SCHIEDAM KUNSTGEBITTEN yj 'Uitbundige wittebroodsjaren waren soms te heftig Directeur 'die er voor ging' houdt het voor gezien bij Stedelijk Museum van Ali Baba Schiedam bakermat van echte heer van stand Jeugdland en de grot Zonder vermaak geen lering BELOOFD: Zomerconcert van Jong Begin Rommelmarkt Vermiste man op strand gevonden VERINGMEIER TANDTECHNIEK 'Digitale bibliotheek' Rock en funk in café Grote Markt WOENSDAG 21 JUNI 1995 25-1441 SCHIEDAM Het christe lijk kinderkoor Jong Begin sluit op vrijdag 23 juni het seizoen af met een zomercon cert. Er worden liedjes gezon gen uit onder andere 'The Lion King' en 'Aladin'. Het koor krijgt muzikale steun uit Den Haag. Het optreden vindt plaats in De Ark (Hargplein), aanvang 19.30 uur. Vrij entree, maar er wordt gecollecteerd om de kosten te dekken. SCHIEDAM Drumband Ju liana organiseert op zaterdag 24 juni van 10.00 tot 16.00 een rom melmarkt op het Hemaplein. Het aanbod is zeer gevarieerd: van kleding tot boeken en van meubels tot speelgoed. De op brengst wordt besteed voor de aanschaf van nieuwe uniformen. Mensen die nog spullen hebben aan te bieden kunnen bellen met tel. 4707371. SCHIEDAM In Monster is afgelopen zaterdag het dode lichaam van de 72-jarige Alewijn Verboon aangespoeld. De Schiedammer werd sinds be gin april vermist, toen hij in overspannen toestand op de fiets zijn woning aan de Parkweg ver liet. De politie zette, in samenwer king met lokale kranten, een grootscheepse zoekactie op touw, maar vond nooit een aan knopingspunt. Van een misdrijf blijkt geen sprake. Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. SCHJEDAM De provinciale bibliotheekcentrale Zuid-Hol land is een actieprogramma ge start dat alle bibliotheken in de provincie klaar moet maken voor de toekomst. Het program ma, met de naam 'de digitale bibliotheek', zorgt ervoor dat de bibliotheken een vooraanstaan de plaats kunnen innemen in de digitale informatievoorziening, onder meer via Internet. Met dit bibliotheeknetwerk wordt het mogelijk informatie te ontsluiten en te discussieren. SCHIEDAM Bij café Grote Markt spelen vrijdag 23 juni uur de jazzfunk-formatie Jezzpera- tion en de rockband Centaur. Op zaterdag 24 juni is er pure rock'n roll en rockabilly van Hot Rock. De optredens zijn gratis toegankelijk en beginnen om 22.00 uur. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 SCHIEDAM Met de we tenschap dat veel van zijn ini tiatieven tot stand zijn geko men, maar ook dat een aantal in de beginfase al bleef ste ken, neemt Pieter Tjabbes als directeur van het Stedelijk Museum afscheid. Tjabbes vertrekt (weer) naar Brazilië. Hij heeft in het Zuid-Ameri kaanse land een tweejarig contract afgesloten om de Biënnale van Sao Paulo te coördineren. „En wat na die periode gebeurt, dat zie ik dan wel", aldus Tjabbes. Dat lijkt een luxe uitgangspunt. „Nou dat zie ik niet zo," zegt Pieter Tjabbes. „Het is meer een levensvisie. Dat mijn echtgenote terug wil naar haar land van herkomst heeft mede mijn beslis sing bepaald, maar de belang rijkste reden is toch dat ik voor mezelf een limiet heb gesteld. Zo hield ik mijzelf vóór om hooguit vijf jaar directeur van het Schie- damse Museum te zijn en dan weer iets anders op te pakken. Naar mijn mening ben ik capa bel om processen op gang te brengen, maar als het gaat om het onderhouden, het stabilise ren daarvan dan geef ik die taak liever over aan een ander." Uitdaging Volgens de scheidende directeur was het aantrekkelijk om in Schiedam aan de slag te gaan. „Het is een museum met een toch wel lange geschiedenis en het bezit een goede collectie in een prachtig gebouw. Na de