OPEN MONUMENTEN Open Monumentendag heeft ook aandacht voor sociale woningbouw mÊÊm tweede bezoek van Josephine Baker. Een excentriek wezentje. Josephine Baker terug in Schiedam Architect Passage in schijnwerper Jaren '20 en 30 belicht op Open Monumentendag Boek over architect Sanders .WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1995 36-1441 SCHIEDAM In het kader van de komende open monu mentendag, op zaterdag 9 sep tember, verschijnt er in het Stadsblad van deze week een tweede bijdrage van het gemeen te-archief van Schiedam (de eer ste bijdrage werd vorg week ge publiceerd) over de kansen die deze biedt om wat meer over de panden te weten te komen waar iedereen normaal gesproken misschien aan voorbijgaat. Toen de Fransman Denis Dide rot in de 18e eeuw door Neder land reisde, werd hij getroffen door de afwezigheid van impo sante gebouwen in dit lage land. Volgens hem was dit te wijten aan het gebrek van smaak van de Hollanders. Maar waar bui tenlandse reizigers die in die tijd Nederland bezochten maar niet over uitgepraat raakten, was de properheid van de straten en de bouwwerken. Eén van hen schrijft: 'De steden blonken van het uren onvermoeibaar vegen, schrobben, schuren, poetsen, dweilen, boenen en wassen.' Vol gens de Engelsman Owen Fei tham waren de gevels hier zo opgepoetst dat 'ieder deur met diamanten beslagen lijkt'. De volgens sommige schrijvers als een Hollands gewoonte bestem peld gebruik om de koeiestallen verschillende malen per dag te schrobben waarbij de staarten van de koeien aan palen werden gebonden, 'zodat ze zich niet met urine en mest bevuilen', werd echter als overdreven en extravagant van de hand gewe zen. Door dit gedrag werden de Hollanders in het buitenland als slaven van de properheid be schouwd. Vochtigheid Volgens tal van verklaringen lag de oorzaak van de geobsedeerd heid voor properheid in de extre me vochtigheid van de lucht. Zonder die gewoonten zouden, aldus de 'Nederland-kenners', nooit zoveel mensen in dat lage land kunnen wonen en zou de lucht in ieder warm seizoen be derven en de inwoners worden blootgesteld aan besmettelijke ziekten. En diezelfde vochtigheid maakte dat alle metalen snel gin gen roesten en hout al gauw rot werd. Voortdurend poetsen en schuren voorkwam dergelijk verval. Wanneer echter de archieven van de negentiende eeuw erop nageslagen worden, blijkt nog maar weinig over te zijn van dit rooskleurige beeld. Tal van do cumenten tonen de treurnis van alledag, de zwartheid van het dagelijks bestaan. Vooral de ar beidende klasse woonde in ellen dige omstandigheden. De woon ruimten waar de arbeiders woonden, werden afgeschilderd als afzichtelijke holen, die voch tig, donker, onzindelijk, overbe volkt en zonder voldoende luchtverversing waren. Een com missie van het Koninklijk Insti tuut van ingenieurs constateerde dat de woningen van de werklie den niet zelden slechter waren dan van de dieren. Wantoestanden In Schiedam is door saneringen het meeste van dit 'schilderach tig stadsschoon', waar de stad tot ver in de 20e eeuw vol mee stond, inmiddels verdwenen. Niet tot ieders genoegen overi gens. Hoe slecht de woonomstandig heden in de vorige eeuw in Schie dam ook waren, toch was Schie dam de eerste stad in Nederland waar de gemeenteraad in 1854 een verordening vaststelde 'op het bouwen en betrekken van nieuwe alsmede op het ontrui men van ongeschikte woning'. Niet dat daarmee aan de wan toestanden een einde kwam, maar het betekende wel dat er arbeiderswoningen werden ge- bouwddie voldeden aan de nieu we normen. Er ontstonden wo ningbouwverenigingen die er naar streefden goede woningen te verschaffen aan de'arbeiders. In feite werd hiermee het begin van de moderne sociale woning bouw ingeluid. Dergelijke wo ningbouwverenigingen streefden naar 'hygiënische, nette arbei derswoningen met vermijden van alle weelde'. Tijdens de open