Nieuwe ruimtewagen bij Autohuis Schiedam Citroëns duizenden guldens goedkoper Kwart miljoenste S-klasse Volvo Duetten Dag Opgewekte verkopen van Jaguar XJ-serie Opel in actie voor recreatief autogebruik Omega's naar dealer terug Als coureur met de auto op Zandvoort WOENSDAG 10 MEI 1995 19-461 Kempen Car mm jaguar Mitsubishi beschikt over een complete vloot ruimtewagens. De Space Wagon was beginjaren '80 de trendsetter in dit segment. Later werd hij opgevolgd door een grotere versie, ook Space Wagon genaamd, plus een wat kleiner mo del: de Space Runner. Onlangs lanceerde Mit subishi nog een ruimteschip: de Space Gear. Deze ruimte-auto heeft attractie ve lijnen en een immense binnen ruimte. Hij is ont worpen volgens een interessant concept. Als basis dient de Chrystal Lite-Roof, het al enige jaren verkrijg bare personenbusje van Mitsubishi. Vorige maand aanschouwde in Sindelfingen (BRD) de 250.000ste Mercedes-Benz S-klasse sedan het levenslicht. Pro- duktie van het huidige model startte in 1991. De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reacties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, fax: 070-3952669 Bij deze internationale actie ligt de nadruk op de combinatie auto en fiets. Ter illustratie hiervan kan men bij alle Nederlandse Opel-dealers formulieren afhalen voor gratis deelname aan de Landelijke Fietsdag op zaterdag 13 mei. Verantwoord omgaan met mobiliteit en milieu heeft bij Opel hoge prioriteit. Omdat nu eenmaal niet iedereen de vrije natuur in de directe nabijheid heeft, is het wel zo handig wanneer je daar met de auto veilig en zorgeloos kunt komen. Op deze wijze vor men auto en fiets, in de visie van Opel, een even logische als ver antwoorde combinatie. Al deze overwegingen leiden tot een internationale Opel-actié on der het motto Freedom On Wheels'. In de komende weken kan iedere Nederlandse automobilist, op vertoon van zijn of haar ken tekenbewijs, bij de Opel-dealer twee gratis deelnamebewijzen an nex routekaarten afhalen voor de Landelijke Fietsdag. Volvo is vermaard voor zijn onverwoestbare stationcars. In het dageli jks verkeer duikt de 245 nog veelvuldig op. Zijn opvolger, de Volvo 850 Estate, is hard op weg een verkoopsucces te wor den. Toch blijft 'vroeger' trekken. Zo was er ooit bij elke nieuwe auto presentatie uit de Volvo-keuken een bejaarde man die vroeg: .Wanneer start Volvo weer met de produktie van de Duett?". En hij stond/staat niet alleen in zijn enthousiasme voor de Duett. Zondag 14 mei kunnen al deze Volvo-freaks hun hart ophalen tij dens de tweede Landelijke Volvo Duetten Dag. Volvo heeft de Duett, of de PV 445/P210 zoals de meer officiële naam luidt, geproduceerd van 1953 tot 1969. Van deze allereerste Volvo-Estate verschenen in de loop der jaren diverse varianten. In totaal zijn er ongeveer 90.000 stuks gebouwd. Hiervan zijn er nog enige duizenden in gebruik. Sommige verkeren zelfs in nieuwstaat. Reden genoeg dus om deze oervader van alle Volvo Estate model len in de schijnwerpers te zetten. Dit gebeurt op zondag 14 mei in Veldhoven. Naast de tentoongestelde auto's wordt aandacht besteed aan an dere interessante zaken. Zo staat de Volvo 850 TSR Estate, de door Jan Lammers bereden race-versie van de 850, uitgestald. Voorts zijn er stands met onderdelen, miniaturen, leuke hebbe dingetjes en andere aanbiedingen. De landelijke Volvo Duetten Dag duurt van 10 tot 17 uur en plaats bij Volvo-dealer Kempen Car, De Run 2168. Veldhoven, bereik baar via afslag 32 van de A2. Zowel bij Jaguar Cars Ltd. in Coventry als bij de importeur Jaguar Nederland heerst een opgewek te stemming. In het eerste kwartaal van 1995 steeg de wereldwijde Jaguar-afzet met ruim 30 procent. In Nederland zag de importeur de nieuwe XJ-mo- dellen zo goed aanslaan dat de verkoopstijging maar liefst 69 procent bedroeg. Onze oosterburen deden het nog beter; ondanks de hevige concurren tie kwam daar een groeipercentage van 86 uit de bus. Onderscheidingen Niet alleen het koperspubliek reageert positief op de nieuwste modellen met hun hoge kwaliteit en gunstige 'value for money'-verhouding; ook talrijke (auto)tijdschriften, consumenten- en veiligheidsor ganisaties zwaaiden de nieuwe XJ-serie lof