Zaterdag 27 mei: Nationale DAF-Dag Creatieve, comfortabele, compromisloze concept-car Opel Apk-beurt voor 49,- Daewoo laat 100 gelukkigen jaar lang gratis rijden Daihatsu Valéra Toscana: de gulden middenweg Carbrio's onder de loep Actiemodel Citroen ZX Tonic WOENSDAG 24 MEI 1995 21-464 Zoals bekend is de Valéra het sedan-model van de Charade. Was de Valéra tot voor kort leverbaar in twee versies: de SG en de luxe- re SR. Met de Toscana-variant bewandelt Daihatsu de gulden middenweg: wat luxer dan de SG, maar minder luxueus dan de SR. Net als de SG en SR heeft de Valéra 'Toscana' een 1.5 liter 16- kleppen multipoint injectiemotor. Voorts is deze versie uitge voerd in een speciale metallic lak, waarvoor Daihatsu de naam 'Peacock Blue' bedacht. De Toscana heeft getint glas, twee bui tenspiegels en bumpers die in de wagenkleur zijn gespoten. Spe- ciale wieldoppen en brede velgen vervolmaken de sportieve aan blik. Badges op de flanken en achterkant zorgen ervoor dat deze versie aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Gescheiden achterbank Speciale stoelbekleding, inclusief 'Toscana'-aanduiding, comple teert deze nieuwe Valéra-versie, die verder is uitgerust met onder meer zijbeschermstrips, radiovoorbereiding inclusief antenne en speakers, een gescheiden (40/60) kantelbare achterbank en een van binnenuit te ontgrendelen kofferbakklep. De 'Toscana' is voor 27.745,- te koop. Opel-rijders kunnen voortaan de APK-beurt bij de Opel-dealer voor slechts 49 gulden laten uitvoeren. Dit bedrag is inclusief BTW en exclusief afmeldkosten. Opel geeft hiermee tegengas aan een grote keten van fastfitters, die ook 49 gulden per APK- beurt rekent. Normaliter kost een APK-beurt zo'n 85 gulden. Als de APK-beurt tegelijkertijd met een officiële onderhoudsbeurt plaatsvindt, blijft de APK gratis zoals voorheen. Op 27 mei bestaat de DAF Club Nederland 15 jaar. De club werd op gericht in 1980,22 jaar na het op de weg ko men van de eerste en 3 jaar na de produktie van de laatste DAF per sonenauto. Ter gele genheid van dit derde lustrum organiseert de DAF Club diverse acti viteiten. Hoogtepunt is de bijeenkomst van duizend DAFjes in Eindhoven. Deze stad - ooit DAF-city - staat rond 27 mei bol van Neerlands enige echte autofabrikaat. Andere jubileumactivi teiten zijn een drie we ken durende lustrum- rondreis door Frank rijk en de uitgave van een boekwerk over de DAF-historie en alle DAFs/Volvo's met Va- riomatic. Bindmiddel van de DAF Club Nederland is het in ere houden van de variomatisch aange dreven DAFs en Vol vo's. De vereniging telt 1800 leden, die ieder één of meer auto's in bezit hebben. Neerlands trots op autogebied uit de jaren '60 en '70; één van de technisch innovatieve DAF-modellen. De foto toont een DAF 55 Coupé. Gemeenschappelijk kenmerk van alle DAF- personenauto's is de unieke 'jarretellen- aandrijving* via een rubberen riem op de achterwielen. Dit sys teem - een vondst van DAF-directeur Van Doorne - maakte van de DAF 600 uit 1958 de eer ste kleine personenau to met volautoma tische versnellingsbak. DAF hield, ondanks problemen met het imago, onverminderd vast aan deze unieke versnelling. Ook na de overname van de DAF personenauto-divisie door Volvo in 1975 bleef de Variomatic in pro duktie. Eerst kwam de Volvo 66 uit, later de 340. Beide 'variomati- sche' auto's horen vol gens de club volledig bij 'de familie'. Concours d' élégance Zaterdag 27 mei is Na tionale DAF-dag. Vanaf vier punten in Neder land starten in colonne groepen DAFs om sa men in Eindhoven aan te komen. Op het 18 September- plein in Eindhoven heeft de DAF Club Ne derland naast de voor kant van het NS-sta- tion een groot parkeer terrein ter beschik king. Op de nabij gele gen markt vinden de verdere festiviteiten plaats. Daar worden vanaf 10.30 uur enige DAFs door de jonge veelbelovende kunste naars Wouter Berns, Esther de Vries en Mare Heymans beschil derd en omgetoverd tot kunstwerken. Ook wordt daar eenJMj- zonder Concours d'Elé- gance gereden. De mooiste DAF krijgt een prijs. Informatie over de DAF-dag en over de DAF Club