SCHIEDAM V t WOENSDAG 10 MEI 1995 19-1441 SCHIEDAM De grootgrut ter die op de kleintjes let was zo kien om voorafgaand aan de 50ste mei het 'rood/wit/blauw' in de aanbigdening te doen. Het bedrijf liet voor het feest opgeto gen weten dat de driekleur tege lijk met de Air Miles als het spreekwoordelijke warme broodje over de toonbank ging. In Schiedam was daar op de grote dag zelf weinig van te mer ken. Gevlagd werd er nauwelijks. Niet halfstok ter gelegenheid van de Herdenking van de geval lenen op 4 mei; en ook niet fier wapperend de 5de. Toch bleven de inwoners van de Brandersstad niet helemaal on beroerd bij al het 'bevrijdingsge- wel^T. Het ontsteken van de be- vrijdingsvlam, als start van de ■festiviteiten vrijdagochtend om een uur of tien bij de Plantage, trok tenminste een grote groep belangstellenden. De sporters van Fortuna die het vuur 's nachts van Wageningen naar de Brandersstad hadden gelo pen, werden in ontspannen sfeer ontvangen. Burgemeester Reinier Scheeres, normaal wars van commercie, nam in een korte toespraak de gelegenheid te baat om reclame te maken voor 'Verduisterd' de openluchtproduktie van het SCHAT. Nodig was dat niet, want alle vier de voorstellingen waren op dat moment al bijna uitverkocht. Vakantiefolder In de stad was het na afloop van de korte plechtigheid meteen be hoorlijk druk. Hele families fla neerden door het centrum, hoopvol op zoek naar vertier. Dat was echter nauwelijks te vinden en teleurgesteld dropen de meesten al snel weer af. Hele maal terecht was die leegloop niet. De ware levensgenieter, het ech te feestbeest: ze konden volop aan hun trekken komen afgelo pen vrijdag. Ze moesten alleen in het bezit zijn van enige creativi teit en er zelf wat moeite voor doen. De Lange Haven oogde bijvoorbeeld rond koffietijd als een plaatje. Er reed vrijwel geen verkeer en er hing een verstilde rust. Eén stelletje maakte daar dankbaar gebruik van én zat uit gebreid te ontbijten aan een klaptafeltje langs de waterkant. Iets verderop heerste de nodige bedrijvigheid op de weekmarkt die ditmaal makkelijk model had kunnen staan voor een smakelij ke vakantiefolder van rustieke Franse dorpjes. Geheel in stijl marcheerde tussen de middag ook nog een massale drumband langs met veel glanzend gepoetst koper. Naarmate de middag vorderde en de hitte toenam, was het lekker toeven op de ter rasjes met plek te over. Alleen bij café De Unie was het staan geblazen. Maar daar speel de dan ook een big band 'gouwe ouwen' van Glenn Miller en Vera Lynn. Om tegen de avond een adresje te vinden om smake lijk te happen, is in het culinaire hart van de Rijnmond natuurlijk so-wie-so geen probleem. Tij dens een wandeling door het his torisch stadshart na afloop van de maaltijd viel er nog te genie ten van pure folklore uit de tijd 'dat geluk nog heel gewoon was' zoals een buitenconcert, een openluchtproduktie en (echt prachtig) vuurwerk. iet Immerzeel, voorzitter van de Stichting Viering Nationale Feest- en Gedenkdagen, noemde enkele weken geleden bij de pre sentatie enigszins verdrietig het programma 'uiterst bescheiden'. Laat dat nou net het sterke punt geweest zijn van de 50ste mei in Schiedam. SCHIEDAM De spelers en alle andere betrokkenen bij 'Verduisterd' - de jongste openluchtproduktie van het SCHAT - kregen bij de eerste officiële voorstelling afgelo pen donderdag het grootst denkbare compliment: een diepe stilte na afloop. Pas na enkele minuten kwam het ap plaus op gang en in opvallen de rust ging het publiek daar na zijns weegs in het donker. Door al die wandelaars - rich ting huis of een afzakkertje - was het die prachtige mei nacht toch behoorlijk druk op straat. Toch klonk er geen ge lach of gejoel; gesprekken werden op gedempte toon ge voerd. De voorstelling over de bezettingstijd in Schiedam had duidelijk indruk gemaakt. De gelegenheidstribune bij de Noordmolen was tot de laatste plaats bezet. In cijfers vertaald betekende die volle bak zo'n 600 belangstellenden. Toen ze alle maal binnenkwamen - de lucht zat vol beloftes en er stonden heel wat vrije dagen op stapel - ging het er gemoedelijk, maar uiterst rumoerig aan toe^ Valkuilen De toeschouwers, een dwars- doorsnee van de Schiedamse be- volking; met pitbullsmoking naast maatkostuum, hadden zin in een avond spektakel. Regis seur/schrijver Bernard Bredero en zijn team boden vuurwerk waar de vonkèn vanaf