SCHIEDAM 'In goed brood zit een bakkersziel' Programma is wars van instant-vermaak Auke Pol spil van plaatselijke muziekwereld Vliegeren vanaf molenbalie historische schepen Muziek zet de toon op Havenmuziek- en Molenfestival Jeneverboek zonder treurnis Kinderspelletjes en verteltheater Vloot Geld maakt niet gelukkig Etalagewedstrijd op de Hoogstraat Schiespoordag met veel spektakel WOENSDAG 17 MEI 1995 20-1442 SCHIEDAM De winkeliers van de Hoogstraat houden ter gelegenheid van het festival een etalagewedstrijd. Een deskundi gejury zal de pronkstukken van de ongeveer 25 deelnemers don derdagmiddag beoordelen. Het publiek kan er de dagen erop nog uitgebreid van genieten. SCHIEDAM Museum molen De Nieuwe Palmboom heeft inmiddels al een reputa tie opgebouwd als het gaat om kinderactiviteiten zoals verjaardagsfeestjes en knut- selmiddagen. Op het festival biedt de museummolen een uitgebreid programma ge richt op de jeugd. Bouwsels van strobalen en een ver kleedpartij als boer, bakker of molenaar brengen de be- zoekertjes meteen in de juiste sfeer. Daarna kunnen ze deelnemen aan spelletjes als steltlopen, hoepelen en spek kies schieten. Tussendoor zorgt het kinderverteltheater Speels voor spannende ver halen. Ouders die rustig willen ge nieten van de molenbrood- brunch kunnen hun kroost van vier tot elf jaar met een gerust hart afleveren bij De Neiwue Palmboom. Het is al leen de vraag of ze dan nog zin hebben met pa en ma mee naar huis te gaan. SCHIEDAM Dankzij de in zet van Hans Verel, zelf schipper van de Excelsior een 22 meter lange klipperaak, kunnen bezoe kers van het festival weer genie ten van een complete 'bruine vloot'. Minstens 25 schepen lig gen dan afgemeerd in Lange Ha ven en Noordvest, variërend van de lage, wat rankere Westlan ders en Kagenaars die vooral door tuinders werden gebruikt, tot de forse Tjalken en Klippers. De schippers gingen graag in op het verzoek te zorgen voor een levendig spektakel. Hans Verel, de nieuwe vlootcoördinator, ver telt: Het Schiedamse festival is bij schippers geliefd vanwege de sfeer. Als het meezit organiseren we de 20ste ook boomwedstrij den in de Noordvest. Bovendien geven we demonstraties met au thentieke werktuigen." Het publiek mag de schepen niet alleen vanaf de walkant bekij ken. Veel eigenaren zijn ook be reid een rondleiding op hun boot te geven. Na afloop van het festi val zullen alle schepen 's avonds, feeëriek verlicht, aanmeren bij de Appelmarktbrug. SCHIEDAM De laatste Schiespoordag van het seizoen valt op zaterdag 27 mei. Tradtie- getrouw pakt de Schiedamse modelspoorvereniging dan be hoorlijk uit. In het clubgebouw aan de Westerkade 21 wordt tus sen 10.00 en 16.00 uur onder meer een modeltreinenbeurs ge houden. Op het programma staan verder demonstraties met locomotieven en het Marklin-di- gitaal systeem. Om 16.00 uur gaat officieel de 'tang in de ka bels' en komen de treinen voor twee maanden tot stilstand. In die periode zullen de nodige ver nieuwingen in het clubhuis wor den aangebracht. De toegang za terdag 27 mei kost 1,- voor volwassenen en 0,50 voor kin deren. SCHIEDAM Een echtpaar kreeg vorige week donderdag ru zie in een bankfiliaal aan de Lange Nieuwstraat. De twist werd op straat voortgezet. De twee echtelieden wilden geld op nemen, maar konden het niet eens worden over de omvang van het bedrag. Bij de ruzie liep de echtgenote enkele klappen op. Een voorbij ganger nam hiervan notie en deelde daarop een muilpeer uit aan de echtgenoot. Ook sneuvel de een ruit van de auto van het echtpaar. Na bemiddeling door de politie keerde iedereen alsnog tevreden huiswaarts. SCHIEDAM Vraag een wil lekeurige Nederlander na een vakantie vol culinaire hoog standjes in het buitenland waar hij trek in heeft. Het antwoord zal negen van de tien keer het zelfde zijn: 'een stevige bruine boterham met kaas'. De populariteit van een simpele snee volkoren, viergranen