SCHIEDAM Feest met een staartje Droomvakantie voor kansarm kind Burgerlijke stand Vondeling en pechvogel Na ontvangst van de Geuzenpenning Rommelmarkt in Zuid Vrijwilligers gezocht met groene vingers Activiteiten dienstencentra Rhythm blues in café Podium Rommelmarkt Groenoord Tijd voor tuinieren EN DIT IS NOG MAAR EEN KLEIN ZWART-WIT FOTOOTJE. 11-1442 SCHIEDAM In de Gorzen, waar 'Toontje' nog maar node gemist wórdt, organiseert Klup- huis Zuid zondag 19 maart een rommelmarkt in het onderko men aan de Dwarsstraat 42. Een tafel huren kost 12,50. Ver koop van etenswaren is niet toe gestaan. De markt - waarvan de opbrengst is bestemd voor de speel-o-theek - duurt van 12.00 tot 15.00 uur. Entree kost 1,- voor volwassenen; kinderen heb ben gratis toegang. Informatie via telefoonnummer 4267297. SCHIEDAM De kinder tuincomplexen 'Vijfsluizen' en 'Park Kethel' openen maandag 3 april de hekken. Ook komend seizoen zullen honderden scholieren hier weer de beginselen van het (moes)tuinieren worden bij gebracht. Om hen te begelei den zijn nog vrijwilligers no dig. Liefhebbers moeten het leuk vinden om met acht- tot tienjarigen om te gaan en 'groene vingers' hebben. De Schiedamse kindertuinen bestaan sinds 1928. Ze wer den destijds opgericht om de jeugd de kans te geven hun eigen groenten te verbouwen. Honger speelde in die tijd nog een belangrijke rol. Van daag de dag is dat anders. Het uitganspunt is nu om de deelnemertjes via hun 'eigen stukje grond' van acht vier kante meter, meer bij de na tuur te betrekken. Het begeleiden houdt in, dat de kinderen één middag in de week worden geholpen bij het onderhouden van hun tuintje. Er kan daarbij wor den gekozen uit alle midda gen van de week (behalve za terdag en zondag). Nieuwe vrijwilligers wordt de moge lijkheid geboden om drie in formatiemiddagen te volgen en bovendien krijgen ze een instructieboek. Daarin staat precies hoe er gezaaid, ge plant en geoogst moet wor den; bedrevenheid in het tui nieren is dus niet noodzake lijk. Vroeger was het begelei den 'liefdewerk oud papier', tegenwoordig staat er een on kostenvergoeding tegenover Informatie bij Marcel Scheef hals of Dick van Leeuwen van de Hoofdafdeling Groenvoorziening en Natuur van de Dienst Gemeentewer ken, tel. 2465521. SCHIEDAM Het feestje dat de Artoteek aan het Bachplein enkele weken geleden organiseerde ter gelegenheid van het vijfja rig bestaan, had afgelopen donderdag een 'aardig staartje'. Wet houder Cultuur van de Kindergemeenteraad Brian Bennink (op de foto naast de man met de microfoon) mocht onder grote belangstelling drie kunstwerken van originele Schiedamse makelij onthullen. De doeken zijn het resultaat van een educatief project dat werd gehouden naar aanleiding van het jubileum. De leerlin gen van de groepen zeven en acht van basisscholen Kethel, De Troubadour en De Notenkraker - de direkte buren van de kunstuitleen - maakten in de Artoteek eerst een schets van een werk dat ze eng, leuk, mooi, grappig of lelijk vonden. Onder begeleiding van docent en kunstenares Yvon Koopman (links op de foto) werkten ze het ontwerp later op school definitief uit op kleine paneeltjes. Die'werden later samengevoegd tot één groot schilderij. Aan het resultaat is af te zien, dat het met de cultuur in de Brandersstad ook in de