wmmmm SCHIEDAM KUNSTGEBITTEN Jeugdtheaterschool opent dependance André Verwoerd meer dan een halve eeuw 'verslaafd aan het orgel' Coöperatie in bezettingstijd CVB Bank: „De direkteur helpt u zelf bank" Schiedamse bekent kleur in Delft Inloopconcert in Grote Kerk Britse blunder in Het Filmhuis Rijnmondband naar Capelle VERINGMEIER TANDTECHNIEK 'Gelijk in een wereld van verschil' WOENSDAG 17 MEI 1995 20-1441 SCHIEDAM De Schiedamse Bonnie Onderwaater exposeert tot en met eind juni haar appli- qué's van stof, gemengde tech nieken en collages in Galerie Ex preszo aan de Oude Kerkstraat 7 in Delft. De kunstenares werd in '46 in Rotterdam geboren, volg de cursussen op de ABK aldaar en kreeg lessen van onder andere Gijs Voskuyl en Kees Franse. Momenteel woont Bonnie On derwaater in De Gorzen, 'De Jordaan van Schiedam', zoals ze het zelf noemt. Kleur speelt een grote rol in haar werk waarin het poëtische langzaamaan plaats maakt voor het monumentale. Haar inspiratiebronnen zijn mu ziek, natuur en literatuur. SCHIEDAM Het Vlaarding- se Holykoor verzorgt zaterdag 20 mei het wekelijks Inloopcon cert in de Grote Kerk. De muzi kale leiding is in handen van Anton van Tilborg. Op het pro gramma staan werken van onder andere Jean Racine en Fauré. Aanvang: 15.00 uur: toegang: gratis. SCHIEDAM - Op 22 okto ber 1975 wordt Gerry Con- lon, samen met zijn vader en nog twee anderen, veroor deeld wegens bomaanslagen op twee pubs in Guildford, vlakbij Londen een jaar eer- der. Vijf mensen kwamen daarbij om het leven. Velen raakten gewond. Veertien jaar later werden de 'Guil ford Four' vrijgelaten, nadat hun onschuld alsnog bewe zen was en de fouten in de rechtsgang waren aange toond. 'In the name of the father' die vrijdag 19 mei gedraaid wordt in Het Filmhuis in ge- pouw De Teerstoof in de Nieuwstraat 12, gaat over een van de grootste blunders van het Britse rechtssysteem. Tevens gaat de film over de persoonlijke ontwikkeling van Conlon, diens strijd om erkenning en de veranderen de relatie met zijn vader die in 1980 in de gevangenis kwam te overlijden. Aanvang: 21.30 uur; zaal open 20.30 uur. Toegang: 5,- voor donateurs; donateur worden kost 7,50 inclusief eerste film. SCHIEDAM In Capelle aan den iJssel wordt op Hemel vaartsdag 25 mei wederom het muziekspektakel Unicapelle ge organiseerd. Ook de Schiedamse Rijnmondband zal hieraan deel nemen. Dit jaar is men afgestapt van het concept waarbij diverse provin cies muzikaal tegen elkaar in het strijdperk traden. Nu is gekozen voor vijf orkesten uit Zuid-Hol land en vijf orkesten uit de rest van Nederland. De Rijnmondband heeft een uit nodiging ontvangen omdat het Schiedamse muziekkorps tijdens de eerste Unicapelle het hoogste aantal punten behaalde, 's Och tends zal bij het défilé marsmu ziek worden gespeeld. Vanaf 13.30 uur zal elke vereni ging een show presenteren op sportpark 't Slot aan de PC Boutsingel 1 in Capelle aan den IJssel. Andere deelnemers zijn onder meer: Pasveerkorps uit Leeu warden, Advendo uit Sneek, Adest Musica uit Sassenheim en Jubal uit Dordrecht. SCHIEDAM Stuudjes, al to's, Johnny's, Aniet's, watjes en ballen: ze hebben allemaal zo hun eigen bezigheden variërend van voetbal tot lezen. Jongeren die wat willen, maar niet zo dui delijk in één hokje passen, heb ben het wat dat betreft wat moeilijker. De Jeugdtheater- school is een uitkomst voor de groep die graag wil woekeren met alle aanwezige talent en er geen trek in heeft meteen te moe ten kiezen voor alles-of-niets. Tot voor kort was die instelling alleen in Rotterdam gevestigd