of an der gezonds is een regelrecht compliment aan het adres van de Schiedamse bakker Kees Hol lander. Dwars tegen de heersen de trend in - het was toen al industrieel brood wat de klok sloeg - vestigde hij 20 jaar gele den een ambachtelijke bakkerij in de Nieuwe Maasstraat. Hol lander had het niet zo op al dat kleffe gedoe op broodgebied en was veel te ambitieus om uitslui tend 'opvulsel voor het beleg' te maken. Eigenzinnig als hij was wat zijn vak betreft, ging hij voor stevige kost waar letterlijk wat aan te verhapstukken viel. Molenlunch En inmiddels had hij ook daar voor het beste recept ontdekt: meel dat tussen molenstenen ge malen was, gaf samen met een zorgvuldig in eigen hand gehou den produktieproces precies het door hem gewenste resultaat. SCHIEDAM Temidden van de vele plaatselijke evene menten neemt het Havenmu- ziek en Molen-festival, dit maal op zaterdag 20 mei, een bijzondere plaats in. De com mercie die overal zo driftig toeslaat, heeft op deze happe ning in de inmiddels elf jaar van haar bestaan nooit greep kunnen krijgen. Ook ditmaal ontbreekt aan het programma iedere vorm van braderiege- weld en ander instant-ver- maak. Smaakmakers zijn op nieuw plaatselijke amateur verenigingen uit vooral de mu ziekwereld én ambachtelijke bedrijven zoals distilleerderij en, molens en bakkers. De ac tiviteiten spelen zich af in het hart van de oude Branders- buurt aan de voet van de in drukwekkende gewiekte reu zen. Daardoor wordt meteen misschien wel het mooiste stuk van Schiedam eens in het zonnetje gezet. De formule blijkt een ijzersterke. Het Havenmuziek en Molenfes tival trekt een vaste schare be langstellenden en staat zowel bij deelnemers als bezoekers bekend als uiterst sfeervol. Joke Winkel man, werkzaam bij de Stichting Schiedamse Molens en geduren de acht jaar de vaste coördinatri ce van het evenement, noemt die mix van historie en ambachtelij ke bezigheden uit heden en verle den 'een ideale'. „Het festival biedt dankzij de inzet van veel stadgenoten de mogelijkheid om SCHIEDAM Niet alle Schie dammers zullen hem van naam kennen, maar de meesten heb ben wél van hem gehoord. Auke Pol had een muzikale inbreng in tal van plaatselijke 'highlights' zoals laatst nog 'Verduisterd' de openluchtproduktie van het SCHAT. Hij componeerde en arrangeerde de muziek die het stuk op het juiste moment extra luister gaf. Zelf speelde hij mee in het orkest dat gedurende de voorstelling zorgvuldig 'uit het zicht bleef. „Een leuke ervaring", zegt hij achteraf. „De dirigent moest al les in de gaten houden wat er gebeurde. Wij zagen dus alleen zijn rug. Dan stak hij één, twee of drie vingers in de lucht en wisten wij wat we moesten doen: sneller, langzamer of herhalen. We hebben supergeconcentreerd op het puntje van onze stoel gezeten, maar dat is dan ook de lol van het vak. Zodra je met muziekmaken op de automati sche piloot gaat, is de aardigheid ervan af." Zélf optreden doet Auke Pol nog maar weinig. Hij heeft niet geko zen voor het grote applaus, maar heel bewust voor een rol achter de schermen, die misschien wel minstens zo dankbaar is. Bakkersfamilie De Fries van origine legt zich erop toe om het maken van en luisteren naar live-muziek te promoten in de breedste zin van Toch waren niet de prachtige molens in eerste instantie de re den voor de Rotterdammer van origine om zich in de Branders- stad te vestigen. Kees Hollander heel eerlijk: „Ik wilde voor me zelf beginnen, maar ik had geen eigen geld en ook geen rijke va- nieuwe dingen te ontdekken. Neem alleen al die optredens van muziekgroepen uit Schiedam, maar ook vanuit andere landen. Aan een passief kijkfeest hou je niks over, behalve misschien een miskoop. Hier doe je helemaal gratis ideeën op. We hebben in verhouding tot de omvang een klein budget, 25.000 gulden. Het festival draait echt op de inzet van al die vrijwilligers die er aar digheid in