SCHIEDAM 'We zien de mensen ook opknappen Aanleveren sportkopij Uitslagen denksporten KUNSTGEBITTEN yj Content met functioneren ROG Record voor waterskister Marjolein Jongepier Schiedammers blijven in de race voor crickettitel TE GEKKE Duik in ijskoud water beloond Don't worry be Wuppie Noord-bieb tijdelijk gesloten BUIGZAME JpWMlW wiainnH VERINGMEIER TANDTECHNIEK Info-dag bij Natsec kano SPORT ONWIJS GAAF OERDEGELIJKE Het Nieuwe Stadsblad 29-1440 SCHIEDAM Voor Dennis Hey was de duik die hij vanaf de railing van de Appelbrug nam om een stadgenoot die 's nachts rond vier uur te water was geraakt te redden, een ervaring die hij niet snel zal vergeten. Ook het gemeentebestuur en de politie ligt het optreden van Hey nog vers in het geheugen en men heeft dit de 22-jarige Schiedammer nog eens duidelijk gemaakt. Afgelopen week liet de Hermandad zijn waardering blijken door Dennis een VVV-bon aan te bieden. En ook burgemeester Scheeres wil hem binnenkort de hand schudden. Tevens is de Reddingsbrigade Schiedam van mening dat zijn kordate handelen een onderscheiding waard is. Van de drenkeling heeft Dennis overigens nooit meer iets vernomen. „En dat hoeft voor mij ook niet", zegt hij. „Die man was zo dronken dat hij niet eens wist dat ik zijn leven redde." Het is al weer een paar maanden geleden dat Dennis, die de wacht hield bij een café waar de rolluiken niet goed sloten, zijn duik nam. Een meisje waarschuwde hem dat er een man in de Lange Haven lag. „Ofschoon ik altijd riep dat ik nooit zo gek zou zijn om in het water te springen óm iemand te redden, trok ik spontaan mijn schoenen en trainingspak uit en dook vanaf de brug in het ijskoude water. Ik greep die man in zijn nek en sleepte hem naar de kant en duwde hem met behulp van anderen in een bootje. Daarna werd ik zo kwaad op die vent dat ik hem vreselijk uitgescholden heb. De politie die op dat moment in de buurt was rolde de man in een deken en wilde hem naar het ziekenhuis vervoeren, maar dat weigerde hij, hij wilde naar huis." Volgens Dennis heeft hij op de basisschool reddendzwemmen geleerd en dat kwam hem nu prima van pas. Overigens vraagt hij zichzelf wel af of hij weer een keer in het water zou springen om iemand te redden. „Ik was onderkoeld en had grachtenwater binnen gekregen waar ik behoorlijk beroerd van was.". SCHIEDAM Sportclubs die verslagen en/of berichten voor de sportredactie van Het Nieuwe Stadsblad I hebben kunnen dezen aanleveren bij de redactie. Het adres is Westhavenkade 14. Ook kunnen berichten per fax worden aangeleverd op nummer: 4600205. Berichten voor het Nieuwe Stadsblad kunnen tot uiterlijk maandag 12.00 uur worden aangeleverd. WATERWEG Discotheek Podium X in Vlaardingen biedt zaterdag 29 juli onderdak aan de dertiende Phantasia Party in successie. Het is de tweede keer dat het feest in Podium X wordt georganiseerd. De Phantasia Party krijgt deze keer de boodschap 'Don't Wor ry - Be Wuppie' mee. De muziek wordt verzorgd door de bekende dj's George Morel, Dimitri, 100% ISIS en Theor. Het feest in de discotheek aan de Koningin Wilhelminahaven NZ 2 begint om 23.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 32,50. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Double Fun aan de Fransen straat 27 en Zeezicht aan de Oosthavenkade 49. SCHIEDAM In verband met het plaatsen van een nieuwe uitleenbalie is het Noord-filiaal van de biblio theek aan het Bachplein ge sloten tussen 24 juli en 5 augustus. Terugbrengen en lenen kan gedurende die pe riode wél in de centrale bieb en de andere filialen, evenals telefonisch verlengen. Vanaf maandag 7 augustus is het Noordfiliaal weer ge opend voor publiek. De ope ningstijden van de fonotheek worden vanaf die datum ver ruimd en aangepast aan de normale. MOOIE KINDERBRILLEN 1.300.000 010-4.699.911 010 - 4.699.444 )10 - 4.699.612/4.699.613 SCHIEDAM Om een ko- lenkachel dag en nacht goed brandend te houden is geen si necure. De 