moeizame periode die vooraf ging aan mijn komst was het een uitdaging daar iets aantrekke lijks van te maken. De opdracht van de gemeenteraad luidde dan ook: Zorg dat het museum weer gaat leven. „En dat is naar mijn mening goed op gang gekomen. Overigens ben ik ervan over tuigd dat een museum ermee ge diend is als directeuren niet al te lang blijven zitten en na een aan tal jaren plaats maken voor een opvolger. Daardoor krijgen an dere onderwerpen een kans. Het is gewoon zo dat vrijwel iedere museumdirecteur vanuit het eigen gezichtspunt bepaalt wat er te zien is in zijn/haar insti tuut. Mijn belangstelling gaat bijvoorbeeld uit naar tentoon stellingen. Dat betekent echter dat andere aspecten van het mu seum minder aandacht hebben gekregen. En daarbij kan je den ken aan de interne organisatie die nog lang niet zo gestroom lijnd loopt als je zou wensen. Overigens heeft dit ook te ma ken met tijdgebrek." Tjabbes tekent daarbij aan dat het hem behoorlijk heeft opge broken dat na zijn aanstelling bleek, dat een hoofd museale dienst niet kon worden aange steld. „Er blijft dan een heleboel werk liggen waar je niet aan toe komt. En omdat ik me toch meer directeur voelde, drukte ik soms plannen door waarvan je je ach teraf kan afvragen of dat wel zo verstandig was. Zo zette ik alles op alles om de expositie in het voormalig politiebureau aan de Lange Nieuwstraat te laten doorgaan. Het initiatief bleek een succes, maar voor de mede werkers die het moesten uitvoe ren was de werkdruk veel te hoog. Zij waarschuwden me zelfs daarvoor en toch zette ik het door. Ja soms doe je van die dingen." In de periode dat Tjab bes directeur was is de inventari satie van de collectie van het museum op gang gekomen. Alle kunstwerken zijn inmiddels ge fotografeerd en dat gaat in de komende jaren ook gebeuren met de historische collectie. Een enorme klus. Tjabbes: „In de afgelopen vier jaar zijn ontzettend veel projec ten gestart, zoals het onderhoud van het gebouw, een nieuvye ge luidsinstallatie voor de aula en de verbouwing van de depots. En eerlijkheidshalve moet ik hieraan toevoegen dat we veel te veel projecten hebben aange pakt. Het waren voor mij een soort wittebroodsjaren, alles moest gewoon lukken. De mede werking vanuit het gemeentebe stuur was ongelooflijk groot en dat heeft me zeer verrast. We kregen een grote vrijheid om het museum in te richten zoals we dachten. Bovendien kreeg ik het voor elkaar om bijna iedereen uit de politiek ervan te overtui gen dat investeren in het mu seum nodig was. Door mijn plei dooi kwamen extra gelden vrij. En ja, dan moet je daar van profiteren. Het gevolg was ech ter dat een grote druk ontstond op de organisatie en dat sommi ge projecten langzamer tot stand kwamen dan ik had verwacht." Volgens Tjabbes trok de menta liteit' we gaan er voor' veel be zoekers. Gemiddeld werden vijf tien tentoonstellingen per jaar georganiseerd. Met plezier denkt hij terug aan de expositie Tur- kije-Nederland en aan de niet door iedereen begrepen tentoon stelling Afslag 16. „Aan deze twee voorbeelden kun je afleiden dat ons aanbod heel afwisselend is geweest. De een zal dat als negatief ervaren, want er was geen rode draad te herkennen en een ander vindt dat juist bijzon der positief. Vanuit verschillende invalshoeken bereik je een veel groter publiek en dat hebben wij de afgelopen jaren ook onder vonden." Het staat voor Pieter Tjabbes vast dat het Stedelijk Schiedam de potentie heeft een leuk museum te zijn. „Als daarin zowel een directeur als een hoofd museale dienst functioneren, zal dat een beter evenwicht in de organisatie ten goede komen." Hoewel