Lada Samara Cabriolet: Rusland gaat ui APK 10 jaar geleden gestart Eerste lean-burnmotor met LPi autogas-injectie Toyota in China Steeds meer nieuwe auto's Wagon even duur als sedan DAF gaat truckracen BMW lanceert Compact-diesel WOENSDAG 19 JULI 1995 29-444 De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reacties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladenpostbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, fax: 070-3952669 De verkoop van nieuwe personenauto's is in de eerste zes maanden van dit jaar met 3,9 procent toegenomen tot 278.528 stuks. Daarmee ontwikkelt de verkoop van nieuwe auto's zich conform de verwachtingen. De gemiddelde prijs van een personenauto bedraagt thans 38.530 gulden, bijna 3,5 procent meer dan vorig jaar. Auto's worden jaar lijks duurder vanwege de steeds beter wordende voorzieningen op het gebied van veiligheid en milieu. Aangezien de belastingen in percentages worden uitgedrukt, profiteert ook de fiscus van deze verbeteringen. Dat is een doorn in het oog van de RAI-vere- niging, die het onterecht vindt dat de overheid profiteert van de steeds strenger wordende eisen, die ze zelf oplegt. Het is beter dat dit geld wordt besteed aan onderzoek en ontwikkeling, meent de RAI. De verkoop van lichte bedrijfswagens, vooral ingezet door mid den- en kleinbedrijf, is met maar liefst 25,6 procent toegenomen in de eerste zes maanden. Hiermee wordt het aantrekken van de Nederlandse economie duidelijk onderstreept. Ook de zware be drijfsautosector spint garen bij het economisch herstel. De afzet groeide hier 6,2 procent. Lada breidt de Sama- ra-lijn uit met een heu se Cabriolet. De auto wordt gebouwd bij A.T.C. in Brussel, onder supervisie van Euro Lada in Hamburg, een dochteronderneming van de fabrikant Avto- vaz. Euro Lada ver zorgt de distributie van Lada-auto's in Eu ropa. De Samara Ca- brio heeft een moderne krachtbron met een door General Motors ontwikkeld injectiesys teem. Met zijn advies prijs van 37.995 gulden is de Samara Cabriolet de voordeligste cabrio van de Nederlandse markt. De Samara Cabrio biedt plaats aan vier volwassenen. Het mo del is zo geconstrueerd dat de inzittenden wei nig last hebben van rij- wind. Een rijk basis pakket, met onder meer een lederen stuur, kenmerken de met zorg afgewerkte Samara Cabrio. De comfortabele zetels hebben verstelbare hoofdsteunen en bie den goede zijdelingse steun. De kleurstelling van stoelen, deurbekle ding en tapijt is smaak vol op elkaar afge stemd. Een volledig in leer uitgevoerd inte- rieur is mogelijk. lampen die, evenals de De bumpers zijn stan- terlijk vormen de licht- Verder bezit de Sama- buitenspiegels, van daard in de wagenkleur metalen velgen, die ra van huis uit gelaagd binnenuit verstelbaar gespoten. Een verdere eveneens standaard glas en halogeen kop- zijn. verfraaiing van het ui- zijn. Sinds juli 1985 zijn in Nederland miljoenen APK-keuringen uitge voerd. De periodieke autokeuring is vooral een veiligheidsonder zoek om vast te stellen of een auto nog veilig genoeg is om aan het verkeer deel te nemen. Daarbij richt de keu ring zich voornamelijk op de controle van technische aspecten, zoals remmen en han drem, banden, stuurin richting, wielophan ging, verlichting, car rosserie, schokbrekers en dergelijke. Ook is de APK een mi lieukeuring: er wordt gecheckt of de uitstoot van schadelijke stoffen binnen de wettelijke marges blijft. Og 1 ja nuari 1996 wofdt voor dieselauto'S een specia le roetnfttihg inge voerde Verder wórden de voertuiggegevens, kentekenbewijs deel I, chassisnummer en brandstofcode op het kenteken- gecontro leerd. Controlesticker Als de auto was goedge keurd, werd tot begin 1995 op de kenteken plaat achterop de auto een ronde controlestic ker geplakt, waarvan de kleur jaarlijks wij zigde. Er rijden nog miljoenen auto's rond met zo'n APK-sticker. In het midden van de sticker staat het jaar van keuring. In de cir kel met 12 vakken geeft een zwart vak de maand aan waarin de APK heeft plaatsgevon den. Sinds begin 1995 wordt na de keuring geen controlesticker meer op de nummer plaat aangebracht. Na de APK krijgt de auto-eigenaar een keu ringsbewijs, dat hij/zij samen met de andere autopapieren bij zich moet hebben voor even tuele politie-controle onderweg. Op het kentekenbewijs deel III staat vóór wel ke datum de auto op nieuw een APK moet ondergaan. Wie zijn keuring verzaakt, kan op vervolging door Jus titie rekenen. Wie met een ongekeurde auto