SCHIEDAM Poppen en mini-theaters in Stedelijk Lezing over Jaap Nanninga Inloopconcert in Grote Kerk Gebit stuk? Harpe Davids oefent voor jaarlijkse mijlpaal 'Limonade Leescafé's' voor jeugdige boekenwurmen Directeur Stedelijk Museum Tjabbes enthousiast over expositie Miró De ontdekking van Aids-virus in Het Filmhuis Niet Uit Het Raam probeert het uit Rob van Vliet geeft 't Sterrebos allure Airbrush voor jongeren Koffieconcert mandoline-orkest Creatief in Klubhuis Zuid Jongeren gezocht voor Eurokamp Veringmeier Tandtechniek Computerles Zakelijk bekeken WOENSDAG 8 MAART 1995 SCHIEDAM Het eerste Schiedamse Mandoline-orkest ONI onder leiding van dirigent Cor Roozendaal geeft zondag 12 maart een koffieconcert in het Stedelijk Museum op de Hoog straat 128. Aanvang: 11.30 uur: toegang: gratis. SCHIEDAM In de aula van het museum verzorgt Erik Slag ter op zondag 12 maart een le zing over het leven en werk van Jaap Nanninga. De spreker schreef een monografie over de kunstschilder en zal onder meer ingaan op de relatie tussen Nan ninga en de leden uit de Cobra beweging. De lezing vindt plaats in het ka der van de tentoonstelling Vrien den Schenken, die ter gelegen heid van het 40-jarig jubileum van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam tot en met 19 maart is te bezich tigen. Op deze expositie zijn kunstwerken te zien die de vere niging in de loop van de jaren heeft verworven voor het mu seum, waaronder schilderijen van Heieen van Nieuwlandt, Anton Rooskens, Corneille en Jan van Munster. De lezing is gratis, voor het betreden van het museum wordt entreegeld gehe ven. Aanvang 15.00 uur. SCHIEDAM Voor beginners op het terrein van aquarellen en werken met klei start Klubhuis Zuid binnenkort twee cursussen. In zes bijeenkomsten tvorden de deelnemers vertrouwd gemaakt met het materiaal en de verschil lende technieken. Beide lessen vinden plaats op donderdag avond. Voor de aquarelles be taalt men 60 gulden en voor het kleien 50 gulden, dit is inclusief het materiaal. Als voldoende deelnemers zich melden dan starten de bijeenkomsten nog deze maand. Opgave via tel.4267297 van het klubhuis, vragen naar Annelies de Groot. SCHIEDAM In de zomerva kantie, in de week van 30 juli - 8 augustus, komen jongeren uit onder me*r Spanje, Duitsland Slovenië en Frankrijk naar Schiedam. Zij worden opgevan gen door medewerkers van Wijkcentrum De Erker. Het is de bedoeling de gasten een in druk te geven van wat er in Nederland zoal gebeurt op het gebied van het milieu. Zo zullen bedrijven worden bezocht en tochten worden gemaakt naar verschillende plekken in Neder land. Verder staat een looptocht door de bossen en het toeren op een mountainbike op het pro gramma. De organisatie van het wijkcentrum komt graag in con tact met een aantal enthousiaste jongeren in de leeftijd van vijf tien tot en met drieëntwintig jaar, die samen met de leiding een en ander in goede banen willen leiden. Om een goed con tact onderling te bevorderen ver blijft iedereen op een groot ter rein. De kosten voor de Schie damse deelnemers bedraagt 150 gulden. Belangstellenden kun nen voor meer informatie bellen met het centrum, tel. 4267767. SCHIEDAM Het inloopcon cert van zaterdag 11 maart in de Grote Kerk wordt verzorgd door de Hervormde Cantorij uit Warmond, aanvang; 15.00 uur; toegang: gratis. SCHIEDAM In gebouw De Tambourijn aan het Nijhoffplein- /Faassenplein is het deze weken een drukte van belang. 'Harpe Davids' gaat er met het repeteren 'extra fanatiek' tegenaan (zie foto) en niet zonder reden. Zaterdag 11 maart staat het traditione le jaarconcert in de Margriethal op het programma. De muziek vereniging kan, inmiddels bogen op de nodige populariteit bij het publiek vanwege de swingende optredens. 