Kou gevat? Met deze tips voel je je zo een ander mens do*y Koorts en spierpijn Onmisbare attributen bij verkoudheid S\ Gezoiulheidsadviezeii Gezondheitlsadviezen Brede aanpak Weerstand opbouwen Meer lucht Goed gedoseerd Welke hoest? Tien tips voor een gezond gebit Zere keel Vitaminestoot GZ-9502 &INE- itfMMU mmoomo ms-mm rvsm 157 1243 n 5 omm In deze tijd van het jaar wordt Nederland over spoeld door een verkouds- heidsgolf. Geen wonder, want aan het einde van de winter is de weerstand van menigeen flink ge slonken. Binnen de korts te keren is een kou gevat. En dat kan op duizend-en- een manieren gebeuren. Even zonder jas naar bui ten, door en door nat rege nen, noem maar op. Vroeg of laat krijgt het verkoud- heidsvirus je te pakken. door G. van Lieshout, huisarts Jeugdpuistjes of acne 1Üi Als je kou vat beginnen de slijmvliezen in de neusholten geïrriteerd te raken. Ze worden rood en ze zwellen. Met als ge volg dat je neus 'ver stopt' raakt. Oma had vroeger al een huismiddeltje tegen die ver stopte neus: stomen! Dat is vertrouwd, veilig en effec tief. Met Rhinocaps capsu les gaat stomen echter op een moderne manier met de juiste dosering van de werk zame natuurlijke stoffen zo als Camphor, Eucalyptus olie, Thijm-olie en Men thol. Deze stoffen geven snel verlichting. Ze vermin deren de zwelling van de slijmvliezen zonder ze te be schadigen. Een paar keer per dag stomen en je kunt weer ruim ademen. Rhinocaps capsules zijn ge makkelijk in het gebruik. Gewoon in heet water op lossen en inhaleren. Voor de werking van het middel maakt het niet uit, of je daarbij gebruik maakt van een vernuftig stoomappa- raatje of dat je de methode van-Oma hanteert: Een flin ke kom heet water met een capsule en een handdoek over je hoofd. Natuurlijk kan niet ieder een even makkelijk meer malen per dag stomen. Maar door een Rhinocaps capsule leeg te drukken op een zakdoek en deze voor je neus te houden, krijg je ook tussendoor, op het werk bij voorbeeld, direkt verlich ting. Voor meer informatie: Vemedia, tel.: 02940-65905. Dat algemene gevoel van lamlendigheid bij een ste vige kou wordt vaak ver oorzaakt door spierpijn. Het is een signaal van je lichaam dat het ziek is. Koorts is ook zo'n signaal. Zodra er iets loos is, rea geert ons lichaam met koorts. Hoeveel koorts hangt af van de kwaal en verschilt van persoon tot persoon. Bij een gewone verkoudheid is er meestal geen sprake van een hoge koorts. Aspirine, met de werkzame stof acetosal, is een bekend en probaat middel. Het remt ontstekingen en werkt prima tegen koorts en spierpijn bij verkoudheid."Aan elk tablet Aspirine-C is ook nog eens 240 mg vitamine C toege voegd. Vitamine C is niet al leen de weerstandsvitamine bij uitstek, ze zorgt er ook nog eens voor, dat de Aspirine sneller in het lichaam wordt opgenomen en dus ook sneller aan het werk gaat. De Aspiri ne-C bruistabletten hebben het voordeel, dat je ze een voudig in een glas water kunt oplossen. Door de frisse ci- troensmaak smaakt het ook aangenaam. De bruistabletten zijn verkrijgbaar in verpak kingen van 10 stuks. Vooral bij een stevige verkoudheid komt deze combinatie van pijnstiller, koortsremmer èn vitaminestoot prima van pas. Natuurlijk is er ook de gewo ne Aspirine en Aspirine 100, de lichtere dosering, speciaal voor kinderen. Voor meer in formatie: Bayer B.V., tel.: 02979-80666. ASPIRINE Voor een neusspray is het belangrijk dat je hem goed doseert en dat de spray goed verdeeld wordt over de gezwollen slijmvliezen. Daarom is het doseerpompje dat op de Otrivin neusspray zit, wel zo gemakkelijk. Otrivin is een doorzichtige vloeistof, die werkt bij neu zen die door verkoudheid verstopt zijn. Door de werk zame stof, Xylometazoline, slinkt het opgezwollen slijm vlies tot normalere omvang. Dat geeft lucht. Door het uit gekiende'systeem van het do seerpompje wordt de spray snel over het hele slijmvlies verspreid. Na enkele tellen merk je al dat het begint te werken en die werking kan maar liefst 10 uur aanhouden. In het begin van de verkoud heid gebruik je Otrivin vier tot zes keer per dag. Na een paar dagen volstaat twee tot drie keer een dosis. Tot de verkoudheidsklachten