is verkrijg baar bij het secretari aat, telefoon: 05940- 2198 of bij de coördina tor van de DAF-dag: te lefoon: 08370-18793. Met het actiemodel ZX 'Tonic' 1.4i brengt Citroën een sprankelend type op de weg. De 'special' is gebaseerd op de ZX Reflex. Hij heeft een pittige, zuinige 1.4 liter viercilindermotor met brandstofinspuiting. Voor een volle afdronk zorgt de rijke basisaankleding van de 'Tonic', die lever baar is met drie, dan wel vijf deuren of als Break. Van binnen onderscheidt de ZX 'Tonic' zich van de Reflex door de stuurbekrachtiging, het sportstuur dat identiek is aan dat van de ZX Furio en zonwe rend glas. Van buiten heeft de 'Tonic' als extra: bumpers gespoten in de wagenkleur (bij de Break alleen de onderkant), geïntegreerde breedstralers in.de voorbumper (alleen 3- en 5-deurs). buitenspie gels en deurgrepen uitgevoerd in de wagenkleur, metallic-lak en wieltypen van het type Furio. Citroën levert de ZX 'Tonic' alleen met metallic lak. De prijzen bedragen 30.250 gulden voor de drie- deurs, 31.350 voor de vijfdeurs en 33.220 gulden voor de Break. Honderd landgenoten kunnen een jaar lang gratis rijden in een nieuwe Daewoo. Met deze actie beoogt de Nederlandse importeur van dit jonge, Zuid-Koreaanse automerk de vele kwaliteiten van auto's en dea lerorganisatie nog nadrukkelijker onder de aandacht van het ko- perspubliek te brengen. Belangstellenden voor deze Daewoo Test Drive kunnen zich bij de dealer aanmelden voor deze, voor Ne derlandse begrippen opmerkelijke actie. In de tweede helft van juni maakt Daewoo bekend welke honderd gelukkige Nederlanders een jaar lang de beschikking krijgen over een van de verschillende Daewoo-modellen. De unieke actie kent een aantal spelregels. Met als belangrijkste dat de Daewoo-berijders tijdens de testperiode maandelijks ver slag doen van hun bevindingen. Daarbij gaat het zowel om de kwaliteiten en eigenschappen van de auto's zelf, als om die van de Daewoo-organisatie. Daihatsu heeft iets met het fraaie Italiaanse gewest Toscane. Want naast het actiemodel Charade 'Toscana' is nu ook de be gin 1995 gelanceerde Valéra leverbaar in een Toscana-versie. De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reacties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, fax: 070-3952669 Jaarboek 1995 van 'De Onschatbare Cabrio' verscheen onlangs tegelijk met 'De Onschatbare Cabrio'-beurs in de Hilversumse Expohal. In de nieuwe uitgave van het cabrio-jaarboek komen zowel nieuwe als klassieke en gebruikte open auto's aan bod. Logischerwijs wordt de 1995- editie van 'De Onschatbare Ca brio' in het voorjaar gepresen teerd. Het boek speelt hiermee duidelijk in op de grote belang stelling voor 'open rijden'. Ove rigens vatten de samenstellers het begrip 'cabrio' wel erg ruim op, want ook jeep-achtige voer tuigen worden behandeld. Omdat nieuwe cabrio's relatief prijzig zijn vergeleken met 'dichte' auto's, is de vraag naar gebruikte modellen groot. Daarnaast zijn klassieke ca brio's als vanouds erg in trek. Jaarboek 1995 van 'De On schatbare Cabrio' bevat een uitgebreid in kleur uitgevoerd overzicht met ruim 70 nieuwe cabriolets, waarvan de meeste op de Nederlandse markt te koop zijn of binnenkort leverbaar wor den. Alle modellen worden uitvoerig behandeld, met technische gegevens en nieuwprijs. Naast nieuwe cabrio's worden in dit jaarboek 1150 gebruikte en klassieke open auto's onder de loep genomen. Van elk model is een afbeelding geplaatst en worden de belangrijkste technische gegevens verstrekt, evenals produktie-periode en produktie-aan- tal. Verder geeft het boek richtlijnen voor de waarden van de klassie ke en gebruikte cabrio's. Jaarboek 1995 van 'De Onschatbare Cabrio' telt 464 pagina's en behandelt 1150 klassieke en gebruikte plus ruim 70 nieuwe ca briolets en jeep-achtigen. Het verzamelwerk is te koop in de boekhandel voor 21,95. Citroën toont tegen woordig op de auto salons een nieuw prototype genaamd Xanae. Met dit ont werp geeft het merk van de dubbele che vron de aanzet tot de ontwikkeling van een mogelijk ver voermiddel van de 21e eeuw. Deze