'Harpe' - dat in totaal de 11de maart 130 muzikanten inzet - wil die goede reputatie graag in ere houden uiteraard. Het concert wordt verzorgd door het harmonie-orkest onder leiding van Cees Kramer, de drumfanfare onder leiding van Frits Groenewegen, het B-orkest onder leiding van Erik van Leeuwen en Tijn Kemps en de majorettengroepen/twirlteams 'The Yellow Rainbows'. Op het programma staan show en muziek, waarbij de laatste hits gebracht zullen worden ondermeer uit het repertoire van André Rieu en uit de film 'The Lion King". Het jaarconcert in de Margriethal op zaterdag 11 maart begint om 20.00 uur. Toegang: 10,- (gratis met Rotterdampas). Bestellen kan bij.de VVV, bij de kassa van de Margriethal op de avond zelf en via de telefoonnummers 4715959 en 4705393. SCHIEDAM Jeugdige boe kenwurmen krijgen in theater De Teerstoof in de Nieuwstraat 12 hun eigen maandelijkse pro gramma. Vanaf 11 maart wordt iedere vier weken één zaterdag middag gereserveerd voor 'Het Limonade Leescafé'. Tijdens deze middag wordt telkens een andere kinderboekenschrijver of -schrijfster uitgenodigd. Deze zal utileggen wat er allemaal komt kijken bij het schrijven van een boek. Daarna mag het publiek zelf aan de slag. Met behulp van de gast wordt een verhalenbun del in elkaar gezet en voorzien van illustraties. Ter inspiratie wordt gratis limonade geschon ken. Het spits in deze bijzondere serie - een initiatief van de Schiedam se Theaters en de VSB-Bank - wordt afgebeten door de in Schiedam geboren Anne Ta- kens. Zij schreef ondermeer de jeugdboeken 'Noortje Wiebe- loortje', 'Martje en Martijn', en Marjoleintje Harlekeintje'. Zaterdag 11 maart. Aanvang: 14.00 uur. Toegang: 7,50. De Limonade Leescafé's zijn be doeld voor kinderen tussen de vijf en negen jaar. Kaarten zijn te reserveren bij de Schiedamse Theaterkassa, Brede Marktsteeg 3, telefoonnummer 4269563. De openingstijden zijn van dins dag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur. SCHIEDAM Met de ex positie van het grafisch werk van de Spaanse kunstenaar Joan Miró heeft het Stedelijk Museum een grote publieks trekker binnengehaald. Van 25 maart tot en met 28 mei zijn 128 grafieken van de kunstenaar te bezichtigen. Het museum, dat bekend staat om zijn omvangrijke Cobra-collectie, valt daarmee de eer te beurt de derde ten toonstelling van Miró uit de Nederlandse geschiedenis te verzorgen. Het Schiedamse museum is de geëigende plek om het werk te exposeren. Miró zelf liet zich tij dens het schilderen onder meer inspireren door Hollandse mees ters als Jan Steen en Johannes Vermeer. Op zijn beurt sprak hij zeer tot de verbeelding van de Cobra-kunstenaars. Tijdens de tentoonstelling wordt daarom ook een zaal met kunst van de Cobra-groep ingericht zodat de invloeden van Miró op de eens zo baldadige kunstenaars als Karei Appel, Corneille en Wil lem Hussem duidelijk zichtbaar wordt. Surrealisme Joan Miró (1893 - 1983) wordt algemeen erkend als één van de grootste kunstenaars van deze eeuw. Tijdens zijn leven werd hij omringd en bemind door allerlei andere beroemde creatieve kuns tenaars. Hij bokste met de schrij ver Ernest Hemingway, dronk en discussieerde met Picasso en onderhield een correspondentie met onder meer de schilders Ma tisse en Kandinsky. Behept met een diepgewortelde afkeer van abstracte kunst, wijdde hij zich na een korte flirt met het realis me volledig aan het surrealisme. „Schilderend onder invloed van een droom", noemde hij het zelf. Voor het Schiedamse museum is het overzicht van de 128 grafie ken een klapper, en dan niet alleen omdat Miró een interna