Nieuwe Rover 416 Si blijft onder 38 mille Daihatsu geknipt voor koopjesjagers Vanafprijs van 50 mille maakt St(r)atus betaalbaar Prijsverlagingen bij Lada en Mitsubishi Pun Carina E stationwagon ook naar Burnaston Vehikel '95: zomerbeurs voor antieke auto's Fiat Punto nu al miljonair WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1995 33-449 imm Tot september is het bij de Daihatsu-dealers 'Summer Sale'. De voordelen bedragen van minimaal 2000 tot maximaal 7500 gulden op veel showroom-, voorraad- en demon stratie-auto's. Voor koopjesjagers is dit een kans voor open doel om nu voordelig in een drie jaar volledig gegaran deerde Daihatsu te stappen. Tussen de 'Summer Sale'-aanbiedingen be vinden zich Cuores, Charade Sedans, Ap plauses en Charades GTI. Voor de cabriolet liefhebbers is de Fero- za Van nog in beperkte aantallen met grijs kenteken leverbaar. Met de Rocky Wagon Diesel op grijs kente ken geniet u van alle voordelen van grijs rij den, goedkope brand- stof, lage houder schapsbelasting, géén automatische bijtelling van 20 tot 24 procent als u uw zakelijke auto ook privé gebruikt, ter wijl de besparing op BPM ruim 10.000 gul den bedraagt. Ondernemers die nu een HiJet Blind Van ko pen, die bij de dealer in voorraad is, betalen 2000 gulden minder dan voor een HiJet die bij de fabriek besteld moet worden. De prijs voor zo'n uit voorraad leverbare HiJet Blind Van bedraagt 14.935 gulden exclusief BTW. Door de speciale kor tingsregeling is de HiJ et Blind Van nu tijde lijk de goedkoopste be stelwagen van Neder land. Levenslang gratis APK Ander belangrijk Dai- hatsu-nieuws betreft de APK-keuring. Alle Daihatsu-kopers krij gen levenslang de APK- keuringen gratis bij de dealer waar men de auto in onderhoud heeft. Met deze aanbie ding neemt de Daihat su het voortouw om au torijden nog goedkoper te maken. In september vervangt Rover z'n huidige 400- serie door een nieuw model, dat uiterlijk veel verwantschap ver toont met de mooie, po pulaire Rover 600-se- rie, maar uiteraard wel iets kleiner is. Vooruit lopend op de komst van de nieuwe middenklas ser heeft Rover Neder land alvast de vanaf- prijs vrijgegeven. Voor de nieuwe 'compacte Rover 600' geldt een concurrerende prijs van 37.990 gulden. De Rover 416 Si is een stijlvolle vijfdeur met een chique uitstraling. Hij wordt aangedreven door een 82 kW/111 pk sterke fluisterstille 16- kleps motor uit de K- serie. Deze soepele en ronduit snelle motor is door Rover in eigen huis ontwikkeld. Ook als het gaat om distinctie en door zijn opvallend grote bin- nenmaten - mede dank zij de vrij lange wielba sis - hoort de Rover 416 Si thuis in de top van de luxe middenklasse. Si-specificatie Zijn Si-specificatie staat ondermeer ga rant voor een bestuur dersairbag, stuurbe krachtiging, elektrisch te bedienen zijruiten, getint glas, notehouten afwerkingspanelen in het dashboard en cen trale deursluiting met afstandsbediening. De vijfdeurs Rover 416 Si staat vanaf medio september bij alle va derlandse Rover-dea lers in de showroom. Uitgebreide informatie is nu al bij de dealers verkrijgbaar. In de loop van 1996 breidt Rover het leve ringsprogramma van de nieuwe 400-serie uit met andere motorvari anten, waaronder een geavanceerde direct- ingespoten dieselmo tor. Inmiddels zijn er 27 'Vehikels' geweest. Toch neemt het aantal deelnemers nog steeds toe. Op de komende zomerbeurs worden er zo'n 1100 verwacht. Deze exposanten bieden de bezoekers een indrukwekkend aanbod van allerlei antieke auto's, motoren en tweewielers. Daarnaast zijn er op 'Vehikel' ook weer volop onder delen en aanverwante verzamelobjecten te vinden. 'Vehikel' is er echter niet alleen voor de liefhebbers, die op zoek zijn naar een onderdeel of een collector's item. Ook voor de 'gewo ne kijkers' biedt de beurs allerhande bezienswaardigheden. Met name de 'speciaal voor de show' aangevoerde pronkjuwelen zijn stuk voor stuk uniek. Door de grote variatie is er voor iedereen dan ook iets van zijn/haar gading aanwezig. Openingstijden Vehikel '95 op 18,19 en 20 augustus: van 10 tot 17 uur. Entree: 15 gulden. 