monumenten dag zullen niet alleen de statige monumentale panden hun deu ren openen, ook een aantal mo numenten die behoren tot pro jecten die in het kader van de sociale woningbouw gebouwd zijn, zullen te bezichtigen zijn. Architect Sanders ontwierp in 1906 in opdracht van de Vereni ging voor Volkshuisversting zo'n complex voor sociale wo ningbouw. Eén van de interes sante kanten aan deze architect was dat hij onder het motto 'een- ige versiering zou echter wel ge- wenscht zijn' altijd probeerde ook aan de arbeiderswoningen iets extra's te ontwerpen om daarmee tegengas te geven aan het streven naar eenvoud van de woningbouwverenigingen. Eén van deze woningen, Fabristraat 14, dat inmiddels deel uitmaakt van een woningenblok dat op de gemeentelijke monumentenlijst staat, is op zaterdag 9 september te bezichtigen. ttmm in feet weer e vfermg it onze sfad Us do zal- cte Onlo «r HL JU sr dTredte nrnhilkt zeUms^xs- ia asaj op It do tttfo tend. Op feaJrevsun pAantsom- t Yemeni- mtjm, be- m, welke fgepootop van den rijf»» de deel van tang* g«dttMoefeniag. Do "stemming was door het lang» wach ten op het gevierde brain* meisje wal wat gezakt onder de aanwezigen in Bla- zer's Dierentuin, toen ze er gistermiddag om 4 tntr nog niet was; «n steatrning van we fjsdbben na al zoo lang gewacht, laat ms nu nog maar een poosje wachten! Intusschen deed de firma Blazer andere been tot hall weg de Irerit in het water terecht kwam! Be schoenen moesten daar op den Belftweg schoon gemaakt en de modder-kons m de Schie schoon gespoeld worden! En dat gaf or> onthoud. Maar haar humeur was er niet door bedorven, want ia Blazers Bierentuindeed ze uitgelaten als een opgewonden kind thuis. Het mooie Afrikaansche dwergter- magazijnpers heiders, v* SCHIEDAM Eigenlijk klop te het wel, die komst van Jose phine Baker naar Schiedam in de laatste augustusweek van 1928. Het vervulde menig Schie dammer een beetje met trots. Zijn stad was niet langer het vervallen Zwart Nazareth, waar de drankbestrijding nog jaarlijk massademonstraties tegen orga niseerde met duizenden deelne mers. 'Sluit Schiedam' was dan de op fraai gestileerde spandoe ken meedragen leuze. De man nen van de blauwe knoop had den zich zelfs niet ontzien een maal met en stoet van anderhal ve kilometer lengte door het hol van de leeuw zelf te trekken. De Nieuwe Schiedamsche Courant, roomskatholiek en verbonden met het branderskapitaal, had die optocht met een paar regels afgedaan, maar het neutraallibe- rale dagblad de Schiedamsche Courant, gaf er een uitvoerig en onpartijdig verslag van. Er was een nieuw Schiedam aan het groeien en daarop kwam Jose phine Baker af: een moderne, eigentijdse stad, op de toekomst gericht, welvarend en veelzijdig. Want het was Josephine niet om een kruik jenever te doen. Zij bezocht een nieuwe parel aan de moderne Schiedamse kroon die door de groeiende en bloeiende scheepswerven al van zoveel edelstenen was voorzien. Studebaker Haar Studebaker koerste ook niet naar het nog steeds verval len en stinkende centrum. Zij reed naar de nieuwe wijk Het Westen die zijn vingers steeds verder uitstrekte richting Vlaar- dingen. In die wijk werden de vruchten van de nieuwe bedrijvigheid ge plukt. Er waren straten gebouwd met goede woningen voor de vakmensen die de nieuwe indus trieën draaiende hielden. Aan de Burgemeester Knappertlaan en de Warande verrezen kapitale villa's die uiting gaven aan het nieuwe dynamische Schiedam. Josephine was op weg naar een nieuw bedrijf, dat de Schiedam mers aanduidden als de dieren tuin. Dat was de uit Rotterdam verhuisde internationale dieren handel van de familie Blazer. In een oude villa op de Warande huisde nu een exotische menage rie. Troepen apen bevolkten kooien in de tuin. Het gekrijs van honderden papegaaien was in de hele laan te horen. De firma Blazer stelde de dieren handel tegen een kleine vergoe ding open