ALGEMEEN Open dagen bouw- en houtnijverheid Image TV-Productions lanceert nieuw jongerenstation op de kabel Uitgangspunt Oktopus TV: Wat houdt de Rotterdamse jongeren bezig 'Wie racisme wil bestrijden, moet weten waar'ie over praat' Vakantiebeurs Pinkpop'95 Kunstnagels behoeden katten voor doodstraf en amputatie Ivens en Verhoeven 'halen' de Nederlandse postzegel Thema van De Kunstbende in lustrumjaar is vrijheid Stripboek voor kinderen van van MS-patienten Oproep aan NatRes leden 7-1001 De Stichting MS projekten brengt een niet gesubsidieerd stripboek op de markt dat spe ciaal bedoeld is voor kinderen van wie een van de ouders Mul tiple Sclerose (MS) heeft. In het stripboek, waarvoor de stichting zelf sponsors gezocht heeft, wordt op een luchtige en humo ristische wijze de ziekte gevisua liseerd in een voor kinderen van 10 tot 16 jaar begrijpelijk taalge bruik. De doelstelling van het boek is om de ziekte MS be spreekbaar te maken bij kinde ren. De aankomende stripteke naar Michiel de Jong, student aan de Academie voor Beelden de Kunsten, heeft zich enthousi ast ingezet voor de tekeningen. Anneke van der Zande, zelf ou der met MS, heeft de teksten geschreven. Staatssecretaris Erica Terpstra en Prof. Dr. O.R. van Eikema Hommes zullen op 20 maart in Hoofddorp de eerste twee exem plaren uitgereikt krijgen. MS pa tiënten de hierbij aanwezig wil len zijn, zijn van harte welkom (nformatie onder telefoonnum mer: 01899-28964/13135). Het Oud Vrijwilligers Verband van het Korps Nationale Reser ve van Zuid Holland houdt op 13 april haar tweejaarlijkse reü nie. De bijeenkomst vindt van 10.00 tot 16.00 uur plaats in de O.Off.Mess van de Alexander- kazerne aan de Van Alkemade- laan in Den Haag. Alle NatRes en Oud-NatRes leden zijn van harte welkom. Aanmeldingen moeten worden verzonden naar: J.L.M. Kleis, Frans van Borse- lenstraat 77, 2613 NK Delft. Deelname kost 20 gulden. Tele fonisch aanmelden kan onder nummer 015-142505 plaatsvin den. Mensen die informatie zoeken over vakantiebestemmingen in Tsjechië en Slowakije kunnen zaterdag 18 februari terecht in gebouw De Baerne in Baren- drecht. De Vriendschapsvereni- ging Nederland-Tsjechië en Slo wakije houdt hier een vakantie beurs. Er is niet alleen informatie aan wezig over Praag, ook is er uit gebreide informatie over andere bestemmingen in deze twee lan den. Er zijn onder meer kleine reisbureau's aanwezig die reizen organiseren. Ook zijn er leden van de Vriendschapsvereniging die bemiddelen bij de verhuur van huizen. Hoewel veel mensen Tsjechiën en Slowakije al ont dekt hebben als vakantieland, liggen de prijzen er nog laag. Tussen 13.00 en 16.00 uur speelt de muziekgroep Eigen Wijs uit Albrandswaard muziek van de Balkan. Naast koffie, thee en limonade is er Tsjechische wijn verkrijgbaar. De beurs wordt gehouden in De Baerne. Buitenlandse Baan 1 in Barendrecht en is geopend van 11.00 tot 16.00 uur. De 26ste editie van het muzieke venement Pinkpop staat voor de deur, op Pinkstermaandag 5 juni in Landgraaf. Onder het motto '26 for 26' zijn 26 groepen of acts gecontracteerd. Met het bekend maken van de eerste vijf bands zet de organisatie meteen de toon voor de programmering van de komende PINKPOP: Live, Biohazard, Rollins Band, Spearhead en Van Dik Hout. De start van de voorverkoop staat gepland op zaterdag 18 maart bij alle bekende voorver koopadressen. Entreeprijs dit jaar is 57,50 gulden, exclusief bespreekkosten. PINKPOP is in haar 25-jarig bestaan voor 11 keer uitverkocht geweest, dit jaar wordt de miljoenste bezoe ker