toekomst wel snor moet zitten. De deelnemertjes namen geen van allen hun toevlucht tot het exact kopiëren van het door hen uitgezochte werk, maar gaven er een eigen vertaling van. Aan de persoonlijke impressies af te zien, kan het niet anders of de plaatselijke jeugd bezit een grote dosis creativiteit en talent. De drie werken zijn voorlopig nog te bezichtigen bij de Artoteek, maar zullen uiteindelijk aan de scholen in eigendom gegeven worden. SCHIEDAM In de ontmoe tingsruimte van dienstencentrm 'De 4 Molens' aan de Nieuwe Damlaan 766 wordt zondag 19 maart een Thé dansant gehou den van 13.30 tot 16.30 uur. Toegang; ƒ2,-. Het jeugdorkest van harmonie Wilton Fijenoord geeft zondag 19 maart een koffieconcert in dc De Woudhoek aan het Heijer- mansplein. Aanvang: 11.00 uur: toegang gratis. Na afloop wordt bruine bonen soep geserveerd. Kosten 2,50. Opgeven van te voren is noodza kelijk. Dat kan bij de receptie van het dienstencentrum, iedere werkdag tussen 9.00 en 12.00 uur. SCHIEDAM In café Podium aan de Lange Haven speelt za terdag 18 maart de groep 'The Fusebusters'. Deze vier man sterke formatie brengt een eigen mengeling van 'Texas en Chica- go-blues'. Aanvang: 22.00 uur; toegang: gratis. Zondag 19 maart wordt een akoestische jamsessie gehouden in Podium. Aanvang: 21.30 uur. SCHIEDAM De wijkvereni- ging Groenoord houdt zaterdag 18 maart een rommelmarkt in boerderij Landvreugd aan de Sweelincksingel tussen 10.00 en 16.00 uur. Verkocht worden boeken, huishoudelijke artike len, speelgoed, antiek en audio- apparatuur. De opbrengst is be stemd voor het ouderenwerk in Noord. Toegang gratis. WATERWEG Onder bij zonder grote belangstelling heeft Vaclav Havel, president van de republiek Tsjechië, af gelopen maandagmiddag in de Grote Kerk in Vlaardingen de Geuzenpenning in ontvangst genomen. „U bent in ons land een symbool," loofde minis ter-president Wim Kok de Tsjechische dichter/toneel schrijver/staatsman, nadat hij Havel de onderscheiding van de Stichting Geuzenverzet 1940-1945 had omgehangen. „Wij slaan met bewondering de inspanningen van u en uw land gade. Het is dan ook meer dan symbolisch dat juist in het 50-ste herdenkingsjaar van de bevrijding de Geuzen penning aan u is toegekend. Uw leven heeft steeds in het teken gestaan van de bestrij ding van het onrecht en de in zet voor een menselijker we reld. Wij zijn u daarvoor zeer dankbaar." De negende uitreiking van de Geuzenpenning is een massale plechtigheid geworden. Niet in het laatst door de aanwezigheid van Koningin Beatrix en haar zoon Prins Willem Alexander. Hoewel het hoge gezelschap pas rond drie uur 's middags bij het stadhuis werd verwacht, stond de Grote Markt al rond één uur vol belangstellenden. De in een donkerblauw, met wit afgezet, bewerkt mantelpakje geklede vorstin werd bij aankomst luid bejubeld door de toegestroomde Vlaardingers. m HWÉSImsi*-® - w-v De jaarlijkse herdenkingsplech tigheid van de Stichting Geuzen- verzet 1940-1945 begon om 13.00 uur bij de Begraafplaats Emaus, waar het Geuzengraf ligt. Hier werd een herdenkings toespraak gehouden en werden kransen bij het Geuzengraf ge legd. Vervolgens maakten de aanwezigen een 'Stille Tocht' door het stadscentrum naar het Geuzenmonument op de Grote Markt, waar tal van instanties, organisaties en