Disney artwork te zien bij warenhuis-expositie 'Het is prettig om jezelf af en toe te verwennen' X 11 Regio-kickbokstalent grossiert in knock-outs Nieuw boek over mensen in een uniek landschap FNV opent vakantiewerklijn M 5» Wie kent bomen langs de route? Hardlopen bij Port Zelande ABC van de EHBO 'Shrink' ontleedt ziel via televisie mv y- w A..- j i f IÉ w WEEK 23 23-1001 Bomen staan overal. Toch kun nen maar weinig mensen onder scheid maken tussen de meest algemene soorten. Het boekje 'Boemen langs de route' wil een deel van die onbekendheid op heffen. Het boekje bevat infor matie over ruim 120 wandel- en fietstochten door het hele land en geeft steeds per provincie in formatie over de bomen. De tochten zelf staan niet uitge breid in het boekje, maar het geeft wel aan hoe men in het bezit van de routebeschrijvingen kan komen. Ook de bereikbaar heid van de startplaats per open baar vervoer is steeds duidelijk aangegeven. 'Bomen langs de route' is een uitgave van de Bomenstichting die dit jaar het 25-jarig jubileum viert. De samenstellers zij Frank R. Moens (tekst) en Loes H. Sonnega-Oosterhoff (onder zoek). Het is verkrijgbaar bij de Bomenstichting, Oudegracht 201 bis, 3511 NG te Utrecht, te lefoon 030-340 778. De Gran Dorado Port Zelande Run vindt plaats op zaterdag 10 juni en wordt georganiseerd in het kader van het vijfjarig be staan van port Zelande. Deze wedstrijd valt samen met het trainingsweekend voor de mara- thonreizen naar New York en Honolulu. Yoor de winnaars is er een week- verblijf in een 6-persoons huisje en vele andere prijzen. Alle lo pers kunnen na afloop gratis ge bruik maken van het suvtropisch zwembad. Bij iedere drogist is een gratis exemplaar te krijgen van het 'ABC van de EHBO', een hand zaam geheugensteuntje in de vorm van een klein boekje, dat gemakkelijk in de jaszak of het handtasje past. Mocht je het even niet meer weten dan is door de alfabetische indeling snel te vinden wat je moet doen in een groot aantal kleine of grotere noodgevallen. Bij een ongeluk is snel en goed reageren soms van levensbelang. Een gratis exem plaar kan ook aangevraagd wor den bij de Ver. EHBO, Kapel- weg 34, 3951 AD Maarn. De Disney-figuren hebben al eerder hun weg gevonden naar het warenhuis, maar meestal gebeurt dat niet in de vorm van kunst. Warenhuis de Bijenkorf exposeert nu echter Disney Artwork: een collectie van pot loodtekeningen, productiest- cels, hangeschilderd 'limited- edition' materiaal en gezeef drukte replica's. Er is materiaal te zien uit be roemde films als Aristocats, The Lion King, Snow White en Aladdin. Een warenhuis blijft natuurlijk een warenhuis, dus de artikelen zijn ook te koop van 10 juni tot en met 1 juli in de Rotterdamse vestiging. H|; I lÉt l 1ÜS Juist in een eenzame periode eisen verdrietige gevoelens alle aandacht en energie op. In zo'n periode is het belang rijk om goed voor jezelf te zorgen en jezelf eens extra te verwennen. Dat is één van de vele suggesties die we lezen in het door SIRE uitgegeven boekje 'Eenzaam en toch verder'. De Stichting Ideële Reclame (SIRE) is een nieuwe campagne gestart rond het onderwerp 'een zaamheid'. De campagne is een vervolg op een eerder gehouden campagne in 1991 over hetzelfde onderwerp. Uit diverse onderzoeken is ge bleken dat rond de 30% van de Nederlandse bevolking zich in min of meerdere mate wel eens eenzaam voelt. SIRE richt zich op alle (potentieel) eenzame mensen in Nederland, waarbij geen onderscheid wordt ge maakt in geslacht, leeftijd of op leiding. Uit de respons op de eerdere campagne bleek dat deze heeft bijgedragen aan het uit de schaduw halen van het onder werp. Zelf doen SIRE hoopt oplossingen te bie den aan