DE HAVENLOODS is er ook voor u! Naar de stad Bel de RTC-Taxi: SBSS pakt opnieuw een rotte kies aan De Swarte Leeuw wordt gerestaureerd l Leerlingen WF-bedrijfsschool schenken balustrade deZwide CD-congres uitgesteld Gyselle Korpel wil terug naar Nederlands team HlR Zie onze advertentie elders in deze krant. Lemon Crush in Podium 76 Bekeuringen Wooncomplex in Nieuwland Kat als wegwerpartikel Automobilist op de vlucht Man gooit glas tegen caféruit HN INTEGRAAL KANKERCENTRUM ROTTERDAM Leraar Basisonderwijs worden in 2 jaar? Met wo of nnc)-vooropleiding. ujEgener sLjthoFF weekbLaden EEN WEGENER SIJTHOFF WEEKBLAD DONDERDAG 6 JULI 1995, 47e JAARGANG, Nr 27, OPLAGE 37.374 #5 Horror en historie Sportnieuws SCHIEDAM In café Podium aan de Lange Haven 28 speelt zaterdag 8 juli de formatie Le mon Crush. Dit is op het mo ment een van Nederlands meest- belovende heavy-rock bands. De vijf man sterke groep maakt Amerikaans getinte rock met een uitgesproken eigen karakter. Onlangs wist Lemon Crush nog een finaleplaats te behalen in NCRV's Popslag. Aanvang: 22.00; toegang: gratis. SCHIEDAM De politie heeft maandag en dinsdag verkeers controles gehouden op de Gies- senweg. Hierbij werd gesigna leerd dat 48 bestuurders het rode verkeerslicht negeerden, 27 per sonen te hard reden en 1 wegge bruiker zag de markeringen op de weg over het hoofd. Allen kregen een proces-verbaal. SCHIEDAM Op de hoek van de Piersonstraat en de Min. Donkerstraat in Nieuwland worden 23 nieuwe huurwonin gen gebouwd door Woningstich ting Noordvest. De eerste paal gaat donderdag 6 juli om 15.30 uur de grond in. De nieuwbouw maakt deel uit van het Beheer- plan Nieuwland. Een van de doelstellingen van het Beheerplan is ervoor te zor gen dat er meer woningen ko men voor gezinnen en ouderen. De nieuwbouw van 20 eenge zinswoningen (met 4 en 5 ka mers) en 3 appartementen (met 3 kamers) naast basisschool Het Startblok draagt hieraan bij. De woningen hebben een huur tus sen 770 en 800 gulden per maand. Bij de realisatie kon nog gebruik worden gemaakt van overheidssubsidies. De verwach te oplevering is zomer 1996. De woningen worden dan aangebo den via het woonbonnensysteem in Het Nieuwe Stadsblad. Overigens heeft Woningstichting Noordvest voor dit jaar nog meer bouwactiviteiten in Nieuw land op stapel staan. Vorige week is begonnen met de sloop van 100 woningen aan de Dr. Boslaan en omgeving. Alle bewoners hebben inmiddels nieuwe huisvesting gevonden, waarvan 40 procent in Nieuw land zelf. Komend najaar wordt daar gestart met de bouw van eengezinswoningen en apparte menten (koop en huur). OIO - 462 60 60 Ook de dierenwereld ontkomt niet aan heersende trends in de huidige wegwerpmaatschappij. Katten en poezen op leeftijd kunnen het wel schudden vandaag de dag. En net als de mens wordt een beest steeds jonger, beschouwd als een oudere. De Har- gahoeve kan alleen nog maar liefhebbers vinden voor de pasge borenen die nauwelijks het nest ontgroeid zijn en maximaal zeven weken tellen. Liefhebbende eigenaren dumpen in toenemend aantal hun lievelingen 'die nel uit de kinderschoenen zijn' bij het asiel en nemen dan een iets jeugdiger exemplaar. De bazen hebben bovendien de nodige wensen wat betreft kleur en vormgeving van hun huiskameraad. Een uiterst 'lief lapje' komt niet aan de bak als het dierentehuis bij wijze van spreken 'een kreng van een rooie' in voorraad heeft. De Hargahoeve heeft eigenlijk slechts plaats voor 24 katten en moet er op dit moment noodgedwongen 38 