Aanleveren sportkopij Excelsior'20 klaar voor nieuwe crickettitel SSN-toernooi bij Asvion Walk over WF-Schiedam Moderne bard brengt ode aan Wiltondok SPORT ORANJE SQUASHEN BIJ HERMES DVS HBSS Schiedams kampioen Weer bridge bij Schiedam'59 Keien van stratenmakers Vrijwilligster tekent en schrijft informatief kruidenboekje Inzameling van kleding Hoge Cantate geopend BRIDGE CURSUSSEN Het Nieuwe Stadsblad Sportpark Harga SCHIEDAM Sportclubs die nieuws en/of verslagen willen insturen voor de woensdageditie van Het Nieuwe Stadsblad kunnen dat op verschillende manieren doen. Per fax kan kopij tot dinsdagochtend 11.00 worden aangeleverd op nummer: 2341017. Ook kan kopij worden opgestuurd dan wel afgegeven op het redactiekantoor: Westhavenkade 14 te Vlaardingen. Dit kan tot maandag 16.00 uur. Telefonisch is sportredacteur Arne van der Zande te bereiken op 4358818. SCHIEDAM Excelsior'20 is in haar jubileumjaar bijna weer cricketkampioen van Neder land. Het kan de derde titel in vier jaar worden. Zondag won Excel sior'20 in de voorlaatste wed strijd van het seizoen gemakke lijk van ACC. Omdat ook num mer twee HBS won, kan Excel sior'20 komende zaterdag op eigen veld tegen stadgenoot Her mes DVS de titel binnenhalen. In Amstelveen had Excelsior'20 geen kind aan ACC, dat tot het schamele totaal van 93 all out kwam. Al in de 22e over maak ten de Schiedammers dit totaal met nog acht wickets achter de hand. Hermes DVS is na de ne derlaag van zondag tegen VRA titelkandidaat af. SCHIEDAM De Stichting Nederlandse Moederzorg houdt binnenkort een kleding-inzame- ling in Schiedam. Huis-aan-huis worden folders verspreid met in formatie over de ophaaldagen en de manier van inleveren. De op brengst is bestemd voor de chris telijke rusthuizen van de Stich ting waar in nood verkerende moeders de kans krijgen tot rust te komen. CHIEDAM De Woning bouwvereniging Schiedam orga niseert woensdag 30 augustus in wijkcentrum De Blauwe Brug een middagsymposium getiteld 'Flatopbouw: een antwoord op ruimtenood?'. Aanleiding voor dit symposium is de voltooiing van het project 'De Hoge Canta te' op het Bachplein. Dit project bestaat uit 62 nieuwbouwwonin gen die bovenop bestaande flat gebouwen van negen en tien woonlagen zijn gebouwd. Tege lijk met de bouw van deze pent houses, die binnen de sociale huursector vallen, zijn de 25 jaar oude flats gerenoveerd. Ze heb ben ondermeer portalen, en lif ten gekregen zonder financiële consequenties voor de zittende bewoners.'Na afloop van het symposium verricht de staatsse cretaris van VROM, dr. D.K.J. Trommel, de officiële opening. Jonge jenever Oranje Vieux Oranje Brandersstad beginners gevorderden 1.300.000 010-4.699.911 010-4.699.444 SCHIEDAM HBSS is de nieuwe voetbalkampioen van Schie dam. En dat mag gerust verrassend worden genoemd. In een leuke finale bleef het zaterdag regerend kampioen SVV met 2-1 de baas. De finaleplaats van HBSS was al een wonder, want een 4-3 achterstand tegen WK werd in de slotminuten van de halve eindstrijd omgebogen in een 5-4 overwinning. WK moest daar door de kleine finale spelen, waarin de ploeg met 4-0 won van het matige PPSC. In de grote finale die werd gespeeld op het hoofdveld van SVV nam HBSS pas na rust de leiding. Het was Jaco van Tilborg die zijn ploeg op een l-O voorsprong zette. Favoriet SVV bracht binnen tien minuten de stand weer in evenwicht. De van ODC gekomen Marco Eshuis was de doelpuntenmaker. De van Excel sior Maassluis afkomstige Ron van Roon scoorde de winnende treffer na een prima door Raymond Bloot opgezette aanval. In het laatste kwartier waren de beste kansen voor HBSS, dat zich derhalve terecht Schiedams kampioen mag noemen. Op 20 sep tember speelt de ploeg van trainer Jos Houweling op het Fortuna- terrein in Vlaardingen tegen Fortuna, de Vlaardingse kampioen. De vier treffers van WK in het duel om de