SCHIEDAM Dakuitbouw moet er toch af Aanleg van voorbeeldtuinen aan Harreweg brilgludio Koninklijk bezoek bij Geuzenpenning ORANJE Honderd boetes Rotterdam Airport: We zijn 24 uur per dag open. Weigeren kan niet TO SEE OR NOT TO SEE c ZOEKT U VOOR UW KIND KINDEROPVANG OP MAAT? OF WILT U KINDEREN OPVANGEN EN VERZORGEN? Gratis bloemetje Liever in cel dan buitenlucht Rommelmarkt Afscheid Het Nieuwe Stadsblad bij ons merkt u het verschil Eigenlijk had u altijd al een Volvo gewild. STICHTING KINDEROPVANG KATJA WOENSDAG 8 MAART 1995 10-1440 SCHIEDAM Intermezzo op de parkeerplaats aan het Bach- pleiri. Een paar mensen die net uit hun wagen stappen zien dat een man van middelbare leeftijd (kort leren jack, donkere broek) met de fiets komt aanrijden. Hij pakt een snoeischaar uit zijn zak en knipt een flinke bos forsythia af van de rondom staande strui ken. De toeschouwers zijn met stomheid geslagen over zoveel brutaliteit en kijken alleen maar. De man kan de inmiddels verza melde takken nauwelijks omvat ten, knikt naar de mensen die hem observeren en stapt weer op de fiets. Op kosten van de ge meenschap staat bij hem nu een bloemetje thuis. SCHIEDAM De politie heeft vorige week woensdag in het Hof van Spaland een 63-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats gear resteerd. Uit een winkel had hij levensmiddelen en een reiswekker gestolen. Op het politiebureau bekende de man de diefstallen te hebben gepleegd om tijdelijk weer een dak boven z'n hoofd te krijgen. De cel was blijkbaar aantrekkelijker dan de bui tenlucht. De politie heeft na afhandeling van de zaak een dienstverlenende instantie ge zocht die de man onderdak kan verschaffen. SCHIEDAM Van fiets tot li monadeglas en van oliebol tot bloeiende cactus: het is vrijdag 10 en zaterdag 11 maart weer allemaal te koop op de jaarlijkse 'De Ark-rommelmarkt'. Ook zal een rad van avontuur draaien met veel mooie prijzen. De opbrengst van de rommel markt is bestemd voor het va kantiefonds voor gehandicapten en minder draagkrachtigen en voor verbeteringen aan het inte rieur in De Ark. De Ark aan het Hargplein 101 is vrijdag geopend van 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur. Jonge jenever Oranje Vieux Oranje 1.300.000 010 - 4.699.911 010-4.699.444 SCHIEDAM Het dak moet eraf. De familie Van Oudheus den uit de Alberdink Thijm- straat had begin vorig jaar het schuine dak bovenop hun huis van een uitbouw voorzien, zon der vooraf een bouwvergunning aan te vragen. Dat was niet zo slim, erkent nu Ingrid van Oud heusden. Alle inspanningen blij ken namelijk voor niets geweest. De woning van de Van Oud- heusdens zit nogal ingewikkeld in elkaar. Het grootste deel er van bevindt zich op de begane grond. De kinderkamer enkele verdiepingen hoger is te bereiken via een lange trap. Tussen deze ruimtes in zit een ander huis. Volgens Marinus van Oudheus den was de uitbouw in de kin derkamer nodig voor de brand veiligheid. „Als er bijvoorbeeld bij de buren brand uitbreekt, hebben wij beneden niets in de gaten." De ouders kunnen de kinderen dan niet redden. Om de kinderen toch een veilige slaap kamer te bieden, bouwde hij een uitbouw op het dak. Via een deur hierin moesten de kinderen in geval van brand kunnen vluchten. Maar de uitbouw - kosten onge veer tweeduizend gulden - moet nu gesloopt worden. Volgens de dienst Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente is de extra ruimte in strijd met het bestem mingsplan. Ook al hadden de Van Oudheusdens vooraf een bouwvergunning aangevraagd, dat nog was die er niet gekomen, meldt de dienst. Op de bovenver dieping hangt nu een brandblus ser, en binnenkort komen er rookmelders. De dienst werd van de illegale uitbouw op de hoogte gesteld door een buurman van de fami lie. Hij probeert de familie al jaren de voet dwars te zetten, zegt Marinus van Oudheusden. „Toen wij hier kwamen wonen, woonde mijn zoon ook nog hier in de straat. Hij kwam tijdens de verhuizing even langs, met zijn herdershond." De Deense dog van de buren heeft de herder toen aangevallen. „En daar kwam ruzie van." Sindsdien zou de buurman bij de gemeente voortdurend over de Van Oud heusdens geklaagd hebben. De sloop van de uitbouw is in middels in volle gang. Bouw- en Woningtoezicht hoopt binnen kort met de familie