SCHIEDAM SPORT KUNSTGEBITTEN 'F Schiedam Erik Gouka: 'We waren de afgelopen weken echt oppermachtig' Nieuwe Passage heeft sfeer en allure Victoria wint SSN-toernooi Zes nieuwe zenders op Schiedamse kabel Man drinkt 60 biertjes Goede week 3 Shoppen in de binnenstad wordt leuk Van Baarle sterk op simultaan IM Koffie-inloop voor vrouwen Kampioenschap tonnetje steken VERINGMEIER TANDTECHNIEK Het Nieuwe Stadsblad WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1995 Ook het pand Lange Haven 97 is opgenomen in de route van Open Monumentendag SCHIEDAM In het onderko men van de Stichting Schiedam- se Vrouwen-emancipatie Orga nisaties (SVO), 'Het gebouw' aan het Broersveld 142, wordt vanaf 1 september iedere vrijdag weer een koffie-inloop voor vrouwen gehouden tussen 10.00 en 16.00 uur. Gastvrouw Cor- nelly Axwijk verstrekt dan des gevraagd informatie over de ak- tiviteiten die de SVO organiseert zoals cursussen, projecten en thema-bijeenkomsten. Tijdens de koffie-inloop is ook de biblio theek geopend. Lidmaatschap kost 5,- per jaar en het lenen van een boek een kwartje. SCHIEDAM Bewoners van het Johan Straussplein belden vorige week woens dagavond de politie met de mededeling dat op het gras een man lag. Het ging om een 28-jarige Rotterdammer, die verklaarde dat hij 60 biertjes gedronken. Hoelang hij ero ver had gedaan, wist hij niet meer. De man is naar het bureau overgebracht om bij te komen. Hoeveel promille alcohol de man in zijn bloed had is niet bekend. SCHIEDAM In Kethel wordt zondag 3 september het kampioenschap 'tonnetje steken' gehouden. Tal van liefhebbers zullen weer een nat pak riskeren om de felbegeerde wisseltrofee in de wacht te slepen. Rondom dit traditionele evenement is een complete feestdag opgebouwd. Op het programma staan onder meer een koffie-concert (aan vang: 10.30 uur) en spelen als darten, stokvangen en hoefijzer- werpen. Voor kinderen is er een aparte hoek met springkussen en sui kerspinnen. De dag wordt beslo ten om ongeveer 17.00 uur met een ballonnenwedstrijd. Het festijn speelt zich af op het Kerkplein, hoek Kerkweg/Jop- pelaan. 1.300.000 010-4.699.911 010-4.699.444 010-4.699.612/4.699.613 SCHIEDAM In het kader van de komende Open Monumenten dag, op zaterdag 9 september, verschijnen er in het Stadsblad van deze en volgende week twee bijdragen van het gemeentear chief van Schiedan over de kansen die deze dag biedt om wat meer over de panden te weten te komen waar normaal gesproken mis schien aan voorbijgegaan wordt. Als je als niet-Schiedammer voor het eerst de Brandersstad be zoekt, word je getroffen door de schoonheid van het oude cen trum. De monumentale panden langs de Lange Haven hebben hun glans van vroeger jaren nog niet verloren. Wanneer je echter in gesprek raakt met wat oudere Schiedammers, wordt de ent housiaste stadsbezoeker al gauw duidelijk dat het in hun jonge jaren allemaal veel mooier ge weest moet zijn. Enigszins ver bitterd worden herinneringen opgehaald uit de tijd dat het ene mooie pand na het andere moest wijken voor de in hun ogen sma keloze geest van vooruitgang. Gelukkig bestaat er wat meer waardering voor het hedendaag se beleid, omdat het besef lijkt te zijn doorgedrongen dat voor zichtig omgesprongen moet wor den met het bouwkundig verle den van de stad. Felheid Dergelijke geluiden lijken ty pisch iets van onze tijd te zijn. Maar wanneer de archieven en andere geschriften uit de negen tiende eeuw worden bestudeerd, blijkt dat allerminst het geval te zijn. Negentiende eeuwers ageer den met grote felheid tegen het door NANS WOLTERS SCHIEDAM Wie z'n oor in de Schiedam te luisteren legt, hoort alleen maar posi tieve geluiden over het nieuwe winkelcentrum dat in de bin nenstad over twee weken wordt geopend. Ook het hoofd van de stedebouwkundi- ge afdeling van de gemeente P. Bohré is geestdriftig over de opzet en de uitvoering van de Nieuwe Passage. Naar zijn mening ziet het meest ambi tieuze plaatselijke project van de laatste decennia er schitte rend uit. Nieuwsgierige stad genoten die gedurende