Dertig jaar jong en al 23 miljoen keer gebouwd grensverleggende reis in de toekomst Renault Mégane wordt een hele familie Daewoo Nexia standaard met airco Seat herschikt prijzen Blikseminslag in cabrio kan weinig gevaar Citroën Race Festival gratis toegankelijk Bonusactie Mitsubishi WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1995 35-449 minderd grote belang stelling van de consu menten verheugen. Het jongste model is zelfs mooier, beter en aan trekkelijker dan ooit en biedt bijvoorbeeld stan daard stuurbekrachti ging. Waardoor de Co rolla ongetwijfeld ver der groeit als één van de meest opmerkelijke successen in de autowe reld. Topontmoeting Op het gazon vóór het prachtige Nationaal Au tomobiel Museum in Raamsdonksveer vond onlangs een bijzondere bijeenkomst plaats. De drie meest populaire au to's ter wereld ontmoet ten elkaar: een zwarte T-Ford ('leverbaar in alle kleuren, als het maar zwart is') uit de ja ren '20; een VW Kever uit de jaren '60 en een Toyota Corolla uit 1995. De T-Ford was de eerste auto die op een lopende band werd vervaardigd; hij bezorgde met name het Amerikaanse volk haar mobiliteit. De VW Kever, die nog mondjes maat wordt gebouwd, was bij uitstek dè auto uit de jaren '50 en '60 waarin eerst 'heel' Euro pa en daarna de gehele wereld reed. Hij behield z'n oervorm en basis concept, maar werd elk jaar beter en comforta beler. De Toyota Corolla is 's werelds succesvolste auto. Dertig jaar jong, na z'n introductie in 1966. In de loop der ja ren grondig gewijzigd, met diverse modelaan passingen en de om schakeling van achter- wiel- naar voorwielaan drijving. Al die tijd sy noniem voor een prima gezins- en zakenauto, die tegen een aantrek kelijke prijs en de laagst mogelijke kosten com fortabel en betrouwbaar vervoer biedt. Dat maakt de Corolla nog steeds zo geliefd. Wereldauto Toen Toyota Motor Cor poration in 1966 de Co rolla uitbracht, was hij bedoeld als een betaal bare kwaliteitsauto die tegemoet kwam aan de wensen van Japanse èn andere automobilisten. De export nam al snel een grote vlucht; in 1970 was de Toyota Corolla al de op één na succesvol ste importauto in de USA. De produktie-aan- tallen namen snel toe: van 12.180 stuks in 1966 via 460.319 in 1970 naar zelfs 856.623 in 1980. In juni 1976 werd de 5-mil- joenste Corolla ge bouwd, in maart 1983 de 10-miljoenste. Momenteel zweeft de jaarproduktie van de Corolla rond 600.000 exemplaren. In ons land wordt de Corolla sinds 1966 verkocht; er zijn er sindsdien al ruim 200.000 afgeleverd. De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reacties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, fax: 070-3952669 Op de automarkt zijn prijsdalingen en 'meer auto voor minder geld -bijstellingen van het modelaanbod aan de orde van de dag. Seat blijft niet achter met een fikse herschikking van z'n prijsbeleid. Hierdoor ontstaat een overzichtelijker prijsstruc tuur met kortere stappen, terwijl tevens diverse typen gunsti ger geprijsd zijn. Met dit nieuwe prijsbeleid wil Seat extra aan dacht vestigen op z'n luxueuzer en sterker gemotoriseerde ver sies. Bij de Ibiza-serie behoudt het basismodel/actiemodel 1.4 Conga zijn vanafprijs van f 22.995,=, terwijl bij de Cordoba-reeks de 1.4 CLX de prijslijst aanvoert met f27.295,ofwel 100 gulden goed koper dan voorheen. Daarbij zijn de meeruitvoeringen nu overzichtelijker geprijsd Het actiemodel 'S' kost altijd 700 gulden meer dan de CLX, onge acht of het de nieuwe Cordoba 'S' of een Ibiza 'S' met 1.4 of 1.6 liter motor