tionaal erkende beroemdheid is van het kaliber Mondriaan en Picasso. Dit is pas de derde keer dat er in Nederland een tentoon stelling van Miró wordt georga niseerd: voor het eerst in 1956 in Amsterdam, de tweede maal vijf jaar geleden in Breda. Kennelijk zitten er aan het exposeren van Miró zulke enorme kosten dat veel musea er vanaf zien. „De verzekeringskosten zijn in derdaad enorm, zeker wanneer je het complete oeuvre van hem zou exposeren", erkent P. Tjab bes. Hij is directeur van het Ste delijk Museum in Schiedam en verantwoordelijk voor de ten toonstelling. Via een tussenper soon die contact had met de Fundacio Miró, een familiestich ting die de nalatenschap van Joan Miró beheert, kreeg hij de kans om de grafieken tentoon te stellen. De sponsoring kreeg hij zonder al te veel moeite voor elkaar. „Zo'n kans laat ik niet lopen", grinnikt de directeur, die het 95-jarig bestaan van het mu seum dit jaar aangreep om deze expositie met het nodige kla roengeschal te kunnen brengen. „Natuurlijk is de expositie uniek. We laten 128 grafieken zien, waarvan het merendeel nog nooit in Nederland is geweest. Ach, misschien al is de aandacht' eromheen een beetje opgeklopt. Tenslotte zijn het toch alleen zijn grafieken en Miró heeft natuur lijk nog veel meer gemaakt. Dat moet ik toegeven." Tjabbes heeft in de vier jaar dat hij directeur is wel laten zien dat hij weet hoe met het bijltje van de publiciteit gehakt moet worden. Publiciteit „Toen ik hier vier jaar geleden kwam, wilde ik de aandacht van de pers hebben. Ik had toch wel het idee dat ik Nederland moest wakkerschudden." Als geen ander heeft de directeur in de gaten dat publiciteit hét aangewezen middel is om het doel, volle zalen, te bereiken. Hij organiseerde in zijn eerste jaar meteen 25 tentoonstellingen en bedolf de pers met uitnodigingen en catalogi. „Na de derde ten toonstelling, van Dora Tuyn- man, was het geregeld: het liep storm met de publiciteit", zegt hij, niet zonder trots. Met deze expositie mikt Schie dam op het grote publiek, op landelijke bekendheid. Maar voorzichtigheid is geboden. Met het oog op de tegenvallende be zoekcijfers bij de Mondriaan- tentoonstelling in Den Haag is Tjabbes terughoudend met uit spraken over hoeveel bezoekers hij verwacht. „Met tienduizend bezoekers zijn we al heel tevre den. Maar dat zouden er gemak kelijk veel meer kunnen worden. Deze tentoonstelling heeft al veei aandacht gehad." Hij is niet van plan om in de toekomst nog meer van dit soort grote exposities te organiseren. „We moeten hier de tering naar de nering zetten, we zijn uitein delijk een regionaal museum en dat wil ik blijven benadrukken. Het mag niet zo zijn dat er alleen maar interessante tentoonstellin gen voor mensen van buiten worden georganiseerd. Dat ge voel wil ik Schiedam niet geven. Bovendien kunnen we budget tair niet concurreren met de lan delijke musea. Maar dit was een buitenkans. Het is in ieder geval de klapper van de afgelopen vijf jaar en het zou best ook eens de klapper van de komende vijf jaar kunnen zijn." SCHIEDAM Karin Bakker, medewerkster van het Stedelijk Museum, is de samenstelster van de tentoonstelling De Poppen aan het dansen, die tot 23 april is te bezichtigen in de bovenzaal van het gebouw aan de Hoog straat. Voor de expositie is mate riaal geleend van een aantal in stellingen die een gedeelte van hun collectie beschikbaar stel den. Daaronder zijn het Theater Instituut Nederland en het His torisch Museum Schieland. Volgens Karin Bakker is het uit eindelijke resultaat door de uit eenlopende attributen, voor wat vorm en tijdperk betreft, bijzon der leuk uitgevallen. Niet alleen zijn poppen, poppentheaters