Riant ruime stationwagon komt begin 1996 Scudo: nieuwe spil Tweede airbag voor vriendenprijs sportieve tweedeurs Seat Cordoba SX: een Veiligheidspakket bij Ford Honda's 3-traps VTEC-motor VW met multi-point-injectie Renault Laguna Break Suzuki Alto afgeprijsd Binnen de Hyundai- lijn groeide de Lantra de laatste jaren uit tot een sterke troef in de 'business-class'. Hij werd een geduchte con current voor modellen als de Opel Vectra, Peu geot 405, Ford Sierra, Audi 80, Mazda 626, noem maar op. Geen wonder dan ook dat de Hyundai-organisatie hoge verwachtingen heeft van de nieuwe Lantra, die vanaf sep tember bij de dealers staat. Als opwarmertje heeft importeur Gree- nib Car alvast de vanaf- prijs bekend gemaakt: 29.950 gulden. Da's een messcherpe aanzet. Begin mei 1995 was de Hyundai Lantra één van de grote publiekstrek kers op de eerste Seoul Motor Show. Op zijn Zuid-Koreaanse thuis markt en op sommige exportmarkten heet de auto 'Avante', zoals de Hyundai Excel elders in de wereld 'Accent' heet. De nieuwe Lantra is een rasechte middenklas ser. Hij is door Hyun dai's eigen studie mo dern gestileerd; trendy, maar zonder modieuze poespas, die snel gaat vervelen. De nieuwe Lantra maakt een royalere in druk dan zijn voorgan ger. Belangrijker dan de grotere buitenmaten is echter het opvallend ruime passagiersver- blijf. Stuurbekrachti ging is standaard, naast een luxueus ingericht en compleet uitgerust interieur. Beta motoren Kennen we bij de Excel en bij de Scoupé al de door Hyundai zelf ont wikkelde Alpha-moto- ren, in de nieuwe Lantra maken de eveneens nieuwe Beta-motoren hun opwachting. In de ontwikkeling van deze motoren investeerde Hyundai zo'n 500 mil joen US-dollar. Voorlopig heeft de ko per keus uit een 1.6 liter en 1.8 liter 16-klepper. In een later stadium ko men daar een gespierde tweeliter 16-klepper en een zuinige, maar ster ke 1.9 liter dieselmotor bij. Hyundai Hi-Tech Als voorbeeld van de vooruitstrevende Hyun- dai-technologie heeft de sportiefste motorversie onder meer 'Variabele Valve Timing' (VVT). Hierbij wordt de in stroom van het brandba re mengsel via de inlaat- kanalen gedoseerd naar rato van de motorbelas ting. Het motorische geweld wordt gekoppeld aan een handgeschakelde vijfbak of - naar keus - een elektronisch ge commandeerde viert- raps automaat met twee schakelprogramma's en een in- en uitschakelba- re overdrive met lock up. Stationwagon Nederland wordt steeds meer stationcar-min- ded. In de klasse waarin de Lantra verschijnt, doen de stationcars het opperbest. Hyundai blijft niet achter en brengt begin 1996 van de Lantra een oogstre lende, riant-ruime com bi op de markt. Voor 't eerst in de ge schiedenis bouwt Hyun dai van een nieuw mo del zowel een sedan-ver sie als een stationcar. De Lantra combi oogt aanlokkelijk. Fraaie dakrails beklemtonen dat hij zowel voor parti culier gebruik als voor bestelwerk geschikt is. Op de bedrijfswagenshow, die in september in Parijs plaats heeft, lanceert Fiat een nieuw model: de Scudo. Deze bedrijfwagenlijn heeft goeddeels dezelfde basis als de Fiat Ulysse ruimtewagen. Hij komt ook uit de zelfde fabriek bij het Noordfranse Valenciennes: Se- vel-Nord. De Scudo (Italiaans voor. schild) is al in de loop van komend najaar leverbaar in ons land. Met de Scudo erbij wordt de Fiat-bedrijfswagenlijn verder afgerond. Met name omdat hij het gat opvult tussen de compacte Fiorino en het ruimtewonder Du- cato. Flat ziet in de Scudo de nieuwe spil van sfn bedrijfs- wagenlijn, die nieuwe doelgroepen kan aanboren. De nieuwkomer heeft een laadvolume van vier kubieke meter en een fiks laadvermogen tot 800 kilogram. Door zijn technische verwantschap met de luxe Ulys- se-ruimtewagen staan afwerking, comfort en luxe van de cabine ook op hoog peil. Weggedrag, rijcomfort en prestaties mogen eveneens gezien worden. Op deze manier combineert de Scudo de veelzijdige functio naliteit van een bedrijfswagen met de geneugten van een luxe personenauto. Flat Scudo; combineert de veelzijdige functionaliteit