eenzame mensen om zelf iets aan hun situatie te doen. De campagne bestaat uit twee ver schillende televisiecommercials, advertenties en het speciale cam pagneboekje 'Eenzaam en toch verder'. Belicht wordt onder an dere wat eenzaamheid precies is, hoe het onstaat en wat er aan eenzaamheid te doen is. Tevens worden adressen gegeven voor meer informatie en hulp. Ook zijn interviews opgenomen met mensen die zich korte of langere tijd eenzaam hebben gevoeld. De auteur is mevrouw dr. M.W.H. Steemers-van Winkoop. De schrijfster houdt zich al langer bezig met het onderwerp en pu bliceerde er eerder over. Bestellen 'Eenzaam en toch verder' is te bestellen bij Korrelatie, Postbus 13000, 3507 LA Utrecht. Tele foonnummer is 030 - 331 335. Tevens zal het boekje als insert in Libelle nr. 23 worden meege zonden. Tenslotte is het aangeboden aan alle ziekenhuizen, RIAGG's en Maatschappelijke Werk-instel- lingen in Nederland. Psychologen en psychiaters zijn al met enige regelmaat op de beeldbuis te zien. Vooral in Amerikaanse series lijken de 'shrinks' zeer populair. Naast al die acteurs die interessant knik kend de klachten van hun op de divan liggende cliënten noteren, komt straks op Euro 7 een échte psycholoog, die échte problemen behandelt. De zieleknijper in kwestie heet Ronald Pino en heeft een tiental boeken geschreven in zijn vakge bied. Vanaf 17 juni krijgt hij iedere zaterdag en zondag van 14.55 tot 15.00 uur de ruimte om een probleem te behandelen. Ook elke woensdag van 15.55 tot 16.00 uur en iedere donder dag van 10.55 tot 11.00 uur is de 'dissident psycholoog' zoals hij zichzelf noemt, te zien op de zender Euro 7. 'Dat horen wij heel vaak. Ik ben niet degene die ik nu ben. Van de mensen zoals ze waren is weinig meer over. Iedere dag is een helse worsteling. De leefwereld wordt steeds kleiner. Zelfs thuis is niet meer veilig. Het isolement is groot. De omgeving begrijpt het niet. Relaties lopen erop stuk.' Aan het woord is Piet Ummelen uit Eindhoven, voorzitter van de nog jonge vereniging ReBio en hij heeft het over mensen die kampen met een fobie. Om precies te weten wat het is, moet je het zelf hebben of gehad hebben. Ook Ummelen, sales manager van een grote onderneming, was een paar jaar uitgeschakeld. Nu reist hij weer de hele wereld af. 'Met de Olympische Spelen was ik in Barcelona. Toen er na een bommelding tienduizenden mensen over een smal weggetje afgvoerd moesten worden en ik dit in alle kalmte kon ondergaan, wist ik het zeker: 'ik ben er van af". Zijn schaarse vrije tijd besteedt hij nu om mensen om de hoogte te stellen van een aanpak die blijkt te werken. Vanwege de enorme angst, die met fobieën gepaard gaat, heeft bijna ieder een die een fobie heeft wel last van huperventilatie. Misschien is het ook wel andersom en ont staat de fobie door de hyperven tilatie. Verfrissend bij de vereni ging ReBio is dat je deze discus sie even kunt negeren. Ook kan je de vraag even naast je neerleg gen of de kwestie het noodzake lijk maakt diep in je verleden te gaan wroeten en je jarenlang aan psychotherapie te onderwerpen. In eerste instantie gaat het erom dat je weer kunt functioneren, je huis uitdurft, kan werken, je kin deren naar school durft te bren gen en zelf weer je boodschap pen durft te gaan doen. En als dat je lukt, ben je ook in staat in een auto of tram te stappen en naar een afspraak met een hulp verlener te gaan als je dieper in je verleden wilt graven. 