hij positief op de afgelo pen vierenhalf jaar terugkijkt, heeft hij voor zichzelf niet de indruk alles perfect te hebben gedaan. „Er zijn duidelijk gebie den die ik heb laten liggen. Wel hoop ik dat anderen de lijn die ik heb uitgezet oppakken, verder uitgewerken en consolideren.". Donderdag 22 juni biedt het ge meentebestuur in de aula van het museum Pieter Tjabbes een af scheidsreceptie aan. voor doe-het-zelven. Het Buro op de 's Gravelandseweg heeft dan ook momenteel veel weg van de grot vol schatten van Ali Baba. Naast reuzetaarten van piepschuim staan zilvergespoten plastic wasmanden. Ze lijken in gekocht op een oosterse markt, maar zijn gewoon voor een riks bij de Hema weggehaald. Het programma mag dan opnieuw tal van verassende items bevat ten, Jeugdland zal zich wel weer afspelen volgens de vaste ver trouwde formule. Van de'officiële start op maan dag 3 juli in de Plantage wordt een knetterend openingsfeest ge maakt met tal van gratis attrac ties. Dan gaat Jeugdland de wij ken in van Noord tot Zuid met dagelijks afwisselend, spelcir- cuits, kreativiteit en voorstellin gen. Op het programma staan verder nog een viswedstrijd, boottochten en een fietspuzzle- tocht (zie de advertentie elders in deze editie van Het Nieuwe Stadsblad). De slotdag wordt wederom gehouden in het Bea- trixpark, ditmaal op vrijdag 21 juli met ondermeer een oosterse markt en een fata morgana show. Complete programma's zijn af te halen bij de VVV, de ANWB en de receptie van het stadskantoor. Het Nieuwe Stadsblad zal er de komende we ken nog uitgebreid op terugko men. SCHIEDAM Jeugdland gaat komende zomer een record vesti gen. In drie weken tijd - van maandag 3 juli tot en met 21 juli - wordt verspreid over de ver schillende wijken een program ma afgewerkt van maar liefst 76 activiteiten en 26 voorstellingen. Het Schiedamse vakantie-evene ment mag zich daarmee in z'n soort het grootste van heel Ne derland noemen. Niet alleen kwa omvang, maar vooral ook kwa inhoud belooft deze inmiddels 19de editie weer een uiterst fees telijke te worden. Joop van Broekhoven en Riet Immerzeel, het ongekroonde koningskoppel van Jeugdland, is er opnieuw ingeslaagd om iedere vorm van sleur te vermijden en met een verfrissende aanpak te komen. Uiterst kien is ingespeeld op de laatste trends zoals de film 'The Lion King'. „We leven tenslotte in het snelle computertijdperk en kinderen zijn uiterst kritisch. Als wij niet steeds vernieuwen, ver liezen we klantjes. Ons uitgangs punt is echter nog als vanouds. We houden onze bzoekers niet bezig, we laten ze bezig zijn. Dat is de basis van het succes." aldus Van Broekhoven die inmiddels generaties stadgenoten een on vergetelijke zomer thuis heeft be zorgd, veel aan ervaring heeft gewonnen, maar nog niets aan enthousiasme heeft ingeboet. Aan wethouder Bart de Leede (GroenLinks), verantwoordelijk voor het plaatselijke jeugd- en jongerenbeleid viel de eer te beurt maandag het programma officieel te presenteren. Het was een taak waarvan hij zich 'met enige trots kweet' zoals hij het zelf uitdrukte. „Jeugdland is een jaarlijks terugkerend fenomeen, een vertrouwd en diepgeworteld initiatief. Daarmee lijkt het, als of het niks bijzonders is. En dat is niet terecht. Ook in vergelij king met andere steden is deze happening in ieder opzicht echt uniek. Er zijn heel wat creatieve inspanningen nodig om zo'n aansprekend programma in el kaar te zetten. Routine bij kinde ren is dodelijk. Dat betekent, dat je steeds nieuwe dingen moet aanbieden en rekening moet houden met de behoeftes en gril len, zou ik haast zeggen, van de jeugd van nu. Dat is geen