ALGEMEEN Seriese 'acteert' haar songs Onsterfelijk noodlotsdrama Onder de de fossielen is een 150 miljoen jaar oude, versteende oervogel Nieuwe vleugel Natuurmuseum brengt Darwins evolutietheorie tastbaar tot leven Regio Haven zoekt 'modellen' voor expositie 'Begrensde ruimte' tijdens Open Dag Vrije Academie .V r Passionate: podium voor literatuur met kloten Gezond achter het beeldscherm Internationaal vrijwilligerswerk Mensengidsen in plaats van reiswijzers WEEK 24 Tegen de verdrukking Geef Büch maar 'n skelet Opgezette pinguin Geheimzinnige ruimte Als het maar goed geschreven is Literatuur moet juist wel verheven zijn! Publiceren in Passionate 24-1001 Er is een interactieve vraagbaak verschenen voor het optimaal in richten van de kantoorwerkplek en het juiste gebruik van het beeldscherm. Het is de 'Erga- disc', een diskette die medewer kers met een PC op de eigen werkplek kunnen gebruiken. De Ergadisc is een initiatief van een groep samenwerkende Arbo- diensten van grote banken en verzekeraars en wordt door het NIAS op de markt gebracht. De Ergadisc is ontwikkeld als antwoord op het toenemend aantal klachten als gevolg van het (ongezond) werken met beeldschermen. Pols-, nek- en schouderklachten als gevolg daarvan zijn hard op weg een belangrijke beroepsziekte te worden. Voor nadere informatie kan men bellen met het NIAS in Amster dam, tel. 020-5498404'465/504. SIW Internationale Vrijwilliger- sprojekten is op zoek naar jon geren die deze zomer een blik over de grens willen werpen in een internationaal vrijwilliger- sprojekt. De projekten, die zo'n twëe tot drie weken duren, zijn een smelt kroes van jongeren uit verschil lende culturen. Opknappen van huizen, het organiseren van spe lactiviteiten voor kinderen, maar ook werk in de natuur is moge lijk. SIW heeft zo'n 1000 projek ten over de hele wereld om je vakantie op een andere manier te besteden. Via een internationaal projekt kom je in aanraking met ver schillende culturen. Het is een goedkope en actieve manier om je vakantie te besteden. Werker varing is niet vereist. Trouwens, er wordt niet alleen maar ge werkt...! SIW heeft een informatiepunt in Rotterdam, le Middellandstraat 103, dat is geopend op donder dagavond van 19.00 tot 21.00 uur (tot en met 29 juni 1995). Hier zitten ervaren jongeren over de mogelijkheden van zo'n projekt kunnen vertelen. Infor meren bij het landelijk bureau kan ook op tel. 030-317721, Wil lemstraat 7, 3511 RJ Utrecht. Typisch 1 Typisch I--K ANSKS\< «WRKIiNl Typisch (Typisch i/.s\WnW>,vu?£ Typisch.... Zijn de Fransen zonder uitzon dering een gevaar op de weg? Gaan de Grieken gebukt onder een collectief minderwaardig heidscomplex, terwijl de inwo ners van Zweden juist behept zijn met een overdreven superio riteitsgevoel? Zijn de Amerika nen eigenlijk nooit de puberteit ontgroeid? Komen Spanjaarden geen enkele afspraak na? En hebben de Engelsen een vol strekte afkeer van kinderen? Een nieuwe serie Dat zijn nou typisch, .geeft op al dat soort vra gen antwoord. De Dat zijn nou typisch...uitga ven zijn geen reisgidsen maar mensengidsen. Hebbelijkheden en onhebbelijkheden komen aan de orde. Recht door zee en met een vleugje ironie worden rele vante zaken als seks, cultuur, eten, humor en karakter bespro ken. Geen taboe gaan de schrij vers uit de weg en ook de Neder landers worden niet gespaard. Foto: ROBERT HENDRIKS Astrid Seriese kan bijna alles, van subtiel jazzy zingen tot uitbar sten als een orkaan. Met een tekstbehandeling die bijna theatraal wordt, zingt ze liedjes van Tom Waits, Kurt Weil en Harold Arlen. Astrid Seriese staat ze op zaterdag 17 juni om 21.00 uur met haar programma 'Secret World' in Popular aan de Westkruiskade 26-28 te Rotterdam. Reserveren kan op 010-436 52 83. Met een geheel eigen en eigen tijdse bewerking van de onsterfe lijke en noodlottige vertelling Romeo Julia luidt Scapino de viering in van een jubileum. Sca pino bestaat dit jaar 50 jaar. Directeur en choreograaf Ed Wubbe creëerde deze nieuwe versie van wat wel gezien wordt als één van de hoogtepunten van de westerse cultuurgeschiedenis. Met zijn eigen energieke bewe gingsidioom benadrukt hij zowel het universele als het eigentijdse karakter van dit klassieke