ALGEMEEN Visproject 'Top of Europe' primeur 27ste Visma Franklin Brown staat op Maaspopfestival naast 'lichtend' voorbeeld Stevie Wonder Schippers houdt niet van vaag geklets Start inschrijving Grote Prijs van Nederland 1995 Hoe lekker is geweld? i - Regio-hoofdagent maar liefst drie keer zingend op de vaderlandse buis Mooie boom voor kaalste plek Moraal Bergrede ter discussie West Side Story voor viool en vier saxofoons fit? De Dijk nogmaals in Nighttown Metropolis Festival op zaterdag 1 juli 10-1001 De Bomenstichting zet zich in voor de verbetering van de zorg en het respect voor de boom. Dit jaar viert de stichting haar 25- jarig jubileum. Om dit te vieren wordt een wedstrijd uitgeschre ven onder het motto: 'Een mooie boom voor de kaalste plek'. Iedereen kan meedoen door dë kaalste plek in zijn woon- of werkomgeving te fotograferen en in originele bewoordingen te omschrijven hoeveel goed een mooie boom daar zou kunnen doen. Een deskundige jury kiest de beste inzending en onder lei ding van Ivo de Wijs wordt op die plek een 25-jarige boom ge plant, mits de gemeente haar ge- odkeuring geeft. Met de wedstrijd zijn groemche- ques ter waarde van 1000,-, ƒ500,- en ƒ250,- te verdienen. De wedstrijdregels zijn verkrijg baar bij de Bomenstichting, Ou degracht 201 bis, 3511 NG te Utrecht, tel. 030-340 778. Inzen dingen moeten voor 31 mei bin nen zijn. Het Metropolis Festival vindt dit jaar plaats op zaterdag 1 juli. Hiermee wordt voor het eerst in acht jaar afgeweken van de oude datum, die altijd op de eerste zondag in september viel. Het Metropolis Festival blijft een gratis toegankelijk popfesti val in het Zuiderpark te Rotter dam waar zo'n 15 relatief onbe kende maar veelbelovende na tionale en internationale bands zich presenteren aan een breed publiek. Diverse theateracts, een grote festivalmarkt en andere aktivi- teiten zullen niet ontbreken. De abt van de Trappisten-ge meenschap in Zundert, Jeroen Witkam, is de speciale gast op de ontmoetingsdag van de Open Kerk Beweging op 18 maart. Je roen Witkam, als sinds 1967 abt, is bekend van zijn boeken 'Het geopende oog', 'Het Woord dat mij lief heeft' en 'Het Onze Va der'. Op deze ontmoetingsdag staat het thema 'De Bergrede' cea- traal. Is de strenge moraal van de Bergrede, die eigenlijk niet in de praktijk te brengen is, te ver enigen met de bevrijdende bood schap van Gods barmhartig heid? De Open Kerk Beweging nodigt iedereen uit mee te komen pra ten. Voor koffie, thee en soep wordt gezorgd, een lucnhpakket moet meegenomen worden. Ontmoetingsdag zaterdag 18 maart, R.K. Pabo 'Thomas More', Stationssingel 80 (achter ingang Centraal Station), zaal open 09.30 uur, aanvang 10.00 uur. Deelnemersbijdrage 20 gul Violist Jaap van Zweden heeft samen met het Amsterdam Saxophone Quartet Leonard Bernsteins West Side Story op cd gezet. Bernsteins musical is al duizenden keren uitgevoerd, zo wel op de plaat als op de plan ken, maar het arrangement van Henk Huizinga, voor vilooi en vier saxofoons, is uniek. De viool en de saxofoons klin ken op bepaalde momenten jazzy en swingend en dan weer lyrisch en ontroerend. De niet alledaagse combinatie is ook op de planken te beluisteren in een programma dat voor de pauze wordt qpgeluisterd door De Vier Jaargetijden van Vival di, gespeeld door Van Zweden samen met het strijkorkest Ca- merata Antonio Lucio. Het concert is inde Doelen op woensdag 15 maart om 20.15 uur. Kaarten zijn telefonisch te reser veren op 217 17 17. ROTTERDAM Hengels, haken, dobbers, molens, vis lijnen, visafas, kleding en veel informatie over zoet- en zout- watervissen. Op de 27ste Vis ma, die van 15 tot en met 19 maart in Ahoy' wordt gehou den, is er weer een indruk wekkende hoeveel produkt- primeurs te zien. Daarnaast is er ook veel voorlichting. Verkeersbureaus uit Zweden, Ierland, Engeland en Noor wegen verklappen de sport visser de goede stekken van hun land en vertegenwoordi gers van reisorganisaties zijn aanwezig om de verre en avontuurlijke visreizen in hun programma's toe te lichten. Nieuw op de Visma is de aan wezigheid van de 'Top of Eu rope', het visrijke gebied bo ven de poolcirkel in Noorwe gen, tussen Tomso en Ham- merfest. Een eldorado voor de diepzeevisser. 