Vijfdeurs Nissan Almera: sportieve distinctie Prijs-prestatieverhouding a sterk verkoopargument Cs Mazda's benjamin komt uit Engeland cabrio Peugeot 306 'Roland Garros: Peugeot 806 Turbodiesel wint in dieselklasse Autovisie Occasion Magazine Halfmiljoenste Seat Fordfabriek voor Zetec-motoren OCCASION Maqieizirie mssm Renault wil tevreden klanten door betere serviceverlening 'C' WOENSDAG 28 JUNI 1995 26-444 De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reacties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, fax: 070-3952669 Elk jaar organiseert de Kampeer- en Caravan Kampioen van de ANWB de 'Trekauto Van het Jaar'-verkiezing. Het deelnemers veld bestond dit jaar uit modellen die na de trekauto-verkiezing van 1994 op de markt waren gekomen. Ze werden zoals gebruike lijk verdeeld over vier categorieën, te weten drie benzinecatego rieën, ingedeeld naar prijsklasse, en een dieselcategorie. De Peugeot 806 Turbo Diesel, die vanzelfsprekend bij de diesel klasse was ingedeeld, moest het opnemen tegen de Audi A6 1.9 TDI, Alfa Romeo 145 1.9 TD en Renault Laguna 2.2D. Na het tellen der stemmen, kwam de Peugeot 806 als winnaar uit de bus, ondanks het feit dat hij de zwaarste van het gezelschap was. Bij Nissan staat ko mend najaar alles in het teken van de Alme ra, de opvolger van de Sunny. Na al eerder de Almera-sedan te heb ben voorgesteld, geeft Nissan nu de eerste fo to's vrij van de vijf deurs versie. Dit model combineert de prakti sche eigenschappen van een stationwagon met de sportieve uit straling en distinctie van een hatchback. Toevoeging van de der de zijruit geeft de auto een dynamisch karak ter. Met z'n fraaie gril le, in de vorm van de gespreide vleugels van een vogel, past de Al mera bij de huidige Nissan family-look. De vijfdeurs Almera is speciaal ontwikkeld voor de Europese markt. Vooralsnog wordt hij alleen in Eu ropa verkocht. Net als de sedan-versie maakt de Almera hatchback gebruik van de bodem plaat en het onderstel van de Japanse Pulsar. Bij de ontwikkeling van de auto is echter nadrukkelijk rekening gehouden met de eisen en wensen van de Euro pese consument. Nissan toont de com plete Almera-lijn op de autoshow van Frank furt (IAA), die in sep tember plaats heeft. Vrij kort daarna begint de verkoop van deze nieuwe Nissan. Rijgedrag Toepassing van multi- link beam achterwie lophanging verzekert de Almera van een pri ma rijgedrag. Nissan past dit systeem ook toe bij zijn topmodel Maxima QX. Qua passieve veilig heidsvoorzieningen voldoet de Almera aan alle moderne inzichten. Zo is elk type uitgerust met een airbag voor de bestuurder en verstevi- gingsbalken in de deu ren. ABS behoort tot de opties. Motoriek Qua motoriek is er keus uit twee benzine motoren: een 1.4 liter en een 1.6 liter. Beide hebben lichtmetalen (aluminium) motor blokken met vier klep pen per cilinders. Het gebruikte materiaal zorgt voor een flinke gewichtsbesparing. Daarnaast is er ook die sel met een inhoud van tweeliter. Autoblad Autovisie brengt na het bekende 'Autovisie Jaarboek' nu het 'Autovisie Occasion Magazine' uit. Hierin worden de honderd aantrekkelijkste occasions in diverse prijsklassen be sproken. Bij de aanschaf van een gebruikte auto vormt dit nieuwe blad een handig naslagwerk. Checklist De checklist achterin het Autovisie Occasion Magazine vormt een prima handleiding bij het bekijken van een gebruikte auto. Waar in Europa een occasion het goedkoopst is en wat er bij komt kijken om zo'n auto naar Nederland te halen, staat eveneens uit gebreid beschreven in het Autovisie Occasion Magazine. Het Autovisie Occasion Magazine is samengesteld door de redac tie van het blad Autovisie. Het blad telt 140 full-colour pagina's en kost slechts 9,95. In het Seat-bolwerk van Martorell nabij Barcelona rolde on langs de halfmiljoenste auto van de band. Het was een koraal rode Ibiza. Dit heuglijke feit van de 500.000ste Seat 'Fabricado en Martorell' gebeurde onder het toeziend oog van voorzitter Juan Llorens en andere leden van de Raad van Bestuur van Seat. Met de ingebruikname van de fabriek op 22 februari 1993 drukte Seat een stempel op de geschiedenis van de Europese auto-indus trie. Dank zij de moderne produktiefaciliteiten maakte het Spaanse merk een sprong voorwaarts