'Dat is iets wat de mensen zelf moeten we ten. Eventueel kunnen wij advi seren en doorverwijzen. ReBio is een landelijke vereni ging van hulpverleners bij hyper ventilatie, angsten en fobische klachten, die drie jaar geleden werd opgericht. In Kralingen was een vrouw die al 26 jaar binnengezeten had. Na het Re- Bio-programma (8 tot 10 weken) doet ze nu weer alles. Ze is bij wijze van spreken in staat tijdens de drie dolle dwaze dagen van De Bijenkorf dit warenhuis in te gaan. Een andere vrouw was al volledig bij het Gak afgekeurd, maar werd na een aantal weken Rebio door haar therapeute te ruggestuurd. Ze kon weer gaan werken. Bij het GAK wisten ze niet wat ze meemaakten. Dit klinkt als een soort myste rieuze genezing. Toch heeft dit niets met religieuze of bovenna tuurlijke krachten te maken. Het gaat hier om een zeer concrete aanpak, die alles te maken heeft met het leren ademen op de juis te manier. Iemand die zijn adem haling leert beheersen kan ook weer de controle over zijn lichaam terugkrijgen. Alle thera peuten hebben een intensieve in terne opleiding gevolgd. De eisen die ReBio aan haar thera peuten stelt zijn hoog. Overigens komt het resultaat je niet aan waaien. Cliënten van ReBio zijn uiteindelijk dagelijks zelf 2 x een uur bezig met hun huiswerk. Tunnelvrees Eric de Block, bestuurslid: 'de fobie kan voor meer dan 80% overwonnen worden; een slechte dag tussendoor heeft iedereen wel eens'. Levina de Block is therapeute bij ReBio. Jarenlang uitgeschakeld geweest door hyperventilatie, is het nu haar vak geworden men sen hiervan af te helpen. Ze heeft een werkruimte in Hellevoet- sluis, haar werkgebied is heel Zuid-Holland Zuid. Levina: 'Er zijn meer dan een miljoen Ne derlanders die lijden onder het hyperventilatiesyndroom, pa niekstoornissen, angsten en fobi sche klachten. Voor deze mensen is elke dag een verloren dag, en dat is niet nodig.' Een groot pro bleem echter is dat mensen van buiten Hellevoetsluis niet weten hoe ze bij haar moeten komen. Ze durven de tunnels niet door, durven niet in de trein of de metro te stappen, durven niet naar buiten, zijn al dagen van te voren van streek bij het idee dat ze huis uit moeten. Het netwerk van ReBio past zich aan aan de vraag. Levina de Block opent nu bijvoorbeeld ook een spreekuur in Rotterdam Kralingen, in het bejaardente huis Hoppesteyn, omdat de Maastunnel een niet te nemen barrière is voor fobiepatiënten. De ReBio-therapie is relatief goedkoop. Na 8 tot 10 consulten kun je zelf verder. Toch zijn er nu nog slechts enkele zieken zorgverzekeraars die de behan deling vergoeden. Wel zijn er steeds meer bedrijven die het voor hun werknemers betalen. Ook Sociale Diensten vergoeden de therapie. Zeven dagen per week De samenwerking met de huis artsen van de cliënten is opti maal. Waren huisartsen in het begin sceptisch, langzamerhand begint de erkenning te groeien. Huisartsen zelf hebben onvol doende tijd en onvoldoende doorverwijzingsmogelijkheden. Wanneer er medicatie noodza kelijk blijkt gebeurt dit in nauwe samenwerking met de huisart sen. Juist bij het opstarten of bij het afbouwen van medicijnge bruik heeft de patient veel pro blemen en zijn de ReBio-thera- peuten 7 x 24 uur per week be reikbaar voor ondersteuning. Ummelen: 'Ik zeg altijd: ReBio vult het gat op tussen de huisarts en de ambulante hulpverlening'. De mensen van ReBio doen er alles voor bekendheid te geven aan de vereniging. Jacqueline Weenk, therapeute en secretaris van ReBio, is helemaal uit Dru- ten gekomen om er iets over te vertellen. 