S4: Volvo's nieuwe Trouw aan het imago, maar wel vernieuwend Seat Cordoba S: sportief en slagvaardig Mazda weer terug aan de top 1F~H Speciale series van Citroëns AX, ZX en Xantia Kleine aanpassingen VW voor modeljaar '96 Kleinere Jaguar vanaf 1998 Vijfdeurs Renault 19 voor de prijs van drie WOENSDAG 06 SEPTEMBER 1995 36-460 2 De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Sijthoff Pers Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, Fax: 070-3952669. Citroen komt met drie speciale series uit de hoek: de AX Presti ge, de ZX Image en de Xantia Sensation. Aan de namen te oor delen zijn deze drie actiemodellen mede bedoeld om het presti gieuze Citroen-imago nog sensationeler te maken. Vergeleken met de AX Sport onderscheidt de AX Prestige zich als een luxere uitvoering, uitgerust met getint glas, centrale deurs luiting en metallic of parelmoer lak. De AX Prestige is leverbaar als drie- en vijfdeurs. De prijzen be ginnen bij 21.975 gulden. Nieuwe 1.6 motor i De ZX Image geeft het beeld van een sportief, compleet model. Voorzien van aanzienlijk veel extra's op basis van de ZX Reflex 1.4i is de ZX Image verder uitgerust met een nieuwe, krachtige 1.6 multipoint injectiemotor. De ZX Image met drie deuren kost 31.865 gulden. De Xantia Sensation is een met speciaal velours bekleed inte rieur, luxueuze vijfdeurs auto. De prijzen bedragen 39.650 gulden voor de Xantia Sensation 1.6i en 42.500 gulden voor de Xantia Sensation 1.8i 16V. Ia de NedCar-fabriek la Born (Limburg) wer ken Volvo en Mitsubis hi aan een nieuwe Van verre herkenbaar ats Volvo toekomst tegemoet. de nieuwe *S4' een naar verwachting zonnige Mitsubishi bad zijn va riant als eerste gereed; deze 'Carisma' staat in middels bij de dealers. Ook de Volvo-variant is nu klaar om den volke te worden getoond. Hij draagt de weinig sprankelende, maar wel gemakkelijk te ont houden naam 'S4'. Zijn publieksdebuut maakt-ie op de autosa lon van Frankfurt, die volgende week de poor ten opent. De type-aanduiding van Volvo's nieuwe middenklasser luidt bü de Zweeds-Neder landse autofabrikant een nieuw strategie- tydperk in. Volvo brengt de S4 nog dit najaar op de markt. Prijzen worden pas vol gende week bekend ge maakt. Het ïykt lo gisch als die prijzen in de buurt van de Caris ma komen te liggen. Deze Nederlands-Ja panse auto kost vanaf Eén letter, één cijfer Bij de uitbreiding van het Volvo-programma, wordt de huidige type aanduiding allengs on toereikend. Het nieuwe systeem, dat start bij de nieuwe middenklas ser S4, is eenvoudig, lo gisch en flexibel. Het is gebaseerd op de combi natie van één letter en één cyfer. De letter geeft de aard van het model aan, terwijl het cijfer verwijst naar de afmetingen van de auto in kwestie. Volvo gebruikt hierbij drie letters: 'S' voor Se dan, 'F* voor Fastback (vijfdeurs hatchback), maar ook voor flexibili teit, 'C' betekent Coupé of Cabriolet. Binnen dit systeem be tekent 'S4' dat het gaat om een vierdeurs se dan in de middenklas se. Het volgende model in het V40-project, zo als de werktitel van de nieuwe Volvo midden klasser luidt, wordt la ter dit jaar als vijf deurs hatchback geïn troduceerd onder de naam Volvo F4. In 1996 lanceert Volvo een cabriolet op basis van de Volvo 8ot, die de naam C7 krijgt en die in 1997 op de markt komt. Alle toekomstige Vol vo's krijgen hun naam volgens het nieuwe sys teem van type-aandui dingen. Sinds enkele weken is bij Volkswagen modeljaar 1996 van kracht. Dit nieuwe modeljaar kenmerkt zich door diverse pro- dukt- en prijswijzigingen. Zo zijn de dieselmotoren voor de Golf, Vento en Passat geschikt voor alternatieve brandstof. Dank zij een aantal aanpassingen kan de auto worden getankt met gewone diesel, biodiesel of een combinatie van beide brandstoffen. Verder zijn de bougies van alle VW-typen nu pas na 60.000 km aan vervanging toe. Dit is een verdubbeling van het onderhoudsinter- val. Voorts is.de kofferruimte van alle Golf-modellen vanaf het nieuwe modeljaar bekleed en hebben alle Passat-modellen een elektronisch aangestuurde snelheidsmeter. Voor