betreft. Verder kost de GLX-versie 2000 gulden meer dan de vergelijk baar gemotoriseerde CLX. Voorheen bedroeg deze meerprijs 2300 gulden. Er zijn GLX-versies leverbaar van de Ibiza en Cordoba met 1.6 of 1.8 liter motor. Kortere prijsstappen Dat de diverse prijsstappen korter zijn geworden, blijkt uit de prijs van de Ibiza GTi met de 85 kW/115 pk tweeliter motor. Com pleet met onder meer boardcomputer, bestuurdersairbag, elek trisch bedienbare ramen en lichtmetalen velgen, centrale deurs luiting met afstandsbediening en alarm komt deze sportieveling op 34.995 gulden. Dat is 2500 gulden goedkoper dan voorheen. Ook de prijsopbouw van de Toledo is herzien. Zo staan de rijk aangeklede Toledo 1.8 GLX en de Toledo 1.9 Turbo Diesel GL nu beide op f 36.995,= geprijsd. Wat betreft de 1.8 GLX betekent dit een prijsdaling van 4000 gulden; in het geval van de 1.9 GL Turbo Diesel bedraagt de prijsdaling zelfs 4200 gulden. Met zijn ongewijzigde prijs van 13.695 gulden blijft de Seat Mar- bella de goedkoopste auto van de Nederlandse markt. Autorijders die zich in een gesloten auto bevinden, zijn bij een onweersbui met bliksemflitsen en donderslagen veilig. Bij een blikseminslag beschermt een 'Kooi van Faraday' hen. Maar hoe staat het met de veiligheid van de inzittenden van een cabriolet als donkere onweerswolken zich samenpakken en de eerste blik semschichten verschijnen? Audi deed samen met de TU Mün- chen onderzoek hiernaar. Getest werd hoe een gesloten Audi Ca briolet zich houdt bij een kunstmatig onweer. Conclusie: de inzit tenden zijn veilig omdat de metalen beugels van de kap en de dakdragers ook nu werken als een 'Kooi van Faraday'. Ruim 200 Citroën AX-coureurs uit zes landen meten hun krach ten in de Europese AX Cup finale tijdens het groots opgezette 'Ci troën Race Festival' op 2 en 3 september op het Circuitpark Zand- voort. Rijders uit Portugal, Spanje, Frankrijk, Zwitserland, Dene marken en Nederland nemen deel aan dit internationale evene ment, dat gratis toegankelijk is. Zaterdag 2 september staat vooral in het teken van de tijdtrainin- gen, die de startopstelling bepalen voor de onderlinge confronta tie per land die zondag voorafgaande aan de AX Cup finale plaats vindt. Alleen de snelste rijders van elk land strijden zondag in de loop van de middag om de titel 'Beste Europese Citroën AX-cou- reur'. Zowel op zaterdag als op zondag worden de trainingen en races afgewisseld met demonstratieritten door onder andere wereld kampioen Pierre Lartigue, die met een Citroën ZX Rallye Raid diverse ronden over het Zandvoortse circuit aflegt. Gratis toegangsbewijzen voor het Citroën Race Festival, die moeten worden getoond bij de entree van het Circuitpark, zijn af te halen bij alle Citroën-dealers in Nederland. Na de onlangs doorgevoerde prijsverlagingen op diverse mo dellen biedt de Nederlandse Mitsubishi-organisatie de consu ment nu nog meer voordeel aan met een maximum van 4000 gulden per auto. Iedere koper van een Mitsubishi personenauto (uitgezonderd de Carisma) ontvangt een extra korting via de speciale cheque ter waarde van duizend gulden. Samen met de prijsverlaging kan het voordeel oplopen tot 4000 gulden. De enige voorwaarde is dat de auto geregistreerd moet worden in 1995. Economy-pakket Voor de Colt- en Lancer-modellen met een 1.300 cm3 motor, neemt de dealer de kosten voor het rijklaar maken voor zijn reke ning. Dit geldt ook voor de verwijderingsbijdrage. Samen met de duizend gulden cheque heeft de consument hiermee een direct voordeel