van een bedrijfswagen met de geneugten van een luxe Als eerste autofabri kant monteerde Ford een airbag standaard in al z'n modellen. Van Fiesta tot Scorpio plus in de Amerikaanse mo dellen en bedrijfswa gens. Fords pioniersrol op dit gebied kreeg al lerwegen waardering, zoals blijkt uit diverse onderscheidingen. In het kader van Fords veiligheidsfilosofie 'Dy namic Safety Engineer ing' biedt Ford Neder land nu een 'Veilig heidspakket' aan voor de diverse modellen. Dit pakket omvat een airbag aan de passa gierskant plus op som mige typen hoofdsteu nen achterin. De veiligheidsfilosofie van Ford is veelomvat tend. Deze filosofie houdt, zoals een Ford ingenieur onlangs bena drukte, „niet op bij een standaard airbag". Autogordels met een ge raffineerd systeem dat ervoor zorgt dat te slap zittende gordels auto matisch worden aange spannen en geleidelijk gelost, structurele be scherming tegen zijde lingse aanrijdingen met niet enkel balken in de deuren, zijn slechts een paar facetten van de in tegrale veiligheid. Thans verkeert bij Ford de ontwikkeling van ex tra airbags ter bescher ming tegen zijdelingse botsingen in het eind stadium. Niet duur Omdat de technische ontwikkeling van Ford een continu-proces is, wordt ook de geboekte vooruitgang op veilig heidsgebied aan de klanten 'doorgegeven' zodra dit kan. Ford vindt dat zulke belang rijke zaken niet ten kos te van zware financiële offers van de klanten moeten gaan. Daarom besloot Ford aanvullende veilig heidsvoorzieningen te gen volstrekte basisprij zen te leveren. Voor een meerprijs van slechts 390 gulden bestaat dit 'Safety Package' voor de Fiesta en Scorpio uit een airbag aan de passa gierskant, bij de Escort en Mondeo uit een bijrij- dersairbag plus een set hoofdsteunen achterin. Mondeo met airco Verder streeft Ford er naar het werkklimaat in de auto zo prettig moge lijk te houden. Zowel uit oogpunt van verkeers veiligheid als om de za kelijke rijder 'represen- tabel' en fit te houden tijdens het rijdende deel van zijn werkdag. Daar om biedt Ford nu voor slechts 990 gulden air conditioning aan op de onlangs tot 'Zakenauto van het Jaar 1995' uitge roepen Mondeo. Op de Scorpio is zo'n klimaat beheersing op alle uit voeringen sowieso stan daard. WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1995 34-451 De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reacties en bijdragen sturen ac.n: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, fax: 070-3952669 Honda heeft zijn unieke VTEC-concept verder ontwikkeld wat resulteert in de drietraps VTEC-SOHC motor. Deze krachtbron springt nog zuiniger om met de brandstof. De besparing be draagt circa 20 procent. Tegelijkertijd ligt het vermogen zo'n 40 procent hoger vergeleken met bestaande VTEC-motoren. Door het lagere brandstofverbruik neemt ook de uitstoot van schadelijke stoffen af en wordt het milieu dus minder belast. De drietraps-VTEC motor is Honda's jongste ontwikkeling bin nen het VTEC-systeem met z'n elektronisch gestuurde regeling van klephoogte en kleptiming. De drietraps VTEC heeft een nog beter verbrandingsrendement dankzij de regeling van kleptiming en klephoogte in drie toeren- gebieden: laag, midden en hoog. Voorheen kende het VTEC-sys teem slechts twee toerengebieden. Bij het nieuwe drietraps systeem wordt bij een laag toerental, door diverse verbeteringen zoals onder meer een nieuwe vorm van de inlaatpoort, een gelijkmatig, snel verbrandend arm meng sel verkregen. Dit resulteert in een lager brandstofverbruik. Bij toerentallen in het middengebied ligt de nadruk op voldoende koppel en bij hoge toerentallen op hoog vermogen en hoog kop- Per modeljaar 1996 hebben de 1,4 liter en 1,6 liter benzinemoto ren in de VW's Polo, Golf, Golf Variant en Vento een nieuw ont worpen mengselvorming-techniek. Dit resulteert in een lager brandstofverbruik, meer motor-elasticiteit en betere prestaties. Stuwende kracht van deze nieuwe techniek is de multi-point-in- jectie (MPI) en een nieuw ontwikkeld aanzuigsysteem met spi