CN Audi A4 feitelijk goedkoper dan z'n voorganger N Nieuw topmodel in april bij Vari-Suzuki a Honda Civic op Amerikaanse toer Vermist Auto Register Opel 26 jaar marktleider Nissan modellen in teken Sail Geschiedenis Nederlandse personenauto-industrie Daihatsu op zn Italiaans Vijf kleppen per cilinder als noviteit Alle Audi's met airbag V Woensdag 15 februari 1995 De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reacties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. i!Telefoon: 070-3190254, fax: 070-3952669 Nederland kent sinds enige tijd een Vermist Auto Register ftVAR), een stichting die zich ten doel stelt via een snel signale ringssysteem gestolen auto's bij de rechtmatige eigenaar terug te bezorgen. Met;het VAR zetten overheid en bedrijfsleven een belangrijke .■stap» in de bestrijding van de autocriminaliteit. Alle Nederlandse [autoverzekeraars, de VNA, BOVAG, de RDW, CRI, de Raad van ■Hoofdcommissarissen, de RAI en RDC Datacentrum werken sa men in de stichting VAR. Inmiddels is bijna 80 procent van alle /vermiste voertuigen via het VAR geregistreerd. Maandelijks wor den [dank zij dit systeem ruim 500 voertuigen teruggevonden. Zij vertegenwoordigen in doorsnee een gezamenlijke waarde van [zo'n 7,55 miljoen gulden, ïi ]Opej Nederland en zijn dealercorps verkochten vorig jaar 63.581 Viieuwe Opel personenwagens, ofwel 8992 stuks meer dan in 1993. iHetlOpel marktaandeel groeide van 13,93 procent in 1993 naar '14,65 prodent in 1994. Met dit verkoopresultaat was Opel voor het J26e ïaar op rij marktleider in Nederland. Een uniek feit. Meest verkochte model was opnieuw de Astra waarvan er 29.532 werden afgeleverd, 10 procent meer dan in 1993. Nissan Motor Nederland is ook dit jaar weer hoofdsponsor van 's werelds grootste nautische evenement 'Sail Amsterdam', dat van 10 tot en met 14 augustus plaats heeft. Omdat grote gebeur tenissen nu eenmaal hun schaduwen vooruit werpen, brengt Nissan nu al een gelimiteerde serie 'Sail'-versies op de markt van de Micra, Sunny en de sportieve 100 NX. ËilSc Natuurlijk is het de bedoeling dat de Nissan-dealers met deze ac tiemodellen de wind in de zeilen krijgen en dat ze niet alle zeilen hoeven bij te zetten om de 'Sail-vloot' aan de man en vrouw te brengen. Alle drie 'Sail'-typen kenmerken zich door een complete, zomer se uitmonstering. Zo heeft de 'Sail-vloot' standaard een glazen schuif-kanteldak, uitgezonderd de 100 NX, want die bezit stan daard al twee uitneembare dakpanelen. Een ander kenmerk van de 'Sail'-serie is het fraaie interieur, ter wijl een badge verraadt dat het hier om extra aantrekkelijk opge tuigde 'maritieme' Nissans gaat. Op het terrein van NedCar in Born (Limburg) komt een perma nente expositie over de geschiedenis van de Nederlandse perso nenauto-industrie. De Europese Commissie en het ministerie van Economische Zaken dragen financieel bij aan de bouw van de expositieruimte met de mooie naam 'NedCar Evolution Centre'. NedCar (voorheen Volvo Car) stelt het historisch bedrijfarchief en een collectie unieke auto's voor onbepaalde tijd ter beschikking. De expositie opent medio 1995 voor het publiek. Moderne auto's zijn van een dusdanige kwaliteit dat een auto test zou kunnen vol staan met één regel: "de (automodel) is een grandioos voertuig, dat niets te wensen overlaat". Deze mijme ring dringt zich op als we een Audi A4 na 550 testkilometers terug rijden naar de impor teur. Weliswaar valt op de A4 nog wel kritiek te spuien (windgeruis vanaf 120 km/u, knar sende veren), verder neigt de opvolger van de Audi 80 naar perfec tie. Van de criteria waarop je een auto kunt beoor delen, is de prijs-kwali- teit verhouding door slaggevend. Die is bij de A4 dik voor mekaar. Vergeleken met de Audi 80 is de kwaliteit op alle fronten toegeno men, technisch geeft de A4 iedere concurrent het nakijken (vijf klep pen techniek, viermaal gelede vooras, 45 kg lichter dan de Audi 80 en toch veiliger), ter wijl z'n rijgedrag zon der meer 'fascinerend' Tel je aile verbetering bij elkaar op en denk je daar een prijskaartje bij, dan lijkt een forse prijsstijging logisch. Niets daarvan: in Duitsland kost de A4 zelfs geen Pfennig meer dan de 