SCHIEDAM uj KUNSTGEBITTEN b brilfludio werken wij zonder afspraak Collectieve actie vier restaurants Wilhelminahaven centraal in Kunst estafette editie 1995 Expositie Diet Wiegman Poëtisch commentaar op kappen bomen Katendrechtse kunst op de Lange Haven Man slaat politiepersoneel VERINGMEIER TANDTECHNIEK NIEUWE BRIL? Gehandicapten welkom in museum Braderie in Thurlede Rommelmarkt De Teerstoof Presentaties popworkshops in De Erker Vakantieproject voor jongeren Inloopconcert Avondconcert in Grote Kerk Rijnmondband zoekt oefenruimte WOENSDAG 14 JUNI 1995 24-1441 SCHIEDAM Thurlede het Woon- en Zorgcentrum aan de Nieuwe Damlaan organiseert op zaterdag 17 juni een braderie. Bewoners en belangstellende ou dere Schiedammers kunnen on der andere optredens bijwonen van verschillende artiesten, een gokje wagen op het rad van avontuur, of een oliebol kopen bij een kraam. Geheel in stijl is de Engelse theetuin waar men een keuze kan maken uit diverse theesoorten, cakes en sandwi ches. Verder kan men er tweede hands spulletjes kopen of deel nemen aan de competitie sjoelen. De braderie gaat om 10.00 uur open en sluit rond 15.30 uur. SCHIEDAM In gebouw De Teerstoof aan de Nieuw- straat 12 wordt zaterdag 17 juni een rommelmarkt ge houden. Er wordt dan een assortiment twee-de-hands artikelen te koop aangebo den, variërend van computer spellen en kleding tot huis raad en boeken en tijdschrif ten. Aanvang: 10.00 uur; toe gang: gratis. SCHIEDAM De bands die het afgelopen seizoen met zoveel enthousiasme in De Erker gere peteerd hebben, krijgen vrijdag 16 en zaterdag juni weer de kans van hun leven. Dan mogen ze zich van laten horen in het wijk centrum in de Jan van Avenne- straat voor een groot publiek. Zo'n 20 formaties brengen dan zowel covers als eigen nummers, waarin alle muzikale genres zijn vertegenwoordigd van softpop tot hardrock. SCHIEDAM Voor jongeren die belangstelling hebben voor het ouderenwerk organiseert Verpleeghuis DrieMaasStede een vakantieproject. Jongens en meisjes vanaf veertien jaar krij gen daarin gedurende tien dagen de gelegenheid een kijkje te ne men achter de schermen van het verpleeghuis. Hieraan vooraf gaand vindt donderdag 15 juni 19.30 uur een voorlichtingsbij eenkomst plaats. Het project is van 3 tot en met 14 juli. Jongelui (eventueel met ouders) kunnen zich voor de bijeenkomst en een gesprek aanmelden, tel. 4278199, tst. 123 of 177. SCHIEDAM De pianisten Catharine Provence en Jac. Vin- ke verzorgen op zaterdag, 17 juni in de Grote Kerk het welijk- se inloopconcert. Dit keer staat het dubbelpianoconcert van Joh. Seb. Bach op het programma. Het concert begint om 15.00 uur, vrij entree. BRILLEN EN CONTACTLENZEN Optometristen (A.N.V.O.) IEDERE VRIJDAG BIJ AANKOOP VAN EEN NIEUWE BRIL OOGARTSCONSULT ZONDER AFSPRAAK SCHIEDAM - Vier bekende Schiedamse restaurants bieden hun gasten in de periode van l juni tot en met 30 september een speciaal Midsummernight menu aan voor 65,00 gulden per cou vert. Met dezelfde ingrediënten, maar naar eigen inzicht zal elke chefkok zijn/haar invulling geven aan dit menu. De aangesloten horecabedrijven zijn: Auberge Hosman Freres, restaurant Le Pecheur, restaurant La Duchesse en Brasserie 't Oude Raedthuys. SCHIEDAM Het derde avondconcert op dinsdag 20 juni in de Grote Kerk wordt gegeven door Geert Bierling, organist van de Pelgrimvaderskerk op Delfshaven. Bierling werd geboren in 1956 in Rotterdam en studeerde daar ook af aan het conservatorium. Ook volgde hij de Hoge School voor