Verhuiskoorts SCHIEDAM m i Karatevereniging dadelijk op straat? yj 'Een vervelende zaak' Agenda Bestand Bijstandsmoeders per 1 januari doorgelicht Zwerfvuil en vandalisme teisteren surfplas SPORT Auto in sloot DRGS/zo begint tegen SVV Ër£i 'Nero' in café Podium Excursies door natuurgebieden Kooijman volgt Rotgers op Zwaan nieuw op Abtsweide W Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM— Bouwvak of niet, in Schiedam wordt er aan diverse projecten gewoon door gewerkt. De officiële openings datum voor bijvoorbeeld de Passage staat al vast en dan moet het nieuwste winkelpara- depaardje natuurlijk wél uit de steigers zijn. In de binnenstad maken inmid dels diverse middenstanders zich óp voor de grote overstap. Het uur U mag dan nog meer dan een maand weg zijn, het kost een gewoon huisgezin al de nodige zweetdruppels en tranen om de inboedel deugdelijk in te pakken laat staan een compleet bedrijf. 'Anders' op de hoek van de Gerrit Verboonstraat en de Tuinlaan was ook zo kien om niet tot het laatste moment te wachten. Kostbaar porcelein en flonkerend kristal dienen dan ook met de grooste omzichtig heid behandeld te worden. En daar bestaat het assórtiment van deze zaak die eerst De Kan delaar heette, nu eenmaal voor namelijk uit. Om al teveel overuren en daar mee de kans op breuk zo klein mogelijk te maken worden on volledige serviezen en restanten deze weken al tegen een zacht prijsje opgeruimd. Tal van stad genoten dralen regelmatig even bij de etalage om te kijken of ze een Wedgwood, Royal Albert of ander gerenommeerd merk op de kop kunnen tikken voor een prikkie. Verhuiskoorts lijkt inmiddels ook toegeslagen te hebben bij verschillende gemeentelijke in stellingen. De eerste paal voor de geplande nieuwbouw - van ondermeer archief, bibliotheek en theater - wordt eind deze zomer pas geslagen Maar de tijd gaat snel. En een archief, dat de heerder van het plaatselijk geheugen is, wil na tuurlijk niet het risico lopen dat ook maar het geringste gedeelte van de geschiedenis van genera ties stadgenoten 'in de strijd' teloor gaat. In het onlangs ver- jjff schenen jaarverslag van 1994 wordt dan ook gemeld dat 'daadwerkelijk begonnen moet worden met het in orde brengen van de te verhuizen archieven' met de toevoeging dat het om 2500 meter materiaal gaat. Ui teraard is ook druk overleg in gang gezet over de inrichting en aankleding van de toekomstige cultureel/wetenschappelijke tempel hartje centrum. wil men 450 langdurig werklo zen aan een volwaardige betaal de baan te helpen. De Sociale Dienst Schiedam zit weliswaar in de startblokken om voor dit laatste plannen te ontwikkelen, „maar het wachten is op het startschot(geld) van het Euro pees Sociaal Fonds. Als de Eu ropese Unie toestemt in de subsi die dan betekent dit binnen een termijn van 2,5 jaar, inclusief scholing en begeleiding een vaste aanstelling voor 150 stadgeno ten", verklaart voorlichter Jag- gie. Het verzoek om Melkert I-ba- nen werd dus uiteindelijk geho noreerd. Deze plaatsen resulte ren in een vaste aanstelling in de (semi) collectieve sector, waar onder wordt verstaan werk in de beveiliging, kinderopvang en zorg. Volgens Jaggie zijn er niet zo veel van deze banen, „maar die moeten dan maar worden gecreëerd bij de gemeente en in stellingen. Op papier ziet het er allemaal heel mooi uit, maar voor ons betekent het voorlopig wel een heleboel werk. Er moet ontzettend veel worden uitge zocht." Per werkzoekende met een uitke- DONDERDAG 27 JULI 1995 SCHIEDAM De politie trof woensdag in de vroege ochtend op de Joppelaan een auto aan die half in de sloot lag. De be stuurder was in geen velden of wegen te bekennen, waarna een bedrijf werd ingeschakeld om de wagen uit het water te takelen. De eigenaar, vermoedelijk een 38-jarige Rotterdammer, zal