In heimweecursus voor kerkverlaters is God weer praktisch aanspreekbaar Lang niks gehoord van God H Vakantieplannen Voor overige informatie if Fassbinder-achtig melodrama in de huiskamer Richtlijnen en tips voor moderne, vrije geloofsbeleving in zes lessen Waar gaan we heen? Maak kennis met het rijke Gouden Eeuwse verleden tijdens grootscheepse zomermanifestatie ÜM DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1995 31-1001 Trommel negen vrienden op, lap allemaal een tientje en je hebt je theater aan huis. De enige vereisten zijn: een ruim te van drie bij drie meter, drie stoelen, een keukentafel en natuurlijk een mooi plekje voor het publiek. Sanseveria's in het raam strekken tot aan beveling. Het idee is al eens eerder uitgevoerd (onder an dere door het Onafhankelijk Toneel), maar blijkt nog steeds enorm tot de verbeel ding te spreken. De zeventien voorstellingen van het stuk 'Het Vermoeden', die het Rotterdamse amateur thea tergezelschap Rogeto in okto ber op de huiskamer-, keu- ken- dan wel kelderplanken wil brengen, zijn alle ver kocht. Mensen die Rogeto hebben ge contracteerd staat een onge woon avondje te wachten. Ze zullen een jongen (gespeeld door Dennis Taapken) hun huis zien binnenkomen die kort tevoren na jaren van gevangenschap uit een Duits concentratiekamp is vrijgelaten. In het huis ziet hij zijn vader (Janfrans Sinke) te rug, die zich tijdens de oorlog door zwarthandel in koffie heeft verrijkt. De moeder (Martha Brouwer) kan niet voorkomen dat het 'oorlogsgeheim' van va der de atmosfeer al snel verpest en de spanning in het kleine ka mertje daardoor stijgt als in een hogedrukpan. Rake klappen Vlak onder de ogen van het als huisgenoten meegenietende pu bliek ontspint zich een schok kend tafereel, waarbij driftig m wordt gescholden en gehuild, flink met deuren wordt geslagen en rake klappen vallen. Kortom, een situatie waarin de toeschou wer gegêneerd moet vaststellen, beland te zijn in een familiedra ma dat zo privé is, dat hij er eigenlijk absoluut niet bij hoort te zijn. „Ik hoop zeker dat het publiek in de kamer erbij zal zitten hui len. Het is toch de uitdaging om iets te maken dat zoiets teweeg brengt", zegt regisseur Fedde Spoel over het stuk. „Die zoon heeft in het verzet gezeten en is er van overtuigd dat hij goed heeft gedaan. Maar de vader ge looft ook dat hij juist heeft ge handeld. Op zijn eigen wijze heeft hij goed gedaan omdat hij met zwarthandel ervoor gezorgd heeft dat zijn gezin in de oorlog te eten had. Tjeetje wat een treurnis! Het is heel tragisch als die twee om die reden niet meer met elkaar kunnen omgaan." Na vijfjaar komedies en kluchten te hebben gespeeld met Rogeto is Het Vermoeden zijn eerste - 'Fassbinder-achtig sentimenteel' en 'volks' melodrama, vertelt Spoel. Het Vermoedengeschreven door Arne Sierens, was perfect voor de gelegenheid, omdat in het kader van Podium '95 - Rot terdams theater in het teken van vijftig jaar bevrijding - het thema 'macht en vrijheid' aan de beurt was. Bovendien zag Spoel in Het Vermoeden eindelijk een moge lijkheid voor opvoering van een stuk in huiskamers, iets wat in de oorlog ook wel werd gedaan door toneelspelers die weigerden lid te worden van de Kultuurka mer. Favoriete spelers Omdat hij met Het Vermoeden afscheid neemt van Rogeto en het bovendien het jubileumstuk voor het vijftigjarig bestaan van het gezelschap is, kreeg hij toe stemming voor één keer met al leen zijn drie favoriete spelers van Rogeto te werken. „Door te spelen in zo'n kleine ruimte cre ëer je een grotere betrokkenheid van het publiek. Zie je theater in de grote zaal, dan is het net TV kijken, waarbij veel meer spekta kel mogelijk is. In de huiskamer gaat het erom dat je er zo dicht mogelijk bovenop zit en zo het contact tussen speler en publiek intenser wordt." In wat voor kamers, schuren of keukens ze in oktober terecht komen is hen nog onbekend. Vooraf wordt echter nog wel grondig geïnspecteerd of de mi- s-en-scène wel in de huiskamer past en wordt gecontroleerd of de tevens benodigde krant van de dag, koffiepot met drie kop jes, vaatdoek, dienblad, twee borrelglaasjes, drie ontbijtbord jes en een radio aanwezig zijn. Ondanks dat het er 'vrij fysiek aan toegaat' garandeert Spoel dat alle huisraad ongehavend weer uit de strijd tevoorschijn komt. Tot op heden zijn er overigens geen plannen voor reprises. 