een afspraak te maken over de termijn waar binnen de werkzaamheden klaar zijn. Over een mogelijke nieuwe uitbouw op het balkon zal de dienst niet moeilijk doen. Zo'n uitbouw zou niet in strijd zijn met het bestemmingsplan. Maar dan moet wel eerst een vergun ning worden aangevraagd. SCHIEDAM De politie hield vorige week woensdagmiddag en -avond snelheidscontroles op de Matlingeweg en de Burg. Van Haarenlaan. Op de Matlingeweg stond de radar op de kruising met de Vlaardingerdijk, waar re delijk wat aanrijdingen plaats vinden. In een uur tijd over schreden 34 verkeersdeelnemers de toegestane snelheid. Daar naast werden 26 processen-ver baal opgemaakt wegens het in halen over het verdrijvingsvak en 13 voor het niet volgen van de rijstrook. 's Avonds stond de radar bij de kruising met de Piersonstraat. Ruim 180 voertuigen passeerden dit punt.Daarvan reden 25 be stuurders te hard en 3 bestuur ders gingen door rood licht. De hoogste snelheid bedroeg 97 ki lometer per uur. WATERWEG De discus sie over het toestaan van nachtvluchten op Rotterdam Airport is in volle gang. Na de explosieve toename van het aantal klachten in januari, belden afgelopen week 130 mensen de DCMR nadat weer een Ilvushin 76 laag was overgevlogen. „We zijn een vliegveld dat 24 uur per dag open is. Vluchten weigeren kunnen we niet", stelt Annette Wolters, woordvoerster van Rotterdam Airport, echter. Jacques Wennekers (ambte naar bij de provincie) is het daar volstrekt niet mee eens. „De directie in Rotterdam is best in staat de minister een verbod te vragen. De exploi tant bepaalt wat wel en niet kan." Wennekers maakt deel uit van de commissie 28. de commissie Milieuhygiëne Luchtvaart Rot terdam. Volgens hem richt de luchthaven de blik vooral op 'het zoveel mogelijk binnenha len'. „Het is toch opzienbarend dat wij deze lawaaiige toestellen krijgen. Op Schiphol is het be leid dit soort toestellen zo moge lijk te weren: daar zijn ze niet geïnteresseerd in kistkalveren en sigaretten, maar hier is elke vliegbeweging van belang. Om daar verandering in te brengen verzoeken we de minister het ge presenteerde gebruiksplan niet goed te keuren." Woensdagavond was het dus weer raak. Een met sigaretten beladen Ilyushin 76 steeg om 22.30 uur op. Het vertrek van het vliegtuig (met als bestem ming Kazachstan) ging niet on gemerkt voorbij aan inwoners van Schiedam, Vlaardingen, Schiebroek en Berkel en Roden rijs. In nog geen anderhalf uur tijd belden 88 klagers de DCMR, de Dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond. Donder dag volgden nog 42 klachten. Boos René Kuiper van de DCMR: „Ook de ochtend erna zijn we nog gebeld door mensen, die boos waren omdat ze er 's avonds niet door kwamen. In principe hebben we vijf lijnen, maar 's avonds is er maar één persoon in de meldkamer. Ik weet bijna zeker dat wanneer we alle telefoontjes hadden kunnen aannemen, het aantal klachten aanzienlijk hoger zou zijn ge weest." Kuiper realiseert zich dat er veel wordt geklaagd over het lawaai van de laagvliegende toestellen uit Oosteuropese en Afrikaanse landen. „Met name de Ilyushin 76 brengt een gigantische stroom klachten met zich mee: zestig, zeventig klachten is geen uitzon dering. Soms, als de wind gun stig staat en de vlucht overdag is, bellen er maar vier of vijf men sen. Maar het is natuurlijk wel zo dat het lawaai heel vervelend is als je net in je bed ligt en er zo'n vliegtuig over komt. Het lawaai is net zo erg als overdag, maar de overlast is groter." Een goede verklaring voor de alerte reacties van omwonenden heeft Kuiper niet voorhanden. „Ik denk dat het een vorm van flinke hinder is, daarbij speelt de discussie over het voortbestaan van de luchthaven natuurlijk ook een rol. Beperkte rol Uit een vergelijking tussen ver schillende vliegvelden (Brussel, Londen en Schiphol) blijkt dat in Nederland meer wordt ge klaagd: in Brussel werden er achthonderd klachten geno teerd, bij Schiphol honderddui zend. De hinder in de omgeving van alle vliegvelden is vergelijk baar, maar Hollanders klagen meer. Voor een deel heeft dat te maken met de manier van com municeren." De rol van de DCMR in deze is beperkt. „An ders dan bij stankoverlast, heb ben we bij dit soort klachten niet de bevoegdheid de oorzaak op te sporen en aan te pakken. We