65-plus: 12,50. Kinderen tot 12 jaar 10,-, kinderen kleiner dan 1 meter; gratis. Bovendien geeft de toe gangskaart van Vehikel korting op de entree van de beurs 'Oude Techniek', die op zondag 20 augustus eveneens in de Jaarbeurs plaatsvindt. T Met zijn nieuwe prijzen is de Samara één van de gunstigst geprijsde hatchbacks op de Nederlandse markt. In zijn prijsklasse is er nauwelijks een nieu we auto te koop met zoveel binnenruimte. Hij biedt comfortabel plaats aan vijf personen. In de riante kofferbak past van alles en nog wat. Voor nog meer gebruiksmogelijkheden heeft de auto een neer- klapbare achterbank. De 1.1 liter motor van de Samara 1100 is pittig en toch zuinig. Hij is gekoppeld aan een vijfbak. Van binnenuit verstelbare buitenspiegels zijn stan daard, evenals een mistachterlicht en Michelin- banden. Mitsubishi hanteert prijsverlagingen op een aantal modellen: Lancer, Lancer Wagon, Galant en Galant Hatchback, Space Runner en Space Wagon. De prijsaanpassingen lopen uiteen van 1000 tot 30Q0 gulden. 7 Toyota Motor Manufacturing (ÜK) Ltd. heeft de produktie op gestart van de Toyota Carina E Stationwagon. Hierdoor rolt nu ruim 90 procent van alle in Europa verkochte Carina E's van de lopende band in het Britse Toyota-bolwerk in Burnaston. De honderd procent kan niet worden bereikt, want het topmodel van de Carina E-reeks, de exclusieve, snelle 2.0 GTi, blijft uit Japan komen. Toyota ontwikkelde de Carina E speciaal voor Europa (de 'E' in de type-naam wijst daar ook op) en produceert de auto dicht bij de afzetmarkt. Daar is niet alleen de Britse economie bij gebaat, maar ook veel bedrijven in andere Europese landen. Elke Carina E bestaat voor minstens 80 procent uit Europese onderdelen. Op 18,19 en 20 augustus heeft in de Utrechtse Jaarbeurs op nieuw de Oldtimer-Jaarbeurs 'Vehikel '95' plaats. Dit halfjaar lijkse evenement is Nederlands grootste beurs voor 'antieke' auto's, motoren en tweewielers. De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen naar: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, fax: 070-3952669 Twee jaar geleden verscheen de Fiat Punto voor 't eerst in het openbaar. Inmiddels heeft de opvolger van de Uno talrijke prij zen in de wacht gesleept, zoals de titel 'Auto van het Jaar 1995'. Vorige maand werd de mijlpaal van 1 miljoen Punto's gepas seerd. Dit gebeurde in Fiats Mirafiori-fabriek in Turijn met een metallic-groene vijfdeurs Punto 75 ELX. Juist die versie is in Italië het meest populair. Als jongste 'dalers' mogen we Lada en Mitsubishi begp-oeten. Lada maakt de Samara 1100 tijdelijk duizend gulden goedkoper. Zodoende kost de driedeurs nu 14.995 gulden en de vijfdeurs 15.995 gulden. Mitsubishi heeft diverse modellen in prijs verlaagd met aanpassingen die lopen van duizend tot drieduizend gulden. De Punto passeerde de grens van één miljoen exemplaren in re cordtijd. Per dag worden er nu 2640 gebouwd. Binnen 20 maan den na zijn debuut was de Punto dus al miljonair. Tot nu toe was dat record bij Fiat in handen van de Uno. Die deed er destijds 24 maanden over om de magische grens van het miljoen te doorbre ken. Met het passeren van deze mijlpaal treedt de Punto toe tot de ex clusieve club van Fiat-modellen, waarvan er een miljoen of meer zijn gebouwd. Van de 127 zijn tussen '71 en '83 maar liefst 5.330.00 exemplaren gemaakt. Van de Fiat 600 zijn tussen '55 en '70 zo'n 2.695.000 stuks gefabriceerd. Van de Uno zijn sinds 1983 al ruim 6.250.000 stuks vervaardigd. Van de Panda rolde eind juni het 3.546.000-ste exemplaar van de band. De Tipo is op weg naar het tweede miljoen. Hij bestaat sinds '88 en zit inmiddels op een productietotaal van ruim 1.900.000 stuks. Overigens sleepte de Punto in zijn nog vrij jonge bestaan een hele serie hoge onderscheidingen in de wacht. Zo vermeldt zijn lange erelijst onder meer: Europese, Deense en Portugese 'Auto van het Jaar', 'Gouden Stuurwiel' in Duitsland, de 'Grand Prix' van de Oostenrijkse Automobielindustrie, de 'Value for Money'- prijs in Griekenland, de 'Car Design Award '94' in Zwitserland en de 'Beste Compacte Auto '95' in Groot-Brittannië. Ook de Punto Cabrio sleepte trouwens de nodige prijzen in de wacht. Hoogtepunt was de goede score van de Punto in veilig heidstesten van de ADAC en AMUS in Duitsland. Woordgrappen over de Chrysler Stratus - „meer dan status" - liggen voor de hand. Gelukkig is de essen tie van deze auto minder