gastvrij onderdak verlenen. Goed verzorgd worden ze uiteraard wel- Pablo, Björn, Sweety, Francien en al die andere schatjes - maar het is natuurlijk niet alles om zo hutje-bij- mutje in een hok te zitten. Zelfs een beest heeft weieens behoefte aan wat privacy tenslotte. Ook honden hebben te lijden onder het 'hoe-jonger-hoe-beter- syndroom'. En dus verkeren Moppie (7 jaar) en Roxy en Remi (beiden 12 jaar) ondanks al hun voortreffelijke eigenschappen in een uitzichtloze situatie. Informatie over een kameraad met levenservaring en diepgang bij Dierentehuis De Hargahoeve, Sportlaan 2, telefoonnummer 4714151. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 12.00 en 13.00 en 16.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. SCHIEDAMDe politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag na een achter volging een 19-jarige Rotter dammer gearresteerd op de Korhoenlaan. Tijdens een surveillance gaf de politie een stopteken aan de bestuurder van een auto. De Rotterdammer negeerde dit signaal echter en sloeg op de vlucht. Agenten zetten de achtervol ging in, via de Slimme Wate ring, Scheepvaartsweg en Brederoweg. Vervolgens reed de man bij de Europaboulevard de bos jes in. Hij sprong uit zijn wa gen en belandde in de sloot, waarna de politie hem kon inrekenen. Toen bleek dat hij geen rijbewijs had. De auto had de jongeman van zijn moeder 'geleend'. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. SCHIEDAM Door de ent housiaste inzet van leden van de Stichting Beschermd Stad- gezicht Schiedam wordt me nig historisch gebouw in de binnenstad van de ondergang gered. Zo begint na de bouw vakvakantie een grondige res tauratie van het pand Korte Haven 125. In 1724 kwam 'een huys, brouwerij en erve genaamd de Swarte Leeuw mitsgaders branderij en ha- ringplaets daernevens met ge reedschappen aan de zuidzijde van de Haven' in het bezit van Hendrik Bosschaert. Ruim twee en halve eeuw later, anno 1995 ontfermt de Stich ting Beschermd Stadsgezicht Schiedam (SBSS) zich over dit, in zeer slechte staat ver kerende perceel. De Swarte Leeuw was niet alleen in de loop der jaren in gebruik als branderij maar ook als kerk, autobedrijf en de laatste dertig jaar als marmeropslagplaats. Vorig jaar, het jaar waarin de honderste sterfdag van Francois HaverSchmidt werd herdacht en wiens naam is verbonden met die voormalige Paulus- kerk, gaf de huidige eigenaar (de gemeente) SBSS toestemming het pand te restaureren. Het is de bedoeling dat het na een grondige opknap- ■sgeag rxArjr beurt als onderdak gaat dienen plaatselijke artistieke wereld de voor de SBSS zélf en de Stich- krachten gebundeld heeft, ting Kunstwerkt waarbinnen de Hendrik Bosschaert ontving het complex als donatie van zijn moeder Vrouwe Cornelia Wey- mans, weduwe van Carel Bos schaert. Kerkruimte Hendrik verkoopt het complex in 1752 inclusief 'branderij, mou terij, tuyn, stallinge, koetshuis, brouw- en distilleerketels voor 17.500 gulden gereed geld'. Na dat het gebouw een aantal malen van eigenaar verwisselt, komt het rond 1880 voor ongeveer 25 jaar in handen van de Zendings vereniging Paulus en wordt het oorspronkelijke pakhuis omge bouwd tot een kerkruimte. „Vandaar die twee kerkramen in de gevel", verklaart Cora Boele, coördinator van SBSS. „Fran cois HaverSchmidt heeft daar le zingen gehouden en gepredikt. Na zijn overlijden stierf de zen dingsvereniging een zachte dood en werd de kerk opgeheven. Daarna deed het weer als pak huis dienst en bleef de