'Therapeuten en cliën ten begrijpen elkaar binnen 30 seconden. Dat komt omdat al onze therapeuten zelf fobisch ge weest zijn. Dit is een groot voor deel en laat de intake aanzienlijk soepeler verlopen dan bijvoor beeld de intake bij een RIAGG. Levina de Block: 'De mensen die wij willen bereiken komen hun huis niet meer uit. Die moeten het hebben van kranten en huis- aan-huis bladen. Die worden ge speld. Als ze dit gelezen hebben, kunnen ze ons bellen, wij zijn er klaar voor.' Voor informatie: ReBio, Postbus 99, 6650 AB Druten, 08870-18604. Levina de Block, Hellevoetsluis, 01883 - 10745. „Hij is helemaal niet terrifying", lacht zijn Hollandse moeder. „Nooit geweest ook. Wel wilde hij al heel lang kickboksen. Ik heb het zo lang mogelijk tegengehouden, ik vond het niks. Maar nu ik zie hoe hij het doet, begrijp ik dat er altijd iets in hem ge zeten heeft dat er blijkbaar uit moet." 'The angry young (21) man' (Stjepan, Terrifying Veselic) kijkt niet op of om als zijn moe der langs de zijlijn van de trai ningsruimte vertrouwelijkheden over haar zoon vertelt. Hij traint. Voor zijn 16e officiële partij, zondag 18 juni in Breda. Tot op heden heeft hij in zijn strijd om op de officiële, interna tionale ranglijst te komen ach tereenvolgens gladjes de nieuwe lingen-, de C- en B-klasse door lopen door alle partijen met een knock-out te winnen. Zeker bang hè? Een kickbokstraining is marte len. Na partijen met 'verplichte figuren' volgt een aantal ronden sparren. Er worden in moordend tempo klappen en schoppen uit gedeeld die rode plekken in brandend neon achterlaten. Af en toe klinkt er een rauwe brul: „AU, mijn kleine teen!" Pijnlijk foutje blijkbaar! Wie even wegloopt voor een slok water krijgt steevast Zeker bang hè? naar zijn hoofd. Ook Veselic' trainer Ruud de Ronde heeft een scala pesterijen paraat om de gang er in te houden. „Jongens, je mag neergaan. Ik heb een re serve." Niemand reageert. Geen lucht, tijd of energie voor. „Alle maal ouwe flauwekul natuur lijk," schokschoudert de Ronde. „Precies dezelfde kreten gingen 12 jaar geleden ook al over tafel. Schijnt er bij te horen." De glimmende sportbroeken ra ken van nat tot doorweekt en beginnen vervolgens te druipen. De bekende laatste droge draad is verzopen in een gigantisch ca- lorieverbruik. Na de partijen volgt als toetje nog een serie push-ups 'varié'. De zweetspet- ters halen met gemak een meter- tje of vijf. De toeschouwers kun nen ook maar beter in dekking. Ma Veselic meldt met een trotse knipoog nog een paar prijzens waardige zaken over haar zoon. Zo heeft hij een full-time baan, volgt hij 's avonds een bijscho lingscursus en de rest van de tijd traint hij zo ongeveer. Vlak voor een gevecht iedere dag. En dan is hij bovendien nog zonder jam meren op dieet. „Hij klaagt nooit!", verzekert ze. „Zelfs als hij de hele dag werkt, traint en bijna niets mag eten hoor je hem niet en kan hij heel goed zien dat wij wel bunkeren. Pas na afloop van een gevecht, doet hij weer mee. Dan gaat er heel wat cho cola in." Op eigen kracht Stjepan is van zijn vaders kant Kroatisch. De Kroatische ge meenschap in Rijnmond telt al leen in Rotterdam al zo'n 5000 mensen. Die organiseren regel matig feesten waarop geld voor het goede doel: het thuisland wordt ingezameld. En al staan ze pal achter Stjepan, hem ook nog sponsoren in geld kan er niet meer af. Dus moet Veselic het vooralsnog op goede vibraties, eigen kracht en met steun van De Ronde doen. Wanneer hij gedoucht achter een modern sportdrankje in de kan tine neerploft, grijnst hij breed, voldaan en uiterst wakker. „Uit leggen waarom? Adrenaline of zo? Het geeft een kick, iets an ders kan ik er niet van maken. Ik ben verslaafd, ik kan niet meer zonder. Ik voel me goed als ik mezelf heb afgeragd. Zeker na een gevecht, als ik gewonnen heb. Hoewel ik dan die snelle knock-outs weer vervelend vind. Dan blijf ik met energie zitten." Ook zijn tegenstanders hebben wel eens moeite met zijn snelle k.o's. Zijn laatste tegenstander Aad Aldus was zo woedend dat de scheidsrechter hem uittelde, dat 'ie beweerde dat