Politiehonden rijden Nissan Uitbouw achter geeft meer hoofdruimte Volvo 440 Estate vult gat in de markt Parkeren op Schiphol duurder Bovag stimuleert gebruik huurauto Turbocompressor in Espace Brandstofverbruik licht gestegen Trends in kampeerauto's: Nieuwe indelingen en meer integraal Opel Astra 'Supreme': gratis verjongingskuur Volkswagen herziet automatische transmissie WOENSDAG 14 JUNI 1995 24-448 Bij het Korps Landelij ke Politie Diensten zijn bijna 90 politiepaarden .en speurhonden in dienst. Deze viervoe ters worden veelal ver voerd in Nissans. Voor het vervoer van politie honden (de dienst maakt onderscheid in narcotica-honden, ex- plosieven-honden en menselijke geur-hon- den) worden al geruime tijd Nissans Sunny Wa gon diesel gebruikt. Aan dit wagenpark zijn nu een Nissan Urvan (met plaats voor vier honden tegelijk) en een Nissan Vanette E (met plaats voor drie hon den) toegevoegd. De relatie tussen de po litie en Nissan ontstond in 1990 met de levering van 14 Nissans Patrol. Deze sterke terreinwa gens worden in het hele land gebruikt als paar dentrailers bij evene menten waar de inzet van politie te paard no dig is, zoals grote mani festaties, voetbalwed strijden en de festivi teiten rond Prinsjes dag. Airconditioning Naast de nu in gebruik genomen Vanette E zijn nog acht van deze Nissan-bedrijfswagens in bestelling voor het KLPD. Zoals bekend is de Vanette E gebaseerd op Nissan's ruimtewa gen Serena. Bij de keuze van de nieuwe vervoermidde len voor de levende have van de politie was de standaard aircondi- tioning in de Vanette E der achter het stuur Nissans Vanette E spe- onder andere een afzui- een belangrijke factor. houdt dan het hoofd ciaal voor het honden- gmstallatie in het hon- Immers, de hondegelei- koel. Verder worden de vervoer aangepast met dencompartiment. De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reacties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 58252280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, fax: 070-3952669 Sinds 1 mei zijn de tarieven voor de parkeerterreinen PI, P3 en P9 op Schiphol verhoogd. De luchthaven wil met deze verhoging vooral het gebruik van het openbaar vervoer door de reizigers van en naar Schiphol verder stimuleren. De luchthaven voert een verkeers- en vervoersbeleid dat tot doel heeft dat in 2003 veertig procent van de passagiers gebruik maakt van het openbaar ver voer. Thans is dit nog slechts 28 procent. Intussen wordt door de steeds toenemende vraag - vooral van Schipholwerkers zelf - de parkeersituatie verder verbeterd en uit gebreid. Deze zomer gaat de nieuwe parkeergarage PI (3000 par keerplaatsen) tegenover Schiphol Plaza open. Tegen die tijd wordt het huidige P 1 parkeerterrein gesloten. Tevens wordt de aanduiding van parkeergarage P9 veranderd in P2. Als één auto in Nederland de mobiliteit kan bevorderen, dan is dat: de huurauto. Daarom startte de BOVAG medio mei de lan delijke campagne: 'De huurauto, waarom niet?' Doel van de campagne is consumenten aan te moedigen vaker gebruik te maken van de huurauto. Zeker voor mensen die geen auto bezitten, maar er wel af en toe een nodig hebben, biedt de huurauto uitkomst. De nieuwe cam pagne rond het gebruik van de huurauto past in de mobiliteitsvi sie van de BOVAG. Uitgangspunt van deze visie is een verant woord gebruik van de beschikbare mobiliteitsmiddelen. De voordelen van het huren van een auto liggen vooral in flexibi liteit in tijd en soort auto. Voorts heeft iemand, die af en toe een auto huurt, minder maandelijkse kosten