Extra dynamiek voor Alfa 155 Citroen miljonair Groot nieuws bij Nefkens Eurodam Wedstrijd voor behoud mobiliteit Races op Zandvoort beginnen 25 maart Toyota heeft trouwe klanten Renault komt met 'spider Beter goede buur dan verre vriend WOENSDAG 15 MAART 1995 11-451 Eind januari 1995 rolde de 1.000.000e Citroën ZX van de band. Dit middenklasse-model - opvolger van de legen darische BX - ging in maart 1991 in produk- tie. In Frankrijk scoor de de ZX in 1994 ruim vier procent marktaan deel; anders gezegd: 1 op iedere 25 in Frank rijk verkochte auto's was een ZX; in Neder land werd vorig jaar 4960 keer een ZX ver kocht (marktaandeel 1,15 procent); bijna evenveel als de 5038 ZX'n van 1993. Twee jaar geleden lan ceerde Alfa Romeo de 155 als opvolger van z'n jubileummodel Alfa 75 (uitgebracht in 1985 bij het 75-jarig bestaan); nu al acht de directie de tijd rijp voor een ge- face-lifte versie. Was er wat mis met de eerste 155-generatie? Nee, maar Alfa Romeo ziet kans enkele technische ontwikkelingen, geba seerd op ervaringen die het merk opdeed bij de toerwagenraces, te ver talen naar de produk- tiewagens. Bij de vernieuwde 155 zien we nu een ver breed onderstel, een aangepast koetswerk en meer variatie wat betreft uitrusting. Deze aanpassingen vloeien voort uit wat de Alfa technici bij de race versies van de 155 uit testten en daar succes vol bleek. Zo beschikt de verse 155 over een verbeterd onderstel met grotere spoorbreedten dan voorheen, inclusief de bijbehorende verrui ming van de wielkas ten. Afhankelijk van de uitvoering loopt de ver breding op tot maxi maal 26 mm. Door deze modificatie wordt de toch al imposante weg- ligging van de 155 en de daarmee samenhan gende actieve veilig heid verder verbeterd. Immobilizer Natuurlijk behoudt de 155 z'n uitgebreide vei ligheidstechniek. Meer dan dat: hij krijgt ook een beveiligingssys teem. Deze anti-dief stal voorziening be staat uit een contacts leutel met elektroni sche Alfa-code. Het contactslot werkt als een 'immobilizer': zon der de orginele sleutel is starten onmogelijk. Ook op motorgebied heeft de 155 goed nieuws in petto. Alfa Romeo omschrijft de komst van de nieuwe tweeliter Twin Spark- motor als een 'indruk wekkende innovatie'. Dat belooft wat. In het motorblok com bineert Alfa verfijnde technieken, zoals twee bougies plus vier klep pen per cilinder met een variabel inlaatsys- teem. Dit resulteert in puike prestaties en een smakelijke souplesse. De 1970 cm3 grote vier- cilinder legt maximaal 110 kW/150 pk aan de dag. Hiermee komt een topsnelheid van 208 km/i binnen bereik. Alfa Romeo monteert deze tweeliter Twin Spark 16-klepper trou wens ook in de Alfa GTV en Alfa Spider, die in aantocht zijn. Internationaal Vijf versies van de Alfa 155 zijn te koop met een sportieve uitrusting. Zij kunnen tegen meer prijs worden uitgerust met een speciale sport- kit, die de successen van Alfa Romeo in de internationale toerwa- genracerij uitdraagt op de gewone weg. Wie meer waarde hecht aan de combinatie van dy namiek en comfort, kan kiezen uit twee spe ciaal voor deze doel groep ontwikkelde va rianten met naar keus een 1.8 of een 2.0 liter motor. Interessant Door de keuze uit ze ven potente motorblok ken en diverse uitrus tingsniveaus komt de nieuwe Alfa 155-reeks tegemoet aan de wen sen en eisen van een breed geschakeerde groep, sportieve auto rijders. Het totale aan bod omvat negen inte ressante typen. Alfa-importeur Fiat Auto Nederland ver wacht de vernieuwde Alfa 155 modellen in de loop van april 1995 in Nederland te kunnen gaan leveren. Van de ZX-produktie in de afgelopen drie jaar hadden 567.000 exem plaren een benzinemo tor, de rest (433.000 stuks) was uitgerust met een diéselkracht- bron. Van de 'break'-uitvoe- ring (de stationwagen) zijn sinds de lancering in januari 1994 al ruim 70.000 exemplaren ge maakt. Citroën bouwt de ZX hoofdzakelijk in z'n fa brieken bij Aulnay (ten noorden van Parijs, na bij vliegveld Charles de Gaulle); hier aanschou wen de ZX 5-deurs en de Break het levens- licht; terwijl