SCHIEDAM KUNSTGEBITTEN Schiedammer Hans van der Sloot schrijft boek over Wilton-Fijenoord Burgerlijke stand BELOOFD: Martienerkoor pakt flink uit Woongerief Café Grote Markt biedt een kans aan absolute beginners Dominante heer en jonge hond zoeken baas VERINGMEIER TANDTECHNIEK PvdA-prominenten op bezoek 23-1441 SCHIEDAM. Om zich op de hoogte te stellen van het wonen en werken in Schiedam komt een aantal prominente PvdA'ers op bezoek. Op 9, 10 en 12 juni gaan onder anderen partijvoorzitter Rottenberg, minister Melkert van Sociale Zaken en staatsse cretaris Netelenbos met Schie dammers in discussie. Op vrijdag 9 juni, om 14.00 uur, begint het driedaags bezoek met een stads wandeling. Een delegatie, met onder meer Felix Rottenberg, vertrekt vanuit het Stadskantoor naar de binnenstad. Tweede-Ka merlid P. Rehwinkel stelt zich vanaf 16.00 uur op de hoogte van het jongerenwerk. Hiertoe worden het Straussplein, Tuin dorp/Iepenlaan, Nachtegaal laan en het Zimmermanplein be zocht. Om 18.00 uur begint in wijkcentrum De Blauwe Brug een ronde-tafelgesprek over het thema 'Hoe kan Schiedam aan trekkelijker worden gemaakt voor jongeren?'. Ook Rotten berg is hierbij aanwezig. Belang stellenden zijn welkom. Zater dag 10 juni staat geheel in het teken van duurzaam bouwen. De landelijke werkgroep Milieu en Energie van de PvdA houdt over dit onderwerp een bijeen komst in natuurcentrum De Boshoek (Bospad 3, tegenover het Bachplein). Oud-wethouder Zijdeveld leidt dit thema in, met nadruk op de Schiedamse aspec ten. De bijeenkomst duurt van 10.30 tot 14.00 uur. In het kader van de relatie tussen onderwijs en arbeidsmarkt neemt maandag 12 juni een delegatie met staats secretaris Netelenbos (van On derwijs) en de Tweede-Kamerle den Van Heemst en Lilipaly poolshoogte bij drie bedrijfs- scholen in de stad. Zij vertrek ken om 8.00 uur vanuit het Stadskantoor. Op het program ma staan: het Regionaal Oplei dingsinstituut Metaalindustrie (bedrijfsschool Wilton-Fije- noord), het Regionaal Technisch College en Rijnmond Bouw. De delegatie gaat in gesprek met leerlingen, docenten en directie over de voor- en nadelen van deze instituten. Hierop volgt om 12.30 uur een lunchbijeenkomst met minister Melkert over het zelfde thema. Naast een aantal leden van de Tweede-Kamer fractie nemen hieraan vertegen woordigers van de Sociale Dienst, het Regionaal Bestuur Arbeidsvoorziening, het Ar beidsbureau en de vakbonden deel. Om 14.00 uur staat de werkgelegenheid in Schiedam centraal. Onder het motto 'Werkgelegenheid en overheid: een stimulans of belemmering?' verzorgen enkele bedrijven een korte presentatie in het Prove- niershuys. Burgemeester Scheer- es geeft een historische schets van de bedrijvigheid in de stad. Minister Melkert licht daarna de landelijke regelgeving met be trekking tot werkgelegenheid toe. Het avondprogramma be gint om 19.00 uur in de Verenig de Glasfabrieken aan de Buiten havenweg met een gesprek over flexibilisering van de arbeidstij den. Na drie dagen Schiedam sluit de PvdA het bezoek maan dagavond af in cafe 't Sterretje. Vanaf 22.00 uur is men welkom. Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 Het boek vertelt veel meer dan de geschiedenis van die toonaan gevende werf. Van der Sloot heeft vooral een tijdsbeeld pro beren te schetsen. Zo verhaalt hij bijvoorbeeld uitgebreid over de grote passagiersschepen zoals de 'Statendam' (gebouwd bij Wil ton) en beschijft hij met milde humor het dagelijks leven op de werf in de jaren zestig. Volgens Hans van der Sloot was Wilton- Fijenoord niet alleen een reus wat betreft personeelsomvang en orderportefeuille, óók de andere activiteiten van de werf waren gigantisch. Wilton vormde een