verwacht. Kunstnagels voor poezen. Deze maand introduceren dierenart sen de uit Amerika overgewaai de 'Soft Paws'. Daarmee komt een einde aan de terdoodver oordeling van duizenden kat ten, die hun nagels gebruiken. De kunstnagels voorkomen bo vendien dat de nagels van de niet ter dood veroordeelde poe zen uitgetrokken, zeg maar ge amputeerd, worden. Voorvaderen De huiskat scherpt graag zijn nagels. Het liefst aan meubilair, behang enzovoort. Dat gedrag heeft hij van zijn voorvaderen en van de in het wild levende katten. Die viervoeters kunnen niet zonder hun nagels: zij klimmen ermee in bomen en bakenen er regelmatig hun territorium mee af. Dat laatste doen zij door met hun nagels overal in te krassen, terwijl er in die krassen een geurtje wordt gewreven, af komstig uit de geurkliertjes in hun voetkussentjes. Klimpalen of een kokosmat blijken niet altijd de oplossing voor het krassen. Het ruige werk, daar houden katten en poezen nu eenmaal van. Dit tot grote ellende van de eigenaar, die zijn bezit vemield.ziet wor den en daarom maatregelen treft. Gevolg: de poes belandt in het asiel, of moet inslapen of krijgt de nagels uitgerukt. De laatste wettelijk verboden maatregel is ook niet alles, want het beestje kan dan niet meer krabben, maar ook niet meer fatsoenlijk lopen of klimmen. Gelaarsde nagel De Amerikaanse dierenarts Toby Wexter ontwikkelde kunstnagels, die als een hoesje over de nagels van de voorpo- WéÊtgm ten worden geschoven. Niet al leen kan er niets meer kapot gekrabbeld worden, bloedige gevechten blijven ook uit. De poes of kat kan nog wel klim men, lopen en in de nek krab ben. Ze of hij kan de 'gelaarsde' nagel ook normaal intrekken. Deze hele week nog, zet de bouw- en houtnijverheid zijn deuren open. Tot en met 18 fe bruari houden vele tientallen op- leidingswerkplaatsen open huis en staan overal in het land bouw-, wegenbouw-, schilders- en houtprojecten open voor het poubliek. Ook hier in de buurt. Tijdens de open dagen krijgen bezoekers allerlei aardige pro- motie-artiekelen mee, zoals stic kers, speldjes, draagtassen, pen nen en linialen. In de opleidingswerkplaatsen krijgen jongeren die een oplei ding in het leerlingwezen volgen les in timmeren, metselen, straat maken, schilderen, stukadoren, houtbewerken en nog vele ande ra vakken. Wie geïnteresseerd is in hoe het er in de praktijk aan toegaat kan een van de projecten of bedrijven bezoeken die voor het publiek zijn opengesteld. Bijvoorbeeld de Kop van Zuid (met gratis rondvaart), de stormvloedkering bij Hoek van Holland, de voor malige 2e kamer in Den Haag of de verkeerstunnel in Leiden. In formatie is verkrijgbaar via de Bouw- en Houtlijn: 06-8858. In de regio zijn de volgende acti viteiten: Rotterdam - Jongeneel Hout- en Plaatleverancier, Bijlstraat 125, 17 februari, 14.00 - 16.00 uur; Rotterdam - Monstermeubel In terieurbetimmeringen, Ceintuur baan 199, 17 februari, 09.00 - 12.00 uur; Rotterdam - Op- leidngswerkplaats, Overijsselse straat 49, 17 februari, 13.00 - 21,.00 uur; Rotterdam-Zuid - Coors Interieur, Piekstraat 77, 13-17 februari, 09.00 - 17.00 uur; Rotterdam - Bouwproject Kop van Zuid (bezichtiging met rondvaartboot), Verzamelpunt: informatiecentrum Kop van Zuid, Stieltjesweg 21 (tussen Oude Hefbrug en Poortge bouw), 15 en 16 februari, 09.00 - 16.00uur; Schiedam - Jongeneel Hout- en Plaatleverancier, Bui tenhavenweg 34, 17 febrauri, 14.00 - 16.00 uur; Schiedam - Opleidingswerkplaats, Nieuw- sticht 10, 17 februari, 09.00 - 18.00 uur; Schiedam - Oplei dingswerkplaats, Nieuwsticht 10, 17 febrauri, 