en geen zorgen omtrent het onderhoud van de auto. Het huren van een auto betekent gemak. De wensen en eisen die aan de auto worden gesteld kunnen op maat worden bediend en de kosten zijn duidelijk te overzien. De nieuwe BOVAG-campagne richt zich op mensen die geen auto hebben, maar er wel 'ns gebruik van willen maken, ên op autobe zitters. Renault heeft de dieselmotor van de Espace Alizé verbeterd. De 2,1 liter turbodiesel uit dit model heeft nu een nieuwe turbocom pressor met variabele geometrie. Deze technologie stamt uit de autosport. Doel is dat de motor beter presteert onder alle omstan digheden en vooral bij lage toerentallen. Ondanks de verbetering aan de dieselmotor is de prijs van de Re nault Espace Alizé 2.1 turbodiesel ongewijzigd. De verkoopprijs bedraagt 76.425,. Volgens het CBS verbruikten de Nederlandse personenauto's met benzinemotor in 1994 zo'n 4,9 miljard liter benzine. Dieselrij ders tankten in 1994 circa 1,1 miljard liter brandstof; auto's op LPG verreden 1,4 miljard liter autogas. Met deze brandstoffen werd 90,6 miljard kilometer afgelegd. Hiermee ligt het brandstof verbruik door het vaderlandse autopark 1 procent hoger dan in 1993. Deze groei past in het beeld vanaf 1990. In dit tijdvak is jaar lijks sprake van een lichte toename. Van '90 tot '94 steeg het brandstofverbruik met 6 procent. v -. N Ontwikkelingen, die zich aftekenen bij de toercaravans, zien we bij de kampeerauto's. Dit geldt zeker voor de inrichting met lichtere tinten. Veel campers worden standaard geleverd met cassette-toiletten. Het aanbod blijft gevarieerd, hoewel het aantal automobielen dat voor opbouw geschikt is, opvallend genoeg vrij beperkt is. In de compacte en middelgrote klasse bestaat de meeste keuze. Daarnaast neemt het aantal (half)in- tegraal-campers toe, evenals het alkoofmodel. Motorhomes van Amerikaanse afmetingen zijn ook verkrijgbaar, evenals com pacte 'motorhomes' met Amerikaanse comfort. Bij de moderne camper krijgt de vormgeving alle aandacht. Fa brikanten bieden produkten aan met een eigen gezicht. Ook op interieurgebied - doorgaans compleet en comfortabel uitgevoerd - bestaat een gevarieerd aanbod. Uiteraard zitten de grootste ver schillen in de indeling, de plaatsing van de keukens en wasgele genheid (douches), de zit- en slaapruimte (opklapbedden), intelli gente benutting van de binnenruimte (bijvoorbeeld een handige doorgang naar de chauffeurscabine) en een op zijn taak berekend ventilatie- en verwarmingssysteem. Verlichting krijgt de brood nodige aandacht. Van buitenaf toegankelijke serviceluiken ver schijnen meer en meer. Wie in het ruime aanbod toch niets naar eigen zin kan vinden, kan altijd nog terecht bij leveranciers van op- en inbouwsets voor kampeerauto's. Deze eenheden zijn natuurlijk afgestemd op be paalde auto's (chassis/cabine). Kampeerauto's worden op de Nederlandse markt aangeboden in tientallen uitvoeringen. Opbouwsets zijn diverse soorten ver krijgbaar. Automobielen van vijftien merken zijn geschikt voor op- of in bouw, waarbij de (nieuwe) Fiat Ducato, VW Transporter, Ford Transit, Mercedes-Benz, Renault, Peugeot en Citroën momenteel verreweg het meest als dragend voertuig worden gebruikt. De prijzen voor kampeerauto's lopen in Nederland uiteen van een leuk aanbod in de klasse rond 50 duizend gulden tot complete produkten vanaf 60.000 tot ver boven 100.000 gulden. Stationcars worden alsmaar populairder. Steeds meer autoko pers stellen extra laadruimte op prijs voor hun werk, sport, hobby, weekend-ver tier of vakantie. Een merk als