eigenlijk Veselic neer was gegaan. Voor zover bekend was niemand het met hem eens. Beetje bros Stjepan raakte verslingerd aan het trappen en beuken door een vriend. „In eerste instantie vond ik het niks", herinnert hij zich, „mij te hard. Al die pijn. Maar als je doorzet, wordt het fijne pijn. Je voelt het wel maar gaat toch door. Dat is een overwin ning, dan ben ik trots op mezelf. In het begin ben je een beetje bros na een training of gevecht maar ook dat wordt minder. Je moet wel bezig blijven. Als je twee dagen niet traint, ben je al afgezakt. Over zijn vooruitzichten laat hij geen onduidelijkheid bestaan. „Wereldkampioen natuurlijk", klinkt het overtuigd maar zon der een spoor van arrogantie. „Ik ben er ook bang voor", mompelt De Ronde alsof hij ja loers zou zijn. Op de avond van 18 juni weten we meer. Komende week verschijnt een nieuw boek van schrijver Pieter Verhagen met de titel 'De oude Biesbosch'. Dit boek geeft een beeld van hoe mensen in een nabij verleden in de Biesbosch leefden en werkten. Bekende en minder bekende aspecten van dit unieke gebied worden op een bijzondere wijze op nieuw belicht in de vorm van een zestiental verhalen. De in Gorinchem woonachtige Pieter Verhagen (1923) schreef het boek met medewerking van J.M. van der Esch uit Papen- drecht. en L.D. in 't Veld uit 's-Gravendeel. De oude Bies bosch is een van de meeste bijzondere en karakteristieke landschappen die ons land heeft gekend. De getijden maakten voor de gereedko ming van de Deltawerken elke dag tot een boeiend gebeuren in een ruig en eindeloos wisse lend decor. De verhalen in het boek vertellen over het leven in die bijzondere omstandighe den. Originele foto's en tekeningen illustreren en verrijken de ver tellingen waarin men nog één maal rond kan zwerven in de oude Biesbosch met z'n getij den. De 71-jarige auteur is thuis in het land van de grote rivieren. Die wereld en het daartussen gelegen land werd de schrijver tijdens zijn jarenlange werk in de veen- en kleiwaarden min of meer 'eigendom'. Hij schreef over dit land en de mensen en de gevaren van het water het boek 'De stem van het water'. Het werken en het ploeteren van de bevolking voor het da gelijks brood vormen het hoofdthema in 'De strijd om het bestaan'. Het zijn beide uit voerig en breed gedocumen teerde werken. Verder verschenen van zijn hand 'An 'n dijk' en streekver halen in dialect. -Zijn recente boek 'Op de Leugenbank' in dorpen en stadjes aan het wa ter. 'Die oude Biesbosch' is - even als 'Op de Leugenbank' - een uitgave van de Stroombaan te Papendrecht. Het 120 pagina's tellende boek is vanaf 12 juni in de boekhandel te koop. 4-7SSf® 'A|rv êi$ï rphktsf** Op 1 juni opent FNV Jongeren voor de vijfde maal een vakan tiewerklijn, speciaal voor vragen en klachten over vakantiewerk. Gebeld kan bijvoorbeeld wor den over lonen, contracten, stu diefinanciering, kinderbijslag, ziektekostenpremie, belasting, vakantietoeslag en nog veel meer. De vakantiewerklijn is ge opend op werkdagen van 09.00 - 17.00 uur. Het telefoonnummer is: 06-8212147 en kost 20 cent per minuut. Jongeren kunnen ook een informatiepakket of een gratis folder bestellen bij de va kantiewerklijn. Beide bevatten informatie over al deze onder werpen. Het pakket is gratis voor FNV-jongeren. Niet leden betalen fl. 5,50, incl. verzendkos ten. Bomen :S de route foto WIM KLUVERS jMm fl| 'Zoals ik ben, ben ik niet echt' door PIETER KERSTEN Levina de Block leert het ademen toto HANS KEIJZER door ELS NF.IJTS Soms lijken zijn ruisten sneller dan 't geluid. foto JANSSEN DE KIEVITH Leven en werken in de Biesbosch Vakantiewerk aan de kassa foto LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 21