de bouwactiviteiten al eens een kijkje zijn gaan nemen, zullen beamen dat het complex ruim van opzet is en een luxueuze uitstraling heeft. Bohré was vanaf de eerste plannen tot en met de voltooiing bij de bouw van het winkelcentrum be trokken. Stedebouwkundige Bohré: „Met de openstelling van het nieuwe winkelcentrum krijgt de binnen stad een echte trekpleister. Het winkelaanbod is groot en de ge hele ambiance is luxe en aange naam. Bovendien zorgt het ni veau-verschil tussen Broersvest en Broersveld ervoor dat men zich verspreidt over twee verdie pingen. Men zal niet snel de hoogste etage overslaan, omdat men daar automatisch vanaf de Broersvest binnenstapt." De Oude Passage is vorig jaar door de gemeenteraad aangewe zen als gemeentelijk monument. Deze karakteristieke doorgang is inmiddels aan zowel de buiten als binnenzijde gerestaureerd. Al in een eerder stadium werd de gehele fundering van de Passage voor een gigantisch hoog bedrag SCHIEDAM Drie jaar gele den startte het ONS de werk zaamheden om uitbreiding van het Schiedamse kabelnet moge lijk te maken. Verouderde appa ratuur werd vervangen en verbe terd. Onlangs werd de laatste hand aan de werkzaamheden ge legd, zodoende is er vanaf janua ri '95 meer ruimte op de kabel. Met ingang van deze week kun nen dan ook de volgende zen ders worden ontvangen: TNT Cartoon Network, Euro 7, The Music Factory, TV 10 Gold, SBS 6 en Veronica (vanaf l sep tember). Bij het ONS wordt nog nage dacht in hoeverre het tv-mo- zaïek, waarop alle zenders staan feit dat de schoonheid van het verleden in korte tijd grotendeels teniet gedaan werd. Jammer klachten waren niet van de lucht. Eeuwenoude stadswallen werden gesloopt om ae steden, die bijna uit hun voegen barstten door de overbevolking, eindelijk uitbreidingsmogelijkheden te ge ven waar ze al zo lang naar snakten. Grachten werden ge dempt om op die manier te ont komen aan de steeds ondraaglij ker wordende stank die uit deze open riolen het dagelijks leven beheerste. Patriciërshuizen en statige pakhuizen werden ge sloopt om plaats te maken voor walmende fabrieksschoorstenen hersteld. Bij de restauratie is zo veel mogelijk uitgegaan van het oorspronkelijke ontwerp. Dit overigens met uitzondering van de plek waar het Passagetheater stond, daar was in de vijftiger jaren al aan gesleuteld. Bohré: „Om een en ander weer in oude staat te herstellen zijn we onder andere op zoek gegaan naar de originele bronzen omlijs ting van de etalageruiten. Som mige waren nog aanwezig maar een aantal was gestolen. Dit heb ben we echter weer kunnen aan vullen." Het hoofd van de stede- bouwkundige dienst is ervan overtuigd dat stadgenoten de toch wat verpauperde oude Pas sage niet meer zullen herkennen. „Men zal ontdekken dat de en tree er niet alleen schitterend uit ziet maar ook licht en schoon is. Het uitgangspunt van het ge meentebestuur is altijd geweest afgebeeld, kan worden aange past. „Waarschijnlijk komen de populairste zenders, zoals SBS en Veronica, er vrij snel op", zegt voorlichtster Marlies Din- genouts. „Een zender als TV- Plus gaat er dan vanaf. Mis schien dat we ook gaan werken met verspringende beeldjes, zo dat er gewisseld kan worden. Op langere termijn is het mogelijk dat alle zenders op het mozaïek komen, want in totaal zijn er dertig mogelijkheden. Nee, dan hoef je nog steeds niet met een vergrootglas naar je tv te kij ken." Een kort overzicht van de nieu we zenders. TNT Cartoon Network: deze stations brengen die symbool waren van de nieu we welvaart. Dat lang niet ieder een verguld was met deze 'dom me afbraakwoede' zoals wel werd gezegd, mag duidelijk zijn. Een aantal invloedrijke figuren als de Amsterdamse literator Jo zef Alberdingk Thym 1820- 1889), de architect P.J. Cuypers 1827-1921en de latere referen daris van de afdeling Kunsten en Wetenschappen bij het Ministe rie van Binnenlandse Zaken Vic tor de Stuers 1843-1916) stelden het 'vandalisme' 'in krachtige be woordingen aan de kaak. Neder land diende voorzichtig met zijn monumenten om te gaan, want, zo