'Top of Europe' is een visproject dat wordt gesteund door het Noors Nationaal Verkeersbu reau, de Vluchtende Visser en Norske Turist Service. In de Visma-stand zullen Nina, Riet je, Gudrun, Turid en Kari Anne alle visfanaten graag te woord staan. Enthousiast vertellen ze over hun ervaringen die ze enke le weken geleden opdeden in Nordland. Op het gebied van vissen, maar ook over de ac commodaties daar. Dat sport vissen alleen is weggelegd voor mannen, daar willen ze niets van weten. Op de ranke vissersboten in de fjorden of bij de eilanden van de Lofoten en Vesteralen hebben ze laten zien dat ook zij hun mannetje staan. Met de pil- ker hebben ze schelvissen, ka beljauwen, lommen, rode zee baars en andere grote vissen we ten te verschalken. „Alleen het binnenhalen van een zeewolf was wel een beetje eng", bekent Gudrun. „Gelukkig zijn er altijd wel mannen aan boord die een handje helpen". Nina Sjursen van 'Top of Europe' vult aan: „De boten die worden gebruikt, zijn alle zeewaardig. De een wat groter dan de ande re, maar alle in uitstekende con ditie. De schippers zijn doorge winterde vissers die hun hele le ven al voor de Noorse kust hun brood verdienen met de vis vangst. Zij weten de beste stek ken te vinden. De meesten heb ben ook hengels aan boord. „Maar", lacht ze ondeugend en toch serieus „de echte sportvis ser doet het met zijn eigen hen gel. Ook in Noorwegen! Skitt fiske! Goede vangst!". Bij de dames kan men ook alle informatie krijgen over de diver se bestemmingen. Er zijn kleur rijke folders die een goede in druk geven over de accommo daties in de fraaie natuurgebie den, waar de zeearenden nog langs de klippen scheren, de ren dieren en elanden vrij rondlopen en een ontmoeting met de veel vraat niet ondenkbaar is. En na hun avontuurlijke tocht langs de Noorse kust weten ze precies waar de beste vissoep wordt ge serveerd. Maar is er is meer voorlichting op de Visma. Het magazine 'Beet' heeft onder andere een grote stand ingericht waar elke sportvisser zich op zijn gemak zal voelen. De stand staat geheel in het teken van de jaarlijkse 'King of Clubs'-wedstrijden, waarvan de finale eind april in Ierland wordt gehouden. Meer dan honderd finalisten uit bin nen- en buitenland proberen daar de nieuwe Mazda 323 aan de haak te slaan. Veel belangstelling gaat natuur lijk uit naar de noviteiten op hengelsportgebied. In bijna iedere stand is er wel iets bijzon ders te zien. Nieuw is bijvoor beeld de wedstrijdhengel van Browning, waar tweevoudig we reldkampioen Bob Nudd zijn naam aan heeft gegeven en de generatie vislijnen Cenitan CX en MX en Micron. De Duofill is een nieuwe twee-componenten vislijn, een met weinig rek maar met goede werpeigenschappen. Ook een primeur is een handige haakaanzetter met de veelbelo vende naam 'Makkie'. Belang rijk bij het vissen is het aas. Diverse importeurs en fabrikan ten hebben nieuwe smaken aan hun programma toegevoegd. Er zijn bijvoorbeeld verschillende basismixen voor het maken van boilies, zowel voor beginners als voor de meest ervaren karper vissers. De Visma Botenshow is in enke lejaren uitgegroeid tot de groot ste presentatie van specifiek op de vissport afgestemde boten. Circa dertig exposanten tonen in een van de hallen van Ahoy' hun nieuwste aanwinsten, ge- completeert met een breed aan bod van nautische en speciaal voor de sportvisserij afgestemde apparatuur. De openingstijden van Visma Ahoy' zijn van woensdag 15 tot en met zondag 19 maart: dage lijks van 11.00 tot 17.00 uur en op woensdag, donderdag en vrij dag ook 's avonds van 19.00 tot 22.30 uur. De toegangsprijs is 14,- per persoon. Reducties gel den voor 65-plussers die 12,- betalen, en kinderen tot en met 12 jaar (ƒ8,-). Er zijn ook ge- zinskaarten verkrijgbaar a 32,- waarop twee volwassenen en twee kinderen toegang hebben tot