SCHIEDAM Shockerend cabaret in theater De Teerstoof Seniorenscore voorlopig niet verder dan voordeur Onderscheiding voor stadgenoot Dries Inbrekers gewapend met boormachine De leeuw is los Lucky Fashion biedt mode op iedere maat Gebit stuk? ORANJE ZOEKT U VOOR UW KIND KINDEROPVANG OP MAAT? OF WILT 0 KINDEREN OPVANGEN EN VERZORGEN? Uitslag van de schrijfwedstrijd Molens op de gevoelige plaat Veringmeier Tandtechniek Jonge jenever Oranje Het Nieuwe Stadsblad Dader van gewelddadige beroving aangehouden Zakelijk bekeken Foto-expositie in ziekenhuis Vrijwilligers voorlichting over verslaving STICHTING KINDEROPVANG KATJA 16-1440 SCHIEDAM In het Literair Café van het Filmhuis vindt op zondag 23 april de bekendma king plaats van de winnaars van de schrijfwedstrijd. Eind februa ri, de sluitingsdatum van de wedstrijd, werd een record aan tal inzendingen geteld. Namelijk 55 verhalen en 141 gedichten. Daarna was de beurt aan de jury om daaruit de beste en origineel ste te selecteren. De bekendmaking wordt opge luisterd door de Rotterdamse zanger Arie van der Krogt, die in 1994 de prijs won met een nieuw Rotterdams levenslied. Aan het eind van de middag die begint om 14.00 uur ontvangen alle be zoekers een nummer van de lite raire uitgave van het Filmhuis en Boekhandel Mercurius met daarin alle winnende verhalen en gedichten. Het Literair Café is te vinden aan Nieuwstraat 12. Entree vijf gulden, deelnemers gratis. SCHIEDAM Tijdens het Molenfestival, dat plaatsvindt in het weekend van 20 mei, is in Museummolen De Nieuwe Palmboom een foto-expositie te bezichtigen over de Schiedamse molens. De foto's zijn gemaakt door amateurfotograaf Han Dijkstra. Dijkstra heeft sinds 1989 het gehele verloop van de restauratie en de feestelijke acti viteiten in en rondom de molen Nieuwe Palmboom vastgelegd en maakte ook van de andere molens regelmatig reportages. Vieux Oranje 1.300.000 010-4.699.911 010 - 4.699.444 010 - 4.699.612/4.699.613 SCHIEDAM Theater De Teerstoof mikt komend weekend op prikkelend, confronterend cabaret. 'Niet Schieten', het herenclub je dat het Cameretten festival 1995 won, staat vrijdag 22 april op het programma met 'Natte Narren'. In deze voorstelling begraven ze hun leermeester die hen de kunst van het 'narrig zijn zou aanleren. Door het wegvallen van hun voorbeeld, zijn de drie vrienden daarvoor nu op elkaar aangewezen. Er ontstaat een verbeten zoektocht met een stortvloed aan sketches, waanzinnige discussies, herkenbare situaties en bizarre handelingen. 'Basterd' - zaterdag 22 april in De Teerstoof - staat voor snel, geraffineerd en schockerend, maar ook ontroerend en integer. Het duo, dat achter deze naam schuilgaat, tracht in 'Doodgewoon' antwoord te geven op essentiële vraagstukken des levens: 'Ben ik uit liefde verwekt?' en 'Doet doodgaan pijn?'. Na het optreden heeft het publiek weer zin in morgen en misschien ook wéérzin in overmorgen. Beide voorstellingen in De Teerstoof beginnen om 20.30 uur; toegang: 18,-. Reserveren kan bij de Schiedamse Theaterkassa in de Brede Marktsteeg 3, telefoonnummer 4269563. De openingstij den zijn van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur. SCHIEDAM In samen werking met de Schiedamse ouderenbonden gaat de Stich ting Ouderenwerk Schiedam de hele stedelijke woningvoor raad inventariseren. Dit ge beurt omdat het Rijk ver wacht dat rond het jaar 2010 meer dan de helft van de Ne derlandse woningen zullen zijn bewoond door mensen boven de 55 jaar. Tenminste 85 pro cent van deze woningen staat er nu al. Tot op heden is niet duidelijk omschreven wat een 'geschikte woning' voor een 55 plusser is en daarom gaat binnenkort het SEV-experi- ment Seniorenscore van start. Vrijwilligers met de meetlat in de aanslag, gaan het hele woningbestand (ruim 17.000 woningen) van Woningstich ting Noordvest en Woning bouwvereniging Schiedam in kaart brengen. „En dat is nodig", aldus Marjan van den Hoek, medewerkster op de afdeling Maatschappelijke Aangelegenheden van de ge meente. „Er bestaan nogal wat afwijkende meningen over wo ningen voor ouderen." Een commissie van het ministe rie van VROM heeft het project Seniorenscore ontwikkeld om bestaande woningen in te delen naar