gemeenschap op zichzelf met alle sociale, medische, educatieve en recreatieve voorzieningen van dien. Chique naam Van der Sloot schrijft over het ontstaan van Wilton ondermeer het volgende: 'In 1825 ging in Rotterdam-Zuid een gloednieuw bedrijf van start onder de chique naam 'Etablissement Fijenoord'. Het etablissement werd opge richt als eigen werfmaatschappij van de Nederlandsche Stoom boot Maatschappij (NSBM), een nieuwe rederij waarin be roemde mannen als oudmarine man Gerhard Moritz Roentgen en de Luikse staalproucent John Cockerill deel uitmaakten van de directie. Voor de vaderlandse werven kwam de komst van de NSBM te vroeg, want men was nog totaal niet voorbereid op het bouwen en repareren van stoom schepen. In die tijd holde Neder land op het gebied van stoom achter de feiten aan. Het was daarom voor de NSBM niet mo gelijk om opdrachten voor ma chines, ketels en aandrijvingen op de bestaande werven onder te brengen, zodat men genood zaakt was tot de oprichting van een eigen werf: Etablissement Fijenoord, later geheten Maat schappij voor Scheeps- en Ma chinebouw Fijenoord. In 1877 liep officieel het hon derdste schip van stapel. Eenen veertig daarvan waren schepen geweest voor de Koninklijke De OI8 bij de werf voor de periodieke onderhoudsbeurt. Marine en het Ministerie van Koloniën. De voorspelling van Roentgen, dat in toepassing van stoomkracht en het bouwen van geheel ijzeren schepen de mari tieme kracht van Nederland zou liggen, was bewaarheid. Nie mand die er nog aan dacht om voor kanonneerboten, monito ren, patrouillevaartuigen, sleep boten of zelfs werkschepen hout te gebruiken. Ook de Neder landsche Stoomboot Maat schappij waaruit Fijenoord was voortgekomen, bleef een belang rijke werfklant met zeventien schepen in alle mogelijke klas sen. Een aantal van die schepen zal gebouwd zijn met het oog merk om ze kant en klaar van de hand te doen. De grenzen tussen handelmaatschappij, rederij en scheepsbouwer waren er vaag genoeg voor. Andere zullen door de maatschappij zijn besteld voor eigen exploitatie of verhuur aan derden, zoals gebeurde met de 'Batavieren' waarvoor de bouwlijst NSBM als opdracht gever vermeldde, maar als doel steevast de 'London Service' werd opgegeven. Op dat moment dacht Smederij Wilton aan de Baan in Rotter dam en sedert 1876 op een be scheiden buitenterrein aan de Maas nog geenszins aan het bouwen van complete vaartui gen. Wel richtte het bedrijf, dat in 1854 officieel werd ingeschre ven, zich al meer en meer op reparaties aan schepen.' 'Dat de jonge werf van Wilton zich veel meer richtte naar de conjunctuur van het moment spreekt ook duidelijk uit de bouwlijsten van beide bedrijven uit de jaren 1878-1900. Volwaardige werf In deze periode verdubbelde het aantal scheepvaartbewegingen in de Rotterdamse havens van jaar tot jaar. De aanwas van reparatiewerkzaamheden hield daarmee gelijke tred. Op nieuw bouw echter had de toegenomen havenactiviteit niet direct in vloed. De bouwactiviteiten van Fijenoord in het vierde kwart van de negentiende eeuw omvat ten drieënzeventig schepen, geen gering aantal natuurlijk. Hier van waren er twintig bestemd voor de Staat der Nederlanden, waaronder aanzienlijke oorlogs bodems als de 'Friesland', 'Gel derland' en 'Piet Hein'. Twaalf schepen behoorden tot de groot ste klasse van vracht- en passa giersschepen voor de Atlantische Route, de maildienst op Neder- landsch-Indië en de vaart op Zuid-Afrika, terwijl op het ge bied van de tankvaart acht sche pen te water werden gelaten en zeventien schepen die bestemd waren voor de Rijn. De overge bleven groep werd gevormd door lichters, baggermolens, pontons en speciale vaartuigen. Wilton kon hier in de eerste ja ren slechts een bescheiden scheepje tegenover stellen, de 'James', waarvan slechts de ke tels door Wilton zelf waren ver vaardigd. Men was desondanks zo trots op het resultaat dat men het scheepje als eigen produkt zag. De 'James' was aanvanke lijk directieboot en voorloper mmm mm mmmmmmmmmMÊÊÊtBrn Sleepboot De Schelde op weg naar Wilton. van het eigenlijke bouwnummer één, het s.s. 