registreren de klachten en geven het door aan de commissie Mili euhygiëne Luchthaven Rotter dam; die provinciale commissie speelt het door naar de luchtha ven." Waar de leden van commissie Milieuhygiëne Luchthaven Rot terdam willen proberen toestel len als de Ilyushin 76 te weren, meldt een woordvoerster van Rotterdam Airport gebonden te zijn aan de regelgeving van de overheid. „Het aantal vluchten van deze toestellen is toegeno men. De economie in die landen is aangetrokken en dus wordt er meer vracht vervoerd. We zijn een vliegveld dat 24 uur per dag open is. Vluchten weigeren kun nen we niet, hoe begrijpelijk veel klachten ook zijn. We vragen de vliegers vriendelijk of ze er reke ning mee willen houden dat ze voor overlast zorgen, maar meer kunnen we niet doen; we kunnen ze niet dwingen. Als er wat ver anderd moet worden, moet het van overheidswege gebeuren. Ook dat kan niet zomaar, want Nederland moet zich ook hou den aan afspraken in Europees verband." SCHIEDAM Voor tuinbezit- ters die zo langzamerhand uitge keken raken op hun keurig aan gelegde bielsentuintje heeft de afdeling Groenvoorziening Natuur van de gemeente een project ontwikkeld. Het plan is een vervolg op de thema-avon den die de laatste twee jaar on der het motto 'Maak je eigen tuin natuurlijk' in natuurcen- trum De Boshoek werden geor ganiseerd. Aan de hand van een groot aantal voorbeeldtuinen die grotendeels door vrijwilligers worden aangelegd kunnen tuin- bezitters zich een beeld vormen over talrijke mogelijkheden. Karin Jansen, medewerkster pu blieksactiviteiten van de afdeling Groenvoorziening, vertelt dat tijdens de thema-avonden iedere keer een ander aspect werd be handeld. „Zo kwamen niet alleen vlinder-, sier- en reliëftuinen aan bod, maar ook de aanleg van gevel- en balkontuinen. Om het niet alleen te laten bij theorie is be sloten tot de aanleg van twaalf voorbeeldtuinen. Ook gevel- en balkontuintjes krijgen daarbij de aandacht. Op een balkon kan de natuur bijvoorbeeld welig tieren door het creëren van een speci fiek veenmilieu." De voorbeelden worden aange legd naast het huisje met het rieten dak aan de Harreweg. Elke vrijwilliger krijgt de verant woordelijkheid voor een tuin, de lapjes grond zijn groter dan een gemiddelde stadstuin. Voor de inrichting en het onderhoud van het project trekt de dienst Groenvoorzieningen 30.000 gul den uit. Geïnteresseerden die aan de Harreweg een kijkje gaan nemen zullen onder meer een akker-, boeren-, en een moestuin aan treffen en tevens een bos- en faunatuin. Het interieur van het voormalige landarbeidershuisje is inmiddels zo goed als mogelijk opgeknapt en zal vanaf mei fungeren als informatiecentrum voor het pu bliek dat belangstelling heeft voor een thematuin. In het infor matiecentrum zijn adressen be schikbaar van tuincentra die be paalde planten kweken en bio tooplijstjes waarop staat aange geven welke soort grond ge bruikt dient te worden voor speciale planten. „En als de resultaten van het tuinieren tegenvallen dan kan men altijd bij ons terecht voor advies", aldus de medewerkster van de gemeente. Voor meer in formatie bellen met Karin Jan sen, tel, 2465521. De heer P. van Zessen heeft per 1 januari 1995 gebruik gemaakt van een VUT-regeling. Ter gelegenheid hiervan wordt hem een receptie aangeboden door de directie van de ONS. De receptie wordt gehouden op vrijdag 10 maart a.s. in het bedrijfsrestaurant van de ONS. Vanaf 15.45 uur is er gelegenheid voor belangstellenden om de heer Van Zessen de hand te drukken. De directie van het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam. Brillen en Contactlenzen elke vrijdag krijgt u bij aankoop van een bril een gratis oogartsconsult loop ook eens binnen voor een gratis oogmeting! 