r, Autogordels ook achterin Mazda audio; arbeidsvitaminen Renault boekt meer winst CN Vanaf juni bij Auto Garant Sneller in de file door langzamer rijden Metamorfose van Autotron Automerken actief als sportsponsor Win een VW Rolling Stone WOENSDAG 17 MEI 1995 20-458 De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reacties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, feut: 070-3952669 Zo'n anderhalf miljoen gulden is in de afgelopen wintermaanden geinvesteerd in modernisering van het door de automobielhisto rie geïnspireerde familiepark Autotron in Rosmalen. De verande ringen waren dermate ingrijpend, dat gesproken wordt van een metamorfose. Nieuw is ondermeer het carting circuit, waarin je rondjes kan rij den voor vijf gulden per race. Het spoortreintje rijdt over een nieuwe route, onder meer langs het beroemde Esso tankstation van Dudok, dat vorig jaar moest verdwijnen bij Vinkeveen. De verkeerstuin waar kinderen hun verkeersdiploma kunnen halen is opgeknapt en de Oldtimerbaan doet nu diverse werelddelen aan. Het automobielmuseum is onveranderd gebleven en biedt een indrukwekkende ontdekkingstocht langs honderd jaar auto mobielhistorie. Nederlandse auto-importeurs dragen de sport een warm hart toe. Mitsubishi heeft onlangs zijn sponsorcontract met de ten- nisbond met drie jaar verlengd. Daewoo hoopt qua naamsbe kendheid te scoren met het sponsoren van eredivisie-topclub Roda JC. Door het plotsklaps afhaken van twee shirtsponsors bij Roda JC eind 1994 zag Daewoo zijn kans schoon. Het was - om in voetbaltermen te blijven - een kans voor open doel. Nis san (FC Utrecht), Opel (Feyenoord) en Renault (Sparta) gingen Daewoo voor als voetbal-sponsor. BMW, Saab, Mercedes-Benz, Renault, Honda en Peugeot zijn ac tief in de golfsport, zoals Alfa Romeo, Lancia, Volvo en Opel dat tot voor kort in Nederland ook waren. Volvo Zweden is hoofd sponsor van alle grote internationale golftoernooien. De 'eigen' golftoernooien geven de dealers de kans hun golf-spe- lende relaties uit te nodigen. Winnaars van de voorronden drin gen door naar de algemene Nederlandse finale; de winnaars daar weer van gaan door naar de internationale finale van het betref fende automerk. Renault Nederland nam vorig jaar de plaats van Volvo Nederland over als leverancier van het wagenpark voor het VIP-vervoer tij dens het 'Heineken Open' Golftoernooi en stelde tevens een au tomobiel als hole-in-one' prijs beschikbaar. Ook dit jaar is het Franse merk weer de 'official carrier' van het Heineken Open, dat in juli op de fraaie bosrijke golfbaan van de Hilversumsche Golfclub wordt gespeeld. Renault Nederland stelt Laguna's en Espaces beschikbaar voor het VIP-vervoer. Meest tot de verbeelding sprekende vorm van sponsoring bij golftoernooien is het als prijs uitloven van een automobiel voor die golfer die op een vooraf bepaalde hole een 'hole-in-one' slaat. Volvo Nederland heeft dan weliswaar de golfwereld vaarwel ge zegd, maar is nog actief als sponsor in zowel de hockey-sport als bij het skiën. Mazda sponsort atletiek-evenementen en laat Ellen van Langen, Olympische kampioen op de 800 meter hardlopen in Barcelona, sinds kort rijden in een Mazda 323F. Toyota-importeur Louwman Parqui doet aan ballonvaren en sponsort het jaarlijkse vliegfeest van Lelystad. Onder de naam 'Toyota Golfschool' sponsorde deze auto-importeur eindjaren '80 een tijdlang golfclinics. Kuiper als kopman Peugeot-Talbot Nederland treedt sportief op de voorgrond als hoofdsponsor van het gras-tennistoernooi van Rosmalen en orga niseert voor de dealers en hun relaties een 'intern golftoernooi'. Peugeot Frankrijk was jarenlang de voornaamste geldschieter van een sterke wielerploeg, waarvoor de Nederlandse coureur Hennie Kuiper enige jaren kopman was. Fiat Frankrijk levert tegenwoordig het complete wagenpark van de Tour de France. Ook Fiat-importeur Fiat Auto Nederland steunt de wielersport. Rover Nederland steunde een aantal jaren achtereen meester- menner Ysbrand Chardon, wereldkampioen in de zwaarste cate gorie