toe. Zo verworven de auto's al 15 internationaal hoog aan geschreven onderscheidingen. Mercedes-Benz is met de S-klasse wereldwijd marktleider in het topsegment. Momenteel rollen er dagelijks 240 S-klasse limousi nes van de band. Dit komt neer op een jaarproduktie van 60.000 stuks. In de rijke geschiedenis van de S-klasse is dit een absoluut record. „Gezien de verkoopresultaten, z'n toppositie in het marktseg ment en de in totaal 18 internationale onderscheidingen is de conclusie gewettigd dat de S-klasse op eenzame hoogte staat. Zo wel de S-klasse rijders zelf als onafhankelijke automobieldeskun digen zijn van mening dat het vlaggeschip van de Mercedes-vloot op het gebied van rijkarakter, wegligging, techniek en veiligheid het neusje van de zalm is", zegt Jürgen Hubbert, binnen de Raad van Bestuur van Mercedes-Benz AG verantwoordelijk voor perso nenauto's. Onder het motto 'Freedom On Wheels' vestigt Opel Nederland dit voorjaar de aandacht op de recreatieve mogelijkheden bin nen z'n omvangrijke modellijn. tiemiddel van de prijs daling, dat tot 26 juni 1995 van kracht blijft. Door de prijsverlaging zijn de Citroën-model- len nu nog concurre- render dan voorheen. En er is nu al een nieu we Citroën voor minder dan 20.000 gulden. .Naast de prijsverla ging, waarbij het prijs voordeel gemiddeld zo'n 2000 tot 3000 gul den bedraagt, doet de Citroen-dealer de ko per tevens een aanlok kelijk financierings- voorstel. Maakt de cliënt gebruik van deze gunstige kredietver strekking tegen een aantrekkelijke, lage rente van effectief 9,9 procent, dan levert dat nog een extra voordeel op tot maximaal 2200 gulden. Prijzen Door de tijdelijke re ductie op de nieuwprijs kost de AX First l.li nu slechts 19.990 gulden. De prijslijst van de ZX begint nu bij 27.450 gul den, de Xantia bij 36.500 gulden. Rijden in een XM kan dank zij de recente prijsdaling al vanaf 54.950 gulden. Importeur Hart Nibbrig Greeve brengt de Spa ce Gear in zes versies op de markt. Er zijn drie motoriseringen en drie luxe gradaties: GL, GLX en GLS. Prijzen lopen vanaf 52.245,- voor de 2.0 GLi, via 61.795,- voor de 2.5 GLX TD tot 70.245,- voor de 2.4 GLSi met viertraps au tomaat. Anders dan andere Mitsubishi ziet voor de Space Gear een eigen plaats weggelegd bin nen het MPV-gamma. Vooral de wat afwijken de vormgeving en het holle-bolle-gijs interieur maken de Space Gear anders dan andere. Er is maximaal plaats voor negen personen in dit nieuwe busje. Mitsubishi beschouwt de Space Gear als de af ronding naar boven van zijn MPV-lijn. Anders gezegd: de Space Gear is de kroon op het suc ces van de Space Wagon en Space Runner. De drie modellen hebben elk hun specifieke kwa liteiten, maar vullen el kaar ook voorbeeldig aan. Bij geen ander merk vindt de consu ment zo'n breed aanbod van ruimteagens. Comfort en ruimte Hoewel hij is afgeleid van een personenbusjes heeft de Space Gear met z'n zeven tot negen zit plaatsen toch vrij com pacte afmetingen. Bin nen deze maten is een immens ruim interieur ontworpen met brede, comfortabele, op veler lei wijze instelbare stoe len. De tweede en derde zitrij kunnen in sommi ge gevallen naar elkaar gedraaid worden opge steld. Het dashboard bestaat uit één stuk met twee kleurtonen. Meters en controlelampen zijn centraal geplaatst. Het totale dashboard-ont werp is ergonomisch op- (koppel) van 240 Nm is al vanaf 2000 tpm be schikbaar. Dit bezorgt de Space Gear Turbo diesel een beresterk ka rakter. Terwijl de krachtcentrale hierdoor tevens heel soepel rea geert op de commando's van gaspedaal en scha- kelpook. Het dashboard omvat drie klokken. Links de toerenteller, die boven 4750 km/u rood aan loopt. Centraal zit de snelheidsmeter die tot 180 km/u kan aanwij zen. Rechts zien we twee meters voor koel- vloeistoftemperatuur en brandstofvoorraad. Stuurversnelling Het vierspaaks stuur wiel is in hoogte verstel baar. Vrij uniek is de be diening van de vijfbak. Dit gaat via een versnel- lingshandel aan het stuurwiel. Hierdoor doet de Space Gear nog al Amerikaans aan. Voor de doorsnee chauf feur vergt zo'n stuur- schakeling in het begin wel even gewenning. Belangrijk design-as pect van de Space Gear is de naar voren gerich te cabine. Hierbij