UIT Over elkaar buitelende woorden kunnen de wanhoop niet verbloemen Circus Carré wereldprogramma Opnieuw niet te vermijden 0 Mooi mimen met Kruimels Pim Jacobs en Louis van Dijk DONDERDAG 20 APRIL 1995 16-478 21 april 22 april 23 april Edward Albee is vooral de toneelgeschiedenis ingegaan als de schrijver van 'Wie is er bang voor Virginia Woolfhet stuk waarin twee echtelieden elkaar tot waanzin drijven. Vier jaar na het verschijnen van deze klassieker -onlangs nog gespeeld door het RO Theater- volgde 'Een subtiel evenwicht', waarin de schrijver er nog een schepje bovenop doet: niet alleen de huwe- lijkse staat moet eraan geloven, ook rottende familiebanden en lege omgangsvormen die voor vriendschap moeten doorgaan, worden meedogenloos op de snijtafel gelegd. Toneelgroep Am- f sterdam geeft, met klinkende namen als Kitty Courbois, Rik j van Uffelen, Sigrid Koetse en Petra Laseur, op overtuigende i wijze vorm aan dit slagveld. Meteen al in de openingsscène wordt duidelijk dat het 'subtiele evenwicht' uit de titel niet meer is dan een zorgvuldig in stand gehouden illusie. Echtelieden Tobias en Agnes (Rik van Uffe len en Sigrid Koetse) delen el kaar rake, verbale klappen uit, maar praten zozeer langs elkaar heen dat ze geen van tweeën echt geraakt worden. Agnes' zus Claire -die als enige het etiket alcoholist opgeplakt krijgt, ter wijl iedereen non-stop drinkt- stookt in dit toch al niet geweldi ge huwelijk. Als dochter Julia (Marieke Heebink) haar plaats in het ouderlijk huis komt opei sen, omdat haar vierde huwelijk op de klippen is gelopen, zou de situatie meteen al uit de hand moeten lopen, maar dat gebeurt niet. Nog niet, want de proble- men blijven immers in de fami lie, waar iedereen zijn plaats en zijn rol goed genoeg kent om de facade in stand te houden. Kaartenhuis Pas als het bevriende echtpaar Harry en Edna (Hugo Kool schijn en Petra Laseur) het strijdperk betreedt, raakt de boel op drift. Terwijl het allesbehalve gelukkige gezin de schijn op houdt, hebben Harry en Edna zich overgegeven aan een plotse linge, onverklaarbare angst. Zij houden het thuis niet meer uit en nemen zonder iets te vragen hun intrek in het huis van hun vrien den. Nu is iedereen zijn plaats kwijt. Voor Julia geldt dat zelfs letterlijk, want Harry en Edna pikken 'haar' kamer in en on danks haar 39 jaar reageert ze daarop als een puber die zich tekortgedaan voelt. Tobias en Agnes slapen noodgedwongen weer in hetzelfde bed en realise ren zich dan pas hoe armoedig het is, dat ze dat al zo lang niet meer deden. Tobias wordt hard handig gedwongen onder ogen te zien dat de mensen die hij als zijn 'beste vrienden' omschrijft, ook voor hem niet welkom zijn in zijn huis. Kortom, het kaar tenhuis dondert met veel geraas in elkaar. Hou op, hou op! Ondanks al dit schrijnend geëta leerde onvermogen vindt Rik van Uffelen het stuk niet mora- listisch. „Je zit er tegenaan te kijken en je denkt Jezus, hou op, hou op! Zeg toch gewoon dat je van elkaar houdt! Maar dat kan niet meer, het is altijd in ruzies en verwijten verpakt. We zeggen van alles met dit stuk, maar we laten de conclusie over aan dege ne die ernaar komt kijken. We stellen geen schuldvraag. Niet van kijk