schreef een van hen, 'wij ont- om de Passage te integreren in nieuwbouwplannen in het cen trum. En dat is heel goed ge lukt." Ruime keus Het totale winkeloppervlak van de Nieuwe Passage omvat 12.000 m2. Meer dan 75 winkels nemen deze ruimte in beslag. De Hema is met 1840 m2 de groot ste detaillist. Het nieuwe winkelcentrum kan alleen worden bezocht tijdens de openingstijden van de zaken. Gezellig zondag etalages kijken is er dus niet bij. „Helaas kan het niet anders", aldus Bohré. „Het gehele complex gaat na sluitings tijd op slot. Een permanente be veiliging is financieel niet haal baar." Volgens Bohré is het gemeente bestuur bij het toestemming ver- 24-uurs Europese entertainment en tekenfilms (zoals Scooby Doo en Bugs Bunny). Euro 7: een Nederlands commercieel station dat zich richt op mensen die overdag tv willen kijken, veelal informatieve 'programma's. The Music Factory: bekende (onder wie Erik de Zwart en Wessel van Diepen) en minderbekende dee jay's presenteren 24 per dag de nieuwste clips en de grootste hits. Ook opnames van popcon certen en programma's over mode, reizen en film (de tegen hanger MTV dus). TV 10 Gold: richt zich op 'het beste' uit veer tig jaar tv-geschiedenis. Veel herhalingen, zoals the Onedin Line en Colditz. leenen onze kracht niet alleen uit het voedsel van heden, of uit de hoop op de toekomst, maar ook uit de herinnering der handelin gen en voorwerpen van weleer'. Door het slopen van gebouwen ging volgens hen ook een uiting van het bloeiend geestesleven van een volk verloren. Victor de Stuers was van mening dat alle kunsten met elkaar samenhin gen: de een kan niet bloeien als de ander krepeert. De menselijke geest diende door het zien van smaakvolle voorwerpen aanhou dend verfijnd te worden en 'het is daarom dat men die oude ge bouwen welke van kunstzin ge tuigen, behoort in eere te houden lenen voor verplaatsing van een bestaande zaak van elders in de stad naar de Nieuwe Passage, zeer terughoudend geweest. „Als ik goed ben geïnformeerd is dat uiteindelijk slechts bij acht mid denstanders gelukt," Dollartekens Wellicht was de afwijzing voor verschillende detaillisten aanlei ding hun zaak te sluiten, want het is opvallend hoeveel winkels op bijvoorbeeld de Broervest leegstaan. Ook zijn er nogal wat winkelruiten waarop een totale uitverkoop wordt aangekon digd. Het hoofd van de afdeling stede- bouw zegt hierover dat het Cen trum Management op dit mo ment een onderzoek verricht naar de oorzaak van de leeg stand. „Ik vermoed dat een van SBS 6: een nieuw Nederlands commercieel station met een ge varieerd aanbod, van series tot actualiteit en van speelfilms tot of te herstellen'. Er waren echter ook mensen die meer aardse mo tieven noemden om een monu mentenbeleid te voeren. Een an der negentiende eeuwer schreef dat behoud van monumenten vooral van belang was omdat het 'vreemdelingenverkeer be vorderde' en dus geld in het laat je bracht. Andere ogen De twintigste eeuwer staat er over het algemeen niet bij stil dat zo'n 150 jaar geleden een grote sloopwoede heerste. Een blik op de Lange Haven en het tegendeel lijkt welhaast bewezen. Maar wie op 9 september op open monumentendag met aandacht de verschillende panden en an dere objecten bekijkt die zijn op gesteld, komt wellicht tot een andere conclusie. Tal van panden langs deze gracht zijn veel ouder dan de voorgevel doet vermoeden. Veel oude gevels hebben in de vorige eeuw moeten wijken voor de voorname fronten die de gracht nu sieren. Een verminking van de eerste orde, die wij vandaag de dag echter niet meer als zoda nig ervaren. De panden Lange Haven 97 en 107-109 zijn hiervan goede voor beelden. De oorspronkelijke 17e eeuwse bouwwerken kregen pas in de vorige eeuw hun huidige aanzien. De stad is altijd in be weging geweest, op alle tijdstip pen werd gebouwd, veranderd en gesloopt. Wat in de tijd zelf als verwoesting werd aange merkt wordt een eeuw later al weer met heel andere ogen beke ken. de redenen te vinden is in de vraagprijs die men voor deze winkels hanteert. Je