Moby Dick en andere zeemonsters AANBIEDING IN DIERGAARDE BLIJDORP: XXL patat frites fmet mayonaiseJ XXL sport bottle 'J Mister LONG'* ijs Duik onder bij de Walvis-Doemee JlOO BLIJDORP voor 1 t/m 31 oktober in diergaarde <&>Idee lifM Rotterdam Buitendijk B.V. RAIL 'J met 0,5 liter Coca-Cola (lightJ, Fanta of Sprite NATU U R WE R KVAKANTI ES KOijwruiim Alle zoogdieren ademen lucht door middel van hun longen. Het zijn dus in wezen landdie ren. Toch leven er zoogdieren in zee. Het zijn afstammelin gen van landdieren die vele miljoenen jaren geleden via een lange reeks evolutionaire selecties weer geschikt zijn geworden voor het leven in water. Onder deze groep ko men de grootste dieren voor die ooit op aarde geleefd heb ben! Groter zelfs dan de grootste dinosaurussen. Die zeezoogdieren worden on derscheiden in twee groepen: de zeehondachtigen (zeehonden, zeeleeuwen, walrussen en derge lijke), en de walvisachtigen. Tot deze laatste groep behoren niet alleen de 'echte' walvissen maar ook bijvoorbeeld de dolfijnen en de potvis. Over deze orde der Cetacea gaat dit artikel. Hoewel vele van deze dieren na men hebben die sterk aan vissen doen denken, en zij er ook spre kend op lijken, zijn ze toch in de verste verten geen familie van de vissen. Het zijn, zoals gezegd, zoogdieren. Ze zijn warmbloe dig, ademen lucht en baren le vende jongen die zij nog vele maanden zogen (uit intrekbare tepels). Zelfs zijn er nog restan ten van een vacht te zien, name lijk bij pasgeboren dolfijnen, die acht snorharen hebben. Al snel na de geboorte vallen die echter uit. Groothandel in gezelligheid en dagverse produkten. Een Rail Idee, loed en een soa voordelig idee eenaU Z>c UÜkMte HOTDOG KING b.v. Moby Dick was de naam van een zeer grote en oude potvis. Hij had zoveel gevechten gevoerd met andere potvissen, met reuzeninktvissen en met walvisjagers, dat zijn kop bijna wit was van de littekens. Het was een geslepen dier, dat al menige jacht door walvisboten doorstaan had. Daarbij had hij ook al verscheidene boten versplinterd met zijn enorme kracht. Zijn onderkaak was gebroken en stond in een hoek. Kapitein Achab, hoofdper soon uit de roman Moby Dick had een bijna even grote bewondering als haat voor het dier. Door het boek van Herman Melville is Moby Dick wereld beroemd geworden. Maar eigenlijk ging het om Mocha Dick, een potvis die omstreeks 1835 walvis- boten aanviel bij Mocha, een eiland voor de kust van Chili. In de Middeleeuwen deden er allerlei verhalen de ronde over zeemonsters. Er waren zeeslangen, zee meerminnen, sirenen en eenhoorns. De meeste van die verhalen zijn ontstaan doordat zeevaarders maar een klein stukje van een of ander dier boven water zagen steken. Een vinvis lijkt dan wel een zeeslang, een doejong zeekoe) lijkt een zeemeer min en een narwal lijkt een eenhoorn. In de late Middeleeuwen had een narwaltand een ongelooflij ke waarde (wel 100.000 taler voor één eenhoorn- -hoorn). Omstreeks 1910 leefde er voor de oostkust van Australië een grijze dolfijn, die bijna handtam was. Hij vond het vooral heerlijk voor boten uit te zwemmen. En omdat hij alle verraderlijke klippen kende, werd hij al gauw een soort loods, die de schepen langs een veilige route naar de haven bracht. Na zijn dood rouwde heel Australië. Aan de noordkust van Canada woont een India nenvolk: de Haida. Volgens de Haida waren er verschrikkelijke oceaanmonsters die op orka's door het grote water reden. De Haida toverden hun opperhoofd om tot orka. Zo kon hij zijn eigen volk beschermen tegen de oceaanmonsters. In te