09.00 - 18.00 uur; Sliedrecht - Opleidings werkplaats, Valkweg 6, 17'fe- bruari, 09.00 - 18.00 uur; Zwijn- drecht - Opleidingswerkplaats, Merwedeweg 12a, 16 februari, 09.00 - 18.00 uur; Hoek van Hol land - Bouw stormvloedkering, Bouwcombinatie Maeslantke- ring (BMK), (Informatiecen trum Rijkswaterstaat, Nieuw Oranjekanaal, 18 februari 10.00 - 16.00 uur, busdienst vanaf NS-station Hoek van Holland. In het educatief centrum de Ont dekhoek in Rotterdam kunnen kinderen van 4-14 jaar vanaf maandag 13 februari a.s. in mi niatuur kennis maken met de bouw. Zij kunnen daar complete huizen, wegen, bruggen en dij ken bouwen en zo een idee van de bouwnijverheid krijgen. En tree zonder vrijkaart f 9,50 per kind. Ontdekhoek, Pannekoek- straat 55, 3011 LC Rotterdam, tel. 010-4143103. Op de projecten op de Kop van Zuid en de Maeslantkering zub len in totaal 200 vrijkaartjes voor de Ontdekhoek uitgedeeld worden, te gebruiken voor 31 maart 1995. 'Dat kan beter', was zijn con clusie. 'Ik lag ernstig ziek in het ziekenhuis en op Stads- TV urenlang stadsbeelden. Je kent dat wel, ze zetten de ca mera ergens neer en verder gebeurt er niets. Daar moet toch wel iets beters mee te doen zijn?' Eenmaal weer op de been voegde Renato Cru- den (29) de daad bij deze ge dachte en stapte naar Stads- TV. Het resultaat? Op 3 maart de eerste uitzending van Oktopus TV, een pro gramma voor en door jonge ren, geproduceerd door het hiervoor opgezette Image TV Productions. Geld is er niet. Geen glamour en glitter. We dwalen door Kralin gen op zoek naar een plekje om even van gedachten te wisselen. De buurtwinkel heeft op dat mo ment geen plek. Ook bij het Buurthuis kunnen we niet te recht, want de stoelen zijn nodig voör het spreekuur van de Raadsman. Uiteindelijk belan den we in zijn eigen keuken. 'Kijk' zegt hij, 'nou zie je zelf hoe prettig het zou zijn om nog eens een kantoortje te hebben. Aan enthousiasme en energie schort het niet. Als een onbezol digde kleine zelfstandige is Re nato Cruden dag en nacht in de weer met en voor jongeren. Hij is van huis uit afgestudeerd als so ciaal cultureel werker, heeft en kele jaren met jongeren in Alexanderpolder gewerkt en cre ëert nu zijn eigen werkterrein. 'Zolang er gebeurt wat ik vind dat er moet gebeuren hoor je mij niet'. Zover is het echter nog niet. Dus gunt hij zich nauwe lijks rust. Hij heeft de Stichting Jongeren Ontwikkeling Rotter dam opgezet en probeert soort gelijke initiatieven in andere ste den te stimuleren. Er lopen al gesprekken met Amsterdam, Den Haag en Breda. In Rotter dam is hij als straathoekwerker bezig om te inventariseren wat jongeren bezig houdt. Zoekt lo- katies en organiseert avonden. Bemiddelt bij het krijgen van stageplaatsen en soms lukt het hem zelfs een vaste baan voor iemand te vinden. Bemoeial 'Ja natuurlijk zou ik zelf ook wel in loondienst willen zijn. Het is tobben en armoe. Mijn droom is een eigen jongerencentrum, zo dat ik ook niet meer zo afhanke lijk ben van anderen bij het vin den van lokaties voor jongerena vonden.' Door het bestaande club- en buurthuiswerk wordt hij wel eens als bemoeial ervaren. Toch gaat het hem er niet om om anderen in de wielen te rijden. 