SCHIEDAM Popmuziek in kerk Westvest Hoekloos breidt uit Burgerlijke stand ORANJE Cursus over toekomst natuur in Rijnmond 16.50 Blues Indication in Grote Markt Strijd tussen muzikanten Wijziging in Wegwijzer 55 Tweede lekkage bij Kemira Harga start jeugdtraining Muziekschool speelt voor Eerste belevenissen van Schiedamse waterbouwkundige Huib Povel in Afrika Primeur voor Literair Café ADB op zoek Julianafonds geeft gul De Hypotheker 7-1442 Bespaartijd, zorgen en geld en maak een afspraak met de enige hypo theekadviseur die zich De Hypotheker mag noemen. VOOR EEN HYPOTHEEK GA JE NAAR DE HYPOTHEKER. Schiedam, Broersvest 54a, 010-4731150. Jonge jenever Oranje Vieux Oranje SCHIEDAM In café Grote Markt treedt zaterdag 18 februa ri om 22.00 uur Blues Indication op. De band brengt covers van on der anderen John Mayall, Ro bert Cray en Stevie Ray Vaughn. Toegang gratis. SCHIEDAM Het begon een paar jaar geleden heel simpel. Een paar vrouwen die wekelijks een vrouwenmiddag in een wijkcentrum in Kralingen (Rot terdam) bezochten, zongen soms samen wat liedjes. Niet alleen vond iedereen dat bijzon der leuk, maar ook werkte het heel aanstekelijk op andere be zoeksters. En zo kon het gebeu ren dat in betrekkelijk korte tijd het koor Veelzijdig ontstond en dat het nu uit ruim 60 leden bestaat. Afgemeten aan het aantal verzoeken dat het koor krijgt om elders op te treden, gaat het Veelzijdig voor de wind. „Wij zingen songs van bekende artiesten", vertelt koorlid Sybil- la Rijkers, dochter van de op richtster van het koor. „Op ons repertoire staat muziek van on der meer the Beatles, Elton John, Tom Jones, Bette Midler en Paul de Leeuw." In het kader van de cyclus 'Be vrijdende klanken', georgani seerd door de Vrijzinnige Ge loofsgemeenschap, is Veelzijdig uitgenodigd voor een optreden bij de geloofsgemeenschap NPB. Volgens de organisatie van de NPB staat in de cyclus de relatie tussen muziek en religieuze in spiratie centraal. Mensen kun nen zich door allerlei soorten muziek laten inspireren. Naar de mening van de NPB geeft vooral de persoonlijke be- SCHIEDAM - Christelijke muziekvereniging Harpe Davids organiseert zaterdag 18 februari weer haar onderling solistencon cours voor alle leden. De strijd zal gaan om de fel begeerde wis selbeker. Het publiek krijgt een gevarieerd aanbod aan solo's voorgeschoteld en een deskundi ge jury zal iedere deelnemer be oordelen. Aanvang 19.30 uur, in het gebouw De Tamboerijn (Nij- hoffplein/Faassenplein). Prijs uitreiking 22.30 uur. Vrij entree. SCHIEDAM In de Stadsgids is achterin een blauwe bijlage opgenomen. Deze Wegwijzer voor 55-plussers heeft inmiddels enkele wijzigingen ondergaan. Dit zijn: op bladzijde 137/138 het WVG-spreekuur dat wordt gehouden op dinsdag van 13.30- 14.30 uur. Voorts is abusievelijk vermeld (pagina 136) dat de Verontreini gingsheffing een gemeentelijke belasting is. Deze belasting wordt echter geregeld door Hoogheemraadschap Delfland, Postbus 3061, 2601 DB Delft, tel 015-608108. VLAG WEG Onbekenden hebben van een vlaggestok in de Kerkweg een Nederlandse vlag stolen. Het dundoek - rood, wit, blauw - verdween maandag. WATERWEG Bij Kemira Pernis trad zaterdagmiddag lek kage op van titaanchloride, een vloeistof die in combinatie met vocht uit de lucht in zoutzuur verandert. De Maassluisedijk bij het Lickebaertbos in Vlaardin- gen werd uit voorzorg afgesloten voor het verkeer. Ook het werk bij de AVR Afvalverwerking in de Botlek werd stilgelegd. Bij inademing, dichtbij de bron kan het gas gevaarlijk zijn. Het is de tweede keer binnen een week dat bij het chemische be drijf lekkage ontstaat. De vloei stof kon ook nu