sinecu re. Ik vind het uitermate knap, dat dat telkens opnieuw lukt." Het Jeugdland-team krijgt jaar lijks 80.000 gulden van de ge meente. Het toekennen van die subsidie, heeft volgens wethou der de Leede nooit ter discussie gestaan. „Dit is nu zo'n evene ment waar we zelfs met veel ple zier een financiële bijdrage aan leveren. Wat dat betreft zit de hele politiek unaniem op één lijn. Schiedam is ook een stad waar veel inwoners met weinig geld rond moeten komen. Het eerste waar dan op bezuinigd wordt is vaak de vakantie. En juist voor kinderen is het nood zakelijk om die vrije tijd op een leuke manier door te brengen." Joop van Broekhoven is niet het type om ooit te klagen over de centjes. Om rond te komen - van het vaste bedrag moeten alle va- kantieaktiviteiten én de Sinter klaasintocht worden bekostigd - is echter toch het nodige kunst en vliegwerk vereist. Van Broek hoven: „Het is misschien makke lijk als je een la met geld open kunt trekken, maar dikwijls is dat wél de dood in de pot voor de creativiteit. Nu zijn we ge dwongen om vindingrijk te blij ven en dat komt de kwaliteit van het programma ten goede. We kunnen ons simpelweg geen duur instantvermaak veroorlo ven, maar blijven daardoor wél origineel. Onze hulpkrachten de komende zomer krijgen voor al het werk slechts een paar tientjes vergoeding. Als je niet heel ge motiveerd bent, ga je liever zak ken vullen. Van mij zul je geen kwaad woord over jongeren horen. We kregen voldoende aanmeldingen binnen en er werd vaak niet eens gevraagd naar de beloning. We hebben dus opnieuw een gouden ploeg hulpkrachten." De twee koppige denktank blijkt als het gaat om het bedenken van spel letjes over een ongebreidelde fantasie te beschikken, gekop peld aan een duidelijk talent SCHIEDAM Het bespelen van een instrument was in 'het verlich te westen' tot voor kort iets voor de elite. Wat dat betreft hebber] stromingen als pop en rock baanbrekend werk verricht. Stuudjesi alto's, Anita's, Johnny's, oud en jong: ze riedelen, fiedelen, pingelen, trommelen, zingen en fluiten er lustig op los. De smaken, stijlen én niveau's mogen verschillen, de enige echte universele taal wordt alorrl met hetzelfde enthousiasme eruit geknald. Muziek is van deftig en ernstig weer doodgewoon leuk geworden. Muziekscholen moeten in het grijze verleden een streng instituten zijn geweest, waar het ijverig kroost van de welgestelden liefst met harde hand de leer der noten werd bijgebracht. Die tijd is echter lang voorbij. De Streekmuziek- school Nieuwe Waterweg Noord hanteert anno 1995 het mottó 'zonder vermaak, geen lering'. Plezier staat voorop in het uitgebreide, eigentijdse lespakket. Dankzij subsidies zijn de cursussen ook in financiële zin toegankelijk voor een breed publiek. De inschrijving voor het lesseizoen '95/'96 is alweer gestart. Ter gelegenheid daarvan doen de komende periode een aantal leerlingen in Het Nieuwe Stadsblad verslag over hun muzikale keuze. Deze week Jeanette Immerzeel. Melanie Stolk en Mathijs Viezelman over 'De popschool'. Jeanette en Melanie meldden zich aan omdat zé iets wilden doen 'met zingen' en dan niet klassiek of in een koor, maar modern en in een band. Het duo werd als zangeressen toegevoegd aan een formatie die na onderling overleg 'Sashimi' werd genoemd. „Dat schijnt het Japanse woord te zijn voor verse vis, maar helemaal zekef weten we dat niet. We vonden het gewoon mooi klinken," vertelt Melanie die onlangs een toeristische opleiding afmaakte en nu op zoek is naar een baan in'de reiswereld. Muziek is en blijft voor haar een hobby, maar geen vrijblijvende. Zingen doet deze Schiedamse van