SCHIEDAM Doorgereden na botsing Bloot, meedogenloos en bang in het donker Complete en deel-administraties deskundig verzorgd voor een zeer concurrerend all-in tarief Cf Inloopconcert Open Tafel Duo verkoopt nep-camera's Poppencursus Gebit stuk? BELOOFD: Sprookje over prachtige reis Gedistilleerd museum De Gekroonde Brandersketel opent eind '95 de deuren Schenkingen van 'Vrienden' tentoongesteld in Stedelijk Borduren op naaimachine Opvoeden: leuk, maar ook lastig Discussie over mobiliteitsgedrag Roemenië 1947 in het Filmhuis Toneel in 't Spul Veringmeier Tandtechniek WOENSDAG 15 FEBRUARI 1995 7-1441 SCHIEDAM Het wekelijkse inloopconcert in de Grote Kerk wordt op zaterdag 18 februari verzorgd door pianiste Hanneke de Peuter en hoboïste Wendy de Peuter. Op het programma staat onder meer werk van Debussy en Schumann. Moeder en doch ter beginnen te spelen om 15.00 uur. Het concert is vrij toeganke lijk. SCHIEDAM Ouderen uit de wijde omgeving van Trefpunt 't Huisje aan de Delflandseweg kunnen zich aanmelden om met leeftijdsgenoten gezamenlijk een warme maaltijd te gebruiken. De drie-gangen menu's worden ge serveerd op woensdag en vrij dag. Bij voldoende belangstel ling worden deze dagen uitge breid met maandag. De kosten bedragen 7.50 per maaltijd. Meer informatie en aanmelding op werkdagen tot en met 12.30 uiïr bij het Centraal Meldpunt, tel. 4264022. SCHIEDAM— Twee Rotter dammers, van 19 en 28 jaar, zijn vrijdagmiddag in het centrum van Schiedam aangehouden. De twee bleken in hun auto verschil lende dozen te hebben waarin nep video-apparatuur en een oud televisietoestel zaten. De spullen zijn in beslag genomen en de politie stelt een onderzoek in. SCHIEDAM Voor creatieve ouderen organiseert de Stichting Welzijn Ouderen Schiedam iedere woensdagmorgen een cur sus waarin men leert poppen te maken. De bijeenkomsten vin den plaats in Trefcentrum 't Huisje aan de Delflandseweg. De kosten bedragen per keer vijf gulden. Dit is exclusief mate riaal. Aanvang 9.30 uur. Aan melden via tel. 01880-16189 (me vrouw Rijken). SCHIEDAM Een borduur techniek die vooral door vrou wen uit Turkije wordt beoefend is het borduren op de naaima chine. Een ervaren Turkse lera res start binnenkort in Kluphuis Oost met een cursus van twaalf lessen waarin men leert hoe on der meer handdoeken, tafelkle den en kussensloop van bor duursel en applicaties kunnen worden voorzien. Het onder richt wordt gegeven in zowel de Nederlandse als de Turkse taal. De borduurles vindt plaats op vrijdag van 13.00 tot 15.00 uur in het clubhuis aan Galileïstraat 86. Er is plaats voor acht deel neemsters. De kosten bedragen 60 gulden. Aanmelden, liefst zo spoedig mogelijk, via tel. 4735455. Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 SCHIEDAM - Is het normaal dat je als ouders de hele dag politieagentje moet spelen om te zorgen dat een kind gehoorzaam is? Hoe pak je het aan als zoon of dochter niet wil luisteren. Dit zijn slechts een paar problemen die de kop op steken bij het opvoeden van kinderen. Thuiszorg Nieuwe Waterweg- Noord en Kluphuis Oost komen aan deze probleemvragen tege moet door het organiseren van een videocursus 'Opvoeden, zo!' Aan de hand van voorbeelden worden manieren getoond om te straffen, te belonen, een kind te prijzen en aandacht te geven. De cursus is bedoeld voor ouders met kinderen van drie tot twaalf jaar. Aanvang op 14 maart van 19.30 tot 21.30 uur in het ge bouw van Thuiszorg aan Van Swindensingel 40. Voor zes bij eenkomsten betaalt men vijftien gulden. Er bestaat gelegenheid om met andere ouders over het onderwerp van gedachten te wis selen. Aanmelden bij het cursus bureau van Thuiszorg van maandag tot en met donderdag tel. 4260511. SCHIEDAM De Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Woudhoek organiseert op donderdag 16 februari een discussiebijeen komst over het onderwerp 'Vrouw en mobiliteit'. Mevrouw Van den Brand leidt het gesprek. Ook is er een enquête over het mobiliteitsge drag van vrouwen, deze wordt later aangeboden