ALGEMEEN Is de literaire wereld één samenzwering? Grensverleggende vrijwilligers kunnen meedingen naar geldelijke beloning Oud en toch als nieuw! Vrouwen willen geëmancipeerde Stadsprovincie Erasmus-onderzoek: Maaspop '95 scoort hoger dan World Liberty Concert GS van Zuid-Holland gaan investeren in infrastructuur Protesteren tegen plannen Babes en MTV in schoolagenda Buren storen zich aan contactgeluiden mm: WEEK 21 21-1001 Maaspop '95 is door het pu bliek veel hoger gewaardeerd dan het World Liberty Con cert in Arnhem aan het begin van deze maand. Studenten Kunst en Cultuur van de Erasmusuniversiteit voerden tijdens beide concerten een publieksonderzoek uit. Hon derd bezoekers van het World Liberty Concert en tweemaal honderd bezoekers van Maas pop '95 verleenden hun mede werking. De hoge waardering die Maaspop kreeg, stak ech ter schril af bij het tegenval lende aantal bezoekers. Ter wijl men in Arnhem zestigdui zend mensen binnen de hek ken kreeg, moest Rotterdam genoegen nemen met elf- a twaalfduizend muzikeliefheb- bers, verspreid over twee da gen. Elton John vond dat bij na te weinig om voor op te treden, maar kon nog net over de streep getrokken worden. Studente Karin Müller wilde vlak voor het optreden van El- ton John op zondag 21 mei een tipje van de onderzoekssluier oplichten. Samen met medestu denten heeft zij de vragenlijsten voorbereid en ter plekke met be reidwillige festivalgangers inge vuld. De vragen waren op 3 A-viertjes vastgelegd en per stu dent werden per uur zes bezoe kers ondervraagd. „De lokatie en het programma van Maaspop '95 steekt met kop en schouders uit boven de loka tie en het programma van het World Liberty Concert. Gaven die bezoekers voor die items een kleine zes, Maaspop '95 kreeg achten. Ook de kwaliteit van het geluid scoorde bij Maaspop '95 hoog. Grif werd hiervoor ook een acht gegeven, terwijl het ge luid in Arnhem een zes oplever de." Het World Liberty Concert trok zestigduizend bezoekers, terwijl Maaspop '95 slechts belangstel ling kreeg van zo'n elf- a twaalf duizend muziekliefhebbers. Ka rin Müller: „Alhoewel het niets met het onderzoek te maken had, vroegen de mensen ons waaraan het ligt dat Maaspop '95 weinig in trefk was. Het pu bliek was vol lof over de organi satie en met name het feit dat de optredens elkaar snel opvolgden werd zeer gewaardeerd. Dat was in Arnhem wel anders. Tussen vijf en tien 00 uur werd het pu bliek daar aan zijn lot overgela- ten. De echte 'popconcert-gan- gers' roemden het geluid bij Maaspop '95 en zeiden zelden zo'n kwaliteit te hebben meege maakt." Elton John Teun van Rij van International Concerts Le Bateau, de organi sator van Maaspop '95, reageert na het horen van de uitslag van het publieksonderzoek: „We hebben net de hekken openge gooid, want we gunnen iedereen Elton John. We horen zoveel positieve geluiden. Van het pu bliek en van de media. Ik heb zojuist een paar spannende mo menten achter de rug, want El- ton John weigerde op te treden. Toen hij echter ZuCchero's lof over de organisatie hoorde, ging hij overstag." Van Rij zegt dat er volgend jaar een tweede editie van Maaspop komt en dal het nu zaak is te bekijken hoe men sen binnen te krijgen. „We heb ben onze nek uitgestoken en blij- Een artikel uit de Wet op de Ruimtelijke Ordening (art. 19a) biedt gemeenten de mo gelijkheid om bouwvergun ningen te verstrekken die af wijken van het bestemmings plan. Dat kan in de praktijk betekenen dat bijvoorbeeld recreatieve voorzieningen moeten wijken voor kanto ren. Milieugroepen en parti culieren staan hiertegen ech ter niet volledigf machteloos. Het Bureau voor Rechtshulp Zuid-Holland Zuid heeft een boekje gemaakt dat ingaat op de mogelijkheden die er be staan om bezwaar te maken. Hierin is ook een voorbeeld bezwaarschrift opgenomen. Het boekje is voor 5 gulden verkrijgbaar bij het Buro voor Rechtshulp Zuid-Holland Zuid, Postbus 1022, 3300 BA Dordrecht, 078-148333. In '1 Hof in Dordrecht