SCHIEDAM Moestuinen ideaal voor tweede jeugd 'Gezondheid en schoonheid gaan samen' Gehandicapten kunnen beroep doen op fonds extra vervoer Minou wil alle aandacht Stem voor Lickebaert Burgerlijke stand ECONOMISCHE VOORUITGANG. Ruilbeurs De overstap van verpleegkundige Monique van Mil 875.000 gulden voor de drie Waterweggemeenten DJ workshop voor meiden Lekker ritje... Rotterdam anders Psychometrie bij Harmonia Cursus voor jeugd op kinderboerderij Rommelmarkt Chopinplein Rommelmarkt Kluphuis Oost Top 40 Aller Tijden SCHIEDAM— Echte Rotter dammers zien het meteen. Ge rard van Soest weet als geen ander de meest karakteristieke plekjes van hun stad zó treffend en sfeervol te vereeuwigen. De Schiedamse fotograaf presen teert in eigen stad in café/restau rant 't Paard op de. Hoogstraat 112 een overzicht van zijn werk in zwart-wit. De serie toont be kend Rotterdam - de bruggen, de Maas, de havens - van een andere kant. De locatie rond de Boompjes heeft tal van bekende en minder bekende kunstenaars geïnspireerd. De Schiedammer weet er toch een nieuw gezicht aan te geven, dankzij interessan te lijnenspelcombinaties in voor- en achtergrond. Door deze zeer eigen 'Soestiaanse beeldtaal' lukt het de fotograaf om de toe schouwer vertrouwde plekken opnieuw te laten ontdekken. Van Soest exposeerde in binnen- en buitenland en werkte onder meer voor het Rotterdams ge meente-archief. De foto's in 't Paard zijn gemaakt in de jaren '90 en daar te zien tot en met 12 maart. Het café /restaurant op de Hoogstraat is geopend van dinsdag tot en met zondag vanaf 16.00 uur en op zaterdag vanaf 12.00 uur. SCHIEDAM Spirituele vere niging Harmonia houdt donder dag 9 maart een bijeenkomst in wijkcentrum Nieuwland aan het Wibautplein. Gerard Kouwen- hoven verzorgt dan een psycho metrische avond. Aanvang: 20.00 uur: toegang: 7,5'. SCHIEDAM Hoe hou je een konijn vast; wat eet een ezel; hoe dikwijls moet een stal worden schoongemaakt? Voor kinderen tussen de ne gen en twaalf jaar die een antwoord willen op dat soort vragen, organiseert de dienst gemeentewerken een cursus dierenverzorging op een toe passelijk plek: de Kinder boerderij in het Beatrixpark. De cursus wordt gegeven op vier achtereenvolgende woensdagmiddagen (22 en 29 maart én 5 en 12 april) tussen 13.30 en 15.30 uur. Deelne mers maken kennis met de vele kanten van het dieren- verzorgingsvak. Niet alleen het voeren komt aan bod, maar ook het schoonmaken van hokken, het melken van geiten én het knippen van na gels van konijnen en cavia's. Alle vorderingen worden bij gehouden in een werkboek, dat uiteindelijk mee naar huis genomen mag worden. Deel nemers ontvangen na afloop van de cursus het getuig schrift 'hulp-boer(in)'. Aan melden kan telefonisch bij Marcel Scheefhals, telefoon nummer 2465522. SCHIEDAM In dienstencen trum 'De 4 Molens' aan de Nieu we Damlaan 766 wordt zondag 12 maart een ruilbeurs gehouden van munten, eerste dag-envelop pen, telefoonkaarten, stripboe ken en postzegels. Aanvang: 13.30 uur: toegang en taxatie: gratis. SCHIEDAM De recreatieve- reniging aan het Chopinplein houdt zondag 12 maart haar jaarlijkse rommelmarkt/ruil beurs. De markt die zich in een groeiende populariteit mag ver- huegen is geopend tussen 13.00 en 17.00 uur. De toegang is gra tis. SCHIEDAM In Kluphuis Oost aan de Galileïstraat 86 wordt zondag 12 maart een rom melmarkt gehouden tussen 11.00 en 16.00 uur. Er zijn nog enkele plekken be schikbaar voor amateur-hande laren. tafelhuur kost 10,-. Informatie via telefoonnummer 4735435. r SCHIEDAM Het voorjaar zit weer in de lucht. De dienst gemeentewerken neemt die gele genheid te baat om 60-plussers een kans te bieden 'het nuttige met het aangename te vereni gen'. Speciaal voor deze leeftijd groep gaat het 'moestuinproject' weer van start. Deelnemers krij gen een