categorie. Schiedam is een van de tien gemeenten die mag deelnemen aan het project. Van uit de ouderenbonden in de stad bestond veel belangstelling voor het project Seniorenscore en Marjan van den Hoek neemt 3 aan, dat daarom het ministerie toestemming gaf om de hele stad te onderwerpen aan het onder zoek. In de andere negen steden wordt soms alleen maar een wijk in kaart gebracht. Tot voordeur „Er zijn inderdaad van alle wo ningen in de stad plattegronden, bevestigd Marjan van den Hoek, maar toch verstrekken die niet alle noodzakelijke gegevens. Er staat bijvoorbeeld niet aangege ven hoe breed de deur is en hoe hoog de drempel. Dat is van belang voor mensen in een rol stoel. Bovendien zijn in verschil lende woningen al voorzieningen aangebracht die van belang kun nen zijn bij de registratie. „Een onderzoek als dit levert het voordeel op dat verhuurders aan de hand van de gegevens kunnen bepalen of een aantal woningen geschikt moet worden gemaakt voor een specifieke categorie be woners. Daarbij kunnen zij tot de ontdekking komen dat een complex geschikt is maar dat openbaar vervoer ontbreekt. Daar moet dan met de RET over worden onderhandeld." Volgens de MAG medewerkster richt het onderzoek zich in eerste instantie tot de voordeur. De toegankelijkheid van een wo ningblok speelt een cruciale rol. Is er bijvoorbeeld een lift en is de woonomgeving geschikt. Voorts wordt gekeken naar winkel- en wijkvoorzieningen en naar open baar vervoer in de directe nabij heid. Als dat in orde is dan pas kun je besluiten om te onderzoe ken of de woning binnen ook voldoet aan de eisen, of dat er wellicht aanpassing nodig is. Hiervan uitgaande kunnen wo ningcorporaties verder plannen maken." Categorieën Het is de bedoeling dat het on derzoek vier categorieën wonin gen oplevert bestemd voor men sen boven de 55 jaar. De 'zwaar ste' groep bestaat uit personen in een rolstoel. In de twee andere groepen zitten mensen met een lichtere handicap en de resteren de categorie is bestemd voor ge zonde ouderen. Marjan van den Hoek verwacht dat de onderzoeksgegevens mede van belang kunnen zijn bij het uitstippelen van het landelijk beleid op het terrein van onder meer huisvesting, woonruimte verdeling, ouderen- en gehandi capten. Voor het onderzoek kijkt de Stichting Ouderenwerk Schie dam (voorheen Stichting Wel zijn Ouderen) uit naar vrijwilli gers die het leuk en interessant vinden het stedelijk woningbe stand in kaart te brengen. Men verricht het werk in groepjes van twee en enige handigheid met het nemen van maten is een pré. Vooraf krijgen de vrijwilligers uitgebreide instructies. Zij gaan in juni, juli en augustus op stap. De verhuurders hebben toege zegd een groot deel van de admi nistratieve verwerking voor hun rekening te nemen. Het karwei wordt in november 1995 afge rond. Voor aanmelding en/of meer informatie bellen met 2465460, vragen naar Marjan van den Hoek. SCHIEDAM Tot grote ver rassing van P.M.L. Dries, eige naar van Autoschade Dries ont ving hij kort geleden uit handen van wethouder Wiegman de on derscheiding 'Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Piet Dries, ook voorzitter van carnavalsver eniging 'De Rietzeilers', ontving het insigne voor veertig jaar on- dernemerschap en voor zijn acti viteiten op sociaal terrein. Ruim zeventig jaar geleden on dernam zijn vader de eerste stap pen die uiteindelijk resulteerden in het huidige bedrijf. „De rijtui- glakkerij annex huisschildersbe drijf was gevestigd aan de Nieu we Haven. Tijdens de oorlog werd de ruimte gevorderd door de Duitsers en verhuisde het be drijf naar de Nieuwstraat", al dus directeur Dries. „De zaak had grote aantrekkingskracht op mij. Na schooltijd was ik er al tijd te vinden, al was het maar om in de schuur de kippen en de geiten te verzorgen. Geleidelijk aan werd ik ingeschakeld om pa te helpen met kleine karweitjes." Dal De jubilaris vertelt dat hij na zijn schoolopleiding werkte als topo grafisch tekenaar en na zijn mili taire dienst als instructeur foto graaf/landmeter. Maar het be drijf van zijn ouders bleef trek ken, deze hadden echter wat an ders voor hun zoon in gedachte. Na veel soebatten kreeg Piet Dries in 1955 toch zijn zin en kon hij aan de