hebben om zich te presenteren. Dat is meteen de kracht ervan, want ze hebben allemaal wel wat te melden." Joke Winkelman wil graag nog de namen vermeld zien van Cori- ne Standaart van de gemeente en Eric Dijkhuizen van de Stichting Medelanders die beiden een ge deelte van de muziek gepro grammeerd hebben. Zélf hoeft ze vanwege haar inbreng in de happening niet zo nodig op de voorgrond te treden. „Het gaat uiteindelijk om het program- Programma Schiedams Havenmuziek- en Molenfestival zaterdag 20 mei van 10.30-17.00 uur. De festiviteiten vinden plaats op de Lange Haven met o.a. de locaties: Pleintje café De Unie, Vismarkt, Lange Haven nabij Westmolenstraat, bordes Ko renbeurs en De Dam. Het mo lencircuit is aansluitend: Velle- vest, Noordvest en Westvest bij Molen De Walvisch. Alle vijf de molens, Branderij De Tweelingh en Distilleerderij Dirkzwager houden open huis, alsmede de het woord. Auke Pol is afkomstig uit een muzikale bakkersfamilie. Zijn vader speelde klassiek orgel en saxofoon. Aanvankelijk was het vooral het orgel dat hem het meeste trok. Al snel ging zijn belangstelling echter ook een an dere richting uit. „Dan zat ik op zondagochtend met mijn slaperi ge kop diensten aan elkaar te breien en 's avonds pingelde ik jazz in café's. Als je me gevraagd had, wat ik het liefste deed, dan had ik dat niet geweten." der. Ik kon dus uitsluitend een zaak overnemen met nul-kom ma-nul omzet. Zo kwam ik toe vallig in Zuid terecht." In die aanvankelijk simpele winkel in De Gorzen begon een ware zege tocht van Hollander's molen brood. De consument werd in Streekmuziekschool aan de Lan ge Nieuwstraat 183. Ook het Ge distilleerd Museum (in wording), Lange Haven 74-76 is voor be zichtiging geopend. Er worden tal van rommelmarkten gehou den en uiteraard ook weer de markt met Oude Ambachten tussen de Vellevst en de Noor- devst met leuke, nieuwe demon- Zijn keus voor het klassieke or gel op het conservatorium in Leeuwarden kwam dan ook meer voort uit praktische over wegingen. Er bestond nog geen afdeling lichte muziek. Die door liep hij dan ook later in Alk maar. Na wat omzwervingen kwam Auke Pol uiteindelijk in Schiedam terecht. Sinds 1985 is hij als docent voor het zogenaamde 'lichte gebeu ren' en het omgaan met eigen tijdse instrumentarium als key board en synthesizer aan de die dagen steeds smaak- en mi lieu-bewuster. En een groeiend aantal stadgenoten proefde van dat bruin de gezondheid af. Anno 1995 runt Hollander een bedrijf met een aparte bakkerij en diverse winkels én heeft hij een vast team van 22 mensen in straties zoals een portretfoto graaf of de sneldichter. Lekker eten is volop mogelijk. Bij De Vrijheid worden bijvoorbeeld pannekoeken geserveerd en ui teraard is er weer de Molenlunch ditmaal aan de voet van De Nieuwe Palmboom. Muziek is er uiteraard ook volop tijdens het festival en dan natio- Streekmuziekschool. Dat eer biedwaardig instituut teerde nog op de nalatenschap van Beetho ven, Bach en Mozart en hield zich verre van de 'verderfelijke' wereld van pop, rock, house, rap of erger. Kortom Auke Pol mocht, zoals hij het zelf uit drukt, 'een braakliggend terrein gaan ontginnen'. En dat bleek een kolfje naar zijn hand. „Ik hou er absoluut niet van om me hele dagen in een kamertje te verstoppen en voorgekookte les jes af te draaien. En dat was nu dienst. Zijn vaste assortiment bestaat uit 86 broodsoorten (in het weekend 125). Hoe groot hij ook gegroeid is, Hollander is zijn uitgangspunt trouw gebleven: „In een goed brood zit een bak kersziel. Wij gebruiken geen computergestuurde apparatuur, maar werken nog volgens een puur ambachtelijk proces. Dat betekent dat we tussendoor het deeg zelf kunnen corrigeren. Is het wat kouder bijvoorbeeld, dan laten we het langer rijzen. En bakken doen we nog steeds iedere nacht tussen twee en zes." Traditiegetrouw brengt Kees Hollander tijdens het Havenmu ziek en