derde en vierde plaats tegen PPSC kwamen op naam van Theo Smit. Robin Smallegange (2) en Marcel van der Ven. WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1995 34-144C SCHIEDAM Zoals gebruike lijk organiseert hockeyvereni- ging Asvion voor het nieuwe sei zoen het SSN-toernooi. Komen de vrijdag begint het evenement weer. De deelnemende vereni gingen zijn dit jaar: hoofdklasser Victoria (Rotterdam), over gangsklassen Leonidas (Rotter dam), Leusden en Rotterdam en natuurlijk Asvion. De Schie dammers zagen doelman Ber nard van den Bor en Bart Tour nier vertrekken naar Victoria. Daarvoor terug kwamen enkele versterkingen. „Daarmee lijkt Asvion sterker geworden te zijn", zegt coach Eric Braams. Het toernooi wordt voortgezet op zaterdag en zondag, De prijsuitreiking staat zondag gepland om 17.30 uur. Behalve de SSN-wisselbokaal, zijn er prijzen voor de topscorer, beste speler en voor het meest sportieve team. SCHIEDAM - De honkballers van WF-Schiedam hadden zon dag een walk over tegen Feniks uit Made. Het werd 3-17 voor de Schiedammers. Edwin Nieuwstraten debuteerde als werper, omdat coach Aad van den Hamer zijn andere wer pers wilde sparen voor een door deweekse wedstrijd tegen Euros tars. Schiedam besliste de wed strijd al in de eerste lange slag beurt, die maar liefst 13 punten opleverde. In de tweede inning scoorde Feniks tegen: 1-13. In de vierde inning sloeg Edwin Nieuwstraten een fraaie 3-honk- slag en scoorde daarna het 14e punt. Pas in de zesde slagbeurt veranderde de score in het voor deel van de thuisploeg door en kele Schiedamse veldfouten. De schade bleef beperkt tot één punt: 2-14. In de zevende inning werd Koen Breedveld door Ralph van Toor binnengeslagen en kwamen Robert Meijers en Ralph van Toor door een 2- honkslag van alweer Edwin Nieuwstraten over de thuisplaat: 2-17. In de gelijkmakende beurt scoorde Feniks nog éénmaal te gen. Door de marge was het duel al na zeven innings afgelopen. De werpcijfers van Edwin Nieuwstraten: 7-2-1-5. SCHIEDAM Het nieuwe seizoen van bridgeclub Schiedam'59 gaat maandag 4 september van start. Gedurende het seizoen zal de leden een gevarieerd wedstrijdprogramma worden geboden. Er wordt gestreden om het clubkampioenschap in vierparencompetities van elk zes weken. Van eind februari tot begin april is er een viertallencompe titie. Bovendien wordt deelgenomen aan het landelijke ruitenboer- toernooi en er vindt een top-integraal competitie plaats. Natuurlijk is er ook weer de kerstdrive en wordt het seizoen in mei 1996 feest afgesloten met een drive. Van Schiedam'59 zullen veel leden hun club vertegenwoordigen in de diverse disciplines van de districtscompetitie. Schiedam'59 speelt elke maandagavond in de bovenzaal van sporthal Margriet. Voor nadere informatie kan wor den gebeld met mevrouw Vester-Prien, tel 4261562. SCHIEDAM 'Wil iets mooi worden, dan moet het eerst rom mel zijn.' Dat nuchtere Nederlandse ge zegde slaat de spijker precies op z'n kop. Maar hoe logisch ook, het is altijd zuur om maanden in de troep te zitten. Daar kunnen de middenstan ders, bewoners en omwonenden van de Nolenslaan over meepra ten. Over het ontwerp voor de face lift van de belangrijkste winkel straat in Nieuwland was ieder een even enthousiast. De uitwer king ervan veroorzaakte alleen wél de nodige overlast. De stratenmakers hebben er ech ter ondanks de hitte de afgelo pen weken hard voor geploeterd om zelfs nog eerder dan gepland stoep en wegdek weer tiptop in orde te krijgen. Dineke Berg, scretaris van de winkeliersvereniging mocht maandag de laatste steen leggen en daar werd in dit geval een feest van gemaakt als betrof het 'een eerste'. De mannen die de klus geklaard hebben - keien van stratenma kers dus - werden bij die gelegen heid ook uitgebreid in het zonne tje gezet in aanwezigheid van wethouder Adri Reijnhout, D66 en verantwoordelijk