oud-Geuzen een krans legden. Voor een groot aantal genodigden vond vervol gens de officiële plechtigheid plaats in de Grote Kerk. Diepe indruk Na een muzikale introductie van het Fanfarekorps der Genie en het Vlaardings Mannenkoor Orpheus werd het welkoms twoord verzorgd door Bill Min- co, voorzitter van de Stichting Geuzenverzet 1940-1945H ij hanteerde een spreuk van Ko ningin Beatrix om aan te geven wat de essentie is van de toeken ning van de Geuzenpenning 1995, vijftig jaar na de bevrij ding. „'In de gelijkwaardigheid van mensen ligt de grondslag voor een verdraagzame samenle ving'. Die tekst en de diepste zin daarvan hebben juist op ons Geuzen en hen die zich nauw met ons verbonden voelen, een diepe indruk gemaakt", zei Min- co. „Want tot op de dag van vandaag dragen velen van ons nog de gevolgen bij zich van de confrontatie met een systeem, dat menselijke waardigheid aan z'n laars lapte en vertrapte." Volgens de voorzitter werd met de aanwezigheid van Hare Ma jesteit een brug geslagen tussen de oud-Geuzen, die trachten de boodschap van het verzet van toen uit te dragen en de jonge ren, die de fakkel willen overne men. „Eén van die jongeren bent u, Koninklijke Hoogheid," richtte Minco het woord tot Prins Willem Alexander. „Juist daarom stellen we uw aanwezig heid bijzonder op prijs." Voorbeeld Bill Minco gaf vervolgens aan waarom deze keer Vaclav Havel geëerd werd met de Geuzenpen ning. „De grote verdienste van Vaclav Havel is, dat hij onder een wurgend regime, dat een bloedig spoor naliet, geweldloos verzet heeft geboden. Havel heeft ooit eens van zichzelf ge zegd dat hij 'gewoon vóór waar heden en tégen leugen, vóór recht en tégen onrecht en vóór orde en tégen wanorde is'. Va clav Havel heeft op moedige wij ze getoond dat door de gave van het woord en de kracht van overtuiging, gebaseerd op een onverwoestbaar geloof in men selijke waarden, misdadige pro cessen tot staan kunnen worden gebracht. De rol, die hij in don kere jaren heeft gespeeld, is en blijft een voorbeeld in een steeds grimmiger wordende wereld." Nadat Marloes van der Gevel, leerlinge van de Vlaardingse Openbare Scholengemeenschap, een gedicht van Bob van Dijk had voorgedragen en premier Kok in zijn toespraak blijk gaf van zijn sympathie voor de ont wikkelingen in voormalig 'Oost- Europa', zong het Mannenkoor Orpheus twee prachtige stukken: een Tsjechische compositie en het traditionele 'Lied der Acht tien Doden'. Hierna was het de beurt aan de Vaclav Havel, die - in het Tsje chisch - een indrukwekkend dankwoord verzorgde. Hij eerde de verzetsstrijders in de wereld en stelde de Geuzen daarbij als lichtend voorbeeld. Waarschuwing „Verzetsstrijders waren voor mij altijd de hoogste en mij voortdu rende verontrustende maatstaf van morele kracht, moed en trouw van de mens jegens zich zelf. Mensen, die zeer goed wis ten wat ze riskeerden en toch trokken zij ten strijde, omdat zij onwankelbaar overtuigd waren dat zij het kwaad het hoofd moesten bieden. Zij hebben de grondslag gelegd voor een her nieuwing van de vrije verhoudin- gen." Havel vergeleek in zijn toe spraak het nazisme van ruim vijftig jaar geleden met het com munistische collectivisme, waar onder zijn geboorteland Tsje- choslowakije jarenlang gebukt ging. „Allebei eindigden wetma tig in