en schimmen te zien, maar ook mi- niatuurs van schouwburgen. Daaronder zijn papieren thea ters die al ruim 100 jaar oud zijn. Zo is er een Franse uitvoering met een Art Nouveau decor te zien en een klein Engels theater. Een van pronkstuk op de Schie damse expositie is de papieren Stadschouwburg van Amster- dan zoals die er aan het eind van de 19e eeuw uitzag. Schaduwen „Bewegende figuurtjes verbeel den de echte acteurs die er des tijds optraden en ook de decors zijn precies nagebouwd. Deze schouwburgjes werden in de handel gebracht in de vorm van bouwplaten. In familiekring werd de voorstelling van het ech te toneel daarin nagebootst.", vertelt Jansen. „Vooral in de be tere kringen was dit naast de toverlantaarn een gezellig tijd verdrijf." Naast de bekende schimmen, afkomstig van Java, Bali en India zijn op de tentoon stelling De Poppen aan het dan- sen, ook 'schaduwen te zien die vervaardigd zijn door twee he dendaagse kunstenaars, name lijk Frans de Gast en Ger Boon stra. Hun werk heeft niet veel verwantschap met het wajang spel. Ze zijn meestal gemaakt van zwart karton en het religieu ze karakter, in de regel verbon den met een wajangvoorstelling, is er niet. Voorts zijn poppen van Janus Cabalt, Jan Nelissen, Da- miët van Dalsum en Experimen teel Bewegingstheater Oei op de tentoonstelling De Poppen aan het dansen, in afwachting van de museumbezoekers. Janus Cabalt liet rond 1900 Jan Klaassen en Katrijn allerlei avonturen beleven in zijn pop penkast op de Dam in Amster dam. Jeugdvoorstelling In de jaren zestig zorgde Theater Oei voor een doorbraak in dit traditionele poppenspel. Door alledaagse attributen als een schoen en een gieter als acteur op te voeren gingen deze ge bruiksartikelen een geheel eigen leven leiden. Aan de tentoonstel ling is een educatief programma verbonden bestemd voor kinde ren uit de groepen 5 - 7 van de Schiedamse basisscholen. In de komende weken worden zij op maandag en dinsdag rondgeleid over de expositie. Daarna kan de jeugd aan de slag met allerlei materiaal waaronder plastic be kers en oude handschoenen om zelf poppen of schimmen te ma ken. Het project is georganiseerd is samenwerking met Mieke van Laren en Christina Linaris-Cori- dou, beeldend kunstenaars. De tentoonstelling wordt op za terdagmiddag 22 aipril in De Teerstoof afgesloten met een jeugdvoorstelling van Poppen theater Pimpernel. SCHIEDAM In Het Film huis in gebouw De Teerstoof in de Nieuwstraat 12 wordt vrijdag 10 maart 'And the band played on' gedraaid van regisseur Ro ger Spottiswoode. Deze voor de Amerikaanse televisie gemaakte film gaat over de ontdekking van het AIDS-virus in het begin van de jaren '80. De band uit de film is een kleine groep weten schappers die zich vastbeet in de nog onbekende ziekte en er uit eindelijk voor zorgde dat aard en omvang van de epidemie tot de bevolking en autoriteiten doordrong. Regisseur Spottis woode baseerde zijn film op het boek van journalist Randy Shilts die als eerste over de ziekte be richtte. Diverse bijrollen worden vertolkt door bekende auteurs als Richard Geere, Anjelica Huston, Phil Collins, Alan Alda en Steve Martin. Aanvang: 21.30 uur; Het Filmhuis is open vanaf 20.30 uur. Toegang voor dona teurs 5,-; donateur worden kost 7,50 per seizoen, inclusief eerste film. SCHIEDAM- In Klubhuis Zuid start op woensdag 15 maart een beginnerscursus Wordperfect 5.1. De cursus be staat uit zes bijeenkomsten van ruim twee uur. De kosten bedra gen 185 gulden plus 20 gulden voor het lesboek. Aanvang 19.30 uur. Aanmelden bij medewerkster Annelies de Groot van Klubhuis Zuid, tel. 426729. SCHIEDAM Het trio 'Niet Uit Het Raam' geeft zowel vrijdag 10 als