eigen lapje grond van 40 vierkante meter en mogen daar lekker in de buitenlucht hun eigen groenten op kweken. De tuintjes worden uitgegeven op de complexen 'Landvreugd' en 'Vijfsluizen'; de huur kost 35 gulden. Op de complexen is alles al voor het nieuwe seizoen in gereedheid gebracht. De grond is in de winter bemest en gespit. Deelnemers hoeven alleen zelf zaai- en plantgoed te verzorgen, want de gemeente levert al het nodige gereedschap. Het is wél de bedoeling, dat er getuinierd wordt op een milieuvriendelijke manier dus zonder kunstmest of chemische bestrijdingsmiddelen. De gemeente zorgt voor deskun dige begeleiding en bovendien worden er vier (gratis) informa tie-ochtenden verzorgd in na- tuurcentrum De Boshoek. Aan melden en /of informatie bij de hoofdafdeling Groenvoorzienin gen en Natuur, vragen naar Marcel Scheefhals telefoonnum mer 2465521. Op de foto de he ren Prein en Blauw fervente fans van het Moestuinproject. SCHIEDAM- Het zware be roep van verpleegkundige lijkt Monique van Mil op het lijf geschréven. Ze kan heel warm, hartelijk en spontaan zijn zonder over zich te laten lopen. Ondanks haar frele uit straling heeft ze de energie van een mannetjesputter. En ze bezit het soort natuurlijk overwicht dat nooit aan te le ren valt, maar aangeboren is. De Schiedamse voelt zich dan ook als een vis in het water in de gezondheidszorg. Toch opende ze onlangs in de Sint Liduinastraat 38 haar eigen 'Salon Monique van Mil'. Zelf vindt ze die overstap geen 'absolute ommezwaai', maar een 'accentverschuiving als logisch gevolg van jarenlange ervaring in de medische wereld.' "Juist door mijn omgang met zieken heb ik geleerd dat je naar je lijf moet luisteren, dat je het als een tempel moet koesteren. Het heeft een enorm effect als iemand niet goed in zijn vel zit. Deze tijd is zo jachtig. Veel men sen kunnen niet meer voelen; hebben de rust er niet meer voor. Een goede schoonheidsbehande ling heeft voor mij dan ook meer met het innerlijk dan met het uiterlijk te maken. Onder een zonnebank - om een simpel, dui delijk voorbeeld te geven - kun je je behaaglijk lekker warm en be schermd ontspannen. Het mes snijdt aan twee kanten, want je krijgt er ook een bruin kleurtje van. Dan zie je er beter uit en daar ga je je ook nog eens naar gedragen. Wie zijn lichaam niet verwaarloost, maar er zorgvul dig en met aandacht mee om gaat, kan zichzelf veel ellende besparen." Monique van Mil zelf is in haar J carriere altijd vooral op haar ge voel af gegaan. Machine Daarom ook nam ze enkele ja ren geleden ontslag in het zie kenhuis om bij de firma Van Bekkum, een bedrijf voor aange paste hulpmiddelen, te gaan werken. Toen ik begon in de verpleging was ik 17. Dan ben je nog niets gewend. Je ontmoet dan zoveel verschillende soorten mensen die allemaal anders rea geren op fysieke ellende. Daar word je heel tolerant van. Je gaat de betrekkelijkheid inzien van materialistische zaken en bent niet meer alleen met jezelf bezig. Door de bezuinigingen moesten alle handelingen in de gezond heidszorg steeds sneller gedaan worden. Ik kon mijn ei er niet meer in kwijt, want ik ben geen machine. Bij Van Bekkum mag ik mensen met bijvoorbeeld een kunstmatige uitgang of ouderen die last hebben van incontinen tie, aan huis adviseren over hulpmiddelen. Je gaat heel per soonlijk met je klanten om en dat ligt me. Ik heb zoveel respect gekregen voor de innerlijke kracht van dikwijls toch ernstig zieken. Langzaam werd het idee steeds sterker, dat ik mijn werk terrein uit moest breiden naar 'de andere kant'. Gezondheid wordt dikwijls als vanzelfspre kend beschouwd, maar is te kostbaar om klakkeloos mee om te gaan. Daar wilde ik op mijn eigen manier wat mee doen." Hygiëne Monique richtte - met raad en daad bijgestaan door echtgenoot Ronald - de tussenverdieping van hun