'Jacob', waarvan de tekening trots vermeldde 'Eige nares: Reedery De Blauwe Ster'. De 'Jacob' was een lief uitbren- gertje met een pronte pijp mid scheeps en verder geen enkele outillage, maar onmiskenbaar een bootje waarmee Wilton zich als volwaardige werf mengde in de scheepsbouw in en rondom Rotterdam. Tussen 1878 en 1882 werd verder geen nieuwbouw ondernomen, maar na 1882 kwam de beer goed los. Maar liefst honderdnegentien schepen bleken er in 1900 van de helling te zijn gegleden. Vierentwintig daarvan waren géén sleepboten, de rest was in z'n geheel bestemd voor assistentie van zee- en ri vierschepen. aldus Hans van der Sloot in zijn boek dat niet alleen verhaalt over de hoogte maar ook over de dieptepunten uit de geschiedenis van de werf. Het boek is tevens een prachtig foto-album. Het fotomateriaal geeft een indruk van het werk op de werf en van de vele schepen die zijn gebouwd. Veel foto's zijn nooit eerder gepubliceerd. Ze zijn in een groot formaat afge beeld en komen extra tot hun recht door het bijzondere for maat van het boek Drie volledi ge bouwlijsten (Fijenoord, Wil ton en Wilton-Fijenoord) com pleteren het geheel. Wilton-Feij- enoord is niet alleen interessant voor degenen die op de werf gewerkt hebben, maar ook voor mensen met een meer algemene belangstelling voor de scheep vaart. Echte Wiltonner 'Wilton Fijenoord' is het tweede deel uit een serie over de Neder landse scheepsbouw. Eerder ver scheen 'Machinefabriek en Scheepswerf P. Smit Jr.'. In het nu verschenen deel over Wilton- Fijenoord wordt de glorierijke historie beschreven van een vooraanstaande Schiedamse nieuwbouw- en reparatiewerf. Gedurende het ruim honderd vijftig-jarig bestaan was het be drijf lange tijd van groot belang voor de ontwikkeling van de Ne derlandse scheepsbouw. De werf heeft in de loop der jaren aan tienduizenden mensen niet alleen een goed belegde boterham ver schaft, volgens Van der Sloot was (en is, redactie) Wilton ook een heel bijzonder bedrijf met een geheel eigen sfeer. In zijn boek heeft hij die sfeer onder woorden trachten te brengen. Het uiteindelijke oordeel laat Hans van der Sloot aan de lezers die bij het bedrijf werken of ge werkt hebben. 'Pas als dié men sen vinden dat mijn boek niet mag ontbreken in de kast van elke echte Wiltonner, ben ik in mijn opzet geslaagd', aldus de auteur. Meerwaarde Hans van der Sloot is geboren en getogen Schiedammer. Hij is pu blicist, tekenaar, journalist en heeft meer dan dertig boeken achter zijn naam staan. Op de vraag waarom hij een boek over Wilton heeft geschreven, ant woordt Hans: 'Ik roep al jaren dat iedereen die Schiedam wil begrijpen, moet weten hoe be langrijk de industrie is geweest voor onze stad. Natuurlijk, bijna iedereen weet dat Wilton-Fije noord van enorm belang is ge weest voor de ontwikkeling van deze regio en voor de werkgele genheid maar verder gaat die kennis niet. In alle boeken die ik over WF heb gelezen kwam ik altijd dezelfde algemeenheden tegen. Wilton was de grootste. Wilton was een kei op het gebied van reparatie, Wilton was., en zovoorts. Nooit heeft iemand de moetie genomen uit te zoeken wat die werf nu in werkelijkheid was. Dat vooral heb ik met mijn boek willen vastleggen'. Volgens Van der Sloot bestaat geen schip uit méér dan de som der delen, zeker bij Wilton-Fijenoord. De Schiedamse werf leverde geen se- rieprodukten, ze was gespeciali seerd in produktie op maat. 