voor bij zijn. Xylometazoline, de werkzame stof, is een krach tig middel dat je niet onbe perkt kunt gebruiken. Als er na een dag of tien nog geen verbetering is opgetreden, kun je beter even langs de dokter gaan. Door zijn kracht, de snelle werking en het handige do seerpompje brengt de neus spray van Otrivin in de mees te gevallen echter snel ver lichting. Voor meer informatie: Zyma Nederland, tel.: 076-144450. a. Ü.1 MUSSHUY Er zijn verschillende soor ten hoest. Voor elke soort is er ook wel een doeltreffend middel, meestal een si roop. Het is wel belangrijk om het passende middel voor jouw soort hoest te gebrui ken. Anders werkt het mis schien niet of zelfs ave rechts. Een hardnekkige hoest is bij voorbeeld de vastzittende hoest op de borst. Die wordt veroorzaakt door taai slijm, dat je moet ophoesten om het kwijt te raken. Op elk moment kan die hoest de kop opsteken. Ook midden in de nacht. Hij kan soms uren aan de gang blijven en daar mee jezelf en je bedgenoot wakker houden. Je wordt er doodmoe van. Dampo Bij Vastzittende Hoest is voor dit soort hoest een prima middel. Het helpt niet alleen het taaie slijm dunner te maken, het is ook ontspannend voor de luchtwegen. Een andere veel voorkomende hoest is de krie- belhoest. Deze zit achterin je keel en blijft maar irriteren en jeuken. Je lichaam reageert daarom met de beroemde kriebelhoest en je hebt de neiging je keel steeds te willen schrapen. Dat laatste is niet zo'n goed idee, want dan irriteer je je keel alleen maar extra, waar door je de hoestprikkels juist opwekt. Gelukkig is er voor deze soort hoest Dampo Bij Droge Hoest. Een siroop die de kriebels effectief bestrijdt en de keel verzacht. Voor meer informatie: Roche Nicholas B.V., tel.: 04977-81833. Een virus is een onzichtbaar klein iets. Om zich te vermeer deren heeft het een vreemd lichaam nodig. Niet alleen om dat daar voedsel aanwezig is, maar vooral vanwege het ge mak waarmee het zich hier kan vermeerderen. Een virus deeltje kan binnen een dag miljoenen kopieën van zich zelf maken. Een gezond lichaam zal met behulp van het afweer- of immuunsysteem de indringers onmiddellijk on schadelijk maken en afvoeren! Symptomen Hoe harder het immuunsys teem moet werken, hoe meer we er van merken. Het virus gaat samen met symptomen als verstopte neus, koorts, een zere keel, rode ogen, rillerigheid, spier pijn. Allemaal vervelende za ken waardoor je je knap be roerd voelt. De enige manier om het verkoudheidsvirus de baas te worden is uitzieken, maar tegen de vervelende ver- De meeste mensen voelen di rect wanneer ze 'iets onder de leden' hebben. Tussen de be drijven door wordt gecontro leerd of de voorraad anti- verkoudheid middeltjes in het medicijnkastje toerei kend is en wat ontbreekt, wordt snel aangeschaft. Niets is vervelender dan voor een paar boodschapjes naar verschil lende adressen te moeten. Het is veel prettiger om de zaken onder één dak aan te treffen. Bij ETOS, met meer dan 224 drogisterijen in Nederland, krijg je daarbij ook nog een goed advies. Onmisbaar Een aantal attributen zijn on misbaar voor iemand die snip verkouden is. Zakdoekjes bij voorbeeld. Daar kun je er nau welijks genoeg van hebben, want ze gaan écht hard. Papie ren zakdoekjes zijn praktisch en hygiënisch. Ze zitten in makkelijke kleine hersluitbare pakjes om altijd bij de hand te hebben. Bij ETOS zijn ze voordelig te koop in grootverpakking van 8 hersluit bare pakjes met elk 10 zakdoek jes. Óm je neus in te snuiten, tranende ogen mee droog te ve gen en voor je mond te houden bij het hoesten. Daarmee ver klein je de kans dat je iemand schijnselen is er een uitgebreid assortiment effectieve hulp middelen, die verlichting kun nen brengen. Hiermee voel je je zó een ander mens. Dokter Wie verder nooit gezondheids klachten heeft, hoeft voor een verkoudheid de dokter niet te laten komen. Maar als er na een week geen verbetering op treedt of de klachten worden erger, dan is het verstandig om wèl contact op te nemen met de huisarts. anders aansteekt. De papieren zakdoekjes zijn zacht, zodat je neus er niet door geïrriteerd raakt. Ook niet als je ze veel en vaak moet gebruiken. Koorts Ook de