flauw: Chrys ler brengt met de Stratus een auto op de weg om van te wa tertanden. Een wa gen op directie-ni veau met een prijs, die ook voor het mid denkader acceptabel is. Voor nèt geen 50 mille 49.995,-) krijg je een 'Amerikaanse slee' voorzien van alle toeters en bellen, zoals twee airbags, airco, elektrische raambediening en een knap audiosys- teem. Je bent sneller klaar met te noemen wat er niet inzit, dan met het opsommen van alle standaard zaken. Chrysler heeft zijn mo- dellijn in rap tempo ver nieuwd. Nadat de Vision en Neon in 1994 hun op wachting maakten, kwamen dit jaar de Stra tus en de New Yorker de gelederen versterken. Met deze nieuwelingen erbij biedt Chrysler nu keus uit vier moderne sedans: de compacte Neon, de statige Stra tus, de vernuftige Vision en de riant ruime New Yorker, die groter is dan de Vision, maar onder huids veel met dit mo del gemeen heeft. Tweeling Tussen de Neon en de Vision bleek in de Chrysler-modellijn ruimte voor een derde model. Dit is de Stratus, als opvolger van de Sa ratoga. Chrysler Import Holland presenteerde de Stratus en de New Yorker begin februari op de Auto-RAI. Daar oogstte de Stratus zo veel lof dat de 34 vader landse Chrysler-dealers alvast het glas hieven op de goede afloop. Opvallend aan de Stra tus is zijn dynamische uiterlijk. Het model is ontworpen volgens de 'Cab-Forward' filosofie. Hierbij loopt het passa- giersverblijf extra ver naar voren, waardoor er bij de compacte afme tingen extra binnen ruimte ontstaat. Typerend is verder de neus van de auto: apart, aantrekkelijk en func tioneel. Het karakteris tieke front gaat geraffi neerd over in de daklijn en in de achterkant van de auto. Techniek Bij de ontwikkeling van onderstel en aandrij ving stond voorop dat de Stratus z'n bestuur ders veel rijplezier moet bieden. Ook de actieve en passieve veiligheid staan op hoog peil. Zo heeft de Stratus een stijf, maar relatief licht koetswerk en veilig heidsvoorzieningen naar de laatste stand der techniek. Chrysler levert de Stra tus met twee benzine motoren: een tweeliter 16-klepper viercilinder in combinatie met een handgeschakelde vijf- bak of een 2,5 liter V6 24-klepper gekoppeld aan een elektronisch ge stuurde viertraps auto maat. Beide motoren staan dwars voorin en drijven de voorwielen aan. Tijdens het rijden in de Stratus 2.0 LE ga je gelo ven dat het paradijs toch bestaat. Het bin- nengebeuren omvat een langgerekt gelay-out dashboard. In het ovale meterblok zitten vier klokken voor snelheid, toeren, brandstof en temperatuur. Het dries- paaks stuurwiel is in hoogte verstelbaar. De aflegruimte is be scheiden: kleine deur vakken en een klein dashboardkastje. De knoppen voor de elek trische raambediening zitten op de deur. Han dig! De veelzijdig verstelba re zetels hebben een mooi lang zitvlak en een goed geprofileerde rug partij. Ook achter zijn hoofdsteunen stan daard. De achterbank is in zijn geheel kantel baar en kan worden ver grendeld. De totaalin druk van het interieur luidt: smaakvol en tijd loos. Over het rijden zelf valt niks te zaniken. Welis waar is de tweeliter vier- pitter van de Stratus 2.0 LE bij hoge toerentallen niet geheel stil, maar daar valt mee te leven. De wegligging valt in de categorie comfortabel, het rijgedrag is pittig en plezierig, het verbruik blijft - mede door het vrij lage gewicht van 1321 kg - binnen de per ken. Daihatsu Rocky Wagon op grijs kenteken: voor wie héél voordelig wil autorij den en wie wil dat niet? Iedere agent wijst u de weg naar 'Vehikel '95'. Lada heeft de drie- en vijfdeurs Samara 1100 met dui zend gulden in prijs verlaagd. Rover 416 SI: uiterlijk sterk verwant met de fraaie, populaire 600 serie, maar dan Iets kleiner. Weer een mijlpaal voor het Britse Toyota-bolwerk in Burnaston: de eerste Carina E Stationwagon rolde er onlangs van de lopende band. Chrysler Stratus: om van te watertanden 'Wipe Wr, Tevredenheid in Turijn: de Fiat-top verwelkomt de miljoenste Punto. Binnenin de Chrysler Stratus staan gemak, comfort en luxe op hoog niveau. Elegant-dynamische Stratus. ijnen kenmerken de Chrysler Chrysler Stratus: de opvolger van de bejaarde Saratoga is een plaatje om te zien en pretje om in te rijden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 13