slag. Na verloop van tijd werd hij medefirmant. „Wij zagen al snel in dat groei van het bedrijf alleen mogelijk was op een plek buiten de stad en zo kwamen wij terecht in de Spaan se Polder. Tot de oliecrisis in 1980 liepen de zaken goed, maar toen zakte onze wereld in. Dank zij de inzet van onder andere zoon Ron, die na zijn schoolop leiding het familiebedrijf Auto schade Dries kwam versterken en tegenwoordig mede-firmant is en onze medewerkers kwamen wij weer uit dit dal, verklaart de geridderde ondernemer." SCHIEDAM De dader van een beroving met geweld vrij dagavond op de Lange Nieuw straat, is vrijwel meeteen door de politie opgepakt. De man, een 33-jarige Schiedammer, dwong een 28-jarige stadgenote het geld af te geven, dat ze net bij het postkantoor 'uit de muur had gehaald'. Hij bedreigde haar daarbij met een mes. Het slacht offer rende meteen naar haar vriend die in de auto zat te wach ten. Die zette de achtervolging in. Onderweg wist hij de porte- monnaie te bemachtigen, echter zonder inhoud. De dief sprong in de tram en verdween. Op aan wijzing van getuigen kon de po litie de verdachte echter halver wege de Rotterdamsedijk toch in zijn kraag grijpen. SCHIEDAM - Ze worden gaatjesboorders genoemd, maar het zijn gewoon crimine len die het hebben voorzien op bezittingen van anderen. Inbre kers worden steeds inventiever en het is dus zaak hierop in te spelen. De Schiedamse politie wordt de laatste tijd in toene mende mate geconfronteerd met inbrekers die in de nachte lijke uren hun slag slaan met een boormachine. Elke woning waarvan de ramen en deuren niet zijn vergrendeld met raam- hevels zijn een makkelijk doel wit. Hoewel op sommige ramen twee of meer zogenaamde raamhevels zijn gemonteerd blijken ook deze geen belemme ring voor het inbrekersgilde. De door hen gehanteerde werk wijze is voor bewoners en de directe omgeving nauwelijks hoorbaar. Daarom wordt het publiek aangeraden afsluitbare raamhevels en/of extra raams- loten bij te plaatsen en direct de politie te bellen (tel.4494499) als men iets verdachts hoort. Voor een afdoende vergrende ling en advies kan men terecht in ijzerwarenwinkels. Aan de Centrale Balie van de politie kan men eveneens een verzoek om advies indienen. SCHIEDAM - In samenwerking met het Stedelijk Museum brengt Theater De Teerstoof zaterdag 23 april 'De leeuw is los'. Aanleiding voor deze voorstelling is de tentoonstelling 'De pop pen aan het dansen', die nog tot en met 23 april in het museum op de Hoogstraat te bezichtigen is. 'De leeuw is los' gaat over mevrouw Muis. Ze heeft al haar kinderen in een kooitje gestopt omdat de circusvoorstelling gaat beginnen. Eerst loopt alles gesmeerd, maar dan maakt een zwervershond een eind aan de rust. Voorafgaand aan de voorstelling kunnen kinderen zich laten schminken als leeuw. Ook wandelen er enkele koningen van de jungle in De Teerstoof rond. Aanvang: 13.00 uur. Toegang: 7,50. Reserveren kan bij de Schiedamse Theaterkassa, Brede Marktsteeg 3, telefoon 4269563. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur. SCHIEDAM Met de opening van 'Lucky Fashion' op de Groenelaan 38 is eigenaresse Mieke Wigmans, die tot voor kort horeca-vrouw was in café De Brug, zoals ze het zelf uit drukt 'teruggegaan naar haar wortels'. „Ik heb altijd in boe tieks gestaan en de mode is ge woon een prachtig vak. Mensen die er goed uitzien, voelen zich lekkerder en zijn vrolijker. Het is een uitdaging voor me om voor iedere type, iedere leeftijd en elke maat telkens opnieuw iets ge schikts en actueels in te kopen. Vooral omdat ik betaalbaar wil blijven, mijn collectie iedere week wil vernieuwen en ook nog eens niet teveel dezelfde model len in mijn rekken wil hebben hangen. Ik heb veel klanten uit deze wijk. Het zou niks zijn als die een ander in dezelfde broek of jurk tegenkomen." Toen Mieke Wigmans nog maar kort geleden tot de overstap van de uitgaanswereld naar die van de kleding besloot, wist ze al meteen dat Schiedam-Zuid de plek was waar ze haar zaak wil de vestigen. „Ze kunnen me bij wijze van spreken deze buurt niet meer uitslaan. Die Gorzene- zen onderling hè. Als er wat is staan ze altijd voor je klaar." Het is een mentaliteit die de ac tieve