raalvormige, uit glasvezel versterkte inlaatspruitstukken. Als opvolger van de Renault 21 Nevada levert het Franse merk vana' eind september de stationcar-versie van de Laguna. Deze Laguna Break verschijnt in zeven uitvoeringen met keuze uit vier notoren. Alle typen zijn leverbaar als 'familiale' met plaats voor /ijf volwassenen en twee kinderen. Door het uitgebreide motorengamma legt Renault bij de Laguna Break evenveel nadruk op het gebruik in de vrije tijd als op be drijfsmatige inzet. Op comfort is dan ook niet bezuinigd. Dankzij de isolerende materialen in het achtercompartiment en ondanks het volumineuze laadruim, ligt het geluidsniveau van de Break slechts één decibel hoger dan in de hatchback, de ontwikkeling van de Break besteedde Renault extra aandacht aan ie veiligheid. Het ophangingssysteem en onderstel zijn over genomen van de hatchback. Zij het dat de afstelling is aangepast aan het bijzondere karakter van de break. Tot ran de C-stijl is de Laguna Break gelijk aan de hatchback. Daarna volgt een opvallend vormgegeven achtercompartiment methoog doorgetrokken zijruiten. Een knappe vondst is dat de zijruten voorzien zijn van hetzelfde soort elektrische bedrading als in de achterruit. Met deze verwarming kunnen de zijruiten snel ontdooid c.q. ontwasemd worden. De frote achterklep en de tot aan de dakspoiler doorlopende ach- terl chten geven de Break een eigen gezicht. In de achterspoiler is een derde remlicht opgenomen. Bij de meest luxueuze versie (RXE) is de achterruit apart te ope ner. Bij de RN en RT valt dit systeem onder de extra's. Dakre- lin£§ zijn standaard vanaf RT-niveau. Veider zijn alle versie leverbaar als zevenpersoons 'Familiale' met een derde bank. Hierbij werd extra aandacht besteed aan de veiligheid van het kind. De derde bank heeft verstelbare hoofd steunen, armsteunen en driepuntsveiligheidsgordels. Om de ge- vogen van een eventuele botsing te verkleinen is het kinder- baikje achterstevoren geplaatst. Als het bankje niet wordt ge bruikt, kan het eenvoudig worden weggeklapt of uit de auto wor- dai verwijderd. Zo wordt optimaal gebruik gemaakt van de baga geruimte, die met z'n maximale inhoud van 1,782 dm3 (liter) tot de grootste in zijn klasse behoort. Seat geeft z'n nieuwe model een bijpassend pittig, coupé-achtig ui terlijk. Zo heeft de Cor- doba SX nieuw ontwor pen bumpers in de wa- genkleur en een effec tieve achterspoiler. Ook de lichtmetalen 15 inch velgen en de kop lampen met ingebouw de vèrstralers zijn nieuw ontworpen. Het interieur van deze Cordoba sluit hierop aan met sportieve de tails, Zo zijn in de mid denconsole extra me ters voor olietempera- tuur en aecuspanning gemonteerd, plus een opbergvak voor casset tes. Stoelen, stuurwiel en stoffering hebben een speciale sportieve stijl, De stuurwielrand en de knop van de ver snellingspook zijn met leer hekleed. Safety first Uit de verdere opzet van de Cordoba SX blijkt dat Seat actieve en passieve veiligheid hoog in het vaandel voert. Daarom heeft de SX een hooggeplaatst derde remlicht dat voor opkomend verkeer be ter zichtbaar is en zo vroegtijdig waar schuwt. Tot de stan daard uitrusting be hoort ook een ABS rem- systeem. Bij de i.816V motor hoort tevens een EDS anti-doorslipsys teem op de aangedre ven wielen. Airbags voor bestuur der en voorpassagiers horen er ook bij, naast automatische spanners op de veiligheidsgor dels. Voorts heeft de SX onder meer elektrische bedienbare portierra men, centrale vergren deling met afstandsbe diening en een diefstal- werende startblokke ring. Nieuwe motor De dwars voorin ge monteerde 1.6 liter mo tor (1595 cm3) is nieuw bij Seat. Het is een vlot op toeren komende 'korteslag-motoF met hoge compressiever- houding. De bovenlig gende nokkenas, aan gedreven door een ge tande riem, bedient twee kleppen per cilin der. De brandstofinjec tie (SIMOS) is gekop peld aan een elektro nisch gestuurde ontste king met klopsensor. Deze 1,6 liter blinkt uit door kraeht en souples se, gematigd brand stofverbruik en laag ge