'Er gebeurt te weinig voor jonge ren. Neem nu bijvoorbeeld de clan-vorming die je hier en daar in de stad ziet ontstaan. Daar moetje nu iets mee doen voordat het later uit de hand loopt' Toegangstelevisie Ook van Image TV-productions heeft hij een project voor jonge ren gemaakt. Het mes snijdt aan twee kanten. Het levert een stuk TV op voor jongeren met zaken die voor hen van belang zijn ('dat soort programma's zijn er nog steeds te weinig'), en het biedt ook de mogelijkheid te le ren hoe je TV maakt. Er is een redactie gevormd van tien vrij willigers, die later elk weer in staat moeten zijn zelf een redac tie te begeleiden zodat de know how zich steeds verder kan ver menigvuldigen. Een aflevering van Oktopus TV zou ongeveer 7.500 gulden moe ten kosten. Via Toegangstelevi- sie koop je de ruimte bij StadsTV, je huurt camera- en geluidsmensen, apparatuur, een studio, regelt locaties etc. Met StadsTV is nu overeengekomen dat Oktopus TV 4 x op de kabel mag om niet. De mensen en de apparatuur worden gratis ter be schikking gesteld. Kuub 3, de film- en videoschool boven Nighttown heeft er een cursus van gemaakt voor de redactiele den. Zodoende lukt het nu voor 10 x het cursusgeld, wat neer komt op totaal 500 gulden. Ge filmd wordt in Popular en op lokatie. Na de vier uitzendingen moet dit allemaal veranderen en zullen de mensen van Image TV Productions zo ver moeten zijn dat er voldoende sponsoring ge vonden is. Ze moeten dan beta len voor hun plek op de kabel. Vacaturebank Over de eerste uitzending wil Re nato Cruden nog niet zoveel kwijt. Hij wil de kijkers verras sen. Meer in het algemeen: 'er komt een muzikanten vacature bank voor muzikanten die schnabbels zoeken, er komen live-registraties van optredens, er komt een blok politiek en jongeren. Jongeren zijn politiek geïnteresseerd, veel meer dan je zou denken.' Renato Cruden werkt nauw sa men met zijn neef Randy Cruden (17), zelf scholier. Randy is een vooruitgeschoven post in het veld wat Renato de ruimte geeft zich ook met bestuurlijke zaken bezig te houden. Jongeren kun nen bellen met de stichting Jon geren Ontwikkeling. (4528483) of bij hem langskomen (Goudse Rijweg 38c). 'Omdat ik zelf Surinamer ben zeg ik het er altijd maar bij: wij zijn een multiculturele stichting. Dat je niet denkt dit is iets van alleen maar Surinamers. Verder is dat niet van belang. Mij gaat het om jongeren. Racisme is een moeilijk te be strijden 'verschijnsel'. De overheid heeft het geprobeerd met voorlichtingscampagnes en reclameboodschappen op radio en televisie. Hei effect hiervan is echter minimaal ge bleken. Bij de Stichting Program, een provinciale ondersteunende or ganisatie voor sociaal cultureel werkers, denkt men dat het wel zijnswerk in veel gevallen betere mogelijkheden biedt om voor oordelen en racistisch gedrag positief te beïnvloeden. Voor waarde voor een goede commu nicatie is wel dat welzijnswerkers weten waar ze over praten. Daarvoor is onder andere enige kennis van de sociale, culturele en psychologische achtergron den van racisme nodig. Studiedag Op 16 februari organiseert Pro gram daarom een studiedag over de rol van communicatie bij ra- cisme-bestrijding. AL5 JE WAT VERDER KIJKT, ZIE JE GEWOON 'N OBER-KELNER. Vrijwel iedereen kent de T.V.-spots waar onder de slogan 'Medelanders Medewerkers' op het eerste gezicht dubieus ogen de buitenlanders worden ge toond, die bij nader inzien bezig zijn met zeer alledaagse arbeid. De overheid maakt met regel maat gebruik van dit soort voor lichtingscampagnes om het ge drag van bepaalde doelgroepen te beïnvloeden. In de praktijk hebben ze echter weinig effect. Volgens Marius Jurgens, coördi nator van de studiedag 'anti-ra- cisme en communicatie', is het makkelijker om met dergelijke reclame-spots een nieuw was middel aan te prijzen dan om een anti-racisme boodschap over te brengen. Een vergelijking trek kend met de voorlichtingscam pagne over aidsbestrijding, con stateert hij dat uit onderzoek is gebleken dat iedereen nu wel op de hoogte is van de feiten en de risico's, maar dat mensen zich toch niet anders gaan gedragen. Het manco van de anti-racisme campagnes zit hem vooral in het feit dat ze grotendeels voorbij gaan aan de achtergrond en de situatie van de personen voor wie de boodschap bedoeld is. 