DE HAVENLOODS Hargalaan als racebaan Naar de stad Bel de RTC-Taxi: Fluitketel als alarm... Verkeerstuin op garage van ABC-complex miw&smw-z®, Auditie voor playbackshow Vluchtelingenwerk Schiedam: 'Aanpak door twee wethouders werkt vertragend' Tropen kuur Schooldeuren weer wijd open Opnieuw inzaaien speelweide kost gemeente 20.000 gulden Kunstuurtje Stedelijk Museum 010-4.699.444 Auto uitgebrand HN 010-462 60 60 DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1995, 47e JAARGANG, Nr 33, OPLAGE 37.374 Wegener sijthoFF weekbLaden EEN WEGENER SIJTHOFF WEEKBLAD Wegener Sijthoff Weekbladen, Groot Rotterdam en Dordrecht e.o. Oplage: 1.3 miljoen kranten KIJK OP DE RUBR1EKSPAGINAS Kunstenaar op zoek naar afval Schiedamse voetbalstrijd SCHIEDAM Een oplet tende bewoonster uit de Van Oldenbarnveltstraat belde dinsdagmiddag de politie met de mededeling dat de fluitke tel van haar buurvrouw al een half uur aan het fluiten was. Zij vreesde dat haar 76- jarige buurvrouw iets was overkomen. Op aanbellen en kloppen werd niet gereageerd, waarna politiemensen besloten om een keukenraam te forceren en de woning te betreden. Op het moment dat de zoekactie in volle gang was, kwam de 76-jarige bewoonster thuis. Zij was even boodschappen gaan doen en totaal vergeten om het vuur onder de fluitke tel uit te zetten. SCHIEDAM Op het par keerterrein bij tennisvereniging Spieringshoek is dinsdagavond een personenwagen uitgebrand. Het vuur werd rond 24.00 uur opgemerkt door "bezoekers van de tennisclub, die de brandweer en politie inschakelden. Het ging om een Ford Fiësta. De auto is geheel uitgebrand. Er bleken zich geen personen in de wagen te bevinden. Hoe het voertuig in brand is geraakt is nog niet dui delijk. SCHIEDAM In het kader van 'Wij gaan weer naar school' houdt de politie op zaterdag 19 augustus een fietskeuringsactie voor de schoolgaande jeugd. Deze ac tie vindt van 10.00 tot 16.00 uur plaats aan de Lange Kerkstraat, ter hoogte van het ABC-complex. Het doel van de actie is de verkeersvei ligheid onder schoolgaande jeugd te bevorderen. Boven dien wil de politie bij de aan vang van het schooljaar nog maals het belang van een vei lig vervoermiddel benadruk ken. Elke deelnemer ont vangt een rapport met aanbevelingen. Ook kan iedereen gratis z'n postcode in de fiets laten graveren en wordt er voorlichting gege ven over het voorkomen van misdrijven. Daarvoor staat een speciale bus van het team 'Voorkoming Misdrijven' opgesteld. Supermarkt Albert Heijn staat eveneens in het teken van 'Wij gaan weer naar school'. Op het parkeerdek van de garage van het ABC- complex is een professionele verkeerstuin aangelegd. De jeugd kan hier tonen de ver keersregels te beheersen en zo een 'rijbewijs' in de wacht slepen. e politie maakt zich grote zorgen over de hoge snelheden waarmee veel automobilisten over de Hargalaan tussen Schiedam en Vlaardingen rijden. Uit snelheidscontroles is gebleken dat sommige be stuurders tweemaal harder reden dan is toegestaan. Het record op de Hargalaan, waar men 50 kilometer per uur mag rijden, is in handen van een automobilist die met 108 kilometer over de weg scheurde. Er zijn tot nu toe geen voertuigen in beslag genomen door de politie, wel is inmiddels een groot aantal forse boetes uitgedeeld, „We zijn eigenlijk bij toeval op deze extreme snelheden gestuit", zegt politievoorlichter Y. Eddini. „Vorige week dinsdag tijdens een verkeerscontrole op de Hargalaan werden 110 voertuigen gecontroleerd, waarvan er negen te hard gingen. Eén bestuurder reed maar liefst 108 kilometer per uur. Blijkbaar heeft men dus het idee dat zoiets daar kan, dachten wij toen. Gezien dat schrikbarende resultaat zijn we de woensdag erop meteen weer op pad gegaan, 's Morgens werden 27 voertuigen gefotografeerd, waarbij de hoogst gemeten snelheid opnieuw 108 kilometer was. 