'God is nu per fax bereik baar'. Onder dit prikkelend motto nodigt het Esda-insti- tuut iedereen uit die heimwee heeft naar God maar niet naar de kerk. De uitnodiging geldt een zestal boeiende, korte lessen waarin Gods be doelingen met de mens nog eens helder en in bijna ge waagd taalgebruik uiteen worden gezet. De lessen gaan niet over nieuwe inzichten maar brengen oude, christe lijke waarden die door soci aal, politiek en economisch 'misbruik van religie' onder gesneeuwd zijn geraakt op nieuw en op eigentijdse wijze onder de aandacht. 'Net als de Koran, biedt de bij bel in beginsel tal van practi- sche oplossingen voor heden daagse levensvragen en proble men", verklaart Joanne Balk van het Esda. „God toont in de bijbel zijn bezorgdheid over he dendaagse zaken als milieu, schepping en evolutie en geeft raad en biedt hulp bij levensvra gen. Hij laat bij voorbeeld zien hoe door betere eetgewoonten ziekte en ellende voorkomen kunnen worden. Ook zegt de bijbel dat God voor jou niet hoeft te zijn wie hij voor mij is. En dat het erkennen van zijn bestaan je niet ontslaat van eigen verantwoordelijkheid." Huiswerk Les één van de serie stelt de vraag: Lang niks van God ge hoord? Hoewel in eerste instan tie geopperd wordt dat Nietz sche gelijk dreigt te krijgen met zijn God is dood doordat steeds meer mensen de kerk uitlopen en de aarde en elkaar dreigen te vernietigen, blijven er aan het eind van deze les twee andersge- richte aandachtspunten ter overweging over. Het eerste is: Probeer het beeld dat u van God heeft te vergelijken met dat van mensen in uw directe omgeving. Zijn er grote verschillen? waar door worden die veroorzaakt? Het tweede: Welke rol speelt traditie in het ontstaan van het beeld dat we van God hebben? Waardoor verlaten juist nu zo veel mensen tegelijk de kerken? In les 2: Deed-ie 't of deed-ie 't niet?, worden God en Darwin probleemloos tegenover elkaar gezet met de in beginsel open vraag of we van God of van de apen afstammen. Na een uitge breide bespreking en vergelij king van een aantal gangbare theoriën, worden de volgende twee vragen ter overweging meegegeven: Welke invloed heeft de evolutietheorie op uw persoonlijk leven.' en Waardoor wordt eventuele twijfel aan het scheppingsverhaal ingegeven? Deze vragen vormen het enige huiswerk, op elk gewenst tijd stip uit te voeren. Afstotend taalgebruik De volgende vier onderdelen van de cursus behandelen: de bijbel als instructieboek vol harde feiten over zinnige advie zen, de voorspellende kracht van dit 'boek der boeken' en vragen over leven, dood en daarna. Ter afronding wordt een mogelijk 'weerzien met een oude bekende' geopperd. De gratis serie is daarmee geen algemene bijbelcursus maar een speurtocht naar antwoorden voor sceptische mensen. Taalgebruik in de kerk Joanne Balk: „We richten ons met deze schriftelijke cursus op een doelgroep die er bij inschiet. Die de kerk verlaten heeft maar daarmee niet perse God. Alleen al het taalgebruik in de kerk stoot deze mensen af. Het roept negatieve gevoelens en associa ties op. Daarom hebben we dit in de cursus anders aangepakt. Het is niet onze bedoeling men sen terug naar de kerk of iets anders georganiseerds te krij gen. We willen ze alleen op nieuw in contact brengen met God. Wat ze daarmee doen is aan henzelf. Veel mensen voe len zich liever onderdeel van een beweging dan dat ze ergens aan vastzitten." De stichting Esda is onderdeel van de Kerk der Zevende-dags Adventisten maar lijkt mogelijke vooroordelen