'oude' 80; in Ne derland wist de impor teur de prijsverhoging tot het absolute mini mum beperkt te hou den. Voor de Audi 80 gold een vanafprijs van 47 mille: de prijslijst van de A4 begint bij 49 mille. Voor 2000 gulden meer krijg je zo veel auto meer, dat er eigen lijk sprake is van een prijsdaling. Technisch Op technisch gebied zet de Audi A4 een gro te stap voorwaarts. Zo bezit de jongste Audi- telg als eerste in serie- produktie gebouwde auto, vijf kleppen per cilinder. Bij de motor fietsen van Japanse topmerken, bij een merk als Ferrari en in de autosport zijn vijf- kleps-motoren al lan ger bekend; voor mas- saprodukten is de vijf- kleps-techniek in de A4 een noviteit. Ander nieuws betreft de vier maal gelede vooras. Hierbij wordt elk wiel door vier dwarsdraag- armen geleid. De bo venste twee draagar- men verbinden de car rosserie met de fusees, de twee onderste ar men fungeren als draagarm respectieve lijk geleidearm. Audi past deze techniek met vier dwarsdraagarmen trouwens ook toe bij zijn nieuwe topmodel A8, de opvolger van de V8. Vergeleken met de Audi 80 heeft z'n opvol ger een nog wat ronder, robuuster voorkomen. Het is een attractief en dynamisch ogende, vierdeurs reiswagen, die zeker in de smaak zal vallen bij de doel- poep van sportieve, jeugdige automobilis ten. Naast de genoem de technische voorzie ningen als de vijfkleps- motoren en de vier maal gelede vooras, be schikt de A4 af-fabriek over alles wat je van een moderne auto mag verwachten. Ook het interieur straalt de be kende Audi-allure uit, wat zorgt voor een aan gename ambiance. Hoewel de A4 met zijn lengte van 448 cm niet tot de grote knapen be hoort, is de kofferbak behoorlijk ruim beme ten. Er is plaats voor minimaal 440 liter aan spullen. Door de ach terbank geheel of ge deeltelijk te kantelen, komt extra bergruimte vrij. Alle Audi-modellen be schikken standaard over een airbag voor de bestuurder. Tegen meerprijs is ook een airbag voor de voor passagier leverbaar. In de Audi S6, Audi S6 Avant en Audi A8 zijn twee airbags stan daard. De airbags vor men - als het nodig is - een prima aanvulling op de bescherming die de veiligheidsgordels met pyrotechnische gordelspanners al bie den. Standaard beschikt de Charade 'Toscana' over een 1.3 liter 16- Jdeps multi-point injectiemotor, die maximaal 62 kW/84 pk aan de daglegt. Naast de unieke Peacock Blue metallic-lak en twee in de wagenkleur gespoten buitenspiegels en dito bumpers staat 'Tos- fcana' op brede 165/70 banden. Het meubilair is bekleed met een Speciale 'Toscana'-stof, terwijl de naam 'Toscana' plus het wapen van dit Italiaanse gewest op de rugleuning van de zetels staat. t)ok- de aparte wieldoppen dragen het wapen van Toscane. Andere exterieur-details zijn een wis/was installatie op de achter ruit,' ruitewissers met interval vóór, getint glas, een antenne en beschermstrips op de flanken. Van binnen vallen de complete radio-voorbereiding inclusief spe akers en de gescheiden neerklapbare achterbank onder de Toscaanse toevoegingen. De Charade 'Toscana' is te koop met drie of vijf deuren. Het drie- deurs model kost vanaf 24.995,-; de vijfdeurs valt precies 1000 gulden duurder uit. Daihatsu gaat op de Italiaanse toer. Met het actiemodel 'Tosca ne', vernoemd naar de Italiaanse provincie, heeft men de Cha- rjade tegen een vriendenprijsje uitgerust met talrijke extra's. Suzuki toonde z'n Bale no voor 't eerst begin fe- oruari 19^5 op de Auto- RAI. Amsterdam had er een regelrechte wereld primeur mee. Omdat Mitsubishi tegelijker tijd met de 'Nederland se' Carisma alle aan dacht opeiste, ging de Baleno publicitair ge zien kopje onderl Daar staat tegenover dat Su zuki nu - in de nazit van de Auto-RAI - wel volop in de schijnwerpers staat. Koetswerkvormen Suzuki levert de Baleno in twee koetswerkvor men: driedeurs hatch back en vierdeurs se dan. Met de komst van de Baleno haalt Suzuki de Swift sedan uit het programma ten gunste van de Baleno sedan. Anderzijds is de Baleno niet te koop met vijf deuren; wie een vijf deurs hatchback zoekt, komt bij Suzuki dus vanzelf uit bij de Swift. Net als de Swift, kent ook de Baleno een ver schil in wielbasis tussen de hatchback