ALGEMEEN Kunnen kinderen veilig buitenspelen? 'Defencat' gaat vlo te lijf UJ Huisstofmijt aangepakt Rotterdam druipt van de Salsa! Commercials vaak als irritant beschouwd door herhalingen en stupide inhoud Nieuw Spoorboekje Zonder zwemband de zomerzee in Planeet Mercurius aan hemel te zien Aspergetelers mikken op groen WEEK 19 J 19-1001 Een veilige speelplaats, goede looproutes, afgeschermde sloten: ook in onze gemeente moeten kinderen veilig buiten kunnen spelen. De praktijk is helaas vaak anders. Daarom roept de Stichting Consument en Veilig heid alle Nederlandse gemeenten op om werk te maken van de kinderveiligheid. Hoewel ge meenten zelf verantwoordelijk zijn voor het beleid en de uitvoe ring ervan, hoeven ze niet alles in eigen beheer te doen. Op verzoek biedt Consument en Veiligheid ondersteuning. Dr. Jan Terlouw, Commissaris van de Koningin in Gelderland en bekend kinderboekenschrij ver treedt op als ambassadeur van dit nieuwe project. Ter louw: 'De veiligheid van kinde ren in onze prioriteit. Ik zie graag dat ze ondernemend zijn, maar dan wél in een veilige om geving. Daarom schaar ik me achter het initiatief van de stich ting. Met behulp van de stich ting kunnen gemeenten de kin derveiligheid nog beter aanpak ken dan ze nu al doen, zodat we onze kinderen met een gerust hart buiten kunnen laten spe len'. Kinderen zijn vaak het slachtof fer van een ongeval. Kinderen hebben hun veiligheid niet zelf in de hand. Al een aantal jaren vraagt Consument en Veiligheid aandacht voor de veiligheid juist van de kinderen. Dankzij hun acties zijn veel mensen zich ervan bewust geworden dat kin deren vaak in onveilige situaties verkeren. Nu dat is bereikt wil de stichting ervoor zorgen dat de omgeving waarin kinderen spelen en wonen ook écht veili ger wordt. Daarom is er een brief naar de gemeenten ge stuurd waarin opgeroepn wordt de kindveiligheid structureel aan te pakken en waarin diverse vormen van ondersteuning aan geboden worden. Het ligt voor de hand dat Consument en Vei ligheid wil dat juist de gemeen tebesturen in actie komen. Veel ongevallen met kinderen gebeu ren buiten. Denk eens aan on veilige speelplaatsen, gevaarlij ke looproutes van huis en naar school en verraderlijke sloten en vijvers. Ouders kunnen zich nog zó bewust zijn van de riscico's die de kinderen lopen, op de omgeving buiten hebben ze niet zoveel invloed. Daar is het (deel)gemeentebestuur verant woordelijk voor. Stichting Con sument en Veiligheid biedt haar hulp aan. Zo kan de stichting een enquête houden onder ouders om hun meningen te pei len over de veiligheid van speel plaatsen en de routes naar school en naar huis. In een aan tal gevallen kunnen deskundi gen de situatie ter plekke komen bekijken. Met de uitkomsten van dergelijke onderzoeken kunnen gemeenten een eigen iinderveiligheidsbeleid uitstip pelen. Ook hierbij kan geadvi seerd worden. Als aanvulling op de plaatselijke projecten zal Consument en Veiligheid ook landelijk aandacht vragen voor het onderwerp. Nog deze maand worden de re sultaten verwacht van een eerste onderzoek. In Nederland leven zo'n 2 mil joen katten. De komende maanden vallen deze huisdie ren weer massaal ten prooi aan een andere diersoort: de vlo. Vlooienbanden, shampoo, poeders, druppels, pillen en sprays: het lijkt wel of er geen middel bestaat dat afdoende opgewassen is tegen de vlo. Poezen wassen, inpoederen of sprayen leidt vaak tot drama's. De poes associeert het sissende geluid van een spraybus met het vijandige blazen van een soortgenoot. Deze maand introduceren de Nederlandse dierenartsen een geheel nieuwe en unieke me thode van vlooienbestrijding bij katten. Het komt erop neer dat een strelende hand de vlooien doodt. Je doet een bol letje schuim op je hand en aait de poes op de bekende knusse manier. Ongemerkt wordt het werkzame bestanddeel per- methrin inde vacht gemas seerd. Het product kreeg de naam 'Defencat' en is