in de fa briek bij Vigo (Noord- Spanje) de ZX 3-deurs wordt geproduceerd. Van de één miljoen ZX- exemplaren werden er 22.000 stuks als assem blage-kit geëxporteerd naar een aantal landen buiten Europa, zoals Marokko en China. Het race-seizoen op Circuit Park Zandvoort gaat op 25 maart uit de startblokken met de Openingsraces van de Nederlandse Auto- rensport Vereniging. Nieuw op de Zandvoortse wedstrijdkalen der zijn twee motorraces op zondag 9 april en 24 september. Het absolute hooptepunt van dit jaar heeft plaats op zondag 6 augus tus wanneer voor de vijfde keer de Marlboro Masters of Formula 3 wordt gehouden. Het seizoen telt in totaal negentien evenemen ten met als hoofdschotel de diverse races om het Nederlands kampioenschap. Iedereen die een goed idee heeft om Nederland mo biel en leefbaar te houden, kan meedoen aan de Pon Mobiliteitsprijs. De winnaar verdient een gepaste beloning: een prachtige trofee en een geldprijs van maar liefst 50.000 gulden. De Pon Mobiliteitsprijs heeft als doel practische ideeën te verzamelen voor het behouden van mobi liteit in ons land. De prijs werd twee jaar geleden voor het eerst toegekend. Het winnende idee 'call-a- car' bleek zeer goed uitvoerbaar en wordt onder de naam 'Auto op Afroep' door onder meer de ANWB met succes in praktijk gebracht. De prijs is een initiatief van Pon Holdings, impor teur van onder meer Audi, Seat en Volkswagen. De inzendingen worden beoordeeld door een deskun dige jury onder voorzitterschap van prof. J.G.W. Si mons. Voor meer informatie en aanmeldingsformu lieren: Pon Mobiliteit Stichting, postbus 6, 3860 AA Nijkerk. Toyota behaalde in 1994 onder z'n Nederlandse klanten een merkentrouw van 81 procent. Hier mee is het Japanse merk de topper onder de volu me-merken. Het percentage geeft aan dat 81 van elke 100 Toyota-rijders hun merk in 1994 trouw bleven: zij kozen als wederom een Toyota. De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reacties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, fax: 070-3952669 Peugeot zette model jaar 1995 in met groot nieuws als de ruimtewagen '806' en de sedan-versie van de 306. Bovendien kregen alle Peugeot- modellen een nieuwe leeuw (het Peugeot- symbool) in de grille en een hoger uitrus tingsniveau. Met drie uitrustingsni veaus (SL, SR en ST) en zes motoren (vier benzi ne en twee diesel) biedt de 306 Sedan keus uit elf uitvoeringen. De mo torvermogens variëren van 71 tot 123 pk. Met de komst van de sedan-mo dellen omvat het 306- gamma nu 39 uitvoerin gen. Bovendien kent het Peugeot-programma nu ook in de middenklasse een model dat thuis hoort in de categorie: 'handig en verstandig'. Automobilisten die de 'klassieke beginselen' aanhangen, weten de 306-sedan al te waarde ren. In eerste oogopslag doet de 306 Sedan den ken aan een verkleinde versie van de populaire Peugeot 405. Ofschoon de 306 inmiddels de 405 en ook de 106 qua afzet voorbij is gestreefd. Laadruimte Grootste pluspunt van de 306 sedan is z'n roya le kofferruimte. Deze meet 463 liter. Ofwel 125 liter meer dan de 3- en 5- deurs 306-modellen aan bagageruimte bieden. Gelukkig koos Peugeot bij de achterklep-con structie voor de beste Voorts kenmerkt de 306 sedan zich door z'n roya le binnenruimte. Wcgligging Zoals te verwachten bij een merk dat bekend staat om de kwaliteit van chassis, onderstel len en remsystemen is het met de actieve vei ligheid van de 306 Se dan patent gesteld. Weg- ligging, koersvastheid en besturing laten wei nig te wensen over. Bij windvlagen is de auto wat zijwindgevoelig. Terwijl er bij de linker- spiegel soms een fluit toon te horen is, maar dit euvel kan simpel worden verholpen. De toegepaste technie ken resulteren in een puik Weggedrag. De 306 Sedan rijdt als een auto uit een hogere klasse. Tijdens onze 625 km lange testrit genieten we met volle teugen van de prettige interieur-af werking. Het fraaie meubilair biedt veel zit comfort; lange zittin gen, goed geprofileerde rugpartijen en hoofd steunen op zetels en achterbank. De van vroeger