SCHIEDAM Fransen opgepakt Straatspeeldag in Nieuwland De bieb in de oorlog ORANJE De havens als rode draad Burgemeester Scheeres geeft zijn visie op de Stadsprovincie fl •v\eu BGS houdt open huis Jeugdland op zoek naar medewerkers 16.50 Stankklachten Kunstuitleen aan instellingen Cursus over Miró en Cobra Het Nieuwe Stadsblad IIPllSfM 19-1440 SCHIEDAM De BGS, de Gemeentelijke Sociale Werk voorziening, houdt zaterdag 13 mei 'open huis'. Het bedrijf, ge vestigd aan de Van Berckenro- destraat 6, is dan toegankelijk voor belangstellenden tussen 10.00 en 15.00 uur. Bezoekers kunnen zien hoe de productie verloopt van grenen meubelen met moderne houtbewerkings machines. De afdeling verpak kingen toont efficiënte verpak kingsmethoden en de grafische sector laat zien wat er allemaal moetgebeurenm voordat het drukwerk van de drukpersen rolt. Ook de activiteiten op het gebied van groentechniek, schoonmaak-, schilder- en tim merwerk zullen belicht worden. Ook het bedrijfsrestaurant van de BGS is zaterdag geopend. Be zoekers kunnen er wat drinken en/of eten en informatie inwin nen over recepties, lunches en dergelijke die door de catering verzorgd kunnen worden. SCHIEDAM De zomerva kantie is in aantocht en dus is het weer alle hens aan dek bij Buro Jeugdland. Dit jaar vinden de vakantie-aktiviteiten plaats van 3 tot en met 21 juli. Joop van Broekhoven, als altijd de stuwende kracht achter het suc cesvolle evenement, zoekt nog enkele enthousiaste medewer kers in de leeftijd van 17 tot 21 jaar die in bovengenoemde pe riode drie aaneengesloten weken beschikbaar zijn (behalve op za terdagen). Tegen een vergoeding van 100 gulden per week begeleiden de medewerkers de jeugd bij talloze sportieve en creatieve activitei ten die in de verschillende wijken worden georganiseerd. Enige er varing op het gebied van creati viteit, sport of jeugdbegeleiding is vereist. Belangstellenden moeten zich vóór 20 mei aanmelden bij Buro Jeugdland Schiedam, 's-Grave- landseweg 567, telefoonnummer 2465839. Jonge jenever Oranje Vieux Oranje 1.300.000 010 - 4.699.911 010 - 4.699.444 010-4.699.612/4.699.613 SCHIEDAM De havens in het Rijnmondgebied (op de foto de Merwehavens achter de Rotterdamsedijk) behoren al generaties lang tot de grootste der wereld. Geen wonder, dat zich rond de monding van de Maas steeds meer bewoners vestigden. De economische bedrijvigheid leverde immers werkgelegenheid op en dus brood op de plank. De steden, dorpen en gehuchten lagen aanvankelijk als kleine zelfstandige eilandjes temidden van het groen. Door de toename van de bevolking en de daarvoor noodzakelijke nieuwbouw zijn ze anno 1995 als het ware 'tegen elkaar aangegroeid'. De onderlinge grenzen zijn vervaagd en daardoor is de onderlinge band juist sterker geworden. Dwars door al die gemeenten heen slingert zich immers ook het water, als de rode draad; de belangrijkste voedingsader. Bloed kruip waar het niet gaan kan. De bewoners voelen zich diep in hun hart waarschijnlijk nog op-en-top Schiedammer, Vlaardin- ger, Maassluizer of anderszins. Toch hebben ze zich compleet aangepast aan de nieuwe situatie. Winkelen, stappen, werken, schoolgaan, studeren bij de buren is inmiddels gemeengoed ge worden. De regionale politiek vindt het tijd worden om ook de krachten te bundelen. De Stadsprovincie Rotterdam, een over koepelend bestuursorgaan over alle gemeenten in het Rijnmond gebied, moet per l januari 1997 een feit zijn. Op maandag 12 juni beslist de Tweede Kamer over het wel of niet doorgaan van het plan. De verwachting is, dat die beslissing positief zal uitvallen. Voor Schiedammers zal er waarschijnlijk in de nieuwe situatie niet zo heel veel veranderen, volgens burgemeester Scheeres, de eerste inwoner van de Brandersstad. Speciaal voor Het Nieuwe Stads blad geeft hij op deze