70-igers en 80- igers draaien daar echter hun hand niet voor om. Door mo derne verworvenheden als re novatie en stadsvernieuwing moet ook die generatie over stappen op meer geavanceer de verwarmingssystemen. Het bijvullen van een cv, ieder stookseizoen opnieuw, is ech ter zo'n handigheidje dat zich op latere leeftijd iets moeilij ker onder de knie laat krij gen. Datzelfde geldt voor an dere eigentijdse bezigheden als pinnen en flappentappen. Het zijn niet alleen de veran deringen die ouderen voor problemen stellen. Voor ieder een komt vroeg of laat de dag, dat het ophangen van een lampje, het snoeien van de tuinplanten of ander noodza kelijke karweitje niet meer lukt. Kinderen vliegen tegen woordig ver uit of hebben wei nig tijd en 'laten doen via de officiële weg' is zeker voor minder draagkrachtigen te begrotelijk geworden. Zo ver wonderlijk is het dus niet, dat de Klussendienst in Oost nu, krap een half jaar na de op richting, het werk al niet meer aankan. De service die draait op vrijwilli gers werd in het leven geroepen om direkt praktische hulp te bie den. Deze club daadkrachtige heren houdt ervan de handen uit de mouwen te steken en heeft het niet zo op bureaucratische rompslomp. Juist daardoor doet het zo'n pijn, dat er vrijwel met een zoiets onsympathieks en ambtelijks als een wachtlijst in gesteld moest worden. WATERWEG Het niveau van de voorzieningen voor ge handicapten is, in vergelijking met andere steden, in Vlaardin gen, Schiedam en Maassluis hoog. Bij de verstrekking van rolstoe len en bij aanpassingen van wo ningen wordt geen eigen bijdra ge gevraagd en omdat een hoge inkomensgrens wordt gehan teerd, kunnen veel mensen gratis gebruik maken van aanvullend openbaar vervoer, de zogeheten Teletaxi. Dat blijkt uit een evalu atierapport van de Regionale Organisatie Gehandicapten voorzieningen Nieuwe Water weg-Noord (ROG), de stichting die met de uitvoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) belast is. Voor een 'se cond opinion' is gebruik ge maakt van de diensten van een onafhankelijk bureau, VB Ad vies uit Nieuwegein. Sinds l april 1994 is de uitvoe ring van de WVG een gemeente lijke verantwoordelijkheid. Deze wet verplicht steden zorg te dra gen voor hun gehandicapte in woners in de vorm van vervoers voorzieningen, rolstoelverstrek- Behulpzame bewoners die bereid zijn voor een 'wijkgenoot' wat hand-en-span-diensten te ver richten heeft Oost genoeg. Dupe De organisatie die wars is van regeltjes dreigt echter de dupe te worden van voorschriften van overheidswege, volgens Frans Kleyzen, opbouwwerker en mede-initiatiefnemer van de Klussendienst. „Helemaal zon der beroepskrachten die ver stand van zaken hebben, kunnen we natuurlijk niet. Aanbod van uit de hoek van werkelozen is er genoeg. Ook jongeren die niet aan de bak komen in een betaal de baan willen wel. Wat is nou logischer dan die op zo'n project kingen en woningaanpassingen. Vlaardingen, Schiedam en Maassluis hebben voor de uit voering daarvan een stichting in het leven geroepen, de ROG- NWN. De gemeenteraden heb ben vorig jaar besloten de uit voering van de wet na één jaar te evalueren. In het rapport, dat afgelopen week is verschenen, staan dan ook tal van conclusies en aanbevelingen. Zoals gezegd luidt één van die conclusies dat het voorzienin genniveau in de regio Waterweg- Noord relatief hoog is. Om de voorzieningen ook de komende jaren op peil te houden, wordt door VB Advies aanbevolen het beschikbare budget niet te verla gen om reden dat vorig jaar 1,3 miljoen gulden werd overgehou den. De begroting was toen im mers gericht op een heel kalen derjaar, terwijl de WVG pas op 1 april van kracht werd. Ook blijkt het verstandig, zo staat in het rapport, het voorzieningen niveau niet verder te verhogen. Er bestaat namelijk nog een 'ver borgen' doelgroep. Veel huidige rolstoelgebruikers, die nog on der de Algemene Arbeidsonge- in te zetten en ervaring op te laten