voor de in- grijpende stadsvernieuwing in de ook de officiële opening van de is slechts een formaliteit. Vanaf genieten van deze riante boule- wijk. Eind september zal hij dan Nolenslaan verrichten, maar dat nu echter kan iedereen al volop vaard want dat is het geworden. SCHIEDAM - 'Sint Jans- kruid dat voorkomt langs bos sen en wegen speelde vroeger een rol bij magische bezwerin gen. De olie van deze plant wordt tegenwoordig gebruikt als kalmerende massageolie en het is tevens een goed mid del om insecten op een af stand te houden'. Deze infor matie is met nog andere we tenswaardigheden over krui den die groeien en bloeien in de heemtuin van het Beatrix- park, opgenomen in het boek je 'Van alsem tot zonnehoed'. Stadgenote An Slinger-Rietdijk tekende in opdracht van de Hoofdafdeling Groenvoorzie ning en Natuur van de gemeente vrijwel alle kruiden, (ongeveer 50) die in de heemtuin in het Beatrixpark te vinden zijn. Ze schreef ook de bijbehorende tekst met bijzonderheden over iedere afgebeelde plant. An Slinger: „Het boekje is gelei delijk aan ontstaan. Ik ben geen professionele tekenaar, maar schilder en teken voor mijn ple zier en volg al enige jaren de lessen van de kunstklas in het Stedelijk Museum. Daarnaast werk ik als vrijwilligster in de heemtuin en dat geeft mij veel voldoening. De beheerder van de heemtuin Hans Buisman kwam met het idee een boekje samen te stellen van alle kruiden die daar voorkomen. Het krui denboekje is dus eigenlijk tot stand gekomen door een samen smelting van mijn hobbies." Naslagwerken An Slinger vertelt dat haar ken nis over kruiden niet zo groot is. „Maar door het gebruik van na slagwerken kom je toch een heel eind." Het eenvoudig uitgevoerde boekje, bijeengehouden door een ringband, bevat naast de pente keningen leuke en interessante gegevens over het gebruik en de toepassing van de verschillende kruiden die niet bij iedere Schie dammer bekend zullen zijn. Want wie weet bijvoorbeeld dat het blad van de karmozijnbes als spinazie gegeten kan worden en dat de wijnruit de potentie be vordert. Deze plant kwam vroe ger veel voor in kloostertuinen en werd door zowel monniken als nonnen gebruikt in de strijd voor het behoud van hun kuis heid. Wetenschappelijk onder zoek heeft echter uitgewezen dat het plantje juist het tegenoverge stelde bewerkstelligt! Waarschuwing Overigens waarschuwt An Slin ger de lezer van het boekje voor zichtig te zijn met zelfmedicatie. „Er zijn nogal wat giftige plan ten en voor medische toepassing is kennis van kruiden noodzake lijk. In de keuken kan men overi gens heel wat van de beschreven kruiden gebruiken. Zoals marjo lein ook wel oregano genoemd) heerlijk in vleesgerechten, dille als specerij in zuurkool en in gemarineerde spijzen of dragon. Deze laatste geurige plant maakt een zoutloos dieet smakelijker en bevordert de eetlust." An Slinger heeft er inmiddels een andere hobby bij die haar be langstelling voor kruiden enigs zins naar de achtergrond heeft verdrongen. Sinds een paar jaar is zij oma van twee kleinkinde ren en sinds een maand is dat aantal uitgebreid met een twee ling. En dat houdt mij op het ogenblik zo bezig, dat het vrij willigerswerk in de heemtuin even op een laag pitje staat", bekent zij lachend. Bezoekers van de heemtuin kun nen het kruidenboekje Van als- urn tot zonnehoed, ter plekke aanschaffen. De prijs bedraagt 5,-. SCHIEDAM Het zwartkij ken mag de Schiedammers vol gens zeggen in het bloed zitten, ze kunnen wel degelijk ongebrei deld optimistisch zijn. De inwo ners van het voormalige Zwarte Nazareth lijken tenminste en masse in de stellige overtuiging dat de huidige nieuwbouwgolf het centrum de allure van een wereldstad zal geven. Het is enigszins vergelijkbaar met de bezitters van een verpau perd oud pand die dwars door stofwolken en puinzooi heen het eeuwige geluk zien gloren. Ter