ge waarschuwd worden. SCHIEDAM In café Po dium aan de Lange Haven 28 treedt zaterdag 29 juli de for matie 'Nero' op. Dze vier man sterke Vlaardingse band wordt in 'het circuit' getipt als een grote belofte. De groep houdt van stevige mu ziek en heeft inmiddels zekere faam verworven vanwege een dito act. Op het repertoire staan bete re covers, maar ook eigen nummers. Aanvang: 22.00 uur: toe gang: gratis. WATERWEG— De Vereni ging Natuurmonumenten orga niseert weer excursies in de Vliet- landen en de Eendenkooi Aal- keetbuitenpolder. Vooral de Vlietlanden vormen een uniek stukje natuur, omdat ze nooit zijn ingepolderd. Het land lijkt op water te drijven en biedt een ideale plek voor vogels om voed sel en rust te vinden. De Eenden kooi Aalkeetbuitenpolder is nog één van de weinige overgebleven eendenkooien in deze omgeving. Vroeger lagen er honderden in het Midden-Delflandgebied. Een bezoek aan de eendenkooi geeft een indruk van hoe de kooiker destijds te werk ging. De vaarexcursie door de Vliet landen vindt zaterdag 29 juli plaats. Er wordt gestart om 9.30 en om 13.00 uur. Deelname kost 12,50 voor leden van Natuur monumenten, 10,- voor niet- leden en 5,- voor kinderen tot en met 12 jaar. De volgende vaarexcursie is op zaterdag 12 augustus. De excursie vertrekt vanaf de kade van de Vlaardin- gervaart, aan hel einde van de Willemoordseweg, tussen Vlaar- dingen en Schipluiden. De Eendenkooi Aalkeetbuiten polder is te bezoeken op de dins dagavonden 1, 15 en 29 augus tus, telkens om 19.00 uur. Deel name kost 3,- voor leden, 5,- voor niet-leden en een gulden voor kinderen. De eendenkooi is te vinden aan de parallelweg naast de A20, tussen Vlaardin- gen en Maasland. 1.300.000 010 - 4.699.911 010-4.699.444 SCHIEDAM Kort geleden bracht minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgele genheid met een delegatie van de PvdA een bezoek aan Schiedam. Voor wethouder Aad Wiegman een mooie ge legenheid hem te vragen om een toewijzing voor 200 Mel- kertbanen I. Dit verzoek werd resoluut afgewezen en dat kwam hard aan. Groot was dan ook de verbazing toen de minister, weer op weg naar Den Haag, vanuit zijn dienst auto telefonisch liet weten zich te hebben bedacht en dat Schiedam per 1 januari 1996 alsnog de beschikking krijgt over 400 banen. Tweehonderd meer dan waarom werd ge vraagd. Melkert was zich er kennelijk plotseling van be wust dat het voor een laagop geleide een hels karwei moet zijn werk te vinden in de Brandersstad. Ronald Jagie, voorlichter van de Sociale Dienst, "Als je kijkt naar de mogelijkheden die het huidige kabinet creëert en waarvan wij als gemeente gretig gebruikma ken, dan moet het toch gek lo pen als in de komende drie, vier jaar niet een groot aantal men sen aan werk wordt geholpen. Overigens krijgen we die werk plekken niet in een keer maar verdeeld over een bepaalde pe riode. Wij hadden ook een ver zoek ingediend voor Melkert II- banen en dat werd afgewezen. WATERWEG Felgekleurde zeilplanken scheren over het wa ter. Hier en daar wordt door zwemmers een baantje getrok ken. Op de oevers wordt ge-<t speeld, gezond, gelezen of ge picknickt. Een normale, zonnige zomerdag in Vlaardingen. Het is warm en benauwd en dus zoeken veel mensen verkoeling bij de Krabbeplas, de surfplas in de volksmond. Er lijkt geen vuiltje aan de lucht, zo op het eerste gezicht. Maar toch broeit het onderhuids. Een nadere blik leert dat er veel zwerfvuil op het terrein ligt. Op zich niet zo verwonderlijk, want heel veel groene vuilnisbakken zijn gewoonweg kapot getrapt. En waar moet je dan met je etensresten en verpakkingen heen? Ook de op de oevers aan wezige toiletcabines zijn ver nield. Nu is er wel een restau rant, maar je moet toch ook in de buurt je boodschap kwijt kunnen. Voorts liggen er