koortsthermometer is onmisbaar. Niet alleen om de hoogte van de koorts te meten, maar ook om de schommelingen in de lichaamstemperatuur bij te houden. Koorts geeft aan dat er iets mis is met je lichaam. Hoe heftig de koorts is, kan per per soon verschillen, maar in het al gemeen geeft de hoogte van de koorts bij volwassenen aardig aan hoe ziek men is. Bij kinde ren kan koorts heel snel hoog oplopen en dan weer dalen. Meten is weten en een digitale koortsthermometer van Etos maakt dat meten en vergelijken heel gemakkelijk. Hij geeft aan wanneer de juiste temperatuur in het venster staat en is gevoe lig voor verschillen van een honderdste graad Celsius. Op een klein batterijtje werkt hij zeker twee jaar, want hij schakelt zichzelf na tien minu ten uit. Dit zijn puistjes die rond de pubertijd opkomen. Ze verdwijnen vanzelf met het ouder worden, meestal na de leeftijd van 23 jaar. Sommigen zien ze pas na het 30e jaar verdwijnen. Kenmerkend voor acne is dat er eerst meeëters (comedonen) ont staan. Meeëters kunnen er wit en zwart uitzien. Pas later ontstaan puistjes op de plaatsen van de meeëters. Niet elke meeë- ter wordt een puistje. Hoe komt het? Bij iedere haar zit onder de huid een talgkliertje. Tegen de puber^jd gaan de talgkliertjes harder werken en wordt de huid vetter. Vooral de huid van het gezicht, de borst en de rug Door onbe kende redenen raken in bepaalde families de talgkliertjes verstopt. Zo ontstaan meeëters. Be paalde bacteriën dringen daarna zo'n meeëter binnen en veroorzaken een puistje. Wat kunt u er zelf aan doen? Door veel middelen van apotheker en drogist kan acne verbeteren, echter nooit genezen Gene zen gebeurt alleen door het ouder worden De zon heeft een guhstig effekt op puistjes Samen hebben zon en zee (zout water) een nog beter effekt. Als u meeëters wil verwijderen, doe dat dan alleen met een comedonenuitdrukker. Bij puistjes met een geel kopje mag u het puistje openen en zachtjes uitdrukken. Misvattingen Meeëters en puistjes komen niet door slechte hygiëne of door het eten van chocolade, varkens vlees of vet! 1Poets minimaal tweemaal per dag uw tanden en kiezen: na het ontbijt en 's avonds voor het slapen gaan. 2. Beweeg de tandenborstel heen en weer en op en neer. 3. Poets zorgvuldig en zachtjes en neem er de tijd voor (ca. 2 minuten). 4. Gebruik een zachte of medium tanden borstel. 5. Gebruik na het poetsen floss, tandenstokers of ragertjes. Dit geldt niet voor kinderen tot ongeveer 16 jaar. 6. Neem altijd een (reis)tandenborstel en/of tan denstokers mee als u onderweg bent om uw gebit na het eten schoon te maken. 7. Gebruik fluoride(tandpasta) om het tandgla zuur te versterken en tandbederf tegen te gaan. Voor kleine kinderen zijn er fluorta- bletjes. 8. Snoep zo min mogelijk. Eet niet vaker dan vier maal per dag een tussendoortje waar suiker in zit. 9 Ga tweemaal per jaar naar de tandarts. Laat u vooraf goed informeren als er iets in uw mond moet gebeuren. 10. Goed kauwen houdt uw gebit sterk. Gebruik bijvoorbeeld hard fruit, bruin brood en rauw kost. Gezondheidsadviezen, honderd tips voor een optimale lichaamsverzorging en informatie over de belangrijkste alternatieven in geneeswijzen, vindt u in de nieuwe Gezondheids Almanak. Een handig boekje dat voor f 8,95 te koop is bij boek handel en drogist Nisyleen is een middel dat veel van je klachten in één keer bestrijdt, vooral als je er vlug bij bent. Dat komt door de verschillende bestand delen. Aconitum bij voorbeeld, is gemaakt uit de Blauwe Monniks kap en werkt bij begin nende hpge koorts en schorre, droge hoest. Bryonia heeft een helen de werking op de slijm vliezen van de ademha lingswegen. Eucalyptus werkt ontstekingswe- rend en koortsverla- gend. Eupatorium werkt bij hoofd- en spierpijn. Gelsemium is een plant die helpt bij griep. Ipecacuanha grijpt juist de neusverkoudheid en niesbuien aan en de For- forsporen werken ver sterkend op het lichaam. Als de mensen om je heen bij bosjes lopen te snuiven en te snotteren en de virussen dus om je oren vliegen, kan Nisy leen ook preventief werken door je weerstand te verho gen. Het middel heeft geen vervelende bijwerkingen. Het wordt al meer