keningen en beelden van de Haida spelen orka's altijd een heel belangrijke rol. Het is schemerig bij de Walvis- -doemee. Kinderen moeten eerst een dijkje op, waar ze wor den ontvangen door hun bege leider. Met een paar trefzekere penseelstreken krijgen de kinde ren een vissemond en een paar kieuwen op hun gezicht gete kend. Dan daalt het groepje aan de andere kant van de dijk naar beneden 'het water in', waar ze dolfijnen, pijlinktvissen en nog veel meer dieren tegenkomen. In de muil van een walvis Boven een tafel in de vorm van een potvis is de verlichting wat helderder. De kinderen gaan daar met kwastjes en lijm zand- schilderingen maken van een narwal, een beloega, een griend, een bruinvis, of hoe al die ver schillende dieren ook maar he ten mogen. Een spannend mo ment volgt: een voor een stap pen de kinderen de muil van een baleinwalvis binnen. De bege leider vertelt waarvoor de balei nen dienen en hoe ze werken. Aan de andere kant van de wal vismuil leren de kinderen een aantal namen van Noordzee- -schelpen. Reuzeninktvis De onderwatertocht leek hier dood te lopen, maar nee... naast een koralenwand is nog een doorgang, versperd door een reuzeninktvis! Eén voor één glibberen de kinderen tussen de armen van de octopus naar de ruimte daarachter, waar een chocoladeschat verborgen ligt. De onderzeese ontdekkingsrei zigers komen eindelijk weer bo ven water. Hier heerst de pool nacht! Boven hun hoofd zijn alleen sterren en een maan te zien. Nu wordt het groepje ge splitst. De kleintjes gaan op zoek naar de sporen van potvis sen, noordkapers, narwals en zovoorts, verstopt in het ijs. Deze krassen ze af op een mee gebracht stuk papier met een blok grafiet. De grotere kinde ren gaan met elkaar een iglo bouwen op het poolijs. Wie nog tijd heeft kan net als de Inuit proberen te vissen in een wak in het ijs. Het is nu ruim drie kwartier na de start. Met hun schelp, hun chocolade- munt, hun zandschilderij en een papier met schelpnamen en af- gekraste poolzeedieren klim men de kinderen van hel ijs, via de dijk weer terug naar de be woonde wereld. Het groepje van een half uur later is inmid dels alweer klaar bij het zand- schilderen onder escorte van de tweede begeleider. Meedoen kan van I juli lot en met 13 augustus voor kinderen van 5 tot en met 10 jaar, duur workshop 45 minuten, aanvang vanaf 11.00 uur, ieder half uur, start een nieuwe groep, groeps grootte: 10 kinderen per ronde, deelname: 5,- per kind naast het normale toegangstarief. De orde van de walvisachtigen is een zeer oude zoogdiergroep. Al voor het einde van het dino-tijd- perk (in het Krijt) trokken er primitieve zoogdieren naar het water. Door de omstandigheden gedwongen ontwikkelden zij in vele generaties een gestroomlijn de vorm, vinachtige voorpoten, een sterke en gespierde wervel kolom, een platte zwemstaart, een op de kop gelegen neusgat en meer van dergelijke aanpas singen. Zo waren zij al ruim zes tig miljoen jaar geleden de voor ouders van de walvisachtigen. Zo'n lange tijd is ruim voldoen de voor nog meer aanpassingen. Beharing was bijvoorbeeld niet meer nodig en verdween. Ach terpoten bleken ook overbodig. In het skelet is alleen nog een restant van een bekken te vin den. Voorpoten veranderden in vinnen. Na zo'n dertig miljoen jaar waren er twee onderorden ontstaan: enerzijds de tandwal vissen, waartoe ook dolfijnen behoren en anderzijds de balein walvissen. In totaal zijn er bijna tachtig levende soorten walvis achtigen. Tanden om te grijpen Alle tandwalvissen zijn jagers. Ze leven van vis of inktvis. Om