Volvo ver koopt van bepaalde series meer estates dan sedans. Bij Opel bestaat éénderde van de Astra-verkoop uit combi's. Dit is mede de reden dat Opel van de op komst zijnde nieuwe Vectra ook een stationwa gon gaat uitbrengen. Renault heeft zojuist de Laguna Break onthuld; nu komt Ci troën met zijn grote nieuws; een break op basis van de Xantia. Citroën toont de Xantia Break voor 't eerst op de Autotentoonstelling van Frankfurt (IAA) in september 1995. Impor teur Citroën Nederland gaat de Xantia Break kort daarop leveren. Prijzen zijn nog niet be kend. Gezien de vanaf- prijs van de Xantia 1.8 van 38.850,- lijkt een vanafprijs voor de break van circa 42 mille lo gisch. Ook uit concur- vloer 173 cm lang. Het laadruim is voor zien van extra afsluitba re bergkastjes aan de achterkant van de wiel kasten. Dank zij de bre ak-constructie ontstaat twee centimeter meer hoofdruimte achterin. Dit geeft extra hoofd ruimte en dus extra comfort voor de achter passagiers. Veersysteem De vering staat garant voor een constante wa genhoogte, ongeacht de belading. De veerkarak- teristiek wordt stugger naarmate het gewicht van de lading toeneemt. Voor een break is dit de ideale vering. Het comfort van de Xan tia Break is mede te danken aan de meestu- rende achteras, die de auto een uitstekende stabiliteit geeft plus een nauwkeuriger bestu ring. Verder zorgt de hoogteregeling voor ex tra gebruiksgemak on der alle omstandighe den. Met z'n unieke veersys teem is de Xantia de ware opvolger van de Citroën BX Break, die destijds in de combi- markt veel aftrek vond door zijn altijd waterpas blijvende wagenhoogte. Zowel nieuw als ge bruikt is de Opel Astra één van de populairste auto's van Nederland. Gebruikte Astra's zijn nu ook leverbaar in 'Su- preme'-uitvoering. Hiermee vergroot zo'n Astra 'met kilometers' zijn aantrekkings kracht nog verder. Het Astra Supreme- pakket omvat: vier Young-look wieldop pen, dorpelbescherming tegen steenslag, drie Supreme-badges, Su preme-striping en bum- perinleg in de kleur lichtblauw. Naast deze uiterlijke kenmerken krijgt de Astra Supreme van binnen als extra: vier Supreme vloermat ten en binnendorpelbe- scherming met Supre me opdruk. Vooral dit laatste wekt een luxe in druk. Het pakket Supreme- accessoires wordt door de Opel-dealer gratis ge leverd bij aankoop van een gebruikte Astra. Volkswagen heeft zijn automatische transmissie grondig herzien. Hierdoor is het schakelcomfort aanzienlijk gestegen. Tevens reageert de versnel lingsbak beter op de uiteenlopende wensen van de bestuurder. Ook houdt deze transmissie bij zijn re acties rekening met het hellingspercentage en de belading. Volkswagen levert zijn herziene automatische ver snellingsbak in alle huidige automaat-modellen, van Golf tot Caravelle. Op termijn komt deze bak ook in de Golf, Vento en Passat met een direct inge spoten turbodiesel-motor (TDI). rie gegarandeerd. De geharde glaspanelen zijn voorzien van ver warming en een geïnte greerde antenne. Ton- Car werkt het binnen werk van de 440 Estate af met ABS-bekle- dingsmateriaal. Prijs Wie belangstelling heeft voor de ombouw van de 440 sedan naar een 440 Estate vraagt zich natuurlijk af wat de kosten zijn. De prijs voor een complete om bouw, inclusief spuit werk, assemblage, en zovoort bedraagt 3999 gulden, exclusief BTW. De prijs is ook exclusief het eventuele trans port van de dealer naar de uitbouwwerkplaats. Desgewenst is de Esta- te-ombouw ook als zelf- montage-kit te koop. De prijs voor de com plete kit inclusief handleiding, maar ui