Laan van Bol'es en de Churchillweg. De flat van zeven verdieping, die via een loopbrug met de toren wordt verbonden, komt evenwijdig aan de Churchillweg (op de plek waar nu de hoogbouw van Spaland staat). Op het plaatje hierbo ven staat dit complex bovenaan afgebeeld. Aan de Willem An driessenlaan komt nieuwbouw van vier etages. Daarin zit ook de hoofdingang van het verzorgingshuis. Op het plaatje hierboven is dit complex onderaan afgebeeld. WATERWEG Mensen met gezondheidsklachten, die menen dat deze het gevolg zijn van milieufactoren, kunnen sinds kort terecht bij een landelijk registratienetwerk. Dit netwerk functioneert met behulp van een subsidie van het ministerie van VROM. Het telefoonnummer van het meldpunt in Zuid-Holland is 010-4558201. SCHIEDAM Zonder de inzet van particuliere bewo ners zou de restauratie van monumentale Schiedamse panden de laatste jaren niet zo'n grote vlucht hebben ge nomen. Een goed voorbeeld daarvan is te zien aan de Kor te Haven nummer 30. De ge vel is geheel vernieuwd in de oude stijl. Het herstel van de funderingen van hun huis en herbouwen van de pui in oude luister was voor de eigenaren ervan een onverwachte en ook te zware klus om helemaal zelf te klaren. Dankzij de hulp van de Stichting Be schermd Stadsgezicht kunnen Els van Steenoven en Rob Matena weer rustig slapen en is de plaatselijke grachtengor del een parel rijker. Het grondig opknappen van een historisch pand vergt een hele investering niet alleen kwa geld, maar ook kwa tijd. Dat hadden Els van Steenoven en Rob Mate na best redelijk goed ingeschat, toen ze twaalf jaar geleden al weer Korte Haven 30 kochten. Het interieur was een absolute puinhoop, maar het tweetal zag meteen de charme van het oude pand. "Je weet dat het een aantal jaren van je leven gaat kosten," zegt Rob. „Dat hadden we er alletwee graag voor over. We moeten niet denken aan nieuw- bouw." Spijt hebben ze nooit gehad van hun aankoop. Zelfs niet toen- juist nadat de bene denverdieping pici bello was op- geknapt- bleek, dat de gevel op instorten stond. „Er zat altijd al wel een klein scheurtje in de pui. Dat dat zo zou verergeren had den we natuurlijk niet voorzien. Eerst hadden we nog even de illusie om het zelf te repareren. We zijn inmiddels redelijk han dig geworden allebei. Maar wil je zo'n renovatie goed doen, dan gaat dat als doe-het-zelver boven je macht. Daar kwamen we toch ook redelijk snel achter." Echt in paniek raakten de pechvogels niet. „We wonen hier zo fantas tisch, dan moet je niet meteen gaan klagen als er eens wat te genzit. Nee, over verhuizen heb ben we nooit gedacht." vertelt Els laconiek. Niettemin beteken de de steun van de Stichting Be schermd Stadsgezicht een uit komst. „Er zijn subsidies waar je in zo'n geval beroep op kan doen'" zegt professor G. Ch. Meeuse, voor zitter van de Stichting. „Zeker voor particulieren zijn de kron kels die je in de ambtelijke sfeer tegen kunt komen, soms moei lijk te overwinnen. Dan is be middeling van een instelling die een goede entree heeft in die kringen buitengewoon nuttig." Voor de financiering van de re novatie van de fundering van hun voorgevel bleken de bewo ners een beroep te kunnen doen op het Nationaal Restauratie fonds. Dit fonds is speciaal in het leven geroepen om eigenaren en beheerders van historische ge bouwen te helpen om hun bezit in stand te houden door het be schikbaar stellen van financiële faciliteiten, ondermeer het ver strekken van speciale leningen met een lage rente. De SBSS bood ook steun bij andere prak tische zaken als het vinden van de juiste aannemer. Luxe Els en Rob hebben wel enkele maanden in de rotzooi, de kou en het donker gezeten. De hele pui moest eruit. Als beschutting werd een dichte houten schut ting op alle verdiepingen neerge zet, één meter voor de normale gevellijn. De klus is nu geklaard en alles ziet er ook van binnen weer piekfijn uit. Plafonds, vloe