spetter den, tnaar wél in een uiterst so bere verpakking. De makers van het stuk - en daar kunnen bij elkaar opgeteld ruim 200 stadge noten zich op beroemen - verme den zorgvuldig de valkuilen. Geen zwaar aangezet drama of veelvuldig wapengekletter, maar een ingetogen, bijna naturel be nadering van een beladen onder werp als de- oorlog is. En dat bleek ook precies de juiste toon zetting. De kracht van 'Verduis- terd' zat hem in de eenvoud. De acteurs en actrices, met hele maal bovenaan met stip Cor Teensma in de hoofdrol als wij felende huisarts, zochten het geen van allen in grote gebaren en heftige emoties. Juist daar door werden ze gewone mensen van vlees en bloed. De joodse kleermaker, de NSB'er, de ver zetsheld, de goede Duitser, de notabele angsthaas: het zijn ei genlijk te veel prototypes om bij elkaar in één stuk, laat staan in één straat te proppen. Juist door hun 'doe-maar-gewoon-gedrag' zetten de tijdelijke bewoners van het rijtje huizen aan de Noord- vest karakters neer in plaats van nietszeggende sukkels. Muziek Wat effecten betreft heeft het SCHAT inmiddels een reputatie op te houden en natuurlijk zaten ze er - zij het wat minder opval lend - meer dan voldoende in deze alweer vierde produktie. Petje af bijvoorbeeld voor decor bouwer Pieter de Jong en zijn mensen. Ze zetten op de Noord- vest met veel vakmanschap vier gloednieuwe huizen neer die wel bijzonder waarheidsgetrouw oud oogden. Dankzij allerlei in gebouwde technische snufjes scharnierde een complete gevel steeds open en dicht, zodat de toeschouwers 'binnenskamers' konden kijken. Voor de muziek van Auke Pol, live gespeeld door een orkest, is maar een woord: perfect. Datzelfde geldt voor de timing: dialogen en levendiger scènes wisselden elkaar af in het juiste tempo. Ook de aankleding - simpel maar doeltreffend - van costuumontwerpster Betty Prins liet niets te wensen over. Aan de succesvolle serie van vier voorstellingen, allemaal totaal uitverkocht, kleeft eigenlijk maar één nadeel. Het moet voor het SCHAT, dat iedere twee jaar een produktie aflevert, steeds moeilijker worden om zichzelf te evenaren én het publiek te blij ven verrassen. Kraakactie De Noordvest als speellocatie is in elk geval voor herhaling vat baar. In het ooit zo kloppend hart van de voormalige Bran- dersbuurt liggen bovendien de spannende verhalen en gerucht makende onderwerpen nog voor het oprapen. Neem nu de Mou terij meteen tegenover de Noordmolen. Het monumentale pand speelde in het decor van 'Verduisterd' nauwelijks een rol. Op dit mo ment is er een restaurant in ge vestigd. Slechts door een kraak actie van een kleine club Schie damse jongeren eind zestiger ja ren bleef het karakteristieke ge bouw behouden voor het nageslacht. Voormalig PvdA-wethouder Cor Bolmers zette ooit alles op alles om de Mouterij te slopen. Nu schijnt hij er regelmatig met zakenrelaties te dineren. Het laat zich raden wat hij zijn sjieke companen anno 1995 vertelt over zijn aandeel in de reddings operatie destijds. En het is ook opvallend hoeveel oudere jongeren van nu toender- tijd deel uitmaakten van de klei ne club bezetters van het pand. Ach, als muren konden praten, maar dan waren historische openluchtprodukties weer over bodig en die hebben ook hun charme. ISAAC MENDEL pp C I L, --~-A'2séissmè Bescheiden bevrijdingsgeweld Opperste coneentratie tijdens het bevrijdingsconcert. De plaatselijke muziekwereld zette zich in z'n totaliteit in voor een geslaagde viering van Bevrijdingsdag. Hier OBK tijdens de grote Drumbandshow. De sporters van Fortuna oogden nog opvallend fris na een nacht rennen met de bevrijdingsvlam. Ondanks wat strubbelingen vooraf kon de drumbandshow toch plaatsvin den aan de voet van het stadskantoor. De dodenherdenking op 4 mei was drukker bezocht dan anders. Soberheid kracht van 'Verduisterd' Dialogen werden op het juiste moment afgewisseld met actiescène's. Voor de hoofdrolspelers dokter Veenman en zijn vrouw Lies, niets dan hulde. UAMfS '«iHSERI Wl.EDU* - f* Ingetogen spel maakte veel scene's uit Verduisterd des te aangrijpender. Na afloop van de voorstellingen kregen 'de Schatten' het mooiste compli- Er zaten ook knaleffecten in Verduisterd, maar dan wel sober gedoseerd. Het decor van Pieter de Jong en zijn mensen was een staaltje var. ment; stilte. ongeëvenaard vakmanschap. t

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 9