alle wijzigingen geldt per modeljaar 1996 een prijsverho ging van gemiddeld 1 procent. Vanaf modeljaar 1996 wordt op alle VW-modellen een derde rem licht aangeboden. De consumentenprijs bedraagt 268 gulden. De 1,3 liter benzinemotor (40 kW/55 pk), leverbaar in de VW Polo, is sinds het nieuwe modeljaar vervangen door de nieuwe 1,4 liter benzinemotor. Golf Custom Vanaf heden is, naast de CL-, GL- of GT-versies, een Golf Custom leverbaar. Dit instapmodel met een 1,4 liter (44 kW/60 pk) benzi nemotor, mist warmtewerend glas en bumpers in de wagenkleur. Op deze versie kunnen geen meer-uitvoeringen, behalve airbags, worden besteld. De Golf Custom is alleen te koop in de kleuren candy-wit, maritiem-blauw of klassiek-rood. Het nieuwe modeljaar voor de Golf-modellen wordt gekenmerkt door kleine aanpassingen zoals in de wagenkleur gespoten bum pers, een andere kleuring van de knipperlichten en dergelijke. Vento Per modeljaar 1996 is het uiterlijk van de VW Vento iets gewij zigd: andere grille, gespoten in de wagenkleur, donkere achter en zijknipperlichten en andere wieldoppen. De VW Vento Cus tom is sinds het nieuwe modeljaar niet meer leverbaar. Het leveringsprogramma van de Vento is uitgebreid met een CL- versie met de nieuwe 1,4 liter benzinemotor. Jaguar heeft de eerste tipjes opgelicht van de sluier die nog hangt over het al veel besproken kleinere Jaguar-model voor de 21e eeuw. Deze toekomstige Jaguar 'X200', die nu al wordt gezien als de moderne versie van de legendarische Jaguar Mkll, wordt van af 1998 in Engeland gebouwd. De auto met codenaam 'X200', die de concurrentie aan gaat met onder meer de middenklasse-modellen van Duitse fabrikanten als Mercedes-Benz en BMW, wordt geproduceerd in de geavan ceerde Jaguar-fabriek in Castle Bromwich. Met de bouw van de nieuwe produktiefaciliteiten voor de 'X200' is een investering gemoeid van circa 600 miljoen Pond (zo'n 1,5 mil jard gulden). Bij Renault nadert de 19 het einde van zijn loopbaan. Begin vol gend jaar staat namelijk de opvolger van het huidige model bij de Renault-dealers in de showroom. Voor wie moeilijk afscheid kan nemen van het produkt waarmee Renault het tydperk van integrale kwaliteitszorg betrad, heeft het Franse merk nog een interessante 'fin de vie' (laatste levensfase) aanbieding: een vyfdeurs Renault 19 voor de prijs van een driedeurs. De aanbieding geldt voor alle versies uit het huidige gamma. Dat wil zeggen, vanaf de Renaults 19 1.4 RL en 19 Europa 1.9D tot en met de snelle 19 zestienklepper. Met deze aanbieding neemt Re nault overigens wel afscheid van alle drie- en vierdeurs versies. Vanaf september staan die niet meer in de prijslijst. Met deze 'fin de vie'-actie heeft Renault nu een aantrekkelijke aanbieding in huis in de zo belangrijke middenklasse. Behalve dat de klant in dit segment voor een ruime en representatief uit geruste vijfdeurs auto bij Renault nog slechts 27.430 gulden hoeft te betalen (19 RL), krijgt de klant voor dat geld een uitontwikkel de auto, die de tijd van de kinderziektes al lang is ontgroeid. Een auto die,'mede door z'n ruim drie miljoen gebouwde eenheden, zijn succes heeft bewezen en nog steeds bewijst. Met de 405 beschikt Peugeot over een trek ker van jewelste in de zakenklasse. De nieu we Peugeot 406, die eind oktober de 405 ver vangt, wacht dus een zware taak. Bij de eer ste kennismaking met de 406 raken we er ech ter van overtuigd dat hij een waardige opvol ger is van de veelver- kochte 405. De vier fun damentele elementen: veiligheid, dynamiek, kwaliteit/comfort en milieuvriendelijkheid zijn dik in orde. Dat is Peugeot natuurlijk wel aan zijn stand ver plicht: noblesse oblige. Vanaf 26 oktober 1995 staat Peugeot's nieuwe sedan voor de hogere middenklasse, de 406, bij de dealers. Impor teur Peugeot Talbot Ne derland maakt beg'in oktober de prijzen be kend. Die zullen hoger liggen dan bij de 405, al leen al omdat de 405-se- rie met een 1.6-versie begon, terwijl de een voudigste 406 een 1.8 li ter motor heeft. Vormgeving •Na een zwangerschap van 4 jaar heeft Automo