Opel en Volkswagen roepen auto's terug Gedurfde creatie voor Opel Astra CDX: alles wat je hartje begeert Prijsverlaging Hyundai Excel Sedan Honderdste certificaat 'Snel weer op weg' Diefstalbeveiliging auto's omstreden zaak Peugeot bus voor groepsvervoer Topmodel Lancia Delta HPE Neêrlands bestseller op de luxe toer WOENSDAG 08 MAART 1995 10-456 De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reacties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, fax: 070-3952669 De mini-cursus 'Snel weer op weg', waarmee Peugeot-dealer Nef- kens Eurodam onlangs is gestart, is een geweldig succes gewor den. Afgelopen dinsdagavond werd bij het Schiedamse autobe drijf al het honderdste certificaat uitgereikt. De cursus voorziet blijkbaar in een behoefte bij de cliënten van Nefkens Eurodam. Volgens directeur J. Schenkel wordt de minicursus 'Snel weer op weg', waaraan de deelnemers leren kleine (nood)reperaties aan hun auto uit te voeren, in het najaar vervolgd. Zowel in de werkplaat sen van de Nederlandse Opel-dealers als bij de vaderlandse Volkswa gen-dealers is het de komende weken een drukte van belang. In totaal enige tiendui zenden Astra's en rond 100.000 Golfs en Jetta's krijgen te maken met een ingelaste techni sche inspectie. Bij de Astra gaat het om het gratis monteren van een extra metalen massaklem bij de hals van de benzinevulpijp. Deze voorzorgsmaatre gel moet elke kans uit sluiten dat de vulpijp bij het tanken van brandstof elektrosta tisch geladen wordt. In het recente verleden hebben zich bij deze Opeis enkele van der gelijke gevallen voorge daan, waarbij tijdens het bijvullen van brandstof vonkvor- ming optrad. In Neder land zijn hiervan overi gens geen voorbeelden bekend. Los van de maatrege- len bij de Astra worden ook alle eigenaren van een Opel met airbag(s) gevraagd een bezoek aan hun dealer te bren gen. Bij deze typen wordt dan de correcte plaatsing van een elek trische stekkerverbin ding gecontroleerd. Ook bij de Golf en Jetta betreft het een voor zorgsmaatregel. Het gaat om modellen met een 1.6 liter of 1.8 liter benzine- of dieselmotor uit de bouwjaren 1983 tot en met 1989. De re den is een mogelijk mankement in de koel vloeistofcirculatie van het warmtesysteem. Technici van de VW service-afdeling heb ben bij langdurige kwaliteitstesten vast gesteld dat bij onvol doende koelvloeistof- peil de warmtewisse laar oververhit raakt. Dit kan leiden tot een vroegtijdige veroude ring met lekkage als gevolg. In Nederland gaat om het circa 100.000 VW- modellen uit die perio de; in Duitsland om maar liefst 1,2 miljoen auto's. Afspraak Eigenaren van de voor inspectie in aanmer king komende model len krijgen schriftelijk bericht van de betref fende importeur om de dealer met een bezoek te vereren. Natuurlijk staat het iedereen vrij om op eigen initiatief contact op te nemen met de dealer en een af spraak te maken voor de gewenste controle. Diefstalbeveiliging van auto's blijkt omstreden. Soms moeten goede, van fabriekswege ingebouwde alarminstallaties en startblokkeringsystemen worden vervangen door minder goe de, maar wel door de Nederlandse verzekeraars goedgekeurde installaties. Zo blijkt uit een artikel in de BOVAG Krant. Vol gens het blad is deze handelwijze bij de autobranche in het ver keerde keelgat geschoten. De branche is extra verontwaardigd omdat de vergoedingen voor inbouw van de apparatuur veel te laag zijn. Vanaf 1 januari 1998 moeten alle nieuw verkochte auto's zijn uit gerust met een anti-diefstal systeem. Auto's waarvoor in 1997 een type-goedkeuring wordt aangevraagd en die dus vermoedelijk al in dat jaar op de markt komen, moeten reeds in 1997 een anti diefstalsysteem hebben. Eerder besloten verzekeringsmaatschappijen om voor duurdere auto's en diefstalgevoelige auto's deze verplichting nu al op te ne men in de verzekeringsvoorwaarden. De verzekeraars vonden echter de Europese eisen niet ver genoeg gaan en willen dat in Nederland aanvullende en strengere eisen worden gesteld. Autobedrijven die nu in opdracht van verzekeringsmaatschappij en een alarmsyteem inbouwen, krijgen daarvoor een vergoeding die varieert van 90,- tot 117,50. Volgens de opgave van de im porteurs van beveiligingssystemen vergt het inbouwen van het eenvoudigste systeem 1,5 tot 2 uur. De vergoeding is dus al dik onvoldoende om het normale werkplaats-uurtarief te