SCHIEDAM Bier en wijn weggehaald Schiedamse bedrijven in de schijnwerpers op beurs 's Effe lekker uit je dak met carnaval Bank Joodse identiteit centraal bij auteur Lisette Lewin CONTACT Steekpartij Vitaal leven in Thurlede Oud-wethouder Zijdeveld tegen wil en dank betrokken bij politieke vernieuwing X Hulp bij invullen belastingbiljet Strijkplank Het Nieuwe Stadsblad CVB BANK. UW IDEE VAM EEN BANK. Groeneveld Opticiens 7-1440 WOENSDAG 15 FEBRUARI 1995 SCHIEDAM— Ook dit jaar kunnen minder draagkrachtige ouderen weer een beroep doen op de belastingservice van de dienstencentra. In de 4Molens en de Woudhoek wordt hulp verleend bij het invullen van het aangiftebiljet. Vooraf moet wel via de receptie een afspraak wor den gemaakt: de 4Molens (tel. 4705500, 9.00 - 12.00 uur en 13.00 - 16.00 uur) en de Woud- hoek (tel. 4709555, 9.00 - 12.00 uur). SCHIEDAM In de Hout straat vond vrijdag een vecht partij plaats waarbij een stok en een mes zijn gebruikt. Een 28- jarige Schiedammer raakte ge wond aan zijn arm. Ook werden twee auto's beschadigd. Onenig heid over drugs lag aan de klop partij ten grondslag. SCHIEDAM Een 62-jarige Schiedammer is vorige week door de politie aangehouden na dat hij een strijkplank in de berm van de Parallelweg had gegooid. De man was in de veronderstel ling dat niemand hem zag toen hij zijn afval dumpte. Helaas voor hem was net de politie in de buurt, die de man betrapte. 1.300.000 010 - 4.699.911 010-4.699.444 010 - 4.699.612/4.699.613 SCHIEDAM De politie heeft vorige week woensdagavond een grootscheepse horecacontrole gehouden in het centrum van de stad. In totaal werden 38 shoar mazaken, koffiehuizen en snack bars gecontroleerd op de aanwe zigheid van alcoholische drank, verdovende middelen en andere spullen die niet mogen worden verkocht in deze branche. Ver der werd gekeken of de eigenaar in de zaak aanwezig was om zodoende schijnbeheer tegen te gaan. Tijdens de controle zijn 6ll blikjes bier, 25 flessen wijn en een bus traangas in beslag genomen. De officier van justitie bepaalt wat er met deze spullen zal gebeuren. Tegen de eigena ren van de betreffende etablisse menten werd proces-verbaal op gemaakt. Er was voor de politie geen aanleiding om de Keurings dienst van Waren, die tijdens de controle paraat was, in te scha kelen. SCHIEDAM 'Schiedam schenkt meer dan u denkt.' Dat is het motto waaronder Schiedamse firma's zich zullen presenteren tijdens de Bedrij ven Kontaktdagen Rotterdam op 25 en 26 april in de Ahoy- hal. Inmiddels hebben zich hiervoor al twintig bedrijven aangemeld. Het idee van een Schiedamse presentatie is afkomstig van Gerard Vink en Ruud Figee. De gemeente speelt een coördi nerende rol. Iedere deelnemer behoudt zijn eigen identiteit en kan zijn eigen stand naar eigen inzicht vormgeven. De Schiedamse stands worden rondom een plein gegroepeerd waar vijf ge renommeerde Schiedamse res taurants voor een gezellige en stijlvolle ontvangst zorgen. Aan weerszijden worden vier meter hoge zuilen bevestigd met de tekst 'Schiedam schenkt meer dan u denkt', waarmee onder andere wordt verwezen naar de roemruchte borrel. Een ander initiatief is het uit brengen van een speciale pro motiekrant, waarin het Schie damse bedrijfsleven op een po sitieve manier onder de aan dacht van de bezoekers en rela ties wordt gebracht. Geïntereseerde ondernemers kunnen zich nog aanmelden voor de Bedrijven Kontaktda gen. Inlichtingen bij het gemeente lijk Bureau Economische Aan gelegenheden, tel. 2465426 (mevr. Bossmann). SCHIEDAM Woon- en zorg centrum Thurlede aan Nieuwe Damlaan 759 gaat met zijn tijd mee. Sinds 10 februari is in het centrum de Slen World Studio gevestigd die een gezond en vi taal lichaam belooft aan deelne mers die actief willen bewegen. In de studio wordt op een ont spannen manier gewerkt aan de vitalise ring van het gehele lichaam. Voor zowel sporters als voor mensen die geen zware inspan ning kunnen verdragen is de toe gepaste methode geschikt. De studio is geopend op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 9.00 tot 23.00 uur. DANSANT— In dienstencentrum de 4Molens (aan de Nieuwe Dam laan 766) is op zondag 19 februari van 13.30 tot 16.00 uur weer een thé dansant. Toegang twee gulden per persoon. SCHIEDAM Het moet dus allemaal anders bij de PvdA. De partij beoogt 'een open ontmoetingsplaats te worden, van mensen die een betere samenleving willen en daar gezamenlijk plannen voor willen maken en aan werken'. Het is een lefterijk citaat uit een brief van het lo kale PvdA-secretariaat. Oud wethouder C. Zijdeveld is er voor verantwoordelijk. De man die vorig jaar afscheid nam van de gemeentepolitiek kan het, ondanks zijn drukke werkzaamheden, maar niet laten. „De PvdA heeft terrein verloren. We moeten weer herkenbaar worden in Schie dam, moeten weer smoel krij gen." Dat het niet goed ging in de PvdA was Zijdeveld vorig jaar ook wel duidelijk. „Maar dat de boel compleet zou escaleren en dat de fractie en het bestuur zou den worden gehalveerd, had ik niet vorzien. Ik was net weg als wethouder en hoopte op de ach tergrond werk te kunnen verzet ten voor de partij. Nou, dat is heel anders gelopen. Het leek wel of plotseling iedereen op stapte. Een bizarre situatie, op een andere manier kan ik het niet uitdrukken." Zijdeveld werd gevraagd als secretaris en af en toe leidt hij een vergadering. „Maar ik ben geen interim-voor zitter, hoor. Formeel zit de t» 'Politiek is een stuk saaier geworden' PvdA in Schiedam zonder voor zitter. Het is niet anders." Dagbladen Na de scheuring in de partij, waarbij vier fractieleden en een deel van het bestuur opstapten, moest het allemaal anders. „We hebben van de nood een deugd gemaakt", aldus Zijdeveld. „Vanuit het hoofdkantoor in Amsterdam werd ons te verstaan gegeven dat het zo niet langer kon met al die ruzies. We haal den op een gegeven moment de grote dagbladen met onze besog nes, dat was voor Felix Rotten berg (landelijk partijvoorzitter - red.) het moment om in te grij pen. Hij heeft een aantal van onze mensen naar de hoofdstad gehaald en daar is flink 'gebrain stormd'. Voorop stond dat de afdeling Schiedam moest wor den vernieuwd. Tegenstellingen overbruggen, discussiëren, nieu we oplossingen zoeken, daar draait het om." Zijdeveld vindt niet dat hij als PvdA-kopstuk medeverant- woordlijk kan worden gesteld voor de chaos van de afgelopen tijd. „Ik was wethouder. En het is bij ons zo geregeld dat die geen invloed kunnen uitoefenen op de partijstructuur, dat zijn geschei den verantwoordelijkheden. Als zodanig heb ik alles gedaan om de boel nog te redden, maar dat mocht niet baten. Wel is het zo dat wij als partijtop misschien te laat hebben gereageerd op be paalde signalen, maar achteraf heeft iedereen natuurlijk gemak kelijk praten." Over de huidige gemeenteraads fractie is Zijdeveld zeer te spre ken. „Er is weer eenheid en nieuw elan, dat heb ik lang niet meegemaakt. Peter Groeneweg (de fractievoorzitter -red.) is een kundig politicus. Ik weet zeker dat we daar