Molenfestival - waarach ter hij een van de stuwende krachten is - een nieuwkomer uit. Ditmaal is dat het bourgon- dische brood gemaakt van biolo gisch meel (van tarwe dat milieu vriendelijk is gekweekt zonder mest en bestrijdingsmiddelen). Liefhebbers krijgen ruimschoots de gelegenheid deze en andere zogenaamd ecologische lekker nijen te proeven tijdens de Mo lenlunch, die zaterdag de 20ste mei wordt geserveerd bij De Nieuwe Palmboom tussen 12.00 en 15.30 uur. Deelname f6,-; kaarten zijn te koop bij de VVV, de echte bakkers, De Nieuwe Palmboom en bij de lunch. naai en internationaal van toon zetting. Aparte vermelding ver dienen zeker de optredens van de bands van de Schiedamse pop- school bij café De Unie tussen 14.00 en 17.00 uur met aanslui tend tot 19.00 uur 'Don't lose your head'. Ook het concert van het keybordorkest van de Streekmuziekschool om 11.30 uur bij de Korenbeurs belooft heel bijzonder te worden. Windenergie Nieuw op het festival zijn allerlei activiteiten rond het onderwerp 'Windenergie' op de Noordvest. Leerlingen (13/14 jaar) van het Schiedams voortgezet onderwijs tonen hun wedstrijdontwerpen. Omstreeks 15.45 uur zullen de winnaars van de wedstrijd wor den bekendgemaakt door burge meester Scheeres, voorzitter van de jury. De grote namen op windturbine- gebied zoals Windmaster, Ned- wind, Lagerwey en het Energie Centrum Nederland tonen de bezoekers aan de hand van mo dellen en tekeningen de actuele stand van zaken met betrekking tot windenergie. Een vliegerde monstratie vanaf de molenbalie tussen 13.00 en 14.00 uur. Niet zomaar een vliegertje, maar de bestuurbare 2,10 m grote wed strijdvlieger van landskampioen Robo Spitters laat geweldige ca priolen zien (onder voorbehoud van voldoende wind). Een folder met het complete programma is gratis af te halen op diverse pun ten in de stad zoals de VVV en tal van winkels en café's. net ook niet nodig, want op dit gebied was er niks. Ik ben be gonnen met het ontwikkelen van een lesmethode voor het spelen en comperen op synthesizers. Die wordt nu door het hele land gebruikt. De Streekmuziek school was wél de eerste van Nederland die deze cursus in het pakket opnam en is dus in feite uiterst modern." Voor Auke Pol was het 'logisch' dat hij zich ook in de plaatselijke muziekwereld stevig ging roeren. „Schiedam is nog zo lekker kleinschalig en goed te overzien. Het gaat er hier daardoor alle maal wat intiemer aantoe en niet zo anoniem. Door mijn werk ken ik de meeste amateur-musi ci, bandjes en groepen in deze stad. Zo rol je dan vanzelf in het organiseren en programmeren van bijvoorbeeld evenementen. Dat geeft vreselijk veel voldoe ning. Als je een instrument bespeelt, dan is het noodzakelijk om je ook te presenteren. Richting pu bliek heeft levende muziek een communicatieve functie. Het ontroert, maakt vrolijk of ver drietig, maar het brengt de sfeer erin." Tijdens het Havenmuziek- en Molenfestival verzorgen heel wat leerlingen van Auke Pol een optreden. Zo spelen alle bands van de popschool voor café de Unie. De Streekmuziekschool aan de Lange Nieuwstraat 183 houdt zaterdag ook open huis tussen 10.00 en 17.00 uur. SCHIEDAM Ter opluiste ring van het programma-onder deel 'Windenergie' geeft Neder lands vliegerkampioen Robo Spitters zaterdag de 20ste een demonstratie vanaf de hoge mo lenbalie van De Nieuwe Palm boom om ongeveer 15.00 uur. Deze kleurrijke musicus en beel dend kusnetnaar kwam in aan raking met de vliegersport in 1989 en ontwikkelde een verre gaande interesse zowel in stabie le als in sportvliegers. Zijn zelf gebouwde stabiele vliegers be schildert hij om ze als showob jecten in de lucht te demonstre ren. Robo Spitters werd eerste bij de Nederlandse kampioen schappen in '93 en '94 en gooit ook internationaal hoge ogen. Een van zijn succesvolle vliege- rontwerpen werd aangekocht door een Frans vliegerbedrijf en wordt nu verkocht in heel