aan het verkeer deel neemt, krijgt bij aan houding een bon. Als de politie twijfelt over de staat van het ongekeur de voertuig, kan de auto aan het verkeer worden onttrokken. Onderhoudsbeurt Inmiddels is er rond de APK een felle concur rentiestrijd ontbrand. Mede als gevolg van het vrijlaten van het keu ringstarief sinds janua ri 1995. Een keten 'snel- service' bedrijven gooi de begin 1995 de knup pel in het hoenderhok door een APK aan te bieden voor 49,-. Di verse automerken lie ten dit niet op zich zit ten en boden een APK aan voor hetzelfde be drag. Het officieel ge hanteerde keuringsbe drag is 92,65 inclusief BTW en inclusief 8,90 afmeldingskosten bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Binnen de Nederlandse Dealers Associatie (NDA), onderdeel van de BOVAG, bestaan plannen om de APK voortaan gratis uit te voeren, mits dit ge beurt bij een merkga- rage en er bij geconsta teerde gebreken origi nele merkonderdelen worden gemonteerd. Overigens voeren BO- VAG-autobedrijven de, verplichte periodieke autokeuring (APK) reeds gratis uit, mits dit tegelijk met een grote onderhoudsbeurt gebeurt. Natuurlijk kunnen au tomobilisten ook voor alleen de keuring bij de BOVAG-autobedrijven terecht. Het voordeel dat eventuele noodza kelijk reparaties in één moeite door kunnen worden uitgevoerd, blijft dan bestaan. Maar dan dient u in principe nog wel het keuringstarief van ƒ92,65 inclusief BTW en afmeldingskosten te betalen. Tenzij u naar een dealer gaat die, mede op aanzetten van zijn importeur, een la ger tarief hanteert. Terwijl de NDA bin nenkort met een nieu we regeling komt waar bij de periodieke auto keuring - onder nader vast te stellen voor waarden - gratis of vrij wel gratis zal zijn. Tien jaar na de start van de periodieke autokeu ring zijn de gemoede ren aan het APK-front heftiger in beweging dan ooit. Nadat Ford Nederland al eerder het prijsverschil tussen de 4- en 5-deurs versies van de Escort liet vervallen, wordt nu ook de Escort Wagon voor diezelfde prijs geleverd. In lijn met dit be leid besloot Ford de Wagon-versies van Mondeo en Scorpio te leveren voor dezelfde prijs als de vierdeurs, respectievelijk de vijfdeurs. Hierbij kan het prijsvoordeel oplopen tot 3500 gul den. Ford Nederland volgt hiermee de tactiek van naaste concurrent Opel Nederland, die al eerder besloot het prijsverschil tussen de diverse carrosserievormen van de Omega te laten vervallen. Met zijn prijsdaling voor de stationwagons maakt Ford het aan schaffen van zo'n handige combi nog aantrekkelijker. En dit marktsegment staat al geruime tijd volop in de belangstelling. Steeds meer kopers kiezen voor de aantrekkelijke combinatie van luxe en comfort met praktische inzetbaarheid en veelzijdig heid, die vooral de Wagons van Ford al jaren bieden. Deze trend, al eerder zichtbaar in andere Europese landen, zet zich nu ook in Nederland in toenemende mate voort. DAF Trucks doet vanaf 1996 met een officieel fabrieksteam mee aan het Europees Kampioenschap Truck Racing. Hiertoe heeft DAF een contract gesloten met de Duitser Hans-Georg von der Marwirtz, die sinds 1986 met z'n team in truckracing actief is. Von der Marwitz verzorgt met zijn onderneming Truck Tech GmbH de bouw van de voertuigen. Tevens is hij als rijder en teamchef gecontracteerd. Het DAF-team verschijnt met twee racetrucks aan de start. Beide 'bolides' worden geza menlijk door de ontwikkelingsafdeling van DAF Trucks NV en Truck Tech GmbH ontwikkeld. Edo van den Assem, directeur marketing verkoop van DAF Trucks NV, verklaart bij de contractondertekening dat truckra cing een grote bijdrage gaat leveren aan de vergroting van de naamsbekendheid van DAF inclusief een verdere versterking van het imago van de onderneming als producent van technolo gisch hoogwaardige trucks. Participeren „De kracht van DAF Trucks wordt echter niet alleen gedemon streerd door de ruim duizend pk's sterke DAF-motoren die nu in ontwikkeling zijn en die speciaal voor het truckracen worden ge bouwd, maar vooral ook door de sportieve instelling en professio nele opzet van het hele raceteam en alle activiteiten daaromheen. Door deel te nemen aan truckracing kunnen wij niet alleen onze ontwikkelingskracht en de kwaliteit van onze produkten tonen, maar vooral ook DAF's kwaliteiten qua service. Voorts zal natuur lijk de hospitality tijdens de races een voorname plaats inne men", zegt Van den Assem, die eraan toevoegt: „Truckracing is door de inspanningen van de