eens hoe fout die is en wat die allemaal gedaan heeft. Ik vind dat wel aardig, dan kunnen mensen verschillende meningen hebben. Dat is veel leuker dan wanneer je zelf vastomlijnde be doelingen hebt." Met gemakzucht en een gebrek aan stellingname heeft dit vol gens de acteur niets te maken. Het hier en daar te beluisteren verwijt dat regisseur Titus Mui- zelaar zijn acteurs te weinig gere gisseerd heeft, wil hij dan ook met kracht verwerpen. „Dat is helemaal niet zo. Ik heb zelden in een stuk gestaan dat zo trefzeker en met bepaalde be doelingen is geregisseerd. In de jaren zestig, waarin dit stuk ge schreven is, ging het vooral om de gevoelens die de acteurs pro beerden te demonstreren. Titus heeft de tekst heel duidelijk op gevat als een bombardement van woorden en dat is een strenge regiekeuze. Binnen dit stringente kader wordt veel aan de eigen verantwoordelijkheid van de ac teurs overgelaten." Bombardement van woorden Die verantwoordelijkheid ne men ze dan ook gretig. „Wij gaan flink tekeer tegen elkaar", zegt Van Uffelen en dat is nog zacht uitgedrukt. Muizelaars 'bombardement van woorden' is verpletterend. De geschreeuwde, gesiste en gedeclameerde hate lijkheden buitelen over elkaar heen, soms ontaardend in een kakafonie van stemmen die alle maal door elkaar heen klinken. Agnes' one-liners zijn absoluut dodelijk en hebben vaak Claire tot onderwerp. Ik kan dal egois me niet uitstaan. Die mensen die dood willen en daar hun hele leven over doen, zegt ze, als Claire maar weer eens een borrek neemt. Julia gaat geregeld hele maal door het lint en schrikt er in haar wanhopige schreeuw om aandacht niet voor terug met vaders pistool te zwaaien. Tobi as en Harry gaan zich te buiten aan een handgemeen dat tegelijk iets heeft van een omarming. De leegte, het gemis en de onmacht, die verscholen zitten onder de woede, laten zich niet meer on derdrukken. Eén van de delen van Wie is er hang voor Virginia Woolf heet Walpurgisnacht, de nacht waarin de kwade geesten met veel la waai verdreven worden. In Een subtiel evenwicht laten de demo nen zich niet verjagen. Ze wor den middels verschrikkelijke uit barstingen in het spotlicht gezet, maar verdwijnen dan weer in de schemering van omgangsvormen en schone schijn. Wie de zaal uitkomt en niet meteen een stevi ge borrel nodig heeft, is een flin ke vent. 'Een subtiel evenwicht' door To neelgroep Amsterdam is op zon dag 23 en maandag 24 april te zien in de grote zaal van de Rot terdamse Schouwburg. De voor stellingen beginnen om 20.15 uur. Kaarten zijn te bestellen op 010- 411 81 10. Het nieuwe Nederlandse we reldcircus Carré beleeft op dins dag 25 april zijn Rotterdamse première op het parkeerterrein bij het Feyenoord-stadion. Het is wellicht het grootste en meest spectaculaire circuspro gramma dat men in jaren in Nederland heeft gezien. Carré heeft alleen al zes win naars geëngageerd van het In ternationale Circusfestival in Monte Carlo. In dit programma zal men de beste acts uit de wereld zien en de top-sterren van Barnum and Bailey, the Greatest Show on Earth, het Russisch Staatscircus en het Groot Chinees Staatscircus. Meer dan honderd personen werken mee aan dit toppro- gramma dat van Circus Carré meer dan zomaar een circus maakt. 