woonhuis in tot een complete salon die past bij haar visie. Het interieur is gezellig en huiselijk, maar ondertussen zijn er wel de hoogste eisen aan de hygiëne gesteld gesteld. Aan de aanschaf van de apparatuur- on dermeer een snelbruiner, een in- fraroodsauna, een behandelstoel en afslankcomputer- is een 'uit gebreid warenonderzoek' vooraf gegaan. Monique die dankzij haar werk goed thuis is in de techniek, had er geen trek in om juist op dit punt genoegen te nemen met minder dan het beste. „Een leuk interieur, dat goed oogt is natuurlijk belangrijk, maar in feite bijzaak. Waar het omdraait is dat de klanten moe ten kunnen vertrouwen op je vakkennis, daarin zijn ze tenslot te compleet aan je overgeleverd. Een mis kleurtje doet pijn aan je ogen, maar verder heb je er geen last van. Foute apparatuur of verkeerd gebruik ervan kan blij vende schade aanrichten. Het is in om aan je lijf te werken. Juist op het gebied van zonnebanken en sauna's is er dus veel in de doe-het-zelfsfeer in voordelige uitvoeringen. Om optimaal ef fect te bereiken, moet je echter goed weten wat je kiest en hoe je er mee om moet gaan. Juist op dit punt is zo'n opleiding tot verpleegkundige natuurlijk een voordeel." Monique zelf is ui terst sober opgemaakt. Van een dikke laag make up, vindt zij, gaat niemand er beter uitzien. „Wat ik mooi vind," zegt ze be dachtzaam, „dat zijn mensen die hun emoties durven te uiten, die het lef hebben om zichzelf te zijn en een zekere warme menselijk heid uitstralen. Dat lukt alleen als je in harmonie bent met je lijf. Daar hoop ik een steentje aan te kunnen bijdragen." De Schiedamse mikt dan ook vooral op basisbehandelingen met een langdurig effect zoals slimline figuurcorrectie, har- sontharen, lymfdrainage en het verven van wimpers en wenk brauwen. Salon Monique van Mil is voorlopig geopend op werkdagen 's avonds tussen 18.00 en 22.00 uur en op zater dag van 8.30 tot 17.30 uur. Een afspraak maken kan via tele foonnummer 4264190. WATERWEG De ge meenten Schiedam, Vlaardin- gen en Maassluis hebben een extra bedrag uitgetrokken voor vervoer van gehandicap ten voor wie de Wet Voorzie ningen Gehandicapten (WVG) geen soelaas biedt. Het bedrag, voor de drie ge meenten gezamenlijk 875.000 gulden, is gestort in een Ex- tra-vervoersfonds, dat wordt beheerd door de Regionale Organisatie Gehandicapten voorzieningen (ROG). Ge handicapten van alle leeftijden kunnen een beroep doen op het fonds tot 80 procent van de extra kosten, die zij voor vervoer moeten maken, met een maximum van 1200 gul den of voor rolstoelgebruikers 1800 gulden per jaar. In april vorig jaar kwam de WVG in de plaats van de Alge mene Arbeidsongeschiktheids wet. De rijksoverheid, die de toe passing van de oude wet aan diverse organisaties overliet, droeg met de nieuwe wet de zorgplicht voor gehandicapten voor het grootste deel over aan de gemeenten. „Simpel gezegd: de gemeenten werden met een vuiltje opgezadeld", kenschetst de Vlaardingse wethouder en ROG-voorzitter A. Kool die overdracht. Niet omdat de gemeenten de zorgplicht voor hun gehandicap te inwoners niet op zich wilden nemen. Integendeel, zij staan veel dichter bij de gehandicap ten. Maar wel, omdat het rijk vóór de overdracht van de geld middelen, zoals vaak, nog'even het bezuinigingsmes hanteerde en de regels verscherpte. Van de ongeveer 2500 cliënten, die de drie Waterwegsteden bedienen, dienden er niet minder dan 450 een bezwaarschrift in, omdat de toepassing van de nieuwe wet SCHIEDAM Op het activiteitenprogramma van wijkcentrum De Blauwe Brug staat een workshop voor vrouwelijke DJ's. De deel neemsters, tussen de zestien en twintig jaar, leren in drie bijeenkom sten onder meer om te gaan met de elektrische apparatuur. Het geheel staat onder leiding van DJ Angelique Stein en er wordt gewerkt