aan het provinciebe stuur. Belangstellenden zijn om 19.45 uur welkom in de Harg (Hargplein 100). Inlichtingen op tel. 4714058. SCHIEDAM In het Filmhuis draait vrijdag 17 februari de film 'Trahir' (verraad). Het door re gisseur Radu Mihaeleanu ver filmde verhaal gaat over een jon ge dichter/journalist die zich verzet tegen de toenemende overheersing van de sovjetge dachte in zijn land. Onder de kop Trahir schrijft hij een artikel in de krant. Dat komt hem te staan op elf jaar eenzame opslui ting. Dankzij een overeenkomst met een inspecteur van de veilig heidsdienst komt hij vrij. In ruil daarvoor en met het recht van publiceren moet hij zijn vrienden verraden. Zo blijft hij in feite een gevangene van de staat. Aanvang 21.30 uur. Donateurs betalen vijf gulden. Het Filmhuis is gevestigd in De Teerstoof,. Nieuwstraat 12. SCHIEDAM Voor kinde ren tot ongeveer negen jaar valt er zaterdag 18 februari in De Teerstoof veel te beleven. Zij kunnen namelijk een sprookjesachtige voorstelling met prachtige decors bijwo nen die gaat over een wezen tje van een andere planeet. Tijdens de toneeluitvoering van theatergroep De Gloei ende Eland komen thema's als vriendschap, eenzaam heid, angst voor het onbe kende en het hebben van vooroordelen aan de orde. De voorstelling 'Een bewo gen Aardreis' begint om 14.00 uur. Een kaartje kost 7.50 gulden. Reserveren via de Schiedam- se Theaterkassa, telefoon nummer 4269563. SCHIEDAM Mooier, groter, meer: niets went zo snel als verbeteringen. Krap vijf jaar geleden nog maar was het uitgebrande voormali ge onderkomen van distilleer derij De Locomotief een van de meest beruchte 'rotte kie zen' aan de Lange Haven. Hetzelfde gebouw vlakbij de Appelmarktbrug is op dit mo ment een van de absolute pa rels van de plaatselijke grach tengordel. Zelfs de direct be trokkenen kunnen zich slechts met behulp van dia's de bouw val voor de geest halen die het het monumentale pand kort geleden nog maar was. Op de buitenkant ervan prijkt inmid dels fier een bord met 'De Ge kroonde Brandersketel' erop. Dat is de naam van het toekom stige enige, echte Nederlands Gedistilleerd Museum. Dit pro ject rekent definitief af met 'de doem van het Zwarte Nazareth' en moet méér worden dan een mooi plaatje voor de toevallige voorbijganger of een aardig tijd verdrijf voor slome zondagmid dagen. Jos Gunneweg, directeur van de Schiedamse Molenstichting en als projectmanager van het be gin afaan bij de verwezenlijking van het gedistilleerd museum be trokken, laat daar geen misver standen over bestaan. „De Ge kroonde Brandersketel moet on der geen beding een stoffig mu seum worden. Natuurlijk zitten er nostalgische elementen in het jeneververhaal en zijn er veel raakvlakken met Schiedams his torie. Die zullen uiteraard duide lijk naar voren komen, maar niet de boventoon voeren. We heb ben nu de kans een project neer te zetten dat een reikwijdte heeft tot zelfs buiten de landsgrenzen en ook nog eens een tijdsbestek van eeuwen omvat. De geschie denis van het gedistilleerd gaat terug tot een ver verleden, maar is tegelijk uiterst actueel. Het product wordt vandaag de dag tenslotte nóg gemaakt. Natuur lijk laten we straks een kuiperij zien, maar ook hoe het verpak ken nü gebeurt. Dat is een min der romantisch verhaal. Heb je de pretentie om compleet te zijn, dan moet je naast de eikehouten fusten, echter ook de strakke, roestvrij stalen vaten neerzet ten." Dynamiek Gunneweg verhuisde enkele we ken geleden met zijn vaste team van de Ketelstraat naar zijn nieuwe werkplek. Het enthou siasme en de inzet van deze ei genzinnige doordouwer is van een niet te onderschatten belang geweest bij de totstandkoming van het ambitieuze en kostbare project. Niet zo gek dus dat en kele medewerksters hem bij die feestelijke gelegenheid symbo lisch 'als een bruid' over de drempel droegen. In verhalen stopt het meestal op dat mo ment, in het echte leven begint het pas goed. „Het komt er nu op aan," zegt Jos Gunneweg dan ook. „Er is nog ongelooflijk veel