biles Peugeot dus de 406 gebaard als opvolger van de 405. In de ont wikkelingsperiode be nutte Peugeot alle ener gie, talent en kennis die aanwezig is bij het merk, met behoud en zelfs accentuering van de fundamentele karak tertrekken van Peugeot. Voor de vormgeving van de 406 werden zowel het 'Centre de Style' van Automobiles Peugeot als huis-ontwerper Pi- ninfarina geraadpleegd. De 406-koets vormt een subtiele mengeling van de merktraditie en ge matigde innovatie. Ver wantschap met z'n voor ganger 405, maar ook met de Peugeot's vlag- geschip 605, is onmis kenbaar. Zijn uitstraling wordt benadrukt door een prikkelende dynamiek, wat zich uit in de lange, spits toelopende motor kap waaronder zich krachtige motoren be vinden. Door de fraai vormgegeven flanken en de plaatsing van het luchtrooster onder de voorbumper, lijkt de auto heel breed. De sier- lijke grille versterkt dit beeld. Kuif Van opzij bezien neigt de 406 - door z'n doorlo pende lijnenspel - naar 'voren. Hij lijkt voort te bewegen,ook al staat hij stil. De achterklep heeft een ingebouwde spoiler, die als een parmantige kuif de vorm van de kof ferbak benadrukt. De kofferbakklep schar niert via traditionele beugels. Standaard is de kofferbak 470 liter (dm3) groot. Dank zij de in delen neerklapbare achterbank kan het laadruim flink groeien. Innovatief In de afgelopen jaren heeft de Peugeot 605 een reputatie opge bouwd als één van de beste voorwielaange- dreven auto's ter we reld. Uiteraard heeft Peugeot bij de ontwik keling van de 406 ge bruik gemaakt van alle ervaringen en know how van de 605. Als solide basis werd voor de 406 een nieuwe bodemplaat ontworpen. Innovatief is de multi- link achtertrein met ge scheiden geleiding en demping. Tegenstrijdi ge aspecten als comfort en wegligging worden hier verenigd. De ach teras zorgt voor een uniek weggedrag. Hij heeft een positieve (lees: dempende) in vloed op trillingen en geluiden. Stilte, een es sentieel onderdeel van rij genot, is ook van in vloed op het comfort en dus de veiligheid. Het interieur roept een huiselijk gevoel op. Ook de stoelen dragen bij aan het 'tweede woning' gevoel. Ze zorgen voor een ontspannen zit. Alle 406-versies hebben stuurbekrachtiging, een in hoogte en in diepte verstelbaar stuurwiel, in hoogte verstelbare vei ligheidsgordels vóór met automatische gor delspanners en snel- blokkeersysteem, een derde remlicht, dubbele koplampen en een lin ker buitenspiegel zon der dode hoek. Actiemodel Seat Cordoba 'S': tegen 700 meerprijs gul den rijkelijk voorzien van praktische en mooie Eind september brengt Seat-importeur Pon Car BV een op ba.üM—i CLX al een toerenteller, regelbare dashboardverlich ting, van binnenuit verstelbare buitenspiegels en licht groen getinte ruiten. Daarnaast biedt de 'S7 veel extra's om het begrip actiemodel de juiste invulling geven. De Cordoba 1.6i 'S' is nu al te koop voor een prijs van 29.995 gulden. Vergeleken met de Cordoba CLX is dit een meerprijs van 700 gulden. De Cordoba 1.4i 'S' is vanaf eind september leverbaar. Voor dit actiemodel geldt een vanafprijs van 27.995 gulden. Mazda doet in Neder land al zo'n 20 jaar goe de zaken met twee ty pes: 323 en 626. Begin jaren '90 kwam een stoet exclusievere ty pen de gelederen ver sterken: MX-3, MX-5, MX-6, Xedos 6 en 9, plus vernieuwde versies van de 121 en RX-7. Hierin zag de Mazda aanlei ding om een gezichts bepalende reclame campagne te starten. Het motto 'Amazing Mazda' werd onder streept met spraakma kende tv-spotjes. He laas schoot de campag ne zijn doel voorbij: van 1992 op 1993 daalde Mazda's marktaandeel met zo'n 20 procent. In middels staat bij de Mazda-importeur een nieuwe topman aan het roer: Henny van Dijk. 