middenstandster zelf ook bezit. Ze denkt graag mee met de vele klanten die inmiddels regel matig even in de winkel komen snuffelen. Om de service com pleet te maken heeft ze bijvoor beeld een zonnebank neergezet. Een nieuwe aanschaf komt im mers bij een lekker kleurtje beter tot z'n recht. Bovendien doet Mieke het gebruik van die snel- bruiner relematig in de aanbie ding voor het geringe bedrag van zegge-en-schrijven een tientje. Ook de etalage wordt met uiter ste zorg ingericht. De Groene laan verdient dat vindt Mieke Wiggers, want het is tenslotte de belangrijkste winkelpromenade van Zuid. SCHIEDAM In het Schie- land-Ziekenhuis aan de BK- Laan is tot en met vrijdag 5 mei een foto-tentoonstelling te zien, getiteld 'Zorg in Nederland'. De geëxposeerde foto's zijn in op dracht van het Rijksmuseum in '93 gemaakt door Roel Visser en Harrie Timmermans. Alle foto's zijn gemaakt met instemming van de betrokkenen. Tijdens dit project mocht gefotografeerd worden op plaatsen en in om standigheden die doorgaans niet voor camera's toegankelijk zijn. Het accent van de serie ligt op vrouwen en mannen die dage lijks en vaak ook in nachtelijke uren klaarstaan om te zorgen voor hun medemensen die om uiteenlopende redenen hun hulp nodig hebben. Oorspronkelijk zouden de foto's alleen gebruikt worden voor een boek over de zorgsector. Omdat de kwaliteit ervan de verwachtingen over trof, is van de foto's ook een expositie gemaakt. Die stond viert maanden opgesteld in het Rijksmuseum en trok die perio de ruim 35.000 bezoekers. Een reizende versie van de tentoon stelling is nu tijdelijk te zien in het Schieland. Heeft u vragen of wilt u informatie over Schiedamse zaken Donderdagavond 20 april (19.00-20.30 uur) op de grote markt naast het stadhuis WATERWEG - De Werkgroep Voorlichting Verslaving is op zoek naar vrijwilligers, die voorlichting willen geven over het gebruik van verslavende middelen als alcohol, tabak, medicijnen en drugs en over gokverslaving. Het gaat daarbij met name om de problemen, die met die verslaving samenhangen. De werkgroep zet zich sinds 1976 in voor de voorkoming van verslaving door het (op aanvraag) geven van voorlichting en het organiseren van discussiebijeenkomsten. De vrijwilligers krijgen vooraf een training. Men moet minimaal één dagdeel per maand beschikbaar zijn en tevens wordt van de vrijwilligers verwacht dat zij de maandelijkse vergaderingen op de dinsdagavond trouw bijwonen, waarbij in onderling overleg wordt afgesproken wie de aangevraagde voorlichtings- en discussiebijeenkomsten zullen verzorgen. Ook wordt regelmatig medewerking verleend aan schoolprojecten en tentoonstellingen over de verslavingsproblematiek. Voor aanmelding of informatie kan men bellen,telnr. 4345555. WOENSDAG 19 APRIL 1995 Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak SUJTERU/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs. per liter 16.95, bij 12 flessen 4 [Zf\ per liter I O.OU per liter 16:05, bij 12 flessen 4C CA per liter I O.üU U belt, wil bezongen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010-4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N. v.d. Marei Districtverkoopleider: J.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694) J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS De cabaretgroep 'Niet schieten' Geschikte woningen voor 55-plussers dankzij project in kaart gebracht jg|i li De werkgroep achter het project Seniorenscore Wethouder Aad Wiegman PvdA en links op de fotofeliciteert mevrouw Dries na de uitreiking van de versierselen behorend hij de Ridderorde van Oranje Nassau aan haar echtgenoot Piet Dries i I'il li £~- üt BEZOEK HET TREFPUNT Van Ostadelaan 120, 3117 XM SCHIEDAM TEL. 010-4265819 Dan kan gastouderbureau Katja voor u bemiddelen. Wij brengen gast- en vraagouders met elkaar in contact, om opvang voor kinderen van 0 t/m 12 jaar in een gezin mogelijk te maken. Tijdens de opvangperiode bieden wij begeleiding en ondersteuning. Het opvangtarief voor een kind bedraagt 4.- per uur. Heeft u interesse of vragen neem dan vrijblijvend contact op met Isolde Verburgt of Ank de Gier van het gastouderbureau. V

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 3