wordt voor de eerste keer de Zuidhol landse Schrijversdag georgani seerd. Er zijn verschillende ac tiviteiten zoals workshops door bekende schrijvers, een dichters-spreekuur, open po dia, een forumdiscussie en een schrijfmarkt. Geïnteresseerden kunnen de folder opvragen bij de Culturele Raad Zuid-Hol land (070-362 49 61). De workshop proza wordt ge geven door Pamela Koevoets, vertalen van poëzie door Jan Eijkelboom, voordracht door Ineke Holzhaus, voor drama komt Bouke Oldenhof, light verse door Karei Eijkman en Diet Verschoor bespreekt ver halen voor kinderen, op het dichters-spreekuur kun nen dichters hun werk laten beoordelen door de Dordtse dichter Jan Eijkelboom. De Grote Samenzwering is een discussie over vragen als: hoe werkt de uitgeverswereld? aan welke eisen moet een manu script voldoen? is de literaire wereld een grote samenzwe ring? Het forum bestaat uit: Sander van Vlerken van de Stichting Lift, Anton Oskamp van SkriptTAd van den Kie- boom van uitgeverij De Geus en George Moormann van het literaire tijdschrift De Zingen de Zaag. Iedereen die voor wil dragen uit eigen werk kan zich opge ven voor één van de open po dia. Op de schrijfmarkt is in formatie te vinden over literai re tijdschriften, schrijfcursus sen en literaire organisaties. De Schrijversdag is op 30 sep tember. Ruim één op de drie inwoners van Nederland heeft last van bu- renlawaai, waarvan éénderde ernstige hinder ondervindt. De Nederlandse Stichting Geluid hinder (NSG) ontwikkelde een brochure over dit geluidhinder- probleem. De brochure 'Buren' is een beknopte gids waarin een aantal mogelijke oplossingen voor de meest voorkomende vormen van burenhinder wordt gegeven. Variërend van goed overleg tot technische tips om het doordringende geluid te tem peren. De top 5 van de bronnen die burenlawaai veroorzaken luidt: 1. radio, stereo-installatie of TV; 2. contactgeluiden, zoals lopen, het slaan van deuren etc.; 3. doe- het-zelf activiteiten; 4. sanitaire en installatiegeluiden; 5. huisdie ren, met name blaffende hon den. Vrijwilligersgroepen uit het hele land kunnen dit jaar weer meedingen naar de Marga Klompéprijs. Deze prijs is in gesteld om bijzondere vrijwil- ligersprojecten in de schijn werpers te plaatsen. Drie prij zen van 5.000,- worden op 7 december uitgereikt tijdens de landelijke viering van de In ternationale Vrijwilligersdag. De inschrijving staat open voor vrijwilligersprojecten op alle mo gelijke terreinen, zoals: natuur en milieu, nieuwkomers en mi granten, zorg- en hulpverlening, kunst en cultuur, ontwikkelings samenwerking en buurtopbouw. Het belangrijkste criterium voor de prijs is dit jaar gekoppeld aan het thema van de Internationale Vrijwilligersdag: grensverleg gend vrijwilligerswerk. Barrières Eén van de kenmerken van vrij willigerswerk is het doorbreken van barrières. Soms letterlijk in de zin van gemeente- of lands grenzen. Maar zeker ook in fi guurlijk opzicht: door een groot doorzettingsvermogen, door in zet van ongebruikelijke metho den of door een nieuwe combi natie van vrijwilligers en doel groepen. Een project dat -in welk opzicht dan ook - blijk geeft van een grensverleggend karakter, zal een goede kans ma ken. Alleen groepen vrijwilligers kun nen worden aangemeld, indvi- duele vrijwilligers niet. Projecten die in eerdere jaren hebben mee gedaan kunnen rich zeker weer inschrijven. De beoordeling van inzendingen is in handen van een deskundige jury onder leiding van de heer Piet Dankert, lid van het Europees Parlement. Aan meldingsformulieren zijn tot 15 augustus op te vragen bij NOV, Postbus 2877, 3500 GW Utrecht, tel. 030-319844 (tijdens kantooruren). De inzending sluit op 1 september. Wereldwijd De Marga Klompé-prijs is ver bonden aan de Internationale Vrijwilligersdag. Deze dag is uit geroepen door de Verenigde Na ties om wereldwijd aandacht te schenken aan vrijwilligers en hun werk. In 1995 wordt de eerste stap gezet op weg naar internationale samenwerking bij dit evenement. Het is alweer het twaalfde jaar dat het Super Oldtimer Festival in Lisse plaatsvindt. De markt bewijst dat er sprake is van een nog steeds groeiende belangstel ling voor het klassieke automo biel. Zeker ook vanwege het feit dat automobielen van 25 jaar en ouder nu zijn vrijgesteld van mo torrijtuigenbelasting en oldti merverzekeringen zijn er al vanaf 100.