van 1835 gulden. Ook aan de occasion-kopers is gedacht. Wie voor eind oktober bij de Mitsubishi-dealer een overeenkomst afsluit voor levering van een gebruikte auto (ongeacht het merk) uit de occasionvoorraad van de dealer met een prijs van boven 10.000 gulden ontvangt eveneens een bonus-cheque ter waarde van duizend gulden. Van de Corolla zijn de '96-modellen bij de Toy ota-dealers gearri veerd. Vooruitlopend op de 30e verjaardag van dit populairste au tomodel aller tijden. Dat wordt een dag met taarten en brandende kaarsjes. Want slechts zelden haalt een auto deze leeftijd. De Corol la is dan ook 's werelds populairste auto. Volgens internationale onderzoeken geldt hij kwalitatief als 's werelds beste in zijn klasse. Met ruim 23 miljoen'ge- bouwde exemplaren staat hij ook kwantita tief aan de top. Het is de meest geproduceerde auto uit de auto-historie en hij wordt nog steeds volop gebouwd. Van 's werelds andere meest succesvolle modellen, de T-Ford en de VW Ke ver, werden circa 15 mil joen en 20 miljoen exemplaren gebouwd. De Toyota Corolla wordt momenteel in ruim 130 landen verkocht. Hij mag zich in een onver- In het Parijse park Ba gatelle toont Renault op 9 september een ui terst luxueus model als voorproefje op de pre sentatie op de Autosa lon in Frankfurt (14 t/m 24 september). Deze auto, ontworpen naar een nieuw concept, heet 'Initiale'. Voor de realisatie van deze stu die grijpt Renault te rug op het werk van be faamde Franse carros seriebouwers uit de ja ren '20 en '30, die ele gantie en creativiteit op artistieke wijze lie ten samengaan. Renault geeft met het innovatieve ontwerp en de technische inhoud van de Initiale uitdruk king aan haar ambities voor de luxe auto's uit haar assortiment; ambi ties voor de komende tien jaar. Wie goed kijkt naar de verhoudingen, oppervlak-structuur, af werking en design, dat in elk detail is terug te vinden, ziet hoe karak teristiek het ontwerp is. De Initiale heeft het pro fiel yan een hatchback, een carrosseriemodel dat Renault gebruikt voor alle z'n luxe se dans, vanaf de R16 tot en met de Safrane. Revolutionair Opvallend is het glazen dak: het is een verlen ging van de voorruit en loopt uit in een 'V'-vorm. De achterklep omvat een revolutionair ope ningsmechanisme. An ders dan bij de traditio nele hatchback, vormt de klep geen geheel met de achterruit, maar kan via een gecompliceerd mechanisme - compleet met gepatenteerde on derdelen - met een glij dende beweging over het dak schuiven. Je kan zo ongehinderd bij de bagage komen zon der dat de overige inzit tenden daar last van hebben. De passagiers ruimte blijft hermetisch afgesloten. Geliefd Renault Design heeft het passagiersverblijf ingericht zoals je een geliefd plekje thuis zou inrichten: gedimd licht van twee lichtbronnen, veel ruimte, plus vier er gonomische stoelen, die samen met Bertrand Faure zijn ontworpen. Zo ontstaat een gezellig, knus interieur. Het dashboard is strak en eenvoudig. Als de auto wordt gestart, komt het instrumenten paneel als een pianokla vier tevoorschijn. Via een toetsenbord in het midden van het dash board kan men alle functies voor het com fort aan boord en voor de communicatie bedie nen. In de auto zit onder meer een HiFi audio-in- stallatie, een verwar- mings- en airconditio ningssysteem, hulp middelen voor het rij den en een telefoon. Grensverleggend Volgens Renault „biedt de Initiale een nieuwe kijk op topklasse-auto's. In deze wagen is de technologie - discreet maar overal aanwezig - volledig toegankelijk