veilig voor de kattehuid. Om te voor komen dat de poes de nog vochtige huid gaat likken is er een bitter smaakje aan Defen cat toegevoegd. Bij de dierenarts ligt een gratis brochure. Informatie kan ook ingewonnen worden bij Vir- bac, Postbus 313, 3770 AH Barneveld. De nieuwe dienstregeling van NS-reizigers voor de periode van 28 mei 1995 tot 2 juni 1996 is definitief vastgesteld. De dienst regeling bevat veel wijzigingen ten opzichte van het vorige jaar. Achtergrond van de dienstrege lingswijzigingen is de noodzaak om tegen lagere kosten een beter op de markt afgestemde dienst verlening aan te bieden. Met de intercityverbindingen speelt de NS in op de wensen van lange afstandsreizigers: minder stopplaatsen, sneller en comfor tabeler reizen. De dienstverle ning op korte afstandsverbindin gen is in frequentie en capaciteit afgestemd op de regionale marktvraag. De dienstregelingswijzigingen moeten leiden tot een beter re sultaat voor de NS. De Rijkso verheid zal de komende jaren de jaarlijkse bijdragen aan de NS afbouwen. Nu de zon weer gaat schijnen beginnen veel mensen zich weer zorgen te maken om overtollig vet. Als de kleren uit moeten en de zwembroek of bikini aan, zijn dikke billen en bovenbenen en een 'zwembandje' rond het mid del dingen die iedereen wel kan missen. Er zijn al honderden middeltjes op de markt om te helpen bij het afslanken, dus de markt hierin leek al verzadigd, maar onderzoek heeft uitgewe zen dat het Nederlands publiek het nieuwe middel Gold-Fit Su per Afslankmiddel een verrijking van het assortiment vindt. Met dit middel kan men gewoon blijven eten - wel op de vlees soorten letten - maar men slikt daarbij tabletten of druppels. Voor info: bellen met Body- Food Gold Fit Ridderkerk, 01804-13 730 of 01804-14 904. In de periode tot 19 mei is de planeet Mercurius met het blote oog waarneembaar. Deze pla neet die het dichtst bij de zon staat, is altijd moeilijk te zien zonder hulpmiddelen, want Mercurius blijft maar tot een uur na zonsondergang zichtbaar. De planeet is in het West- Noord-Westen te zien. Ze staat ongeveer één tot anderhalve vuist boven de horizon, dus vrij uitzicht is wel gewenst. Mercu rius is bijna net zo helder als de planeet Wega die zomers hoog in het Zuiden staat. Gezien door een verrekijker of sterrekijker, ziet zij eruit als een half maantje. De ondergang is rond 22.50 uur. Traditioneel denken we aan Bra bant en Zuid-Limburg wanneer we het over aspergeteelt hebben. Echter, sinds een jaar of drie spreekt ook Zuid Holland z'n woordje mee. Op de kleigrond in Zuid-West Nederland kan voor al de groene asperge goed gedij en. De consument weet de groe ne asperge steeds beter te waar deren. Inmiddels is 5% van de totale asperge-oogst in Neder land groen. De groene kleur ont staat door het blootstellen aan het licht. Worden de witte asper ges geoogst wanneer ze nog vol ledig in het 'bed' zitten, de groe ne asperge steekt al zo'n 25 cm uit de grond wanneer ze gesne den wordt. Op zaterdag 13 mei zetten de telers van de groene asperge hun deuren open voor publiek. Be zoekers krijgen een rondleiding en kunnen het oogsten zelf mee maken. U bent ondermeer wel kom bij: Barendrecht: D. Mooi- jaart, Middeldijk 76. Woubrug- ge: M. Kempenaar, Woudsedijk 45. Klaaswaal: B. Zevenbergen, Molendijk 61. Hekelingen: E. Kranenburg, Aaaldijk 3. Briel- le:: W.A. Doorduin, Hoonaard- weg 15. Een volwassen vrouwtje is niet langer dan 1/3 millimeter en produ ceert dagelijks ongeveer vijf keuteltjes van 0,03 mm. Toch kan dit miniscuul kleine diertje voor grote problemen zorgen. De huisstofmijt, want daar hebben we het over, gedijt het beste bij een hoge vochtigheidsgraad en een hoge temperatuur en voedt zich met menselijke huidschilfertjes. Het matras, dekbed en kussen zijn dan ook ideale plekken. Mensen die allergisch zijn voor de huisstof mijt kunnen last krijgen van benauwdheid, eczeem, hooikoorts of astma. Ter