te doen. We hebben een uiterst hectische en ook spannende pe riode voor de boeg. Tenslotte gaan we hier ook onze eigen jenever stoken en dat is een pro ces met een eigen dynamiek. Al zet je de prachtigste installatie neer, het is afwachten hoe de smaak uiteindelijk wordt. En die moet uiteraard ook perfect zijn." Alleen de administratieve ruim tes en Gunneweg's kantoor zijn - zij het zeer provisorisch - inge richt. In het museale gedeelte, dat leeg 'al van een imposante schoonheid is, zijn een complete branderij, expostieruimte, docu mentatiecentrum én proeflokaal gepland. Om de invulling ervan voor elkaar te krijgen is het per soneelsbestand inmiddels aan zienlijk uitgebreid. Gunneweg: „We hebben geen enkele adver tentie hoeven zetten. De open sollicitaties stromen binnen; niet alleen van (kunst)historici, maar ook bijvoorbeeld vanuit de hore- cawereld en de technische hoek. Daardoor beseffen we nu eigen lijk ineens, dat De Gekroonde Brandersketel al een dijk van een reputatie heeft opgebouwd. Het is een fantastische uitdaging om die waar te maken." Bijdragen De plannen van De Gekroonde Brandersketel hebben het nodige losgemaakt. Ze werden beloond met bijdragen van ondermeer het ministerie van WVC en de Euro pese commissie. Bovendien heb ben de gemeente Schiedam en ne gen Nederlandse distillateurs een gezonde financiële basis voor het project gelegd. Toch is er nog veel geld nodig. Van publiekszijde be staat er ook belangstelling voor de historie van de jenever. Dat heeft geleid tot de vorming van een kring Vrienden van het Ne derlands Gedistilleerd Museum. Die vrienden geven een donatie van 45 gulden per jaar en ontvan gen als tegenprestatie ondermeer regelmatig een nieuwsbrief. Infor matie via telefoonnummer 4261291. SCHIEDAM Dit jaar bestaat het Stedelijk Museum Schiedam 95 jaar. Dat is aanleiding om deze maand te starten met een overzichtstentoonstelling van kunstwerken die de Vereniging Vrienden van het Museum de afgelopen decennia heeft geschon ken aan het stedelijk. De vereniging bestaat inmiddels ruim veertig jaar en heeft in samenspraak met de conservator of directeur in de afgelopen periode belangrijke werken voor het museum aange kocht. Vooral in de beginperiode werd moderne kunst aange schaft, waaronder werk van schilders uit de Cobragroep. Ook werd de museumcollectie uitgebreid met beelden van onder ande ren Van Stuivenberg, Esser en Couzijn. Voorts verwierf men schilderijen van bekende schilders als Eugène Brands (2x) Jaap Nanninga, Gerrit Benner (2x) en een keramisch object van Heieen van Nieuwlandt. De presentatie wordt in de aula aangevuld met enkele Cobra-werken. Overigens blijft de steun van de vereniging niet beperkt tot het aankopen van kunstwerken. Zo dragen de leden bij in de drukkos ten van catalogi en werd vorig jaar een serie ansichtkaarten over Schiedam gepresenteerd. Op dit moment is men bezig met de werving van sponsors voor de nieuwe collectiecatalogus die ver schijnt ter gelegenheid van het 95-jarig bestaan van het museum. Bovendien is de tot standkoming van het eerstvolgende geschenk al in een vergevorderd stadium. Kunstenaar Paul Beekman kreeg namelijk opdracht een nieuwe balie voor het museum te ontwer pen. Een schaalmodel daarvan hebben de opdrachtgevers inmid dels al gezien. Het cadeau wordt tijdens de jubileumtentoonstel ling van het museum aangeboden. De schenkingen van de vrien den zijn tot en met 19 maart te zien in de entreezaal. SCHIEDAM Een 15-jarige Schiedammer is vorige week woensdagmorgen aangereden op de PKO-laan. Hij reed op zijn fiets en werd geschept door een auto. De jongen werd met een pijnlijke knie afgevoerd naar het Schie- land Ziekenhuis. Zijn fiets had een slag in het voorwiel. De bestuurder van de auto is na het incident gewoon doorgere den. SCHIEDAM In café 't Spul (Hoogstraat 92) organiseert stichting Artes Cumulatae zater dag 18 februari een toneelvoor stelling. Gespeeld wordt 'Betty Poncho', een eenakter van Bard let en Gredy. Theatergroep Othello