ontsnappen via een lekke pomp, die door het agressieve goedje was aangetast. Een nieuwe pakking zorgde er rond 19.00 uur voor dat het ti taanchloride niet meer wegvloei de. Het incident werd om 15.45 uur gemeld bij de Milieudienst Rijnmond. Drie kwartier later werd de eerste en enige klacht over stank en rookwolken geno teerd. De kwestie ligt nu bij in spectie van de Milieudienst die zal beoordelen of sprake is ge weest van nalatigheid van Kemi ra. Vaststaat dat wel nader on derzoek wordt ingesteld naar aanleiding van de lekkage zater dag. SCHIEDAM Op zaterdag 18 februari start korfbalvereniging Harga wederom met trainingen voor zestallen in de sportzaal op het Bachplein. Van 10.00 tot 12.00 uur zijn alle kinderen wel kom die kennis willen maken met korfbal. Deze speciale jeugdtrainingen duren zes weken en worden afgesloten met een spelletjesdag op het veld op za terdag 1 april. LOTERIJ De notaris heeft de derde trekking verricht van de loterij van Hermes DVS. De opbrengst van deze loterij is be stemd voor de nieuwbouw van het clubhuis. De winnende lot nummers zijn: 111 (viderecor der), 131 (magnetron), 664 (steengrill), 181 (klokradio), 432 (trainingspak), 67 (sporttas) en 472 (gereedschapset). trokkenheid onderling van de leden van Veelzijdig en die tus sen de dirigent het gevoel van verbondenheid, een religieuze dimensie. Dirigent Ferry Bijlsma is sinds 1989 verbonden aan het koor en begeleidt de leden op gitaar en synthesizer. De groep treedt donderdag avond voor het eerst op in een kerk. „En dat lijkt ons heel bij zonder", aldus Sybilla. Zij merkt op dat de religieuze inspi ratie voor de leden niet zo dui delijk aanwezig is maar dat door het gezamenlijk zingen de verbondenheid onder de leden inderdaad groeit. Het muzikale optreden van Veelzijdig op 16 februari sluit tevens de cyclus af waarin on der meer ook aandacht werd besteed aan klassieke muziek en jazz. Aanvang 20.00 uur in het ge bouw van de NPB, Westvest 90- 92. Geen entreegeld, wel een vrijblijvende bijdrage in de kos ten. SCHIEDAM De Streekmu- ziekschool Nieuwe Waterweg Noord heeft de maand februari uitgeroepen tot 'voorspeel- maand'. Tot vrijdag 24 februari laten de leerlingen van de Streekmuziek- school aan iedere belangstellen de zien en vooral horen wat zij tot nu toe hebben geleerd. De voorspeelavonden worden ge houden in Vlaardingen, Schie dam en Maassluis. De Schiedamse voorspeelavon den vinden plaats in wijkcen trum De Blauwe Brug aan het Bachplein. Op donderdag 16 fe bruari slagwerk en trombone, vrijdag 17 februari trompet en een optreden van de Big Band Schiedam en enkele hoornleer lingen, en donderdag 23 februari klarinet en saxofoon. De avon den beginnen om 19.30 uur en de toegang is gratis. WATERWEG Voor bewo ners uit het Rijnmondgebied or ganiseert de Zuidhollandse Mi lieufederatie en de Vereniging Tegen Milieubederf de cursus 'Bestemmingsplannen Buitenge bied'. Uitgangspunt bij de lessen is het informatie geven over de natuur- en landschapswaarden die gelden voor het Bestem mingsplan Buitengebied. En hoe men bijvoorbeeld tegen een niet- juiste uitvoering kan ageren. De uit vier bijeenkomsten bestaande cursus is bedoeld om bewoners uit deze regio meer inzicht te verstrekken over het gebied bui ten de stedelijke bebouwing. Steeds vaker worden claims ge legd op deze ruimte. Er is grond nodig voor woningbouw, land bouw, glas- en tuinbouw, infra structuur en recreatie. Daarbij komt de natuur nauwelijks aan bod. In een rapport van de Pro vincie Zuid-Holland constateert men: „Grote oppervlakten na tuur zijn verloren gegaan of sterk in kwaliteit gedaald. De resterende snippers natuur