jongs afaan, maar dan 'gewoon voor mezelf, stiekem bij de radio'. „Nee. nooit op het idee gekomen naar de muziekschool te gaan, omdat je dan toch denkt aan vioolles of zo. Een meisje uit mijn klas vertelde, dat je er ook kon oefenen in bandjes. En zo is het dus gekomen hè." Jeanette is maatschappelijk werkster in Huize Frankeland en wil dat vooral blijven. „Nee, een carrière als zangeres ambieer ik niet, maar ik vind het wel hardstikke leuk om iets met mijn stem te doen. Ik ben ooit eens begonnen met gitaarles. Dat lag me niet en pas toen ik van deze popschool hoorde, had ik ineens iets van 'dat doe ik Over het programma heeft het tweetal niets dan lof. Ze werden geplaatst in een groepje, dat ongeveer dezelfde smaak had. Gezamenlijk kozen ze voor een repertoire van stevige, maar melo dieuze rock zoals de covers van TOTO. Alle leden van de band oefenen samen met een docent(e) op de vaste woensdagavond eerst op hun eigen instrument. Jeanette en Melanie krijgen 40 minuten stemvorming waarbij aandacht wordt besteed aan bijvoorbeeld ademhalingstechnieken. Daarna gaan ze als complete formatie ook onder begeleiding aan de slag en juist dat onderdeel vonden de twee meteen al het moeilijkst. „Het is doodeng om je eigen stem door de microfoon te horen." w^et Melanie. „Je hebt ook niet het gevoel, dat je staat te zingen, want je eigen geluid komt er niet apart bovenuit. Wij staan bovendien vooraan. Iedereen let op je. Dus ook je houding en presentatie moeten perfect zijn." Jeanette klampte zich de eerste keer vast aan de microfoon 'alsof het een reddingsboei was': „Je schrikt je echt dood van je eigen stem als je gewend bent jezelf alleen in de badkamer fe horen." Het duo heeft de ergste schroom inmiddels van zich afgezet en zelfs al opgetreden. Het eerste lesjaar is achter de rug en alletwee vinden ze dat ze veel hebben opgstoken. „Ik heb echt een heleboel geleerd," zegt Melanie. „Ik heb er zo'n lol in gekregen, dat ik zelfs op zoek ben naar een koor. Vroeger dacht ik altijd dat dat iets voor EO- jongeren of huisvrouwen was. Maar er zijn ook hele leuke, met een modern repertoire. Zo ontdek je steeds iets nieuws." En Jeanette heeft maar van één ding spijt: „Ik moest dertig worden, voordat ik ontdekte hoe leuk zingen was. Ik had er tien jaar eerder mee moeten beginnen." Voor Mathijs Viezelman is muziek een serieuze zaak. Hij mag zich dé toonaangevende basgitarist noemen van maar liefst twee formaties. Op de Popschool speelt hij in 'Rave Head'. De groep die hij al van jonsgafaan met twee vrienden vormt, heet 'Genocide'. De namen zijn al veelbetekenend en Matthijs voorkeur gaat dan ook uit naar 'death metal' en dan liefst van het ruigste soort. Deze 16-jarige stadgenoot heeft al heel wat optredens op zijn naam en is redelijk bekend in 'het circuit'. Toch is hij de nuchterheid zelve gebleven. 'Hoe het gekomen is?' „Nou simpel. Eerst draaide ik cd'tjes, maar dat luisteren gaat vervelen. Dan wil je wel eens zélf spelen." Mathijs heeft het niet zo op veel omhaal van woorden. Hij zegt de dingen recht voor z'n raap en gaat gewoon zijn eigen gangetje met een zekere beslistheid. „Eerst heb ik privé-les genomen, maar ik vond, dat ik daar niet verder mee kwam. Toen heb ik me dus aangemeld op de popschool. In het begin trok het me niet zo, al die vreemde mensen om me heen. Als je elkaar beter gaat kennen, wordt het steeds leuker. Bovendien zitten de twee vrienden uit mijn eigen band, nu ook in de groep. We moeten ons natuurlijk wat nummers betreft iets aanpassen. Het is allemaal wat softer, maar van samenspelen leer je tien keer meer, als van oefenen in je eentje. Ik