pagina zijn -positieve- visie op de regiovor ming. VLAARDINGEN De Mi lieudienst Rijnmond heeft zon dagavond om 21.00 uur code 2 voor stank ingetrokken. Tot dat moment was ook code 2 voor reactieve koolwaterstoffen van kracht, die een belangrijke rol spelen bij de vorming van zo mersmog. Deze code was zon dag omstreeks het middaguur ingesteld. De code 2 voor stank werd vrijdag 12.00 uur ingesteld naar aanleiding van stankklach ten uit Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam. De Milieudienst noteerde vrijdag 75 klachten, za terdag 30 en zondag 75. De stank werd uiteenlopend om schreven. Sommigen klaagden over een rubberlucht of olie lucht, anderen roken een che misch luchtje of hadden last van een prikkelende lucht. Bij code 2 moeten bedrijven die daarvoor een bepaling hebben, bepaalde activiteiten beperken, zoals het starten, stoppen en schoonma ken van installaties. Het ging hier om bedrijven ten oosten van de Calandbrug. Door de harde windzondagavond konden de codes worden ingetrokken. SCHIEDAM Regiovor ming: de 'gewone burger' doet er al langer aan. Voor de ge middelde Schiedammer zjjn de gemeentegrenzen anno 1995 écht niet meer het eind van de wereld. Rotterdam, Vlaardingen en tal van andere plaatsen zijn veel inwoners van de Brandersstad even ver trouwd als de spreekwoorde lijke eigen broekzak. De poli tiek loopt wat dat betreft wat achterop. Natuurlijk daar was ooit Rijnmond dat probeerde al die grotere en kleinere ste den in een wijde cirkel om de Maasstad heen onder één be stuur te krijgen. Wat of wie precies ten grondslag lag aan het opheffen van dit orgaan is tot op de dag van vandaag zelfs voor ingewijden niet echt duidelijk. In elk geval staat er nu een tweede poging op sta pel: de oprichting van de Stadsprovincie Rotterdam. Voor de bevolking van het ge bied is de hele materie - die op hoog niveau bekokstoofd is - zachtjes gezegd nogal ondoor zichtig. Politici spreken liever over complex. Ook in die krin gen bestaat de nodige onduide lijkheid en de neuzen lijken bo vendien niet allemaal dezelfde richting op te staan. De Tweede en Eerste Kamer moeten nog hun fiat geven aan het plan. Nie mand twijfelt er echter aan of de Stadsprovincie zal per 1 januari 1997 een feit zijn. Burgemeester Reinier Scheeres is een overtuigd voorstander van de 'bundeling van krachten' zoals hij het noemt. Speciaal voor de lezers van Het Nieuwe Stadsblad legt hij uit waarom: "Ik denk dat de burgers er in eerste instantie niet eens zo heel veel van zullen mer ken. Het hele proces zal zich langzaam voltrekken en speelt zich voor een belangrijk gedeelte af binnen de interne organisatie van het bestuurs-apparaat. Toch zal er een blijvend verschil zijn tussen oud en nieuw. Het is de bedoeling dat de kwaliteit van datgene wat de overheid doet, zal verbeteren. Een overkoepe lend bestuur kan veel slagvaardi ger opereren. De verschillende gemeentes die daaronder vallen krijgen minder de kans om el kaar in de weg te zitten. Als het goed is, ontstaat er dan wat ik noem 'een 2 2 5 situatie'. En daar doen we het nu met zijn allen voor." Noodzaak „De basis van het hele verhaal ligt bij de opheffing van Rijn mond, een krachtig besluit van de toenmalige minister Rietkerk. Voor alle betrokken gemeentes kwam die opheffing nog net niet als een spontane ontploffing, maar blij ermee was niemand. Normaal komt een discussie om een nieuw soort bestuursappa raat te vormen, achter de bu reau's in Den Haag op gang. Ditmaal werden de eerste idee- "en ervoor in de regio geboren en uitgewerkt. Dat zegt al iets over de noodzaak ervan. Het uitwisselen van gedachten over en weer- en daar zijn we jaren mee bezig geweest - heeft goed gewerkt als samenbindend ele ment. De betrokken gemeentebesturen zullen op details heus nog wel eens wat uit te