wor den steeds meer eilandjes in een zee van steen, glas, asfalt en mest." De kern van het ontwerp Streekplan Zuid-Holland Oost (van de provincie) is gericht op openheid en versterking van na tuur en landschap van het Groe ne Hart van Zuid-Holland. „Boze boeren en gemeentebestu ren verzetten zich hiertegen en het lijkt erop dat de provincie hier gevoelig voor is en in haar schulp kruipt", aldus de milieu beweging. „Dat mag niet gebeu ren. Door het opzetten van een cursus gericht op het bestem mingsplan willen wij individuele burgers, lokale natuur- en mi lieugroepen motiveren zich in te spannen voor het behoud, her stel en de versterking van na tuur- en landschapswaarden. Dat kan echter alleen als men goed is geïnformeerd." Tijdens de vier bijeenkomsten krijgen de deelnemers onder meer een foto opdracht. Daarbij moeten de vijf mooiste en de vijf lelijkste plek ken van het buitengebied van de eigen gemeente op de gevoelige plaat worden vastgelegd. Van de foto's wordt een tentoonstelling ingericht. Verder komen proce dures rondom bestemmings plannen aan de orde, zoals in spraak, bezwaar, beroep en handhaving. Deelnemers krijgen verder de opdracht het bestem mingsplan van de eigen gemeen te te bestuderen. De uitkomst wordt tijdens een presentatie voorzien van advies van een mi lieujurist en een planoloog. De cursus vindt plaats op 9, 16, 23 en 30 maart van 20.00 tot 22.00 uur in het gebouw van de Zuid hollandse Milieufederatie aan G.W. Burgerplein 5, Rotterdam. Meer informatie geven René Walenbergh tel. 4765355 en Ri chard Haarhuis tel. 4350696. SCHIEDAM - Hoek Loos krijgt een nieuw proef- en demon stratiecentrum voor gastoepassingen. Vorige week sloeg de heer Jager Bruining (Raad van bestuur) symbolisch de eerste paal ervoor op het terrein aan de Havenstraat waar vroeger het 'pand Pieterse' stond. Het nieuwe pand krijgt een vloeroppervlak van 1800 vierkante meter en gaat 'het oude demonstratiecentrum vervangen. Dat verkeerde in een bouwtechnisch slechte staat en zou grondig gerenoveerd moeten worden. Het nieuwe pand biedt meer ruimte en mogelijkheden voor gastoepassingen, onder meer op het gebied van milieu- en voe dingsmiddelentechnologie. Geboorteaangiften Schiedam 24 jr., J.C. Frissen 33 jr. en S E. periode 3 tot en met 9 februari Seeboldt 37 jr., C.G. Kalkman 1995 33 jr. en S.M.deGier 34 jr., S.J. Tim A. z.v. Woleken - Dries, Schuit 48 jr. en J. Eshuis 37 jr. Nikky C.H. z.v. van Warendorp Getrouwd te Schiedam: - Dingier, Rachelle d.v. van der R. Hazefëbach 32 jr. en D.A. Kruit - Povastos, Daisy d.v. Pil - Bijker 23 jr., S.F. Hamerslag 28 van der Drift, Nick C. z.v. van jr. en J. Manschot 23 jr., A. Dijk - Dal, Joe N. z.v. Tegelaar - Aksu 23 jr. en E.N. Bijl 23 jr. Boer, Kayly d.v. de Jong, Mela- Overleden te Schiedam: nie d.v. de Jong, Boy z.v. Schenk R.E. Stewart man, 38 jr., C.M. - Bravenboer, Sharona d.v. Snij- Bosch vr„ 74 jr., geh.gew.met: ders, Daniëlla A. d.v. Verkerk - M.F. Clarrjs, S. Punt man, 55 jr., Hubers, Jet D.S. d.v. van de M. Netten vr„ 84 jr., geh.gew- Geest - Paleari, Kevin z.v. Hoen- .met. A.E.J. Arnoldus, A. de derkamp - Bouman, Jeremy z.v. Groot vr., 78 jr., gehg.gew.met: Wimmer - Arnoldus, Mitchell L.F. Piek, J.J. Boender vr., 58 z.v. Jansen - Oranje, Jeremy z.v. jr., echtgenote van M. Faasse, Kruize - Hankel, Jordi G.J. z.v. L.P.M. Hout vr., 86 jr., geh.gew- Dekker - van Leeuwen .met: A.M. Janssen, M. Meer- Ondertrouwd te Schiedam: kerk vr., 77 jr., echtegnote van P. T. Falandt 28 jr. en P.M. Balvers Bal SCHIEDAMAuteur Pirn Wiersinga die in 1993 debuteerde als romanschrijver met zijn boek 'Honingvogels' verzorgt zaterdag 18 februari