kan wel dol lartekens in je ogen hebben, maar zo prijs je je zelf wel de markt uit. De verwachting is dat dit onderzoek half oktober is afgerond. Daarna wil men actief bedrijven gaan benaderen die mondjesmaat zijn vertegenwoor digd in het winkelcentrum." In ieder geval komen bezoekers in het nieuwe winkelparadijs op allerlei gebied nu al ruimschoots aan hun trekken. Aan de kant van de Broersveld op de hoogte van de Passage kunnen stadge noten met lekkere trek bijvoor beeld terecht in een groot aantal gelegenheden. Er zijn daar onder andere een traiteur, een fast food winkel, een lunchroom, een bon bonzaak en IJssalon La Venezia gevestigd. De verschillende branches kan men overigens tra ceren aan de kleur van de bete geling, dit is voor de kop van de Broersvest lichtblauw. Voorts zal men in het centrum kleding en schoenenzaken vinden als Hennes Mauritz, Livera, Miss Etam en enkele boutiques en voor de persoonlijke verzorging Douglas en the Body Shop. Ook de hobby- en vrijetijds-branche is vertegenwoordigd, evenals de Kijkshop, It's en Primafoon. Bohré is vol lof over het Haagse bedrijf MAB bv die verantwoor delijk was voor de uitvoering. Daar zijn wij zeer tevreden over. Het afwerkingsniveau voor wat betreft verlichting, vloeren en wanden ligt zeer hoog, daar is bijzonder veel aandacht aanbe steed." Op donderdag 14 september wordt de Nieuwe Passage ge opend. Voor de plannenmakers en de Schiedamse middenstand een belangrijke dag. Afgaande op de uitstraling van De Nieuwe Passage behoeft men zich hoogstwaarschijnlijk voor de toekomst geen zorgen te maken. informatie. Veronica 6: richt zich op publiek van 15 tot 35 jaar, veel bestaande Veronica- programma's. SCHIEDAM De honkballers van WF Schiedam hebben een goede week achter de rug. Dins dagavond werd met 3-0 gewon nen bij Eurostars 2 en zondag werd Orioles 2 met 10-4 versla gen. De twee vorige wedstrijden te gen Orioles 2 eindigden in een gelijkspel. Voor de Schiedam mers begon Patrick Mallee op de heuvel. Hij moest al snel een 4-0 achterstand toestaan, waarna hij werd vervangen door Douglas Juenke. In de tweede inning deed WF Schiedam iets terug toen Ralph van Toor en Andy Kooij- man scoorden; 4-2. Het werd 4-4 SCHIEDAM Het is bij de schaakvereniging Groenoord traditie om het seizoen met een simultaanwedstrijd te openen. De simultaan wordt steeds gege ven door twee sterke Groe- noord-schakers. Dit jaar waren dat John van Baarle, clubkampi oen van 1995, en Arie Ver schoor. Zij namen het op tegen 42 schakers, onder wie enkele nieuwelingen. Van Baarle kwam tot een score van 80 procent met twee verliespartijen. Verschoor haalde 66 procent winst en ver loor vier keer. Bij aanvang van de avond werd aan de winnaars can de competi tie 1995 de prijzen uitgereikt. De winnaars waren: John van Baar- in de vijfde inning. Eerst kwam Edwin Nieuwstraten binnen. Daarna was een tweetal verkeer de aangooien om Douglas Juen ke uit te maken bij stelen van een honk voldoende om hem alsnog over de thuisplaat te krijgen. In de zesde slagbeurt liep WF Schiedam uit naar een 8-4 voor sprong. Daar waren Andy Kooijman, Leslie Gerkema, Pa trick Mallee en Edwin Nieuw straten verantwoordelijk voor. In de zevende inning bepaalden Andy Kooijman en Dennis van der Gaag de eindstand op 4-10, want in de tweede slotinnings werd niet meer gescoord. Ie (groep 1 en clubkampioen), Serge Fedorin (groep 2), Gerard de Zwart (groep 3) en Herman Dirks (groep 4). De nieuwe interne competitie is gisteravond van start gegaan. Nieuwe leden worden naar speelsterkte ingedeeld, voor de anderen is de eindstand in de laatste competitie bepalend. Op zaterdag 23 september begint voor het eerste team van Groe noord de landelijke competitie met een thuiswedstrijd tegen de Scheve Toren uit Pijnacker. Alle thuiswedstrijden speelt Groe noord nog steeds in boerderij Landvreugd. Voor de Rotter damse schaakbond zal Groe noord vier teams inschrijven. Fahienne, Sylvana en habelle: drie presentatrices van The Music Factory Feestje SCHIEDAM - De crickettitel 1995 kwam