aan het Hofplein. Met ingang van september echter wordt in Schiedam een dependance ge opend in De Teerstoof in de Nieuwstraat. Iedere woensdag middag en -avond zullen docen ten van de school er lessen gaan geven in dans, toneel en zang voor groepen in de leeftijdscate gorieën van zes jaar tot 26 jaar. De keus voor een vestiging in de Brandersstad berust niet geheel op toeval. Tal van stadgenootjes namen de afstand voor lief en volgden al traningen aan de the aterschool. Wilma Bendijk, do cente drama aan dat instituut, bezocht bovendien het afgelopen jaar de plaatselijke basisscholen in het kader van een project van de Dienst Educatie van de ge meente. Voor dat projec werkte ze intensief samen met Deborah Lens, interim manager van de Schiedamse Theaters. Het twee tal bleek het over één ding in elk geval gloeiend eens: dat uitbrei ding van het aanbod op cultureel gebied voor de jeugd geen over bodige luxe zou zijn. Het resul taat is de vestiging van de depen dance van een instelling die in middels kan bogen op tien jaar ervaring in het begeleiden van kinderen en jongeren tijdens die wankele eerste stappen op weg naar misschien wel een glanzen de toneelcarrière. Bezigheidstherapie Wilma Bendijk wil daarbij wél benadrukken, dat de Theater school meer is dan alleen een voorportaal naar de grote podia: „Voorop staat, dat de leerlingen echt leren toneelspelen. We ne men de kinderen serieus en bie den geen bezigheidstherapie. Al onze cursisten krijgen van be roepskrachten gedegen traning in de vele facetten van het thea tervak. Alle discipline's zijn in de opleiding vertegenwoordigd van dans en zang, tot improvisatie en cultuurgeschiedenis. Daarnaast is het zo, dat zo'n intensieve, brede traning ook zijn nut heeft voor degenen die geen carrière op het toneel ambiëren. Ze krij gen lef, leren samenwerken, doen liefde voor bewegen op en andere vaardigheden die onmis baar zijn voor het goed functio neren in deze maatschappij.,, De jaarlijkse presentaties van de Theaterschool Hofplein, maar vooral de grotere produkties in samenwerking met beroepsspe lers mogen inmiddels befaamd genoemd worden. Iedereen die enkele leerjaren heeft doorlopen, krijgt automatisch een rol in zo'n publiekstrekker toebedeeld. Wima Bendijk: „Bij ons is nie mand gedoemd om altijd maar derde boom van links of vierde buurvrouw te spelen. We bieden een uitgebalanceerd programma waarin iedere cursist de kans krijgt z'n talenten te ontplooien. Ik zie de leerlingen ook opbloei en. Ze ontdekken wat ze alle maal kunnen en worden zelf standiger en zelfverzekerder. Ze leren nadenken, uit zichzelf ha len wat erin zit én doen boven dien liefde voor het theater op. Daar heb je je hele leven lang wat aan, ook als je zelf geen acteur of actrice wordt." De Jeugdtheaterschool Hofplein geeft zaterdag 20 mei een demon stratie op de Grote Markt. Onge veer 12 leerlingen zullen een klein gedeelte laten zien van de voor stelling 'In de soete suikerbol'. Vervolgens bestaat de mogelijk heid een voorbeeldles te volgen in theater De Teerstoof in de Nieuwstraat. Aanvang: 14.45 uur. Informatie bij de Schiedamse Theaterkassa, Brede Marktsteeg 3, telefoonnummer 4269563. SCHIEDAM Niet de taal, maar de muziek is zijn vak. Tijdens een gesprek over het concert dat hij dinsdag 23 mei geeft in de Grote Kerk kan André Verwoerd het dan ook niet laten om de mooiste ge deeltes uit het programma vóór te spelen. De warme klanken van een preludium van Bach - 'Een verrukkelijk stuk; niet van dat zijïge, maar pittig met een grote zeggings kracht,' vindt Verwoerd - vul len de imposante ruimte van het kerkgebouw totin alle hoeken en gaten. En dan in eens pas valt op hoe zacht het licht is, dat door de hoge glas- in-loodramen naar binnen valt; hoe weldadig de rust is onder die monumentale hou ten gewelven. Er zijn geen bezoekers die woensdag-namiddag. Alleen vaste koster Pietersma loopt be zig rond. Hij is gewend, dat An dré Verwoerd regelmatig oefent. Toch staakt hij zijn werkzaam heden om even te luisteren. „Hij heeft me zelfs gevraagd om iets harder te repeteren, terwijl toon ladders en dergelijke nu niet di rect prettig in het gehoor liggen. Dat vind ik nu een compliment." André Verwoerd, sinds 1981 vaste organist van de Grote Kerk, heeft overigens over waar dering voor zijn spel niet te kla gen. Bij zijn afstuderen aan het Rotterdams Conservatorium meer dan een halve eeuw geleden behaalde hij al de 'Prijs van Uit nemendheid'. Aan diezelfde in stelling was hij 20 jaar verbon den als hoofddocent. Voordat hij zijn functie in Schiedam kreeg, was hij organist in de grootste Rotterdamse kerken. Hij is de pensioengerechtigde leeftijd inmiddels ver voorbij, maar nog steeds geeft hij regel matig concerten in binnen- en buitenland, en treedt hij op in radio- en tv-programma's. Voor zijn hele oevre kreeg hij in '72 de Laurenspenning. Zelfkritiek Verwoerd zélf is best trots op alle waardering en lof die hem ten deel zijn gevallen, maar er allerminst blasé van geworden. „Mijn vak bestaat uit oefenen en nog eens oefenen en tevreden ben ik zelf eigenlijk nooit. Ik heb een erg grote zelfkritiek. Dat is niet altijd leuk, want voor iets anders heb ik zelden tijd. Zelfs als een stuk er goed inzit, ga ik nog door met oefenen. En voor ieder optreden ben ik vreselijk nerveus, maar ja ik doe het me zelf aan natuurlijk." Zoals veel van zijn collega's maakte André Verwoerd kennis met orgelmuziek in de kerk: „Ik ging met mijn ouders mee naar de diensten en als jongen vond ik die volle klanken van zo'rr groot, machtig instrument al prachtig. We hadden thuis ook een orgel staan; tenminste zo werd dat ge noemd, want het was eigenlijk een harmonium. Daarop begon ik al heel jong wat te oefenen. In mijn HBS-tijd ben ik serieus ker korgel gaan studeren en later ook piano, want dat heb je nodig voor je techniek. Eerst heb ik nog een kantoorbaan genomen, want mijn ouders zagen geen brood in het vak van muzikant. Na een tijdje ben ik toch overge stapt naar het conservatorium om van amateur, prof te wor den. Spijt heeft Verwoerd nooit gehad van zijn beslissing, al is het beroep van organist niet direct het lichtste: „Vroeger moest je soms lesgeven en spelen bij temperaturen onder het vries punt. Dat soort barre omstan digheden doen zich nu niet meer voor. In iedere kerk is wel iets van verwarming aangebracht. Wél moet je als organist de conditie van een topsporter hebben. Voor het voetenwerk moet je uiterst snel en lenig zijn. Geluk kig ben ik nog fit van lijf en jong van geest, want dat is ook be langrijk. Daardoor ben ik nog in staat om allerlei concerten te or ganiseren én om muzikaal goed op de hoogte te blijven. Als dat me teveel werd en ik alleen nog maar diensten kon begeleiden, dan zou ik mijn baan als vaste organist van de Grote Kerk met een aan een ander overdragen. Dit orgel is zo schitterend, heeft zo'n warme klank en is het mooiste uit de hele regio. Het verdient een intensief gebruik en een brede bekendheid. Ik ben er trots op, dat ik daar een steentje aan kan bijdragen." Het concert dat André Ver woerd dinsdag 23 mei geeft in de Grote Kerk is het derde