ren en muren werden keurig af gewerkt. „We hebben altijd alles zelf gedaan," zegt Els. „Dan is het luxe als je eens iets kunt uitbesteden, ook al zit je in de troep. We zijn echt dolblij met het resultaat. Het is niet alleen heel mooi geworden, maar ook bijvoorbeeld een stuk minder ge horig dankzij het dubbelglas dat er meteen is ingezet." Het verle nen van assistentie bij restaura tieplannen van particulieren is een wat onderbelicht deel van het werk van de SBSS. Conform haar statuten rekent de Stichting dit ook tot haar taak. Immers, zo wordt de instandhouding be vorderd van historische panden in het als beschermd stadsge zicht aangemerkte deel van Schiedam. Zonder de SBSS zou het hart van de oude Branders stad dan ook heel wat meer 'rot te kiezen' tellen. Informatie tij dens kantooruren op maandag, woensdag en donderdag bij me vrouw C. Boele, coördinasator van de SBSS, tel. 4270640. WATERWEG De gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis gaan hun samenwer king op het gebied van de Na tuur- en Milieu-educatie verster ken. Drie wethouders en een raadslid van de drie gemeenten (Van der Akker namens Schie dam, Van der Windt namens Vlaardingen en Storm en We- senhagen namens Maassluis) hebben hiertoe vorige week een overeenkomst ondertekend. De bestaande samenwerking wordt uitgebreid. De natuur- en milieu educatie op scholen wordt ge- structureerder van opzet, terwijl in het vervolg ook andere doel groepen als ouders, verenigingen en organisaties worden bena derd. Bovendien gaan de ge meenten ook de milieuzorg op scholen gecoördineerd aanpak ken. Voorafgaand aan de onder tekening van de overeenkomst vond overleg plaats met onder meer vertegenwoordigers van het onderwijs in de drie gemeen ten. Centraal stond de vraag hoe de activiteiten van de natuur- en milieu-educatie zo goed mogelijk kunnen worden opgenomen in het onderwijs. Verwen uzelf dan eens met een nieuwe bril! BRILLEN EN CONTACTLENZEN Dir. Dr. T. S. Ong 's-Gravelandseweg 612, 3119 NA Schiedam, tel. 010-4270269 Bij aankoop vrijdag oogartsconsult zonder afspraak en zaterdag van 10.00-16.00 uur Optometristen Contactlensspecialisten (A.N.V.O.) Openingstijden: maandag, woensdag, donderdag en vrijdag van 9.00-17.30 uur, zaterdag van 10.00-16.00 uur. Dinsdag gesloten. r Maxis Hoogvliet, Kin hei m 305. JE TREFT 'T BIJ MAXIS InterComfort, dé specialist in Chesterfields en Italiaanse stijlmeu belen. heeft met de grootste spoed de voorraad uit het centrale maga zijn in Culemborg verspreid over enkele filialen in de veilige gebie den. Deze filialen zijn nu overvol en ons magazijn is nog niet gereed voor de terugkeer van de meubelen. Wegens plaatsgebrek zullen deze voorraden versneld en met ENORME KORTINGEN worden verkocht. Het betreft een enorme partij originele Engelse Chesterfields en unieke Italiaanse stijlmeubelen. siiiii «BW»» Burg. van Walsumweg 528. Tussen de kubus woningen en het Oostplein. Rotterdam. Tel.: 0104132864. Vrijdag koopavond. WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010 - 4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N. v.d. Marei Districtverkoopleider: J.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694) J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur) Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan; huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren i 010-4.699.612/4.699.613 NS 'Die bescheidenheid Hülija Ergün (links op de foto) en Len Rademakers 3URÜ VAN RÖÖOEN Lief en leed rond grachtengordel Voorzitter van de SBSS, professor Meeuse overhandigt een bloewetje aan Els van Steenoven. Coördinator van de SBSS, mevrouw Boete, en bouwtechnisch adviseur van de Stchting, de heer J. Kruyswijk, kijken lachend toe De overeenkomst werd ondertekend door Trudy van der Akker, Kees van der Windt, Leny Wesenhagen-Kastelein en Jan Storm.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 3