gemaakt voor de inzit tenden. Luxe komt tot uiting in raffinement, pure technologie in een voud en zuivere uitvin dingen zijn vertaald met respect voor oude tradities. De Initiale is een sedan met stijl en al lure en nodigt uit deel te nemen aan een grens verleggende reis in de toekomst", aldus de Franse autobouwer. Daewoo levert z'n Nexia zo lang de voorraad strekt standaard met airconditioning. Het jonge Zuidko- reaanse automerk heeft bij de fabriek 1500 Nexia's met klimaatregeling besteld. Volgens een zegsman van Dae woo Motor Benelux loopt het door het mooie weer storm voor dit nuttige accessoire met een meerprijs van 750 gulden. Hoewel het dus om een tijdelijk aanbod gaat (op op is de kans groot dat het verkoopsucces ertoe leidt dat airconditioning voortaan standaard wordt in de Nexia. De Daewoo Nexia 1.5 GL met airconditioning is te koop vanaf 26.745 gulden. Geen andere auto in de klasse van de Nexia heeft voor dit bedrag standaard airco aan boord. Er zijn vier uitvoeringen van de Nexia- 3-deurs hatchback GL en GTX, 5-deurs hatchback GTX en 4- deurs sedan GLX. De standaarduitrusting van de Nexia betreft verder onder meer airbag voor de bestuurder, stuurbekrachti ging, anti-diefstal startonderbreker, getint glas en een toerenteller. Op iedere Daewoo geldt 3 maanden (of maximaal 3000 km) omruilgarantie, 3 jaar algemene garantie (of maxi maal 100.000 km), 3 jaar lakgarantie en 6 jaar carrosse riegarantie. De Daewoo Euroservice, een 24-uurs servicedienst biedt hulp bij pech onderweg. Dit geldt in alle landen van West-Europa en voor alle Daewoo-modellen. 'Cool' op zijn Koreaans: airconditioning is zo lang de voorraad strekt voor 750 «Wen extra leverbaar op de Daewoo Renault heeft de naam bekend gemaakt van de opvolger van de R19. Het is de Mégane. Er is overigens sprake van de opvolging door maar liefst vijf verschillende modellen, een hele fa milie dus die onder één naam wordt gepresen teerd. De eerste twee model len met de naam Méga ne maken over enkele weken hun debuut tij dens de autotentoon stelling in Frankfurt. Het zijn een vijfdeurs hatchback en een cou pé. In de komende twee jaren volgen nog een monospace, een sedan en een cabriolet. Met de komst van de Megané sluit Renault een periode af van ruim dertig jaar waarin mo dellen voornamelijk met een getal werden aangeduid. De Mégane volgt de R19 op in het onderste deel van de middenklasse. Het nieu we model zal alle kwali- teiten van de R19 opti maliseren en bovendien de innovatieve aanpak van Renault moeten on derstrepen. Om dat laat ste te kunnen realiseren heeft Renault gekozen voor een uitgebreid le veringsprogramma waarin niet één, maar liefst vijf modellen zul len zorgen voor de op volging van de R19. Door een auto uit te brengen die bestaat uit vijf basismodellen, ver wacht Renault aan de wensen en eisen van let terlijk elke klant te kun nen voldoen. Rond de finale om de Citroën AX Cup is voor een spectaculaire om lijsting gezorgd. Toyota Corolla: meest verkochte auto ter wereld Renault Initiale: Tot de meest kenmerkende details van het prototype 'Initiale' hoort het geheel glazen dak. Topontmoeting voor het Nationaal Automobielmuseum in Raamsdonksveer. Links de Volkswagen Kever, rechts de T-Ford, midden de Toyota Corolla, met z'n produktietotaal van 23 miljoen stuks inmiddels de meest gebouwde auto aller tijden. Een portret van de toekomstige familie... De eerste staatsiefoto van de opvolger van de Renault 19: de Mégane

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 17