teraard exclusief spuit werk en exclusief mon tage, bedraagt 3250 gulden, exclusief BTW. Als optie is een achter- ruitwisser leverbaar. Deze komt, gemon teerd en wel, zonder sproeier, op 499 gulden, exclusief BTW. Wie prijs stelt op het behoud van de origine le achterklep betaalt daarvoor 649 gulden 'statiegeld', exclusief BTW. Door de grote vraag naar de Estate-kit moeten belangstellen den rekening houden met een levertijd van circa twee weken. Voor meer informatie: TonCar, telefoon 01891- 17700. rentie-overwegingen is dit een logische prijs. Dynamisch Naast optimaal ge bruiksgemak en veel ruimte biedt de Xantia Break een rijcomfort en luxe dat overeen komt met dat van een berline. De break is een homo geen, uitgebalanceerd ontwerp. Op het gebied van esthetiek deed Ci- troën geen concessies. Met als resultaat een langgerekt, elegant ui terlijk met een royaal glasoppervlak. Dank zij het vele glaswerk valt er veel licht naar binnen. Alle versies van de bre ak hebben 15 inch wie len. Deze geven het mo del een extra dynamisch uiterlijk. Het interieur is, in lijn met de afwer king van het exterieur, luxueus uitgevoerd. Citroën gaat de Break leveren in zeven uitvoe ringen op basis van drie uitrustingsniveaus (X, SX en VSX) en vier mo toren: drie benzinemo toren en een diesel. Door de toevoeging van deze zeven versies aan de al bestaande 10 berli- nes, komt het totale Xantia-gamma voor de Nederlandse markt op 17 versies uit. Binnenruimte Door de uitbouw aan de achterkant wordt de Break 22 cm langer dan de berline. Hij meet 466 cm. Zijn royale bagage ruimte heeft, gemeten tot aan het dak, een in houd van 1690 dm:) (li ter). Met neergeklapte achterbank is de laad- Ombouw van een Volvo 440 sedan tot een Volvo 440 Estate kost 3999 gulden exclusief BTW. Volvo staat bekend om zijn stationcars, of zo als het Zweedse auto merk ze zelf noemt: 'Es tates'. Van sommige modelreeksen, zoals de 850, verkoopt het sta tioncar-model zelfs be ter dan de sedan-ver sie. Binnen de kleinste Volvo-reeks, de 440/460- lijn, is evenwel geen Es tate-model leverbaar, terwijl de concurrentie (denk aan de Astra, Golf, Escort, Corolla) hier wel een combi-mo del aanbiedt. Om aan de vraag naar een 440 Estate te voldoen, bouwt TonCar uit Ber- kel-Rodenrijs sinds kort bestaande 440-mo- dellen om tot een fraai ogende, handige 440 Estate. TonCar is een in Volvo gespecialiseerde vak garage. Het bedrijf ont wikkelde de Estate-kit samen met een Bel gisch bedrijf. Als basis dient een 'gewone' Vol vo 440. Daarvan wordt de originele achter laadklep verwijderd en vervangen door een aangepaste achterlaad klep. Belangrijk is dat het oorspronkelijke af dichtingssysteem be houden blijft. De carrosseriepanelen van de Estate-kit zijn vervaardigd uit geïn jecteerd, versterkt, lichtgewicht hars met geringe dikte. Hierdoor is een veilige earrosse- Als je als politiehond vervoerd wordt in een Urvan (links) of Nissan Vanette E (rechts), dan heb je geen hondenbaan... De voordelen van het huren van een auto liggen vooral in flexibiliteit in tijd en soort auto. Citroen Xantia Break: elegant ruimtewonder N X. x xV V Kampeerauto zoals we deze het meeste zien, uitgerust met alkoof (slaapruimte boven de cabine). Wie een gebruikte Astra koopt, krijgt van de dealer daarop gratis het speciale 'Supreme'-pakket. Rank, slank en gracieus: de smaakvol ogende Citroën Xantia Break ten voeten uit. Officieel bestaat-ie niet, de Volvo 440 Estate, toch rijdt-ie sinds kort in Nederland rond.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 22