SCHIEDAM INSPRAAK-RONDE KRIJGT VERVOLG Burgerlijke stand Uitgebromd... Klopsignalen Veel te hard op de Havendijk ORANJE 16.50 Berlijnse Muur geslecht Opkomst bij inspraakrondes in Blauwe Brug en Museum valt behoorlijk tegen Winkelend publiek verwend Twijfels bij brief over CD OPEN DAG Crematorium Beukenhof Het Nieuwe Stadsblad WOENSDAG 21 JUNI 1995 25-1440 SCHIEDAM De politie heeft donderdagmorgen op de Ari Prinslaan tussen 7.00 en II.00 uur een bromfietscontrole ge houden. In totaal werden 57 bromfietsen gecontroleerd. Der tig personen kregen een boete, waarvan er zes op een brommer reden met een te hoog motorver mogen en 21 met een te hoog geluidsniveau. Eén persoon reed zonder helm en was onverze kerd, terwijl de brommer techni sche mankementen vertoonde. SCHIEDAM Een be woonster van de bejaarden woningen aan de Burg. Stule- meijerlaan is donderdagmor gen in alle vroegte uit haar bed gevallen. De oudere vrouw kon niet meer over eind komen en begon vervol gens op de vloer te kloppen. Haar benedenbuurman hoor de dat en waarschuwde rond zes uur de politie. Ter plekke hielpen agenten de vrouw weer overeind en stopten haar in bed. De Schiedamse raakte niet gewond. SCHIEDAM Op verzoek van bewonersvereniging Zuid (De Gorzen) heeft de politie vrijdag ochtend en -avond op de Haven- dijk een radarcontrole gehou den. De bewoners zijn van me ning dat er op de dijk veel te hard wordt gereden. In totaal werden 190 voertuigen gecontroleerd, waarvan er 34 te hard reden. De gemiddelde snelheid was 57 kilometer per uur, waar 50 km/u is toegestaan. MISS-VERKIEZ1NG Café Pacha aan de Hoogstraat 51 houdt donderdag 22 juni een Miss Schiedam-verkiezing. Na drie voorrondes wordt nu de fi nale afgewerkt. In totaal hebben zich 12 dames geplaatst voor de eindronde. Jonge jenever Oranje Vieux Oranje 1.300.000 010-4.699.911 010 - 4.699.444 SCHIEDAM De Berlijnse Muur - zoals de Gorzenezen de rij afvalcontainers op de hoek van de Hagastraat hadden gedoopt - is geslecht. Op een steenworp afstand werd vorige week donderdag de Retourette geopend aan de Groenelaan. Niemand minder dan Ed Nijpels, voormalig minister en burgemeester van Breda, mocht in gebruik nemen wat nu al lovend bekend staat als 'het eerste milieupretpark van Nederland'. Het idee voor zo'n centraal inzamelpunt waar het dumpen van flessen en ander voor hergebruik-geschikt afval een uitje wordt is afkomstig van Ed en William de Block. De twee ondernemende middenstanders, eigenaren van de Albert Heijn aan de grootste winkelboulevard in Zuid, vonden meteen bijval voor hun idee bij alle betrokkenen, van nutsbedrijf tot bewoners. De consument hoeft de restanten van het goede leven voortaan niet meer te laten vallen in een somber, donker gat. Weggooien is 'fun' geworden. In de Retourette staan inzameleenheden in de vorm van kikkers, draken en dolfijnen. Een sprekende boom maant de bezoekers tot goed gedrag. De natuur staat voor niets tenslotte. Ook voor het inleveren van statiegeldflessen dienen de klanten vanaf nu even met hun winkelkarretjes de oversteek te wagen over de Groenelaan. Albert Heijn gaat de vrijgekomen ruimte benutten om het assortiment nog fraaier te presenteren. SCHIEDAM Ongeveer vijftig Schiedammers hebben vorige week woensdagavond de moeite genomen om naar de bijeenkomst te komen over de relatie tussen burger en po litiek. En tot die vijftig be hoorden ook nog plaatselijke journalisten en vele ambtena ren en politici. Goed, zij zijn ook burgers, maar voor hen was de bijeenkomst nou net niet belegd. Het merendeel van de misschien vijftien 'ge wone' Schiedammers die aan wezig waren, was niet eens zo gewoon. Zij waren vaak be stuurders van bewonersorga nisaties. 