Excelsior'20 meer dan toe. Toen Excelsior'20 vorig seizoen de beslissingswedstrijd om de titel tegen VOC verloor bekenden de Schiedammers dat ze met veel geluk de extra wedstrijd hadden kunnen afdwingen. Veel duels werden toen op het nippertje gewonnen. Dit jaar was dat anders. De laatste elf wedstrijden won Excelsior'20 op rij. En deed dat ook overtuigend. „We hebben de laatste wedstrijden niet meer dan 130 runs tegen gekregen. Dat zegt genoeg", vindt Erik Gouka, die met 17 not out bleef tegen stadsgenoot Hermes DVS „We waren de laatste weken echt oppermachtig." Toen Excelsior'20 tien weken geleden tegen Hermes DVS ongelooflijk klop kreeg was de toon van Gouka heel anders. Hij verweet toen zijn ploeggenoten niet de goede instelling te hebben en er te gemakkelijk over te denken. Die slechte wedstrijd, daarvoor was ook al tweemaal verloren, heeft het team aan het denken gezet. „Toen we daarna gingen winnen kwam het vertrouwen terug, want op papier zijn we dit seizoen gewoon de beste ploeg van Nederland. Alles liep daarna gesmeerd: batten, fielden en bowlen. Maar vlak ook het aandeel van Sean Cory niet uit. Hij pakte dit seizoen toch weer 62 wickets." Marcel Schewe was zaterdag de matchwinner. Met mokerslagen sloeg hij de resterende 35 runs in 15 ballen bijeen. Schewe, die ook lijkt doorgebroken als wicketkeeper in Oranje, had nog iets goéd te maken dit seizoen. Omdat Excelsior'20 aanvallend haar tegenstander vaak uiterst kort hield, was de inzet van de 26-jarige als batsman nauwelijks noodzakelijk. „Ik heb zes, zeven wedstrijden niet eens gebat. Vroeger baalde ik daarvan, nu zie ik dat als teambelang. De spelers Voor me hebben het al afgemaakt", aldus Schewe, die nu hij de kans kreeg runs te maken dat ook deed. „Ik heb geen risico's genomen, maar sloeg nadat Emerson was uitgegaan direct een vier en een zes. Deze 35 runs zijn een kroon op een voor mij uitstekend seizoen", want Schewe opereerde het hele jaar als wicketkeeper uitstekend. DENKSPORT— In Denksportcentrum Brandersstad is afgelopen weken weer veel nagedacht in de verschillende speldisciplines. De winnaars: klaver jassen; Con Michielsen (5589 punten), meesterpunten competitie; Maarten Gerritsen/ Ben Hooites (40 meesterpunten), donderdagmiddag bridgecompe- titie; hr. Kouwenhoven/ Piet Meijer (65%), vrijdagvond bridgecompetitie; Joke Brandenburg/ Gerrit Rijksen (63,19%). SCHIEDAM Victoria is de winnaar geworden van het afgelopen weekend gespeelde SSN-toernooi van hockeyvereniging Asvion. De Rotterdamse hoofdklasser won in de finale met 1-0 van Leonidas, een Rotterdamse overgangsklasser, en ontving uit handen van Asvion- voorzitter Ronald Jacobs de SSN-bokaal. De verliezend finalist pakte twee andere prijzen. Bas Ruijzenaars werd met vier doelpunten topscorer van het toernooi en Maarten Bresser werd door de vijf coaches uitgeroepen tot de beste speler van het toernooi. Rotterdam won zoals bijna gebruikelijk de fairplay-cup. Het organiserende Asvion werd vierde achter Rotterdam. Leusden werd vijfde en laatste. Asvion, zelf de laagst spelende vereniging van de vijf deelnemende teams, won tweemaal en speelde éénmaal gelijk. Asvion presteerde volgens coach Eric Braams naar behoren. „Zeker gezien de vele wijzigingen die ons team heeft ondergaan ten opzichte van vorig seizoen", aldus de Maassluizer, die aan zijn derdejaar op Abtswefde begint. Stedebouwkundige Bohré is ervan overtuigd dat de ruime, stijlvolle centrale hal van het Nieuwe Passage complex ook op tijd voor de opening gereed is t reparaties klaar terwijl u wacht vernieuwen; in overleg met uw wensen dagelijks van 08.30-17.00 uur 's avonds en zaterdag volgens afspraak. Nwe. Haven 131, Schiedam 010-4261417 WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010-4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N. v.d. Marei Districtverkoopleider: J.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694)/J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten; (kantooruren) NS

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 3