doen? Maar bij het minste of geringste komt hun uitkering al in gevaar en dat wil niemand natuurlijk riskeren. We hebben op alle mogelijke manieren on dermeer via de banenpool ge probeerd om de dringend nood zakelijke extra vakmensen bin nen onze gelederen te krijgen. Tevergeefs. Dan realiseer je je weer eens, dat de wereld raar in elkaar zit." Perikelen De plannen om een Klussen dienst te beginnen, dateren al van drie jaar geleden. Over de noodzaak ervan bestond geen enkele twijfel. Toch ging ook de oprichting van de service al ge- schiktheidswet (AAW) vallen en veel 65-plussers met een inko men boven bijstandsniveau heb ben nog geen beroep gedaan op de WVG, maar zullen dat in de komende vijfjaar wel doen. Het is dus slim om een financiële reserve op te bouwen omdat de ROG anders in de toekomst met een begrotingstekort kan komen te zitten. Er moeten geen rigoureuze stap pen worden gezet, luidt het ad vies. Wel moet het beleid op onderdelen worden verfijnd. De uitvoering van de WVG bestaat voor negentig procent uit het aanbieden van vervoersvoorzie ningen. Daarvoor hebben Vlaar dingen, Schiedam en Maassluis de Teletaxi in het leven geroe pen. Ook niet-gehandicapten van bo ven de 65 jaar kunnen hiervan gebruik maken, maar dan wel tegen betaling. Zo komt er geld in het laatje, waardoor voor de dienstverlening aan gehandicap ten geen eigen bijdrage hoeft te worden gevraagd. Aan het ver voerssysteem zitten echter nogal wat haken en ogen. Zo moet men het busje een uur vantevo- paard met de nodige perikelen. Frans Kleyzen: „Samen met een aantal instellingen als de GGD en de Thuiszorg heeft de bewo nersvereniging drie jaar geleden een enquete gehouden onder de 80-plussers in de wijk. Van de 300 die we benaderden bleken er 200 behoefte aan een of andere vorm van hulp te hebben. En dat is natuurlijk nog slechts het topje van de ijsberg, want veel iets jongeren of bijvoorbeeld wedu wen, bijstandsmoeders en zieken kunnen ook niet alles zelf af. Ondanks de overgrote vraag werd onze subsidie-aanvraag voor het project afgewezen van wege gecompliceerde wettelijke bepalingen. Aan een kant lo gisch natuurlijk, dat de bestaan de beroepsgroepen beschermd ren bestellen en een kwartier voor het afgesproken tijdstip al klaar staan om in te stappen. Dan kan het nog vijftien minu ten duren voor de taxi ter plekke is. De wachttijd is dus soms alles bij elkaar een half uur. Daarover zijn het afgelopen jaar klachten binnengekomen. Besloten is dan ook in de tweede helft van dit jaar een onderzoek te starten naar het daadwerkelijke gebruik en de beoordeling van de regio nale Teletaxi. Verstrekking van voorzieningen gebeurt op grond van medische indicatie. De ROG vindt nu, na de evaluatie, dat er richtlijnen moeten worden ontwikkeld voor het omgaan met 'grensgevallen'. Tevens moeten de criteria wor den verbeterd bij de vaststelling van maximumbedragen voor aanpassingen aan de eigen auto van een gehandicapte. Tot slot wil men gaan onderzoe ken hoe de verantwoordelijkheid van de cliënt kan worden ver groot als hij spullen in bruikleen krijgt. De volgende evaluatie van de WVG staat voor 1997 op de agenda. worden. Maar het was niet onze bedoeling om bedrijven in de wielen te rijden. We wilden al leen dingen oppikken die toch al bleven liggen. Vandaag de dag hoeft niemand van de honger om te komen of te vervuilen, maar dikwijls is daar alles mee gezegd. Ook ouderen willen wel eens een lamp in de uitverkoop aanschaffen. Alleen wie hangt hem voor hen op. En ook 65-plussers willen wel eens een nieuw behangetje in hun kamer. Het zijn van die din gen in de doe-het-zelf sfeer die niemand op latere leeftijd meer kan. Het is toch van de zotten, dat,in deze tijd nog zoveel men sen achter de geraniums ver kommeren. Het VSB-fonds bleek bereid om materiaal te sponsoren en toen ze we gewoon informeel gestart." VVV-bon Iedereen kan een beroep doen op de Klussendienst, alleen is een inkomenstoets