's-Gravelandseweg 612 Schiedam Telefoon 010-4270269 Openingstijden: maandag, woensdag, donderdag en vrijdag van 09.00-17.30 uur. zaterdag: van 10.00-16.00 uur (zonder afspraak) dinsdag gesloten. WATERWEG De jaarlijkse uitreiking van de Geuzenpenning lokt maandag 13 maart hoog bezoek naar Vlaardingen. Naast de Tsjechische president Vaclav Havel, aan wie de Geuzenpenning 1995 is toegekend, zullen ook Koningin Beatrix, kroonprins Willem Alexander en minister-president Wim Kok bij de plechtig heid in de Grote Kerk aanwezig zijn. De Stichting Geuzen verzet 1940-1945 heeft de Geuzenpenning - de onderscheiding, die jaarlijks wordt uitgereikt aan een persoon of instelling die zich op bijzondere wijze heeft ingezet voor de mensenrechten - dit jaar toegekend aan de Tsjechische president Vaclav Havel. Behalve als staatsman staat Havel ook wereldwijd bekend als dramaturg, toneelschrijver, dichter, humanist en filo soof. Hij was destijds één van de oprichters van de mensenrechten organisatie Charta '77 en lid van het Comité van Ten Onrechte Vervolgden in het toenmalige communistische Tsjechoslowakije. In 1979 werd hij gevangen gezet wegens zijn anti-communistische activiteiten, maar na zijn vrijlating in 1983 stelde Havel in zijn toneelstuk 'Largo Desolato' wederom de dictatuur van de politie staat aan de kaak. In november 1989 was Havel één der voormannen van het Burgerforum en initiator van de vreedzame omwenteling in Tsje choslowakije. Toen Tsjechië en Slowakije ieder zelfstandig wer den, werd Vaclav Havel de eerste president van de nieuwe Tsjechische Republiek. „Deze strijder met de pen is een lichtend voorbeeld in een wereld, die alleen met geweld een einde aan onrecht lijkt te kunnen maken", zo staat in het toekenningsbesluit van de Stichting Geuzenverzet. 'Een Reus onder de Geuzen'. De uitverkiezing van Vaclav Havel heeft een tweetal Nederlandse dichters geïnspireerd tot het schrij ven van gedichten. Ed Leeflang schreef 'Een gouden streep', terwijl Bob van Dijk het gedicht 'Geus in een gouden stad' maakte. Hierin noemt hij Havel een 'Reus onder de Geuzen'. Beide gedichten worden maandag tijdens de bijeenkomst voorge dragen. De plechtigheid begint maandag 13 maart om 14.45 uur met orgelspel door Aad Zoutendijk, waarna achtereenvolgens premier Kok, Koningin Beatrix, Prins Willem Alexander en president Vaclav Havel bij het oude stadhuis worden verwelkomd. Rond 15.30 uur betreedt het gezelschap de Grote Kerk, onder muzikale begeleiding van het Genie-Fanfarekorps 'Intrada' en het Vlaar- dings Mannenkoor Orpheus. Om 15.45 uur vindt de officiële uitreiking van de Geuzenpenning door premier Kok aan president Havel plaats. Deze uitreiking wordt gevolgd door het optreden van een leerling van de Vlaardingse Openbare Scholengemeenschap, die het ge dicht 'Geus in een gouden stad' voordraagt. Na een toespraak van Wim Kok zingt Mannenkoor Orpheus Jan Campert's 'Lied der Achttien Doden'. Vervolgens houdt president Havel een toe spraak, die naar verwachting een belangrijke boodschap voor de rechten van de mens zal inhouden. De plechtigheid in de Grote Kerk wordt besloten met Psalm 43, waarmee vijftien Geuzen op 13 maart 1941 zingend het Duitse vuurpeloton tegemoettraden. Om 16.40 uur legt Vaclav Havel een krans bij het Geuzenmonu- ment voor de Grote Kerk, waarna hij vertrekt naar de Begraaf plaats Emaus, waar hij een krans zal leggen bij de Geuzengraven. SUJTERU/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs. per liter 16.95, bij 12 flessen CA per liter I O.DU per liter 16.95, bij 12 flessen 4C £Zf\ per liter I D.DU U belt, wij bezorganl Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 WEGENER SIJTHÖFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010-4344022 Telefax: 010 - 4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N. v.d. Marei Districtverkoopleider: J.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694) J.T.A. de Fonkert J REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010- 4.699.612/4.699.613 NS Vee! belangstelling voor de sloop van de uithouw bij de familie Van Oudheusden Nachtvluchten nog ter discussie Nog steeds veel klachten over geluidsoverlast. De locatie waar Jlink getuinierd kan worden ons "WILHELMi VLAARDINGEN „WILHELMINA-GARAGE" B.V. VOLVO - VLAARDINGEN Van Ostadelaan 120, 3117 XM SCHIEDAM TEL. 010-4265819 Dan kan gastouderbureau Katja voor u bemiddelen. Wij brengen gast- en vraagouders met elkaar in contact, om opvang voor kinderen van 0 t/m 12 jaar in een gezin mogelijk te maken. Tijdens de opvangperiode bieden wij begeleiding en ondersteuning. Het opvangtarief voor een kind bedraagt 4.- per uur. Heeft u interesse of vragen neem dan vrijblijvend contact op met Isolde Verburgt of Ank de Gier van het gastouderbureau.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 3