drama door middel van een hedendaag se vormgeving en de integratie van verschillende allochtone cul turen. Behalve de 28 dansers van het gezelschap participeert een mul ticultureel ensemble van 6 musici live in de voorsteling. Onder lei ding van componist Henk van der Meulen ontwikkelen de Turkse, Surinaamse, Argentijn se, Nederlandse, Afrikaanse en Indiase musici nieuwe composi- Pamela Momoet ontwierp de kostuums. Het decor is naar het m ontwerp van Ed Wubbe. Hoewel Scapino geen specifiek 1 dansgezelschap meer is voor de AJHL,: jeugd, heeft het gezelschap ge- fff* meend, uit respect voor de oor- imf j WÊ spronkelijke doelstelling van de ft/- oprichters, in dit jubileumjaar m een deel van de aandacht aan Sp. een ander bijzondere instelling te Op 16 juni a.s. vindt de première plaats van Romeo Julia plaats 3(| B in de Rotterdamse Schouwburg. De opbrengst van deze avond is in z'n geheel bestemd voor Unicef. Try-OUt op 15 juni. In Rotterdam Esperanza Aparicio-Romero en Javier Perez-Pont in een hedendaagse vertaling van Romeo Julia RR1TSFN ook nog te zien op 17 en 18 juni. door AART JAN PRONK De eerste fase in de vernieuwing van het Natuurmuseum Rot terdam is voltooid. Vorige week vrijdag 9 juni opende schrijver- /presentator Boudewijn Büch de Parkzaal in de nieuwe vleugel van het gebouw waar tot 6 november de tentoonstelling Top stukken Tentoon te bezichtigen is. Deze topstukken doen hun naam waarlijk eer aan. Verschillen de Nederlandse musea hebben hun meest originele stuk uit de collectie aan Rotterdam afgestaan. Daardoor is voor het eerst de fossiele Archaeopteryx te zien. Deze versteende oervogel leefde in het Jura-tijdperk zo'n 150 miljoen jaar geleden. Archaeopteryx heeft reptiel- en vogelkenmerken in zich verenigd en vormt het tastbare bewijs van Darwin's evolutietheorie. In de nabijheid van de Archaeopteryx en slechts gescheiden door een velours gordijn ligt de reuzesala mander van Scheuchzer. Hij zag er 269 jaar geleden geen sala mander, maar een mens in. Een mens die volgens de Zwitserse arts de zondvloed moest hebben meegemaakt. Hij gaf het de naam Homo Diluvii: de zond- vloedmens. Later kreeg de Fran se wetenschapper Cuvier 1769-1832) het fossiel in handen en herkende er een reuzesala mander in. Het fossiel heeft een geschatte ouderdom van 20 mil joen jaar. Elk fossiel heeft zijn eigen verhaal en is een getuigenis van de verandering der soorten van het leven op aarde. Ondanks deze belangwekkende exemplaren scoren natuurhisto rische musea niet hoog in bezoe kersaantallen. Büch zei het dan ook een won der te vinden dat Rotterdam te gen die verdrukking in is uitge breid. Overal ter wereld waar hij geweest is blijkt het met natuur historische musea niet goed te gaan. „Jammer", vond Büch, want „ze geven vaak een kunst zinnige visie op de natuur, dé allerhoogste vorm van kunst." De natuurhistorische musea zouden zelf ook alles aan doen om het beeld van aftakeling compleet te maken. Buch: „Van geheimzinnige, stof fige en donkere ruimten met op gezette beesten wordt omgescha keld naar educatieve ruimten waar de natuur zo debiel moge lijk wordt afgeschilderd. Er ko- nn Boudewijn Büch tijdens zijn openingsspeech foto's JANSSEN EN DE KIEVITH De Archaeopteryx waarvan er slechts 5 van zijn op de wereld men klapbordjes met vragen als Wat is een vogel, bordje open klappen: een dier dat vliegt. En behalve die klapbordjes worden de ruimten ook nog eens volge stouwd met electronica. De programmamaker verkon digde de vreemde stelling dat hij skeletten en opgezette dieren prefereert boven de levende na tuur. Ter illustratie vertelde hij een verhaal over Nieuw Zeeland. Zijn televisieploeg liep dagen en nachten door de wildernis achter een Kiwi- en een Keavogel aan. Met veel inspanning lukte het enkele seconden opnamen te maken. Later -tijdens een be zoek aan een plaatselijke dieren tuin- deed de directie het hek voor hem open en liet eenzelfde Kea zich probleemloos filmen. Nog een fase verder en je bent aangeland in een historisch mu seum. Opgezette dieren kunnen nu eenmaal niet onderstreepte Büch zijn vreemde voorliefde. De schrijver vertelde ook over zijn ervaringen op het eiland Mauritius waar hij een uitzen ding over de