voor het publiek, zo dat de Schiedammers niet langer naar de oude Rotterdamse dier gaarde hoefden om aapjes te kij ken. Tegenwoordig zouden de Bla zers behandeld worden als mis dadigers van formaat, want hun bedrijf leek als twee druppels water op de onderneming van die Nederlandse crimineel met zijn ondergrondse handel in exo tische dieren die onlangs in Bel- gïe werd ontmanteld. Maar in 1928 gold zo'n onderneming nog als een avontuurlijke blijk van de nieuwe tijd. De firma Blazer werd zeer gewaardeerd en de bei de lokale dagbladen schreven enthousiaste artikelen over het exotisch gebeuren aan de Wa rande. Boulevard De diergaarde, zo leren die arti kelen, plaatste Schiedam op de wereldkaart. Was niet de inter nationale bankier baron de Rothschild zelf met zijn jacht in de Buitenhaven aangemeerd al leen en uitsluitend om de firma Blazer met een bezoek te vere ren. En kwam nu niet de lieve ling van het publiek, Josephine Baker? Het Zwart Nazareth van weleer maakte plaats voor een schitterend Schiedam. En het zou allemaal nog schitte render worden. De gemeente had plannen om de als morsig ervaren entree van de stad aan de Rotterdamsedijk te vervangen door een passender grootstedelijk ogende boule vard. Nu eindigde daar nog een echte Hollandse dijk op een door bomen omzoomd plein. Lage huisjes en oude branderijen om zoomden het langgerekt plant soen, dat zo'n veertig jaar daar voor in de plaats gekomen was van de stinkende Broersvest- gracht. De rails van de paarde- tram herinnerden nog aan het verleden. Maar de majesteus boven de oude huisjes uittorende gevel van het moderne Café Restau rant de Amstelbron waren een voorbode van de nieuwe tijd. Schiedam had boulevards in ge dachte, doorgaande wegen met brede verkeersbruggen over de Lange en Nieuwe Haven, hoog bouw, zoals je die nu nog alleen zag in fotoreportages over het moderne Berlijn of misschien zelfs New York. De toekomst zou schitterend zijn. Crisis Die plannen resulteerden inder daad in de eerste grote sane- ringsgolf die over het oude Schiedam rolde. De Broersvest- west herschapen in een echte boulevard, zij het een wat korte, want hij liep na enkel honderden meters ter hoogte van de Lange Kerkstraat doord op krotachtige bebouwing. Architect Piet San ders zag zijn ontwerp van een Passage gerealiseerd. En daarte genover verrees Schiedams eer ste moderne flatgebouw. Op de benedenverdieping vestigde zich nog zo'n blijk van de nieuwe tijd; daar kwam het filiaal van de Hollandsche Eenheidsprijzen Maatschappij, beter bekend als de HEMA. De etalages zagen uit op een echte grotestadsplein. Maar toen dat complex was vol tooid, heerste er al weer crisis in Schiedam. De beruchte beurs krach van 1929 had Nederland zwaar getroffen. De werkloos heid vaagde de verhoopte wel vaart voor tevelen weg en de opening van de Passage werd verstoord door werklozenrelle- tjes, waar velen de hand van de Communistische Partij achter zochten. Blazers diergaarde was toen al lang failliet. De dierenhandel ging na anderhalf jaar te gronde. De buren waren toen al lang niet trots meer op die nieuwe parel aan Schiedams kroon. De Bla zers veroorzaakten overlast. Al was het alleen maar omdat zo veel beesten ontsnapten en de buurt er genoeg van kreeg, dat er weer apen door de bomen slin gerden. Maar toen Josephine kwam, kon niemand vermoeden dat het alle maal zo zou aflopen. Ze was de belichaming van vrijheid en wel vaart. Ze bracht met haar be zoek een beetje licht in de harten van de mensen. Dat is op zich de moeite waard. Het is goed, als je even kunt vergeten, dat het leven altijd onaangename verrassingen in petto heeft. Han van der Horst, de auteur van dit artikel, schreef ter gele genheid van Open Monumen tendag een aantal sketches over het bezoek dat Josephine bracht aan Schiedam. Die worden op gevoerd, op straat, bij het pand van Dudok, de voormalie HAV- bank