in Schiedam nog veel plezier aan gaan beleven. De overige fractieleden moeten zich ook meer gaan profileren. Een goede kans daartoe biedt de gro te campagne die wij in juni gaan houden. Dan wil de PvdA her nieuwd kennismaken met alle geledingen van de stad. Van 's ochtends tot diep in de nacht gaan we dan op pad. We zullen de mensen aanspreken, met ze meedenken, luisteren wat hen beweegt. Een projectteam is mo menteel druk aan de slag om alle initiatieven uit te werken." Zijdeveld beaamt dat de PvdA de laatste jaren fouten heeft ge maakt. „Kijk, vroeger was de partij herkenbaar en aanspreek baar in alle delen van de stad. Je merkt nu gewoon dat onze be kendheid in Oost, Zuid en Nieuwland flink is afgenomen. Blijkbaar laten we ons te weinig zien. Dat moet veranderen. Ook daar moeten Schiedammers zich wederom kunnen identificeren met onze vertegenwoordigers." Reputatie Verder gaat het de 50-jarige Zij develd, sinds hij de politiek ver liet, voor de wind. Hij richtte onder de naam 'Ingenieur Zijde veld, Schiedam' een adviesbu reau op dat zich bezighoudt met milieu- en energievraagstukken. En de opdrachten komen vlot binnen. „Natuurlijk heb ik dat mede te danken aan mijn politie ke contacten. Ik weet gewoon dat ik een goede naam heb opge bouwd. Schiedam heeft een pri ma reputatie op milieugebied, daar is mijn naam in hoge mate aan verbonden. Ik heb toespra ken gehouden in Toronto, Van couver en bij de Verenigde Na ties in New York. Nou, ik ben ijdel genoeg om het prachtig te vinden als daar je naam op een bordje op tafel staat. Ik vind het trouwens nog steeds jammer dat ik dat bewuste naamplaatje niet mee naar huis heb genomen." Momenteel is hij druk bezig met een project voor duurzame ener gie bij het ECN in Petten. De lokale gebeurtenissen volgt de oud-wethouder niet meer op de voet. „Wel hoor ik zo af toe dat het allemaal een stuk saaier is geworden. Pas nog sprak ik Jolie Hakkert van GroenLinks, die zei me dat ze bijna heimwee heeft naar die felle discussies uit het recente verleden. Verder heb ik nauwelijks tijd om alles bij te houden. En met mijn vrouw (die sinds kort voor de PvdA in de gemeenteraad zit -red.) heb ik de goede afspraak dat we thuis niet over eikaars werk praten. Dus hoor ik zelden of nooit iets over de gemeenteraadsvergadering. Ja, voor haar is dat misschien vervelend. Maar dan moet ze haar ei maar ergens anders zien kwijt te raken." SCHIEDAM Het carnaval staat weer op losbarsten. Zater dag 18 februari beginnen de fes tiviteiten met een optocht door de binnenstad. Voor het Steken- bal op vrijdag 24 februari komt Imca Marina naar Schiedam. Op dinsdag 28 februari staat ten slotte het Finalebal op het pro gramma. Alle grote evenemen ten vinden plaats in De Blauwe Brug; kaarten kosten elf gulden aan de zaal en acht gulden in de voorverkoop (bij Het Masker, de VVV, sigarenmagazijn Groe- nelaan, De Erker en De Blauwe Brug). Ook worden opnieuw het Zwarte en Witte Schaap van Schiedam gekozen. Vooral voor de carnavalsstoet door het centrum heeft de or ganisatie ditmaal veel moeite ge daan. „Vorig jaar is er in het Rotterdams Dagblad een zeer negatief artikel over de optocht verschenen. Dat heeft bij veel deelnemers kwaad bloed gezet. Die mensen hebben we nu moe ten overhalen om nog eens mee te doen", zegt Joop Heinsbroek namens De Rietzeilers. „De te neur van dat verhaal was dat carnaval in Schiedam niets voor stelt en dat het in Brabant en Limburg allemaal veel mooier, groter en beter is. Ja, dat weten wij ook