die prooi te grijpen en vast te houden heb je niet zulke bijzon dere tanden nodig maar wel véél. Potvissen, dolfijnen en orka's hebben een flinke rij eenvoudige kegelvormige tanden. Met zulke tanden kun je niet kauwen. Dat doen deze dieren dan ook niet; zij slikken hun prooi in één keer in. De potvis (Physeter macro- cephalus) heeft alleen functione le tanden in zijn onderkaak. De tanden in de bovenkaak zijn zo klein dat ze eigenlijk geen enkel nut meer dienen. De potvis eet reuzeninktvissen die hij diep uit de oceaan ophaalt. Een andere uitzondering op de regel vormen de spitssnuitdolfij- nen, zoals de butskop (Hype- roodon ampullatus). De meeste soorten van deze familie hebben helemaal geen tanden. Van som mige soorten hebben de manne tjes in elke onderkaakhelft nog één grote tand, met een onbe kend nut. De rondtrekkende or ka's eten naast vis vooral ook 'warmbloedige dieren: zeeleeu wen, pinguins en zelfs walvissen. Baleinen om te zeven De baleinwalvissen zijn allemaal grote dieren, zeer lang geleden voortgekomen uit de tandwal vissen. Zij ontwikkelden balei nen op de zijranden van hun verhemelte en verloren hun tan den. Dat was het gevolg van hun specialisatie op een bepaalde voedselsoort, die van tijd tot tijd zeer overvloedig in de polaire oceanen voorkomt: krill. Krill is de verzamelterm voor een aantal soorten kleine kreef- tjes (5 tot 100 mm lang). Het is een ongelooflijk idee dat ook het grootste dier dat ooit de aarde bewoond heeft, de blauwe vin vis, leeft van zulke minuscule prooidiertjes. Het is duidelijk dat walvissen sche spitssnuitdolfijn (Indopace- tus pacificus) alleen van twee schedels van gestrande exempla ren. De levende dieren zijn nog nooit waargenomen. Negen potvissen In de winter van 1994/95 strand den op de kusten van Duitsland, Nederland en België negen pot vissen. Waarschijnlijk zijn deze dieren de weg kwijt geraakt toen ze vanuil het noorden van de Atlantische Oceaan naar hel zui den trokken. Ze zijn bij Schol- land linksaf in plaats van recht saf gegaan en toen in de ondiepe wateren vol zandbanken van de Noordzee terecht gekomen. Daar zijn deze typische diepzee- dieren hopeloos verdwaald. Eenmaal gestrand zijn de kolos sale walvissen ten dode opge schreven. Ze bezwijken onder de druk van hun eigen gewicht. Het is zaak zo'n gestorven kolos zo snel mogelijk op te ruimen, want hij begint al na een dag een on draaglijke stank te verspreiden. Dit kan weieens tot hilarische toestanden leiden. Zo was de stranding van een jonge blauwe vinvis vlakbij een Amerikaanse legerbasis voor de soldaten 'no problem". Ze bliezen het tonnen wegende dier eeenvoudig op met dynamiet. Het resultaat was dat ver landinwaarts brokstukken rottend vlees op de daken lagen. De leden van een cameraploeg moesten dagen later van hun fa milie nog in de logeerkamer sla pen, zo penetrant was de stank die zij met zich meedroegen. Voor walvissen is de ondiepe Noordzee ongeschikt, maar bruinvissen en tuimelaars waren vanouds bekende Nederlandse walvisachtigen. Voor 1950 was de bruinvis een zeer algemene verschijning voor de Nederland se kust. Door de overbevissing en de wa tervervuiling is hun aantal echter dramatisch gedaald. Ditzelfde geldt voor de tuimelaar. Tussen 1930 en I960 werden er op de Nederlandse stranden 222 ge vonden. Maar lussen I960 en 1990 niet meer dan elf. Waarne mingen van de 26 andere Neder landse soorten zijn allemaal vrij zeldzaam. De waarneming van de Gray spitssnuitdolfijn in 1927 is zelfs de enige waarneming van deze soort op hel Noordelijk Half rond