'Kijk', zegt de auteur, 'aan elk schip worden drie eisen gesteld: het moet drijven, het moet een zeker laadvermogen hebben en het schip moet met een redelijke snelheid voor- en achteruit kun nen varen. Maar aan de schepen die Wilton bouwde werden veel meer eisen gesteld. Op alle ni veaus - zowel op de werkvloer als op de directie - zijn individue le prestaties van klasse neerge zet, maar een royale meerder heid werd verkregen door sa menwerking. Juist die meer waarde was de trots van de man nen in de tekenkamer, de mannen in de directiekamers én de lassers, de ijzerwerkers, de bankwerkers, de kotteraars, kortom: de mannen die het schip werkelijk maakten. Trots en het gevoel deel uit te maken was een heel bijzondere gemeenschap, dat zijn de bindende factoren van al die mensen geweest. En dat is de reden dat ik dit boek met zoveel plezier heb geschre ven'. Titel: Wilton-Fijenoord, auteur: Hans van der Sloot, prijs f 59.90. Uitgave ILCO-productions Rot terdam, verkrijgbaar bij de regu liere boekhandel. SCHIEDAM Het Martienerkoor uit Kethel houdt zondag 11 juni het jaarlijkse zomerconcert onder de titel 'The best of...'. Tevens vormt het optreden de afsluiting van het 25e seizoen. Het programma omvat popnummers van oudere en jongere datum, van onder meer the Beatles, Elton John en Art Garfunkel. Bij het kinderkoor wordt Annie M.G. Schmidt niet vergeten. Iedereen is vanaf 11.00 uur welkom in zaal de Noord, Kerkweg 46. Vrij entree, koffie en cake gratis. Buurthuis Nieuwland zoekt vrijwilligers SCHIEDAM Het jeugd- en tienerwerk van Stichting Buurt huis Nieuwland in de Albarda- straat 65 is op zoek naar enthou siaste vrijwilligers. Het is de be doeling dat belangstellenden aan het werk gaan in het nieuwe on derkomen aan het Willem Dreesplein. Informatie via tele foonnummer 4738671. BRIDGE KROEGENTOCHT De eerste Schiedamse kroegentocht voor bridgers is een succes gewor den. Onlangs begonnen om 11 uur 's ochtends de 180 deelnemers aan hun bridgeronde door historisch Schie dam, waarbij werd gespeeld in de horecagelegenheden. In totaal wer den tien cafés, restaurants en winkel tjes steeds drie spellen gespeeld. De rotterdammers Karstel en De Wit werden eerste met een score van 66,86%. Beste Schiedammers waren Mario van Kleef en Wilma Evers op een achtste plaats met 60.52%. SCHIEDAM— De Vrouwen Adviescommissie (VAC) voor de Woningbouw is gestart met een woongeriefonderzoek in de Mer- wedestraat in Schiedam-Zuid. Deze woningen zijn eind '93 op geleverd. De bewoners zijn inmiddels ge ïnformeerd door de gemeente en de VAC. Geboorteaangiften Schiedam 28 mei t/m 1 juni Daveny d.v. van Til - Meijer, Danique z.v. Stiele - Bourguignon, Frank G. z.v. Simons - Schuurmans, Rik S. z.v. van den Berg - Roozendaal, Andrijana z.v. Malovic - Malinovic, Deniz I. z.v. Yabasun - Yildiz, Mark z.v. Wapenaar - van der Linden, Nancy M. d.v. Dróge - van Hees, Arjen z.v. Mosch - Venzelaar. Pinar d.v. Deniz - Deniz, Charlie D. z.v. Otten - Boult. Büsra d.v. Gögüs Gögüs, Nino M.S. z.v. Steenbergen - van den Thoorn, Ravian z.v. Klepke - Koudenburg, Bram M. z.v. de Jong - Quak, Sandra d.v. Bekker - van der Kaaden, Eray, z.v. Ercan - Ercan Ondertrouwd te Schiedam: B.A. Burger 27jr. en D.G.M. van Roosmalen 33jr., F.R. de Kort 67jr. en Q. Wytenburg 65jr., Chr. Pols 35jr. en A.M. van Slobbe 29jr.. B.A. Snelleman 23jr. en G.K. Bierma 24jr„ M. Wiersma 27jr. en T. de Witte 30jr., W.A. van Doorn 25jr. en M. Pelle 25jr., M.P. de Jong 28jr. en K. Bosman 25jr„ G. van Oosten 28 jr. en C.E. Hellemons 27jr., M. Verheul 28jr. en I. Flipse 28jr. Getrouwd