's Middags kregen 37 bestuurders een boete; toen was de hoogste snelheid 97 kilometer per uur." Eddini kóndigt nu al aan dat de politie de komende tijd vaker zal controleren op de Hargalaan. „Dit soort snelheden horen hier niet thuis. Het rijgedrag van veel automobilisten is gewoon onverantwoordelijk. Dat gaan we een halt toeroepen. Vergeet niet dat zich meteen naast die weg een fietspad bevindt. Nu de scholen weer zijn begonnen fietst daar heel veel jeugd. Je moet er niet aan denken wat er gebeurt als een automobilist met dergelij ke hoge snelheden de macht over het stuur verliest..." w- - - 'f i SCHIEDAM Wie tussen de 6 en 12 jaar is, heeft nu de kans om mee te doen aan een groots op gezette mini-playbackshow. De finale vindt plaats op zondag 24 september, tijdens de afsluiting van de Brandersfeesten. Er zijn mooie prijzen in de wacht te slepen. „Alleen kunnen we nooit alle kinderen uitnodigen die mee wil len doen", zegt Anette Kooij na mens de organisatie. „Vandaar dat we iedereen oproepen om een goede 'sollicitatiebrief te sturen, waarin de playback-act wordt beschreven. Het is ook mogelijk om met een groepje kinderen deel te nemen, dan kunnen ze mooi samen die brief opstellen. De beste en leukste acts worden op zaterdag 9 sep tember om 14.00 uur uitgeno digd voor een auditie bij ballet studio Tosca Balm, aan de Gro te Markt 29." De brieven moe ten uiterlijk 2 september binnen zijn bij: Café Proosje tav. mevr. A. Kooij, Hoogstraat 12, 3111 HH Schiedam. SCHIEDAM Eind 1993 waren er in Schiedam 90 asielzoekers en 110 vluchte lingen. Een jaar later is dit aantal meer dan verdubbeld. De mensen die in Schiedam onderdak hebben gevonden zijn afkomstig uit negentien landen waaronder Armenië, Zaire, Somalië en voormalig Joegoslavië. Volgens coördi nator Margriet van Gorsel van Vluchtelingenwerk Schie dam veroorzaakt de toename een zware druk op de organi satie die zich uit in tijd-, geld en ruimtegebrek. „Wij bege leiden de personen die bij ons r"f W'#" AQUASANA terechtkomen bij asielproce dures en na de statusverlening bij materiële rechtsbescher ming. De meesten worden be geleid door een van de twintig vrijwilligers die zich bij ons hebben aangemeld. Overigens heeft niet iedereen behoefte aan een begeleider, sommigen zoeken zelf hun weg in de maatschappij." Wereldwijd slaan steeds meer mensen op de vlucht voor het geweld dat zich in hun land af speelt. Men zoekt een uitweg door te vluchten naar een omge ving waar men veilig is. In eerste instantie is het niet belangrijk waar dat is. Als men maar uit de levensbedreigende situatie kan ontsnappen. Om deze stroom mensen, die hulp en onderdak zoeken, goed op te vangen zijn in bijna alle steden van Nederland organisaties opgezet die vluchte lingen en asielzoekers ondersteu nen op geestelijk en maatschap pelijk terrein. Inzicht Van Gorsel vertelt dat de vrijwil ligers veel tijd besteden aan per soonlijk contact met de hulpvra ger. „Het vertrouwen dat hier door ontstaat is van groot be lang. Meestal worden de mensen thuis bezocht, De gesprekken vormen de basis voor de psycho sociale ondersteuning. Voorts kan men driemaal per week te- recht op het spreekuur van Vluchtelingenwerk Schiedam." Om enig inzicht te krijgen in de Schiedamse samenleving laat de begeleider de asielzoeker/vluch teling direct na aankomst ken nismaken met een aantal essen tiële zaken. Zo wordt de omge ving van de woning verkend, maakt men kennis met de buren en wordt men gewezen op de dichtsbijzijnde winkels. Ook vindt er een rondgang plaats langs de afdeling Burgerzaken