de Kunsten in Utrecht. Hij won prijzen op verschillende concoursen en werd in 1989 on derscheiden met een zilveren me daille door de Parijse Academie 'Arts, Sciences, Lettres' vanwege zijn verdiensten voor de Franse orgelcultuur. Bierling is verbonden als docent aan het Brabants conservatori um en sinds 1990 ook stadsbei- aardier van Delfshaven in Rot terdam. In de Grote Kerk brengt hij de 20ste composities van on der andere Haydn en ook eigen werk. Aanvang: 20.15 uur. Toegang: 6,50; Pas65/CJP: 4,50. ZIELSBESCHRIJVING Spirituele vereniging 'Harmo- nia' houdt donderdag 15 juni een bijeenkomst in wijkcentrum Nieuwland op het Wiboutplein 165. Aanvang: 20.00 uur; toe gang: 7,50. Gerard Pompe zal dan aan de hand van voorwerpen of foto's zielsbeschrijvingen geven. SCHIEDAM De Rijnmond band zit in de problemen. Tot nu toe oefende de Schiedamse mu ziekvereniging voor de grotere shows in de veilinghallen in Wes- terlee. Aan die mogelijkheid is echter nu een eind gekomen. De Rijn mondband is nu op zoek naar een geschikt onderkomen in eigen stad. Gezocht wordt een grote, overdekte ruimte die in de avonduren beschikbaar is. Het tamboer- en trompetter korps Rijnmondband is in de afgelopen jaren uitgegroeid tot een compleet show-orkest. Met veel succes wordt deelgenomen aan diverse wedstrijden en tap toes. De Schiedammers zijn op 14 en 21 juni zelfs op tv te be wonderen. Ze doen dan mee aan het KRO-programma 'Markant achterland'. Om het hoge niveau te handha ven is regelmatig massaal repete ren een noodzaak, vandaar deze dringende oproep. Informatie via de telefoonnummers 4702637 of 2650598. SCHIEDAM De maatregelen om het Stedelijk Museum toeganke lijker te maken voor lichamelijk gehandicapten hebben hun vruchten afgeworpen. De Gehandicaptenraad besloot onlangs, na een grondi ge inspectie van de aangebrachte voorzieningen (zoals een traplift) het museum het Internationaal Toegankelijkheidssymbool (ITS) toe te kennen. Dit symbool in de vorm van een gevelbord werd eind vorige week tijdens een feestelijke bijeenkomst uitgereikt door de heer Van Ewijk, voorzitter van het Regionaal Overleg Gehandicapten Waterweg-Noord. Het bord is inmiddels naast de voordeur van het museum bevestigd. Passanten op de Hoogstraat kunnen in één oogopslag zien. dat de gevarieerde Schiedamse kunstcolletie ook openstaat voor liefhebbers die slecht ter been zijn. SCHIEDAM De Schiedam mer Diet Wiegman krijgt deze zomer een overzichtsexpositie van zijn werk als beeldend kunstenaar in De Zonnehof, een gerenommeerd centrum voor beeldende kunst in Amersfoort. Wiegman (1944) maakte aanvankelijk furore met zijn - niet van echt te on derscheiden - versleten tassen en roestige blikken van kera miek. Vanaf het begin van zijn loopbaan is deze stadgenoot geïntrigeerd door 'het spel met schijn en werkelijkheid'. Deze tegenstellingen zijn bij de kuns tenaar voortdurend omkeer baar echt en schijn, het ge bruik maken van 'fouten' in het werkproces) en tot uit gangspunt genomen voor nieu we werkwijzen en beelden. Vanuit dit principe legt Wieg man zich de laatste jaren toe op het beeld in zijn reflectie: schaduwbeelden die ontstaan uit een ogenschijnlijke chaos van materiaal. Deze chaos blijkt echter volle dig te zijn geconstrueerd door de kunstenaar. Hij belicht af val op een zodanige manier, dat er op vloer of wand een herkenbaar schaduwbeeld ont staat. in de meeste gevallen het silhouet van een 'klassieker als bijvoorbeeld de Venus van Milo. Een voorstelling dus die in