uitgestorven dodo maakte. Als dank voor zijn be langstelling kreeg hij een uiterst zeldzaam dodo-botje kado. Als tegengebaar zond hij maanden later de televisiebeelden naar de gulle geven op Mauritius, die daarop door zijn superieur op staande voet werd ontslagen. Tot slot volgde nog een leuke anekdote die zich 15 jaar geleden in de dierentuin van Antwerpen afspeelde. Büch filmde een zieke pinguin. „Krijg ik hem als hij dood is" vroeg hij. Acht jaar later ging de telefoon! De pin guin was dood en reeds opgezet. Het exemplaar stond in Roosen daal op Büch te wachten maar de douane stelde vast dat het hier een koningspinguin betrof die voorkwam op de lijst dieren die niet geïmporteerd mogen worden. De douanier liet het beest op kosten van Büch vernie tigen. Dit verhaal vormde de in leiding tot een pleidooi om zui nig om te gaan met historische collecties. De tentoonstelling Topstukken Tentoon leent zich het best om in intieme sfeer bezichtigd te wor den. Niet met honderd mensen achter je in een rij zoals bij de opening. Er zijn tientallen bui tengewoon interessante mu seumstukken te zien in een don kere, geheimzinnige ruimte. Pre cies de ambiance die Büch zo zei te waarderen. Wat hem betrof kan de Parkzaal niet meer stuk. Het Natuurmuseum is te vinden aan de Westzeedijk 345 (in het Museumpark tegenover de Kunsthal). De openingstijden zijn dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Op zon- en feestdagen van 11.00 tot 17.00 uur. Toegangsprijs 5 gulden voor volwassenen en 3 gulden voor kinderen en met kortinskaart. Rotterdam gaat na de viering van vijftig jaar bevrijding aandacht besteden aan de wederopbouw van de stad. Onder de noemer '50 jaar Wederopbouw - 50 jaar Toe komst', worden onder meer drie tentoonstellingen gepresenteerd: de Wederopbouw, Rotterdam 2045 en Regio Haven. Voor de tentoonstelling Regio- de Haven zoekt men nog naar modellen van schepen, gebouwen en bruggen uit de regio, die ge maakt zijn door bewoners. De Euromast, de Willem Ruys, oj de kerk van Geervliet, alles is moge lijk. De organisatie maakt een selectie en de gekozen modellen worden tentoongesteld in de voor malige aankomst- en vertrekhal van de HAL op de Wilhelminaka- de. De gevarieerdheid van de regio wordt duidelijk gemaakt aan de hand van een maquette van 40 bij 17 meter op de Kop van Zuid. Projecten op het gebied van recre atie, industrie, grootstedelijke in frastructuur en kleinschalige pro jecten worden getoond. Wie een bijdrage denkt te kunnen leveren aan Regio Haven, kan - liefst schriftelijk en voor eind juni - contact opnemen met de Manifestatie '50 jaar Wederop bouw- 50 jaar Toekomst', t.a.v. Margot van Riessen, Wijnstraat 84b, 3011 TP, Rotterdam, tel. 010-233 00 14, fax 010- 433 18 54. Indien mogelijk wordt er prijs gesteld op brieven met een foto van het model. Wie overweegt een cursus beel dende kunst te volgen wordt uit genodigd eens een bezoek te brengen aan de Vrije Academie Rotterdam tijdens de Open Dag op zondagmiddag 18 juni. Cursisten tekenen, schilderen, beelhouwen, edelsmeden en tuinarchitectuur exposeren eigen werk, dat vanuit het thema 'be grensde ruimte' werd gemaakt. Tijdens deze middag zijn ook leerlingen van de Dansschool van de Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam te gast, die een aantal choreografieën zullen laten zien die speciaal voor dit thema ontwikkeld werden. Vanaf 13.00 bent u welkom. Om 16.00 uur gaan de deuren weer dicht. Schonebergerweg 45, Rot terdam, 010-4775397. door RICHARD VAN SANTEN Precies een jaar geleden zijn ze begonnen met hun literaire maandblad Passionate. En waarom? Omdat er in Rotter dam geen enkel literair blad was 'en dat is toch wel een beetje vreemd voor een metro pool'. Daarnaast hebben hoofdredacteur Giel van Strien en eindredacteur Paul van der Schoor zelf ook lite raire aspiraties en willen ze voor de publicatie van hun werk niet aangewezen zijn op de arrogante, Amsterdamse grachtengordel. Rotterdam is voor hen braakliggend terrein en er is niks wat zij niet kun nen wat ze in Amsterdam wèl kunnen. „Die tijdschriften in Amsterdam worden gevuld met schrijvers die al lang naam hebben gemaakt. Wij willen met Passionate een podium zijn voor nieuw talent. Niet