in De Teerstoof een lezing over het schrijversvak. Wiersinga woonde tot zijn zevende jaar in Gent en belandde via Cura9ao en Birmingham in Amsterdam waar hij Nederlands studeer de. De auteur is schrijfdocent en leidt workshops en cursussen journalistiek. Uitgeverij Meulenhoff heeft het voornemen ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan het volgende boek van Pim Wiersinga als jubileu muitgave op de markt te brengen. De schrijver gaat zaterdag in op het nut van workshops en cursussen en zal tevens voorlezen uit zijn nog niet gepubliceerde boek. Een primeur dus voor de organisatie van het Literair Café. Het voorprogramma verzorgt zondagschrijfster Anneke Blok. Zij volgt een cursus bij Wiersinga. SCHIEDAM Het Anti-Dis- kriminatie Buro zoekt een vrij williger of stagiaire voor de re dactie van de eigen uitgave ADB-signaal. Gevraagd worden affiniteit met de werkwijze van het ADB, re dactionele ervaring of belang stelling, zelfstandige werkzaam heid en kennis van tekstverwer- kingsapparatuur. Inlichtingen bij Gé Grubben, tel. 4264406. SCHIEDAM— Het Juliana Welzijn Fonds heeft 40.000 gul den geschonken aan Buurthuis Nieuwland. Dat bedrag wordt gebruikt voor de inrichting van het complex. In 1994 heeft het Juliana Fonds in totaal 21 miljoen gulden gege ven aan kleine en grotere initia tieven die het welzijn bevorde ren. door Arie in elkaar gezet, naar de plek waar de dam moet ko men. Metingen verricht en de vorm van de dijk uitgezet. Ik fiets fluitend naar mijn werk. Wie mag er nou door de stille brousse naar zijn werk fietsen. Zalig zo tussen de fluitende vo gels en op de fiets. Dat landme ten met een waterpas is eigenlijk heel leuk. Zonde dat dit in Ne derland 'gelaserstraald' wordt. Start gemaakt met het schoon maken van de lokatie. De grond is kei- en keihard. Er moet een grote boom met wortels en al uit. Hoe krijgen we dit voor elkaar. Hard gewerkt en we zijn toe aan een emmertje warm water om de modder er af te wassen. Ieder krijgt een halve emmer water. Gigantische stofwolken waaien de hut binnen. Een verrassing! De chef de Village heeft naast onze hut een tafel gemaakt. Zaterdag, 14 januari voor het eerst klei uitgehakt, verplaatst en vochtig gemaakt en aange stampt. Wat een rotklus! Met acht man de hele dag gewerkt aan het vullen van twee gaten. Misschien in totaal twee m3. De prognose in mijn rapport geeft 12 a 15m3 aan. Maandag ga ik met apparatuur van Rijkswater staat controleren welke dicht heid we met onze handstampers hebben gehaald. Ik ben reuze benieuwd. Morgen, zondag, een rust- en feestdag. Een zeven da gen oude baby krijgt een naam en we hebben een voetbalwed strijd georganiseerd. De kinde ren uit het dorp spreken geen Frans ik ga dus maar wat woordjes Bambara leren om met hen te communiceren." Tot zover het relaas van Huib Povel die nog enige maanden in Dankourou verblijft om de bouw van de dam tot een goed einde te brengen, (wordt ver volgd). SCHIEDAM Stadgenoot en waterbouwkundige Huib Povel die eind december in deze krant vertelde over zijn plannen om de aanleg van een dam in Dankourou (Mali) te coördineren is daar inmiddels aangekomen. In zijn eerste brief schrijft hij onder meer over de ontvangst van de dorpsbewoners in Dankourou, over een autotocht van 45 ki lometer die ruim een etmaal duurt en uiteraard over de aanleg van de waterkering. Hieronder een gedeelte van zijn belevenissen. „Om een officieel tintje te geven aan de start van de dam en te vens om werkploegen te vormen, zijn vanmiddag de meeste chefs de familie bij elkaar gekomen. Wij, medisch- en logistiekmede- werker van de Sahelstichting Arie Kroon en