luidsniveau. Hü vol doet ruimschoots aan de nieuwe Europese Fase H wetgeving voor uitiaatgasemissies, die op 1 januari 1997 van kracht worden. De motor levert maxi maal 74 kW/100 pk bij 5800 omw/min. Zijn maximum koppel be draagt 140 Nm bij slechts 3500 omw/min. Opvallend is het vlakke verloop van de koppel- kromme. Dit laatste werd mede bereikt door toepas sing van een variabele inlaatlengte. Een elek tronisch bediende kiep in het inlaatspruitstuk zorgt dat de inlaat- lucht een lange of korte weg naar de cilinders aflegt, afhankelijk van de motorbelasting. Bij lage toerentallen is de effectieve inlaat lengte groter dan bij hoog toerentallen. Een lang inlaattraject zorgt voor veel trekkracht bij lage toerentallen, een kort traject levert een hoger maximaal ver mogen. Suzuki-importeur B.V. Nimag heeft de populaire Alto in prijs verlaagd. Het instapmodel Alto 1.0 GA kost nu 16.495 gulden, ofwel 1500 gulden minder dan voorheen. Met deze prijskraker versterkt de Alto zijn positie als één der voordeligste auto's in het gebruik, zoals de ANWB en Consumentenbond vorig jaar hebben berekend. Standaard bezit de GA-versie onder meer een rechterbuitenspie- gel, neerklapbare achterbank en een antenne met radio-voorbe reiding. Naast de Alto GA blijft de Alto GL gewoon te koop. Deze kost 17.995 gulden en biedt naast genoemde accessoires, voor de GA tevens een wis-wasinstallatie op de achterruit en een hoeden- plank. Het nieuwe actiemodel Alto 'Spark' doet daar nog een schepje bo venop met diverse fraaie, nuttige en veilige extra's. Zo heeft de Spark in kleur gespoten bumpers, grille en een dakspoiler waar in het derde remlicht is gemonteerd. Voorts zijn de wielen ver fraaid met stijlvolle wieldoppen; de uitlaat heeft een sierstuk. Kenmerkend voor de Alto 1.0 zijn verder z'n vlotte prestaties, flat teuze vormgeving en de elegante, levendige kleuren. Van binnen is er volop comfort en ruimte voor vijf volwassenen. Daarbij is dan nog plaats voor bagage: 210 liter, met de achterbank omlaag is dat zelfs 1200 liter. Marktleider Volgens importeur BV Nimag uit Heinenoord: „zijn de voordelige Alto 1.0 GA, de complete GL en de luxe Alto 'Spark' drie enorme aandachttrekkers in het assortiment van Suzuki". Met de ruime keuze in uitvoeringen, gecombineerd met de ijzersterke prijsstel ling, verwacht Suzuki-importeur BV Nimag z'n positie van marktleider in het segment van de compacte auto's te kunnen handhaven. Twee jaar gekeden lan ceerde Seat op de IAA van Frankfurt de vier- deurs Cordoba. Dit jaar onthult het Spaanse merk op de Frankfurter autosalon de sportieve tweedeurs versie van de Cordoba. Deze Cor doba Coupé SX is rond de jaarwisseling te koop tegen een prijs die ook voor de luxe vari ant onder de 40 mille blijft. Met zijn twee deurs koetswerk richt de Cordoba SX zich op een ander publiek dan de vierdeurs. Hierdoor zal hij, zoals woord voerder De Rooy van de importeur zegt, „de vierdeurs niet in de wielen rijden en voor extra afzet zorgen". Het sportieve karakter van de Cordoba SX blijkt vooral nit de be schikbare motoren. Nieuw is de L6 liter krachtbron van 74 kW/100 pk. Daarnaast kan de Cordoba SX worden geleverd met de bekende tweeliter motor van 85 kW/115 pk of de 96 kW/130 pk ster ke 1,8 liter 16V. Met deze krachtcentrale legt de Cordoba SX vanzelfsprekend top prestaties aan de dag. Tweedeurs Cordoba Coupé: nieuw dynamisch topmodel van de Seat-lijn. N ieuwe Hyundai Lantra blijft onder 30 mille Finishing Touch: op de Seoul Motor Show poetst een Hyundai-medewerker de laatste ongerechtigheden weg bij de nieuwe Lantra De klant hoeft geen zware financiële offers te bren gen voor veiligheid. Daarom levert Ford op de Fiesta, Escort, Mondeo en Scorpio nu een bijrijdersairbaa voor 390 gulden. Probleemloos, prettig en prijsbewust: de Suzuki Alto behoort al ja ren tot de voordeligste auto's van ons land. Volvo's nieuwste model, nu nog de V40, wordt volgende maand in Frankurt aan het publiek getoond.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 15