gebonden aan een uitgever, want dan wordt het een folder voor een uitgeverij", zegt Paul van der Schoor. „Het is toch belachelijk dat er in Rotterdam en omgeving geen enkel intellec tueel podium is. Rotterdam heeft een cultureel- en intellec tueel minderwaardigheidscom plex. Er is wel cultuur, maar dat is altijd zo populair." Of zoals Kees Versteeg in één van zijn aforismen in het juni-nummer opmerkt: Cultuur betekent pas wat in Rotterdam als je ergens de onderbenen van Joke Bruys ziet liggen. Een podium krijgt natuurlijk pas een functie als er iemand op gaat staan en Giel van Strien geeft aan dat dat vooral een kwestie van dóen is. „We willen schrij vers net even over de drempel helpen. Je kan natuurlijk je hele leven gaan zitten wachten tot er iemand op je afkomt die ontdekt dat je een geweldig schrijver bent, maar dan kan je wel blijven wachten en dan komt er nog niemand." Het nieuwe talent hoeft voor de redactie van Passionate niet per se uit Rotterdam te komen om kans te maken op publicatie. Ook wat men schrijft is niet echt van belang: dat kan proza of poëzie zijn, maar ook een poli tiek essay. „Als het maar goed geschreven is", zegt Van der Schoor, en hij improviseert voor de vuist weg een definitie van literatuur: „Literatuur is met woorden vormgeven aan gevoe lens en visies op een manier waarbij je als lezer gedwongen wordt na te denken en waarbij je niet meteen alles weggeeft. Als je schrijft over iemand die eenzaam is, schrijf je niet hij is eenzaam maar probeer je door een origi nele beschrijving van bijvoor beeld de kamer waarin die per soon zit, duidelijk te maken dat hij eenzaam is." Van Strien heeft een heel andere definitie: „Literatuur is wat mij raakt. Dat kan ook een boek van Nietzsche zijn, ook al is dat ei genlijk filosofie. Voor mij mag die definitie veel breder." Hoe het ook zij, Passionate wil in elk geval afwijken van de ge vestigde orde. „Het mag alle maal wel wat steviger, minder gereformeerd. De Nederlandse literaruur is in feite heel calvinis tisch. Het is nog altijd die strijd tegen de straf van God", vindt Van der Schoor. Giel van Strien heeft niet zoveel moeite met dat onderwerp, volgens hem zit het calvinisme de literatuur op een heel andere manier in de weg: „Je mag hier niet met je kop boven het maaiveld uitsteken. Het is altijd maar de middel maat." Bijval van Paul: „Het moet ge durfder. Wat je nu ziet is dat allerlei thema's zwaarwegend behandeld worden, maar altijd vanuit de middenklasse. Ik zou weieens een roman willen lezen over de actuele problemen van iemand met een uitkering. Het hoeft allemaal niet zo verheven." „Tuurlijk wel!" valt Giel hem in de rede, „Literatuur moet juist wel verheven zijn!" „Maar je kunt toch ook verhe ven schrijven over actuele onder werpen?" is het weerwoord van Van der Schoor. „Literatuur moet meer kloten hebben!" Volgens Giel zit het probleem echter niet in de kloten van het geschrevene en komt het met de schrijvers ook wel goed. „Laat die nou maar gewoon schrijven, of het nou goed is of minder goed. Het zijn die instellingen en die organisaties. Die moeten steeds maar betaald worden en subsidies krijgen, terwijl de echte vijand - de beeldcultuur - uit het oog verloren wordt. Al die men sen die maar zappend op de bank zitten." In de toekomst hoopt Passionate te kunnen drijven op inzendin gen van het al eerder genoemde frisse talent. Het is niet de be doeling dat de redacteuren de kolommen zelf vol blijven schrij ven. „Onze namen moeten zo snel mogelijk naar het colofon verdwijnen", zegt Van Strien. Literaire bijdragen dienen in drievoud gezonden te worden naar: Giel van Strien, Zwaerde- croonstraat 26A, 3021 WT te Rotterdam. De tekst dient ook op een diskette in WordPerfect beschikbaar te zijn. Passionate verschijnt iedere eer ste woensdag van de maand. Los se nummers zijn voor 7,50 ver krijgbaar in de boekwinkel. Wie na aanschaf besluit tot het nemen van een abonnement, kan achter in, in het colofon, lezen hoe dat in elkaar steekt en wat dat kost. Paul van der Schoor (links) en Giel van Strien: op de bres voor een intellectueel podium in Rotterdam en omgeving. Foto JANSSEN DE KIEVITH

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 19