totalitaire systemen, alle elementaire beginselen van men selijkheid met voeten tredend." In dit licht waarschuwde Havel tegen het opkomende neo-fascis- me en nationalisme en de onver schilligheid van democraten om hieraan tijdig en nadrukkelijk het hoofd te bieden. „Maar ik geloof dat het zal gelukken ook deze obstakels op weg naar een democratisch Europa geleidelijk uit de weg te ruimen," besloot Vaclav Havel, waarna hij na mens zijn land een krans legde bij het Geuzenmonument voor de Grote Kerk. SCHIEDAM Bij iedere geld inzameling voor een goed doel is er steevast een groep mensen die daar niet aan deelneemt. Zij wantrouwen de wijze waarop de opbrengst wordt verdeeld en vrezen dat er veel aan de strijk stok zal blijven hangen. Toch voelen zij zich betrokken bij het leed in de wereld. Voor deze mensen die liever met eigen ogen zien waar hun donatie aan wordt besteed, bestaat een zeer directe mogelijkheid hun betrokkenheid te tonen. Namelijk door een kansarm pleegkind gedurende de zomervakantie enkele weken in huis te nemen. Volgens de coördinator van Eu ropa Kinderhulp, Ineke Ver steeg is de respons die men krijgt van de uitgenodigde kinderen hartverwarmend. De Stichting Europa Kinderhulp organiseert al ruim dertig jaar vakanties voor kansarme kinderen uit on der meer Nederland, Duitsland, Engeland en Frankrijk. De jon geren komen soms uit grote ge zinnen die te klein zijn behuisd, of waarvan de moeder of vader ziek is of verslaafd. Ook door een verkeerd financieel beleid van de ouders komen de kinde ren in de verdrukking. „Voor hen is het belangrijk er eens even helemaal uit te zijn en de proble men achter zich te laten. Het komt regelmatig voor dat de lo geetjes jaren achtereen naar het zelfde adres gaan. Dat schept niet alleen een band, maar het geeft het kind ook wat houvast in een meestal chaotisch be staan. Daardoor beteken je meer voor hen dan alleen een vakantie adres. Bovendien zien zij dat het ook anders kan dan thuis." Ineke Versteeg is acht jaar gele den voorzichtig begonnen met de opvang van een Frans jonge tje en dat beviel uitstekend. In de afgelopen jaren stond haar huis zelfs open voor vier kinderen per vakantieperiode. Jongens in de leeftijd van zes tot vijftien jaar. „En daar heb ik nog geen dag spijt van gehad. Over het alge meen levert de taal geen pro bleem op. Wel is het prettig als een van de gastouders zich een beetje verstaanbaar kan maken. Onze ervaring is dat kinderen daarin enorm flexibel zijn. Wij hebben een poosje (drie maan den) kinderen uit Joegoslavië hier gehad en dat ging ook pri ma. Dat was overigens niet in een vakantieperiode. Zij moes ten gewoon even loskomen van het oorlogsgeweld." De kinde ren die uitgekozen zijn komen gezamenlijk naar Nederland. Ongeveer 50 per groep. In het land van herkomst worden zij geselecteerd door Het Rode Kruis, Leger des Heils en Sociale Diensten. Geweldig „Moeilijkheden tijdens de op vang kom je nauwelijks tegen. Wel is er wel eens een kind dat heimwee heeft en daar wordt dan een oplossing voor bedacht. Juist omdat de logées niets ge wend zijn wordt er ook niet ge zeurd van 'dat wil ik niet, of ik wil dat'. Een heel verschil met wat je hier bijvoorbeeld in een supermarkt om je heen ziet. En als er eens iets is dan moet je daar niet moeilijk over