's Middags in De Blauwe Brug viel de opkomst ook al tegen. 'Schiedam hoort graag uw idee ën', was het motto van deze in spraakronde over de relatie bur ger-politiek. Een commissie uit de gemeenteraad, met de fractie voorzitters van de vijf grootste partijen als leden, is op zoek naar een manier om de kloof tussen het Stadskantoor en de straat te overbruggen. Daartoe hadden de leden veertien voor stellen opgeschreven waarover 's middags in De Blauwe Brug en 's avonds in het Stedelijk Mu seum kon worden meegepraat. Maar wie er ook meepraatte, niet de gewone Schiedammer! Misschien was die niet goed geïnformeerd. Terwijl een van de veertien voorstellen nu juist ging over het beter op de hoogte hou den van de burger over gemeen telijke activiteiten. Vuilniswagens De commissie moet zelf het goe-' de voorbeeld geven en beter zeg gen wat ze doet. Gebruik voor een aankondiging bijvoorbeeld de zijkanten van vuilniswagens, luidde een reactie uit de zaal. De voorstellen van de commissie houden vooral in, dat de politiek de burger serieuzer neemt en be ter informeert. Meer contacten dus. Die cóntacten komen het best tot stand door de wijken in te gaan. Zo moeten volgend jaar vier delegaties uit de raad de wijken intrekken, om daar te ho ren wat er aan de hand is. Zoiets gebeurt nu al, maar er is een verschil. De wijken krijgen straks na afloop namelijk te ho ren, hoe de verschillende raads commissies over het bezoek dachten. VVD'er W. van Wijk: „Zo krijgt de inwoner het idee dat er wat gedaan wordt." Inspraak, samenspraak, stadsde bat, meningspeiling, spreekuren en stadspanels. Luisteren wil het stadsbestuur van Schiedam, en aan de burger vragen wat er nu eigenlijk loos is. Zo zou er bijvoorbeeld een stad- spanel ingesteld kunnen worden. Dit panel, bestaande uit een be perkte groep mensen, moet dan geregeld rapporteren over een aantal onderwerpen. In de zaal werd hierover gesteld, dat de ge meenteraad toch eigenlijk al een stadspanel is. Immers: zij vol doet aan alle voorwaarden die aan de samenstelling van dit pa nel worden gesteld. D. Baart (CDA): „De raadsleden kunnen toch niet alles weten. Het panel is er voor wat er niet in de nota's staat, de details." Dan het stadsdebat. Tijdens zo'n debat zouden politici, ambtena ren, instellingen en burgers over een bepaald onderwerp/bijvoor beeld de gemeentebegroting, moeten discussiëren. Informeel Op die manier moeten burgers de mening van de politici kun nen beïnvloeden. En als de raad dan tot een besluit kan komen, moet de inspraak beter worden georganiseerd. „Tot nu toe is er bij de inspraak te weinig infor matie, de procedure is slecht ge regeld, er is een slechte, partijdi ge leiding van de bijeenkomsten en er is na afloop geen terugkop peling. Dit alles moet beter wor den", zei M. Houtkamp van D66 hierover. In ieder geval zal deze inspraak ronde over de relatie burger-po litiek 'teruggekoppeld' worden. Iedere aanwezige krijgt binnen kort thuis bericht over hoe het staat met de veertien behandelde voorstellen en de reacties daar op. De politiek is dus wanhopig op zoek naar wat er leeft in de wijken. Zij willen meer weten dan hetgeen in hun ambtelijke nota's staat. Wellicht helpt het