aan de Gerrit Verboon- straat. SCHIEDAM Om te voor komen dat altijd alleen maar de bekende gebouwen de aan dacht krijgen, heeft Open Monumentendag (9 septem ber) in Schiedam elk jaar een ander thema. Dit jaar is geko zen voor de werken van de ar chitect P. Sanders en zijn tijd genoten. Deze Schiedammer bouwde in de jaren twintig en dertig onder meer de Passage. De bouw van de Nieuwe Pas sage, geeft extra inhoud aan het thema, vindt Peter van Velzen, voorzitter van het co mité dat de dag in Schiedam organiseert. De oude passage was eigenlijk onaf: zij liep dood op het Broersveld. De Nieuwe Passage moet het werk van Sanders complete ren. De architect Sanders, die leefde van 1882 tot 1937, heeft veel gebouwd in de stad. Behalve de Passage ontwierp hij bijvoor beeld het Sint Jacobs Gasthuis, een volksbadhuis een weeshuis en vele woningbouwprojecten, onder meer aan de Fabristraat. Op Open Monumentendag zal een boek over hem verschijnen, dat in korte tijd is geschreven door Cees van der Geer en Jan Dröge. Hierin staan het leven en het werk van Sanders beschre ven. Het schrijven van het boek werd bemoeilijkt, doordat het gehele archief van Sanders in de oorlog is verwoest. Nadat hij in 1937 overleed, gingen al zijn te keningen naar een kantoor in Rotterdam. Dat kantoor werd in mei 1940 gebombardeerd. Stunt Tijdens een informatiebijeen komst vertelt prof. mr. P. San ders over zijn vader: „Hij was geen gemakkelijke man. Hij was hartelijk en gevoelig, maar wel een paus." Sanders senior was geboren op het Hoofd, „en dat was toch een apart stuk van Schiedam. Hoofdenaren voelen zich heel anders." De oude San ders was in zijn jeugd al uiterst energiek: „Ik weet dat hij ooit de Maas heeft overgezwommen en dat hij, bij wijze van stunt, in de brug klom die het Hoofd met de Lange Nieuwstraat verbond." De aankomende architect sprong dan van de ene naar de andere kant van de brug. In 1908, toen Sanders 26 jaar was, won hij een prijsvraag voor de bouw van een Ambachts school aan de Liduinastraat. „De opdrachtgevers waren blij dat een Schiedammer de prijs gewonnen had. Maar het was wel een jongen van 26 jaar..." Besloten werd, dat Sanders moest samenwerken met een meer ervaren collega. In de winter van 1929 verhuisde het gezin Sanders van de Korte Haven 123 naar de Burgemees- ter Knappertlaan. Kon zijn zoon op de Korte Haven, liggend op het dakterras, genieten van de klanken van de beiaardier, nu was het mogelijk vanaf het bal kon de bouw van het Sint Jacobs Gasthuis te volgen. Dit gebouw werd in 1932 opgeleverd. Gratis busrit Op 9 september is het mogelijk «ratis met een bus uit 1937 te njden langs vele projecten van Sanders en zijn tijdgenoten. De bus vertrekt elk half uur van de halte voor de voormalige HAV- bank vltn de Hilversumse archi tect Dudok aan de Gerrit Ver- boonstraat. De andere haltes zijn het woningbouwcomplex aan de Fabristraat, het Hofje van Belois (Aleidastraat), het Sint Jacobs Gasthuis en woning bouwcomplexen in de Gorzen. Tijdens de rit vertellen gidsen van de Historische Vereniging over de geschiedenis van Schie dam. Bij het pand van Dudok is ook het traditionele straatthea ter te aanschouwen. Schrijver Han van der Horst heeft de drie korte sketches gesitueerd in 1928, toen de bekende revue artieste Josephine Baker een be zoek bracht aan Schiedam. Van der Horst: „Zij ging toen naar dierengroothandel Blazer's aan de Warande. Dat was een groot bedrijf waartegen de hele vloot van Greenpeace zou uitrukken wanneer het nu opgericht zou worden." Blazer's handelde in exotische dieren, die gehuisvest waren in hokken in de tuin van het pand. Van der Horst laat Baker in Schiedam verdwalen, waar zij kennis maakt met mensen die in het bezit zijn van een grammo foon en een radio. In de jaren twintig en dertig, het thema van Open Monumentendag, kwam de massacultuur op, met moder ne media als radio en