tegenstelling tot de hoop af val gelijk staat aan schoonheid en perfectie. Door dit ver vreemdend effect zal de toe schouwer het materiaal dat het silhouet voortbrengt met her nieuwde interesse bekijken. Wiegman wil met zijn werk aantonen dat veel zekerheden schijnzekerheden zijn. Een hoop afval - in het dagelijks leven geen reden voor speciale aandacht - kan een schat aan betekenissen herbergen. In dat gene dat wordt weggeooid schuilt poëzie en in de schaduw licht schoonheid op. Juist door bestaande zekerheden om te draaien en daarmee de vanzelf sprekendheid der dingen op te heffen, laat Diet Wiegman zien dat 'niets vaststaat en alles an ders is dan het lijkt'. De expositie in De Zonnehof - Zonnehof 8 in Amersfoort - duurt van 20 juni tot en met 20 augustus. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM De cirkelzaag heeft de afgelopen maanden flink huis gehouden in het bo- menbestand van de stad. Dit in grijpen laat heel wat mensen niet onberoerd. Kunstenaar Saskia van Herwijnen heeft er zelfs een object aan gewijd en stadgenoot Gerrit van Schuppen schreef, naar aanleiding van Saskia's ini tiatief daar het gedicht Wilge zang bij. Beide uitingen vormen een geheel en het is geplaatst aan de rand van het Sterrebos op de hoek van Prins Bernhardlaan en Juliana van Stolbergstraat. Voorbijgangers zullen in eerste instantie veronderstellen dat het gaat om een informatiebord dat uitleg geeft over wat men in het park tegen kan komen. Als men echter de compositie van foto, gedicht en het prachtige stuk schors wat nauwkeuriger bekijkt dan is het duidelijk dat het een aanklacht is. Een gedenkplaat die volgens de maakster een poë tisch commentaar levert op de troosteloze aanblik die zij kreeg toen zij de grote hoeveelheid om gezaagde bomen in het Sterrebos zag liggen. „Prachtige grote bomen met dik ke stammen allemaal neerge haald door de afdeling natuur van de gemeente. Een gedeelte is inmiddels wel vervangen door jonge aanplant, maar dat kan je SCHIEDAM Moesman Beel dende Kunst, een galerie aan de Lange Haven 50, organiseert van 17 juni tot 16 juli een ten toonstelling met werk van Dolf Henkes uit de collectie Van Eijk. Mevrouw Van Eijk was jaren lang werkzaam bij de famile van Dolf henkes en bouwde in die periode een collectie op met schilderijen en objecten uit zeer uiteenlopende periodes van Henkes' lange loopbaan. De Katendrechtse kunstenaar Dolf Henkes 1903 tot 1989) was autodidact. Zijn werk kenmerkt zich door vormvrijheid en opval lend kleurgebruik. Het leven zo als hij dat vroeger op Katen- drecht waarnam en de reizen die hij maakte, dienden Henkes als inspiratiebron. Moesman Beeldende Kunst is geopend van donderdag tot en met zondag tussen 12.00 en 17.00 uur. De opening van de Henkes-expositie is zaterdag 17 juni om 16.00 uur. Eventuele te lefonische informtie bij Martin Moesman via nummer 4730220. SCHIEDAM De overheid kan niet altijd beschuldigd worden van een overvloed aan fantasie en creativiteit. Het thema voor de Kunstestafette 1995 - een jaarlijks door de Provincie gesubsidieerde ma nifestatie in tal van gemeen ten - biedt bijvoorbeeld niet echt veel perspectieven. 