bij de meerspan-paarden. Tweevoudig Elfstedentocht-winnaar Evert van Benthem kreeg na zijn schaatszeges in 1985 en 1986 van Nissan Motor Nederland een tijdlang een terreinwagen ter beschikking. Olympische sporters Volkswagen/Audi importeur Pon's Automobielhandel uit Leus den stelt al een aantal jaren VW of Audi-produkten beschikbaar aan Olympische sporters. Tot aan de Olympische Spelen van 1996 in Atlanta (USA) rijden zo'n 300 topsporters in de nieuwe VW Polo, waarmee alle geselecteerde sporters over probleemloos ver voer beschikken. Top-schaatsers Falko Zandstra en Rintje Rits- ma rijden overigens in een Golf Variant. Ford is in Europees verband één van de hoofdsponsors van de supervoetbalcompetitie met de mooie naam 'Champion's Lea gue'. Idealistische zakelijk Hoewel er natuurlijk ook idealistische kanten aan de sportspon soring zitten, hebben alle auto-importeurs met hun financiële en/of materiële steun van sportbonden, sportclubs of individuele sporters vooral rationeel-zakelijke motieven. Door de sponsoractiviteiten hopen de automerken nog beter in contact te komen met hun belangrijkste doelgroepen. Tevens willen zij er een sportiever, jonger image mee opbouwen. En dat is - indachtig het aloude motto 'Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst' - natuurlijk nooit weg. „Bij frontale botsingen kunnen er, afhankelijk van de mate van ver traging, krachten op het lichaam inwerken, die oplopen tot 30 keer het eigen lichaamsge wicht. Als je dan niet in de gordels zit, zijn de gevolgen rampzalig. Vooral achterbankpas sagiers kunnen als een projectiel door de auto vliegen". Dit zegt on derzoeker ing. Cees Huijskens van TNO Wegtransportmiddelen in Delft. Hij is gespecia liseerd in botsveilig- heid. Volgens onderzoek van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) draagt drie kwart van de voorinzit tenden van personen wagens de autogordel. Binnen de bebouwde kom doet slechts 62 procent van de inzit tenden de gordel om. Hoewel sinds 1 april 1992 een draagplicht geldt voor autogordels achterin personenau to's draagt slechts zo'n 50 procent van de ach terpassagiers daad werkelijk de gordel. Onderzoeker Huijs kens van TNO Weg transportmiddelen be nadrukt echter dat het niet gebruiken van de achtergordels nog er ger is dan het niet dra gen van de voorgordel. Mazda heeft twee syste men ontwikkeld om de concentratie van auto rijders en tijdens routi newerkzaamheden te verbeteren. Het betreft een prototype van een audio-systeem met een 'concentratie-handha- vings-modus', gekop peld aan experimentele software, die de muziek optimaal indeelt. Dit au- diosysteem is ontwik keld op basis van onder zoek naar oorzaken en bestaanswijzen van con centratieverlies. Zo bleek dat mensen bij het verrichten van een tonig werk gemiddeld na elf minuten hun con centratie verliezen. Aan-en-uit prikkels ver beteren de concentratie. Hierbij is een dertig-se conden interval het meest effectief om ge concentreerd te blijven. Mazda's nieuwe audio- systeem omvat een in stelbaar programma dat willekeurig muziek se lecteert en iedere 30 se conden aan-en-uit speelt. Het Renault-concern heeft over 1994 een nettowinst geboekt van 3,6 mil jard Franse Francs. Dit is driemaal zo veel als de 1,071 miljard van 1993. Deze sterke stijging werd gereali seerd bij een relatief bescheiden om zetgroei met vijf procent tot 178,5 miljard Francs (circa 57 miljard gul den). Dank zij dit resultaat konden de nog op de balans voorkomende schulden worden afgelost en is een positief eigen vermogen van 1,5 mil jard Francs ontstaan. In totaal ver kocht Renault vorig jaar 1,6 miljoen personenauto's, grotendeels in Euro pa. mmm zette en daardoor verhit te lucht weer af. Koelere lucht heeft een grotere 'dichtheid'. Deze bevat meer zuurstof. Het ver mogen en het koppel worden hierdoor nog eens opgevoerd. De benaming 'turbo' komt van de turbolader. Deze bestaat uit een tur bine, die door de uitlaat gassen wordt aangedre ven en die op zijn beurt de compressor in een draaiende beweging brengt. De