knokken hebben, maar zitten op één lijn als het gaat om het oprichten van de Stadsprovincie." „De tijden zijn dan ook veran derd. Van oudsher was Schie dam net als andere gemeenten een soort enclave omringd door groen. Alles voltrok zich binnen de stadsgrenzen: wonen, werken, leven. Daardoor was hef voor iedere plaats mogelijk om als een klein eilandje te functioneren. Die situatie is sterk veranderd door de bevolkingsgroei en het verbeteren van het vervoer. Er is als het ware een groot, stedelijk gebied ontstaan met de haven als bindende factor. Dat is de kurk waar de hele regio economisch opdrijft. De gemeenschappelijke voorzieningen zoals wegen, openbaar vervoer, energievoor ziening, afvalverwerking zijn toegenomen. Dat maakt het voor de verschillende stadsbe sturen noodzakelijk om de be slissingen meer op elkaar af te stemmen. Er komen steeds meer taken op hun bordje terecht waar ze alleen samen over kun nen praten. En toch opereren ze nog allemaal als van ouds puur individueel. Dan ontstaat er het probleem, dat ieder uitsluitend naar zijn eigen belangen kijkt. Daar zit je als burgemeester en wethouders tenslotte ook voor. De bevolking is uiteindelijk veel beter af, als de zaken in breder verband geregeld worden. We hebben die stadsprovincie dan ook met zijn allen echt gewild. We waren het erover eens, dat een overkoepelend bestuursor gaan hard nodig was om de gro tere knelpunten op te lossen." Woningbouw „Neem nu de woningbouwloca ties. Het cijferwerk heeft uitge wezen dat er tot het jaar 2005 nog 53.000 nieuwe huizen nodig zijn. Slechts weinig gemeenten hebben plek om uit te breiden, maar Barendrecht bijvoorbeeld nog wel. De inwoners vanuit de hele regio krijgen straks gelijke kans om daar een woning te bemachtigen. Zo voorkom je, dat daar overschot is en een kilo meter verder bij wijze van spre ken een tekort. Die ongelijkheid binnen toch in feite één grote stad- want we zitten allemaal aan elkaar vast- is toch te gek voor woorden. Ik besef heel goed. dat de burgers denken dat de kostbare operatie hen geld gaat kosten. Maar dat is zeker voor Schiedam niet nodig. De belastingen zullen misschien eer der zelfs iets dalen. Nu zijn er nog rijke steden (waar wij beslist niet toe behoren) met vrijwel geen werklozen en verpauperde wijken. De Onroerende Zaak Belasting- want dat is meestal de sluitpost van de gemeentelijke begroting - is daar lager terwijl de inwoners meer te besteden hebben. Die lasten worden straks beter verdeeld. Dat vind ik ook goed. We voorkomen er mee dat de tweedeling in de maatschappij tussen arm en rijk steeds groter wordt. De totale belastingdruk blijft dus ongeveer gelijk. Aleen worden de lusten en lasten rechtvaardiger verdeeld." Referendum „Andere taken die het regiobe- stuur gaat overnemen liggen op het gebied van vervoer, zoals de metroaanleg, en de infrastruc tuur. Voor het overige blijft de gemeenteraad het meeste zelf uitmaken. Zaken als het onder wijs, het verstrekken van uitke ringen, het verlenen van vergun ningen, het maken van bestem mingsplannen, de Burgerlijke Stand, het winkelgebeuren, blij ven allemaal onder de gemeente lijke verantwoordelijkheid val len. Er is flink discussie gevoerd, ook in Schiedam, over de taak afbakening tussen de nieuwe provincie en de gemeenten. Uit eindelijk zijn we tot een model gekomen, waar iedereen zich in kan vinden. In Rotterdam wordt op 7 juni een referendum gehou den over deze provincievorming. Met name D66 was er een voor stander van om dat ook in Schie dam te doen, maar kreeg weinig bijval van de andere partijen. Ik vind zelf ook, dat je de mensen een rad voor ogen zou draaien als je nu hun mening zou vragen, want die komt in dit stadium als mosterd na de maaltijd. Het voorstel gaat immers al naar de Tweede Kamer. En alle tekenen wijzen