'Doe iets met de uniciteit van uw eigen stad' is tenslotte zo'n begrip dat eerder doet denken aan toeristische gemeenplaat sen dan aan culturele meer waarde. De Stichting Kunst- werkt waarbinnen de plaatse lijke artistieke wereld de krachten gebundeld heeft, is echter als organisator van het evenement in het Schiedamse erin geslaagd toch een origi nele invulling te geven aan die opdracht. De Wilhelminahaven bij Wilton Fijenoord is gekozen tot spil van een project dat de titel 'BIUB' heeft gekregen, wat de afkorting is van 'binnen of buiten ligt uw boot'. Deze voor de leek enigs zins cryptische slogan, is voor een ingewijde als Peter Helle- mons een staaltje van'logisch taalgebruik': „Bij het unieke van Schiedam kun je denken aan de molens, de jenever of als je iets cynischer bent gapende bouw putten. Uiteindelijk kom je toch uit op de havens, maar dan die in de oude binnenstad. Terwijl als je even doordenkt de buitenhavens met daaraan de werven Gusto en Wilton veel méér van invloed zijn geweest voor het wel en wee van de inwoners van deze stad. Zo kwamen we al brainstor mend op het idee om daar eens 'iets moois' mee te doen." Denkpatroon Het vierkoppige organisatieco mité van de estafette, dat naast Hellemons bestaat uit Brigitte Heesakker, Marcel van War menhoven en Mark Mooij, heeft het plan inmiddels tot in de fi nesses uitgewerkt. Het project staat volledig in de steigers. Twee architecten, Ben Cohen uit Delft en René Meeren van de afdeling Stedebouw van de ge meente, hebben de opdracht ge kregen een ontwerp te maken voor een wooncomplex in de Wilhelminahaven. Peter Helle mons vermeldt er nadrukkelijk bij, dat het gaat om 'fictieve ont werpen': „Wij hopen op een ver frissende manier het vastgeroes te denkpatroon op bouwgebied eens een keer te doorbreken. De architecten mogen zich helemaal uitleven. Ze hoeven nu eens geen rekening te houden met finan- cieën en allerlei beperkende be palingen en regeltjes. Reken maar dat daar baanbrekende ideeën uit naar voren komen. Ze zullen hoogstwaarschijnlijk niet te verwezenlijken zijn. maar ze kunnen de mensen eens op een ander spoor zetten. En daar is het ons om te doen." Vier kunstenaars - Martin Moesman, TOR-atelier, Inge van Haastert en Sjef van Duin (de enige niet-Schiedammer) - zijn uitgekozen om in het kader van de 1% regeling een meubel te ontwerpen, dat iets met havens van doen heeft. Het Stedelijk Museum haakt op de activiteiten in met een educatief vliegerpro ject voor de basisschooljeugd. De Vlaardinger Len Munnik tenslotte maakt het aankondi gingsaffiche Het publiek kan het resultaat van alle inspannin gen bewonderen vanaf 2 septem ber als 'BLUB' officieel van start gaat. Hellemons, zelf beeldend kuns tenaar, heeft hoge verwachtin gen van de komende editie van de Kunstestafette. Eindjaren '70 beginjaren '80 probeerde hij zélf de schoonheid van het toenmali ge Gustocomplex onder de aan dacht te brengen. Tevergeefs, de tijd was er nog niet rijp voor. De plaatselijke kop van Zuid biedt nog wel een fenomenaal uitzicht, maar er is een nietszeggend industriewijkje op neer gezet. „Het terrein bij de Wilhelminahaven met al die ver laten Wilton-gebouwen, biedt ook verschrikkelijk veel moge lijkheden. Maar je zal zien, dat ook die weer onbenut worden gelaten. Dat weer gekozen wordt voor voor-de-hand-liggende een heidsworst. Voor het te laat is wil Kunstwerkt in elk geval een tegengeluid afgegeven hebben." Brigitte Heesakker van de Stich ting Kunstwerkt benadrukt nog dat het de bedoeling is van 'BLUB om een positieve impuls te geven aan het denken over die bijzondere lokatie": „We krijgen 62.000 gulden subsidie van de Provincie en we hebben er geen trek in om van dat geld zomaar een leuke tentoonstelling te ma ken. Kunst is er in de eerste plaats niet ter decoratie, maar ter inspiratie. We willen de ra