tegen deze chris- tendomvariant door zijn open aanpak tegen te spreken. Joanne Balk: „Laten we zeggen dat onze ingang vroeger strikt bijbels was. Hoewel we meerdere stromingen binnen onze groep kennen, bewe gen we ons steeds meer richting ruime interpretatie." Esda is telefonisch bereikbaar op tel. 03404-31509 De gemiddelde Nederlander zoekt zijn vakantiebestemming steeds verder van huis. Maar het woord 'gemiddeld' zegt het al: niet iedereen stapt in het vliegtuig om naar verre oorden af te reizen. En terecht, want wie wil er nou gemiddeld zijn, als er ook in ons eigen land genoeg te doen is? Bijvoorbeeld in de provincie NOORD-HOLLAND, waar de komende weken tijdens een grootscheepse zomermanifestatie in het Land van Leeghwater enorm veel te bezichtigen is. Het land van Leeghwater: dat is de Schermer, de Beemster en het veengebied Schermereiland er tussen in; charmante oude dorpen tussen weidse droogmakerijen ontstaan met kapitaal uit de VOC-rijkdommen. Alleskunner Jan Adriaanszoon Leeghwater (1575-1650) uit De Rijp, zette een stevig stempel op deze streek, waar ooit veel kleine en grote meren lagen. Hij ontwierp de dikbuikige binnen- bovenkruiers, de molens die met tientallen tegelijk grote water plassen leegmaalden. Hij leidde de droogmaking van de Beem ster en was bouwmeester van raadhuizen en kerken. Het land van Leeghwater is rijk aan cultuurhistorie. Molens, boerderijen, kerken en raadhuizen. Van eind juli tot in september worden ze opengesteld, elk weekend. Prima te combineren met een fietstocht door dit Gouden Eeuwse Hollandse landschap of met andere uitstapjes. Leuk voor een zaterdag of een zondag. In 35 jaar, tussen 1608 en 1643, werd in Noord-Holland circa 20.000 ha land 'veroverd' op de zee. Jan Adriaanszoon Leegh water uit De Rijp heeft bij deze droogmakerijen een belangrijke rol gespeeld. Toen in 1592 in Uitgeest de eerste houtzaagmo len verrees, ging Leeghwater op pad om het mechaniek te bestu deren. In 1605 bouwde hij een achtkantige oliemolen met stam- Wie meer wil weten over de toeristische mogelijkheden van de provincie Noord-Holland kan contact opnemen met de VVV van de provincie, op onderstaand adres. Provinciale VVY Noord-Holland, Florapark 6, 2012 HK HAARLEM, tel. 023-31 94 13, fax: 023-34 00 93. pers in De Rijp, zijn eigen uitvin ding. Voor de aardigheid con strueerde hij een soort duikers- klok, waarin zelfs Prins Maurits geïnteresseerd was. Bij de bedij king van de Beemster was hij opzichter; 41 molens werden er gemaakt en gesteld om dit meer droog te malen. Dezelfde taak had hij bij de Wormer, de Pur- mer (15 molens), de Heerhugo- waard en naderhand de Scher mer (36 molens). Voor de bedij king van de Starnmeer maakte Leeghwater berekeningen en kaarten. Deze ondernemingen werden bekostigd uit de enorme winsten die de Verenigde Oost- indische Compagnie in deze wel vaartsjaren maakte. Landschap en cultuur De gemeenten Schermer, Graft- De Rijp en Beemster hebben on der de titel 'Uit in het land van Leeghwater' samen met 'Kunst en Cultuur Noord-Holland en de VVV's egn manifestatie geor ganiseerd die het mogelijk maakt kennis te nemen van dit typisch Hollandse landschap en van wat er nog aan cultuurmo numenten resteert uit deze bloei periode, de Gouden Eeuw. En dat is verrassend veel. Programma (Hieronder volgt een beknopt overzicht van de programma punten. Voor uitgebreide infor matie: zie de Leeghwaterwijzer, een op elk weekend toegesneden folder.) 