zaterdag 11 maart in De Teerstoof in de Nieuwstraat 12 een try-out van haar niewuste productie 'Het Verdrag'. De drie heren van deze cabaretgroep mogen zich een voorstelling lang respectie velijk president, koning en dictator wanen. Ze hebben elkaar nodig, maar de onderlinge haat is groot. Het is hun doel om tot een verdrag te komen. Wederzijds respect, begrip en samenwer king zijn woorden die in hun voeabuliare niet voorkomen. Eigen belang is hun drijfveer. De handelingen spelen zich af in snelle absurde dialogen en subtiele momenten, waarnodig afgekapt met de botte bijl en de typische Niet Uit Het Raam-liedjes. Het trio brengt met 'Het Verdrag' een programma waar hard om gelachen kan worden, maar dat toch raakt. Vrijdag 10 en zaterdag 11 maart. Aanvang: 20.30 uur. Toegang: 18,-. Kaarten zijn te reserveren bij de Schiedamse Theaterkassa in de Brede Marktsteeg 3, telefoonnummer 4269563. De openingstij den zijn van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur. SCHIEDAM Al langer dan menig Schiedammer zich kan herinneren is bistro 't Sterrebos de zaak waar lekker eten en ge zelligheid heel normaal zijn. „Toch is daar de laatste jaren een beetje de klad in gekomen," vertelt Rob van Vliet senior, de nieuwe eigenaar van deze bistro aan de Admiraal de Ruyter- straat 6. „Men heeft hier jaren lang op de oude formule ge draaid en nu is het tijd voor verandering." In de bistro heeft hij de afgelo pen maanden de wijzigingen aangebracht die hij noodzakelijk vond. „Je moet met je tijd mee gaan," vindt Van Vliet, zelf een goede bekende in de plaatselijke horeca. Dus werd de zaak gemo derniseerd en werd de keuken aangepast voor de nieuwe menu kaart. „Als het straks lekker weer wordt, geven we ook het terras een opknapbeurt zodat we er komende zomer helemaal klaar voor zijn." Sinds Van Vliet en zijn zonen Ed en Rob in 't Sterrebos aan de slag zijn gegaan, is ook de menu kaart veranderd. „We zijn weer zeven dagen per week geopend," legt Van Vliet uit. „En flinke T- bone, spareribs of biefstuk zijn zeer geliefde gerechten bij de klanten, maar ook diverse vis soorten op de kaart zijn in trek." „Je mag wel zeggen, dat ik eigen lijk een ouderwetse horecaman ben," aldus Van Vliet. „Ons pu bliek bestaat uit zakenlieden voor de lunch, jonge stelletjes die romantisch willen tafelen, maar ook 60-plussers die graag een advocaatje of een oude borrrel als aperatiefje drinken. Dat kan allemaal, we zorgen er graag voor." SCHIEDAM Voor jongeren in de leeftijd van vijftien tot drieën twintig jaar start op woensdag 22 maart in Wijkcentrum De Erker een cursus airbrush. Onder leiding van een deskundige leert men omgaan met deze illustratietechniek. In de eerste bijeenkomsten wordt gewerkt met sjablonen, waaronder letters en afbeeldingen. De cursus bestaat uit vijf bijeenkomsten die aanvangen om 20.30 uur. Maximaal tien deelnemers kunnen hieraan deelnemen. De kosten bedragen 50 gulden. Aanmelden is tot 17 maart mogelijk. Wijkcentrum De Erker is te vinden aan Jan van Avennesstraat 32, tel. 4267767. i 10-1441 STICKY FINGERS In café Gro te Markt op het gelijknamige adres treedt zaterdag 11 maart de rock band 'Sticky Fingers' op. Aanvang: 22.00 uur; toegang: gratis. Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak 'Zo'n kans laat ik niet lopen' door MIRIAM BRUINOOGE Gravé sur te grive 3 (Afdrukken op het ijs 3) van Miró Aan de poppententoonstelling in het Stedelijk is een project voor de jeugd verhonden. Rechts op de foto educatief medewerkster Karin Bakker Niet Uit Het Raam (foto: Pief Weyman) Bistro 't Sterrebos ligt op een ongewoon mooie locatie

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 9