grote ster ren als Josephine Baker. Dit is de link die Van der Horst legt tussen de monumentendag en zijn drie sketches. SCHIEDAM Al geruime tijd bestonden er plannen om aan het werk van stadgenoot en ar chitect P. Sanders (1882-1937) ruimschoots aandacht te beste den. De (her)opening van de binnenkort gerestaureerde Pas sage die in 1932 in gebruik werd genomen en ontworpen was door Sanders zorgt er voor dat de komende weken de architect postuum in het zonnetje wordt gezet. Ter gelegenheid van onder meer de heropening van de Nieuwe Passage wordt een boekje uitge geven dat geheel gewijd is aan het leven en werk van architect P. Sanders. Het is geschreven door Cees van der Geer, die de sociale aspecten voor zijn reke ning nam en Jan Dröge die zich richtte op de ontwerpen van de bekende Schiedammer. Bouw- en architectuur historicus Jan Dröge is met zijn in Leiden gevestigd bureau door de ge meente aangetrokken om een in ventarisatie en omschrijving te maken van de monumenten in de stad. Daarbij gaat het voor- namelijk om gebouwen uit de periode 1850 -1940. „Tijdens dat onderzoek maakte ik kennis met het werk van Sanders", aldus Dröge. „Ik heb me bij het schrij ven van het boekje alleen bezig gehouden met de architectuur van Sanders. Het kwam tot stand met medewerking van de afdeling bouw- en woningtoe zicht, het gemeente archief en WBS (Woningbouwvereniging Schiedam). WBS is een samen voeging van allerlei woning bouwverenigingen die vroeger bestonden." Karakteristiek Sanders was de vaste architect van de Vereniging voor Volks huisvesting. In het archief van WBS vond Dröge dan ook flink wat gegevens over de architect die ruim duizend woningen ont wierp, die vooral in de Gorzen kwamen te staan. Ook is het Sint Jacobs Gasthuis van zijn hand. Volgens Jan Dröge heeft de Schiedamse architect niet alleen veel gebouwd maar ook een aan tal belangrijke projecten op zijn naam staan. „Zo was de Passage voor die tijd best revolutionair en dat geldt tevens voor het Sint Jacobs Gasthuis. Bovendien heeft hij, door dat hij verbonden was aan de Vereniging voor Volkshuisvesting, het gezicht van de Gorzen grotendeels be paald. Daarnaast heeft Sanders een aantal woonhuizen, waaron der zijn eigen woning, aan de Burgemeester Knappertlaan, te genover het Sint Jacobs Gast huis, ontworpen. In het boekje over Sanders heb ik onder meer een vergelijking getrokken met wat er in de rest van Nederland in die periode op bouwkundig gebied aan de hand was. Uit zijn werk blijkt bijvoorbeeld dat hij zich sterk aangetrokken voelde tot de Amsterdamse School en een sterke voorkeur had voor schuine daken. Ook zijn voorliefde voor baksteen is terug te vinden in'bijvoorbeeld het complex aan de Ijsselmonde- straat (1921). De hoekpanden van de Oude Maasstraat en Poortugaalsestraat hebben bak stenen reliëfs en authentieke winkelpuien. De grote ronde hoogpoorten over de Zwarte- waalse- en Heenvlietsestraat zijn karakteristiek voor zijn interesse voor de Amsterdamse School. Overigens was het kenmerkende van de complexen van de Vere niging van Volkshuisvesting dat die versierd werden met tegelta bleaus. Sanders paste daar dan weer siermetselwerk bij aan", verklaart architectuur historicus Jan Dröge. Tijdens de Open Monumenten dag op 9 september is in de Gro te Kerk een tentoonstelling over het leven en werk van architect P. Sanders ingericht. Het boekje kost tien gulden en is verkrijg baar bij de boekhandel, de Blok Shop en in diverse opengestelde monumentale panden. Het woningblok in de Fabristraat is ook opgenomen in de route van Open Monumentendag. DU Am jhixf h o r De Schiedamse Courant van 1928 deed uitgebreid verslag van het bezoek van de ster. HAN VAN DER HORST fümwm Professor mr. P. Sanders, de zoon van de architect die ondermeer de Oude Passage ontwierp, woont nog steeds in Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 17