'Wat The Phantom op musical- gebied is', aldus de producen ten. 'is Circus Carré in de cir cus-wereld'. Een groots klassiek circusprogramma dat zich me ten kan met de grootste interna tionale circusprogramma's in Londen, Parijs of New York. Carré staat vanaf 25 april op het parkeerterrein bij het Feyenoord stadion. Daar blijft men tot en met 6 mei. Kaarten reserveren kan via de circusreserveerlijn: 06300144, bespreekbureau Rot terdams Dagblad 010-4004206, VVV en vanaf 25 april ook aan de circuskassa bij het Feyenoord- stadion. De vijf populaire muzikanten van Het Groot Niet te Vermij den Dans/Show Orkest brengen van dinsdag 25 t/m zaterdag 29 april nog vijf keer hun show Glorious Surrender in het Luxor Theater Rotterdam. In decem ber 1993 ging de show in het Luxor Theater in première. Sindsdien toeren zij met veel suc ces door het land met hun swin gende muziektheaterprogram ma. Het Groot Niet Te Vermij den Dans/Show Orkest Glo rious Surrender, dinsdag 25 t/m zaterdag 29 april, 20.15 uur. Te lefonisch reserveren tussen 12.00 en 16.0 uur op nummer 010- 4138326. Ook bij alle WV-be- speekburo's. 'Kruimels' is een allang bestaan de (niet professionele) theater groep in Rotterdam. Zij startte vanuit de pantomime en Com media dell'Arte, gebruikte ver volgens de techniek Mime-cor- porel en maakt nu bewegings theater op basis van dans. Zij brengen regelmatig nieuwe (eigen) produkties uit, welke na de première een tournee maakt. Vrijdag.21 en zaterdag 22 april spelen zij de voorstelling Beel denstorm, choreografie/regie Dirkje Veltman (Première). Theater Zuidplein, Rotterdam aanvang 20.30 uur, tel. 010-4815844. Theater De Uitstek in Zwijn- drecht sluit het theatereizoen op vrijdag 21 april af met twee rasmusici die geen introductie meer behoeven: Pim Jacobs en Louis van Dijk. Aanvang 20.15 uur. Pim Jacobs en Louis van Dijk hebben inmiddels een rijke car rière achter de rug, die in 1988 bekroond werd met een Edison voor Louis (voor zijn LP met Rita Reys ('Two for Tea') en de Jazzprijs van de stad Den Bosch voor Pim. In de loop der jaren zijn ze zo naar elkaar toegegroeid dat van een twee eenheid gesproken kan wor den. Met diverse combinaties heb ben beiden de afgelopen jaren regelmatig geconcerteerd in De Uitstek. Pim en Louis hebben beide de gave om bij hun pu bliek een vonk te doen over springen door hun enthousias me op de bühne en door het gesproken woord waarmee zij de toeschouwers bij het concert betrekken. Ook deze keer zul len de vonken er af springen! Populaire stukken van beken de componisten zoals Fats Waller (een werkelijk hoog staande en meeslepende med ley), Duke Ellington en Mi chael Legrand worden vir tuoos vertolkt door beide pia nisten. Kortom: het repertoire zal bestaan uit songs van Bach tot Beatles! Kaarten a f. 27.50, f. 25.