'Verdrietig en teleurgesteld' Jurgens denkt daarbij bijvoor beeld aan wat hij noemt 'verdrie tige en teleurgestelde mensen', vaak met weinig kansen op de arbeidsmarkt en wonend in oude stadswijken. Positieve discrimi natie en kansbevorderende maatregelen voor allochtonen roepen bij hen vooral negatieve gevoelens op. Maar een bestraf fend opgeheven vingertje van de overheid, dezelfde overheid door wie zij zich juist in de steek gela ten voelen, werkt in zo'n geval meestal averechts. Volgens Jur gens moet je bij het overbrengen van de anti-racisme boodschap dan ook bijzonder oppassen om gevoelens van onvrede niet te verwarren met uitingen van ra cisme. Jurgens wil ook graag af van bepaalde clichés in de communi catie, zoals het gegeven dat men sen soms bang zijn om racist genoemd te worden en zich daardoor niet durven uit te spre ken over echte misstanden waar bij allochtonen zijn betrokken: mensen kunnen gefrustreerd ra ken in wat ze willen denken, en dat maakt negatieve gevoelens alleen maar erger. Diverse valkuilen Sociaal cultureel werkers zijn over het algemeen erg actief op het gebied van racismebestrij ding. Het buurthuis wordt daar bij vaak als medium gebruiken om ideeën te ventileren en te sturen, en om speciale intercul turele projecten te organiseren. De studiedag op 16 februari is bedoeld om met name deze men sen, maar ook anderen die actief zijn op het terrein van voorlich ting en racismebestrijding, te be hoeden voor de diverse valkuilen in de communicatie. Onder de sprekers bevinden zich onder an dere David Pinto, directeur van het Inter-Cultureel Instituut; At Polhuis, predikant in de Rotter damse wijk Crooswijk Jaffa en Cees Grimbergen, eindredacteur van het IKON-programma Ve suvius. Deelname aan de studie dag kost 75,- p.p. Aanmelding bij de Stichting Program, tel: 010 - 4362166. Opvallend in de geschiedenis van de Nederlandse postzegel is dat er nog nooit aandacht be steed is aan het onderwerp film. Dit in tegenstelling tot vele ande re landen, waar duidelijk een sterker besef is van het eigen culturele erfgoed. Filmliefheb bers moet dit een doorn in het oog geweest zijn. Geweest, want op 28 februari komen er twee postzegels uit ter gelegenheid van de viering van 100 jaar cine ma. Gekozen werd voor een postze gel gewijd aan de Nederlandse documentaire (70 cent) en een zegel over de speelfilm (80 cent). De zegel van 70 cent werd ont worpen door Linda van Deursen en heeft een oplage van acht miljoen. De zegel van 80, die in een oplage van 12 miljoen uitge geven wordt, is ontworpen door Linda van Deursen. Het moet een moeilijke keuze geweest zijn. Juist Nederland heeft altijd enorm aan de weg getimmerd met zijn documentai re films, misschien internatio naal nog wel meer dan in eigen land. De keuze van Ivens op de zegel van 70 cent is niet vreemd. De film De Brug, die Ivens in 1928 van de Rotterdamse Hef maak te, markeert de geboorte van de serieuze Nederlandse film. Op de postzegeld zien we Ivens op 33 jarige leeftijd tijdens het opnemen van de opdrachtfilm Philips Radio, die later in Frankrijk omgedoopt werd tot 'Symphonie Industrielle. De verstandhouding tussen Ivens en de Nederlandse aurori- teiten