van een serie orgelconcerten (telkens op dinsdagavond met iedere keer een andere gastspeler) georgani seerd door de Stichting Concert commissie van de Grote Kerk. Aanvang: 20.15 uur; toegang: 6,50; 65 /CJP: 4,50. De Inloopconcerten, iedere za terdagmiddag (aanvang: 15.00 uur: toegang: gratis), vallen on der supervisie van André Ver woerd die ook regelmatig gast- spelers uitnodigt. De organist van de Gropte Kerk is woensdag 24 mei ook op de radio te beluis teren en wel op Hilversum 4 in een programma van de EO tus sen 17.00 en 17.30 uur. SCHIEDAM 'Allen die zich in Nederland bevinden worden in gelijke gevallen gelijk behandeld', luidt de eerste zin van artikel één van de Grondwet. 'Discriminatie wegens godsdienst, levensovertui ging, politieke gezindheid, ras, geslacht of op welke grond dan ook is niet toegestaan.' Dit artikel staat centraal op de tentoonstelling 'Gelijk in een wereld van verschil', die tot en met 2 juni in de Grote Kerk gehouden wordt naar aanleiding van de vijftigste mei. De Stichting Vluchtelingenwerk en het Anti-Discriminatie Bureau Schiedam organiseren de expositie, die is gericht op jongeren. „Welke betekenis heeft artikel één in het dagelijks leven van jongeren?" en „wat kun je tegen discriminatie doen?" zijn de vragen die de opgeroe pen worden. Jaap Hoekzema, vice-voorzitter van Vluchtelingenwerk Nederland heeft de tentoonstelling afgelopen vrijdag geopend. In de tentoonstelling wordt het actuele belang van het gelijkheidsbeginsel en het verbod op discriminatie duidelijk gemaakt. Benadrukt wordt dat deze grondrechten niet vanzelfsprekend zijn, maar mede door strijd tegen ongelijkheid, racisme en discriminatie zijn ontstaan. De expositie sluit aan op de belevingswereld van de jongeren van nu. De bezoekers lopen op een plein waar ze onder meer een school, een gemeentehuis, een uitzendbureau, een sportveld en een disco tegenko men. Op deze plekken doen zich allerlei situaties voor die jongeren uitdagen na te denken over het principe van gelijkwaardigheid in onze samenleving. De tentoonstelling is te zien tot en met 2 juni van 10.00 tot 16.00 uur, behalve op zondagen en woensdagen. SCHIEDAM Onder de titel 'Coöperatie in bezettingstijd' is in het Coöperatiemuseum aan de Lange Haven 84 een tentoon stelling te zien over de distributie en winkelverkoop in de oorlogs jaren. Toen op 10 mei 1940 ook Nederland door de oorlog werd overvallen was de suiker al op de bon. Dat zou de jaren erna met tal van andere artikelen gebeu ren. Door de toenemende schaarste verdwenen bovendien veel producten geheel uit het as sortiment. Daarvoor kwamen naamaak-artikelen, de zoge naamde surrogaten, in de plaats. De Hollandse volksdrank koffie was al snel niet meer verkijg- baar. Het surrogaat ervoor, Haka-koffie, ging meteen 'op de bon'. De coöperatie maakte er reclame voor met een vrolijke folder die ook bruikbaar was als verkleedspelletje. Het is slechts een voorbeeld van wat er bij de Coöp ligt opgesteld. Kenmer kend onderdeel van de expositie is een handwagen, het symbool van de voedselschaarste. Het Coöpmuseum heeft voor de spe ciale gelegenheid ook een voed- selkistje in bruikleen gekregen van de familie De Vries-Buis. In de tijd dat Jan Buis - toen onder andere voorzitter van de Vlaar- dingse Coöperatie - gegijzeld was, ging het kistje op gezette tijden per post heen en weer naar St. Michielsgestel. De inhoud bestond uit levensmiddelen en snoeperijen ter aanvulling van het rantsoen van hem en dde vijf andere Vlaardingse gijzelaars. Het kistje diende tevens om be richten over