van de gemeente, de huisarts, de Vreemdelingendienst en het Educatief Centrum voor Vol wassenen. Een zeer tijdrovende activiteit. Na deze periode vindt alleen op verzoek ondersteuning plaats. Coördinator Van Gorsel: „Om integratie in de samenleving aan te moedigen organiseren wij sinds vorig jaar maandelijkse soosavonden. De opkomst is zeer wisselend, de ene keer tien en de maand erop veertig men sen. Het is gewoon moeilijk om in te schatten waar onze cliënten behoefte aan hebben. Zo bleek een vrouwenmiddag niet zo'n succes. Wel bestaat er nogal wat belangstelling voor het taalon derwijs. Op de wachtlijst staan ongeveer 40 buitenlanders en het duurt zeker een jaar voor men aan de beurt is. Het wachten is op geld, daarmee kunnen meer plaatsen worden gecreëerd." Herkomst Volgens Van Gorsel wordt op gezette tijden voorlichting gege ven over het vluchtelingenwerk aan Schiedamse kerkgenoten- schappen en vrouwenorganisa ties. „Als je meer vertelt over de achtergrond van vluchtelingen en over het feit dat zij niet zo zeer kiezen om naar Nederland te komen, maar alleen vluchten vanuit een levensbedreigende si tuatie, dan ontstaat er meer be grip bij de toehoorders." Het is de bedoeling dat vanaf januari 1997 in alle Nederlandse gemeenten een project loopt dat de opvang en introductie van nieuwkomers stroomlijnt. On danks herhaalde verzoeken aan het gemeentebestuur heeft Vluchtelingenwerk Schiedam daarvoor nog niet het groene licht gekregen. „Wel is in 1993 een begin gemaakt met een nieuwkomersbeleid (PIN) voor Turkse mensen. Wij benadruk ken regelmatig bij de stadsbe stuurders dat de achtergrond van asielzoeker en vluchteling niet te vergelijken is met die van een traditionele nieuwkomer. Vluchtelingen kiezen er namelijk niet voor om het land van her komst te verlaten. We willen dit probleem voortvarend aanpak ken maar lopen steeds stuk op het feit, dat sinds de gemeente raadsverkiezingen van 1994 twee wethouders moeten worden aan gesproken op verschillende fa cetten van het vluchtelingenbe leid: Wiegman voor het nieuw komersbeleid en Reijnhout voor het huisvestingsbeleid. Dat werkt vertragend en is zeer om slachtig." SCHIEDAM Het afscheid nemen van mama viel sommige nieuwe leerlingen behoorlijk zwaar. De 'grote vakantie' is - in deze regio - weer voorbij. Voor vele kinderen betekende dit een weer zien met oude vriendjes en vrien dinnetjes, zich niet meer vervelen thuis maar ook geen leuke din gen meer ondernemen met ouders of opa en oma. Voor sommige kinderen bete kende het nieuwe schooljaar een kennismaking met het basison derwijs. Wie in de vakantie vier jaar was geworden, mocht nu voor het eerst naar school. Eerst één of twee ochtendjes wennen om vervolgens in het ritme van de schoolgaande jeugd te komen. Niet alle scholierenm konden dat waarderen, zoals blijkt uit deze foto genomen op een van de 24 Schiedamse basisscholen. SCHIEDAM Raadslid H. Metaal maakte zich half juni kwaad over het feit dat een groot grasveld in het Beatrixpark nog maar net was ingezaaid, toen het grootschalige Spectrumfestival daar werd opgebouwd. „Op zondagmorgen 11 juni was het gras op grote delen van de gazons nog niet boven de grond! Het festival is al op 18 juni!", zo schreef Metaal. Hij sprak van 'wantoestanden' en vroeg het college van B&W om opheldering. Bijna een maand later heeft het college de zaken op een rijtje gezet. „Vorig jaar september, direct na de zomerperiode waarin veel mensen de weiden van het park gebruiken, is een aantal speelwei den in het Beatrixpark opgehoogd en geegaliseerd. Hiervoor is in 1994 door de gemeenteraad een krediet verstrekt. Als gevolg van de bijzonder natte weersomstandigheden was het vervolgens on