wel verplicht. De grens ligt bij ongeveer 2100 gul den netto per maand. Kleinere klussen kosten een riks, grotere een tientje per dagdeel. Maar zelfs van die bodemprijs wordt afgeweken, als het nood zakelijk is, vertelt Sjaak Lagen dijk medewerker van de dienst van het eerste uur. „Ik heb mee gemaakt dat een oudere man be taalde met een VVV-bon die hij zelf kado gekregen had. Als je alleen je AOW hebt, dan kun je je verder echt niets permitteren. Daarom vind ik het ook zo vre selijk dat we nu met een wacht lijst moeten werken. Ogenschijn lijk gaat het niet om dingen van levensbelang. Maar als wij verotte lamellen vervangen of een tuin op orde brengen, dan zien we de mensen ook opknappen. WATERWEG De Vlaar- dingse kanovereniging Natsec organiseert zondag 23 juli een kanokampeer-informatiedag. Met een kano kan men prima dagtochten maken, maar er kun nen ook meerdaagse tochten mee worden gemaakt door een kampeeruitrusting mee te ne men. De info-dag start om 11.00 uur met een diapresentatie over een tocht van twee leden door Denemarken. Verder wordt door de leden van Natsec vertelt hoe kayaks zo optimaal moge lijk kunnen worden ingepakt voor een tocht. Tevens is die dag informatie te krijgen over twee kanocursussen die in augustus van start gaan. In de cursus wordt geleerd hoe veilig met een kano kan worden gevaren. Info.: Marco Balk, tel. 01899-26972. WARME MAALTIJD De koksploeg van De Weerklank aan het Cornelia van Zanten- plein 51 te Schiedam bereidt donderdag 20 juli weer een war me maaltijd. Diner inclusief ape- ratief kost 6,50. Aanvang: 17.00 uur. Opgeven kan via tele foon 4709971. SCHIEDAM Bij denksport centrum De Brandersstad in de Boterstraat 6 werden de afgelo pen week de volgende resultaten geboekt: Uitslag klaverjassen 11-7: Henk Groeneweg 5447 punten; Astrid: 5124 punten; Con Mi- chielsen: 5041 punten. Meesterpunten competitie 12-7: 1. Erik Jan Wardenier Eric Lanckhorst: 35 meesterpunten 2. Paul Fokkelman partner: 25 meesterpunten 3. Frans Sylvia Groeneweg: 20 meesterpunten SCHIEDAM Zowel Hermes DVS als Excelsior'20 heeft afge lopen zondag z'n goede positie in de crickethoofdklasse gehand haafd. Hermes DVS won thuis van ACC en Excelsior'20 zette gemakkelijk VCC, dat derde stond, in Voorburg aan de kant. Op Harga begon het Amstel- veense ACC, dat voor het duel negende stond, met batten. On danks 59 runs van Oponso kwa men de bezoekers maar tot een totaal van 162 all out. Robin ter Plegt was met vijf wic kets (voor 44 runs) de grootste obsessie voor de Amstelveners. Hermes verloor maar twee wic kets om tot 163 runs te komen. 4. mevr. Rabbelier -I- mevr. Rabbelier: 10 meesterpunten Donderdagmiddag bridge-com- petitie 13-7: 1Ada Reymer; 2. Koos van der Meer; 3. Caroline van der Esch. Vrijdag bridge competitie 14-7: 1. Frans van de Heuvel John van Baarle: percentage 69,44 2. Rob Faase Kees van de Weide: percentage 60,41 3. Rita Coster Liesbeth Smit: percentage 49,30 4. Caroline van de Esch -I- part ner: percentage 49,30. Roger Bradley was in bijzonder goede doen en scoorde 71 runs not out. In Voorburg deed Excelsior'20 goede zaken. VCC kwam na de 55 overs tot 105 voor 8. Excel sior'20 won het duel met zeven wickets, door ten koste van slechts drie wickets 106 runs te maken. Marcel Schewe scoorde 54 not out. Excelsior'20 en HBS blijven sa men op de eerste plaats staan met 22 punten uit 15 duels. VRA volgt met 16-22, Hermes DVS staat vierde met 20 uit 14. Gere kend naar het gemiddelde zou Hermes DVS zelfs derde staan. SCHIEDAM - De Schiedamse waterskister Marjolein Jongepier heeft vorig weekend tijdens de internationale 'Splash for cash- wedstrijd' een uitstekende prestatie geleverd. In het Noordbra bantse Gemert zette de 15-jarige Schiedamse bij het onderdeel schansspringen een afstand neer van maar liefst 31 meter. Dit betekende niet alleen een verbetering van haar persoonlijk record met 6.40 meter, maar ook het eersteklas limiet