erop, dat er in Den Haag een breed draagvlak is voor het plan. De bevolking krijgt boven dien inspraak in het te voeren beleid, want het regionaal be stuursorgaan wordt straks recht streeks door de burgers gekozen. Ik ben ervan overtuigd dat er straks een situatie ontstaat op bestuurlijk niveau die beter is dan wat we nu hebben en daar gaat het tenslotte om." SCHIEDAM In de eerste vijf jaar van zijn bestaan heeft Arto- teek Schiedam uitsluitend kunst werken uitgeleend aan particu lieren. In het eerste lusfrumjaar kot daar nu verandering in. Met ingang van juli '95 kunnen ook (semi-)gemeentelijke instel lingen en sociaal-culturele instel lingen zonder winstoogmerk langskomen voor een kunst werk. Voor deze uitleen is een collectie gevormd van zo'n 800 werken. Er is ruime keus: foto's, etsen, schilderijen, zeefdrukken, litho's, bewegende objecten enz. Het is de bedoeling dat kunst de werkomgeving aangenamer maakt; bovendien kunnen kunstwerken bijdragen aan de uitstraling van de instelling, zo stelt de Artoteek Schiedam aan het Bachplein 581. Inlichtingen op tel. 4709827. SCHIEDAM In het Stedelijk Museum op de Hoogstraat is tot en met 28 mei de tentoonstelling 'Joan Miró, grafisch werk 1930-1972' te zien. Dit is de eerste overzichtstentoonstelling van het grafisch werk van deze Spaanse kunstenaar in Nederland. Artoteek Schiedam organiseert samen met de stichting Vrienden van het Museum, een cursus over het werk van Miró. Het oevre van de kunstenaar komt daarin aan de orde, maar vooral ook zijn invloed op de kunstenaars van de COBRA-beweging. Daarmee wordt verband gelegd met de fraaie COBRA-collectie van het Stedelijk. De cusrsus wordt gegeven in de Artoteek aan het Bachplein 581, telefoonnummer 4709827 en duurt twee avonden op de maandagen 15 en 22 mei van 19.30 en 21.30 uur. Docente is drs Carola van der Heijden. De kosten bedragen 25 gulden. Aanmelden bij de Artoteek door middel van vooruitbetaleing. Uiterste aanmelddatum is zaterdag 134 mei. SCHIEDAM De politie heeft zondagmorgen rond half zeven twee Fransen, van 27 en 31 jaar, aangehouden op de Giessenweg. Het duo reed in een gestolen wagen en had enkele grammen heroïne en cocaïne bij zich. De auto gaat terug naar de eigenaar en de Fransen kregen een pro ces-verbaal. GEBRUIK VOOR UW GEKLEURDE WAS EEN BONT- OF FUN- WASMIDDEL. KOOP WASMIDDELEN IN NAVULVERPAKKING VAN PAPIER. - W\ Jfi" SCHIEDAM De hele straat alleen om te spelen. Tot de komst van de auto was elke stad een kinderparadijs. Woensdag 17 mei moet deze tijden doen herleven, want die dag is de Nationale Straatspeeldag, die dan al voor de zesde maal gehouden wordt. De dag moet de aandacht richten op het kind op straat. Bewonersvereniging Wonen en Leven Nieuwland heeft voor die manifestatie de Piersonstraat uitgekozen. Op het gedeelte tussen de Van Haarenlaan en de Colijnstraat - bij basisschool Het Startblok - kunnen de kinderen uit de buurt na schooltijd naar hartelust spelen, zonder last te hebben van geparkeerde of rijden de auto's. Volgens opbouwwerker Maarten van Otterdijk van de bewoners vereniging is er voor spelende kinderen bar weinig plaats in de wijk. Overal zijn parkeerplaatsen, en de grasvelden liggen vaak vol met hondepoep. En als de kinderen al ergens kunnen voetbal len, gaan de omwonenden klagen. „Er lijkt veel plek, maar er is niets", zegt Van Otterdijk. „Een paar trapveldjes erbij zou geen overbodige luxe zijn." Voor Nieuwland is het woensdag de eerste keer dat de Straatspeel- dag gehouden wordt. Wethouder Reijnhout van wijk- en buurtbe heer mag de aftrap geven. Hij krijgt dan gelijk een knelpuntenlijst aangeboden van de bewoners. Hierop staat aangegeven op welke plekken kinderen voorrang moeten krijgen. SCHIEDAM - In de hoofd- bieb aan de Lange Haven 131 is tot en met 27 mei een tentoon