29 en 30 juli: De musea te kijk tijdens een open musea weekend. Het Klienste Huisje in Scher merhorn bijvoorbeeld en het 19e eeuwse huisje van Neeltje Pauw aan de Westdijk van de Beem ster. Maar ook de Mueseummo- len, het Rijper Museum en Mu seum Betje Wolff. In het mu seum Betje Wolff is een speciale tentoonstelling ingericht over deze vroeg-geëmancipeerde vrouw. In het Rijper Museum is een expositie van Klaas van Aken te zien. 5 en 6 augustus: Open Kerken. Zeven verborgen polderkerken zetten hun deuren open en tonen hun prachtige interieurs. Er is muziek van koor, fanfare, orgel en fluit en een tentoonstelling van historische foto's van boe renfamilies bij hun boerderijen in de Schermer (in de Boerderij- kerk van Zuidschermer). In de dorpskerk van Grootschermer is een kunstexpositie van Peter de Rijcke. Deelnemende kerken: Schermer horn (Hervormde Kerk), Groot schermer (Dorpskerk), Zuid schermer ('t Zwarte Kerkje), De Rijp (Grote Kerk), Midden beemster (Hervormde Kerk), Noordbeemster (Doopsgezinde Kerk) en Westbeemster (R.K.- kerk). 12 en 13 augustus: Open Boede- rijen. Een bijzonder evenement want in de meeste gevallen gaat het om privé-eigendommen. De boederijen behoren vooral tot het type van De Stolp. Het pira midale dak van dit type boerde rij vormt vaak een markant en uniek uitzicht in de Noordhol landse landschap. Er is een grote variëteit aan activiteiten van kunst tot zuivel. Schermer (Fam. Reus, Noord Schermerdijk 6; Fam. Borst, Zuidervaart 139; 't Zwarte Kerkje, Zuidschermer; Expostal, Zuideinde 13, Groot schermer); De Rijp (de Drukstal, Kerkstraat); Beemster (Wester hem, Middenweg 185; De Meer waarde, Middenweg 189 en De Eenhoorn, Middenweg 196. 19 en 20 augustus: Kunstroute. Het centrum van de activiteiten ligt in De Rijp en Graft, waar langs de ateliers van Kees de Gooijer, Antonie Bouman, Joy ce Ennik, Pieter Borstlap, Mar tin Klaver en Nico van 't Hoff een atelierroute is gelegd. De route voert ook langs Groot schermer en Middenbeemster. Voor liefhebbers van orgels en orgelmuziek is het weekend van 26 en 27 augustus een must. Een ook de argeloze deelnemer zal versteld staan van de wondere tonen van de historische, luister rijke orgels in de polderkerken van Stompetoren, Grootscher mer, Schermerhorn (zaterdag) en Noordbeemster, Midden beemster en De Rijp (zondag). De zomermanifestatie wordt in het zevende weekend, 2 en 3 sep- 0-4 tember, afgesloten met Open Molens en Gemalen. De Mu seummolen bij Schermerhorn is als achtkante binnenkruier het stoere middelpunt van een tocht die als ondertitel 'Water tussen veen en klei' meekreeg. De gemalen Wilhelmina (Scher mer) en Wouter Sluis (Beem ster), normaal potdicht voor pu bliek, zijn nu open voor bezoek. Naast dia's over een dag uit het leven van een machinist en een tentoonstelling over de pomp- historie in Wilhelmina, is er in beide gemalen uitgebreide uitleg over de waterhuishouding. Handleiding Alle tochten worden begeleid met de Leeghwaterwijzer, een in formatiefolder met een fietsrou- tekaart, verkrijgbaar op alle be- zoekpunten en bij de VW in Alkmaar, Purmerend en Zaan dam. Juist nu is het landschap op z'n mooist en wordt het fiet send verkennen sterk aanbevo len. Alle open lokaties zijn gratis te bezoeken. De Leeghwaterwij zer kost 2,50. De Schermer is ongeveer 6 a 7 kilometer verwijderd van Alk maar. Met openbaar vervoer ligt het voor de hand de trein naar Alkmaar te nemen en hier op het station een fiets te huren. Voor het fietsen door de Beem ster kun je beter per trein naar Purmerend reizen en daar een fiets op het station huren. Meer informatie: VW Noord-Hol land: 023-319413. VW Alk maar: 072-114284. 'Sanseveria's in het raam strekken tot aanbeveling' door F.DO BEERDA Fedde Spoel: 'Ik hoop zeker dat het publiek in de kamer erbij zal zitten huilen. Het is toch de uitdaging om iets te maken dat zoiets teweeg brengt. Foto JANSSEN 4 DE KIEVITH Cartoonist van het dagblad TrouwLen Munnik leverde de illustraties hij de lessen. Boerderij Westerhem, Middenbeemster te bezichtigen op 12 en 13 augustus. De hervormde kerk van Schermerhorn met hangend scheepsmodel. Op 5 en 6 augustus te bezichtigen. Uitwaaien in het land van Leeghwater Museum In 't Houten Huis, De Rijp foto GEORGE STOEKENBROEK Dit is nou zo'n zogenaamde dikbuikige binnen-hovenkruier, zoals Leeghwater er veel gemaakt heeft

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 7