de beurs. Politiewerk en zingen: het geeft allebei adrenaline-stoten door je bloed. Toch heeft Franklin Brown na tien jaar boeven vangen een lichte voorkeur ontwikkeld voor de kick van het applaus. Omdat „die spanning en opwinding positiever is. Geen risico van lichamelijk letsel, geen zorg om je leven of dat van je maat. Het enige dat op een podium mis kan gaan, is dat het publiek het niks vindt. En dat soort tegenvallers heb ik bij het korps wel leren relati veren. Toch is zingen geen hobby meer, die grens is ge passeerd." Franklin Brown klinkt naar wat het is: een artiestennaam. Had de zingende cop niet een iets minder voor de hand liggende variant op -pak 'm beet- Frankie de Bruin kunnen verzinnen? De boomlange 33-jarige - zoals hij in persberichten van zijn pla tenmaatschappij voorgesteld wordt - moet lachen. „Ach", re lativeert hij die franje, stroopt zijn mouw op en wijst naar zijn arm. Duidelijk bruin ja, in de variant koffie met veel melk. Zijn felle grijsbruine ogen con trasteren nadrukkelijk prettig met zijn huidskleur en zwarte haar. Heel fijn voor foto's had ook de maatschappij al 'gescho ten': Good looks, nooit weg voor een podiumartiest. „Het maakt het plaatje compleet", doet Brown met vijf woorden het ui terlijk vertoon af. „Hoe ik echt heet, zeg ik liever niet", licht hij zijn artiestennaam serieus toe. „Mijn vader heet na melijk hetzelfde en die staat in het telefoonboek. Als je bij de politie werkt kun je beter niet het risico lopen onverwacht of onge wenst gebeld te worden." Zelf doen Brown timmert al net zolang aan de muzikale weg als aan zijn andere carrière: 10 jaar. Zijn kijk op het artiestenvak is meege groeid met zijn politieopleiding en -ervaring. Voor Brown geen afwachtende houding meer: ha len wat er te halen valt, daar waar je dat kunt vinden. Zelf doen, initiatief nemen en door douwen: dat blijkt, ook voor wie een zangcarrière ambieert, een adequate werkwijze. „Alleen een keihard Nee is voor mij duidelijk genoeg. Je moet wel eerst kijken naar watje kunt, waar je grenzen liggen en of er markt is voor wat je te bieden hebt. En je moet een visie ontwikkelen over wie je bent. Als je door anderen een idee opgelegd krijgt, werkt dat uiteindelijk niet. Je moet geduldig en gestaag bou wen aan wat je in je hoofd hebt. Ik ben blij dat er nu pas succes voor me lijkt te aan te komen. Toen ik 18 was had ik dat waar schijnlijk niet aangekund." Met de paplepel Brown kreeg de soulmuziek met zijn eerste pap mee naar binnen. Zijn wieg èn moeders armen deinden al op de ritmische, war me en zwoele klanken van legen des als Marvin Gaye, Percy Sled ge en Stevie Wonder. De laatste is een groot idool van hem. Zelfs voor Brown is het dan ook een buitenkansje dat de organisatie van het Maaspopfes tival (in mei op de Müllerpier in Rotterdam) deze wonder-Won der heeft weten te contracteren. „Het zal, terwijl ikzelf ook mee doe, niet eenvoudig zijn hem te benaderen", weet Brown. „Die Amerikanen worden altijd door een legertje advocaten en body guards afgeschermd. Ze claimen een zogeheten restricted area, -een soort heilige, gouden kooi. Maar ik ga proberen in zijn buurt te komen". Voorlopig heeft Brown de han den vol aan zijn eigen stijgende populariteit en werkt hij nog parttime als hoofdagent. De 'dienst' verleent alle medewer king. Hij hoopt een zangcarrière te kunnen combineren met huis man zijn en de zorg voor zijn éénjarige dochter Beulah die hij aanbidt. Na wat hij allemaal heeft 'ge zien' hoopt hij het allerbeste van haar opvoeding te maken, maar ook die levenstaak weet hij te relativeren. „Ik hoop èn doe maar je hebt het nooit helemaal in de hand. Ik heb meisjes van dertien gezien die trillend van de pillen met vier jongens tegelij kertijd lagen te rotzooien en ik ken een jongen van veertien die twaalf drugsrunners voor hem heeft werken. Wij keken vroeger naar Pipo en Swiebertje, verha len met een moraal. Nu hoef je nergens meer mee aan te komen waarin niet minstens auto's ont ploffen of mitrailleurs worden