dan, als zij zichzelf wat meer als gewone burgers beschouwen, die de vuilniszakken buiten zetten, op de fiets door de stad rijden en 's avonds eens in een café zitten. Als ze zich meer zien als bewo ners van hun eigen wijk, waar ze informeel spreken met buren, kennissen en vrienden. Wie ech ter 's avonds achter zijn nota's kruipt en zijn contacten beperkt tot stadsdebatten, zal nooit we ten wat 'de' Schiedammer wil. SCHIEDAM „Gezellig druk was het", zegt Jan Bosman van Janse Herenmode in het Hof van Spaland. Hij doelt op het tweede Streetfestival dat afgelopen zaterdag in het winkelcentrum plaats vond. „Middenin hadden we een groot terras neergezet, waar mensen even konden genieten van de sfeer. Want overal speelden straatmuzikanten van naam en faam, zoals de clowns Max Trixy en Scott the Magician. Er was toneel, muziek en goochel kunst. Van elf tot vier uur was het heel leuk en dat was precies wat we wilden bereiken voor ons winkelend publiek." SCHIEDAM Het Anti Dis- kriminatie Buro zet vraagtekens bij een brief aan het college van B&W, die is verstuurd door het Anti Racistisch Collectief Schie dam (ARC). In deze brief zet het ARC zich af tegen een manifes tatie van de Centrumdemocra ten in Schiedam en dreigt met eventuele acties. Het Anti Diskriminatie Buro heeft onderzoek verricht naar de brief en concludeert dat het ARC onbekend is bij organisa ties en sleutelfiguren die zich be zighouden met discriminatiebe- strijding. Gezien de formuleringen in de brief zijn bij het Anti Diskrimi natie Buro grote twijfels gerezen over de ware intenties van de schrijver of schrijvers. Het colle ge van B&W is hiervan reeds op de hoogte gebracht. Geboorteaangiften Schiedam 9 t/m 15 juni Dylan, z.v. van Spronsen-Voor- hout, Marck, z.v. Onink-van der Heeden, Musab, z.v. Kocak-Ay, Melchior P.J., z.v. Havermans van Mourik, Jamie z.v. Koster- Onderdelinden, Bart C. z.v. van der Vlies-Hoek, Tim z.v. Ver- haal-Rollman, Chewella A. d.v. Van Weezel-Bos, Ashley d.v. de Kaper-de Kort, Furkan z.v. Ay- din-Aydin Ondertrouwd: H.J. Boeree 61 jr. en E. Klint- wordt 57 jr., S. van Beers 26 jr. en R.W. Durenkamp 22 jr., E. den Besten 27 jr. en M. Brobbel 23 jr., P.W. Faber25jr. en J.J.G. Albers 27 jr., W. van der Meer 31 jr. en I.M. Wijzenbeek 30 jr., H.J. Middag 27 jr. en W.G.N. Smidt 26 jr., F.H. Sebel 41 jr. en F. van Hartingsveldt 34 jr., H. Steerenberg 27 jr. en .A. Teerling 25 jr. Getrouwd te Schiedam: R.P.A. de Kort 28 jr. en E. Lem- son 26 jr., R. Visser 27 jr. en M.J. de Raat 24 jr., F. van Wij nen 31 jr. en N.P. de Vette 23 jr., A.F.C. Olsthoorn 23 jr. en C. van Ooijen, 21 jr., U. Kalkan 31 jr. en D.I.P. Struijk 28 jr., B. Pronk 31 jr. en F.C.N. de Haan 32 jr., H.W.J.M. Koevermans 33 jr. en M.A. Winter, M. Boele 29 jr. en Sri Sugiarti 27 jr., D. Pou- lus 28 jr. en J.A.J. Veringmeijer 25 jr., L. Visser 23 jr. en E. Otte 26 jr., R. de Winter 30 jr. en M.P.F. Swaans 31 jr. Overleden te Schiedam: M.J. Kuipers man 68 jr., C. van Bedaf man 40 jr., M. Pille vr. 89 jr. geh. gew.met M. Groeneveld, D. de Jong, vr. 77 jr. geh. gew. met G. de Bruijn, G.G. Bronse- ma man 75 jr., J.M. Tuit, vr. 86 jr. geh. gew. met J. Hoebert, M.T. de Ridder vr. 84 jr. echtg. van H. van der Poort, H.A. Bijl, vr. 89 jr. geh. gew. met T.M. Monster, L.O. Jonker, man 73 jr., F.C. Noordegraaf man 42 jr., W. Noordijk, vr. 91 jr. e.v. F.A. Frank, D. de Vrijer, man 72 jr. WAARNEMINGEN DOOR BLOEMEN Spirituele Vereniging Harmonia organiseert op donderdag 22 juni de laatste openbare avond van dit seizoen. Diana Veer houdt een bloemenseance. Bezoekers moeten zelf bloemen meenemen, aan de hand waarvan waarnemingen worden gedaan. Aanvang 20.00 uur in buurthuis Nieuwland (Dr. Wibautplein 165). Toegangsprijs 7,50,-. Op 7 september start het nieuwe seizoen met een ledenavond, een week later vindt dan weer de eerste openbare bijeenkomst plaats. Gemeente Schiedam Zaterdag 24 juni van 09. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs. per liter 16.95, bij 12 flessen per liter per liter 16.95, bij 12 flessen J/* per liter I U>OU U belt, wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010-4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N, v.d. Marei Districtverkoopleider: J.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694) /J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben O (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010-4.699.612/4.699.613 NS •7? Ed Nijpels, geflankeerd door de gebroeders De Block, de initiatiefnemers van de retourette. 'Politici geen gewone burgers doorARLEN POORT Ook veeI ambtenaren in de zaal. Inspraak op 14 juni: Daan Baart (CDA), Marcel Houtkamp (D66), voorzitter Liesbeth van der Kruit, Peter Groeneweg (PvdA), Will van Wijk (VVD) en Bea Oomens (GL): Uw signalen worden opgepakt! Op woensdag 14 juni vonden twee in spraakbijeenkomsten plaats. Voor de gemeente Schiedam waren ze belangrijk. Ze betroffen de relatie tussen burger en politiek. Het parool van de twee bijeenkomsten luidde: "Schiedam hoort graag uw ideeën". De middagzitting in De Blauwe Brug trok een aantal belangstellenden uit Noord. De avondzitting in de aula van het Stedelijk Museum bracht een aantal bewoners van de binnenstad op de been, alsmede overige belangstellenden. De voorzitter van de bijeen komst was mevrouw Liesbeth van der Kruit, journaliste bij Radio Rijnmond. De bijeenkomsten waren voorbereid door een commissie, bestaande uit een aantal leden van de raad. Hun aanvoerder was Marcel Houtkamp van D66. Hij was aanwezig, evenals de andere fractie voorzitters van de grote partijen. Marcel Houtkamp kijkt terug: "De gemeente Schie dam wil al jaren werk maken van inspraak. Een goede relatie tussen burger en politiek vinden wij belangrijk. Er gebeurt veel. We hebben twee jaar geleden een nieuwe inspraak-verordening gemaakt. We hebben, ook door de ronde van 14 juni, gemerkt dat de Schie damse burgers over heel wat informatie beschikken'. Toch, aldus Houtkamp, heeft men het gevoel dat het meer en beter kan zijn. "We zullen dit zeker bekij ken. Ook heb ik op 14 juni geleerd dat veel Schiedam mers het gevoel hebben dat inspraak soms erg laat komt. Indien mogelijk moeten we daarom de inspraak over nieuwe plannen zo vroeg mogelijk organiseren. Ik voel wel voor neutrale voorzitters bij inspraak, van bui tenaf, zoals Liesbeth van der Kruit op 14 juni de plaat selijke politici stevig aan de tand voelde'. Tijdens de inspraakbijeenkomsten vielen de meeste van de besproken veertien voorstellen in goede aarde. Ze betreffen de voorstellen om afvaardi gingen uit de gemeenteraad de wijken in te sturen. Ook waren er voorstellen om het spreekuur van de we thouders opnieuw in te stellen en meer te doen met meningspeilingen. Wie het allemaal nog eens wil nalezen, kan een gratis exemplaar van het pakket voorstellen opvragen bij de gemeente, bureau Voorlichting, vragen naar Ineke