op de grasvelden aardig wat honde drollen. Het is druk, ook met blaffende viervoeters. Honden mogen al jaren niet het Het zijn banen voor mensen die een bijstandsuitkering ontvan gen. Een werkgever ontvangt voor een dergelijk personeelslid maximaal 18 duizend gulden subsidie per jaar. Overigens gaf minister Melkert aan dat Schie dam wel mag profiteren van een regionale toezegging voor Mel kert II-banen. Bovendien maakt Schiedam deel uit van het vijf steden project (Vlaardingen, Spijkenisse, Capelle aan de IJssel en Ridderkerk), die in Brussel in het kader van het Apollo-project een verzoek hebben ingediend om 4,5 miljoen gulden. Daarmee gebied betreden. Afgelopen vrij dag is het hondenverbod uit de Algemene Politieverordening (APV) gehaald en overgeheveld naar de plaatselijke Milieuveror dening. De Vlaardingse politie kan zo tegen overtreders hogere boetes uitschrijven. De politie zal zich de eerste tijd richten op voorlichting aan de bezoekers van de surfplas. De mensen wij zen op de plaatsen waar ze wel met hun aangelijnde hond mo gen wandelen. Gaat men dan alsnog in de fout, dan kan men een bekeuring van vijftig gulden tegemoet zien. De verscherpte maatregel tegen de viervoeters is genomen omdat veel bezoekers hebben geklaagd over de overlast. „Ik heb ook wel gezien dat mensen hun baby gewoon op het grasveld laten poepen", zegt een laconieke zon nebader. „En dan denk ik: of het nou van een hond of van een baby is, poep blijft voor mij poep." Ook zijn er veel klachten binnengekomen over het vanda lisme, de vernielingen aan prul lenbakken en toilethuisjes. Alles bij elkaar reden voor het Recrea tieschap Midden-Delfland, de beheerder van de plas, om de vinger aan de pols te houden. Zwemwater Door de hitte van de afgelopen ring die in aanmerking komt voor een Melkert I baan, ont vangt de gemeente 40 duizend gulden per jaar. Daar moeten loonkosten, scholing en begelei ding van worden betaald. Ge middeld zijn deze functies voor 32 uur per week. De gegadigden komen uit het bijstandsbestand van de Sociale Dienst dat onge veer 2500 namen telt. Deze men sen moeten een jaar werkeloos zijn willen ze in aanmerking ko men voor een Melkert I baan. „Maar dat zal zonder twijfel wel lukken want meer dan de helft voldoet aan deze voorwaarde", aldus Jaggie. „Bovendien kun nen we ook nog putten uit de catégorie 'bijstandsvrouwen'. Schiedam verstrekt op dit mo ment aan ruim 1200 moeders een uitkering." Verplichting Jaggie: „Met ingang van 1 janu ari 1996 gaan we geleidelijk aan onderzoeken of daarin vrouwen zitten die zich beschikbaar moe ten gaan stellen voor werk. Als zij kinderen hebben onder de vijf jaar dan zijn zij vrijgesteld, wel willen wij hen gericht gaan sti muleren om alvast wat aan scho ling te gaan doen. Want als de kinderen vijf jaar zijn geweest dan moet de moeder aan de slag. Met iedereen zal individueel worden bekeken wat haalbaar is. De nieuwe instroom per 1 janua ri wordt direct beoordeeld." Voor medewerkers van de Socia le Dienst een intensieve klus om uit het reservoir van 3700 poten tiële werknemers de juiste men sen te vinden voor een additio nele baan. weken is, in combinatie met de grote drukte, tevens de kwaliteit van het zwemwater aangetast. Er zouden zich algen in de plas hebben gevormd hetgeen bij een bad tot huidirritatie kan leiden of tot nog erger. „Na het zwem men kwam ik onder de bulten te zitten en hoestte ik allemaal bloed op", vertelt een jongen. „Ik ga alleen nog maar surfen." Voorlichter G. de Reus van Groenservice De Landen, dat in opdracht van het recreatieschap de surfplas onderhoudt, ziet het probleem niet zo. „Het vandalis me is minder dan in voorgaande jaren. Dat is op zich een positie ve ontwikkeling. Zeker als je be denkt dat er steeds meer bezoe kers komen. Wat