voor deelname aan de wereldkampioenschappen open klasse in september. Dit WK wordt gehouden in St. Raphael in Zuid Frankrijk. Marjolein Jongepier. dit jaar uitkomend bij de junioren en open klasse dames klassiek waterskiën heeft zich dit seizoen heel sterk voorbereid. Na twee in 1994 behaalde finaleplaatsen op het WK junioren in Mexico werd zij door het Nederlands Olympisch Comité (NOC) aangemerkt als topsporter BI. Deze categorie betekent dat zij optimale persoonlijke ondersteuning ontvangt van het NOC*NSF en zo uitstekende (financiële) begeleiding krijgt. Hierdoor kon zij, met steun van haar sponsor O'Neill, dit voorjaar twee maanden trainen bij wereldkampioen Cory Pockos in Amerika. Samen met haar 21-jarige broer Sander, die haar permanent coacht en vergezelt, werkte zij aan waterskiën op wereldniveau. Ook op haar school, het Rotterdamse Thorbecke college met de speciale topsportklassen, kreeg zij alle medewerking. In de toet- senperiode kreeg zij een faxapparaat mee naar Florida, zodat zij tussen de trainingen haar opleiding in de vierde klasse van de HAVO kon voortzetten. Haar springrecord van 31 meter van vorig weekend geldt als huidig Nederlands record bij de open klasse dames. Doordat de schanshoogte bij de dames 1.50 meter is en de bootsnelheid 51 kilometer per uur, zijn snelheden op de schans en in de lucht tussen de 80 en 100 kilometer per uur geen uitzondering. Een goede wedstrijdstuurman is van groot belang, hij kan de skiër een lift geven, hij kan ook de sprong remmen door op een minder goede manier gas te geven. Ook moet met de wind rekening worden gehouden, vooral op het moment dat de skiër in de lucht is en natuurlijk dient eveneens een zo glad mogelijk wateropper vlak te worden gezocht. Dit jaar wordt voor Marjolein Jongepier een belangrijk skisei zoen. Afgelopen weekend nam zij deel aan de Nederlandse kampioenschappen op de Amsterdamse Bosbaan en in augustus gaat zij naar de Europese kampioenschappen onder de 21 jaar in Londen. In september volgen de Europese jeugdkampioenschap pen, daarna gaat ze in Spanje trainen. Als ze wordt uitgezonden tot slot het hoogtepunt van het jaar: de wereldkampioenschappen open klasse in Zuid Frankrijk. „Dat moet de kroon op dit jaar worden", zegt Marjolein Jongepier. „Strijden met de groten der aarde op het beste waterskimeertje van Europa." Pas daarna zit haar sportjaar erop en kan ze weer eens lekker in haar eigen Schiedamse bed slapen. „En een heerlijke Hollandse prak van mijn moeder eten." Dennis Hey kreeg van de politie een VVV-bon als beloning voor zijn kordate reddingsaktie Werk groeit Klussendienst nu al boven het hoofd l an links naar rechts op de foto: Frans KleyzenSjaak Lagendijk en Danny Ok huizen die deze maand bij de Klussendienst aan de slag gaat BRILLEN - KONTAKTLENZEN - HOORAPPARATEN Schiedam: Hol v. Spaiand 5 - Tel. 4.70.17.30 reparaties klaar terwijl u wacht vernieuwen; in overleg met uw wensen dagelijks van 08.30-17.00 uur 's avonds en zaterdag volgens afspraak. Nwe. Haven 131, Schiedam 010-4261417 WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16. 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010-4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N. v.d. Marei Districtverkoopleider: J.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: v|. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282 694) J.T.A de Fonkert REDACTIE: Jelma Steekelenburg (eindredacteur), 3ram Wesdorp, Nick van Dien chefredacteur) Hoofd redactie: lan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) ■erschijnt in Schiedam en Kethel en s een uitgave van Wegener Huis-aan- iuisbladen BV Rotterdam en Sijthoff 'ers BV Rijswijk, beide behorende tot Vegener NV. IEZORGING: nterlanden/Spreigroep Jezorgklachten: (kantooruren) NS Waterskister Marjolein Jongepier sprong vorig weekend in Gemert een nieuw Nederlands record 31 meter

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 3