dekken. Materiaalverbruik, opleidingskosten van de monteurs en de kos ten die gemoeid zijn met de noodzakelijk erkenning als inbouw- station plus de jaarlijkse contributiekosten aan het erkennings instituut komen daar nog bij. In het eerste jaar is een bedrijf daar voor al minimaal 2600 gulden kwijt. Overbodig De autobranche zelf vindt de aanvullende Nederlandse eisen en certificeringsplannen volstrekt overbodig. De fabrikanten moeten immers voldoen aan Europese eisen, die kennelijk overal elders als toereikend worden beschouwd. Zij vinden dat de Ne derlandse verzekeraars, die vaak nota bene gelieerd zijn met in het buitenland gevestigde verzekeraars, zorgen voor onnodige extra kosten. Vertegenwoordigers van de auto-industrie, importeurs van bevei ligingssystemen, inbouwbedrijven en verzekeraars gaan binnen kort om de tafel zitten om te trachten de gerezen problemen op te lossen. Samen met de Utrechtse busbouwer Q-Bus heeft Peugeot Tal bot Nederland NV een Boxer-bus ontwikkeld, die afhankelijk van de uitvoering plaats biedt aan dertien passagiers, exclusief chauffeur. De bus is tevens geschikt voor het vervoer van rol stoelgebruikers. Er kunnen zes rolstoelen aan boord, zonder af breuk te doen aan ruimte en comfort. De grote hoogte van de Boxer-bus geeft de passagiers veel bewe gingsvrijheid. Door de royale breedte hebben de passagiers ook voldoende ruimte op schouder- en ellebooghoogte. Het forse rui- toppervlak draagt bij aan het reiscomfort van de passagiers die goed om zich heen kunnen kijken. Tevens wordt hierdoor het zicht rondom van de bestuurder vergroot. De grote zijschuifdeur en brede trede zorgen voor een probleem loze instap. Zowel de zijschuifdeur als de opstaptreden kunnen worden voorzien van elektrische bediening. De vanafprijs van de 13-persoons Peugeot Boxer-Bus bedraagt 63.500,-, inclusief ombouw, exclusief BTW. Twee jaar geleden verscheen de nieuwe Lancia Delta op de markt als opvolger van het Lancia-model met de destijds lang ste loopbaan. De oude Delta was 'Auto van het Jaar 1980'. Als topmodel van de huidige Delta-reeks onthult Lancia op de Au tosalon van Genève de nieuwe Lancia Delta HPE. De dadendrang straalt van de Lancia Delta HPE af. Krachtige, karakteristieke en gestroomlijnde vormen geven de driedeurs carrosserie een dynamisch en sprankelend aanzien. Ook de ener gieke neus draagt bij aan de pittige aanblik. Maar met een mooie verpakking alleen ben je er niet. De inhoud is even belangrijk. Hoogstaande techniek zorgt bij de Lancia Delta HPE voor het broodnodige temperament. Naast de krachtige inborst beschikt de Delta HPE onder meer over zaken als ABS, Viscodrive en een elektronisch geregelde vering. Lancia levert de nieuwe HPE met keus uit drie potente motoren. Er is een tweeliter Turbo-diesel, een tweeliter 16-klepper en een tweeliter 16-klepper Turbo HF. De krachtbronnen zijn goed voor topsnelheden tussen de 180 en 220 kilometer per uur. Opel levert de Astra, Neêrlands meest ver kochte automodel, nu ook in een luxueuze CDX-uitmonstering. Geplaatst nog boven de GLS, is de CDX het nieuwe topmodel van de Astra-lijn. CDX-ko- pers kunnen kiezen tussen een vierdeurs, vijfdeurs of Stationwa gon-versie. De prijslijst begint bij 42.450,- voor de Astra CDX vijf deurs met 1.6i motor en viertraps automaat. In de Astra CDX neemt het overzicht met stan daard-voorzieningen een respectabele lengte aan. Zo beschikt dit topmodel over zaken als elektrisch te bedie nen ramen vóór, cen trale deurvergrende ling, elektrisch te ver stellen en te verwar men buitenspiegels, metallic/mica lak waaronder de speciale kleur 'graphite' en ha logeen mistlampen ge monteerd in de in kleur meegespoten bumpers. Aan het aangenaam verpozen binnenin de Astra CDX dragen bij: vierspaaks lederen stuurwiel, twee full- size airbags, in hoogte verstelbare bestuur dersstoel, hoofdsteu nen vóór en achter en in delen neerklapbare achterbank. Verder heeft de CDX een safe-lock systeem, een elektrisch bedien de antenne en een elek tronisch geregelde startonderbreker ('im mobilizer'). Techniek Ook qua technische af werking, staat de CDX op hoog niveau. Zo be zit het Astra-vlagge- schip zesspaaks licht metalen wielen met 195/55 R15 banden, ABS en rondom schijf remmen waarvan het voorste duo geventi leerd is. Hyundai doet goede zaken met de in najaar 1994 verschenen Excel-reeks, de