gevel door de twee kerkramen een religieuze uitstraling houden." Volgens Cora Boele zijn dit ove rigens de enige twee ramen in het gehele pand. Dit leverde voor een nieuwe bestemming nogal wat problemen op. Zo is het niet geschikt voor bewoning. „Gelukkig bezit het wel een zo genaamd zadeldak waardoor daglicht naar binnenvalt. In het gebouw zit één verdieping en daarop zijn nu twee kantoor ruimten (30 en 60m2) gepland die respectievelijk profiteren van de ramen aan de straatkant of van het zadeldak." Daglicht Het daglicht bereikt niet de be gane vloer. Het plan bestaat om die oppervlakte een culturele be stemming te geven. Bij de Stich ting Kunstwerkt bestaat hier voor grote belangstelling. Coördinator Boele vertelt dat het gebouw wordt gerestaureerd met behulp van fondsen en fondswerving. „Schiedam krijgt er weer een mooi historische pandje bij", stelt ze vast. Een prettige bijkomstigheid bij de restauratie vormen een aantal leerlingbouwplaatsen die ter be schikking komen. Voor jongelui die het restauratievak in willen een unieke kans om kennis te maken met dit uitstervende be roep. Het is aannemelijk dat er voor deze beroepstak altijd werk zal zijn. Alles moet met de hand worden gemaakt. De gevel en de ramen van Korte Haven 125 zijn een karwei voor gespecialiseerde ambachtslieden. Ook de stenen voor de pui worden spe ciaal gebakken." Op 9 september, tijdens Monu mentendag wordt het gebouw opengesteld voor het publiek. „Dan kan men met eigen ogen zien in welke belabberde en be roerde staat de Swarte Leeuw verkeert," aldus Cora Boele. SCHIEDAM— Als eindwerk stuk van het eerste jaar hebben de projectleerlingen van bedrijfs- school Wilton-Fijenoord dit maal een balustrade gemaakt. Vorige week werd dit hekwerk overhandigd aan het Herman Frantsenhuis aan de Schiedam- seweg. Dit is een van de centra voor verstandelijk gehandicap ten in Vlaardingen. „De projectleerlingen doen in te genstelling tot de normale cursus .- van twee jaar - drie jaar over hun opleiding aan de WF-be- drijfsschool", aldus chef Oplei dingen P. van Endhoven. „Deze periode is hard nodig, omdat deze jongens door hun achterstand in de Nederlandse taal nog niet over de vereiste kennis beschikken. Binnen het project vormt taalkennis dan ook een belangrijk onderdeel. Daarnaast wordt natuurlijk aan dacht besteed aan theoretische en praktische kennis en vaardig heden op technisch gebied. Mochten er sociale problemen optreden dan hebben we daar voor een speciale begeleider." Aan de balustrade* is te zien dat de leerlingen in het eerste jaar al veel hebben geleerd. „Ze hebben zelf de maten opgemeten en het hekwerk in vervoerbare stukken opgeleverd. Ook bij het plaatsen zijn zij nauw betrokken", zegt Van Endhoven. „Het komende studiejaar kunnen wij overigens nog een klein aantal leerlingen plaatsen." De Herman Frantsenhuizen in Vlaardingen, waaraan het hek werk werd geschonken, zijn ge zinsvervangende centra voor verstandelijk gehandicapte men sen. Momenteel verblijven er on geveer vijftig personen. Het uit gangspunt is bewoners - ver spreid over drie tehuizen - een alternatief onderkomen te bie den. JA, ik wil n de THUISZORG de VARIATIE 'an een baan bij steeds een ANDERE cliënt, maar wel de VASTIGHEID dienstverband met één baas: GOUWE ZORG gespecialiseerd FLEXIBELE ARBEID voor aanvullende zorg. Ik wil werken als* SCHIEDAM Het partijcongres dat de Centrumdemocraten in juni hadden willen houden, is „om organisatorische redenen" uitgesteld tot na de