is bijna veertig jaar ver troebeld geweest. Nadat hij met zijn film Indonesia Calling de kans koos van Nederlands Indië (hij filmde een pro-Indonesië staking in de haven van Sydney) werd hij in de ban gedaan en mochten hem geen overheidsop drachten meer verstrekt worden. Zijn paspoort werd hem afgeno men. Opnieuw was het in Rot terdam dat een doorbraak gefor ceerd werd. Tegen alle druk die toen op burgemeester Thomas sen uitgeoefend werd, verstrekte de Gemeente Rotterdam hem opdracht voor het maken van een film over de stad. Dit leidde tot de schitterende documentaire Rotterdam-Europoort, die in 1966 gereed kwam. Zijn echte rehabilitatie kwam pas in 1985. Toen reisde de toenmalige minis ter van WVC, Brinkman, naar Parijs om hem de cultuurprijs van de Nederlandse Filmdagen te overhandigen. Voor de speelfilm koos de ont werper een beeld uit de film Turks Fruit, die in 1972 gemaakt werd door regisseur Paul Ver hoeven. Volgens de PTT is Turks Fruit de meest bekeken Nederlandse speelfilm. De film zou 3,6 miljoen bezoekers ge trokken hebben. Kennelijk heeft deze film de film Blue Movie verslagen. Toch zou het abso luut niet misstaan hebben om het duo Pim Wim (De la Parra en Verstappen) de erkenning te geven die hen toekomt voor het op gang brengen van een eigen Nederlandse speelfilmindustrie. Misschien nog eens iets voor een telefoonkaart? De PTT is niet van plan ook telefoonkaarten over dit onderwerp uit te geven, zo deelt de persvoorlichtster ons mee. De eerstvolgende serie die zal verschijnen is 'water', eind februari. Het meest kleurrijke jongeren project in Nederland, De Kunst bende, heeft lustrumjaar. Op vrijdag 17 maart bijten de deel nemers uit Rotterdam en regio in de eerste voorronde de spits af. De Kunstbende heeft dit jaar 'Vrijheid' als thema. Dit onder werp is gekozen vanwege de vie ring van 50 jaar bevrijding en wederopbouw dit jaar. De cate gorieën zijn: Ontwerpen (voel je ongebonden en ga met jouw idee van vrijheid aan de slag), Dans (sla je vleugels uit en dans je eigen creatie), Theater (pak de speelruimte die je nodig hebt), Muziek (doorbreek als hoogvlie ger alle muzikale barrières). Taal (zet op papier wat er door je hoofd schiet), Fotografie en Vi deo (vlieg met je lens naar eenza me hoogten) en Alles Mag (neem niet alleen figuurlijk de vrijheid, maar neem letterlijk de vrijheid en verzin zelf wat je doet). Een professionele jury zal de inzen dingen beoordelen. Originaliteit en eigenheid spelen een belang rijke rol bij de beoordeling. Jongeren tussen 13 en 19 jaar kunnen zich tot 7 maart inschrij ven. Een inschrijfformulier is aan te vragen via telefoonnum mer: 010-412 43 10. Bij buurt huizen, scholen en bibliotheken liggen ook inschrijfformulieren. De Kunstbende is een initiatief van het ministerie van WVC met als doel de cultuurdeelname van jongeren te bevorderen. Vanaf maart worden er in 14 regio's voorronden gehouden. De regionale winnaars strijden op 24 juni in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht om de Gouden, Zilveren en Bronzen Ratjes. Nighttown, West-Kruiskade 26, zaal gaat om 19.00 uur open. Aanvang 19.30 uur. Toegang: 5 gulden. I I De hotte nagelhoesjes voorkomen beschadiging aan het meubilair door PI ETER KERSTEN c Renato Cruden links) en Randy Cruden met het nieuwe logo foto JANSSEN DE KIEVITH door IRENE VERINGMF.IJER MEDELANDERS ZIJN GEWOON MEDEWERKERS. Sociaal cultureel werkers in buurthuizen zijn over het algemeen zeer actief op hetgehied van racismebestrijding

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 25