rij dende concept-car is Citroën's spraakma kende idee omtrent een nieuwe generatie vijfpersoons auto's. De Xanae is in alle opzichten gebruiks vriendelijk, aantrek kelijk, modern, com fortabel en veilig. Het ontwerp van het ex terieur en het interieur van de Xanae kwam on der verantwoordelijk heid van het Centre de Création Citroën tot stand. De auto recht vaardigt de benaming 'concept-car'. Hij vormt tevens de geslaagde combinatie van eigen schappen die specifiek zijn voor verschillende soorten auto's (berlines uit het midden- en hoogste segment, bre aks en monospaces). Qua afmetingen valt de Xanae onder de com pact-cars. Ondanks de relatief geringe lengte zijn de binnenmaten toch zo royaal dat drie personen op de achter bank kunnen plaatsne men. De totale lengte van de Xanae bedraagt 4,23 meter. Hij houdt hiermee het midden tussen de ZX en Xantia, terwijl de hoogte van 1,55 meter het midden houdt tussen de Xantia en Evasion. Het Xanae-onderstel stamt van de Xantia. Het is voorzien van de recente ontwik kelingen van de Ci- troën-vering, die voor komt dat de carrosserie hinderlijk overhelt in snel genomen bochten of tijdens plotselinge uitwijkmanoeuvres. Dank zij dit systeem heeft de Xanae een wa terpas wegligging, opti maal dynamisch com fort en «en uitstekende algehele veiligheid. In de machinekamer van de Xanae is een tweeliter 16V-motor ge monteerd. De auto heeft een automatische ver snellingsbak met een elektronische bedie ning op een satelliet naast het stuurwiel. De Xanae is ontstaan rond het concept van Te ven in een auto' op basis van een rijdende auto. De compactheid van het ontwerp en de specifie ke indeling geven dit idee op originele manier vorm. Voor de Xanae is een speciale parelmoer- lak ontwikkeld, waar van de kleureffecten de vormen en harmonieu ze lijnen beter doen uit komen. Praktische instap De eenheid tussen het interieur-ontwerp en de vormgeving van de bui tenkant ontstaat door de praktische instap via twee zijdeuren aan de rechterkant, die respec tievelijk naar voren en naar achteren open slaan. Originele vormen In het front zijn origi neel vormgegeven kop- lamperv opgenomen. De vèrs'tralers worden ge voed door optische ve zels vanaf ontladings lampen. De voorscher- men lopen toe naar het midden van de auto. De uitsnijding van het voorste gedeelte van de motorkap is origineel van vorm, evenals de Citroëndealer Waldo B.V. is gevestigd aan de Bokelweg 80 - 90 in Schiedam. plaats van de bevesti gingspunten in de voor stijlen. Het profiel van de auto kenmerkt zich door een sterk aflopende voor kant. Hierbij ligt de lijn van de motorkap exact in het verlengde van de voorruit. Deze voorruit is royaal van afmetin gen en gaat over in een open dak. Deze oplos sing vergroot de lichtval binnen in de auto en werkt sfeerverhogend. Bodemplaat De ronde flanken bie den goede zijdelingse bescherming. De half hoge bodemplaat, die verstevigd is door een vakverdeling, biedt een goede bescherming te gen aanrijdingen van opzij. Om het prakti sche karakter te onder strepen en het de inzit tenden gemakkelijk te maken bij het instap pen, heeft de rechter zij kant twee deuren, die naar twee kanten open gaan zonder midden stijl. Achterin staat de origi nele meubel-opstelling in een halve boog garant voor 'zitkamer'-comfort voor de drie passagiers. De veelzijdige gebruiks- variaties van het Xanae- interieur zijn mogelijk door de plaatsing op rails van dë rechter en middelste stoel, die zo nodig verwijderd kun nen worden, en de neer- klapbare rugleuning van de middelste stoel. Bovendien wordt het ge- bruiksvriendelijké as pect verhoogd door de mogelijkheid de voor- stoelen te draaien. Reistip: met de Daihatsu Valéra 'Toscana' op vakantie naar Tosca ne... Het actiemodel Citroën ZX Tonic' 1.4i. Dankzij Daewoo een jaar lang gratis rijden in deze Nexia, afstamme ling van de alom bekende Opel Kadett. Citroën Xanae: 'leefauto' volgens nieuw concept Socioloog Paul Virilio houdt zich bezig met het denken over de vervoermiddelen van de toekomst.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 31