het vuil betreft, dat halen we elke ochtend op zodat de oevers er weer schoon bij liggen. Vernielde vuilnisbak ken worden meteen vervangen of gerepareerd. Er zijn dus al genoeg maatregelen getroffen. De waterkwaliteit tenslotte kan van dag tot dag veranderen. Ik heb van de provincie Zuid-Hol land begrepen dat er nog geen problemen zijn. Mochten er zich toch blauwe algen vormen, dan zullen we die verwijderen", be looft De Reus. SCHIEDAM - Ten einde raad zijn ze, de mensen van de karate vereniging De Rijzende Zon. Half augustus is de eerste trai ning, maar tot op de dag van vandaag is er onzekerheid over de plek waar dat moet gaan plaatsvinden. Daarbij draait het vooral om de jeugd. „We had den op dinsdag- en donderdag uren in Sportzaal Oost", schetst voorzitter en trainer Gerrit Be rends. Door werkzaamheden kan hij zich echter overdag niet meer vrijmaken en moet de trai ning naar de avonduren. Juist daar schuilt de adder onder het gras. „Dan mogen we wel in sportzaal Oost blijven, maar wordt er van ons een bijdrage van 6000 gulden verlangd in de huursom van de kantine. Een alternatief is een turnzaal buiten de wijk, maar toen we dat be kend maakten, liepen er meteen twintig jongens boos weg." De leiding van De Rijzende Zon is ten einde raad. Berends snapt ook geen jota meer van het ge meentelijk sporthallenbeleid. „We vragen al jarenlang om meer ruimte. Wanneer we dat krijgen kunnen ook onze senio ren, die eerst in Rotterdam train den en nu naar Maassluis reizen, terugkomen. We moesten ge duld hebben, werd ons steeds vanuit het stadskantoor gezegd. Totdat de volleybalvereniging Rijnmond, die tot december met de basketballvereniging Juven- tus in sportzaal Oost het alleen recht had, naar de Groenoord- hal verhuisde en Juventus - vol gens een artikel in Het Nieuwe Stadsblad - naarstig op zoek ge weest was naar een nieuwe part ner voor de bezetting van de sportzaal en daarin maar niet kon slagen. Op dat moment SCHIEDAM - Fusieclub DRGS (ex-DRZ) begint op zondag 10 september de competitie met een thuisbeurt tegen (bijna)buurman SVV. Op een steenworp afstand speelt Hermes DVS tegen SMV/Hillegersberg. Ook SMC start thuis en wel tegen Xerxes. Excelsior'20 reist naar Berkel voor de confrontatie met TOGB, terwijl ODC Schiedam in Kethel gastheer is voor Fios, Van de Schiedamse zaterdag- 30-1475 brak mijn klomp. Wij zijn niet eens benaderd." Berends zegt geen behoefte te hebben aan een kantine. „Dat zou betekenen, dat we vrijwilli gers moeten gaan werven voor de barbezetting. Bovendien zijn onze jeugdleden niet zo kapitaal krachtig, dat ze dik twee gulden neerleggen voor een blikje cola of zo. Die lopen naar de super markt op de hoek en halen daar iets van twee kwartjes. Die zes duizend gulden zullen dus nooit terugverdiend worden uit de kantine. Dan moet de contribu tie omhoog en spannen we het paard achter de wagen." Eind mei heeft het karatebestuur de complete'correspondentie bij de geschillencommissie gedepo neerd en om een reactie ge vraagd. „Het is nu dik anderhal ve maand later en we wachten nog steeds op antwoord", aldus de radeloze Berends. „Die turn zaal lijkt het enige alternatief. Maar we horen thuis in de Oost- wijk. Daar hebben we onze wor tels en hebben we een opvoed kundige en sociale taak. Wan neer we dadelijk echt in die turn zaal aan de slag moeten en bijna de helft van de jeugdleden al zijn kwijtgeraakt, moet ik ernstig vrezen voor het voortbestaan van de club." Zover wil Gerrit Berends het echter niet laten komen. Van daar, dat hij - in een ultieme poging om het tij te keren - de publiciteit gezocht heeft. „We hebben er alles aan gedaan om met de gemëente tot een verge lijk te komen en hebben de pers er buiten gelaten. Het water is ons nu tot voorbij de lippen ge stegen. Schiedam