verleent medewerking. Aanvang 21.00 uur, vrij entree. ZEER DRONKEN Een 38- jarige Schiedammer is zaterdag middag op het Faassenplein in Schiedamdoor de politie aange houden. De man reed onder in vloed van alcohol in zijn auto. Hij blies 1075 ug/1, bijna 2,5 promille. SCHIEDAM De Dulle Roeckers, twee Vlaamse vrou welijke artiesten, treden vrijdag op in De Teerstoof met een mengeling van absurd theater, neo-realistische close harmony, stijlvolle gothiek en expressio nistische pop-art invloeden. Ze vertellen in het programma 'Bloot en Meedogenloos' het verhaal van twee liftende vrou wen die niet zonder handschoe nen zijn aan te pakken. Stoere meiden, overwerkte typistes, roddelende'WC-madammen en oprotpremies passeren de re vue. Ingrid Dullens en Hilde de Roeck zijn voornemens zo te keer te gaan dat het de bezoe kers nog lang zal heugen. Zaterdagavond staat Jan Rot met 'Hard zingend in het don ker' (try-out) op het podium van De Teerstoof. Hij is ver liefd en hoe kan hij zijn verloof de laten geloven dat ze voor elkaar geschapen zijn? Hij doet zijn best, slooft zich uit en laat zich van zijn beste kant zien. En... hoe kan het anders ook zij trapt erin. Maar nu, wat ge beurt er bijvoorbeeld als hij zijn vrolijke masker laat vallen. Uit het leven gegrepen dit on derwerp en Jan Rot geeft er in zijn derde theatersolo een eigen draai aan. Hij gaat hard zin gend in het donker op weg naar huis, maar dan breekt zijn stem en wordt het stil op straat. Aanvang van de voorstellingen 20.30 uur. Voor een kaartje be taalt men 18 gulden. Reserve ren bij de Schiedamse Theater kassa, tel 4269563. SCHIEDAM - Vrijwel iedereen, bedrijven en particulieren, krijgt de bekende blauwe enveloppe in de brievenbus. Het invullen van het belastingformulier betekent echter voor menigeen een tijdrovend en vervelend karwei. Daarom moet het voor stadgenoten een prettige gedachte zijn dat de administratiekantoren MATRU MARKICI aan de Lange Haven 113 alle administratieve handelingen graag voor hun rekening nemen. De administratiekantoren MATRU en MARKICI bestaan al lang, maar zijn sinds de laatste drie jaar samen gaan werken! De heren P. A. Maas en M. J. Sauerbier zijn gespecialiseerd in volledige en deel- administraties en tevens alle belasting zaken. Daarnaast geven zij ook bedrijfs- adviezen, bemiddeling (in de ruimste zin des woords), incasso, financieringen, verzekeringen en hypotheken! Betaalbaar „Veel mensen gaan er vanuit dat ons kantoor-zich uitsluitend richt op het mid den- en kleinbedrijf en dat is beslist een misverstand", aldus beide consultants. (Particulieren die bijvoorbeeld proble men hebben bij het invullen van hun belastingformulier of andere zaken, zijn wij evenzeer graag van dienst. Juist om dat de door ons gehanteerde tarieven minstens 20% lager liggen dan de gang bare vergoedingen, moet de stap om met ons contact op te nemen niet zo moeilijk zijn. Voor ondernemers zijn onze all-in tarieven een uitkomst, men weet precies waar hij aan toe is." Automatisering Naast alle administratieve zaken, zijn de heren Maas en Sauerbier ook deskundig op het gebied van automatisering. „Veel mensen vinden het moeilijk een juiste keus te maken bij de aanschaf van een computer en op maat gesneden softwa- re-programma's voor hun bedrijf. Wij be geleiden en adviseren ondernemers daar graag bij." De klanten van MATRU MARKICI zijn verspreid door heel Nederland, zij hopen dat de Schiedammer de weg naar de Lange Haven ook zal weten te vinden. De administratiekantoren MATRU MARKICI Geopend van maandag tot en met vrij dag van 09.00-16.30 uur. Voor zaterdag en 's avonds kan men te lefonisch een afspraak maken: Lange Haven 113 3111 CD Schiedam telefoon 010-4736727 Fax 010-4267728 Press Service 0546-576525 Afrekening met 'Zwart Nazareth' Jos Gunneweg samen met Rob Batenburg die de inrichting van de branderij van het toekomstige museum mede gaat verzorgen Jan Rot is verliefd... foto LEX VAN ROSSEN ADVERTORIAL

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 7