tegenover de concurrentie en op het punt van moderne kwaliteitsnormen. Bij 'Martorell' zijn 7500 mensen in dienst. Van de produktielijnen is 85 procent geautomatiseerd. Hiermee is 'Martorell' één van de modernste fabrieken ter wereld. De produktie beloopt ruim 1500 auto's per dag. Dit komt neer op een produktie van één Seat per vijftig seconden. De afgelopen twee jaar werden in Martorell 320.261 Ibiza's, 143.075 Cordoba's, 36.618 Toledo's en 46 overige Seats geprodu ceerd. Enkele weken geleden is Ford in z'n nieuwe fabriek bij de Spaan se stad Valencia gestart met de produktie van de eveneens nieu we Zetec SE-motor. Dit is de eerste van een kersverse generatie krachtbronnen, bestemd voor toekomstige kleinere Ford-model len. Volgens Ford is de Zetec SE een efficiënte, lichtmetalen vier- cilinder, die primair met een inhoud van 1250 cm3 wordt ge bouwd en later ook als 1.4 liter motor op de markt komt. De Zetec SE is uiterst compact. De motor vergt slechts weinig onderhoud: hij draait probleemloos 150.000 km zonder dat er ingrijpend on derhoud nodig is. Design Door de komst van de Sporting is de potentiële markt voor de Cinque- cento aanzienlijk ver groot. Daarnaast beves tigt deze versie de rol van de Cinquecento als een veelzijdige, compac te auto die in alle va rianten economisch en praktisch is, een hoog comfort biedt en volop rijplezier mogelijk maakt. Fiat Auto Nederland verwacht dat de Spor ting zo'n 10 procent van de Cinquecento-verko- pen voor zijn rekening gaat nemen. De Sporting is herken baar aan zijn speciale design. Hiermee doet hij denken aan de au to's, die actief zijn in de Cinquecento Trofeo. We reden onlangs 310 kilometer in een felgele Mazda en Ford hebben hun keuze bepaald voor de plaats waar de nieuwe compacte Mazda gebouwd wordt. Dit gaat gebeuren in Dagenham (Enge land) in één van de grootste Europese Ford-fabrie ken. De nieuwe Mazda, die kleiner wordt dan de huidige 121 en waarvan nog geen naam bekend is, is onderhuids gebaseerd op de Ford Fiesta. Dagenham is één van de lokaties waar Ford de Fies ta produceert. De uitbestede produktie van de Maz da city-car profiteert zodoende van de 'economy of scale' in het Britse Ford-bolwerk. Afgelopen jaar produceerde Ford in Dagenham 193.000 auto's, waarvan 136.000 Fiesta's. De jaarproduktie van de compacte Mazda bedraagt in het begin zo'n 25.000 stuks. Als introductiedatum voor de nieuwe Benjamin mikt Mazda op voorjaar 1996. De ontwikkeling van het nieuwe model in Japan verkeert momenteel in de eindfase. Zowel qua exterieur als qua interieur vertoont het nieuwe model geen overeenkomst met enig Ford-model; ook in het Mazda-programma krijgt de auto een eigen positie. Renault Nederland startte in 1994 een service-on derzoek bij alle Renault-dealers. Het programma met de naam 'Back to Basics' heeft als doel de ser vice van de dealerbedrijven te verbeteren en de kwaliteit van de uitgevoerde werkzaamheden op hoger niveau te brengen. Bij elke Renault-dealer worden tien auto's onder werpen aan een steekproef. De onaangekondigde controle gebeurt aan de hand van een lijst met 125 controlepunten. Hiervan worden er willekeurig tel kens 25 per auto uitgekozen. De controles worden uitgevoerd op Renaults, die op de betreffende dag zijn gerepareerd of waarop onderhoud is uitge voerd. Renault Nederland heeft negen HTS-studenten ge traind om de beoordeling vakbekwaam en uniform te kunnen uitvoeren. De servicewedstrijd duurt tot 1 juli 1995. Doel is de serviceverlening aan de klant te verbeteren en zodoende te zorgen voor een nog grotere klantentevredenheid. Belangrijk aspect hierbij is het streven alle werk zaamheden meteen de 'eerste keer goed' uit te voe ren, zodat het percentage klanten, dat voor eenzelf de reparatie moet terugkomen naar de werkplaats, daalt. Dit percentagecijfer krijgt Renault via haar jaarlijkse Service Enquête. Ook dit is één van de cri teria die de uitslag bepaalt van de servicewedstrijd 'Back to Basics' 1995. uit een be paald bouwjaar mag kosten, wordt duidelijk door de richtprijzen voor gebruikte auto's die afgegeven werden door Eurotax. De honderd behandelde auto's zijn in gedeeld in zes categorieën. Hierdoor is elk type en prijsklasse in het Autovisie Occasion Ma gazine verte genwoordigd. Per