I na DUPONT MAKELAARS Nationale verzekering natuurrampen valt niet goed bij 'Eigen Huis' Bescheiden heid siert de Vakman... MlOQMS an£lK Luxe appartementen in historisch Schiedam. makelaars nvm mmn v M HYPOTHEEKSHOP ...maar onze service springt er met kop en schouders boven uit en dat mag best eens gezegd worden. Keukentechniek Schiedam B.V. KZSH KEUKENRENOVATIE WOENSDAG 14 JUNI 1995 Milieubewust bouwen, wonen en weken heeft het 'geitenwollen sokken' imago van vroeger afgewor pen. Steeds meer woonconsumenten kiezen bewust voor een huis dat volgens ecologische richtlijnen is gebouwd. Strenger overheidsbeleid dwingt ontwer pers en bouwers steeds meer met het milieu reke ning te houden. Een steun in de rug van architecten die zich al jaren sterk maken voor de milieu-aspecten van bouwen en wonen, aldus ir. Toine Claessen van Arcos Ar chitecten uit Groessen bij Zevenaar. Arcos Architcten is begin jaren tachtig opgericht en maakte al spoedig naam met enkele aansprekende projecten. In 1985 reali seerde het bureau het eer ste seriematige ecologische woningbouwproject in Ne derland. Woningen die sterk de aandacht trokken. Claessen vertelt dat in die tijd het milieu nog niet zo speelde in de bouw. Dat bleef beperkt tot het isoleren van de spouw om energie te besparen. Een situatie die momenteel snel verandert. Gemeenten schrijven nu zelfs milieu maatregelen voor of ver bieden het gebruik van be paalde materialen. Allemaal in het kader van het overheidsstreven naar duurzaam bouwen. Duurzaam bouwen Maar wat is dat tegen woordig zo vaak gehoorde 'duurzaam bouwen' eigen lijk? Voor veel mensen be tekent het niet meer dan degelijk bouwen, waar door gebouwen en wonin gen lang meegaan. Na tuurlijk is dat óók de be doeling, maar duurzaam bouwen betekent meer. De overheid wil hiermee bereiken dat in de totale levenscyclus van een ge bouw zo zuinig mogelijk wordt omgesprongen met natuurlijke grondstoffen in de vorm van bouwmate rialen en energie. En als het op slopen aankomt, moeten de meeste materia len weer herbruikbaar zijn. Anders gezegd: er mag zo weinig mogelijk verloren gaan. Wij hebben een aan tal vaste uitgangspunten die we steeds proberen te verwezenlijken in een pro ject, zegt Claessen. Hij zet er vervolgens enke le van op een rij. - Reeds in het stedebouw kundig plan kijken naar mogelijkheden om zon licht en zonnewarmte zo goed mogelijk te benutten. - Daar vervolgens in het ontwerp rekening mee houden. Bijvoorbeeld door de zuidgevel zo 'open' mogelijk te maken en de noordgevel zo 'dicht' mogelijk. - Bouwmaterialen kiezen die zo weinig mogelijk schade doen aan het milieu tijdens de winning van de grondstoffen, de produktie en de verwerking. Materi alen die bovendien zorgen voor een gezond leefkli maat in woningen en ge bouwen. - Zo weinig mogelkijk ver schillende materialen ge bruiken om onnodige aan sluitingen te voorkomen. - Kiezen voor verwar mingssystemen die een goed binnenklimaat ga randeren. waar mogelijk in combinatie met natuurlij ke ventilatie. Extra kosten Claessen weet dat duur zaam bouwen volgens eco- gische principes duurder is. Hoewel, soms staat daar een subsidie tegen over. zoals bij hoog rende ment-ketels en zonnecol lectoren. Andere maatre- gelen zijn inmiddels zo ge woon dat er geen sprake meer is van extra kosten. Als voorbeeld noemt hij een casco van kalkzand steen. Een naar zijn me ning prima bouwmateri aal, met een lage energie- -inhoud en zonder milieu belasting tijdens de ver werking. Bovendien heeft kalkzandsteen alle eigen schappen om een gezond binnenklimaat te waarbor gen. Door het uitgekiende bouwsysteenm is kalk zandsteen technisch en economisch aantrekkelijk. Een aldus volgens ecologi sche principes gebouwd casco kost in principe niets extra. Het enige kostenverschil zit in de scheidingswanden tussen de kamers. Die worden meestal gebouwd van gipsblokken of gasbe- tonblokken. Daar is Claes sen om een aantal redenen geen voorstander van. In de eerste plaats moet je zo weinig mogelijk ver