FIA, door de professionele organi satie en door de strenge reglementen uitgegroeid tot een kwalita tief hoogstaand gebeuren, dat honderduizenden enthousiaste be zoekers en een veelvoud aan televiekijkers trekt. Het is een leuke sport die professioneel wordt beoefend. Wij kijken er dan ook naar uit om begin 1996 aan de start te verschijnen". I BMW presenteert de BMW 318tds compact. Hiermee combi neert het Beierse automerk het economisch verantwoorde rij plezier van een diesel met een nieuw kordaat formaat. De BMW 318tds compact maakt dezer dagen zijn opwachting bij de BMW dealers in de showroom. Adviesprijzen vanaf circa 50 mil le. Zowel het model als de motor zijn relatief nieuwkomers in het BMW-programma. Voorjaar 1994 introduceerde BMW de 3-serie compact, eerst als 316i, daarna de 318ti. De compact dankt zijn naam aan het feit dat hij 23 cm korter is dan de sedan. Toch biedt de compact vrijwel dezelfde binnenruimte. De grote achterklep en de asymmetrisch neerklapbare achterbank verle nen dit type gevarieerde gebruiksmogelijkheden. De viercilinder turbodiesel met intercooler debuteerde in sep tember '94 in de 318tds sedan. Nu komen twee recente, maar al succesvolle aanvullingen van het BMW-programma harmonieus samen in de 318tds compact. Geen prestatiever- lies, schonere moto ren en een lager brandstofverbruik. Dat zijn de voordelen van multipoint LPi, een geavanceerd au- togassysteem dat de LPG niet verdampt, maar onder druk in vloeibare vorm in de motor injecteert. Toyota heeft twee modellen geschikt gemaakt voor dit sys teem, de Camry 2.2i en de Carina E 1.8i lean-burn. Met de Ca rina lean-burn heeft Toyota een wereld primeur: dit is de eerste auto met een mager-mengselmo- tor plus multi-point autogas-injectie. LPi staat voor Liquid Propane Injection. Het is een vinding van de Nederlandse autogas- specialist Vialle, die het systeem in samenwer king met Toyota pro- duktierijp maakte. Ove rigens wordt er thans nog wat software-matige fine-tuning uitgevoerd. LPi werkt net als benzi- ne-injectie: vloeibare brandstof wordt rondge pompt en aan de injecte ren aangeboden. Het overschot aan brandstof vloeit terug naar de tank. Produktierijp Het multi-point sys teem is nu produktierijp en leverbaar in de Cam ry 2.2i en in de Carina E lean-burn. Laatstge noemde heeft een zuini ge benzinemotor. Hij bereikt, ook als op auto- gas wordt gereden, gun stiger verbruikswaar- den dan vergelijkbare auto's met conventio neel autogassystemen. Metingen hebben uitge wezen dat de Carina E lean-burn met autogas als brandstof gemiddeld 1 op 12 rijdt. Goedkoper Vergeleken met het klassieke LPG-verdam- persysteem kost LPi cir ca 400 gulden meer. Voor deze geringe meer prijs krijgt men wel een veel geavanceerder, duurzamer en zuiniger systeem. Uiteindelijk is de automobilist hiermee goedkoper uit. Het totale LPi-systeem voor de Carina E 1.8i kost af-dealer circa 3200 gulden. Voor de Camry 2.2i valt het systeem, vanwege enkele modifi caties, iets duurder uit. Toyota gaat de mobili teitsontwikkeling in China in een hogere ver snelling brengen. Hier toe is in Tianjin (provin cie Hebei) een geavan ceerd technisch cen trum geopend. Via dit technisch een trum gaat Toyota zijn enorme kennis van de autobranche en -tech niek aan de Chinezen overbrengen. Het cen trum geeft inzicht in produktieprocessen in een moderne autofa- briek en informeert over massaproduktie. Degelijke kwaliteit, vlotte lijnen, met standaard onder meer een lederen stuurwiel en lichtmetalen velgen kenmerken deze nieuwe Lada Samara Cabriolet. T Tien jaar geleden (16 juli 1985): staatssecretaris drs. J.F. Scherpenhuizen van verkeer en waterstaat plakt de eerste APK-sticker op een zojuist goedge keurde Citroen DS. In den beginne was de APK vooral een veiligheids keuring. Nu wordt ook gekeken of de auto aan de mi lieu-eisen voldoet. r III HqgA il i I, Om de prijs hoeft u niet te laten: de Ford Mondeo Wagon is nu even duur als de sedan. Toyota's wereldprimeur in Carina E en Camry BMW 318tds compact. Met z'n vermogen van 66 kW/90 pk sprint de auto in 13,9 sec van 0 tot 100 km/u. Hij haalt een top van 175 km/u. Toyota Carina E met de Vialle LPi autogas-injectie. Nederlands-Japanse wereldprimeur in de machinekamer; de eerste lean-burnmotor met Geavanceerde LPi-techniek waarbij autogas In vloeibare vorm in de cilinders wordt geïnjecteerd is nu verkrijgbaar in de Toyota Carina E en Camry.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 7