- per jaar. Op het festival zijn onder andere klassieke Cadillacs, Citroëns en Mercedessen te zien. Openingstijden: zaterdag 3 juni van 10.00-18.00 uur, zondag 4 en maandag 5 juni van 12.00-18.00 uur. Entreeprijzen: volwassenen: ƒ12,50, kinderen van 3 tot 12 jaar: 6,-. Muziek vormt de grootste bron van ergernis. Op de voet gevolgd door loopgeluiden. Onwetend heid over de veroorzaakte ge luidsoverlast en onbegrip voor de situatie zijn veelal de oorza ken voor de ergelijke situatie. De SNG heeft allerhande tips voor de meest voorkomende soorten van geluidhinder tussen buren samengebracht in de brochure 'Burenhinder'. De gegeven in formatie is nuttig voor zowel de gehinderde als de veroorzaker. De brochure maakt deel uit van een reeks publikaties waarin de NSG informatie verstrekt over de bestrijding van geluidhinder op uiteenlopende gebieden. Deze publikaties zijn aan te vragen bij de NSG, postbus 381, 2600 AJ Delft. Losse exemplaren van de brochure worden op verzoek gratis toegestuurd; voor meer exemplaren wordt de kostprijs, 2,50 in rekening gebracht. Wie z'n schoolagenda alleen maar gebruikt om zijn huiswerk in te noteren, is absoluut niet cool en kan het wel vergeten bij de babes. Agenda's van The Next Generation herinneren juist zo min mogelijk aan school en representeren een way of life. Men richt zich hierbij op de kids van de nineties, die hun hand niet omdraaien voor begrippen als jungle, hacking, babes, mo ney, bl\'d. en internet en dat leidt tot agenda's voor 'onstuimige jonge mensen met een sterk ont wikkelde eigen persoonlijkheid'. Maar uiteindelijk moetje er toch je huiswerk in schrijven. ven die uitsteken. Het project op zich is geslaagd", aldus van Rij. Publiek VVV Vertegenwoordigers van vrou- wenorganisties in Rotterdam en regio hebben zich gegroe peerd ter voorbereiding van hun positie in de te vormen Stadsprovincie Rotterdam. Broodnodig, vinden zij, want in de voorliggende wetsvoor stellen is er nauwelijks of geen aandacht voor de positie van vrouwen. De brief die het Dagelijks Be stuur van de Stadsregio Rotter dam op 29 maart van dit jaar richtte tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal baart de vrou wen zorgen. In de brief wordt met geen woord gerept over emancipatiezaken. De vrouwen vrezen dat bezuini gingen tengevolge van de aan zienlijke schuld waarmee de nieuwe gemeenten dreigen te moeten starten, tot gevolg heb ben da het voorzieningenpakket voor die burgers moet worden ingekrompen. Juist onder de fi nancieel zwakkeren, zeggen de vrouwen, bevinden zich veel vrouwen. Verontruste brief De Rotterdamse Vrouwenraad (RVR), de koepel voor 32 vrou wenorganisaties, heeft een ver ontruste brief gestuurd naar de vaste commissie voor Binnen landse Zaken van de Tweede Kamer der Staten Generaal. In het schrijven vraagt de RVR on der andere aandacht voor de vrouwelijke ambtenaren. De RVD verwacht van de verant woordelijke bewindslieden een geconcretiseerd stappenplan, zo dat bij het schuiven met ambte naren bij de reorganisatie de vrouwen niet het onderspit zul len derven. Concrete afspraken wil de RVR omtrent de overgang van de ta ken en bevoegdheden van de huidige gemeente Rotterdam naar de nieuwe stadsprovincie. De RVR wenst dat het emanci- patiefacetbeleid in het gebied be houden blijft. Scholingsplannen Tevens schrijft de RVR dat ge zien de samenstelling van de be roepsbevolking concrete scho lingsplannen nodig zijn om ener zijds de bevolking maximaal te laten profiteren vn de geboden mogelijkheden van een sterkere haven, en anderzijds in de haven