schillende materialen ge bruiken. vindt hij. Dal voorkomt scheurvorming die optreedt als twee mate rialen met een verschillen de krimp en uitzetting op elkaar aansluiten. Als tweede reden noemt hij de geluidisolatie. Kalkzand- steen is een zwaar bouw materiaal, dat het geluid beter tegenhoudt dan lich tere materialen. Bovendien is kalkzandsteen harder en toch goed verwerkbaar. Het is makkelijker er iets aan op te hangen, zonder dat de muren beschadigd worden. Bij elkaar reden genoeg om het prijsver schil tussen binnenwanden van gips en van kalkzand steen te rechtvaardigen. Natuurlijk materiaal Als ecologisch architect gebruikt Claessen bij voor keur natuurlijke materia len. Hij bouwt graag wo ningen met een casco van kalkzandsteen. met een buitengevel van Europees of Canadees naaldhout. Volgens hem een ideale combinatie. Hout isoleert goed, voert het water mak kelijk af van de buitenge vel en is licht. Steen slaat warmte op en zorgt voor en goede geluidisolatie. Aanvankelijk reageerde het publiek met gemengde gevoelens op hel uiterlijk van deze woningen. Dat is inmiddels achterhaald. Ze ker als Western Red Cedar wordt gebruikt, een Cana dese houtsoort die niet be handeld hoeft te worden en in de loop van de tijd heel mooi 'vergrijst'. Na deel is dat dergelijk hout helemaal uit Canada moet komen, want ook trans port is een milieubelasten de factor, aldus Claessen. Hij komt daarmee op zijn groeiende voorkeur voor materialen 'uit de buurt'. Naast kalkzandsteen is baksteen zo'n materiaal. Beide passen helemaal in de nationale bouwcultuur. Hetzelfde geldt voor dak pannen, Tegenwoordig worden steeds meer onderdelen van een woning in de fa briek gemaakt en op de bouwplaats in elkaar ge zet. Een proces met veel voordelen, maar Claessen wijst ook op een nadeel: het bevestigen van de ver schillende bouwdelen aan elkaar. Dat moet altidj wa ter-, geluid- en winddicht gebeuren. En de hulpmid delen die daarvoor worden gebruikt in de vorm van bandjes, schuimen en kit ten zijn lang niet altijd goed voor het milieu. Eigenlijk geeft hij de voor keur aan een ter plaatse gebouwde woning, zoals in kalkzandsteen gebeurt. Aansluitingene worden dan meteen meegenomen- .Hij ziet het als een taak van de architect zo te ont werpen dat afdichtings middelen waar mogelijk worden vermeden. Ecologsich bouwen is ei genlijk niets nieuws, vindt Claessen. Vroeger gebeur de dat ook. al besefte men dat niet. Door vakman schap en ervaring wisten de toenmalige bouwers precies hoe het moest. Opdrachtgever Ecologische architecten streven naar nauwe sa menwerking met hun op drachtgever om samen het beste produkt te bouwen. Meestal komt dat neer op samen kiezen uit de moge lijkheden binnne het bud get. In de praktijk bete kent dat compromissen sluiten. Is dat niet frustrerend? De architecten van Arcos vin den het volgens Claessen juist een uildaging samen met de opdrachtgever te zoeken naar de beste mi lieubewuste oplossingen binnen de financiële ka ders. Het gaat dan niet meer om grasdaken en composttoiletten, maar om een breed scala van mogelijkheden, waaruit verantwoord gekozen kan worden. Wegens succes Toren 2 in verkoop! Bezoek de info-bijeenkomst op de bouwplaats aan de Dr. Schaepmansingel/hoek Burg. van Haarenlaan op donderdag 15 juni a.s. van 17.00 tot 20.00 uur. Grootel 111 tl BB Bil 1 BB 1 lil Nabij de Burgemeester van Haaren laan, in de onmiddellijke omgeving van N.S. Station Schiedam/Nieuwland, di rect grenzend aan een lommerrijk park, realiseert Grootel drié appartementen gebouwen 'Parkzight'. U woont als het ware in uw eigen park. Bovendien zit u overal vlakbij. In enkele minuten bent u in het gezellige, historische stadscen- a Q A trum van Schiedam. L r M gn rïat met de buurt- winkels om de hoek. U kunt kiezen uit 3 typen: royale 3- of 4-kamerappartementen en rustieke garden- houses met tuin. De kroon op iedere urban villa is een luxe penthouse. De koopsom van de appartementen is v.a. f. 199.500,- v.o.n., voor de penthouses f. 299.000,- v.o.n. en