te Schiedam: M.P. Alblas 36jr. en J.F. Nelisse 36jr„ A. Verheij 52jr. en M.J. Verkerk 37jr., C. Kapteijn 38jr. en A.H. Veldhoen 33jr., J.A. de Gier 22jr. en M.K. van der Zande 23jr., C.J. Polmans 24jr. en E.T.M. Franken 23jr., L.H. van Gerven 32jr. en D. van der Velden 26jr., A.A.J. Broxks 30jr. en D.A. Maat 26jr. Overleden te Schiedam: M.J. Kraam vr., 83jr., geh.gew.met: A. van Dooren, C.J. Bom vr., 88jr., geh.gew.met: J.J. Post, K. Klosterberg vr., 94jr„ echtgenote van: H. Meerloo, M.A. van Son vr., 71 jr., geh.gew.met: C.L. Zant- boer, M.B.J. van der Struis vr., 66jr., echtgenote van: V.G. Smith, P. Kalden man, 84jr., T. van der Horst vr., 87 jr., geh.gew.met: A.W. Bart, A. Feijen vr., 78jr„ J.G. Roodenburg vr.. 43 jr., geh.gew.met: M. de Bruin, J. van der Linden vr., 91 jr., geh.gew.met: J.P.Hoogvliet, J.M.A. van Koppen man, 82jr., P. van Haasteren man, 75jr., A.J. Spong vr., 32jr., T.M. van Raaij man, 60jr.,J.G.J.M. van Waarden burg vr., 84jr„ geh.gew.met: J. Freij, G. van Gulik man, 71 jr., M.G. Leeflang vr., 78jr., geh.gew.met: A.Bouts, W.G. Jansen man, 76jr., J. Lacroix vr., 77jr., geh.gew.met: A. van der Steen SCHIEDAM café De Grote Markt op het gelijknamige adres biedt ook de maand juni 'abso lute beginners in de muziek' weer de kans om definitief door te breken. Iedere vrijdagavond krijgen twee bands de gelegen heid om in het etablissement de broodnodige podiumervaring op te doen. Het spits van de juni-serie wordt vrijdag de 9de afgebeten door Sustain met rock en Humangous met hardrock. Zaterdag de 10de wordt het programma verzorgd door profs. De formatie SPM is afkomstig uit Amsterdam, bestaat uit drie heren en brengt swingend eigen werk. Alle optredens in café De Grote Markt beginnen om 22.00 uur; de toegang is gratis. If Dunny SCHIEDAM Korak is pas acht maanden oud, maar ondanks zijn jeugdige leeftijd al een dominant heerschap. Aan kinderen en alleen zijn heeft hij een uitgesproken hekel. Deze herder heeft het minder op het knusse gezinsleven en mikt op blijvend onderdak bij bijvoorbeeld een bewakingsbedrijf. Het volgen van een ge- drags- en gehoorzaamheidscursus met Korak is geen overbodige luxe. Bunny is weer een heel ander geval. Deze bouvier is geheel overeenkomstig zijn leeftijd (zeven maanden) een echte jonge hond. Met grotere kinderen, soortgenoten en katten kan hij prima overweg en op autorijden is hij dol. Uithuizige baasjes zouden een slechte aan hem hebben, maar wanneer hij aandacht krijgt, is Bunny een schat. Informatie over deze twee honden, of andere honden en katten bij Dierentehuis De Hargahoeve, Sportlaan 2, telefoonnummer 4714151. Het asiel is geopend van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 12.00 en 13.00 en 16.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. Korak WOENSDAG 7 JUNI 1995 reparaties klaar terwijl u wacht vernieuwen, in overleg met uw wensen dagelijks van 08.30-17.00 uur, 's avonds en zaterdag volgens afspraak. Nwe. Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Geschiedenis van een werf in woord en beeld gebracht SCHIEDAM Wanneer in 1877 op het terrein van Eta blissement Fijenoord in Rot terdam-Zuid het honderdste schip van stapel loopt, denkt men aan de overkant van de Maas - bij Smederij Wilton aan de Baan in Rotterdam - nog helemaal niet aan het bouwen van complete vaartui gen. In die tijd hebben Fije noord en Wilton nog niets met elkaar van doen. Nu, ruim honderd jaar later, beschrijft de ras-echte Schiedammer Hans van der Sloot de op komst van Wilton-Fijenoord, een bedrijf dat in de loop van de twintigste eeuw bijna syno niem zou worden met de stad Schiedam. i 'm'ii i ii

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 7