ga dus door hier." De popschoolbands oefenen in het gebouw van de Streekmuziek- school aan de Lange Nieuwstraat in Schiedam. Informatie en/of inschrijven op werkdagen tussen 14.00 en 17.00 uur via telefoonnum mer 4269680. Woensdag 21 juni en vrijdag 25 juni geven alle bands een eindpresentatie in café Podium aan de Lange Haven 28 vanaf ongeveer 20.00 uur. Sashimi met Jeanette en Melanie staat voor vandaag op het programma. nobele gestalte van deze roem ruchte held zo levensecht moge lijk vorm te geven. Pas als Mar ten Toonder, Bommels geestelij ke vader, zijn fiat heeft geven aan het ontwerp, wordt het uit gevoerd in brons. Als alles vol gens plan verloopt, volgt eind '96 de onthulling van het beeld in Den Bommel, de naamplaats van dit 'stripfiguur' in de ware zin des woords. Een heer van stand heeft het meestal niet zo op 'die plebejers van de pers'. Het was dan ook de bedoeling dat de precaire operatie in alle stilte zou verlopen. Maar ge ruchten gaan snel. En zo kwam het dat vorige week ineens een tv-ploeg bij Wiegman op de stoep stond om te filmen voor de uitzending van 'Gewest tot gewest' van afgelopen vrij dag. De geboren en getogen stadge noot begrijpt die belangstelling wel. „Hele generaties zijn met Ollie B. Bommel opgegroeid. Hij is waanzinnig populair, spreekt enorm tot de verbeelding en heeft een grote schare fans." Schiedam en 'slands bekendste heer van stand mogen dan grootheden van verschillende orde zijn, ze hebben al langer 'iets met elkaar'. De plaatselijke kunstenaar André Henderickx was de maker van het keramie- ken beeld, dat nu als eerbetoon in Den Bommel staat. Het tere materiaal bleek echter niet be stand tegen de vele knuffelende kinderen die met drommen tege lijk een bezoek brengen aan die plaats. Een clubje stadgenoten onder aanvoering van museum medewerker jan Kemps, die zelfs burgemeester Scheeres als erelid wist te strikken, hield een aktie om geld bijeen te krijgen voor een bestendiger bronzen repla- cant. Aanvankelijk was het de bedoeling dat Frits Henderickx, de broer van André, een exacte kopy van het origineel zou ma ken. Marten Toonder die zijn schep ping juist de laatste jaren van een wat eigentijdser, strakker ui terlijk heeft voorzien, wilde ech ter enkele aanpassingen. Harr Wiegman, als tekenaar van on dermeer de strip Nick Staben in het voetbaltijdschrift 'Elf be kend met de technisch ingewik kelde 'stripmaterie', was een voordehandliggende keus om deze moeilijke klus te klaren. SCHIEDAM Het kan soms raar lopen met een heer van stand. Ollie B. Bommel, zo'n beetje de stamvader van dit ras, is toch gewend aan het riante villadorp Rommeldam. Voor deze 'statuszoeker' moet het voormalige Zwarte Nazareth niet meer zijn, dan 'een mugge- poeppie op de aardkloot', een durrup te nietig om er ooit een stap te zetten. En toch valt juist Schiedammers de eer te beurt voor de eeuwigheid de beeltenis vast te leggen van deze koene voorvechter voor zuiver taalge bruik en andere verheven nor men en waarden. Harr Wiegman, vormgever/illu strator van zijn vak, is op zijn nederige atelier in de Westmo lenstraat inmiddels bezig om de reparaties klaar terwijl u wacht vernieuwen, in overleg met uw wensen dagelijks van 08.30-17.00 uur, 's avonds en zaterdag volgens afspraak. Nwe. Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 door NANS WOLTERS De tv-ploeg op hezoek hij Harr Wiegman. s Van links naar rechts op de foto: Joop van BroekhovenRiet Immerzeel en wethouder Bart de Leede. Van links naar rechts op de foto: Melanie Stolk. Jeanette Immerzeel en Mathijs Vieze/man.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 11