ik, trakteren op sigaren en limonade. Er worden veel toespraken gehouden. Op het plan van Arie om een kleine polikliniek en een schooltje op te zetten reageert men enthousiast. Een vertegenwoordiger van een ander dorp vraagt ook om een dam. Na de vergadering even rust genomen om bij te komen van alle indrukken. Door de wind is het hier erg koud. Ik had twee dekens mee moeten nemen. Alle truien die wij uit Nederland voor de bewoners hadden verza meld, uitgedeeld. Nergens zijn stoelen of tafels. Ik zit op een kruk. Wij logeren op het erf van de dorpschef. Samen met een broer is hij bezig voor ons een wc te bouwen. Dit is een gat in de grond met een scherm van stro er omheen. Nu hoeven we niet een eind de brousse in om een beschutte plek te vinden. Arie houdt als verpleegkundige spreekuur in de resten van een vergane dispensaire (polikli niek). Dagen achtereen is hij be zig om allerlei ziekten te diag- nostiseren en zoveel mogelijk te behandelen. Sommige mensen stuurt hij door naar het hospi taal. Afgelopen zondag in de stad Kayes in de kathedraal een mis bijgewoond. De pater vond het verbazingwekkend dat Arie Kroon tijdens een moeizame tocht, de benodigde goederen voor de damconstructie in één dag door de douane kreeg. Een waar miracle. De kathedraal staat midden in Kayes, omringd door de markt die zeven dagen per week oorverdovend voor traast, zelfs tot in de kerk. Na afloop van de mis meldden wij ons bij de vrachtwagenchauffeur die ons terugbrengt naar Dan kourou. Het is dezelfde man die jongstleden vrijdag na een uren lange vertraging, door onder meer een lekke band en versnel lingsbakproblemen, het damma- teriaal in Dankourou afleverde." Autopech Het ritje van 45 km naar Dan kourou zal Huib Povel niet snel vergeten. Tot zijn verbazing wordt het sleutelwerk aan de wa gen verricht met hamer en steen beitel. „Om 14.00 uur zoudén we vertrekken, dat loopt echter uit tot 16.30 uur. Een halve kilome ter buiten de stad een lekke band. De hele brousse nog voor de boeg! Met mijn voorstel om een nieuwe band te kopen en de kosten te delen gaat de man ak koord. Op de aanwezige fiets gaat zoon Moussa een band ko pen. Nadat de band is vervan gen, na zes kilometer opnieuw panne. Voor ik het goed en wel door heb, gaat de hele versnel lingsbak er onder uit en ligt in onderdelen verspreid in het zand. Moussa ging weer op de fiets terug om onderdelen te halen. Het blijkt dat een van de tien passagiers familie heeft in een dorpje in de buurt. Met drie man gaan wij er heen. Wij krij gen te eten en voedsel mee voor de andere passagiers. In hetzelf de dorp keren wij 's avonds te rug om te overnachten. Met vier man op een rieten matje slaap ik aan het voeteneind van het bed van de heer des huizes, 's Morgens is Moussa nog steeds niet terug uit de stad met nieuwe onderdelen. Mijn poging om te liften lukt niet. De chauffeur van onze vrachtwagen vraagt me of ik soms haast heb. Ja, mag dat na twintig uur wachten! Ik maak maar een wandeling langs een beek en zie schitterende vogels. Om 14.30 uur arriveren we in Dankourou. We hebben 45 kilo meter afgelegd in 25 uur. Dan op de meegebrachte fietsen, WOENSDAG 15 FEBRUARI 1995 'n borrel van klasse voor een lage prijs. per liter 16.95, bij 12 flessen 4C CH per liter I D.OU Cer liter 16:05, ij 12 flessen per liter U belt, wl/ bezorgenI Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 SUJTERU/WIJNHANDEL Het koor Veelzijdig sluit de cyclus 'Bevrijdende klanken' af Daar gaat de eerste paal de grond in i» 'Bouw in Mali komt op gang' Huib Povel, hier nog in Schiedam, bestudeert de landkaart

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 9