optimaal gebruik te laten maken van het aanwezige potentieel. Naar de mening van de RVR wordt daarbij te weinig gebruik gemaakt van het potentieel vrouwen. In het schrijven benadrukt de RVR dat 'vrouwen' geenszins een homogene groep is. Er zijn, zo schrijft de RVR, oude vrou wen en jonge vrouwen, hoogop geleide en laagopgeleide, met en zonder kinderen, autochtone en allochtone. Daarom wil de RVR een gedifferentieerde aanpak om het maatschappelijk potentieel van alle vrouwen (en mannen) optimaal te benutten. Op de grond wachtend op het optreden van Elton John vertelt een gezin uit Nieuw Lekkerland, twee zonen van 20 en 30 jaar, een dochter van begin 20 en hun moeder, de dag van hun leven te hebben. „We worden wel erg met kwaliteit verwend. Toen we hoorden van het concert, hebben we onmiddellijk in de voorver koop kaarten gekocht. Mensen die er niet zijn, weten niet wat ze hebben gemist", is de mening van het gezin. Geertje en Marga zijn die mor gen vanuit Sneek naar Rotter dam gekomen. In de plaatselijke krant hadden ze over Maaspop gelezen. Ook zij begrijpen niet dat er weinig belangstelling voor Maaspop is. „Wij denken dat er iets aan de publiciteit moet worden gedaan. Toen wij naar de VVV stapten om kaarten te kopen, wist de WV van niets. VVV Rotterdam had de andere VW-filialen niet ingelicht. Het sfeertje hier is grandioos. Over ons veilig voe len hebben we niets te klagen", aldus de Friezinnen. Ook een vader en zijn twee vol wassen zonen uit het noorden van het land zeggen het onbe grijpelijk te vinden, dat zo wei nig publiek op het evenement is afgekomen. „Misschien komt het door Parkpop in Den Haag? We hoorden net dat er in de binnenstad van Rotterdam nog een evenement is", reageerden de mannen. Kaartjes hadden zij met een wedstrijd op de radio gewonnen. Ze vertelden dat ook de moeder en een dochter graag hadden meegewild, maar dat ook zij bot vingen bij de lokale WV. „Als er volgend jaar een tweede editie Maaspop komt, zijn we weer van de partij", be loofden zij. Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland hebben het (Voor lopige) Meerjarenprogramma investeringen provinciale infra structuur 1996-2000 vastgesteld. Voor de komende jaren heeft de provincie 5,7 miljoen gulden te verdelen. Voor komend jaar is onder an der geld gereserveerd om bus stroken aan te leggen tussen Alphen aan den Rijn en Jacobs- woude (twee-richtingen Alphen- -Kruisweg). Een carpoolplein ipoet de groei van het autoge bruik remmen in Reeuwijk/Bo- degraven (kruising N208/A12). In Bernisse worden volgend jaar twee kruispunten (Groene Kruisweg/Verdouwenhoek) sa mengevoegd. Daarmee willen GS dit deel veiliger maken. Voor het onderhoud van vaar wegen willen GS in 1995 extra geld uittrekken voor vervanging van een gedeelte van de oever voorziening langs de noordzijde van de Oude Rijn, tussen de Steekterbrug en de Zwammer- damsebrug in Alphen aan den Rijn. In 's Gravenzande worden enke le aanpassingen verricht aan fietspad 1Dat moet de ver keersveiligheid ten goede ko men. In Nieuwerkerk aan den IJssel komt een fietspad naar de Rottemeren. Het is bedoeld als ontsluiting van het recreatiege bied. Verder hebben GS een bij drage toegezegd in de aanleg van fietspaden in de gemeente Krim pen aan den IJssel, Pijnacker en Zoeterwoude. Veel te weinig publiekmaar ze hebben 'de dag van hun leven'. Foto ROLAND VAN ECK/JANSSEN S DE KIEVITH Elton John: bijna niet gespeeld. Foto LEUNIS VERLINDE door LIANNE VAN ECK Een vrijwilliger van de bibliotheek, filiaal Rotterdam-Oude Westen, brengt boeken rond bij mensen die zelf niet meer langs kunnen komen. Foto JANSSEN DE KIEVITH Bedroevend weinig bezoekers hebben toch een prima festival I rouwen in Rotterdam en regio vrezen dat de vorming van de Stadsprovincie voor vrouwen nadelig wordt. Foto: LEENDERT VAN DER WAAL De Rottemeren worden door een fietspad verhonden met Nieuwerkerk aan den IJssel.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 23