mogelijk om de betreffende speelweiden nog voor de winterperio de in te zaaien. Pas dit voorjaar was dit inzaaien mogelijk. Hierna trad echter een periode in van wederom veel regen en te lage temperaturen die noodzakelijk is voor de ontkieming van gras zaad. Het gevolg is dat er in juni een behoorlijk kale speelweide lag." Om niet als spelbreker op te treden heeft de Dienst Gemeentewer ken voorafgaand aan het Spectrumfestival volgens het college alles gedaan om een probleem te voorkomen. Het bewuste terrein werd afgerasterd, beregend, bewerkt en aangerold. Ook is de festivalorganisatie - tot tweemaal toe - gewezen op een alternatie ve locatie, aan de andere kant van de grote vijver. De organisatie, in de persoon van E. Dijkhuizen, hield echter vast aan de oorspronkelijke weide. Wel werden vlonders aangebracht om de schade te beperken. Volgens het college van B&W is er inderdaad schade ontstaan, omdat het terrein opnieuw losgemaakt, geegaliseerd en ingezaaid moest worden. De kosten hiervan bedragen circa 20.000 gulden. In antwoord op raadslid Metaal stelt het stadsbestuur dat er geen sprake is van persoonlijke nalatigheid. „Gelet verder op de risico's voor de organisatie om zo kort voor de datum van het festival naar een andere locatie te moeten uitwijken, lijkt het ons niet redelijk de bedoelde organisatie voor de schade te laten opdraai en." De kosten komen dus voor rekening van de gemeente, in de woorden van Metaal 'van de burgers van Schiedam'. Naar het oordeel van het college van B&W kan er niet worden gesproken van wantoestanden. „Wel is het zo dat in voorkomende gevallen een dergelijke activiteit niet meer op zo'n kwetsbare locatie zal worden toegelaten, tenzij de organisatie zich vooraf bereid verklaart de aangerichte schade integraal te vergoeden", aldus het college. Overigens is de speelweide nog steeds niet bekomen van het Spectrumfestival. Óm het veld is nu staaldraad gespannen, zodat niemand de weide kan betreden. Het grasveld vertoont, zo'n twee maanden na het festival, nog steeds een groot aantal kale plekken. SCHIEDAMTer gelegenheid van het 95-jarig bestaan van het Stedelijk Museum vindt op zondag 27 augustus een rondleiding plaats langs de tentoonstelling 'Van Appel tot Zadkine'. Het publiek wordt tijdens dit bezoek in de gelegenheid gesteld met medewerkers van het museum, die begeleidende teksten schreven voor diverse catalogi, van gedachten te wisselen. Aanmeldingen voor de rondleiding moeten uiterlijk zaterdag 19 augustus binnen zijn, tel. 4269066. Parasol w MADELINE Met zo'n zonnige zomer kunt u niet zonder deze tuinparasol met volan en windventilatie in naturel canvas en 220 cm. breed. ZOMERKOOPJE Magazijnlijs I •Nu van 98.- voor slechts als het om wonen gaat t Nieuwe gemiddeld bereik 73% HN «<- - ---- '-j-s Schiedam Ring R'dam (zuid) j Ring R'dam (noord) l_j «Jtlist tam Verdubbeling van het aantal vluchtelingen en asielzoekers door NANS WOLTERS R Ook voor 7- en 8- persoonswagens, (VlP-)busjes.VIP-, trouw-, rolstoelvervoer. Industrieweg 161, 3044 AS Rotterdam. Verwen uzelf, vriend of vriendin met het fantastische nazomer-arrange ment van Beauty Thermae Center AquaSana. Normaal kost dit arrange ment 139,- maar tijdens de nazomer- weken betaalt u slechts 99,-Bel vandaag nog voor meer informatie of boekingen 010-4020764. BEAUTY THERMAE CENTER BEAUTY THERMAE CENTER AQUASANA. MAASBOULEVARD 100, 3063 NS ROTTERDAM, TEL 010- 40 20 764. Het pand van Vluchtelingenwerk Schiedam aan het Dr. Wihautplein. Hoofdweg 18 Capelle aan den IJssel, Tel. 010 - 4518844 Hillelaan 30-39 t.o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid, Tel. 010-4852273

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 1