'Mazda weer terug aan de top' is zyn slogan. We spreken de directeur van Mazda-importeur Auto-Palace de Binck- horst in zijn Haagse kantoor. „Ik zie 1995 als het jaar waarin we rom mel moeten opruimen als aanzet om uit het dal te klimmen. We hebben drie verkooppijlers: het produkt, de prijzen en de dealers". „Om te beginnen heb ik een einde gemaakte aan de selectieve distribu tie: eerst waren er drie soorten dealers: de ge wone dealers, dan de dealers die ook de X-lijn (MX-3, 5 en 6 en de RX- 7) verkochten en daar boven nog zo'n 20 exclu sieve Xedos-dealers. Daar zijn we vanaf ge stapt: iedereen ver koopt nu alles. Tevens is de prijs van de Xedos 6 verlaagd. En je ziet di rect al resultaat. We ver kopen nu veel meer Xe- dossen dan in 1994". 626 handhaaft zich „Maar we moeten niet de fout maken ons weer te focussen op de 'ni- che'-produkten. We moeten leven van de 323 en 626. Die 323 is eind 1994 geheel ver nieuwd en is inmiddels weer 't best verkochte Japanse model van ons land. Ook de 626 staat nog steeds z'n manne tje. Hij was in 1994 nog 'Zakenauto van het Jaar'. Wat ons 'n beetje parten speelt is dat we in de 323- en 626-lijn geen sta tioncar-model en geen dieselmotor hebben. Bovendien is vooral in het 626-segment de con currentie in korte tijd verhevigd. Er ver scheen een hele reut nieuwe typen: Mondeo, Laguna, Carina E, Ac cord, Rover 600, Caris ma, noem maar op. Bin nenkort komen daar nog de nieuwe Opel Vee- tra, de nieuwe Hyundai Lantra en de nieuwe Volvo-middenklasser bij. Als je dat vergelijkt met 1992 toen de 626 *S5 vrijwel het alleenrecht in zijn klasse had, dan mogen we nog zeker niet mopperen over hoe de 626 zich handhaaft. En het duurt nog tot 1997 eer de nieuwe 626 komt". Europese auto „We zijn nog even bezig de zaak goed op de rails te krijgen, maar daarna ziet onze toekomst er rooskleurig uit. En wel om diverse redenen. Ten eerste onze nieuwe strategie: terug naar de dealers. Zij moeten het doen, waarbij wij hen de middelen verstrekken om optimaal te kunnen functioneren. Begin 1996 maakt de nieuwe 121 zijn opwach ting. Sommige bladen hebben deze auto aan gekondigd als de 'Maz da Mini', maar het is ge woon de opvolger van de huidige 121. Mazda en Ford bouwen deze auto samen in Dagen ham, Engeland. Het is onze eerste 'Europese Mazda'. Hij valt dus bui ten de Japanse import restricties en de aan voerlijnen zijn heel kort. En hij wordt nauwelijks duurder dan de huidige 121". Nieuw aanvalsmodel „Om nog meer keus te bieden binnen de 323- lijn krijgen we in okto ber 1996 een nieuwe 323 hatchback erbij. Deze nieuwe hatchback is weer een echte vijf deurs gezinsauto. En dat wordt meteen onze nieuwe aanvalsmodel. Daar verwacht ik veel van. Bovendien is de 323-lijn dan mooi com pleet: vierdeurs sedan, driedeurs hatchback, vijfdeurs hatchback en de sportieve 'F'. De ver koop van die 'F' loopt trouwens heel ge smeerd. „Ook introduceren we de 'Festivals' bij de dea lers: verkoopacties om nog méér 'showroom- traffic' teweeg te bren gen. Dit alles moet ertoe lei den dat we eind 1995 ze ker 20.000 Mazda's heb ben verkocht; voor 1996, met de nieuwe 121 en de 323 vijfdeurs hatchback erbij, gaan we uit van minstens 24.000 Maz da's en in 1997, met dan ook de nieuwe 626 in de gelederen, moet de 30.000 weer in zicht ko men, zoals begin jaren '90 ook mogelijk bleek", aldus de nieuwe Neder landse Mazda-directeur. Uiterlijk onderging de VW Vento per modeljaar 1996 enige wijzigin gen: andere grille, gespoten in de wagenkleur, donkere achter- en zijknipperlichten en andere wieldoppen. Dat de 'laatste levensfase' niet synoniem hoeft te zijn voor malheur, bewijst Renault Nederland bij de R 19, die aan het einde van zijn loop baan is: de versies met vijf portieren zijn nu even duur als die met drie deuren. Peugeot 406: paspoort voor genietersland Smaakvolle lijnen, gecombineerd met de typische Peugeot-kenmerken als comfort, kwaliteit, luxe en sportiviteit maken van de nieuwe Peugeot 406 ene elegante verschijning. .«R-- „De verkoop yan de sportieve 323 gesmeerd". loopt trouwens VP Mazda-directeur Henny van Dijk: "Met de nieuwe 121 en de nieuwe vijf deurs 323 hatchback op komst ziet onze toekomst er rooskleurig uit". „De prijsverlaging voor de Xedos 6 blijkt een schot in de roos. Sommige dealers hebben sinds de prijsdaling al meer Xedossen verkocht dan ze in heel '94 deden"

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 25