met"* eigen cd's. De kosten bedragen 25 gulden. De workshop vindt plaats op 27 maart, 3 en 10 april. Meer informatie en opgave bij de balie van De Blauwe Brug aan het Bachplein tel. 4701049. een nadelig verschil opleverde met de vorige regeling. „De meeste mensen dachten dat alle vervoerskosten zouden worden vergoed, maar dat was niet zo. Vandaar het vuiltje, waaraan de gemeenten part noch deel heb ben", verklaarde Kool bij de presentatie van het Extra-ver- voersfonds, een noodfonds voor incidentele zaken, waarmee ge handicapten te maken kunnen krijgen. In het algemeen geldt dat de behoefte aan vervoer van een gehandicapte wordt vergeleken met die van een niet-gehandicap- te. In de hogere kosten voorziet de WVG. Daarnaast bestaat nu het extra-vervoersfonds, waarop alle WVG-gerechtigden een be roep kunnen doen. In goed over leg met de adviesraad van de ROG, waarin de doelgroepen zijn vertegenwoordigd, zijn crite ria opgesteld. Zo komt het fonds in beeld wanneer sociale om standigheden plotseling om meer vervoer vragen, bijvoor beeld bij ernstige ziekte of over lijden van directe familieleden. Of minder plotseling: voor be zoek aan een relatie, die wegens ziekte of een handicap eveneens over een beperkte mobiliteit be schikt. Ook het deelnemen aan gehandi captensport kan gepaard gaan met de wens tot meer vervoer. In een beperkt aantal gevallen kan vrijwilligerswerk eveneens tot een tegemoetkoming in de hogere vervoerskosten leiden. Een beroep op het fonds zal ove rigens nooit vergoeding van alle vervoerskosten tot'gevolg heb ben. Het bedrag van 875.000 gulden, waarmee het fonds is gevoed, is gebaseerd op een taxatie. Het jaar 1995 fungeert als proeftuin. De wethouders van de drie ge meenten verwachten dat het vol gendejaar een duidelijk beeld zal geven van de werkelijke behoef ten. Inlichtingen over het extra- vervoersfonds zijn verkrijgbaar bij de ROG, Postbus 234, 3140 AE Maassluis, telefoon 01899- 23648. WATERWEG De lokale omroep Waterweg FM zendt op Paaszondag de 'Waterweg FM Top 40 Aller Tijden' uit. De lijst van de veertig meest populaire nummers uit de pe riode 1955-1985 wordt sa mengesteld door de luiste raars. Wie een bijdrage wil leveren aan de samenstelling van deze lijst, kan hiervoor een kaart afhalen bij de mees te CD-verkooppunten in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis, maar ook bij de plaatselijke bibliotheek en fo- notheek. De kaart is boven dien verkrijgbaar bij de loka le omroep zelf, aan de Markt 34 in Vlaardingen. Op de kaart moet men de persoon lijke top-drie van favoriete nummers uit genoemde pe riode invullen. De kaart moet vóór het einde van deze maand, worden opgestuurd naar Waterweg FM. Postbus 6, 3130 AA Vlaardingen. De omroep maakt vervolgens een selectie van de meest voorkomende nummers, die uiteindelijk de volgorde van de Top 40 Aller Tijden be paalt. De inzenders maken kans op een gratis CD-bon, die beschikbaar is gesteld door de muziekwinkel Hak- kert, aan de Hoogstraat in Schiedam. Er zijn bonnen van 100,-, 50,- en 25,- te winnen. De winnaars worden in de uitzending bekend ge maakt. De uitzending vindt plaats op 16 april, tussen 14.00 en 18.00 uur. Het pro gramma is te beluisteren via de ether op 107.8 MHz, via de Vlaardingse kabel op 96.1 MHz en via de Maassluise kabel op 89.9 MHz. SCHIEDAM Minou is een schoonheid met haar langharige grijs/rode vacht. Zo'n dikke haardos eist echter wel de nodige verzorging. Ook in andere op zichten heeft deze acht-jarige poes veel aandacht nodig. Ande re katten, daar wordt ze nerveus van en zelfs onzindelijk. Dat is ook de reden waarom haar vori ge eigenaar deze prachtige pers naar het asiel bracht. Minou mag het dan niet zo heb ben op soortgenoten, op kinde ren is ze dol. Een druk, gezellig gezin zou een echte knusse kroel- poes aan haar hebben. Informatie over Minou of ande re katten of honden bij Dierente huis De Hargahoeve aan de Sportlaan 2, telefoonnummer 4714151. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 12.00 en 13.00 en 16.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. WATERWEG De Stichting Groeiend Verzet in de Lickebaert gaat, met het oog op de provinciale verkiezingen van aanstaande woensdag, de stemgerechtigden in de gemeenten Vlaardingen, Schiedam en Maassluis oproepen tot een 'groen' stemgedrag. Het motto luidt: 'stem 8 maart voor een groene Lickebaert'. De stichting maakt via posters op de gemeentelijke verkiezings borden duidelijk welke partijen in Provinciale Staten zich inzetten voor het behoud van een groen Lickebaertgebied. Deze partijen zijn PvdA. GroenLinks, GPV en RPF. De SP. een fel tegenstander van de vuilstort, is momenteel (nog) niet in de Provinciale Staten vertegenwoordigd, maar is wel in het stemadvies opgenomen. De actie wordt gevoerd, omdat de komst van een vuilstort in de Lickebaert nog altijd niet definitief van de baan is. Ondanks protesten van inwoners en gemeentebesturen van de drie omlig gende steden en het feit dat de Raad van State de stortvergunning nietig heeft verklaard, heeft een meerderheid van Provinciale Staten onlangs besloten de reservering van- het gebied als stort plaats te handhaven. Geboorteaangiften Schiedam periode 24 februari t/m 2 maart 1995 Cheyenne d.v. Purchase, Xime- na d.v. Bosch - Siemsen, Iwan T z.v. Pattikawa - Gijsbregts, Esmè d.v. de Voogd - Roodkerk, Lotte d.v. Moerland - Leijdens, Julia M.P. d.v. Hóssen - de Rui ter, Tim z.v. Lensveld - Kuiters, Nikita d.v. Speelmans -de Waal, Mees C. z.v. Baartmans - Mar tens, Gülcan M. d.v. Akyüz - Akyüz, Nick z.v. Olsthoorn - van Nelfen, Eline N.N. d.v. Broekhuizen - van der Velde, Lotte d.v. Rietvelt - Berkvens, Amy d.v. Bunte - Janssen, Stan ley z.v. de Ron - Romijn, Loub- na d.v. Mimouni - Ahabchi, augustus 1994: Lianne d.v. Leli- veld - Dijksma Ondertrouwd te Schiedam: P.A.A.E. Broeders 25jr. en B. Jansen 23jr., L.H. van Gerven 31jr. en D. van der Velden 26jr., A.D.L. Heikamp 25jr. en M. van der Giessen 25jr„ A.J.M. de Lee- de 32jr. en C.M.H. den Boogert 24jr., H.C. Tolud 33jr. en E.G.L. Middendorp 28jr. Getrouwd te Schiedam: C.G. Kalkman 33jr. en S.M. de Gier 34jr., J. Heuvelman 24jr. en J. Breed veld 24jr. Overleden te Schiedam: C.J. van Troost vr., 96jr., ge- h.gew.met: L.M. Putters, T.A.M. Slobbe man, 75jr., S.M. Nijman vr., 79jr„ geh.gew.met: W.A. de Zwart, J.H. Karei man, 51 jr., W.T. Veringmeier vr., 93jr., geh.gew.met: J.J. Kokje, W. Jansen man, 59jr., C. de Neef vr., 87jr., geh.gew.met: H. Staade, J. Kok man, 80jr., J.C.H. van der Hoeven man, 67jr. SCHIEDAM Een onbekende vrouw meldde zich vorige week maandag bij een autobedrijf aan de Hoopstraat om een proefritje te maken. Zij is tot op heden echter niet teruggekeerd met het voertuig. Medewerkers van de firma deden in de loop van de week aangifte van de diefstal van de wagen. Kalfsbeek bv BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. 10-1442 Om nieuwe deelnemers te trekken is dit hét moment. sv Monique van Mil: „Ik hen geen machine. Ik heh ervoor gekozen om met mensen om te gaan en daar moet je de tijd voor nemen ROG-voorzitter Aart Kool: „Rijk zadelde gemeenten op met een vuiltje. Minou Stel, u zit dagelijks veel in de auto. Dan wilt u een auto met lage verbruikskosten per kilometer. Maar zo'n auto moet ook nog comfortabel, veilig en mooi zijn. Misschien moet u dan toch eens langskomen en met eigen ogen kijken naar de economische vooruitgang: de BMW 525td. P.C. Hooftlaan 11, Maassluis. Telefoon: 01899-19588. Nieuwe Haven 233, Schiedam. Telefoon: 010-4731155. Kerklaan 65-67, Wateringen. Telefoon: 01742-93580.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 17