Euro pa. SCHIEDAM Het kan liggen aan de calvinistische Hollandse moraal. Of misschien is de doem van het Zwarte Nazareth wel de oorzaak. Jenever is toch een feestelijk drankje bij uitstek, maar er zijn voornamelijk uiterst serieuze standaardwerken over geschre ven. Daar wil Nathalie Lans verandering in brengen. De titel van haar boek, dat begin december uitkomt, zegt in feite al voldoende: 'Schiedam bouwt op haar jeneververleden'. En dat is wel even een ander geluid, dan al die treurnis rond het geestrijk vocht dat de inwoners van de Brandersstad kommer, kwel en zelfs zwakzinnige nakomelingen zou hebben bezorgd. Nathalie Lans is geboren en getogen Schiedamse en gaat aller minst gebukt onder de zo dikwijls verguisde geschiedenis van haar stad, integendeel ze is er zelfs trots op. Na een studie communica tiewetenschappen opende ze een eigen tekstbureau - Freelans Tekstschrijvers - in een historisch pand op de Grote Markt. Inmiddels verzorgt ze publikaties voor allerlei opdrachtgevers door heel Nederland heen, maar nadrukkelijk richt ze zich regel matig ook op haar eigen woon-/werkplaats. „Ik snap al die negatievelingen niet over Schiedam. Ik heb het hier enorm naar mijn zin en loop iedere dag nog bijzondere mensen en onverwacht, leuke dingen tegen het lijf. Aldus Nathalie Lans die ondermeer vorig jaar een boek uitgaf over panden en hun bewoners rondom De Plantage. Taaie kost Al langer speelde ze met het idee om de jenever eens van een positieve kant te belichten. Omdat eind 1995 zowel de Nieuwe Passage als het Gedistilleerd Museum aan de Lange Haven geopend worden, vond ze de tijd rijp om het befaamde 'nieuw elan' op geheel eigen wijze een extra zetje te geven. „Wat voor soort boek het moest worden, had ik al in mijn hoofd zitten. Het moest historisch verantwoord en volledig zijn, maar ook lekker leesbaar zonder taaie kost. En bovendien vond ik dat ook al die mensen die begin deze eeuw in die industrie hebben gewerkt, van arbeider tot direkteur, erin aan bod moesten komen. Uiteindelijk heb ik besloten om een soort wandelroute uit te zetten langs de bijzondere gedistilleerd panden die er nog staan in de stad en aan de hand daarvan het verhaal te vertellen. Lezers kunnen met het boek in de hand straks dus bij wijze van spreken op ontdekkings tocht." Nathalie Lans had het plan uitgewerkt tot in de details, maar moest toen de financiering nog rond zien te krijgen en dat was zoals ze het zelf uitdrukt 'nog een hele klus'. „Wil je zoiets goed doen, dan is er natuurlijk veel geld mee gemoeid. Ik wilde ook echt een mooie uitgave maken met een harde kaft en veel zwart/wit en kleurenfoto's. Via via hoorde ik, dat Ooms Makelaars een Rpot- terdams bedrijf met ondermeer ook een vestiging in Schiedam, ieder jaar een cultureel project sponsort. Ik ben er gewoon brutaalweg bij het hoofdkantoor naar binnen gestapt en direkteur Bram Lamens was eigenlijk meteen enthousiast. Zo is de bal gaan rollen." Inmiddels heeft Nathalie Lans een hele club enthousiaste mede standers om zich heen weten te verzamelen. In het comité van aanbeveling hebben onder andere burgemeester Scheeres, wethou der Wiegman en de heren Coebergh en de Kuyper, beiden afkomstig uit de distillateurswereld zitting. Inmiddels heeft Esto van de Steeg, uitgever van glossy magazines, zich bereid verklaard het boek tegen kostprijs te drukken. 'Schiedam bouwt op het jeneververleden' gaat 50,- kosten, maar bij vóórintekening is de prijs 35 gulden. Dat kan eenmalig tijdens het Havenmuziek en Molenfestival. Nathalie Lans staat dan met een eigen kraam de hele dag bij molen De Drie Koornbloemen Bakker Kees Hollander: „In een goed hrood zit een bakkersziel Robo Spitters Hiel. Het zakkendragersgilde Sint Anthonis is ook zaterdag weer prominent aanwezeig op het Havenmuziek- en Molenfestival Auke Pol .t. Nathalie Lans

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 13