uitlaatgas energie voor de turbine is er al en kost dus niets. Bij de gewone motor vervliegt deze. Turbo diesels maken gebruik van deze energie en hebben hierdoor een ex tra hoge effectiviteit. De VW Golf Cabriolet TDI is vanaf juni 1995 te koop in Nederland. De prijs voor de 'Basis' is vastgesteld op 49.995,- de iets luxere Golf Ca- brio 'Avantgarde' met TDI-motor kost ƒ55.996,-. Volkswagen is dit jaar samen met de Rolling Stones op tournee in Europa. In samenhang hiermee organiseert de Nederlandse VW-orga- nisatie een spectaculai re Rolling Stones wed strijd. Hoofdprijs is een schitterende VW Golf 'Rolling Stones Collec tion'. Extra prijzen zijn kaartjes voor de Neder landse Stones-concer- ten in Nijmegen en Landgraaf. Deelname formulieren liggen bij de VW-dealer. Wees er snel bij wordt de prijs winnaars worden al op woensdag 7 juni bekend gemaakt tijdens het half uur durende Rolling Stones programma op RTL-4 of RTL-5. Met de nieuwe Golf Cabriolet TDI presen teert Volkswagen een sensationeel nieuwtje in eabrioland. Weliswaar is dit niet helemaal ,,'s werelds eerste in serie geproduceerde cabriolet met een dieselmotor", zoals VW beweert - voor en na WO II brachten andere Duitse automer ken ook open auto's met een dieselmotor op de markt -, toch ligt de combinatie van een cabriolet en een TDI-motor alles behalve voor de hand. VW durft deze combinatie aan en heeft hiermee thans een unicum in huis. Niet de topprestaties, maar rijgenot en genie ten van de natuur zijn bij een cabriolet belang rijk. De voorkeur gaat uit naar open rijden en niet naar het behalen van topsnelheden. De direct ingespoten turbodiesel (66 kW/90 pk) met laadluchtkoe ling en superieure trek kracht, al in het middel ste toerentalgebied, vol doet prima aan deze ma nier van autorijden. Daarbij zijn het lage verbruik en de geringe uitstoot voor milieube wuste automobilisten sterke punten van over weging. Met gesloten kap haalt de Golf Cabriolet TDI Ooit werden automobi listen aangeduid als 'blije rijders'. Tegen woordig vergaat menig chauffeur dagelijks het lachen als hij of zij weer aanschuift in een file. Toch kunnen we met z'n allen veel doen aan het bestrijden, op lossen en voorkomen van files. Met een paar eenvoudige tips en ge dragsregels kunnen de dagelijkse filemeldin gen gemakkelijk met de helft worden bekort. Eén van de interessan te stellingen rond de fi levorming luidt dat als iedereen, die dagelijks in het spitsuur in z'n auto onderweg is, één dag per week gaat car poolen, er een groot aantal spitsuur-files verdwijnt. Ook door het eigen au togebruik kritisch te bezien en niet voor elk wissewasje de auto te nemen - benenwagen, fiets en openbaar ver voer zijn niet voor niets uitgevonden! - draagt men al bij minder drukte op de autowe gen. Gewoon een kwes tie van automatisch au togebruik vervangen door nuchter naden ken. 24-uurs economie Files hebben diverse oorzaken. Waar weg werkzaamheden wor den uitgevoerd, leidt rij baan vers mailing vaak tot opstoppingen. Maar de meeste files ontstaan tijdens de spitsuren doordat er meer auto's rijden dan de weg kan verwerken. Hoewel sommige auto mobilisten denken dat je met hard rijden het snelst opschiet, is het tegendeel vaak waar. In de praktijk blijkt vaak dat wie langzaam rijdt toch sneller op de plaats van bestemming aankomt. Dit geldt met name tijdens de spitsu ren, waarin het 'mee drijven' met de hoofd stroom gunstiger uit pakt dan hard scheu ren om iedere meter vrij wegdek op te eisen. Hard rijden kost op drukke wegen veel ruimte. De remweg is langer. Hierdoor moeten de auto's ver der van elkaar rijden. Als je hard rijdt, moet je ook vaker remmen, bijvoorbeeld om ruim te te geven aan het tra gere verkeer dat van een oprit komt. Door al dit remmen stokt het verkeer en gaat het rijden in een file met veel optrekken en afremmen gepaard. Dit 'harmonika-efleet' is te voorkomen door gelijkmatig te blijven rijden en elkaar de ruimte te geven. De conclusie luidt dan ook; regelmaat baadt. Sterker nog: wie in druk verkeer wil