leeggeschoten. De tijd is harder, de kids van nu ook. Door mijn politiewerk heb ik zoveel leed gezien dat een flop halen bij mij alleen de reactie So what?, life goes on oproept." TV, single en album Het zal wel los lopen met die mogelijke flop van Franklin Brown. Hij zong al bij Ivo Niehe en bij Koffietijd en komende week is hij maar liefst drie keer op het scherm. Vanavond in Showtime, op 10 maart bij de RVU in een programma over mensen met twee beroepen en op 15 maart in de 5 Uur Show. Zijn eerste single is al op de markt en zijn firstborn album gereed om eerst Nederland en daarna het buitenland te vero veren. Het theaterstuk Relapsus van Wim T. Schippers, deze week twee maal succesvol in de Rot terdamse Schouwburg, krijgt op televisie een vervolg in de vorm van een mini-serie. Het vrolijke stuk met zwartgallige ondertoon en titel, gecompleteerd met het motto 'Life is hard and then you die' is het derde theaterstuk van artistieke duizendpoot Schip pers. Het stuk Relapsus heeft een merkwaardige ontstaansgeschie denis. Eerst was er de cast, daar na pas ontstond het verhaal. Olga Zuiderhoek, in Relapsus in de rol van Anna, vrouw van een boekhandelaar en maïtresse van een handelaar in tweedehands auto's, vroeg Schippers een stuk voor Rijk de Gooyer te schrij ven. „Dat leek mij wel wat, ik wilde de zoon van Rijk wel eens spe len", vertelt Schippers. „Vroeger ging ik geregeld stappen met Rijk en als het wat uit de hand liep, zei hij 'Kijk dat is nou mijn zoon!' Een hele eer voor mij! Ik rook mijn kans en zei dat ik het zou schrijven als ik mee mocht spelen." Nadat ook Aat Ceelen zijn medewerking toezegde, broedde Schippers op een plot om zijn rol als zoon van Rijk de Gooijer in te {lassen. „Ik kwam terecht bij een ouderwetse who dunit. Het leek me ontzettend leuk om het eens in een traditio neel lopend verhaal onder te brengen. Ook wel uit een soort dwarsigheid, omdat men dat niet van mij zou verwachten." Een zware domper op de feestvreug de vormde de val van De Gooy er van het dak. Met vervanger Piet Römer had Schippers 'flink wat aanvaringen' over vooral 'technische' details. „Hij vond mij maar een amateurtje." De 'whodunit' is opgebouwd uit een aantal verwikkelingen rond bittere oude man Richard Holms (Piet Römer), rijk gewor den met de tweedehands auto handel. Zijn geld is een belang rijke bron van aantrekkings kracht voor Anna (Olga Zuider hoek), die de vrouw is van een jaloerse boekhandelaar (Aat Ceelen). Waarschuwingen van zoon Theo (Wim T. Schippers), slaat Richard in de wind. Wan neer hij, na diverse ruzies met de boekhandelaar, zijn zoon en zijn kleinzoon, met een keukenmes in de borst wordt aangetroffen, volgt een driftige discussie over motief en dader. Richard zelf maakt een einde aan de specula ties door zingend het podium weer op te stappen, maar stort na enige bespiegelingen over het leven en enkele woorden tot het publiek ('op uwen torentjes van stront') nu toch echt dood ter aarde. De dubbele val van Richard heeft alles te maken met de titel van het stuk. „Relapsus is een term die wordt gebruikt in de medische wetenschappen en in de psychiatrie. Waar het mij om gaat is: Je begint aan je leven en je hebt misschien nog een op flakkering en dan ga je onher roepelijk dood. Het is zo raar dat je met volle moed allerlei dingen begint in je leven, terwijl je weet, dat je als je dood bent niet eens meer van weten kunt spreken." Schippers: „Je wordt geboren en op een gegeven moment dringt het tot je door dat je weer dood gaat. Als je eenmaal dood gaat, weet je niet eens meer dat je geleefd hebt. Dat vind ik zo raar. Het is verder een vrolijk stuk, maar met een hele bittere onder toon. Ik vind het altijd leuk dat er naast allerlei emoties, ook ver standelijk nog wat te beleven valt. Dat ook een denkbeeld een rol speelt, want voor emoties - een beetje huilen of meevoelen met personen - hoef je niet spe ciaal naar het theater te gaan." Dat zijn denkbeelden vaak schuil gaan onder een stortvloed van grappen, woordspelingen