stelling te zien over de Schie- damse bibliotheek in oorlogstijd. Met behulp van originele docu menten en oude boeken uit eigen collectie wordt een beeld gege ven van deze periode. Daarnaast is uit de eigen collectie een selec tie gemaakt van boeken die ge leend kunnen worden. STADSREGIO ROTTERDAM SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs. per liter 16.95, bij 12 flessen per liter per liter 16.95, bij 12 flessen M r* CA per liter I O.OU U belt, wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16, 3071 KE) Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010 - 4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N. v.d. Marei Districtverkoopleider: J.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694) d.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS 'Betere verdeling lusten en lasten leidt tot 2 2 5 situatie' Burgemeester Scheeres afgelopen vrijdag tijdens zijn toepsraak na het ontsteken van de bevrijdingsvlam TIP Het bevat geen bleekmiddel. Dat is beter voor uw was en spaart het milieu. Voor de witte was kunt u het best een wasmiddel met per- carbonaat ais bleekmiddel gebruiken. Raadpleeg daarvoor de verpakking. Zo heeft u minder afval en de verpakking kan bij het oud papier. 1 nL Dit gedeelte van de Piersonstraat wordt 17 mei autovrij gemaakt, zodat kinderen er naar hartelust kunnen spelen DE STADSREGIO ROTTERDAM maakt bekend: Vaststelling dienstregeling regionaal openbaar vervoer RET/ZWN Ingevolge de Wet personenvervoer en de Algemene wet bestuursrecht maakt het Dagelijks Bestuur van de Stadsregio Rotterdam bekend op 5 april 1995 te hebben vastgesteld: de RÈT-dienstregeling voor het stadsvervoer en de ZWN-dienstregeling voor het streekvervoer in het gebied van de Stadsregio Rotterdam. De geldigheidsperiode van de nieuwe dienstregeling loopt van 28 mei 1995 tot en met 1 juni 1996, waarbij voor een groot aantal lijnen in die periode een zomer- en een winterdienstregeling wordt uitgevoerd. Voor de RET-buslijnen 30, 3134 en 47 geldt echter een geldigheids periode van 28 mei 1995 tot en met 20 augustus 1995. Het besluit waarmee het Dagelijks Bestuur de dienstregeling heeft vastgesteld ligt tot en met 23 juni 1995 op werkdagen van 9 tot 15 uur ter inzage in het kantoor van de Stadsregio Rotterdam, Haagseveer 35, Rotterdam en in het kantoor van de RET, afdeling Bedrijfsvoorlichting, Kleiweg 244, Rotterdam. Op grond van artikel 67, van de Wet personenvervoer en hoofdstuk 6 van de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden tegen dit besluit binnen zes weken na de dag waarop dit is bekendgemaakt een beroepschrift indienen. Voor deze dienstregeling kan dat tot uiter lijk 23 juni 1995. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Regioraad van de Stadsregio Rotterdam, Postbus 21051, 3001 AB Rotterdam. Het be roepschrift dient te zijn ondertekend en dient ten minste te bevatten: - uw naam en adres; - de dagtekening; - een omschrijving van het besluit waartegen het befoep is gericht; - een opgave van de redenen waarom u zich met het besluit niet kunt verenigen. Gelijktijdig met of na indiening van het beroepschrift kunt u, bij een spoedeisend belang, een verzoek doen tot het treffen van een voorlo pige voorziening. Een zodanig verzoek dient te worden gericht tot de Voorzitter van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven, Postbus 200212500 EA 's-Gravenhage. In verband met de behandeling van het verzoek om voorlopige voorzie ning wordt een bedrag aan griffierecht geheven. Omtrent de hoogte daarvan, de wijze waarop en de termijn waarbinnen u dient te betalen krijgt u na indiening van het verzoek bericht van de griffier van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. Rotterdam, 8 mei 1995. f

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 3