op schieten, moet soms langzamer rijden. Het verkeer rijdt dan in co lonne-vorm in één ge lijkmatig tempo lekker door, zonder haperin gen. Op deze wijze ver werkt het weggedeelte op de snelste manier het maximale aantal auto's. Wie in een file staat van twee of drie rijen dik, krijgt vaak het ge voel in de verkeerde rij te staan. De andere rij lijkt altijd sneller te gaan. Sommige men sen gaan daarom sla lommen; steeds van rij verwisselen op zoek naar wat terreinwinst. Helaas voor deze ner veuze slalommers: dat voordeel is er zelden. Integendeel, het sla lommen geeft soms eerder vertraging dan tijdwinst. Net als er een stukje ruimte vrij komt om door te rijden, schiet er zo'n slalom- mer voor je neus, en moet je weer afrem men. Zo blijft de file haperen. Beter is het daarom als iedereen zo lang mogelijk in zijn ei gen strook blijft. A-sociaal ritsen? Wanneer de snelweg een strookje smaller wordt moeten we rit sen. Dit gaat als volgt. Automobilisten op bei de rijstroken houden ongeveer dezelfde snel heid aan. Bij het nade ren van het bord 'einde rijstrook' schuiven de auto's één voor één tus sen het verkeer op de doorgaande rijstrook. Dat verkeer moet de in- voegers daarvoor na tuurlijk wel de gelegen heid geven. Vaak gaat het goed, soms ook niet. Er is meestal wel iemand die met groot snelheidsverschü voor bij raast om zich op het allerlaatste moment tussen de auto's op de doorgaande strook te persen. Dat zorgt voor veel irritatie. In plaats van samenwerking ont staat er tegenwerking, dus extra oponthoud. Overigens leeft bij veel automobilisten het misverstand dat het fout is als men hele maal oprijdt tot aan het eind van de ver sperde baan om dan pas in te voegen op de doorgaande rijstrook. Wie dit doet, wordt vaak voor a-sociaal uit gemaakt. Toch is dit de enige juiste wijze van invoe gen! Er wordt dan na melijk optimaal ge bruik gemaakt van de beschikbare ruimte op de weg. Dus als u ziet dat u moet gaan ritsen, rijdt dan gewoon rustig door tot het eind van uw rijbaan in zicht komt. Pas dan steekt u over naar de andere rij strook. Zo wordt de wegcapaciteit maxi maal benut. Bovendien hebben hardrijders nu geen kans iedereen te passeren! Dat scheelt een hoop ergernis. een topsnelheid van 172 km/h. Met een accelera tie van 0 naar 100 km/h in 13,3 seconden is van de vroegere diesel traagheid niets meer te merken. Net als de an dere TDI-modellen is de Golf Cabrio TDI en ech te diesel en dus uiterst zuinig. Met een gemid deld verbruik van 5,2 li ter per 100 km (zeg maar: 1 op 19,2) is de VW Golf Cabriolet TDI de zuinigste in serie gepro duceerde cabriolet ter wereld. Turbolader In najaar 1995 brengt Volkswagen ook de Golf en Vento met de nieuwe SDI-motor ('Saugdiesel mit Direkt-Injection') op de weg. De TDI on- derscheidt zich van de SDI door de turbolader met laadluchtkoeling. Gewoonlijk zuigt een motor de, voor de ver branding noodzakelijke, lucht zelf aan. De TDI daarentegen beschikt over een turbo als com pressor, die de lucht in de cilinder perst. De truc hierbij is dat een motor met zo'n lucht- pomp zich in zekere zin laat volproppen. De ci linders slokken meer lucht op dan ze zelf zou den kunnen aanzuigen. Hierdoor wordt het ver mogen en vooral het koppel verhoogd. Effectiviteit De laadluchtkoeling koelt de door de com pressor onder druk ge- mé ÉAèAAÉMAAÉMÉAMiÉAÉiüÜtüAüiüi ÉIMrillÉiiMliMiMMMMMNIIMHiiaMMMMHnMMIMMiMMIIMIMI IMMtjMi Een metamorfose voor Autotron. ir. Roda JC was begin 1995 aan een nieuwe sponsor toe. Daewoo hapte toe onder het motto: U bent aan Daewoo toe....' Steeds meer automerken gaan er toe over om op de achterbank drie drie puntsgordels te monteren in plaats van twee driepuntsgordels en eén heupgordel. Auto Garant is gevestigd aan de van Deventerstraat 15 in Schiedam. ft VW presenteert zuinigste cabriolet ter wereld en TDI-motor past prima bij Zoveel rijplezier bij zo'n laag brandstofverbruik vind je elkaar. combinatie VW Golf cabriolet bijna nergens ter wereld. De

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 17