Go- vaart, tel. 2465389. Houtkamp gaf duidelijk aan dat de opmerkingen uit de inspraak van 14 juni serieus worden bestudeerd. Over 3 maanden zullen de voorstellen aan de ge meenteraad worden voorgelegd. Sommige opmerkingen van de Schiedamse be- i (Advertentie) volking betroffen andere zaken. Zo werd tijdens de ver gadering in De Blauwe Brug gevraagd om park wachters tegen het vandalisme in het Beatrixpark. In De Blauwe Brug merkte een buurtbewoner op dat veel gemeentelijke informatie al voorhanden is. Ze zei dat de pagina Gemeentenieuws door haar wordt uitgeknipt en opgehangen in de hal van haar flatge bouw. Volgens haar is dit een prima manier om de vuilniszakken op straat te krijgen op de dagen dat er ook werkelijk sprake is van vuilnisophaal. Tijdens de avondzitting in het Museum kreeg de gemeente ook de suggestie te werken aan een organi satiestructuur die voor het publiek goed te begrijpen is. Een origineel idee was een enquête onder de deelnemers van de twee inspraak-vergaderingen van 14 juni. Wat is de top-3? Welke 3 voorstellen vinden de meeste bijval? Aan de aanwezigen werd gevraagd dit schriftelijk te melden. Hieruit bleek de volgende keuze van de aanwezige Schiedammers: l het voorstel om afvaardigingen uit de raad de wijken van Schiedam te laten bezoeken. 2. het voorstel om een telefonisch klachten-nummer te openen. 3. het voorstel om één enkel loket in te stellen voor verschillende gemeentelijke diensten Over enkele weken zal een compleet verslag worden toegezonden aan allen die op 14 juni deelna men. Dit verslag is eveneens beschikbaar voor andere belangstellenden. Het kan gratis worden besteld bij bureau Voorlichting van de gemeente, tel. 2465389 Deze informatie-advertentie wordt u aangeboden door de gemeente Binnenstadsbewoner John van Gestel achter de interruptie-microfoon: U luistert toch wel Er werd wat afgeblazen in het Hof van Spaland. Crematorium Beukenhof in Schiedam is vorig jaar verbouwd, waardoor de serviceverlening nog verder is verbeterd. Een goede aanleiding om eens een kijkje te komen nemen op Beukenhof, dat dit voorjaar zijn tweede lustrum heeft afgesloten. Open dagen trekken altijd veel belangstellenden. Misschien leven er ook bij u allerlei vragen over een crematie en wilt u weten hoe tegenwoordig geheel naar eigen keuze een plechtigheid kan worden ingericht en aan de as een bestemming kan worden ge geven. De medewerkers staan voor u klaar om al uw vragen te be antwoorden en u rond te leiden door de diverse ruimtes, waaron der de aula, de koffiekamers, de geluids- en videostudio en de ovenruimte. Buiten het gebouw kunt u kennismaken met verschil lende wijzen van asbewaring en kunt u het strooiveld bezoeken. Tevens zullen diverse informatie- en presentatiestands worden in gericht door allerlei dienstverlenende bedrijven. Op die manier kunt u worden geïnformeerd op het gebied van bijvoorbeeld uit vaartverzekering, sierurnen, grafstenen, rouwvervoer, planten/ bloemen en uitvaartverzorging. Door een pottenbakker zal een de monstratie worden gehouden. Crematorium en begraafplaats Beukenhof is gelegen aan de Burgemeester Van Haarenlaan en heeft als hoofdtoegang de poort aan de Laan van Spieringshoek. Beukenhof is bereikbaar: - met bus 54 van de R.E.T., - per trein vanaf station Schiedam-Nieuwland: - met tramlijn 1, halte station Schiedam-Nieuwland; - per auto, via de afslagen van de A20.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 3