te brengen die niet voor de bezetters bestemd wa ren. Hiervoor was een zeer ver nuftige ruimte van geringe om vang ingebouwd. De tentoon stelling loopt tot en met het eind van dit jaar. Het Coöperatiemu seum is geopend op donderdag en vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur; op donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en op zater dag tussen 11.00 en 17.00 uur. HEROPENING CAFÉ DE BUITENSLUIS een receptie met live-muziek van een rockband. Café De Buitensluis aan de Lekstraat 2a (her)o- De gastheren Rolf en Ruud beloven de overblij- pent 19 mei de deuren. Van 20.00 tot 21.00 is er vers ook in de late uren nog wat avonturen. Schiedam: sinds 10 mei is in Schiedam een nieuwe vestiging geopend van de CVB Bank. Een bank die al 75 jaar bestaat en die ooit begonnen is van af het tafeltje in de kroeg of achterin de kerk. Een bank(directeur) die naar de mensen toeging. Professioneel en persoonlijk Het tafeltje in de kroeg is verdwenen maar de persoonlijke dienstverlening is gebleven. De CVB Bank onderscheidt zich hiermee van andere banken door de persoonlijke dienstverlening die hoog in het vaandel staat en zal blijven staan. In Nederland zijn zo'n 600 agentschappen, Iedere CVB Bank heeft de beschikking over een geavanceerd computersysteem. „Zo wordt de professionaliteit van een grote bank gekoppeld aan de persoonlij ke service van een kleine bank." Aan het woord is Ruud de Rijke, agent van deze nieuwe vestiging. Modern maar menselijk Ruud: „Ik vind het belangrijk om mensen persoonlijk te adviseren op financieel gebied. Dat houdt in: je klanten kennen, goed adviseren, de helpende hand bieden.... eigenlijk altijd klaarstaan voor je klanten. Voor mensen die dat willen, kijken we ook naar de persoonlijke kant van de klant. En wij zijn vaak open als andere banken gesloten zijn." De CVB Bank is een gewoon doelmatig kantoor. Met een lage drempel. Men wordt geholpen door de direkteur zelf die zijn klanten kent. Maar kleinschaligheid wil niet zeggen niet professioneel! U kunt voor praktisch alle bankzaken terecht bij de CVB Bank. Voor sparen, privérekeningen, persoonlij ke leningen en hypotheken. Met zeer scherpe tarieven. De CVB Bank staat bij voorbeeld al jaren bij de Ver. Eigen Huis bekend als een van de beste hypotheek verstrekkers. Geld halen Met een pasje van een privérekening kan men geld ophalen bij alle geldautomaten maar ook bi] de bank zelf. Ruud de Rijke is tevens belastingconsu lent. Een prima combinatie met bank zaken! De klant kan hiervan profiteren en een prima advies krijgen over bijvoor beeld een handige manier van sparen. Ruud: „Mensen die meer informatie wil len over de CVB Bank kunnen een han dig boekje bij ons ophalen en natuurlijk ook gewoon langskomen voor een ad vies. Professioneel en persoonlijk hè, dat is onze kracht!" De openingstijden van de bank zijn: maandag en woensdag 16.30 - 18.30 u. donderdag 18.00 - 20.00 u. zaterdag 10.00 - 12.00 u. En natuurlijk ook na telefonische afspraak! CVB Bank, Ruud de Rijke Kamilleveld 30 3124 CE Schiedam, tel. 470 09 82 t reparaties klaar terwijl u wacht vernieuwen, in overleg met uw wensen dagelijks van 08.30-17.00 uur, 's avonds en zaterdag volgens afspraak. Nwe. Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 'Een organist moet de conditie van een topsporter hebben' Vice-voorzitter Hoekzema van Vluchtelingen Werk opent de tentoonstelling Wilma Bendijk (links op de foto) en Deborah Lens. André Verwoerd Press Service 0546-576525 ADVERTORIAL

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 9