reikt de bestuurdersplaats gedeeltelijk over de mo torruimte. Juist dit as pect zorgt ervoor dat de nieuwe MPV een aan trekkelijk modern ont werp kan koppelen aan een prima stroomlijn (Cw-waarde: 0.36). Uiterlijk is de turbo-die sel herkenbaar aan de 'brievenbus' op de mo torkap. Via deze lucht - sleuf krijgt het over langs gemonteerde mo torblok, inclusief de tur bocompressor en inter- cooler, extra rijwind ter koeling aangeboden. Opvallend zijn verder de immense buitenspie gels. Ze komen onder weg vaak prima van pas. Alle eigenaren van het nieuwe type Opel Ome ga 2.0i-16V worden bin nenkort gevraagd naar de dealer te komen voor een extra inspectie van hun auto. Hierbij zal een brandstofleiding in het motorcompartiment worden gecontroleerd en met een extra beves tigingsclip worden vast gezet. Intensieve test hebben uitgewezen dat de beschermhoes van deze leiding onder ex treme omstandigheden contact zou kunnen ma ken met de regelaar van het stationair toerental waardoor bovenmatige slijtage zou kunnen ont staan. Tot eind september kan iedereen met z'n eigen auto rijden op het cir cuit van Zandvoort. Voor dat doel is elke dinsdagavond vanaf zes uur tot aan de duister nis het circuit vrijge maakt voor particulie ren. De bestuurder en de eventuele mede-inzit tende moeten een helm dragen, die overigens op het circuit te huur is. De officials zorgen ervoor dat niet meer dan vijf tien auto's tegelijk over het 2,5 km lange circuit razen. Op de dinsdaga vonden is het circuit ge sloten voor motoren, race en rallyauto's. Een kwartiertje rijden op het circuit kost vijf entwintig gulden, onge acht het aantal inzitten den. wagen) en de bedrijfs wagens. De prijsdaling varieert per model en bedraagt maximaal 3300 gulden op een Xan tia. Naast het aanhaken bij wat de concurrentie doet, is de prijsdaling van het merk met de 'dubbele chevron' een gevolg van de tegenval lende verkoopcijfers bij de Nederlandse Ci- troën-organisatie in de eerste maanden van 1995. Eind maart waren er 6219 Citroëns ver kocht tegenover 7171 in het eerste kwartaal van 1994. Dit betekent een daling van 13 procent, terwijl de automarkt als geheel met 4,43 pro cent groeide. Vooral de Xantia, die nu twee jaar op de markt is, moest een veer laten. Concurrerender „Daar moeten we wat aan doen", riepen im porteur en dealers in koor. Vandaar het ac- gezet. Het stuurwiel is in hoogte verstelbaar; stuurbekrachtiging is standaard. Onze testwagen is uit gerust met de pittige 2,5 liter viercilinder turbo diesel. Weliswaar is dit motorblok niet geheel geruisloos aan de slag; maar qua prestaties - en daar gaat het bij zo'n dieselaggregaat toch óm - laat hij niets te wensen over. Hij levert maximaal 73 kW/99 pk bij 4200 omw/min. Zijn maximale trekkracht Citroën Nederland springt als een volleer de surfer op de golf van prijsverlagingen die Nederland overspoelt. W-Audi importeur Pon gooide twee jaar gele den de knuppel in het hoenderhok; sindsdien zijn de prijsaanpassin gen bij vrijwel alle merken niet van de lucht. Bij de Citroën- dealers gaat het om bij na het complete aan bod, behalve de Eva sion (Citroëns ruimte- T T*~%k Schuifdeuren aan weerszijden plus een wagenbrede achterklep zorgen bij de Mitsubishi Space Gear voor opti maal gemak bij in- en uitstap pen, laden en lossen. Met de internationale actie Freedom On Wheels' promoot Opel dit voorjaar de combinatie auto en fiets. Jaguar XJ Anno 1995: deze eind '94 gemoderniseer de modelreeks blijkt zeer begerenswaardig. Mitsubishi Space Gear een ware holle-bolle-gijs Volvo Duett, stamvader van de moderne Volvo Estates, krijgt samen met de Amazon Kombi op de Landelijke Volvo Duetten Dag de aandacht die hij verdient. Mercedes-Benz S 350 Turbodiesel: met een aandeel van 60 procent de meest gevraagde uitvoering van het Mercedes-topmodel. Door de recente prijscfèling bij Citroën ziet ook het prijsplaatje van de ZX er een stuk zonniger uit. De vanafprijs ligt nu op 27.450 gulden. Schiedam is gevestigd aan de Fokkerstraat 576 in Mitsubishi-dealer Autohuis Schiedam. Mitsubishi Space Gear met turbo-diesel. De sleuf op de motorkap voert extra koel lucht naar het motorblok.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 31