- (CJP/JTK/Pas 65) zijn verkrijgbaar aan de kassa van dinsdag tot en met vrijdag van 14.00-16.00 uur, op zaterdag tussen 10.00-12.00 uur en een uur voor de aanvang van de voorstelling. Tevens kan men dan telefonisch reserveren 078-194333. Wie de vernieuwde toonzaal van Burchthuys binnentreedt komt ogen tekort. Zo mooi is de topkollektie klassiek meubi lair. Kersen, Moten, Honing Patiné, Engels Antiek... Burchthuys toont u in sfeervolle opstellingen de klassieke meesterwerken van Meerlands beste meubelmakers. Een toonaangevende kollektie die ook in uw interieur net die extra ambiance geeft. Wandel daarom 'ns rustig door onze ruime toonzaal en geniet van de bloeiende meubelstillevens. *Alexanderpolder is een rustige buitenwijk van Rotterdam (tegen Kralingen aan) U hoeft dus niet de drukke stad in en parkeert moeiteloos voor de deur. Berlagestraat/Henk Speksnijderstraat 4, Rotterdam (Alexanderpolder*) tel. 010 4564822 (volg borden Lage Land) Vrijdag koopavond. Maandag geopend vanaf 13.00 Uur. Muziek Nero 33, Het Pandemonium, Vlaardingen, 4348966 Go Butz, Plan C, Rotterdam, 4353252 Theater Westkaai, Poortgebouw, Rot terdam, 4361366, meerdere data André Manuel, de Stoep, Spij- kenisse, 01880-24453 Angels in America, RO Thea ter, Rotterdam, 4047070, meer dere data De Woonboot, Theater Zuid plein, Rotterdam 4815844, meer dere data Jules Deelder, Stadsgehoor zaal, Vlaardingen, 4340500 My Fair Lady, Luxor Theater, Rotterdam, 4138326, meerdere data Mooi weer vandaag, Theater 't Kapelletje, Rotterdam, 4677014 Niet schieten. Theater de Teer- stoof, Schiedam, 4269583 Jime Rose Circus Side Show, Nighttown, Rotterdam, 4364020 Tensio, De Tent Eendrachts- plein, Rotterdam, 4768922, meer dere data Muziek Vingerhoeds/Van Binsbergen- /Niks Kool, Popular, Rotter dam, 4365283 Dull Schicksal, Sensi Smile, Rotterdam, 4763252 Easy Meat, Rotown, Rotter dam, 4363534 Silkscreen, Het Pandemoni um, Vlaardingen, 4348966 Solid Soul, Podium Café, Schiedam, 4260566 Tuff Tunes. Bluessociëteit l'E- sprit, Rotterdam, 4828542 Theater Eva Maria Hagen en Marjan Berk, Stadsgehoorzaal, Vlaardin gen, 4340500 Hans Teeuwen, Theater Twee Hondjes. Hellevoetsluis, 01883- 10473 No Place for Jennifer, Wijkge- bouw Romevnshof, Rotterdam, 4204099 Basterd, Theater de Teerstof, Schiedam, 4269563 Kleine Eyolf, Rotterdamse Schouwburg, Rotterdam, 4118110 Mimetheater Kruimels, Thea ter Zuidplein, Rotterdam, 4815844 Mooi weer vandaag. Theater 't Kapelletje, Rotterdam. 4677014 Harige Machines. Lantaren- /Venster, Rotterdam, 4361311 Dans Shiva en Parvati, Theater De Evenaar, Rotterdam, 4111055 Judit, Lantaren/Venster, Rot terdam, 436131I Jeugd De leeuw is los!, Theater de Teerstoof, Schiedam, 4269563 Diversen Museumweekend, Alle musea gratis entree Muziek Nederlands Jeugd Strijkor kest, Stadsgehoorzaal, Vlaardin gen, 4340500 Andres Suntrop/Jasper Ie Clercq kwartet, Doelencafé, Rot terdam 4148688 Ferdy Ignatia Solo, Podium Café, Schiedam, 4260566 Theater Mooi weer vandaag, Theater 't Kapelletje, Rotterdam, 4677014 De Driestuiversopera, De Tent Eendrachtsplein, Rotterdam, 4768922 Jeugd Narrenschip, St. Droomthea ter, Rotterdam, 4778171 Zevendrienul, Rotterdamse Schouwburg, Rotterdam Albee's 'subtiele evenwicht is niet meer dan een illusie door RICHARD VAN SANTEN Kitty Courbois als de drankzuchtige Claire. Foto ANNALEEN LOUWES Rik van Uffelen: 'Wij gaan flink tekeer tegen elkaar'. Foto JANSSEN DE KIEV1TH eai.dv foto HENK JAN KAMERBEEK Burchthuys... Toonaangevend in klassieke meesterwerken

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 6