dan 50 jaar in Nederland verkocht. Voor kinderen is dit produkt er als Nisykind. Gemakkelijk in te nemen ta bletjes die uiteraard geen geur-, kleur- of smaakstoffen bevatten. Voor meer informatie: bel gratis de VSM Homeopatie- lijn (kantooruren), tel.: 06- 0996662. I Nisyleen ühliai Een verkoudheid is een virus dat aangrijpt op de bovenste luchtwe gen. Onze keel is daar een druk kruispunt. Geen wonder, dat een zere keel één van de eerste symp tomen van een verkoudheid is. Pijn bij 't slikken, een gevoel als van schuurpapier, soms zelfs moeite met praten... Als de oor zaak niet duidelijk aanwijsbaar is, zoals door hard schreeuwen, lang zingen of veel roken, is de kans groot dat de pijn veroorzaakt wordt door een beginnende infec tie. Een prima eerste hulp bij be ginnende keelpijn is Strepsils. De keelpijn kan de voorbode zijn voor de verkoudheid. Dan komen er meestal ook bacteriën bij kij ken. Die veroorzaken weer extra slijmproduktie in keel en neus. Bij een beginnende keelpijn zijn Strepsils effectief, omdat ze twee ontsmettende stoffen bevatten, die lang in het speeksel aanwezig blijven. Zo zorgen de zuigtablet- ten ervoor dat veel bacteriën in het speeksel worden gedood. Daardoor werken de zuigtablet- ten ook langer door. Ze verzach ten je keel en maken het slikken weer gemakkelijker. De zuigta- bletten zijn in smaken: Normaal, Citroen en Honing (extra ver zachtend), met Sinaasappel en Vitamine C (voor meer weer stand) en met Menthol en Euca lyptus (om ook de neus te verlich ten). Voor meer informatie: Boots Healthcare, tel.: 035-853851. Hoe meer weerstand je hebt, hoe beter je bestand bent tegen de aanvallen van verkoudheidsvi- russen. Echinacea Purpurea is een natuurlijke stof die de eigen schap heeft, dat hij de weerstand verhoogt. In het homeopathi sche middel Echinaforce is Echinacea het werkzame be standdeel. Het is er in druppels en in tablet vorm. Ons lichaam heeft een afweer systeem. Dat is de natuurlijke kracht, waarmee het zich verzet tegen aanvallen van buitenaf door infecties, virussen en der gelijke. Echinaforce kan dit af weersysteem versterken en daar mee de kans op winterkwalen zoals infecties en ontstekingen verkleinen. Echinaforce helpt niet alleen voorkomen, maar ook genezen. Het middel geeft het afweersysteem extra kracht als het wordt aangevallen, zonder dat het middel het lichaam door schadelijke bijwerkingen ver zwakt. Toegegeven, een gezon de levensstijl en goede voeding zijn zaken die de weerstand ze ker ook versterken, maar Echi naforce geeft je 'als de R in de maand is' net dat beetje extra en is voor kinderen zeker zo verant woord in het gebruik als voor volwassenen. Voor meer informatie: Labora torium Biohorma B.V., tel.: 05250-87200. Inaf Ez-Mrt Goede voeding verhoogt je weerstand en helpt je ook weer snel beter wor den als je een stevige kou gevat hebt. Het pro bleem is alleen, dat je hoofd vaak niet echt naar eten staat als je met een snotterende neus in bed ligt. Logisch, want 80% van wat je proeft, wordt bepaald door de geur. Dingen die je normaal heel lekker vindt, smaken nu ineens heel anders.... omdat je neus verstopt is. Je eet dus minder, maar daar door krijg je ook minder vitaminen binnen die je juist goed kunt gebrui ken. Met Omnivit Multivitaminen zorg je dan dat je een stevige vitaminestoot binnenkrijgt. Omnivit bevat een uitgebrei de range vitaminen: A, B (zes varianten), C, D en E. Elk tablet bevat van deze vitami nen minstens driekwart van de aanbevolen dagelijkse hoe veelheid. Plus nog flink wat mineralen en sporen-elementen. Met elke dag een bruistablet -en meer dan één is echt niet no dig- hoef je je over die vitami nen geen zorgen te maken. De bruistabletten hebben een frisse sinaasappelsmaak, die door een zere keel gemakkelijk wordt verdragen. Ook op andere momenten als we extra eisen aan ons lichaam stellen, bijvoorbeeld bij zware inspanningen, bij herstelpe riodes of voor kinderen in de groei, zorgt Omnivit voor de optimale aanvulling van de noodzakelijke stoffen. Voor meer informatie of het opvragen van een gratis mon ster: Kernpharm, tel.: 04130- 41492.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 17