wijl de Brandersstad in zalige afwachting verkeert van wat ko men gaat, maken de Rotterdam mers dankbaar gebruik van haar charme. In het kleinste dok van Wilton Fijenoord gaf compo nist/dichter zanger Peter Goed hart de afgelopen weken een se rie voorstellingen weg die ston den als een huis. Samen met pia nist Erik van der Kroft en trom bonist Nico Nijholt vertolkte hij een aantal zelfgeschreven zee mansliederen stuk-voor-stuk weemoedig, humoristisch en ui terst sfeervol van toonzetting. Mysteries Tot slot bracht deze moderne bard ook nog een ode aan het bijzondere decor waar zoveel mannen dikwijls al vanaf hun prille jongensjaren 'bloed, zweet en tranen' vergoten ten behoeve van de plaatselijke economie. „Ik ruik de flarden diesel op de wind/ en teer en hennep, en de waterbaan/ brengt ver van zee nieuwe mysteries aan/ waardoor mijn arme hart geen rust meer vindt./ In dit juweel waarin alles samenvalt/ verdichten dromen in een lichtend feest." Het pu bliek werd er even helemaal stil van. Er kon pas weer een lachje vanaf toen Goedhart droogjes liet weten, dat het dok te koop is. Onder de toeschouwers bevon den zich alleen geen vaandragers van de Schiedamse bestuurlijke en culturele wereld die profijt zouden kunnen trekken van zijn tip. Het gezelschap was scheep gegaan bij Hotel New York aan de Rotterdamse Wilhelminaha- ven. De MS Animathor, een in ouderwets chique stijl opge knapte boot uit 1904, koerste langzaam door de Nieuwe Wa terweg terwijl de zon in spette rend roze ten onder ging om plaats te maken voor een lauwe zomernachthemel. Eerste aanlegplaats was het voormalige katoenveem van de Maasstad, dat nog volop in ge bruik is als opslagplaats van kruiden als foelie, nootmuskaat en kaneel, waarvan de bedwel mende geuren nog lang bleven hangen. Hier startte Goedhart zijn bijzondere tour de chant. Daarna werd koers gezet rich- iing Brandersstad langs de Wil ton Villa (onbetwist het mooiste pand op de regionale rivier oevers). Het dok wordt al lang niet meer gebruikt voor haar ei genlijke doel, maar bleek een uit nemende gelegenheids-schouw burg. De akoestiek was onver wacht goed en de hoge geroeste wanden op de achtergrond maakte iedere artistieke toevoe ging totaal overbodig. Enkele ja ren nog maar opperde Jolie Hakkert (tot voor kort gemeen teraadslid voor GroenLinks) het idee Tets theaterachtigs te doen' in een van de ongebruikte monu mentale panden van de werf en desnoods af te zien van nieuw bouw. Haar plan werd door vrijwel alle collega politici minzaam glimla chend ontvangen als het zoveel ste goedbedoelde, maar niet te verwezenlijken initiatief van 'die wereldvreemde groenflinkers'. Peter Goedhart bezorgde de in middels afgetreden Hakkert als nog haar gelijk. An Slinger SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs. per liter 16.95, bij 12 flessen 4 E/% per liter I U>OU per liter 16.95, bij 12 flessen "IC Crt per liter I O.OU U belt, wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 Denksportcentrum Af Boterstraat 6, Schiedam Organiseert vanaf september 95,- voor 10 lessen. Bij aanmelding voor 15/8 15,- korting. Bel voor informatiepakket: 4736466 of 4265496 WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12-16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010 - 4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N. v.d. Marei Districtverkoopleider: J.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694) J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010-4.699.612/4.699.613 NS professioneel sporten voor een pakkende prijs tegenover NOVOTEL Info: 010-4704048 en 010-4700462 Wethouder Hafkamp reikt de hoofdprijs uit aan HBSS. 'Opperman' Jan van der Ende assisteert mevrouw Berg hij het leggen van de laatste steen. Planten en hun geheime krachten (archieffoto)

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 3