auto wor den de goede en slechte punten ver meld plus de meest voorko mende gebre ken. Boven dien geeft een lijst met on- derdelenprij- zen inzicht in de onder houdskosten van de betref fende auto. Wat een auto Eén van de blikvan gers op de Auto-RAI 1995 was de Cinque cento Sporting. Fiat ontwikkelde deze versie speciaal voor jonge, sportief geo riënteerde automobi listen. Terwijl bij de 'gewone' Cinquecen to het koperspubliek voor ruim tweederde uit vrouwen bestaat, valt de Cinquecento Sporting vooral in de smaak bij jongeman nen met een flinke dosis benzine in het bloed. Maar ook vrouwen die van sportief autorijden houden, raken steeds meer gecharmeerd van dit kittige karre tje. De Sporting biedt volop rijple zier. Hij combineert dat met een hoog vei ligheidsniveau en een aantrekkelijke prijs van 19.995,-. Fiat rust de Cinquecen to Sporting uit met de FIRE 1.1 motor. Met het lage gewicht van 735 kg en de gunstige CW- waarde van 0.33 is de auto tot pittige presta ties in staat. Op volle toeren haalt de Cinque cento Sporting een top van ruim 150 km/u. Op trekken vanuit stilstand naar 100 km/u gaat in 14,2 seconden. Er verdwijnt 25,4 liter loodvrij in de tank. Dit betekent een gemiddeld verbruik van 1 op 12,21. Officiële verbruikscij fers gaan uit van 4,7 li ter/100 km bij 90 km/u (1 op 21,3), 6,3 liter/100 km bij 120 km/u (1 op 15,9) en 7,5 liter/100 km in de stad (1 op 13,3). Cinquecento Sporting. Dat was een leuke erva ring: de sportieve Ben jamin van het Fiat-pro gramma heeft veel in z'n mars. Anderzijds raakte ik gaandeweg wat teleurgesteld in de beperkte zitruimte ach ter het stuur en de op bepaalde punten be scheiden uitrusting, zo als de niet in hoogte ver stelbare rolgordels ter wijl de ruitewissers slechts één snelheid kennen plus een inter- valschakeling. Saillante details zijn de anatomisch gevormde stoelen, die veel zijde lingse steun bieden, het geperforeerde gaspedaal in race- Ito uitvoering en de mtHH in de wagen- kleur uitge voerde rol gordels. Prettige eigenschappen zijn de gemakkelijke handelbaarheid, het grote rijplezier en de in drukwekkende stabili teit. Uitgekiende ver snellingsbakverhoudin gen, een laag gewicht en royaal gedimensioneer de remmen zorgen voor plezierig en veilig rij den. IIS^WISI - ff w I9KLCX.75 pen zijn opgenomen, alsmede de buitenspie gels zijn in dezelfde kleur gespoten. Mede door de wit lede ren bekleding met stof fen inlegstukken oogt de cabriolet gedistin geerd. De 15 inch licht metalen velgen met 185/55 R15 banden ge ven de auto een sportief karakter. Hij is rijke lijk voorzien van alle gemakken. Het dak en de vier zijruiten zijn elektrisch bedienbaar. De basisuitrusting om vat verder o.a. sportie ve kuipstoelen, getinte ruiten, stuurbekrachti ging, centrale vergren deling met afstandsbe diening, elektrisch te verstellen en verwarrn- bare buitenspiegels en een radiocassettespe- ler met vier speakers. Vanafprijs: 56.700,-. Peugeot lanceert elk jaar ter gelegenheid van het Franse Open Tenniskampioenschap een speciale serie mo dellen met het Roland Garros-logo. Dit jaar brengt het Franse merk, naast de 306 Ro land Garros 3- en 5- deurs, de Peugeot 306 Roland Garros cabrio op de markt. Als basis voor dit mo del dient de 306 Cabrio 1.8 met handbediende vijfbak. De auto is uit gevoerd met een nieu we metaalkleur, Grand Chelem-groen en witte flankstriping, die op subtiele wijze is aange bracht. De voorspoiler, waarin twee mistlam- •er- I Nissan's nieuwe Almera ziet er ook als vijfdeurs gelikt uit. Tijdens de slalomproeven blijkt de Peugeot 806 Turbodiesel 1.9 een sterke, goed handelbare trekauto. De mannen en vrouwen van de lopende band poseren met de Raad van Bestuur bij de 500.000ste Seat van Martorell. til fad Bumpers eri buitenspiegels in de wagenkleur zijn één van de design-kenmerken van de Fiat Cinquecento Sporting. In welk land zijn gebruikte auto's het goedkoopst? Hoe haal ik het beste oen auto naar Nederland? Laat uw auto taxeren door Autovisie Eurotax Fabrtcadn en Martorell Fiat Cinquecento Sporting: klein maar rapper Let op de goed geprofileerde sportstoelen: aange naam verpozen verzekerd In de Fiat Cinquecento Spor ting. - -r-; - -Js -V •i.iit'f»,-

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 7