de gardenhouses f. 209.500,- v.o.n. Voor meer informatie kunt u bellen met: Ooms Makelaars, Broersvest 127, Schie dam, 010 - 273 01 02 of Kolpa Makelaars, Straatweg 94, Rotterdam, 010-422 61 44. NVM NVM Dan kunt u een gratis, vrijblijvend en onafhankelijk advies goed gebruiken. Voor een hypotheek die met u meegroeit, die nu en in de toekomst bij u past. Een hypotheek heeft een grote invloed op uw manier van leven. Geld kunt u maar één keer uitgeven. De hoogte van de hypotheek bepaalt hoeveel u kunt besteden. Ook de soort hypotheek is voor uw uitgavenpatroon van belang. Soms is het beter om te beginnen met een hoge aflossing of juist met een extra storting. Soms is dat juist een verkeerde keus. Wat voor u het beste is, ligt aan uw persoonlijke omstandigheden. Want een hypotheek moet helemaal bij uw manier van leven passen. Dat geldt voor nu en in de toekomst. Een hypotheek is meer dan een lening. Het is een persoonlijk geldplan. Voor meer informatie kunt u terecht bij de NVM Hypotheekshop in uw regio of kijk in de Gouden Gids voor het dichtstbijzijnde adres. Over de Vesten 3 3116 AD Schiedam Tel. 010-2730777 shop™EEK» uw geldplan voor huis en leven Lange Haven 9 Grote Markt 5 telefoon 010 - 426.81.35 Grote Markt elke zaterdag open van 10.00 - 13.00 uur Tel.nr. na kantoortijd (010) 471.69.05 De regering heeft met de verzekeraars een deal ge sloten om alle huurders en eigen woningbezitters ieder jaar 30 tot 60 gulden te laten betalen voor een soort rampenverzekering. Schade bij zoetwatero verstromingen en aardbevingen zouden dan gedekt zijn. De Vereniging Eigen Huis is bijzonder ont stemd over dit plan. Niet alleen vindt de vereniging het plan veel te duur, maar bovendien ook groten deels overbodig. Gunstig gelegen royaal drie- (v/h vier)-kamerap- partement op vierde etage met uitzicht op Nieu we Waterweg. Woonkamer 40 m2, badkamer met bad. Voor zien van c.v. Ruime berging. Eigen grond. Per sonenlift. Goede vereniging van Eigenaren. Vraagprijs 198.000.- k.k. In een persbericht ligt de Vereniging Eigen Huis dit toe. Wat zoetwaterover- stromingen betreft, er is immers al besloten de dij ken te verhogen, zodat het overstromingsrisico in de nabije toekomst te ver waarlozen is. Hel is dan uiterst merkwaardig om de consument hiervoor toch jaarlijks een fikse premie te laten betalen. Voor aardbevingen ligt de zaak anders. Die zijn niet te voorkomen. Maar dat daarvoor een verzekering moet worden afgesloten - met forse winst voor de verzekeraars - dal gaal de Vereniging Eigen Huis te ver. Dit kan veel goedko per en beter via het be staande rampenfonds wor den geregeld. Dan wordt de schade zonder win stoogmerk betaald uit de belastingmiddelen. Dat de verzekeraars fors gaan verdienen aan deze verzekering is volgens Eigen Huis een eenvoudige rekensom. Zij keren maxi maal 100 miljoen gulden uil en ontvangen daarvoor 35 miljoen gulden premie per jaar. Als zich dus eens in de driejaar een dergelij ke ramp zou voordoen - wat uit oogpunt van kans berekening zeer onwaar schijnlijk zou zijn - dan nog verdienen de verzeke raars eraan. Couwenhovenstraat 9-11 Schiedam, tel. 010-4264310 Geopend: ma.-vrij. 09.00-17.00 uur - Keus en kwaliteit in uw voordeel. Wij herkleuren uw aanrechtblad, muurtegels en (donkere) keukenkast deurtjes d.m.v. een uniek procédé. Vrijblijvende prijsopgave Novanet Maassluis 01899-28284 t 24-451 Bouwen in harmonie met het milieu Opvullende 'kasteelwoningen' in Zevenaar. De gesloten noordgevel fungeert als geluidsscherm voor de provinciale weg. Aan de voorkant, op de zuidzijdezijn alle leefvoorzieningen gesitueerd. loto CVK Xc Iwvp ak ydu'eAcUH- WAT DACHT U VAN 'N PARK ALS VOORTUIN MAKELAARS MAKELAAR MAKELAAR WILT U EEN HUIS KOPEN? De wateroverlast run de rivieren ligt ons nog vers in het geheugen. Toch worden er de nodige vraagtekens gezet hij een nationale verzekering loto LEVIEN WILLEMSE AlGEMtNf NCOCRLANOSC^ .«J*- VBKNKMNG VAN *f Keukenkenners

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 8