zomervakantie. Bovendien zal het waarschijn lijk niet in Schiedam worden gehouden, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Volgens Kamer- en gemeenteraadslid C. Zonneveld is „de CD overmoedig geweest in de keuze van de accomodatie". De partij had in het Novotel bijeen willen komen, maar de capaciteit van dit hotel is te klein. De partij had deze lokatie uitgekozen omdat het goed is te beschermen tegen eventuele tegendemonstranten. Nu blijft alleen de Sporthal Margriet over, maar het is niet waar schijnlijk dat de eigenaar (de gemeente Schiedam) de hal ter beschikking zal stellen. Volgens Zonneveld neemt het partijbestuur van de CD in augus tus een beslissing over waar het congres wél gehouden zal worden. Haarlem en Den Bosch zijn de mogelijke lokaties. SCHIEDAM- Gyselle Korpel laat de prolongatie van haar ver blijf bij 'Schiedam' afhangen van het competitieresultaat van het softbalteam. De speelster heeft haar zinnen gezet op een rentree in het Nederlands negental. „Maar daarin word je alleen op genomen, indien je zelf op hoofdklasseniveau balt", reali seert ze zich. Haar ploeg is in middels, door de matige resulta ten in de eerste helft van het seizoen, ver verwijderd van pro motie naar de hoofdklas. „Het kampioenschap is niet helemaal uit zicht, maar mochten we het inderdaad niet halen, dan zal ik - om het Nederlands team te be reiken - toch moeten uitkijken naar een andere club." Korpel speelde onlangs haar honderdste wedstrijd in de hoofdmacht van 'Schiedam'. SCHIEDAM De politie heeft zaterdag in alle vroegte een 24-jarige Schiedammer aangehouden. Tijdens zijn arrestatie was de man in het gezelschap van twee stadgenoten. Allen verkeerden onder invloed van alcohol. De man bekende dat hij op de Hoogstraat een bierglas tegen het raam van een café had gegooid. Daarna is hij met zijn twee metgezellen weggelopen. Pas op de Buitenhavenweg kon het drietal door de politie worden aangesproken. Toen bleek dat de man ook nog de lichtbakken van een winkel had vernield. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. De twee andere Schiedammers bleken niets met de vernielingen van doen te hebben. Zitgroep COLINDA I In een uitstekende leder-look en een waanzinnige zit. Verkrijgbaar in 3 moderne kleuren. 3 2 zits nu van 998.- voor Magazijnprijs als het om wonen gaat Het Nieuwe IK? gemiddeld bereik 73% HN R Ook voor 7- en 8- persoonswagens, (VlP-)busjes.VIP-, trouw-, rolstoelvervoer. Industrieweg 161, 3044 AS Rotterdam. door NANS WOLTERS Professor Meeuse, voorzitter van de SBSS en coördinator mevrouw Boele hij de voormalige marmerfahriek. van een (wijk)verpleegkundige MDGO-verzorgende gezinsverzorgende/helpende kraamverzorgende kruis even aan voor welke functie u belangstelling heeft (wijkziekenverzorgende vakantiekracht K Naam: Postcode: Telefoon: Straat: Plaats: Opleiding: Stuur deze bon in een gefrankeerde envelop naar: Stichting Gouwe Zorg. Postbus 51. 2800 AB Gouda. Voor meer informatie kunt u bellen met de vestiging in uw omgeving. Spijkenisse: (01880) 220 50. x (zzOUW© ZOfCI Delft: (015)627 675. Schiedam: (010)473 80 90. Gouda: (01820)945 55, Kraamzorg: (01820) 336 88. x Het hekwerk wordt geplaatst hij het Herman Frantsenhuis. Bel (oio) 4 5s 57 °o of (078) 17 55 11. Hogeschool Rotterdam Omstreken 398.- Hoofdweg 18 Capelle aan den IJssel, Tel 010 - 4518844 Hillelaan 30-39 t.o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid, Tel. 010-4852273

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 1