dertjes, zoals ik het noem, in werking zetten. De wereld is mij nog te dikwijls verdeeld in twee helften: de praktische doeners en de drome rige creatievelingen, zoals het vooroordeel wil. Als die twee groepen nu eens inzien, dat ze elkaar nodig hebben en geza menlijk tot veel meer in staat zijn. dan zou ook Schiedam er nog wel eens anders uit kunnen gaan zien." SCHIEDAM De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een grootscheepse alcoholcontrole gehouden in Schiedam, Vlaardin- gen. Maassluis en Hoek van Holland. In totaal legden 3500 bestuur ders een eerste ademtest af. Van hen werden 72 personen overge bracht naar het politiebureau voor een nader onderzoek. Tegen 51 bestuurders is proces-verbaal opgemaakt, terwijl 9 rijbewij zen werden ingevorderd. Op de Parkweg is zondagmorgen rond 01.00 uur een 35-jarige Schiedammer aangehouden tijdens een alcoholcontrole. De man werd zeer agressief en bedreigde agenten toen hij voor de vijfde keer moest blazen (vier maal was dat mislukt). Nadat was gebleken dat de bestuurder had gedronken, werd hij aangehouden en in de politiebus gezet. Daar wilde de man per se voorin zitten, wat niet gebruikelijk is. Toen agenten hem achterin probeerden te krijgen, kreeg een van hen een klap in z'n gezicht. De tweede politieman trachtte de Schiedam mer in de boeien te slaan, terwijl andere beschonken bestuurders (die even daarvoor waren opgepakt) de man probeerden te kalmeren. Toch trachtte de man ook de andere agent te slaan; daarop werd assistentie aangevraagd. Tijdens de aanhouding raakte de verdachte licht gewond aan zijn hoofd. Op het bureau blies de man 505 ug/1 )ca. I promille) en werd proces-verbaal opgemaakt. natuurlijk niet vergelijken met de imposante weelderige groei van bomen die al jaren oud zijn. Volgens de gemeente was het nodig, omdat ze te groot werden en gevaar opleverden voor het publiek." Kaalslag Van Herwijnen vertelt dat zij spontaan reageerde op de kaal slag en dat het object niet voort komt uit een opdracht. „De om wonenden van onder andere de Prins Bernhardlaan reageerden positief op mijn initiatief. Al eer der hadden zij bij de gemeente bezwaar aangetekend tegen dat te rigoreus kappen, maar het le verde niets op." Tijdens de Kunstestafette vorig jaar liet Saskia van Herwijnen werk zien dat tevens het milieu tot onderwerp had. Zij pakte dat humoristisch aan door enige be tonnen hondehopen op een sok kel te plaatsen. Sommige zagen er de grap van in andere vonden het onsmakelijk. Ook toen bege leidde een tekst van Van Schup pen het object. reparaties klaar terwijl u wacht vernieuwen, in overleg met uw wensen dagelijks van 08.30-17.00 uur, 's avonds en zaterdag volgens afspraak. Nwe. Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Contactlensspecialisten (A.N.V.O.) Monturen in elke prijsklassede beste glazen, prettig advies en goede service Expert in professionele computerbrillen 's-Gravelandseweg 612, Openingstijden: maandag, woensdag, donderdag 3119 NA Schiedam. en vrijdag van 9.00-17.30 uur. Telefoon 010-4270269 Zaterdag van 10.00-16.00 uur. BLUB: denkpatronen doorbreken Van links naar rechts op de foto Brigitte Heesakker, Peter Hellemons en Marcel van Warmenhoven De grootscheepse controle van vrijdag op zaterdag Martin Moesman, met op school de kat van Henkes voor een schilderij van deze Rotterdamse kunstenaar Saskia van Herwijnen hij haar object tegen 'de kaalslag' in het Sterrebos (let op tekst foto

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 5