opvolger van de aloude Pony-serie. Lag het marktaandeel van de Pony eind '93 op 0,48 procent, eind '94 scoorden de drie Excel- typen ai het drievoudige marktaandeel: 1,55 pro cent. Door dit verkoopsucces kon importeur Gree- nib Car bij de fabriek in Zuid-Korea lagere inkoop prijzen bedingen, terwijl ook de valuta-koersen zich gunstig ontwikkelden voor de importeur. Greenib Car geeft deze voordelen door aan de consument, wat leidt tot een prijsdaling voor de Excel Sedan. De prijzen van de zes typen van de vierdeurs Excel Sedan zijn met 700 gulden verlaagd; ze beginnen voortaan bij 24.795,-. Daarentegen zijn de vijf typen van de Excel Lift back met 200 gulden verhoogd. Hi.er begint de prijs lijst nu bij 24.995,-. De prijzen van de zeven typen driedeurs Excel Hatchback zijn niet gewijzigd. Die blijven beginnen bij 22.995,-. Hyundai, het grootste auto merk van Zuid-Korea, bezit een styling-studio in Cali- fornië. Met als aanduiding 'HCD' (Hyundai Califor nia Design) heeft dit ontwerphuis vingeroefe ningen laten zien als de HCD-1 en HCD-2, die op auto- - shows voor gespreks stof zorgden. Deze proto typen gaan de basis vor men voor de opvolger van de Scoupé die in 1996 ver schijnt. Inmid dels heeft HCD een nieuw stu diemodel ont wikkeld. Deze HCD-3 combi neert de eigen schappen van een coupé met die van een ter reinwagen. -- HCD voegt in z'n nieu we creatie bijkans on verenigbare eigen schappen samen, waar door de HCD-3 zich als een uniek recreatie voertuig ontpopt. Ging Hyundai met de HCD-1 en HCD-2 nog op de sportieve toer, nu de markt voor sportcoupé's in Amerika is ingezakt, gooit HCD het bij zijn derde conceptcar over een andere boeg. RV's (Recreational Vehicles) vormen de nieuwste rage in de USA, vandaar dat HCD op deze trend inspeelt en zijn ideeën naar buiten brengt. Als opzet voor een RV staat de HCD-3 geheel los van de HCD-1 en HCD-2. Kameleon Hyundai's HCD-3 oogt als een spannende, sportcoupé. Op gewone, verharde wegen ('on- road') is hij dat ook. Dan geeft zijn 176,5 kW/240 pk sterke motor hem een supersnelle sprint en een imposante top. Daarbij staat zijn per manente vierwielaan- drijving borg voor weg- ligging en besturing van hoog niveau. Ook op onverharde we gen (zandpaden en 'off- road') komt de HCD-3 prima van zijn plek. Vierwielaandrijving houdt hem dan gaande, terwijl de vergrote grondspeling voorkomt dat de auto vastloopt. Dank zij een mechaniek om de carrosserie hoger of lager te zetten, kan de bestuurder de auto in mul terrein of bij het doorwaden van plassen en beekjes 'optillen'. Door deze technische hoogstandjes heeft de HCD een kameleon achtig karakter. De be stuurder kan naar keu- n9ang Showroom ze rijden in een sport coupé of in een 4WD. Het koetswerk heeft een dubbel-functie: het is een fraaie verpakking van de techniek, maar ook bepalend voor de RV-opzet. Tevens is het koetswerk technisch Opel Astra CDX: met zijn rijke aankleding laat hij weinig te wensen over. interessant door ge bruik van koolstofvezel voor de opbouw. Kool stofvezel als alternatief voor plaatstaal, is nog te duur voor serieproduk- tie, maar is aantrekke lijk omdat het zo licht en zo sterk is. Kap-constructie Voor een deel hangen de recreatieve toepas singen samen met een doordachte dakcon structie en de draagbeu- gels. De HCD-3 heeft een elektrisch wegrolbaar dak, dat vanaf de voor ruit bijna tot de achter bumper loopt. Zoals ook de 'Lelijke Eend' een groot wegklapbaar can- vas-dak had. Met het dak dicht is de HCD-3 een snelle coupé. Mot het dak, inclusief achterruit, weggerold is het een open 'fun-car'. Hyundai HCD-3: kruising van coupé en terreinwagen Het honderdste certificaat werd behaald door mevrouw J. Verhulst, die ter gelegenheid hiervan door Nefkens Eurodam stevig in bloemetjes werd gezet. (foto: Roel Dijkstra) Hoge prestaties en dito reiscomfort kenmerken Lancia's nieuwe Del ta HPE. Deze Excel Sedan is nu 700 gulden goedkoper. De Hyundai Excel Liftback kost nu 200 gulden meer dan hetzelfde type van de Excel Sedan. Maar daar heb je dan zo'n royale, tot de bumper reikende achterklep voor in plaats van een kofferbakklep. Hyundai-dealer De Pelicar is gevestigd aan de Overschieseweg 150 in Schiedam. Coupé met prima terreinvaardigheid: Hyundai's HCD-3 combineert eigenschappen, die eigenlijk onverenigbaar zijn.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 23