wel. Maar wij hebben in Schiedam, helemaal niet de inten tie om het net zo aan te pakken als in het zuiden van 't land. We doen het helemaal op onze eigen manier. Daarnaast was het dit jaar niet zo gemakkelijk om een passende route te vinden, door alle werkzaamheden in het cen trum. We slaan nu het eerste stuk van de Hoogstraat over en maken ditmaal een rondje bij de rotonde aan de Oranjestraat- /Nieuwe Haven." Voor de optocht van komende zaterdag hebben zich inmiddels twintig deelnemers aangemeld. Het motto is 'Das wak wouw'. De aanvang is 14.00 uur op de Het moet weer een bruisend feest worden Burg. Honnerlage Gretelaan. Aankomst op de Grote Markt is omstreeks 14.30 uur. Om 13.15 uur zal de burgemeester op het stadhuis de sleutel van de stad overhandigen aan Prins Leonar- dus 1 en Prinses Antoinette, 's Avonds worden tijdens het Prin senbal (vanaf 21.00 uur) de prij zen uitgereikt voor de beste wa gens van de carnavalsstoet. Zondag 19 februari is er om 13.30 uur Kindercarnaval met jeugdprins Andy en zijn prinses Deborah. Op vrijdag 24 februari vindt dit jaar het grootse Steken- bal plaats. Zangeres Imca Mari- na ('nu nog geveld door een her senschudding, maar straks onge twijfeld van de partij!') zal dan voor de nodige sfeer zorgen. Het Senioren-middagcarnaval is op zaterdag 25 februari om 13.30 uur, met veel muziek en cabaret. Bij het Brandersbal op zaterdag 25 februari (aanvang 20.30 uur) is de carnavalsdisco van Rick Dice present, evenals blaaskapel De Valse Noten. Op zondag 26 februari is er om 13.30 uur een klaverjasmiddag (aanmelden op tel. 4264731) en het Finalebal is op dinsdag 28 februari. Dan ont vangt burgemeester Scheeres de sleutel van de stad terug. „Een loodzwaar programma", aldus Prins Leonardus 1. „Maar gelukkig is de Raad van Elf be hoorlijk voorzien van vers bloed, dus het moet allemaal kunnen. Tussendoor bezoeken we ook nog eens tal van verzorgingshui zen, waar we met de mensen een knallend feest gaan maken. Want daar doen we het toch allemaal voor: 's effe lekker uitje dak met z'n allen." Lisette Lewin debuteerde als romanschrijfster met 'Voor bijna alles bang geweest' SCHIEDAM Lisette Lewin is de vierde auteur die op vrijdag 17 februari in de reeks Schrijversavonden naar Schiedam komt. Voor menigeen wellicht een onbekende; toch werden van haar laatste boeken tienduizenden exemplaren verkocht. Van Lewin werd in 1989 de debuutroman 'Voor bijna alles bang geweest' uitgebracht door uitgeverij Nijgh en Van Ditmar. Lisette Lewin werd in 1939 geboren in Den Haag. Haar middelba- re-schooltijd bracht ze achtereenvolgens door in Den Haag, Amsterdam em Djakarta, waar ze in 1957 eindexamen deed. Na haar terugkomst uit Indonesië vestigde ze zich blijvend in Amster dam, met uitzondering van een klein jaar dat ze in Parijs verbleef. Na twee gesjeesde studies (Frans en Russisch) raakte ze verzeild in de journalistiek en werkte bij de Volkskrant, het Algemeen Dagblad, NRC-Handelsblad en Vrij Nederland. De laatste jaren werkte ze als freelance publiciste mee aan tal van boeken, zoals 'Meneer dit is heilige grond' en de 'Oog in 't Zeil'-reeks. In 1989 debuteerde Lisette Lewin als romanschrijfster met 'Voor bijna alles bang geweest', waarvoor haar eigen, joodse achter grond als uitgangspunt diende. Het beschrijft haar belevenisssen tijdens de Nederlandse oorlogsjaren, in Indonesië en Parijs, en geeft een beeld van het Amsterdamse (politieke) studentenleven beginjaren zestig. Meer dan 30.000 exemplaren gingen inmiddels over de toonbank. Hoewel het misschien even duurt voordat de lezer door het verhaal wordt meegezogen (aanvankelijk dwarrelen de namen en stambomen over de pagina's), is het een even mooie als persoonlijke beschrijving van de opgroeiende Emma Morgen- blatt. Als klein meisje duikt zij tijdens de Tweede Wereldoorlog onder op de Veluwe. Een fragment. 