ooit. Opmerkelijk is dat de orka voor 1964 liefst 26 keer dood op het strand werd gevon den en daarna nooit meer. Diergaarde Blijdorp, Van Aerssenlaan 49, 3039 KE Rotterdam. Elke dag geopend van 9.00 tot 18.00 uur Toegangsprijzen: 0 t/m 3 jarigen gratis 4 t/m II jarigen 13,50 vanaf 12 jaar 19,- senioren 65 15,- meter. Daarvan hebben ze er in elke kaakhelft ongeveer 300. De baleinen van de overige walvis sen zijn wat kleiner: 0,5 tot I meter. Vinvissen hebben onge veer 350 baleinen per kaak. Ten tijde van de walvisvaart werden deze baleinen veel ge bruikt als versteviging in para plu's, corsetten of om er medi sche instrumenten uit te maken. De baarden werden gebruikt om stoffers te vervaardigen. Als dolfijnen of walvissen op het strand terecht komen is dat al tijd per ongeluk. De meeste van deze dieren zijn al ziek en daar door gedesoriënteerd. Ook ruw weer of ondiep water of een combinatie daarvan kunnen er oorzaak van zijn dat ze stran den. Als deze dieren gevonden worden voor ze uitdrogen, kun nen ze na revalidatie in een dolfi narium weer in zee worden te ruggezet. Ook sommige heel zeldzame dolfijnen stranden wel eens. Zo kennen wij de Pacifi- voor zulk voedsel aan een gebit niets hebben. Die baleinen vor men echter een perfecte zeef. Het zijn platen van hoorn minder dan en centimeter dik, die dwars in de mond staan, een beetje schuin op de lengterichting van de kop. De tussenruimte is ook ongeveer een centimeter. Aan de binnenkant van de mond zijn de baleinplaten voorzien van rafels: de zogenaamde baarden. Door deze constructie kan water (met voedsel) gemakkelijk naar bin nen stromen. Maar als de walvis zijn bek sluit en het water tussen de baleinen naar buiten perst, blijft het krill achter de baarden hangen. De walvis hoeft dan al leen nog maar te slikken. De 'echte walvissen' zoals de Groenlandse walvis hebben ba leinen met een lengte tot wel 4,5 GIEREN Kroatië 395,-* Brazilië 1600,-* IJSBEREN Canada 6225,- WOENSDAG 21 JUNI 1995 BLIJDORP 2 •tli* Vinnen en een zwemstaart, maar toch echte zoogdieren Buitendijk Dijkstraat 1 3011 TA Rotterdam Telefoon 010-4119966 Telefax 010-4122160 De veelzijdige dagjes uit van de Nederlandse Spoorwegen zijn gevangen onder eén overkoepelende naam: Rail Idee. Hiertoe behoren tijdelijke evenementen maar ook een gezellige dag naar Diergaarde Bfijdorp. Kortom: een Rail Idee, een goed idee. o- Haarlemmerstraatweg 89 1165 MK Halfweg Tel.02907 4936 Fax 02907 2365 WAL UISMENU XXL 9.95 Iglo's houwen hij de Walvis-Doemee Roh van Assen hij zijn schilderij waarop orka's een walvis aanvullen. Ondanks hun enorme lichaamsgewicht springen walvissen hoog hoven het water uit. Schilderij ROB VAN ASSEN Help aktief bij bescherming en onderzoek van bedreigde dieren. U werkt direkt met wilde dieren en verkrijgt eersteklas kennis van spoecialisten. U levert een zinvolle bijdrage en heeft een fantastische vakantie! Eflzijn vele projekten, waaronder: WALVISSEN Buitrug vinvis Canada 1990,-* Potvis Azoren 4490,- Bultrug Brazilië 1800,-* Vinvis Midd. Zee, in voorb. DOLFIJNEN Middellandse Zee 1090,-* GIBBON-APEN Thailand 3200,- WOLVEN Polen 1080,-* ZEESCHILDPADDEN Griekenland 825,-* ZEEHONDEN Turkije 465,-* TROPISCH REGENWOUD Colombia 3250,- ORANG OETANS Borneo 3250,-* Prijs exclusief vlucht/transfer Minimum leeftijd 18 jr. Van elk projekt geven wij gratis een uitgebreide brochure uit. Deze kunt u aanvragen bij: Wolftrail, Antwoordnummer 1762, 7550 VB HENGELO (geen postzegel nodig). Tel. 074-478.885 (ANVR SGR)

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 29