bekende weke vering van Franse au to's ontbreekt bij de 306 Sedan geheel. Over de testkilometers verbruikt de 306 Sedan met tweeliter motor (89 kW/125 pk) bijna 58,5 li ter. Ofwel gemiddeld 1 op 10,7. Een keurig re sultaat. Prijzen voor de 306-se- rie vanaf 31.500,-. Er hangt een 'spider'-revival in de lucht. Mazda beet eind jaren '80 het spits af met de MX-5 (Miata); inmiddels hebben ook de Fiat barchetta en de Alfa Spider het levenslicht aanschouwd, terwijl Rover de legendarische MG-sportwagens nieuw leven inblaast. Renault schaart zich ook bij de automerken, die het 'vrijheid blij heid' gevoel op de weg terugbrengen. Deze conclusie valt te trek ken uit de aankondiging van de 'Speeder' ('speeder' is de Franse klanknabootsing van 'spider'). Deze open tweezitter is ontworpen door Renault Sport. Met z'n opbouw uit aluminium profielen en z'n carrosserie van compo sietmaterialen, is de 'Speeder' het eerste produkt uit het Mosaic- project. Hierin doet Renault onderzoek naar de mogelijkheden voor de bouw van lichtere auto's. Voor de wielophanging van de Speeder gebruikt Renault Sport technieken uit de racerij. Renault omschrijft de liggende voorruit als een „spoiler die dient als voorruit". Achter de kuipstoelen is een rolbeugel gemonteerd. Bij een on verhoopte koprol helpt deze de klap opvangen. De pedalen zijn verstelbaar voor een perfecte aanpassing aan het postuur van de berijder. Voor een optimale gewichtsverdeling geeft Renault de 'Speeder' een middenmotor, die de achterwielen aandrijft. Deze energie bron is al bekend uit de Renault Clio Williams. Renault gaat de Speeder inzetten op circuits; eerst debuteert een kleine serie op de weg onder de naam 'Renault Sport'. 'Beter een buur dan een verre vriend'. Met dit gezegde in het ach terhoofd heeft het bedrijf Thorn. H. van der Boon Beheer (gespe cialiseerd in produkten voor onder meer zeilmakerijen, tent- en carrosseriefabrieken) afgelopen woensdag drie splinternieuwe auto's in ontvangst genomen van buurman en Ford-dealer Vink EVAG. Beide bedrijven zijn gevestigd aan de Jan Evertsenweg in Schiedam, respectievelijk op nummer 2 en nummer 6. Het be treft hier drie Fords Scorpio Ghia sedan automaat, uitgevoerd met een 2,9 liter V6 motor. De drie limousines zijn op lease-basis bestemd voor de directie van Thorn. H. van der Boon BV. mogelijkheid. Geen on handige beugelschar- nieren, die onnodige ruimte in beslag nemen en die de bagage kun nen beschadigen, maar telescopische schok- dempertjes, die buiten de eigenlijke kofferbak ruimte hun werk doen. Als het kofferdeksel vol ledig wordt geopend, kantelt dit zover moge lijk richting achterruit. Hierdoor is de laad ruimte prima toeganke lijk. De tildrempel ligt vier centimeter lager dan bij de 306 hatch- back-versies. Evenwichtig De lijn van de 306 Sedan was al zichtbaar in de achterkant van de begin 1994 verschenen 306 ca briolet. Velen beschou wen deze 'dakloze' Peu- geot als één der mooiste creaties op automobiel- gebied van de afgelopen jaren. De 306 Sedan oogt zowel klassiek als elegant. Hiermee komt hij tege moet aan de wensen van een klantenkring, die zowel uiterlijk schoon heid als functionaliteit zoekt. - 'ft Met zijn op wens leverbare, sportieve uitrusting komt het aanzien van de Alfa 155 overeen met dat van de 155-bolides, die al twee jaar succesvol acteren In de toerwagenacerij. Met een verkooptotaal van 2738 exemplaren over heel 1994 was de 155 vorig jaar het best verkochte Alfa-model van ons land. Peugeot 306 Sedan: handig en verstandig Mooie mijlpaal: in drie j miljoen exemplaren. bereikte de Citroën ZX het produktietotaal van één Jaarlijks hoogetepunt: de Formula 3 races. Met de Speeder' haakt Renault in op het groeiende aanbod en de stijgende belangstelling voor open tweezitters. Nefkens Eurodam is gevestigd aan de Fokkerstraat 576 in Schiedam Klassiek-elegante lijnen kenmerken de de 306 hatchbacks. Peugeot 306 Sedan. Z'n kofferbak is 463 liter groot, 125 liter meer dan bij i

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 19