'Wanneer de moffen kwamen, deed opa altijd het woord. Opa's ogen, zeiden oma en tante Pop, hadden een goddelijke kracht. Eens kwamen de moffen onder leiding van een officier het grindpad oplopen en belden aan. Tante Pop stuurde Emma snel de trap op. Opa deed open. Na een tijdje vertrokken de moffen weer. Ze waren niet binnen geweest. Later vertelde tante Pop wat er was gebeurd. Aan het accent van de officier hoorde opa dat hij uit Bremen kwam. Toen opa dat zei, was de man zeer verrast. Ze maakten een praatje. Het bleek dat de officier de zoon was van een scheepskapitein, met wie opa vroeger had gevaren. "Ik heb met uw vader het glas geheven op uw geboorte", zei opa. "Ik heb toen gezegd: moge dit kind een goed mens worden." "Heil Hitlerl Wir gehen!", riep de officier be schaamd. Met zijn manschappen maakte hij rechtsomkeert.' In 1992 volgde 'Een hart van prikkeldraad', dat inmiddels aan de vierde druk toe is. Dat is zeker ook te danken aan een sterk tv- optreden van Lewin. Het is een roman over de wederwaardighe den van een moffenhoer in de periode 1938-1953. Zonder wroe ging kijkt zij terug op haar leven. Beide romans kregen tal van lovenswaardige recensies, onder meer van Karei van het Reve en Martin Ros. Binnenkort verschijnt 'Vorig jaar in Jeruzalem', een verslag van een maandenlang verblijf in Israël. De Schrijversa- vond begint vrijdag 17 februari in het bibliotheekfiliaal in de Blauwe Brug (Bachplein) om 20.15 uur. Kaarten a vijf gulden zijn vooraf ook verkrijgbaar bij boekhandel Mercurius in het Hof van Spaland en filiaal Noord van de openbare bibliotheek. - Een halfjaar zachte standaard contactlenzen inkl. vloeistoffen per paar 189,- WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130AB VLaardingen Telefoon: 010-4344022 Telefax: 010 - 4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP. R. Spierings, N. v.d. Marei Districtverkoopleider: J.D.M. Ivo (tel privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694) J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren i NS 'PvdA moet weer smoel krijgen' ARCHIEFFOTO De idioot scherpe tarieven bank. In 600 plaatsen van Nederland heeft de CVB Bank een vestiging. Meestal een bescheiden kan toor met een kleine bemanning. Niet gericht op dikdoenerij en indruk maken, maar gericht op dienstverlening en persoonlijk advies. En omdat de CVB Bank geen dure gebouwen en overbodig personeel heeft, kan zij u uiterst scherpe tarieven bieden. Ja sterker nog, soms brengt de CVB Bank u helemaal niets in rekening. Zomaar een paar voorbeelden. Voor periodieke rekeningafschriften betaalt u niets. Contante geldopnamen en acceptgiro opdrachten zijn eveneens gratis. Bovendien kunt u 24 uur per dag en 7 dagen per week zonder extra kosten geld opnemen uit de geldautomaat. En dan hebben we 't nog niet eens over onze scherpe spaarrentes en gunstige hypotheekvoor- waarden gehad. Maak eens een afspraak met de CVB Bank. O ja, wist u dat u dan meestal de directeur zélf aan de lijn krijgt? Bel voor de CVB Bank bij u in de buurt gratis: 06-0411. voojo ogen. SCHIEDAM, Hoogstraat 17.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 3