bestrijding van huisstofmijtallergie introduceert HELPMedical speciale hoezen voor het beddegoed. De hoezen zijn gemaakt van allergeenvrij materiaal dat brandvertragend en milieuvriendelijk is. Voor meer informatie: HELPMedical, tel. 08355 - 4772. Rotterdam wordt een Salsa- stad! Tenminste, als het aan M.J. Salsa Dansschool ligt. Salsa is de naam van een 'sappige' dans - letterlijk betekent het 'saus' -, maar in werkelijkheid gaat er achter die naam een bepaalde levenswijze schuil die afkomstig is uit het Caraïbisch gebied. Zuid- en Midden-Amerika. In deze culturen is dansen en mu ziek veel belangrijker dan bij ons. Een goede danser verdient er bijvoorbeeld meer geld dan een dokter of een rechter. Om de Nederlander die zich aan de salsa wil wagen in het juiste ritme te brengen, organiseert Milton van M.J. Salsa Dans school opleidingen voor docent of docent-assistent. 'Les geven. Hoe doe je dat?' loopt als een rode draad door zijn cursussen heen. Belangstellenden (beginners en gevorderden) kunnen voor gratis kennismakingslessen terecht bij de dansschool aan de Eendracht- sweg 25 bij King David's. Telefo nische inlichtingen zijn te verkrij gen op de nummers 010-213 42 58 (tijdens kantooruren en 010- 432 57 29 (tussen 18.00 en 19.00 uur). Dat de inhoud van reclame boodschappen vaak om te la chen is, bleek donderdag 27 april in de Kunsthal. Kees van den Bas, initiatiefnemer Mor gana T.V., en Guus Halk, di recteur Zeno Communica tions, lustten er wel pap van. Studenten Public Relations van Schoevers Opleidingen Rotterdam verzorgden een symposium over 'Irritatie en Reclame'. Tijdens het sympo sium werden verschillende as pecten van wel of niet irritan te reclames belicht door de voorzitter van de Reclame Code Commissie, mr. Prisca Ancion-Kors en drs. Fennis, projectleider van een recent gestart onderzoek naar irrita tie bij tv-commercials. Fennis startte het onderzoek naar de oorzaken en consequen ties van irritaties bij tv-commer cials. Aanleiding is de flinke groei die het vak reclame de af gelopen jaren heeft doorge maakt. Met name op de televisie nam mede door de komst van commerciële zenders het aantal reclameboodschappen enorm toe. Voor de consument lijkt er normen en waarden. De com missie krijgt veel klachten bin nen en de laatste tijd betreft dit vooral klachten over de milieu- -claims in de reclameboodschap pen. Niet erg opzienbarend ge zien het feit dat milieu een be langrijk onderwerp binnen onze maatschappij is. Wij kunnen niets doen aan de frequentie of aan een specifieke irritatie wat betreft reclameboodschappen, maar wel aan goed beargumen teerde klachten." Lachen Dat een groot deel van de bevol king zich irriteert aan reclame, stond tijdens het symposium als een paal boven water. Maar ook dat het dikwijls lachen geblazen is. Van den Bas: „Reclames met slechte acteurs, onzinnige teks ten en onnodige boodschappen. Tegenover de irritatie staat het plezier, het gemak en de vele voordelen die reclame de consu ment biedt. Zoals voordeeltjes, gezellige folders, spannend en goed betaald werk voor tiendui zenden jongeren en heel veel ver gelijkende informatie." Guus Halk gaf de consument de schuld, want zei hij: „Zolang de mensen de produkten blijven ko pen, blijven er irritante reclames bestaan." Uit onderzoek door het Ivoren Kruis, de landelijke organisatie voor voorlichting over mondgezondheid, is gebleken dat kinde ren die langdurig en frequent uit een zuigfles drinken, een grote re kans hebben op het krijgen van gaatjes in de melktanden. Deze 'zuigflescariës' is erg makkelijk te voorkomen door kinde ren vanaf de leeftijd van zo'n negen maanden uit een beker in plaats van uit een zuigfles te laten drinken. Het Ivoren Kruis begint deze maand de actie 'Beter een Beker' om deze tip onder de aandacht van ouders van jonge kinderen te brengen. Speciale aandacht is er voor kinderen van migranten, omdat gebleken is dat kinderen van