en sedan. Bij de hatchback staan de voor- en achteras 238 cm uit elkaar; bij de se dan is dat 248 cm. Het grootste verschil met de Swift heeft met de afme tingen te maken: de Ba leno is ruim 12 centime- Suzuki is de kam pioen van de kleine auto's. In 1994 ver kochten de vader landse Suzuki-dea lers bijna 12.000 Al to's en Swifts. Met dit aantal blijft Suzu ki slechts een kwart achter bij Fiat, de an dere kleine-auto's- kampioen. Hoezeer bij Suzuki de na druk ligt op 'mini' en 'compact' blijkt uit het feit dat de splinternieuwe Baleno met zijn lengte van circa vier meter meteen aan de top van het Suzuki-personenau- toprogramma staat. geprijsde 'Wallstreet'- accessoirepakket le verbaar. Zestig procent van de Honda-afzet in Neder land komt voor reke ning van de Civic-serie. Actiemodellen kunnen meehelpen om de ver koop op peil te houden. Na het actiemodel Ci vic New York dat eind 1994 verscheen, werkt Honda Nederland het thema USA nu verder uit met de Civic 3-deurs 1.3 Down Town, de Ci vic Sedan 1.5i Dow Jo nes en de Civic Sedan 1.6ï Washington. Ver der is er nog het actie model Civic 3-deurs 1.5i Silverstone, genoemd naar het fameuze Brit se racecircuit. Boven dien is op de Civic Se dan tijdelijk het scherp stelt dan vanzelf het veersysteem af op de omstandigheden van wegdek en belading. Zo zorgt het SSCS voor een continu stabiel, comfor tabel en optimaal weg gedrag. Dit elektronisch ge stuurde schokdemper systeem is alleen lever baar in combinatie met ABS. Meerprijs: 3500 gulden. Stuurbekrachtiging is standaard bij de 1.6 liter motor en op de 1.3 liter sedan met automaat. Bij de andere 1.3 liter ver sies valt stuurbekrachti ging onder de opties. Hoe de Baleno zich ge draagt in de dagelijkse praktijk en hoe hij er verder uitziet, hopen we weldra aan den lijve te ondervinden. In een rij- impressie berichten we daarover zodra de auto bij de dealers arriveert. Dat wordt april 1995. ter langer. Baleno-kopeïs kunnen kiezen tussen twee vier- cilinder zestien-klep pers: 1.3 liter (dezelfde als in de Swift, nu met wat meer vermogen), en een 1.6 liter, die we ken nen uit de vertrokken Swift sedan. Beide mo toren hebben multi point injectie. Stan daard worden de 16- kleppers gecombineerd met een vijfbak, met zo wel in de 3e als 4e trap een overdrive-verhou- ding. Suzuki geeft voor de 1.3 versies een topsnelheid van 170 km/u op; bij de 1.6 versie ligt de top rond 175 km/u. Airbags Opvallend detail is ver der dat de Baleno in alle uitvoeringen (inclusief het basismodel van 26.995,-) standaard over twee airbags be schikt! Dat is in deze veersysteem: het Suzu ki Suspension Control Systeem (SSCS). Hier bij registreert een com puter de gegevens van veerpoten, gaspedaal, remmen en motor en klasse nog vrij uniek. Voorts kan de Baleno in alle uitvoeringen (1.3 GL, 1.6 GS en 1.6 GLS) tegen meerprijs worden voorzien van een auto matische transmissie. Voor nog meer rijgenot en veiligheid biedt Su zuki de mogelijkheid om de 1.6 typen uit te rusten met een 'Dyna- mic'-pakket. Dit bestaat uit een geavanceerd Begerenswaardig en naar de naam te oordelen ook zeewaardig: Nissan's 'Sail-vloot'. Middenvoor: de Micra Sail, linksbuiten: de Sunny Sail, rechtsbuiten: de 100 NX Sail. Mtsa2ÉlES> Wie de nieuwe Audi A4 omschrijft als een aanwinst voor het straatbeeld, zegt daarmee niets te veel. is. tti Suzuki Baleno in de schij nwerpers |Sj CHARADE f Aangenaam verpozen in 'Toscana': aan het meubilair met de spe- - ciale bekleding inclusief Toscana-opschrift zal het niet liggen. Driedeurs Charade 'Toscana': biedt veel waar voor z'n geld en draagt een avontuurlijke naam op de koop toe. Foto linksHonda ge bruikte de naam Silver- stone al eerder voor een actiemodel. Dit keer be treft het de Civic 3-deurs die rijkelijk is voorzien van nuttige en mooie ex tra's. Foto rechts: Zakelijk ge distingeerd en tevens 'n tikkie sportief: dat is de Honda Civic Sedan 1.6i Washington. Baleno hatchback: alleen verkrijgbaar met drie deuren. Wie een vijfdeurs hatchback zoekt, is bij Suzuki op de Swift aangewezen. Schiedam. •Vari-Suzuki is gevestigd aan De Nijverheidstraat 14 in

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 13