doen", lacht de bijzonder gemotiveerde Ineke Versteeg. „Het ontbreekt de kinderen meestal aan een hechte band met hun ouders en ze vinden het geweldig als je je met hen bezighoudt. Dat er ie mand is die met hen meevoelt. Het gaat er om dat kind liefde en aandacht te geven en een plek te bieden waar het onbezorgd bui ten kan spelen. Je hoeft niet per T^në^^ma^£rHn£rënïïnrH)f pretpark." Volgens coördinatrice Versteeg vragen mensen vaak om wat voor soort kinderen het nu gaat. „Dan geef ik altijd dit voorbeeld: 'Als ik moet kiezen tussen vier kansarme kinderen of vier neef jes en nichtjes, nou dan valt m'n keuze op de eerste groep. Zij zijn blij met alles wat hen wordt aan geboden. Wij maakten met onze jeugdige gast eens strandwande ling en namen na afloop een patatje. 'Nou, je wordt maar verwend, zeg ik als grapje, aldus Versteeg. 'Ja zeker zegt dat joch uit de grond van z'n hart. Weet je wat verwennen betekent, vraag ik aan hem. Dat is als je elke dag te eten krijgt. Op zo'n moment krijg je een brok in je keel." Ineke Versteeg vertelt dat zij drie jaar lang een bijzondere band had met een uit Frankrijk af komstige gehandicapte jongen. Door zijn gebrek werd hij direct bij zijn geboorte door de ouders afgewezen en aan zijn lot overge laten en voortdurend gepest. Om te overleven was hij zich zeer agressief gaan gedragen. „Ik wist dat toen hij hier kwam. En in het begin was het beslist niet makke lijk. Maar toen hij eenmaal door had dat hij ons kon vertrouwen bleek het zo'n enorm lieve jon gen te zijn. En nog kan ik me kwaad maken dat zo'n knul geen kans krijgt zich te ontplooien", zegt Versteeg emotioneel. De Stichting Kinderhulp Europa organiseert voor kinderen in oorlogsgebieden vakantiekam pen. Er zijn plannen in voorbe reiding om kinderen uit Tsjerno- byl hier heen te halen. „Deze jongens en meisjes hebben zoveel familieleden verloren dat het niet verstandig is hen individueel on TJeMeTrengen^JaaronH^anT seren wij een kamp voor een kleine groep. Na twee jaar kun nen ze wellicht alleen naar een gastgezin." Ook voor de komen de zomer zoekt de stichting gast gezinnen. „Hoe het komt weet ik niet maar het aantal gastgezin nen in Vlaardingen ligt altijd 15 keer hoger dan in Schiedam. Daarom verzoeken wij stadge noten dringend zich dit jaar aan te melden. In ruil voor aandacht, liefde en onderdak krijgt men veel terug." Ink: Ineke Versteeg, tel.4701367 of met Sophie Schel lingerhout tel. 01858-17923. Geboorteaangiften Schiedam periode 3 maart t/m 9 maart Timoteus J.M. z.v. Boon-Hol- link, Jay z.v. Catsman-Haak, Tim z.v. Vijftigschild-de Leeuw, Fatih d.v. Gelmez-Helmez, Pris- cilla d.v. Klootwijk-Montfoort, Jesse z.v. Broer-Post, Annouk d.v. van der Kraan-Bouter, Aranka C. d.v. van Vliet-Kok, Abdul S. z.v. Arzuman-Arzu- man, Amy J. d.v. Speelman- Blank, Raoul z.v. Speelman- Blank, Jasper z.v. Schmitt- Markx, Kürsad z.v. Demirel- Demirel, Gwendolynn B d.v. van der Graaf-de Leede, Fwbw J. d.v. Brouwer-Bovenberg, Len- nard M.F. z.v. Clarijs-van der Vlies Ondertrouwd te Schiedam: G.A. Brouwer 33 jr. en S. Schriek 25 jr., A.C. Dahlhaus 30 jr. en B.A. Wolffenbuttel 31 jr., A. Garoe 27 jr. en L. Smit 22 jr., T.K. Löke 27 jr. en M. van Oos ten 27 jr., A.J.C. van Outten 21 jr. en J.L.L. de Ruiter 26 jr. Getrouwd te Schiedam: N. Goedegebuur 25 jr. en S. van Schijndel 22 jr. Overleden te Schiedam: A.J. Beukers man 73 jr., D.S. Liem man 89 jr., G. Verver man 89 jr., A. Jonkman vr. 81 jr. e.v. A. Scheenloop, AA. Schaberg man 101 jr., C.F. Bastiaans vr. 84 jr. geh.gew. met J.E. Jaquet, H. de Vries vr. 84 jr. geh. gew. met J. Rosman, W. Esbach vr. 61 jr., J.W. Falentijn man 43 jr., W.Lebbink, vr. 81 jr., C.M. de Kok, vr. 89 jr. geh. gew. met T. Vis, A. Pegels man 76 jr., C.P. de Weerdt vr. 93 jr. geh. gew. met L.A. van Schijndel, C.J. Verhoe ven vr. 72 jr. e.v. P. Verwijs, P.L.A. Holkers man 62 jr., P. Smits vr. 83 jr. e.v. M. den Her tog. SCHIEDAM Hartje Nieuwland bij het Wibautplein werd zondag 26 februari een Hollandse herder gevonden. Op de Harga- hoeve - waar hij gastvrij werd opgevangen - kreeg de 10 maanden jonge reu de naam Damay. Hij heeft een bruin/zwarte vacht en 'ging gekleed' in een zware slipketting. Damay was in het begin wat bangelijk, maar blijkt een hele lieve hond te zijn. Hij hoopt, dat zijn eigen baas hem weer op komt halen. Santos is een echte pechvogel. Deze geslaagde kruising tussen een groenendaeler en een bouvier is pas anderhalf jaar, maar heeft inmiddels al vijf eigenaren 'versleten'. Santos gaat namelijk 'slo pen' als hij alleen thuis wordt gelaten al is dat maar vijf seconden. Mits hij gezelschap heeft, is hij een verschrikkelijk leuke hond die gek is op autorijden, houdt van lange wandelingen en lief is voor kinderen. Buiten kan hij goed opschieten met soortgenoten, maar in zijn eigen huis moet hij er niets van hebben. Santos is een echte puber. Hij heeft af en toe zijn baldadige streken, maar is uiterst vriendelijk. Een baas met een beetje geduld heeft er een 'gouden kameraad' aan. Informatie over Damay of Santos bij Dierentehuis De Hargahoe- ve, Sportlaan 2, telefoonnummer 4714151. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 12.00 en 13.00 en 16.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. SCHIEDAM— De Stichting Huishoudelijke Voorlichting or ganiseert bij de start van de lente weer een cursus 'Tuinieren'. Deelnemers leren in zes lessen ondermeer het bewerken van de grond, bemesten, snoeien, plan ten, verplanten en bloembakken opmaken. Voor de praktijk wordt de tuin in gegaan. De cur sus vindt plaats op de donder dagavond tussen 19.30 en 22.00 uur aan de Nieuwe Haven 147. Kosten 65,-. Startdatum is 23 maart. Inlichtingen en/of in schrijven bij de Stichting aan de Nieuwe Haven 147, tel. 4264781. De openingstijden zijn van maandag tot en met donderdag tussen 9.00 en 12.00 uur. Kalfsbeek bv BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. WOENSDAG 15 MAART 1995 Havel waarschuwt tegen gevaar van het opkomende nationalisme Ook Vaclav Havel legde een krans bij het Geuzenmonument Ineke Versteeg: „Kinderen zijn enorm flexibel" Damay Santos De vormgeving van de touring uit de BMW 5-serie is zelfs op dit formaat en zon der kleur herkenbaar. Maar naast de vorm zijn er ook inhoude lijke aspecten die de touring een bijzondere P.C. Hooftlaan 11, Maassluis. Telefoon: 01899-19588. Nieuwe Haven 233, Schiedam. Telefoon: 010-4731155. Kerklaan 65-67, Wateringen. Telefoon: 01742-93580. auto maken. Misschien moet u die eens 'in het echt' komen bekijken.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 13