Turkse en Marokkaanse afkomst vaak een slechter mondgezondheid hebben dan peuters van Nederlandse ouders. Veel kinderen drinken dagelijks uit een zuigfles, ook als ze al lang de leeftijd hebben bereikt waar op ze uit een beker kunnen drin ken. De zuigfles wordt dan een soort sabbelfles, waaruit ze steeds een klein beetje drinken. In de zuigfles zit dan meestal een drankje dat suiker bevat, zoals appelsap, limonade, thee (met suiker), of yoghurtdrank. Wan neer uit zo'n sabbelfles de hele dag en soms ook 's nachts ge dronken wordt, heeft dat het zelfde effect als wanneer het kind de hele dag op een snoepje zou sabbelen: het gebit wordt aange tast. Deze specifieke vorm van tandbederf wordt 'zuigflescariës' genoemd. Schadelijk effect Het Ivoren Kruis, de landelijke organisatie voor mondhygiëne begint in mei met de campagne 'Beter een beker', die ouders at tent moet maken op het schade lijk effect van het langdurig en te vaak geven van de zuigfles. De campagne richt zich vooral op ouders van kinderen tussen de negen maanden en anderhalf jaar. Het Ivoren Kruis benadert ouders via consultatiebureau medewerkers, leid(it)ers van kinderdagverblijven en peuter speelzalen en Tandheelkundig Preventief Medewerkers van de Gemeentelijke Gezondheids diensten. Ook tandartsen en mondhygiënisten worden op de hoogte gebracht van de activitei ten. Voorde ouders is er een folder ontwikkeld, die op de consulta tiebureaus wordt uitgereikt. Hier bestaat een Nederlandse, een Turkse, een Arabische en een Berber versie van. Voor con- sultatiebureau-medewerkers is een katern met achtergrondin formatie samengesteld, waarmee tevens voorlichting gegeven kan worden. Voor de leid(st)ers van peuterspeelzalen en kinderdag verblijven is een beknopt infor matiepakket gemaakt en een kleurplaat voor de kinderen, waarop de boodschap voor de ouders herhaald kan worden. TV-spot en poster Als algehele ondersteuning van de campagne zijn een TV-spot en een poster ontwikkeld. De TV-spot zal rond de start van de actie een aantal keren uitgezon den worden. Speciale aandacht is er voor de gebitten van migrantenkinderen. Als er naar verschillende bevol kingsgroepen gekeken wordt, blijkt namelijk dat de mondge zondheid van kinderen van Turkse of Marokkaanse af komst gemiddeld slechter is dan die van hun Nederlandse leef tijdsgenootjes. Om ook Turks- en Marokkaanstalige ouders van de boodschap op te hoogte te stellen is er een voorlichtingsvi deo en een fototentoomstelling. De video is beschikbaar in het Nederlands, het Turks, het Ara bisch en het Berber. geen ontkomen meer aan. De laatste tijd is er dan ook veel kritiek op reclameboodschap pen. Deze kritiek betreft ener zijds de (vaak stupide) inhoud van commercials en anderzijds de (te) hoge uitzendfrequentie. Het blijkt dat de opgewekte irri tatie bij tv-commercials samen hangt met persoonkenmerken van kijkers. „Mannen ergeren zich meer dan vrouwen en den kers ergeren zich meer dan doe ners", aldus Fennis. Goede smaak Uit onderzoek blijkt tevens dat wanneer de reclamedruk opge voerd wordt, de aandacht ver slapt. Fennis voorspelde dan ook dat de irritatie nog verder zal toenemen door de komst van nieuwe commerciële zenders. „Reclame dient in overeenstem ming te zijn met de wet, de waar heid, de goede smaak en het fat soen", sprak Ancion-Kors. „Zo luidt artikel 2 van de Nederland se Reclame Code. Dit blijkt niet altijd te gebeuren. Klachten die bij de Reclame Code Commissie binnenkomen, worden aan vaste regels getoetst. Dat de regels subjectief worden beoordeeld, is logisch omdat het vaak gaat om door LIANNE VAN ECK Een bolletje schuim wordt in de huid van de poes gemasseerd Ergernis neemt toe met komst nieuwe commerciële zenders Campagne 'Beter een beker!' moet tandbederf voorkomen Salsa: een pittig sausje. Sprekers tijdens het congres maken zich druk om irritante reclames.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 17