en dooddoeners doet daar niet aan af. „Ik hou niet van dat breed sprakige. Ik zet dat graag heel kort en indringend neer. Als ik een stuk zie vol uitvoerige en pseudo-diepzinnige verhandelin gen, heb ik vaak het gevoel naar geklets te luisteren en dat het helemaal niets zegt." Relapsus is tot half april in het hele land te zien. Voor alle muzikanten van Ne derland is de inschrijving ge opend voor het belangrijkste popmuziekconcours dat ons land kent: De Grote Prijs *van Nederland. Met ingang van deze elfde editie telt de Grote Prijs drie catego rieën (met evenzovele prijzen): Bands, Songs en Dance. Door deze hernieuwde en experi mentele opzet is het concours nu tevens toegankelijk geworden voor componisten, producers, dance-acts, D.J.'s etc. Ook het prijzengeld is verhoogd. Bij Bands en Dance is in beide cate gorieën een hoofdprijs van fl. 25.000,- te verdienen. De com ponist van de winnende song ontvangt een cheque van fl. 10.000,-. Drie verschillende jury's zullen de komende maanden de inge zonden geluidsdragers beoorde len. De jury's zullen 24 bands selecteren voor 3 semi-finales en 8 dance acts en 8 songs voor de finale. De acht geselecteerde songs zullen tijdens de finale worden uitgevoerd door een spe ciaal voor die gelegenheid gefor meerde groep muzikanten. De drie semi-finales voor de bands vinden plaats op 11 mei (Enschede), 12 mei (Den Haag) en 14 mei (Groningen). De finale van de Grote Prijs van Neder land vindt plaats op zaterdag 20 mei, traditiegetrouw in Paradiso te Amsterdam. Inschrijfformulieren voor de Gro te Prijs van Nederland kunnen worden aangevraagd bij het secre tariaat: 010-414 2644. De in schrijftermijn sluit op 15 april. Geweld is prominent aanwezig in speelfilms, tekenfilms, op tele visie en in computerspelletjes. Wat vinden we daarvan? Dat is een kwestie die aan de orde is m 'De Kwestie', het maandelijkse discussieprogramma in De Unie. Zijn geweldfilms een weergave van een steeds geweldadiger wordende samenleving of komt het juist door dit soort films dat mensen gewelddadiger worden? Stimuleert het kijken naar kei harde pornografische films het begaan van gewelddaden of fun geert het juist als uitlaatklep? Welke onderhuidse behoeften worden er bevredigd door het kijken naar close-up gefilmde slachtpartijen en verkrachtin gen? Vragen en nog eens vragen rond de functie van geweld. In het forum zitten mensen die verschillend denken over het fe nomeen. M. van den Tempel is filmrecensent bij het Haarlems Dagblad en een groot liefhebber van geweldfilms. Dominee Do renbos (Schreeuw om Leven) is een fel tegenstander van de ac ceptatie van geweld. Prof. Dr. O. Wiegman vertegenwoordigd de wetenschappelijke benadering. Gerard Soeteman, nederlands bekendste scenarioschrijver, geeft zijn mening vanuit de hoek van de bedenkers van deze sce nes. Dat kon nog wel eens een spetterende discussie worden waar Ronald van den Boogaard (VPRO) zijn handen als voorzit ter aan vol heeft. Zaal De Unie, dinsdag 14 maart 1995, aanvang 20.30 uur, toegang fl. 5,-. Reserveren: 010-433 35 34. De Nederlandse popgroep De Dijk geeft een extra concert in Nighttown. De voorverkoop voor het concert dat op vrijdag 7 april op het programma staat, loopt zo voorspoedig, dat beslo ten is om een tweede concert in te lassen op donderdag 6 april. Beide concerten beginnen om 21.00 uur. De voorverkoop is al begonnen. Als extraatje treedt na het con cert van 6 april de groep Fratsen op in Rotown. door PAUL LANGE De dames van 'Top of Europe' op visvangst in de Noorse fjorden. door ELS NEIJTS Wim T. Schippers'Als ik een stuk zie, heb ik vaak het gevoel naar geklets te luisteren. Foto LEENDERT VAN DER WAAL f r iff Scène uit Natural Born Killers. Lekker geweld? De Dijk komt niet één maar twee keer. Foto JANSSEN DE KIEVITH Jaap van Zweden. Franklin Brown: Toen ik hij haar geboorte zag dat de baby een meisje was, riep ik YES! Ik wilde héél graag een dochter!" toto JANSSEN EN DE KIEVTIH

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 15