moet nu maar eens weten hoe zijn overheid met sportmensen omgaat." KNVB-ers trappen HBSS (tegen Doto) en VVK (tegen Schie- broek'94) af op eigen veld. PPSC reist naar ZBVH. De eerste speeldag van het be kertoernooi is op dinsdag 22 augustus: RKW1K-HBSS, PPSC-Hermes DVS, VVK-Coal, DEH-SMC, DRGS/zo-Schie- broek'94, Garuda-SVV, Excel- sior'20-Doto en ODC Schie dam-VVOR. SCHIEDAM - „Een vervelende zaak", noemt Jan van Vugt (Dienst Sport Recreatie) de bij de Karatevereniging De Rijzende Zon levende wrevel over de verhuur van sportzaal Oost. „We hebben heel serieus gezocht naar een oplossing. Die dachten we gevonden te hebben in een turnzaal in de Kepplerstraat. Het bestuur stemde daar eerst mee in. Totdat enkele ouders zich verzetten en de clubleiding vervolgens op zijn schreden terugkwam." Van Vugt begrijpt niet echt waarom de leden van De Rijzende Zon geen genoegen nemen met de turnzaal. „Die lokatie is ook in de wijk Oost en lopend op nog geen vijf minuten afstand van de Fahrenheit- straat. Ook hebben we ze tot half acht trainjngstijd aangeboden in sportzaal Oost. Dat was kennelijk evenmin goed genoeg." Dat de geschillencommissie nog niet van zich heeft laten horen, betreurt van Vugt. „Die commissie is destijds in het leven geroepen om eventuele ongenoegens over toegewezen uren en accommodaties uit de wereld te helpen. De Rijzende Zon hebben we dus geadviseerd om zich tot hen te wenden. Dat er nog niet gereageerd is, is natuurlijk niet goed, maar zal zeker alles te maken hebben met de vakanties. Begin volgende week komt de commissie voor het eerst na de vakantie bijelkaar en dan is De Rijzende Zon het enige agendapunt." SCHIEDAM - Leen Kooijman(43) gaat de selectie van Schiedamse Boys trainen. Hij woont in Schiedam en leidde vorig seizoen het Rotterdamse RKWico. In Harga volgt hij Jan Rotgers op, die anderhalf jaar geleden tussentijds Cock de Jong verving en er daarna nog een seizoen aan vastplakte. 'Voetbaldier' Rotgers haakt af, omdat hij voorrang geeft aan zijn studie sociale dienstverlening. Van donderdag 27 juli t/m woensdag 2 augustus CRICKET: zondag Quick/H-Excelsior'20, Schiedam Harga 11 uur Hermes DVS-Voorburg CC. SOFTBAL: maandag Zwijndrecht-Schiedam(h). TENNIS: t/m zondag Schiedam toernooi Los Bigotes Cl/2 en Dl; vanaf maandag Vlaardingen toernooi Soenda B2, Cl/2, Dl/2. TOERFIETSEN: dinsdag Schiedam Harga vertrek wielerbaan Harga 18.30 uur Rijnmond-sterrit. SCHIEDAM - Eric Braams en Steven Zwaan krijgen bij de hockey club Asvion de leiding van de herenselectie. Zij vervangen de naar het Maassluise Evergreen vertrokken Diederik Donk. Het vrouwenteam wordt getraind door Remco van Staveren. Zwaan is nieuw op Abtsweide. Hij zal de Asvion-mannen overigens op zondag weinig in actie zien, omdat hij zelf een vaste basisplaats he^fVn de hoofdmacht van HCKZ. De vroegere Jong Oranje-speler heeft al enige jaren een 'bijbaan' als trainer. Hij startte bij de jeugd van Victoria en stapte daarna over naar Krimpen waar hij de senioren heeft getraind. Meer kans op baan voor werklozen Ook de Sociale Dienst gevestigd in gebouw 's-Graveland weet nog niet hoe de Melkert-banen moeten worden ingevuld. 'Of 't nu van een hond of van een baby is, poep blijft poep' De grote populariteit van de Krahbeplas bij de zonaanbidders uit de gehete regio heeft ook z'n mindere kanten, getuige het zwerfvuil dat de bezoekers achterlaten. WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010 - 4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N. v.d. Marei Districtverkoopleider: J.D.M Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282Ü94) t J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010-4.699.612/4.699.613 NS door NANS WOLTERS door PETER BRAAD

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 3